QeidóaQoma/ni Staatsgreepleiders voor vuurpeloton Hoe warm het was in Koeweit Drie jonge Fransen in Engeland vermoord HAVEN CASABLANCA BEZET Kruisinga trekt hoger beroep Kaping boven Cuba mislukt m Chaams bedrijf gaat woningen van kunststof fabriceren Tricotbest sameu met Ipko-Den Haag ZWAAR VERMINKT IN TENT ®FV:' 6 mensen in auto verbrand v" v EMS wil Den Haag dwingen tot overname van Circustheater AAN ONZE LEZERS 62e jaargang, no. 18.437 DINSDAG 13 JULI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P- M. Heruer Advertenties (exc. B.T.W.) ƒ0,24 p- mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63. maand ƒ6,95, kwartaal ƒ20.65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. Nederland II: 20.21 uur Peyton Pla ce: 21.10 uur Muziekprogramma uit Moskou. Droog en vrij zonnig maar ook af en toe wolkenvelden. Matige, nu en dan vrij krachtige wind uit noordwest tot noord. ZO BLAUW Deze ogen worden beschouwd als de mooiste aan de Cöte d'Azur. Ze zijn blauw en behoren - de Poolse zangeres Helena Manadec. Zij verblijft momenteel aan de Cöte d'Azur voor het Festival de la Rosse d'Or d'Antibes. KOEWEIT (AP) In Eu ropa kan de zomer lang en warm zijn, in het Arabi sche koninkrijk Koeweit loopt het helemaal de spui gaten uit.In de stadstaat Koewiet, is de temperatuur de laatste tijd overdag 46 graden en GO percent van de in totaal 750.000 inwo ners is weggegaan, op zoek naar koelte en zuivere lucht. Men wordt niet alleen ge plaagd door de felle zon, maar ook door de „toz", dat is een stoflaag die normaal op de woestijn ligt maar nu door de tirind naar Koe weit wordt geblazen, zodat er daar een soort van be wegende grauwe mist hangt. Het zicht is nu en dan slechts een paar meter en de stof bemoeilijkt het ademen. De meeste vluchtelingen hebben hun heil gezocht in Libanon, Syrië en Egypte waar het klimaat warm, maar zachter is, en zij zul len er vermoedelijk de hele zomer blijven. (Van c correspondent) HAVANNA (Rtr.) De Cubaanse radio heeft meegedeeld dat bij een mis lukte poging tot kaping van een Cu baans vliegtuig zondag een passagier is gedood en drie gewond. De poging werd verricht door twee mannen gewapend met handgranaten tijdens een lijnvlucht tussen Havanna en Cienfuegos in een vliegtuig van de luchtvaartmaatschap pij Cubana de Aviacion. De kapers raakten zelf gewond. Van een poging tot kaping van een Cubaans vliegtuig is nog nooit eerder vernomen. Tot dusver was Cuba het toevluchtsoord van kapers, voornamelijk van Amerikaanse vliegtuigen. DEN HAAG (ANP) Ex-staatssecre taris Kruisinga (Volksgezondheid) zal niet in beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in de zaak dr. Metering. Volgens de staatssecretaris is door de uitspraak van de ambtenaren rechter zijn bevoegdheid tot het tijde lijk schorsen van dr. Meijering van zijn toezicht op de gang van zaken in de Willem Arntszhoeve niet aangetast, en had de uitspraak alleen betrekking op de daarbij gevolgde procedure. Dr. Meijering, regionaal inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Xftord-Holland en Utrecht had wegens de tijdelijke schorsing een klacht inge diend bij de ambtenarenrechter, omdat de staatssecretaris daarbij niet de bij een behoorlijk bestuur passende zorg vuldigheid in acht genomen zou hebben. De ambtenarenrechter stelde dr. Meije ring op 14 juni in het gelijk. (Van één onzer verslaggevers) CHAAM De jonge Nederlandse Kunststof Industrie (NKI) in Chaam is samen met WIBA N.V. (Wetenschappe lijk Instituut voor Beleggings Analyse) te Amsterdam bezig met de voorberei ding van een revolutie in de nationale en internationale bouwwereld. De twee bedrijven die momenteel bezig zijn met de produktie van recreatiebungalows van kunststof, zijn ook plannen aan het maken voor het in massaproduktle ver vaardigen van complete kunststofwo ningen. Ook dit is dan een wereldpri- Samen met een groep progressieve architecten is men bezig met het maken van