KLAPZOENEN VOOR DERBY WINNARES Vrije slag paste in recordrace van Anke Rijnders Terugval vari Amerikaans zwemmen Tevreden over Poly Trek 1 SPORTBIJLAGE MAANDAG 12 JULI 1971 ei 1 WASSENAAR Zij was nergens bang voor, de kleine Ina Schwarzkachel. Dreigde iemand drie, vier jaar geleden en dat kwam nogal eens voor: ,,Een vrouw hoort niet thuis in een ren. Wacht maar, we rijden je wel over de railing", het deerde haar allemaal niets. Zij gokte, dat het wel bluf zou zijn en dat klopte. Terugdenkend aan deze moeilijke periode kwam zij gisteren in de derby der volbloeds tot een wereld prestatie. Voor het eerst in de geschiedenis van de ren sport won een vrouw met de driejarige schimmel Cleo patra. Spontane klapzoenen van collega-jockeys Rob Wetemans, Frans Vandeu ren en Gerd Bier toonden na de huldiging van deze historische prestatie aan, dat iedereen dit de van blijdschap tranende Haagse gunde. Eindelijk was een vrouw er dan in geslaagd dè erkenning in de jockeywereld los te slaan. „Fernandel" op Duindigt WASSENAAR Op Duindigi 1 woensdagmiddag de international., verij voor amateurs gehouden. zal starten de oud-Derbywinnaaij nandel met H. Pasman. Fernanda keert de laatste tijd echter j] weinig indrukwekkende voi wel K^en kansen op de Beter gaat het momenteel met Volann, die met Feny Hollandia grootste kanshebbers mag worden kend Beiden hebben reeds met een amateur goede koersei nen lopen. De eerste start is SAO PAULO De voetbalwei traziliéOostenrijk is gisteravo:| Paulo geëindigd in een 1—1 Pele. die nog een interland .vas de maker van het enige E tanse doelpunt. Zes minuten :orgde Jara voor de Oostenrijks ijkmaker Zij, de moedige doorzetter, zat er latei- zo blij als een kind bij. Toen de merrie Cleopatra aanvankelijk te vroeg voor de insiers op het voorlaatste rechte stuk al de leiding van Sans Culotte overnam en iedereen in een eerste opwelling dacht dat ze te vroeg op snelheid kwam, reageerde de blon dine Schwarzkachel zeer rustig. Zij wilde wat Cleopatra wilde en liet haar haar gang gaan. „Ik was er allang van overtuigd, dat wat zij kan geen ander kan. Dat laat je wel niet zo merken, maar ik wist het gewoon". Daarom schrok ze nog wel, toen Poly Trek, die Comarla opjoeg, vlak voor de eind streep achter haar opdook. Maar de afstand was te kort om de Haagse de butante het gelukkigste moment van haar leven te ontnemen. „Gelukkig maar", zuchtte ze later. „Een derby- winnen doet een jockey meestal maar een keer. Al zijn er wel die er meer winnen. De eer om zoiets gepresteerd tc hebben is daarom zo belangrijk". Ina Schwarzkachel vergat trainer Van Dijk niet in haar huldepreek te be trekken. Hij was de man geweest, die altijd achter haar had gestaan. Hij had haar langzaam het vertrouwen bij gebracht, dat zij ook al deden het anders altijd haar collega's even eens best een favoriet kon rijden. En toen zij zover was. gaf hij haar nog een extra-zetje in de rug. door wat verwachtt werd niet te doen. Ina Schworzkachel, die Cleopatra beter be greep en aanvoelde dan een ander, mocht in de Derby starten. „Het was voor mij al een overwinning op zich. dat ik het zover had gebracht. Ik ben Van Dijk er erg dankbaar voor. Wat ook erg fijn was: „Ik wist dat Van Dijk volledig achter me stond. Als ik geklopt was geworden had hij toch gezegd: Je hebt Cleopatra prachtig gereden". Op dat beleid was het succes van Ina Schwarzkachel gebaseerd. Zij Ina Schwarzkachel ligt hier al aan FOTO MILAN KONVAZINKA