CRISIS IN MIDDELBAAR ONDERWIJS Moedeloosheid onder leraren neemt toe Hassan ontsnapt aan staatsgreep Dr. W. Drees jr. opent Aviodome op Schiphol Hassan II voortdurend met links in conflict Pyrrusoverwinning Gevaarlijk klimaat door bezuinigingsplan fi(tv Slimme automonteur liet antiekdief door de mand vallen LEIDSE COURANT PAGINA 5 Er hoeft niet veel te gebeuren om de onrust onder de leraren bij het VWO en havo tot een uitbarsting te brengen. Dat is de conclusie van dit laatste artikel in de serie over de crisis in het middelbaar onder wijs. In drie voorgaande artikelen werd al aandacht besteed aan de discussie over de middenschool, het beleid van de lerarenorganisaties, en de factoren die de oorzaak van de crisissfeer vormen. Bepalend voor de huidige situatie van het middelbaar onderwijs is de mammoetwet (officieel wet op het voortgezet onderwijs). De oorsprong van deze wet gaat terug naar 1950. Toen werd in de troonrede bij de opening van het parlement aange kondigd dat er een nota zou komen over het gehele onderwijs. Die nota kwam een jaar later van de hand van onderwijsminister Rutten. In 1955 schreef zijn opvolger Cals voor wat betreft het middelbaar onder wijs een gewijzigde, feitelijk geheel derwijsgeschiedenis. Veringa haalde bakzeil: In maan 1908 werd het definitieve akkoord door de lerarenn- orgaisaties met gejuich begroet. Eenmaal verkregen rechten zouden gegarandeerd blijven. Een psycholo gisch belangrijk winstpunt voor de verse minister. Hij oogstte alom Naja; het zich toe op de rechtspositie. Maar de eigenlijke I oorzaak van de wrijving lag dieper. Die was dat de komst van de mam moetwet langs de leraren was heen gegaan. Daardoor waren zij er niet op voorbereid. De vernieuwing van het middelbaar onderwijs is voor veel leraren een golf geworden die discussies werd de wet in 1963 aan- over hen heenspoelt. Zij moeten genomen. In 1967 werd een over- meedoen. Zij zien niet waar het gangswet van kracht, en in augustus J naar toe gaat, maar voelen wel 1963 ging de mammoetwet van start, j steeds meer de vertrouwde grond Er waren er die dit te vroeg vonden, I onder hun voeten wegspoelen. De omdat er onvoldoende voorbereidin- vernieuwing ging te weinig van gen getroffen en onvoldoende geld henzelf uit beschikbaar was. Anderen vonden de De overwinning van Veringa was invoering verkeerd, omdat ze de j dan ook een Pyrrusoverwinning. Het mammoet in feite al weer te verou- holle vertrouwenshuisje stortte heel derd vonden. snel in. toen de leraren bleek dat De mammoet werd het startpunt Grosheide onvoldoende geld kon vo- voor versnelde vernieuwing van het i leren om de mammoet van de grond middelbaar onderwijs. Hij bracht te krijgen. In de zomer van 1969 al. ook een nieuw salarissysteem voor net een jaar na invoering van de dc leraren. De bonte wirwar van j mammoet, dreigde een nieuwe lera- renaktie. begonnen op het Twickel- college in Hengelo. Er werd een niseerde regeling, waarin alle lera- reeks van bezwaren geuit tegen de ren volgens dezelfde principes rechts- te karige invoering van de mam- positioneel behandeld werden. Het moet. Terstond schreef Grosheide al- belangrijkste principe was dat de ie scholen voor vwo en havo een leraar voortaan niet meer werd be- lange brief, waarin hij uiteenzette taald naar het niveau van zijn j waarom er zijns inziens geen reden school, maar naar de graad van bestond voor bevoegdheid die hij bezat. Er zijn voortgang va drie bevoegdheidsgraden. belemmeren. Die harmonisatie van salarisregelin- dood. gen is met een lerarenaktie gepaard j „Onderwijsvernieuwing waaraan gegaan. Volgens de oorspronkelijkeveel leraren slechts noodgedwongen voorstellen van de toenmalige minis- j meedoen, met een gevoel