ontwerpen voor de bouw van een futuristisch aandoend woningtype. Is het karakter van het huidige woning bestand afgestemd op de mogelijkheden die de baksteen biedt, met kunststoffen kan men gaan denken aan een vormge ving die men met baksteen nooit kan bereiken. Het prototype van de eerste kunststofwoning denkt men volgend jaar klaar te hebben. Een jaar later kan dan met de massawoningproduktie worden gestart. BEST (ANP) De grote veranderin gen die zich de laatste maanden op de Nederlandse kousenmarkt hebben vol trokken hebben tot een nieuwe samen werking geleid. Met ingang van 1 au gustus zal een taakverdeling tot stand worden gebracht tussen Tribotbest n.v. en Ipko n.v. in Den Haag, zo delen de directies gezamenlijk mede. Ipko is, al dus een woordvoerder van dit bedrijf, de groote importeur van alle vormen van beenbekleding in Nederland. Dit wil niet zeggen, dat bij een slagen van de coup Egypte lang zou hebben gewacht met haar zegen. Egypte stond op goede voet met koning Idris van Lybië, maar applaudiseerde snel na zijn omverwerping in 1969. Hoewel Egypte zich heeft weerhouden van een officiële sympathiebetuiging met de rebellen, be vatte het dagblad Al Ahram in een zon dagmorgeneditie de kop: „Oufkir. de beul. aan de macht". Het blad beschreef Oufkir als „de architect van de onder drukking, de marteling en het terroris me" in Marokko. Pro-Egyptische kran ten in Beiroet hebben de rebellen ge- Algerije heeft haar sympathie met koning Hassan betuigd. Irak en Syrië hebben een behoedzame stilte bewaard. Zoals zijn recente entente met koning Feisal wel laat zien, is het president Sadats allesoverheersende zorg om de samenwerking tussen alle Arabische regimes in de strijd tegen Israël zeker te stellen, ongeacht de politieke aard van de regimes. RABAT De leiders van de mislukte staatsgreep in Marokko zijn vanmor gen in Rabat gefusilleerd om 12.15 uur. De gevangen leiders zijn gis teren onafgebroken verhoord. Onder hen zijn drie generaals en twee kolonels. De slachtoffers van de staatsgreep zijn gisteren in aanwezigheid van koning Hassan begraven. Inmiddels hebben Marokkaanse troepen de ambassade van Libië bezet, welk land door Marokko beschuldigd wordt van steun aan de samenzwering. Ook de grote havenstad Casablanca is onder toezicht van het leger gesteld. Alle binnenkomende en vertrekkende schepen worden doorzocht. De chefstaf van het Marokkaanse leger heeft reservisten opgeroepen. Koning Hossein van Jordanië ver blijft in Rabat om uiting te geven aan zijn emotionele solidariteit met zijn Marokkaanse mede-monarch. Hij werd gevolgd door een afgezant van president Sadat van Egypte met een heel wat delicatere, lastige missie. De tevredenheid onder de traditionele Arabische regimes over het l'alen van de coup is groter dan de teleurstelling onder de republikeinse. Koning Hoes sein beschreef de uitschakeling van het complot als „een victorie van het goede over het kwade". Koning Feisal, één der andere overgebleven Arabische vorsten, gaf uitdrukking aan een gelijke opluch ting. Sprekend namens do conservatieve Arabieren ln het algemeett, plaatste het dagbiad Al Hayat in Beiroet de mislukte coup in de contekst van de laatste 20 jaar bij Arabische geschiedenis: „Maar door de waakzaamheid van het volk en de trouw van het leger aan zijn koning en vaderland, viel Marokko niet ten prooi aan de staatsgreepziekte, die sinds het begin van de vijftiger jaren de Oost- Arabische wereld slechts rampen en catastrophes heeft gebracht". Terw(jl men koning Hoessein als een ware vertegenwoordiger van het conser vatieve kamp mag beschouwen, kan nauweiyks gezegd worden dat Sadats af gezant hetzelfde is voor het republikein se kamp. Want kolonel Gadaffl van Lybië zal met zijn onmatige toejuichin gen aan het adres van de samenzweer ders en met zijn bepaald absurd aan bod van militaire steun, nadat de eonp al lang schipbreak had geleden, zijn Egyptische bondgenoten grondig