durfde, wat niemand anders durfde, toen Cleopatra doorgaf dat ze meer snelheid wilde maken De uitdaging om de Nederlandse jockeys aan het verstand te brengen dat ze een vrouw in „hun" sport niet moeten minachten, begon voor Ina Schwarzkachel in 1966. Zij werd toen zonder amatrice te zijn geweest („Ik was er te licht voor") tot het gilde der beroepsrijders toegelaten. „Zij keken je aanvankelijk ontzettend raar aan. Zó in de geest van: „Wat doe je hier. Dit is geen sport voor vrouwen. Achteraf vind ik die reactie nog wel een beetje begrijpelijk ook. Niemand had ze op de hoogte gesteld, dat er een vrouw zou meerijden. Het was vanaf dat moment een hele onderneming om me waar te maken". Sinds haar „debuut" is er veel veranderd. De jockeys kregen begrip voor haar kwaliteiten en kijken nu totaal anders tegen je „Kijk, ik voel dal ik nog wel t anders behandeld word. Als aan zit. heb je nog wel, dat Wie laat er nou een vrou paard rijden. Daa blij V' dat wel, dat ze zeggen n zal het nog altijd vrouw iets beters jockey, voordat ze doen dan i je eindelijk zulle Schwarzkachel glunderde. Zij had de wereldprimeur gezorgd als eerste vrouw aan te tonen, dat het waar was. De kans, dat ze snel een opvolgster zal krijgen, lijkt niet groot. Na Schwarz kachel heeft alleen haar vriendin Davis het nog aangedurfd als beroeps jockey in het zadel te gaan zitten. Ina Schwarzkachel, 28 jaar en 46 kilo. was blij dat ze haar belevenis kwijt kon. Het was de boeiende ervaring van een pionierster, die alles opzij zette om dat te bereiken. Je houdt het in deze tijd niet voor mogelijk. HANS DE BRUIJN Duindigt Dat een verliezer ook tevreden kan zijn bleek afgelopen zondagmiddag na de derby der vol bloeds op de renbaan Duindigt. Het was de Haagse vleestransporteur Joop van der Touw, eigenaar van een der favorieten Poly Trek. „Ik ben best tevreden, kijk als eigenaar wil je natuurlijk allemaal winnen. Voor mij heeft de beste gewonnen. De twee kilo die Cleopatra kreeg van Poly Trek kunnen weieens de doorslag gegeven hebben. Ik ben heel erg tevreden over mijn jockey Robert Wetemans. Hij heeft het paard geheel volgens de opdracht van de trainer de heer Joep Dekkers gereden". Meningen over deze volblocdderby waren er genoeg op Duindigt. Pers chef van de Stichting Nederlandse- (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG „Een mooie tijd was het nuchtere com mentaar van Anke Rijnders na haar geweldige record- verbetering op de 200 meter vrije slag tijdens de nationale wedstrijden van ZIAN, die gistermiddag in het zwembad Zuiderpark werden gehouden. Zij reali seerde een tijd van 2.10.8, ruim onder haar Neder landse record van 2.13.-, waarmee zij op de Europese kampioenschappen vorig jaar in Barcelona nog vierde Anke Rijnders haalde vorige week ook al drie Nederlandse records omlaag (100 en 400 m vrij en 100 vlinder bij de aspiranten). De verbetering op de 200 vrij paste hier nog net tussen. Zij is in ieder geval van plan er op de nationale kampioenschappen „weer iets aan te doen". Op de één na laatste repetitie van de nationale volgende week houdt Zian wederom wedstrijden in het Zuider- parkbad sneuvelden nog twee Nederlandse records, beide keren op estafettes. Tien meisjes van Zian haal den de recordtijd op de 10x100 m vrije slag, met 11.26.2 in handen van VZC- Vlaardingen, naar 11.24.2. De tien rwemsters waren: Ineke Walrave (1.06.1), Jozien Elzerman (1.05.4), Eve lien Lonte (1.05.4), Wilma van Beek (1.07.1), Elly