van mis ter Veringa zouden de duurslbetaal- i kenning. zal slechts langzaam vrucht de lerarengroepen die bij het dragen", luidde een eenzaam dag- vhmo met wat minder genoegen j bladcommentaar in 1967. Het is op moeten nemen, en de laagstbetaalde vallend hoe weinig de mensen toen. vooral die bij het lager beroeps- verblind door de schijnoverwinning, onderwijs omhoog geharmoni- inzagen hoe somber het er voor de seerd worden. mammoet uitzag. Daardoor werd in- Dat hamen de leraren vhmo niet. In middels al veel leergeld betaald. Het december 1967 liepen vijfduizend klimaat.' dat Vier jaar geleden tol de van hen in Utrecht te hoop op een pro- j aktie leidde, is intussen eerder ver- testbijeenkomst. Dat was een unieke slechterd dan verbeterd. Een nieuwe gebeurtenis in de Nederlandse on- brand kan gemakkelijk oplaaien. of akties die de het onderwijs zouden De Twickelaktie liep (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Leraren storten vaker in dan managers. Zij zijn wat betreft neurotische klach ten en hart- en vaatziekten het lager leidingge vend personeel en de managers voorbij gestreefd. Aldus meldde een rapport over een onderzoek doord e Unesco, de VN-organisatie voor Onder wijs en cultuur. Men had gegevens verzameld in Duitsland en Engeland. Blijkbaar hebben ook landen, waar niet op 1 augustus 1968 een mam moetwet werd ingevoerd, problemen met het middelbaar onderwijs. Van de 400 rectoren van schoolgemeenschappen namen er in 1970 zestig ontslag. Daarnaast zijn er velen die eens een half jaar met ziekteverlof gingen. Het tekort aan leerkrachten bij het mavo is meer dan 10 pro cent. Ook het ministerie van Onderwijs klaagt trouwens steen en been over personeelsgebrek en een langzamerhand fnuikende toeneming van het aantal ziektegevallen. Het wordt steeds moeilijker vacatures op de middelbare scholen vervuld te krijgen. Rector ir. M. van Dun van het Lodewijk Makeblijdecollege in Rijswijk wist onlangs te vertellen dat hij scholen kende waar soms al een tot twee jaar voordat door pensionering of geplande uitbrei ding een vacature ontstaat, sollicitanten worden opgeroepen. En dan nog niet altijd met succes. In Brabant klagen vooral de havo-scholen dat zij de grote leerlingenstroom niet aankunnen, vooral omdat ze de nodige leerkrachten niet kunnen aantrekken. leraren klassieke talen. Zij staan lelijk op de tocht sinds de mammoetwet het aantal uren Latijn en Grieks op het gymnasium drastisch inperkte. Bovendien kiest op scholengemeen schappen met vwo praktisch geen enkele leerling nog het Grieks of Latijn in zijn eindexamenpak ket. Een stuk nostalgie speelt in de nood van de classici ook mee. Vroeger hadden zij het op het gymnasium voor het zeggen, met veel uren Grieks en Latijn. De hegemonie van de klassieke talen is echter achterhaald. De regering heeft nu de nood van de classici wat proberen te verlichten door hen volledig gesala rieerd oude geschieddnis te laten geven. Daar naast zijn er faciliteiten voor militaire dienst en het beginnen van een nieuwe studie. Maar voor al voor oudere leraren met kinderen is dat laatste natuurlijk een panrdemiddel. De taak van de leraar is zwaarder geworden dat erkent ook het ministerie. Hoeveel, dat is niet bekend. Vol gens de lerarenorganisaties erg veel, volgens anderen valt het wel mee, en valt het veel leraren, zo zwaar, omdat ze het vroeger eigenlijk zo gemakkelijk hadden. TAAKVERZWARING De algemene Lerarenvereniging AVMO (vwo en havo) liet in 1968 een onderzoek instellen naar de taak van de leraar. De bedoeling was een taakverzwaring aan te tonen, en op grond daarvan het aantal lesuren waarop een volledige betrekking wordt gegeven, te verlagen. Dat aan- „Ik heb het niet kunnen