in ver legenheid gebracht hebben. Controle blauwe girokaarten DEN HAAG (ANP) De postcheque- en girodienst controleert wel of de blauwe girokaarten zijn ondertekend. Als een kaart niet is ondertekend en het over te schrijven bedrag is niet groot, dan wordt de girokaart toch in be handeling genomen. De wel onder tekende opdrachten worden als het over te maken bedrag niet hoog is niet op hun juistheid gecontroleerd. Dit antwoordt minister Drees van Ver keer en Waterstaat op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.). De postcheque- en girodienst is „ge makkelijk" bij geringe bedragen om de rekeninghouders ter wille te zijn en een vlot verloop van het betalingsverkeer te bevorderen. Indien er schade ten gevolge van het misbruik door derden van een girokaart is ontstaan, wordt deze volledig vergoed. Soldaten van het Vreemdelingenlegioen hebben alvast een voorproefje gegeven van wat Parijs morgen te wachten staat. Op 14 juli, Frankrijks nationale feestdag, zullen de legionaires weer paraderen op de Chapms Elysées Russische joden in hongerstaking MOSKOU (Rtr) Een groep van 29 joden uit de Sovjetrepubliek Georgië is een hongerstaking begonnen bij het centrale telegraafkantoor in Moskou uit protest tegen de trage behandeling van hun emigratieverzoeken, zo is uit joodse kringen vernomen. Ze hebben hun klachten per telegram onder de aan dacht van het centraal comité van de Russische partij en van premier Meir gebracht. Ze willen de hongerstaking voortzetten totdat ze een bevredigend antwoord ontvangen. (Van c i correspondent) LONDEN. Drie jonge Franse toeristen, twee zusters en de verloofde van een van beide meisjes, z(jn gisteren vermoord in het Engelse graafschap Cheshire. Zij hadden zondagavond hun oranje en blauwe tent opgeslagen aan de rand van het Delamarebos, op elf kilometer van de stad Chester. Een landbouwarbeidcr trof gistermorgen de lichamen van de meisjes aan in hun tent. Z(j waren naakt en zwaar verminkt. Een eindje verder lag de jongeman, die eveneens ernstig was toegetakeld. Een van de meisjes leefde nog, maar stierf na een operatie in éen ziekenauto. Kort na de ontdekking van deze slachtpartij werden honderd politie mannen ingezet om jacht te maken op de dader(s). De gerechtsdienaren kamden het bos uit en versperden de hoofdwegen in de omtrek. Alle wagens werden tegengehouden en doorzocht, maar het wapen van de drievoudige moord bleef onvindbaar. De moorden zijn gepleegd met een geweer van het kaliber 22. De slachtoffers van de moord waren vorige week dinsdag via Dover in Engeland aangekomen. De jongeman, Daniel Berlard, had een baard en was twintig jaar, de twee zusters Liebert waren respectievelijk twintig (Clau- dine, een studente) en tweeëntwintig jaar (Monique, een lerares). Zij kwamen uit de streek van Fonlenay. waar de politie op de hoogte gebracht werd via Interpol. Het jongste meisje en de jongeman waren verloofd. Een van de meisjes bezat een dag boek, waarin ze de belevenissen van het drietal zorgvuldig opgetekend had sinds haar aankomst in Engeland. Dit dagboek werd gisteren nauw gezet in het Engels vertaald. De drie jeugdige Franse toeristen hadden Londen bezocht, waar ze een kijkje namen in Soho en Carnabyslreet. Van Londen waren ze naar Bristol en dan langs de kust van Wales naar Cheshire gereden, waar de natuur bijzonder veel moois te bieden heeft. Zondagavond omstreeks half elf hielden ze halt op het kampeerterrein dat ze het leven zou kosten. 