de Vlieger (1.08.7), Nanette de Roo (1.09.9), Karin Kok (1.09.9). Karen Metz (1.11.8), Nolly Kleyheeg (1.09.7) en Hanneke Goldman (1.10.2). Voor de 10x50 m vrije slag meisjes kwamen bij PSV Nienke Wingelaar, Marja van Deursen, Veronica Stel. Anne Katrien Depla en Astrid Verver als eerste vijf aan de start. Zij ver beterden het „eigen" nationale aspiran tenrecord van 2.29.3 tot 2.28.6. De tus sentijden waren: 31.30.9, 30.1, 29.2 en 28.5. Op de 2000 m vlinderslag kwam Arnold Rood (het Y) met 2.18.1 niet helemaal uit de verf. De 200 m wisselslag weid bij de heren een overwinning voor Frangois van Kruisdijk (PSV), in 2.20.1. goed gevolgd door Hans Elzerman (ZIAN) met 2.22.9. Bij de dames triom feerde Jozien Elzerman (ZIAN) op dit i 2.36.5. was geworden. Alleen Astrid Verver van PSV kon het Amersfoortse talent volgen. Met 2.13.1 bleef de Eind- hovense net boven het oude record. Anke Rijnders was tevoren met trainer Wout Gerritse overeengekomen een aanval op haar record te doen. Dat het zo'n for midabele prestatie zou worden, hadden zij alleen maar kunnen hopen. Gerritse: „Op de 100 meter maak te ze haar snelste tussentijd tot nu toe. Na die 1.03.- voelde ik dat er wat in de lucht zat". Hansje Bunschoten rondde het eerste treffen tussen die twee in het buiten water zaterdag bij de NOS-jeugdwed- strijden in Oldenzaal af met een aspi rantenrecord van 2.35.4 (oude record 2.37.2 van Henny Pentermann). Zowel Hansje als Anke werden echter ruim schoots verslagen door de 17-jarige Wijda Mazereeuw uit Enkhuizen, die met 2.34.2 het Nederlands record van Henny Pentermann tot op 1.8 seconden benaderde. Wijda Mazereeuw, is een van de doe-het-zelvers die het ongerief van onvoldoende trainingsgelegenheid en onvoldoende begeleiding voor lief nemen om zich te kunnen meten met de sterksten. Zij traint zomers in het 25-m buitenbad van Enkhuizen 's Winters was er niets, tot ze hulpbad meester Hans van der Veen bereid vond haar elke morgen om 7 uur op te halen voor een ritje van 30 km naar het 20-m instructiebad van Goorn. Ter wijl de andere druk doende waren de Olympische limieten te doorbreken, verbeterde Hans van der Veen de lig ging van Wijda Mazereeuw op de schoolslag. Zij kwam niet uit bij de winterkampioenschappen omdat haar club vergeten was haar tijdig in te schrijven. Zaterdag bleek in het als „zwaar" bekend staande zwemwater van de Vondersweyde hoeveel nut die eenzame wintertraining heeft gehad. Wijda versloeg Hansje Bunschoten en Anke Rijnders met ruim verschil en hoopt bij de nationale kampioenschap pen door Henny Pentermann en Gerda Lassooy te worden gestimuleerd tot nog betere prestaties. De voorlopige Olympische limiet ligt dan binnen haar •reik. PSV 11.33.1: 3. DES 13.43.6; idem heren: 1. ZIAN 9.49.4; 2. PSV 11.20.4: 3. DES 12.16: 50 m. vrije slag meisjes onder 10 jaar: 1. L. v. d. Ven (Excelsior) 33.9; 2. L Reideis (Zeemacht) 36.5; 3. K. Stöver (PSV) 37.9; idem jongens onder 10 Jaar: 1. J. Zandhui- zen (Zeemacht) 35.1: 2. A. Ubachs (het Y) 36.3; 3. H. Kie« (DES) 38.2: 200 m. wissel slag persoonlijk dames; 1. J. Elzerman (ZIAN) 2.38.5: 2. Y. Aggenbach (Zeemacht) 2.41.5; 3. G. de Wit (Zeemacht) 2.46.2; 200 m. vlinderslag hei lapper (PSV) 2.52.4: 2 Niet gelukkig ■el dat de Roo (ZIAN) 2.28.6; 2. K. Me 2.35.7; 3. R. V. d. Eist (ZIAN) 2.3< wisselslag persoonlijk jongens (ZIOS) 3.0' Rijnders (PSV) r (PSV) 2.13.1: 3. V. Stel J. Csomka (Exi Ubachs (het Y) 4 ZIAN-jongens 4.58.7; 3. PSV