verifiëren, maar wat ik ervan heb gehoord, wijst niet in de richting van verlaging van het urental volledige betrekking". Overigens staat hij al bij voorbaat met zijn tegenpleidooi klaar. „Die uitslag zou me trou wens niet verbazen, want dat onderzoek is he laas veel te vroeg gestart. De taakverzwaring van de mammoet openbaart zich pas volledig over twee jaar. Juist dit jaar wordt het voor ons zwaarder, nu de differentiatieperiode (klassen splitsen in groepen volgens het examenpakket dat ze kozen, red.) begint. Maar dat onderzoek is al achter de rug. Het werd ons indertijd aange boden naar aanleiding van de Twickelaktie en toen konden we moeilijk weigeren". De stemming onde de leraren vwoe n havo heeft wat weg van een stilte voor de storm. Drs. J. de Wit, voorzitter van de katholieke lerarenvereni ging St. Bonaventura: „Sinds 1968 is de rechtspo sitie van de leraren mavo meer opgetrokken. Die bij vwo-havo wordt nu bevroren, daar zijn dui delijke aanwijzingen voor. Een middenschool zou voor de eerstegraads leraren verder terreinver- lies geven, met rechtspositionele gevolgen. MUUR „Waar het naar toe gaat? Het lijkt me moeilijk om het rustig te houden. Als personeelsdelegatie in het georganiseerd overleg loop je bij O en W met het verzoek om meer faciliteiten steeds tegen een muur. De vraag is of die koers wordt gehandhaafd. Ik wil niet de ambtenaren tegen de haren in strijken. Het ligt niet aan hen, zij ervoor zijn opgeleid en blijvend worden nage schoold. Ten tweede moet er een andere lecr- plantontwikkcling komen. Tenslotte moeten er landelijk en regionaal eentra ter begeleiding bestaan. Aan voldoening van deze drie voor waarden wordt al gewerkt. Onderwijsvernieuwing, vindt Geerars, moet niet alleen op de onderwijskundige haalbaarheid be zien worden. Even belangrijk vindt hij de finan ciële en politieke haalbaarheid. Daarbij moet men bedenken dat niet elk experiment dat mis lukt, een slecht experiment is. Met de evaluatie zou een instituut moeten worden belast. De lerarenorganisaties hebben indertijd Geerars kwalijk genomen dat hij de leraar aanwees als oen van de remmende faktoren bij vernieuwing. Elke vernieuwing kan worden tegengehouden, als de docent de deur van zijn klas sluit. Geerars vindt de kritiek niet eerlijk: ,,Ik schreef een hein verhandeling over het vernieuwingsproces. Ik gaf een analyse van 16 barrières. Eén daarvan was de leraar, bij wie een natuurlijke weerstand tegen vernieuwing kan worden vastgesteld. Maar ze hebben dat stukje uit z'n verband gelicht. Ik heb niet willen zeggen dat ik akkoord ga met de doorbraak die de kritische leraren pogen te forceren. Ik heb die alleen geconstateerd". Rector drs. J. Struijk van de experimenterende Nijmeegse scholengemeenschap verwacht dat de aansluitingen de komende tijd het grote pro bleem worden, waar de meeste aandacht naartoe zal gaan. De aansluitingen tussen vwo en uni- Vrij algemeen wordt beweerd dat er een vlucht uit het lerarenvak is. Veel vluchters zouden dal doen om hun gezondheid te redden. Begin vorig jaar werd vanuit de Tweede Kamer gevraagd de docenten de vrijheid te geven naar believen tussön hun 60-sle en 65-ste met pensioen te gaan. Maar minister Veringa wees dal af om verschillende praktische redenen. Navraag bij hel ministerie naar de ontwikkeling van hel aantal vacatures levert weinig op. Het CBS werkt nog aan een nieuw systeem van lerarentellingen. afgestemd op de post-mammoet- situatie. Wat de rijksscholen betreft, werd de laatste jaren wel een groter aantal gevallen van ziekteverlof geregistreerd. Het vacatureverschijn sel zou vooral in het westen van het land voorkomen, en in driekwart van de gevallen zou de slechte huisvesting reden zijn, waarom men