caballero Ceidóc Soumnt The Music Man Geanimeerd slotconcert geslaagde Thomascursus «S£7? verdeeld op een kritiek punt "S DE FILM VAN VANAVOND !'!f Wijziging in de nieuwsuitzending LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1971 ÜEILZAAM voor het vaderlands wel- zijn in de toekomst en bovendien een steuntje in de rug van de nieuwe regering is de eensgezindheid waarmee de Sociaal-Economische Raad erkent dat een afremmingspolitiek nodig is. De topleiders van de vakbeweging er kennen nu zonder veel voorbehoud dat de opwaartse druk onder de lonen min der moet worden; zo optimistisch als zij zich verklaren terzake van bereidheid bij de achterban om de waarheid onder de ogen te zien, zijn wij weliswaar nog maar, niets is ons terzake van de Neder landse economie liever dan op dit punt door de leiten beschaamd te worden. Jammer dat de S.E.R., waarin partijen het bij het stellen van de diagnose gro tendeels eens blijken te zijn, op een an der kritiek punt toch weer verdeeld blijft: het kiezen van de beste genees middelen. En dat vinden wij nog steeds een kritiek punt; kritiek omdat het van het hoogste belang is. Lastenverdeli MENINGSVERSCHILLEN die bleven, vinden hun oorzaak niet in de laat ste plaats in veler opvatting, dat de overheid weliswaar bezuinigen moet, maar op diverse punten toch ook meer ruimte dient te krijgen voor het uitvoe ren van oude en nieuwe gemeenschaps taken, die nog tijdens de verkiezingen als urgent werden aangemerkt. Het daaruit voortvloeiende feit is dan, dat de overheid ook in de afremmings periode over voldoende middelen moet kunnen beschikken om deze urgentie- gevallen te kunnen bekostigen. Wordt vraag één: Kan uit bezuinigingen elders hiervoor voldoende geld gevonden wor den?" en vraag twee: „Zo niet, waar moet de belastingschroef dan worden aangedraaid?". Wij vinden, dat bepaalde bezuinigin gen weliswaar niet aangenaam maar in hun verhouding tot het algemeen wel zijn mogelijk zijn en dus, na zorgvuldige afweging, door het kabinet-Biesheuvel zullen moeten worden doorgevoerd. Maar deze bezuinigingen zullen de regering niet kunnen ontslaan van de plicht om ook in de belastinghoek weer een paar klappen uit te delen. Maar wanneer zal deze regering kun nen poneren dat haar voorstel op een billijke lastenverdeling mikt? En èn! \TAN de verschillende in de S.E.R. ge- poneerde standpunten kunnen wij dat van prof. Zijlstra het meest waar deren: de fiscale lasten zullen verdeeld moeten worden over directe en indirecte heffingen. Geen kwestie dus van of-dit of-dat, maar van ènèn! Men zal de oplossing nooit alleen in B.T.W.-verhoging kunnen vinden, dat de druk op de prijzen dan veel te groot wordt en geen vakbondsleiding aan de druk van de achterban weerstand zal kunnen bieden. Maar ook een keuze van fiscale maatregelen die uitsluitend be perkt wordt tot directe belastingen, zou te betreuren zijn. omdat dan een niet kleine categorie van burgers van wie on mogelijk beweerd kan worden dat ze thuis horen bij de kapitalisten een on evenredig groot deel van de lastenver zwaring te dragen krijgt. Vermogens-, inkomsten- en successie belasting behoeven niet ontzien te wor den, ook al zou de E.E.G.-politiek dit om andere redenen wenselijk maken. Maar het algemeen welzijn vereist op dit mo ment een lastenverzwaring over een breed front en dan liefst zo, dat er nog ruimte geschapen wordt om de sociaal- zwaksten meer speelruimte te geven. Maar dit kan alleen lukken, wanneer men de groep sociaal-zwakken kleiner neemt, dan in de sociaal-economische politiek van de laatste jaren regel is gaan worden. Kan de S.E.R. komend najaar terzake ook tot het dringend gewenste standpunt komen? Regisseur Morton Dacosta's verfilming van het Broadway-sucses „The Music Man" kwam in een tijd dat de musical- produkties in Hollywood uit de camera rolden. Rond 1960 trokken films als „Flower Drum Song", „West Side Story" volle zalen, ook in Nederland, maar „The Music Man gemaakt naar de door Meredith Wilson geschreven en gecomponeerde musical haalde de bio scopen in ons land niet. Toch heeft deze charmante en ontwapenende film een hoop kwaliteiten. Robert Preston speelt professor Harold Hill, een handelsreizi- Dick Stapel Portret Walter Noble Als Thomas-cursus zijn de Studieda gen voor koordirigenten en koorzangers een begrip geworden. Ze zijn nu voor de zevende keer gehouden en wel op een wat bredere basis, namelijk met een begin- klas en aparte docenten voor Grego riaans, romantische