's Nachts omstreeks twee uur heeft een plaatselijke bewoner lawaai ge hoord. Hij keek door het raam en bemerkte een tweede wagen naast de tent. Toen het licht werd was deze auto verdwenen. Dit is voorlopig de enige getuigenis, waaraan de politic wat heeft. De moord aan de kant van de weg in Cheshire herinnert onvermijdelijk aan de dood van het Engelse gezir Drummond in augustus 1952. Sir Jac! Drummond, een wetenschappelijk- adviseur van het toenmalige Brits- ministerie van Voedingswaren, zij echtgenote lady Drummond en hu enige dochter. Elisabeth (elf jaat werden vermoord aangetroffen o een eenzaam kampeerterrein in Zuid Frankrijk. Voor deze moordza;. werd een oude, zwijgzame boe) Gaston Domenici, ter dood verooi deeld. De veroordeelde zat acht jaai in de gevangenis en stierf kort na zijn vrijlating. IJmuiden, Beilen en Leidschendain ,9®*" i ra* 'm - Het uitgebrande wrak van de auto, waarin gistermiddag twee vrouwen om het leven kwamen, nadat de wagen van achteren door een vrachtwagencombinatie waa aangereden. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) van de heer R. Zwolsman gaat ervan uit, dat het Circustheater te Scheveningen vanaf 1 november 1970 voor rekening van de gemeente Den Haag geëxploiteerd wordt en dat eigen lijk ook de eigendomsrechten en eigendomsverplichtingen van die datum af op de gemeente Den Haag drukken. Dit is ook de reden, dat de EMS zich na 1 november niet contractueel meer verbonden heeft aan enige instelling. Hieronder valt ook de Nederlandse Opera Stichting. De heer Zwolsman president-di recteur van de E.M.S. heeft gise- ren tijdens een persconferentie nog maals gesteld, dat zijn N.V. een kort geding zal aanspannen voor de Haagse Rechtbank, waarin de eis gesteld zal worden, dat B. en W. van Den Haag alsnog de gemeenteraad met een raads voorstel benaderen, waarin voorgesteld wordt het Circustheater voor acht mil joen gulden over te nemen en tegen de voorwaarden, die door bemiddeling van burgemeester drs. A. Th. Bogaardt van Rijswijk met B. en W. van Den Haag overeengekomen zijn. De heer Zwolsman heeft weinig goe de woorden over voor de houding van het Haagse gemeentebestuur inzake de onderhandelingen over het Circusthea ter. De Haags? gemeenteraad nam in februari van dit jaar de.principebeslis sing garant te gaan staan ten bedrage van acht miljoen gulden teneinde het circusgebouw te kunnen overnemen. De overname zou dan geschieden door de (lege) N.V. Haagse Buurt Spoorwe- Hierna ontstonden moeilijkheden tus sen B. en W. cn de E.M.S.voorname lijk over de vergoeding van onkosten, de datum van betaling van de hoofd som, de juridische levering en het rente percentage De heer Zwolsman ontkent categorisch, dat het ontstaan van die moeilijkheden aan hem te wijten was. Hij kan niet begrijpen, door welke ge dachtegang de gemeente Den Haag zich heeft laten leiden. De heer Zwolsman reageerde op de verklaring van B. en W., dat de onder handelingen niet zouden worden voort- et, Hij ontkende dat de E.M.S. na oktober 1970 getracht had om de koopsom te verhogen. Burgemeester Marijnen had de koop per november iuist diverse malen bevestigd. Dat de gemeente Den Haag vanaf 1 november 1970 zolang de koopsom nog niet betaald was elf procent rente zou gaan betalen was geen eis geweest van de heer Zwolsman, maar was een mededeling van drs. Bogaardt (dc gemeente was bereid 9 pet te beta len. zo was op 5 juli medegedeeld, red.) De heer Zwolsman ontkende ook dat de E.M.S nog eens 350.000 gulden extra had gevraagd Misverstanden waren er Ontvoering door Tup amaros MONTEVIDEO (AFP) De Tupama ros hebben gisteren in Montevideo, hoofdstad van Uruguay, de Argentijnse industrieel Jorge Berembaum ontvoerd, zo is uit politiekringen vernomen. Hij wordt vijfde gijzelaar in de „volksge vangenissen" van de Tupamaros. Een van zijn lotgenoten is de Britse ambas sadeur in Uruguay Geoffrey Jackson, 'aterdag en zondag heeft de politie •eventien mensen gearresteerd, van wie wordt aangenomen dat zij lid zijn van de Tupamaros. wel geweest inzake de randbebouwing rond het Circustheater, maar zeer on duidelijk was de gemeente Den Haag geweest Inzake de overname van perso- De heer Zwolsman deelde nog mede dat de E.M.S. de laatste jaren vier miljoen gulden geïnvesteerd heeft in het Circusgebouw. Jaarlijks komt daar bij een verlies van ongeveer 8 ton. Hij is bereid het Circustheater te laten draaien en