liever elders in het land werk kiest of houdt. Het lerarentekort is afhankelijk van het vak. Dat blijkt uit het CBS-overzicht van het aantal bevoegd gegeven lessen. Onbevoegde lessen wor den het minst gegeven in de sector talen (9 procent). Een doctorandus in een taal heeft naast het leraarsambt nauwelijks beroepsmogelijkhe den. Exacte vakken worden veel vaker onbe voegd gegeven (16 procent). Een academische opleiding in een exact vak biedt ook tal van beroepsmogelijkheden. Een apart probleem vormen de ongeveer 980 tal is nu 26 lesuren van volgens drs. G. Michiel.sc Raad van Leraren vwo en met de 41 werkuren van de havo. overccnkti nbten Maar het onderzoek leverde de verlangde argu menten niet op. De taakomvang van de leraar werd becijferd op gemiddeld 42 uren per week, waarbij nogal wat verschil bleek lussen leef tijdsgroepen en vakgroepen Jonge leraren maakten meer uren dan ervaren collega's, lera ren maatschappijvakken veel meer dan- leraren moderne talen. Werd de relatief lange vakantie van de leraar meegerekend, dan kwam men op 37,5 uur. De uitslag van het onderzoek weid dan ook door de AVMO onder de tafel gehouden. Wat bijna een jaar lang lukte. Intussen liggen op het ministerie de eerste uit slagen klaar van een nieuw onderzoek. Dat is in opdracht van het ministerie en met instemming van de Raad van Leraren gehouden door een onafhankelijke instantie. Afgesproken werd dat aan de hand van de uitslag de taakverzwaring van de leraren zonodig gehonoreerd zou worden in salariëring en faciliteiten. Het ministerie houdt de uitslag al enkele maanden geheim. Waarschijnlijk moet de nieuwe minister, zich van zijn bezuinigingsopdracht bewust, de bege leidende brief met eindconclusies eerst nog even hei-schrijven. Wat drs. Michielsen intussen is bekendgeworden van het onderzoek, stemt hem niet optimistisch. staan ook met de rug tegen de muur. Een bewust defaitisme is er volgens mij niet. Op zeer veel scholen wordt woest gewerkt. Er is wel een zekere mate van onrust". Dr. C. Geerars, een van de vernieuwingsdeskun digen van het ministerie: „Onrust onder de leraren? Dal weet ik niet. Er wordt teveel gegeneraliseerd. Wie tevreden is. hoor je niet. Ik geef dan ook geen indruk, want die zou te onbetrouwbaar zijn. Ik heb er niet voldoende contacten met de scholen voor. En het is gevaar lijk om aft e gaan op allerlei kreten". Michielsen: „Toenemende chaos? Dat is wat te bont geformuleerd. Mijn indruk is dat men zich langzamerhand bij de onzekerheden en de on derwijskundige veranderingen neerlegt. De voor uitzichten zijn slecht. Wat voor vernieuwingen er ook komen, ze zullen meer personeel per aantal kinderen vergen. Dat kost miljarden. Het alter natief is te werken met tweederangs krach- Is er in dit klimaat nog wel gelegenheid voor vernieuwingen? Geerars: „We hebben van de invoering van de mammoetwet geleerd. Vroeger hadden we geen onderzoekers van het onderwijs, nu hebben wc er 150. Wat nu in kleine projek- ten gebeui-t, bijvoorbeeld onder de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs, gaat niet op z'n boerenfluitjes". versiteit, havo en hoger beroepsonderwijs, en vooral niet te vergeten tussen basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Rector Th. Hoogbergen van het Peelland-college, ook een experimenterende scholengemeenschap, vindt het de hoogste tijd voor een nationale raad voor onderwijsplanning, een brainrust van on derwijsmensen, onafhankelijk van enige achter ban, en niet denkend vanuit ingekaderde rechts positionele zaken. Het nieuwe kabinet wordt wegens zijn bezuini gingsplannen zeer gevreesd door de leidende figuren onder de leraren. Hoogbergen verwacht dat de schoolweek zal worden verkort van 32 naar 30 