en moderne koor- literatuur en korische stemvorming. Het was jammer dat Gerhard Schmid, de docent voor het laatstgenoemde vak, "door faminédhlstandtgtieden- -voortijdig moest afreizen, maar Knrt Thomas, te recht vermaard zangpedagoog, kon op zijn post blijven en stelt als oud-Tho- mas-cantor Bach natuurlijk centraal, met name de onderschatte en toch zo belangrijke kunst van het recitatief- zingen. Hoe Thomas door de deelnemers en ook door het koor van cursisten en le den van de Haagse zangverenigingen (die dit keer veel belangstelling toon den!) wordt gewaardeerd, bleek zater dagavond in het Oude Visserskerkje aan de Scheveningse Keizerstraat waar hij aan het eind van het gebruikelijke slotconcert spontaan werd gehuldigd. Wie geleerd heeft de klank van applaus te beoordelen, wist genoeg. Er sprak niet alleen bewondering uit maar ook genegenheid. Het slotconcert moet men zien als een soort openbare les, een uiteraard onvol ledige demonstratie van bereikte resul taten. Van de ongeveer vijftig deelne mers werden er liefst twaalf uitverko ren om in een korte spanne tijds te laten horen wat zij als dirigent waard zijn. In het kader van de gemeentelijke kunstopdrachten is voor het Haags Gemeentemusem een aantal kunst werken aangekocht. Het gaat hier om tweeëntwintig schilderijen, teke ningen, pastels, gouaches, keramiek, beelden en grafisch werk van veer tien Haagse kunstenaars. De kun stenaars zijn: Will Leewens, Lon Pennock. Dick Stapel. Maggi Giles, H. Berserik. G. Hadeier, Kees van Roemburg, Nic Blans, Jan van Heel. Ben Aalbers, Marijke van Moorse 1- Asperlagh, Nora v. d. Flier, Bob Lens, Dirk Bus. maakt wel enig verschil of men in Bachs kerkkantate no. 39: Brich dem Hungrigen dein Brot het fugatische, driedelige openingskoor moet leiden of j voornamelijk het juiste tempo moet aan geven voor het eenvoudige slotkoraal. Overigens kwamen zowel Bob Brouwer i als Joop Schets^gped voot de dag. Ook Mozart® van rijkelijke blaasmu ziek voorzienegn feestelijk, ge^tenxje Kroningsmt?"— bedoeld is'de kroning van het genadebeeld in de pelgrimskerk i Maria Plain bij Salzburg werd over vier dirigenten verdeeld. Sabine Ku- nath, Duitse uit Solingen, ook vorig jaar van de partij, gaf met een stralend i Kyrie en Gloria een krachtige inzet, Gerben Bergstra handhaafde het niveau j in het Credo, de Braziliaan Neto wist I eenheid en contrast in Sanctus en Be- I nedictus goed tot uitdrukking te brengen en Olthof zorgde met het Agnus Dei voor een juist slot. i Met medewerking van het doorgaans behoorlijk spelende Gewestelijk Orkest van Zuid Holland en met de kwalitatief J nogal ongelijke solisten Mary Stegenga (sopraan). Els Kloos (alt), Michel ten Houten de Lange (tenor) en Joop van den Andel (bas) werd in beide werken een heel acceptabel gemiddelde bereikt, zeker wat het koor. betreft. Ter onderbreking enkele motetten waarvan dadelijk bijzonder insloeg het Quod Libet waarin Louis Toebosch niet i minder dan twaalf Nederlandse volks- liedjes polyfoon verwerkte. De jonge I Belgische dirigent Arnold Loose legde er veel eer mee in. Een streng motet van Hugo Distier werd knap gepresenteerd i door Ludger Mias uit Detmold en dan waren er enkele in laatromantische stijl gezette, humoristische dierenfabels, waarop Peter den Ouden, Gerard van j den Dool en Hans Hierck met goed ge- i volg hun krachten beproefden. Een heel geanimeerde slotavond dus van een weer heel geslaagde cursus. Wanneer is het zover dat we op de I einduitvoering eens wat Gregoriaans horen, waarvoor Louis Kuypers zich tij dens de cursus met zoveel enthousiasme ger die de zaak nog wel eens wil oplichten en voor een nieuw project het dorpje Mason City heeft gekozen. Hill wil muziekinstrumenten kwijt aan de bevolking, maar slaagt daar pas in als hij belooft ook een band te vormen en lessen te geven. Hij kan echter de ene noot niet van de andere onderscheiden, maar toch gaat hij een hele belangrijke rol in het dorp spelen. De N. C. R. V. kocht de film destijds en vertoonde hem in november '67 op de televisie. Vana vond wordt deze menselijke muzikale komedie, bekend geworden door het liedje „76 trombones", nog eens her haald. (Nederland I 20.21 uur) K. S. ■f-' H'i|.AÉL, Rechthoekige wolken. Nu gaat zelfs de NOS op een aantal zomeravonden met de muziek mee op een landelyke lokatie. Leve de origi naliteit, zijn we geneigd te zeggen. Over de eerste uitzending, gisteren uit j Barneveld, overigens geen kwaad I woord. Er kwam redelijk, éénmaal (dat duet!) I zelfs voortreffelijk regionaal talent I aan bod, er waren oude, beproefde spelletjes en Sonja-Barend was terug als*presentatrice: charmant en gevat was weggeweest. Van i accepteert men het zelf?' als ze „in de fout" gaat De NOS bracht gisteren ook de laatste t.v.