onderhandelingen te voeren met de Nederlandse Opera Stichting over het speelseizoen 19711972. Hij voegde er echter aan toe: „Maar niet be reid mag ik tegenover de aandeelhou ders zijn om elk jaar alsmaar verliezen te incasseren". Premies auto verzekering zouden 25% omhoog moeten AMSTERDAM (ANP) „De premies voor autoverzekeringen zijn in Neder land spotgoedkoop en zouden zeker met 25 pet. omhoog moeten, maar de prijs- beheerslng van de regering maakt dit onmogelijk. Het is een schandelijk on recht, dat we de loonstijging niet in de premies mogen doorberekenen, terwijl de garagebedrijven hiervoor wel toe- temming kregen". Dit verklaarde de heer P. A. Zeven, lid van de raad van bestuur van Delta-Lloyd verzekerings groep n.v. gisteren. Delta-Lloyd behandelt nu al 74.Q00 auto-aanrijdingen per jaar. Het schade- percentage van autoverzekeringen is vorig jaar met 70 pet. gestegen. Grote risico's bij b.v vrachtwagencombinaties kunnen nip' worden geweigerd, omdat anders de overheid zou ingrijpen. „En dan is het eind niet in zicht, want dan willen ze ook winstdragende assuran tie-afdelingen overnemen", aldus de raad van bestuur van Delta-Lloyd. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Een kleuter bijna 2 jaar, een vrouw van 21 jaar en twee vrouwen van 80 en 81 jaar, zijn gisteravond in IJmuiden levend verbrand, toen de personenauto waarin zij zaten na een hevige i rijding in brand vloog. Alleen de bestuurder van de auto, de heer H. van der Stroom uit IJmuiden bracht het er levend af. Hij werd door de ichb* van de idnrijdinf Uit de 1w«- die direct daarna een enorme fakkel Reddingspogingen van politieagen ten en enkele omwonenden v. vergeefs. De blusapparatcn bleken niet opgewassen tegen de felle v zee. Het ongeluk gebeurde omstreeks 19.00 uur op het kruispunt De Noo- straat-Willebrordstraat, te IJmuiden. Een personenauto met drie Chinese inzittenden kwam vanaf de Wille- brordstraat en reed zonder mee De Noostraat op, waar het verkeer voorrang heeft. De auto van de Chi nezen greep de auto van de heer Van der Stroom in de /lank, die daarop onmiddellijk ln brand LEIDSCHENDAM Twee nog niet geïdentificeerde vrouwen, vermoede lijk afkomstig uit Rotterdam, zijn gistermiddag om het leven gekomen toen de wagen, waarin zij zaten, achteren door een vrachtwagencom binatie werd aangereden en brand vloog. Het ongeval gebeurde rond vier uur op rijksweg 4 uit de richting Amsterdam vlak voor verkeersplein Leidschendam. aangereden personenauto stond stil in een file. De bestuurder va: vrachtwagen lette volgens de politie teveel op liet verkeer achter hem. Door de klap werd de stilstaande personenauto nog tegen een daar voor staande wagen geschoven, waardoor de outo als een harmonica in elkaar werd gedrukt en in brand vloog. Doordat de wagen zeer z was beschadigd konden de beide in zittenden niet tijdig worden gered. Het verkeer uit do richting Amster dam ondervond door het ongeval grote vertraging. Hoewel de Leid- schendamse politie erin slaagde het verkeer rijdend te houden over baan, ontstond er toch een file vele kilometers. Tegen kwart zes was de situatie weer normaal. BEILEN Een verkeersongeluk op de provinciale weg Assen-Hoogeveen bij Spier heeft gisteren aan drie mensen het leven gekost. Een auto met twee echtparen uit Woerden Capelle a.d. IJssel stak de provincia le weg over en werd aangereden door een andere auto. Dc beide mannen, de heer M. van Duijvendijk (55) uit Capelle a.d. IJssel en heer W. den Heten (58) uit Woerden waren vrijwel op slag dood. Mevr. Den Heten-v.d. Kooi (52) overleed ln de loop van de middag in een kenhuis. Ook vele bezorgers krant gaan in de komende weken met vakantie Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren. Maar mochten er zich af en toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door haperingen ln de verspreiding te laten bedreigen. AFD BEZORGING

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1