lesuren. Onderwijskundig is daarover al heftig gediscussieerd. Maar financieel beschouwd levert het meer dan 70 miljoen op. Elk gegeven lesuur kost alles inbegrepen 1500 a 1600 gul- Kan het tot een uitbarsting komen? Drs. Mi chielsen: „Met de rode vlag en het mes in de hand de straat op, daar geloof ik niet in. De oorzaak van de onrust is niet een enkel concreet ding. Het is een opeenhoping van factoren. In 1967, met de salarisactie, was er een heel con crete zaak. Die is er nu niet". De voorzitter van de Raad van Leraren kon wel eens spoedig in het ongelijk gesteld worden, wanneer het snode bezuinigingsplan doorgaat de taakuren voor leraren af te schaffen. Het zou een lont zijn in een kurkdroog kruitvat. Er is al een lange, hete nazomer voorspeld. SCHIPHOL (ANP) De nieuwbè- Maar ook de Russen hebben zich niet noemde minister van Verkeer en Water- onbetuigd gelaten. Zij waren dan ook on- staat, dr. W. Drees jr, heeft zaterdag- der aanvoering van de Russische am- ochtend op Schiphol de Aviodome ge- bassadeur Lavrov bij de opening aan- opend, waarin de luchtvaartexpositie wezig. Van het Russische ministerie van van de Stichting voor het Nationaal I Luchtvaart draait er nl. een getrouwe Luchtvaartmuseum een nieuwe spec- kopie van Spoetnik I. De echte kan taculaire behuizing heeft gekregen. niemand van Rusland verwachten, want Het was het eerste publieke optreden j die is na 1300 omwentelingen om de van dr. Drees als minister en hij opende aarde in 195S gesmolten en vergast, daarbij toevallig een gebouw, waarin hij Op dit middenplatform bevindt zich zes jaar geleden als thesaurier-generaal voorts een model op halve grootte van van het ministerie van Financiën ge- de maanlander, van waaruit Neil Arm- loof noch geld durfde te steken. strong op 21 juli 1969 de eerste voet op de maan zette. Ook staat hier een Dit werd bij de opening terloops geme- oude linktrainer, waarin men het vlie- moreerd door directeur L. A. de Lange £en ^an leren- van de Aviodome, aan wiens onverwoest- bare doorzettingvermogen het tot stand j komen van de Aviodome te danken is. RABAT (DPA) Sinds koning Has san II in maart 1961 na de dood van ztfn vader de troon in Marokko besteeg heeft hij voortdurend gepoogd vooruit gang en traditie met elkaar in overecn- stemmrig (e brengen. Tot tweemaal toe heeft hij steld het volk schap te geven en via landhervormin gen de sociale positie van de brede massa le verbeteren. Toen Schiphols stationsareaal geleden van het oude naar het huidige terrein verhuisde, hing het voortbestaan van het Nationaal Luchtvaartmuseum, destijds ondergebracht in het atoomge bouw, al enkele jaren De heer De Lange, die wist dat ook i had fantastisch klinkende ideeën over een blinkende aluminium koepel van enkele miljoen guldens, maar aanvan kelijk wilde niemand in die ideeën enig geld steken. In juli 1965 klopte hij bij de thesaurier-generaal aan. „Maar hoewel ik bij u grote aandacht en wel willendheid aantrof", zo wendde de heer De Lange zich zaterdag tot dr. j Drees, „toch werd het mij duidelijk dat u bij u zelf dacht: Dar komt geen i draad van terecht". Onder hilariteit van i zijn gehoor, voerde hij vervolgens als i excuus voor dr. Drees aan: „Het was toen ook moeilijk om voor dit plan sub- j sidie teverlenen. want het was net een tijd van bezuinigen". Later is die rijksbijdrage toch geko men: 1 miljoen gulden. Andere grote financiers waren de luchthaven Schip hol zelf, de KLM. Fokker en allerlei bedrijven., die aan Fokker en de KLM ter gelegenheid van het halve eeuwfeest gelden overmaakte voor de bouw van de Aviodome. Deze heeft in totaal 3,8 miljoen gulden gekost en aan dat bedrag i ontbreekt nog heel wat. Gehoopt wordt i dat het rijk de bijdrage