-presentatie van Holland Festival *71: Alice in Wonderland, het befaam- j de verhaal van Lewis CaVroll in een vertederend-boosaardige theaterbe werking. Op t.v. kwam die niet zo fel tot leven als in het theater, maar het bleef een enorm boeiende belevenis. Belevenis overigens die op de eerste plaats aansprekend was voor mensen die in theater geïnteresseerd zijn. An deren konden op ,,I" terecht. Daar zorgde de VARA voor het contrast: programma over Nicolaas Wijnberg, die al 25 jaar doende is met.theater als decor- en kostuumontwerper. Is een slechter voorbeeld van coördinatie stoornis tussen biede netten denkbaar? Neen, het kan niet slechter! Zaterdag traden Duitse t.v.-makers j aan als leveranciers van programma's. I De KRO koos „Getyden", een erg be- i daagd-volks stuk gebruiks-t.v. over louter-aardlge mensen die louter-ver- j velend waren. De AVRO begon een nieuwe „Krimi": „11 uur 20", die alles leek te bevatten wat het genre zo ge liefd maakt. Vooraf zagen we AVRO'skoop Special: portret van Jaques Tati. We keken met enorm plezier onze ogen uit op het enorme acteertalent van Tati, dat deze in achteloze interviewvorm ten toonspreidde. Brandpunt had voortreffelijk-snel (en, erg goed!) commentaar op de coup in Marokko. De KRO-rubriek was voorts o.m. onthullend over het tijdschrift „The Plain Truth" en er was een ge sprek met Rinus Michels, die bereid bleek vrijer uit te praten dan hy het ooit in zijn Ajaxjaren heeft gedaan. Zijn voorganger bij FC Barcelona, Vic Buckingham, werd ook aan de tand gevoeld. Die deed het sportief voor komen een Michelsfan te zijn. HILVERSUM (ANP) De bulletins van de radionicuwsdienst zullen vanaf 1 oktober niet meer gelijktijdig op Hilversum I en Hilversum 2 worden uitgezonden, met uitzondering van de bulletins aan het begin en het einde van iedere dag, resp. om 7.00 uur en 23.55 uur. Na een bestuursvergadering van de NOS is vrijdag bekendgemaakt, dat ten behoeve van een gedifferentieer der luisterbereik de bulletins over beide zenders zullen worden gespreid, met dien verstande, dat op Hilversum I uitsluitend op de halve uren het nieuws wordt uitgezonden en op Hil versum 2 op de hele uren. Alle nieuwsbulletins op de hele uren blij ven bestaan en worden geconcen treerd op Hilversum 2. Een half uur eerder zal dan steeds een nieuwsbul letin op Hilversum I worden uitgezon den. Er komt één nieuwsuitzending bij en wel om 23.00 uur op Hilversum 2. Een uitgelaten Nederlandse ploeg (foto boven) vierde tot diep in de nacht feest, nadat gisteravond be kend geworden was, dat zy in het Knokkefestival de halve finale ge haald hadden. Op de foto van links naar rechts Greetje Kaufeld, Ellen Wils, Marco Maas, mevrouw Van Klingeren, Lenada, Frans van Klin geren en Hellen Sheperd. Op de foto onder het Roemeense zongeresje Aura Urziceau, die ondanks het feit dat ze al zes maanden in verwach ting is van haar eerste "baby, het festival niet wilde missen en zo doende toch op de planken kwam. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: De Flaxton Boys, jeugdserie 19.30 uur: Documentaire over Noordwest Canada 20.00 uur: The music man. speelfilm 22.35 uur: NEDERLAND I NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal KRO: 19.05 uur: Daktari 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Andy Williams-show 21.11 uur: KRO-wielerronde 22.45 uur: 20.00 uur: NOS-journaal NOS-journaal NEDERLAND II Met de muziek mee NOS: Watermerk, documen 18.25 uur: taire over de toestand Tour de France van ons recreatiewa- 18.45 uur: Pip en Zip 21.45 uur: 18.55 uur: De wereld van Journaal Somerset Maugham, 19.05 uur: Agrarisch nieuws 22.35 uur: NOS-journaal VARA 19.30 uur: Coronation Street 22.11 uur: De rode kamer, t.v.-feuilleton 22.55 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: over recreatie AVRO 19.30 uur: Operatie Minus 5, t.v.-feuilleton 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Moskou nach Noten, muzikaal programme ijke ^evipriScuni®' ..Visite. NOS: 12.03 Nordring 1971: Eddij r~~ (ADVERTENTIE) Toneelspeler enTV-acteur Henk Molenberg anders dan andere Ed. Laurens Continental altijd even goed

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2