NOS-wedstrijden Henny Pentermann, Nederlands ver tegenwoordigster op de wisselslag bij de Olympische Spelen van Mexico en de Europese kampioenschappen van Barcelona. begint concurrentie te krij gen. In eerste instantie van haar club genote Gerda Lassooy. maar de laatste weken ook van op de wisselslag ..lief hebbende' vrije slagzwemsters Hansje Bunschoten en Anke Rijnders. In Oldenzaal bleek overigen; de formule van de NOS-jeugdwedstrij- den niet al te gelukkig is gekozen. De jonge Olympische kandidaten worden, evenals hun trainers, gedwongen vaak meer dan 100 km te reizen om een nummer te zwemmen. Gevolg: kostbare trainingsuren gaan verloren en het werk in de clubs ligi bij afwezigheid rugS| van de trainers stil. Bovendien is de schr stemming bij de wedstrijden inspirerend en zo gebeurt het dat velen in de tussenliggende weken in de ver- jËZC Ei trouwde omgeving van de vereniging ten <N; tot teel beteve prestaties komen dan (AZPC> in het nogal kunstmatige sfeertje van eens onder 19 ja de NOS-wedstrijden. onder het spie- i.or. 4; 2 Kanmj dend oog van de camera. Wie da? niet op tegen heeft, is de trainster va Naarden. Wil Bunschoten. „Het hooi er allemaal bij", vindt ze. wil bereiken, moet zich ox nen schikken. Het is gew derdeel van het hardingsproces zodanig waardevol". er) os- leugchyedstrljder (Zian) r "ïTktai iendaal) 1 Linda de Boer record kwijt SYRACUSE Linda de Boer heeft zaterdag haar Europees record op de 1500 meter vrije slag. dat zij op 23 juni overnam van Novella Calligaris, weer aan de Italiaanse moeten afstaan. No vella Calligaris won in Syracuse de 1500 meter in 17 minuten 51,1 see. Linda de boer kwam vorige maand in Utrecht tot 18.03.0. Draf en Rensport de heer Cees Berg: „Een matige tijd: de derby-overwin ning van Cleopatra. Wat wil je: Het is er een van het zwakke geslacht. Voor mij heeft I Wish I Knew S teleurgesteld". Rober Wetemans. de zoon van de oud-bokspromotor Toon. de man op Polv Trek, was de eerste die in de kleedkamer Ina Schwarzkachel een flinke zoen gaf. Die had ze best verdiend. Wetemans: „Kijk ik had zelf graag gewonnen, want niet elk jaar krijg je zo'n paard als Poly Trek in handen. Het tempo was te laag en dat kostte de hengst de overwinning. Bij een hoog tempo aan de kop is Poly Trek moeilijk te kloppen. Maar Cleopatra was ergens goed had ik de merrie van trainer Wim van Dijk niet verwacht". Wete mans moest enkele weken geleden de keus maken tussen het rijden van Polv Trek of Comarla. Hij koos Poly Trek. waarna eigenaar van Comarla de merrie bij Wetemans' trainer Joep Dekkers weg haalde en in trai ning gaf bij Bert us Riem. Sportief was hel zeker niet. dat de eigenaar na de ren luidruchtig bekendmaak te: „Lekker voor Poly Trek". Zoiets doet de sport geen goed, want Wete mans heeft naar eer en geweten Poly Trek gekozen en werd half neusje geklopt door die echter twee kilo lichtei En geheel in rok, met a: feesthoed was de altijd vriend en spraakzame amateurryder Laurey uit Wassenaar: „Het de uit de laatste jaren. De twee dat de merrie's lichter mogen in een derby hebben deze mi mede het dubbele succes get van het zwakke geslacht. Een weldige prestatie leverde ook Bier met Heros. Om zo'n korti stand binnen te komen naar Cl (ra bewijst wel dat de hengst p ling een uitstekende koers heeli De Derby-Day is weer achtcij rug. Een dag waarbij Duindigt danks de hoge hoeden, tuums. maar een klein beel sfeer van het Engelse brengen. De dag. waarop kleii Schwarzkachel