zal willen ver- i dubbelen. De expositie is lang niet meer de- zelfde als de van het atoonigebouw. Er i zijn enkele vliegtuigen geruild- voor an- dere, en midden in de wijdse koepel is op een half in de grond gebouwd amphi- theater een speciale afdeling ingericht gewijd aan de ruimtevaart. Daar kan de bezoeker onder meer de originele Mer- rurycapsule bewonderen van het eerste bemande Amerikaanse ruimtevliegtuig. Het was Alan Shepard, die er op 5 mei 1961.zijn eerste ruimtevlucht in maakte. Deze capsule is geschonken door de NASA. I Populariteit Het vertrouwen van het publiek in president Nixon heeft volgens twee recente opiniepeilingen van Gallup een nieuw dieptepunt bereikt. Volgens de huidige stand zijden Amerikanen het met zijn beleid De krachtige oppositie in het land. voornamelijk geleid door linksgerichte radikale hei-vormers en vakvondsleden, heeft het tot nu toe steeds veel te wei- nig gevonden. Haar scherpe kritiek i richt zich vooral tegen-de grote mach- tige families die vele privileges kennen- Ter argumentatie voert zij bijvoorbeeld aan dat het inkomen per hoofd van de bevolking jaarlijks slechts I 700. bedraagt, dat naai- schatting 80 r. van de Marokkanen analfabeten zijn en dat de gemiddelde levensduur in het land niet hoger komt dan 47 jaar. Koning Hassan is verscheidene malen I slechts ternauwernood aan een aanslag kunnen ontsnappen. In zijn 10-jarige regeringsperiode zijn er twee massa- J processen tegen politieke tegenstanders i gevoerd die beschuldigd werden van ondermijning van de staat. Het laatste proces is nauwelijks 4 weken geleden in Marakesj begonnen. Hoewel de op 9 juli 42 jaar geworden heerser uit het geslacht der Alaoeiten (dit geslacht regeert het land nu al sinds meer dan 300 jaar) de binnen- grondwet opge- j landse politieke problemen niet goed - de baas kon worden, op buitenlands terrein heeft hij niet-geringe successen geboekt. De als gematigd progresssief geldende monarch concentreert zich naar buiten toe op neutraliteit, vrijheid en Afrikaans-Aziatische solidariteit, wat zowel in oost als in west wordt gewaardeerd. Hij is een fel criticus van het Arabisch fanatisme, maar staat tezelfdertijd krachtig achter de Arabi sche zaak in het conflict in het Midden Oosten. In de vijftiger jaren heeft Moelav Has san II niet zelden de voorpagina's van de kranten gehaald. Zijn voorliefde voor snelle auto's en voor andere kan ten van het mondaine leven bezorgden hem snel de naam een playboy te zijn. Zijn vader had hem intussen goed op zijn toekomstige taak voorbereid. In zijn geboortestad Rabat kreeg hij zorgvuldig onderricht van privé- leraren en later werd hij grondig ge vormd aan Arabische en Franse uni versiteiten. Reeds als prins nam zijn vader, koning Mohammed V, hem mee naar alle belangrijke staatsgebeurte- De jonge prins werd de voornaamste vertrouweling van zijn vader toen hij van 1953 tot 1955 diens ballingschap van de koning deelde die door de Fran se regering van de troon werd verdre ven en naar Madagaskar verbannen bij de eerste keer dat hij zijn rechten opeiste. Met de triomfale terugkeer van Mo hammed naar Rabat en met de onaf hankelijkheid van Marokko in 1956 groeide de rol van Hassan bijna tot. die van mede-regent. In 1957 gaf hij biijk van zijn vastberadenheid, toen tijdens een buitenlandse reis van de koning enkele berberstammen in op stand kwamen. Als algemeen opper- pevelhebber van de strijdkrachten schiep hij toen het moderne Marok kaanse leger dat later in 1963 bij het grensconflict met Algerije zijn eerste grote proef goed doorstond. De eerste stap na; ;rste stap naar een constitutionele monarchie mislukte al kort nadat de nieuwe grondwet in 1962 van kracht was geworden. Het eerste