van de Haagse kade naam maakte de rensport met de De boek betekende. Dat Ina 1 niet in uitgelezen is zal de toe én het Duindigt publiek gaa SANTA CLARA De terugval van het Amerikaanse een gebruikelijk verschijnsel-in een voor-olympisch jaar manifes, teert zich ditmaal in bijzondere mate. De grote vedetten van de inter] nationale wedstrijden van Santa Clara, die dit weekeinde in deze Cali: fornische plaats begonnen, waren de Australische Shane Gould, Westduitser Hans Fassnacht en de Zweed Gunnar Larsson. De veer! tienjarige Shane Gould verbeterde op de 400 meter vrije slag hé wereldrecord van haar landgenote Karen Moras met 1.4 seconden 4 min. 21.2 seconden. Ze bleef voorts als enige op de 100 meter slag beneden de minuut (59.3) en won de 200 meter vrije slag in 2 6.6 seconden, een tijd die slechts 0.1 seconde boven haar eigen werelr record ligt. „Ik was erg moe", aldus Shane Gould. „Als ik de dag tevoren niet zoveel had moeten doen, zou ik waarschijnlijk onder het wereldre cord zijn gebleven". Nu ging zij veel langzamer af, dan bij haar geslaagde recordpoging van 30 april in Londen: 1.02.3 tegen 1.01.9 in de tweede helft maakte dat verschil wel grotendeels, maar toch niet helemaal meer goed: 1.04.3 tegen Londen 1.04.6. De Weslduitser Hans Fassnacht vestigde twee Europese records op de 200 meter vlinderslag. De derde jaarsstudent aan het college van Long Beach verbeterde in de series met 2.06.5 zijn eigen Europees re cord dat sinds vorig jaar (22 au gustus in Los Angeles) op 2.06.9 stond. In de finale was hij nog sneller 2.06.1. Het wereldrecord is met 2 min. 5.0 seconden in handen van de Amerikaan Gary Hall. Te kenend voor de relatieve terugval van de Amerikanen ten opzichte van de rest van de wereld waren de 400 meter vrije slag, waarop de Australiërs Windeatt (4.05.5), White (4.06.4) en de Westduitser Hans Fassnacht (4.07.1) de eerste drie plaatsen innamen. Voorts won de Zweed Gunnar Larsson de 200 me ter vrije slag in de beste tijd van het seizoen 1.75.2 en beheerste de Rus Pankin de 200 meter school slag (2.25.7). Heren 100 m. rugslag. 1. Mark Chatfield (VS) 1.01.0; 2, Mike Stamm (VS) 1.01.3: 3. John Murphy (VS) 1.01.4.; 4. Tim McKee (VS) 1.01.4. 200 m. vrije slag 1. Gunnar Larsson (Zweden) 1.57.2 (beste wereldprestatie 1971); 2 John Kinsella (VS) 1.57.6; 3. Tom McBreen (VS) 1.57.8; 4. Jerrv Hei- denreich (VS) 1.58.3. 400 m. wisselslag persoonlijk: 1 Graham Windeatt (Austr.) 4.40.5; 2. Gunnar Larsson (Zweden) 4.40.9; 3. Steve Power (VS) 4.43.9; 4. Rick Colella (VS) 4.44.9. ^oij m vlinderslag: 1. Hans nacht (W.-Dld.) 2.06.1 (nw. wereld record, oude record 2.06.9 op naan van Fassnacht); 2. Victor Sharigii (Rusl.) 2.07.2; 3. Yasuhiro Komaza ki (Jap.) 2.09.3; 4. Ross Wales (VS 2.09.9. Dames: 200 m. vrije slag: 1. Sha* ne Gould (Austr.) 2.06.6; 2. Nana; Spitz (VS) 2.08.6; 3. Shirley Babas hof f (VS) 2.10.5; 4 Ann Simmora (VS) 2.10.6. 100 m. rugslag; 1. Keena Rol- hammer (VS) 1.08.2; 2. Sue At-1 wood (VS) 1.08.5; 3. Tatiana Lek- veisjvili (Rusl.) 1.08.6; 4. Lynn Watson (Austr.) 1.08.6. 200 m. vlinderslag: 1. Karer (VS) 2.21.0 (beste wereldprestatit 1971): 2. Alice Jones (VS) 2.22.4: 3 Elie Daniel (VS) 2.23.2; 4. Kathj Heinze (VS< 2.27.9. 400 m. wisselslag persoonlijk: 1 Cindy Plaisted (VS) 5.07.9 (beste wereldprestatie 1971; 2. Karen Mo ras (Austr.) 5.08.1; 3. Debbie Meyer (VS) 5.15.2: 4. Shelagh Ratcliffe (GB) 5.16.1.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 8