parlement van Marokko werd na 18 maanden weer ontbonden. Het gewijzigde parle mentaire systeem dat vorig jaar met een referendum over een nieuwe grondwet in werking trad, werd door de oppisitiepartijen en de vakbonden geboycot. Hassans conflict met de oppositie trad vooral in 1965 naar bui ten. toen de linksgerichte Ben Barka in Parijs verdween en werd vermoord. Hijzelf kreeg een verdachte naam om dat hij zijn minister van Binnenlandse Zaken steunde die met de moord op Ben Barka in verband werd gebracht. j rèjwbliek' Ongeveer vijfentwintighonderd Koreanen hebben voor de poort van het Amerikaanse legerkamp Humphreys in Pyunteak op Zuid-Korea een demonstratie gehouden naar aanleiding van de moeilijkheden in locale bars en nachtclubs. Op een van de meegedragen borden staat te lezen: „WU hebben hier geen negers nodig, terug naar de katoenvelden". (Vervolg de De bewuste minister was Mohammed Oef kir. de man die nu tijdens de mis lukte' coup alle burgerlijke en militaire bevoegdheden kreeg. In de vroege avond kondigden de rebel len. die he: radio- en t.v.-station hadden bezet: ,.D3 koning is dood, lang leve de „Het nationale leger, heeft, na -stecm te hebben vernietigd (feot- dale systeem), de macht overgenomen in de naam van het volk" Mannen en vrou- wen van Marokko, wees op uw hoede Luister ni?t naar anti-revolutionaire of tegen het "olk gerichte bevelen" Minder dan een uur later kondigde het officiële persbureau Magreb Arabe Pres- sc aan, dat de koning in leven was en dat generaal Ocfkir dc absolute macht had gekregen. Gedurende dc avond ging deze strijd van tegenstrijdige berichten voort, terwijl buiten het koninklijk paleis te Rabat pantserwagens van dc koninklijke gendarmerie zich opstelden. Even voor elf uur was de koning terug in zijn paleis. schoten g.-wi cmroepkwazl len schijnen alle delen )oradischc uitwisseling van est in de omtrek van het er, waar de laatste rebel- hebben standgehouden. In werd bericht, dat openingsplechtigheid draaide dr. Di HAARLEM (ANP) Een Een kennis van één van Haarlemse antiekdief is de gedupeerden plaatste zaterdag aangehouden een advertentie, waarin doordat hij reageerde op j een stoeltjesklok werd een advertentie, waarin gevraagd. Bij een bezoek een stoeltjesklok te koop i aan de monteur, die tele- werd gevraagd. De man j fonisch reageerde,' bleek een 27-jarige monteur i de man de stoeltjesklok te bleek voor meer dan hebben, die uit het huis I 30.000.aan gestolen van zijn kennis was ver zaken in huis te hebben i dwenen. De politie wachtte van diefstallen in Haarlem buiten het resultaat van (5). Bloemendaal (5) en de koop af en kon de 1 Heemstede. de situatie normaal was, in uitzondering van de hoofdstraat van de stad, de Ave nue Mohamed V, waarvan de toegang door tanks werd bewaakt. Tot dusver is melding gemakt van 7 a 800 arrestaties. Generaal Ahmed Med- bouh, die tol de revolte heeft aangezet, is zaterdag geëxecuteerd. Zijn echtgenote is de dochter van maarschalk Mezziana, die Skhirat werd gedood. Gisteren heeft koning Hassan betui gingen van sympathie en solidariteit ont vangen van diverse Noordafrikaanse sta ten. De uitzondering vormde Libië, die niet alleen haar steun betuigde aan de rebellen, maar zelfs haar leger in staat paraatheid bracht, „gereed om hel 28 paar nylons, en tuin- j Marokkaanse volk te verdedigen, voor 't gereedschap aanwezig geval zijn vc iligheid wordt bedreigd door imperialistische en reactionaire krachten" en vluchtte, na een kleine achtervolging aanhouden. De antiek-minnende dief had zo'n 80 gestolen i werpen in huis: enkele klokken, zwaarden verwerk, een blaasbalg, een turfbak en blauf zen. Naast antiek gestolen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5