„Voor binnenhuisarchitect zit in Leiden geen brood" Wim van Daalen zoekt het liever elders Beroep is na de oorlog een beetje verknald Kunstmarkt in Warmond in trek 971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Katie Hage wint [Nieuwkoop is mooi,erg mooi Warmondse Wielerronde mondse wielerronde gewonnen, die dooi de Warmondse Winkeliersvereniging or het parcours Beatrixlaan, Marijke- straat, Julianastraat, Burg. Ketelacr- Op de tweede plaats eindigde Truus Smulders en op de derde plaats het zusje van de winnares, Bela Hage. Ka tie legde de 32 km. af in een tijd van 65 min. 22 sec. Bij de heren werd over een afstand van 55 km. gereden. Win naar werd G. Pronk uit Scheveningen in een tijd van 1.23.18 uur. Tweede werd W. Hofstede en derde A. v. d. Burg. Piet van Leeuwen uit Zoeterwou- de eindigde op de zevende plaats. LISSERBROEK Het gasbedrijf van de gemeente Haarlemmermeer ver wacht dat nog dit jaar zal kunnen worden begonnen met de aanleg van aardgasleidingen naar Lisserbroek. Ab- benes krijgt waarschijnlijk pas volgens jaar aardgas. LEIDEN Als ik eenmaal goed en wel bij binnenhuisarchitect Wim van Dalen in de achtertuin zit, wil hij toch wel eens weten waarom ik nu eigenlijk ben ge komen. Na de tweede bitter lemon begrijpen we elkaar. Zijn probleem bleek ook het mijne te zijn: „Het is gewoon doodzonde dat de meeste mensen zo huiverig voor binnenhuisarchitecten zijn", zegt hij. „Als je zo'n vent in huis haalt word je uitgebeend, denken ze. En moet je toch weten dat hoeft helemaal niet het geval te zijn. Wanneer een pas getrouwd stelletje van die ene stoel of ta- •fel minder de architect betaalt, dan ziet hun interieur er tèh- minste prima uit". ontwerper nodig had i steken. Hij vertelt dat sommige pro jecten inderdaad in de kapitalen gaan lopen. Niet zo zeer vanwege de advie zen van de architect, want die worden procentsgewijs aangepast aan de tota le uitvoeringskosten. Maar het gaat er dat betreft kan men met Wim van Daalen alle kanten uit, behalve de slechte. Indien iemands ideeën in alle opzichten blijk zouden geven van er gerlijke smaakloosheid, dan weigert hij zijn opdracht. In alle andêre ge- de soepelheid zelve, zo ;rken. weinig mogelijk middelen zoveel mo gelijk moet zien te bereiken. Dat houdt voor mij in dat ik het ook zalig vind om een jong stel op een zoldere tage aan een mooi interieur te helpen. Dan mogen ze alles zelf nog uitvoeren ook. Ik zal ze enkel van adviezen en een plattegrond voorzien. En dat is echt te betalen hoor (lacht)". „Weet je", zegt hij (maakt een gebaar alsof'ik dit zeker moet opschrijven) „Het gaat vaak maar om dat allereer ste praatje met een klant. Dan kun je de zaak eens aftasten. Dan weet je wat ze willen, en weet je wat de mogelijkheden zijn. Al gauw wordt er gevraagd naaf de kosten. En nog maals: die zijn totaal afhankelijk van wat men wil. Wil men het betaalbaar houden, dan maak ik alleen een plan, en dat mogen ze verder zelf uitwer- Anders is het natuc projecten, zoals de katoren en bedrijfsruimten. ik vaak. In zo' lal de van je opdrachtgever. Je ng dat laatste do< de directie ontwerp-schetsplan te maken en laer een definitieve. Dan ben je belast met bijvoorbeeld het aanvragen van bouw vergunningen en eventueel het laten maken van maquettes. En verder moet je er de hele dag bij zijn". ichzelf. Alleen door beunhaze Hij ring even belangrijk is als opleiding. Toen hij van de Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunste afkwam, begon hij eerst ervaring p te doen als ontwerper bij een betimmeringsbedrijf („ik weet nu wat je allemaal met hout kunt doen"). Na nog een jaar of zeven bij een architectenbureau werkzaam te zjn geweest, vond hij het pas tijd om voor zichzelf te begin nen. Achter zijnn kostelijk igerichte huisje in de Leliestraat bouwde hij zjn eigen hoodkwartier: een fraai houten teken- en ontwerpkamertje, waarin dagelijks naar hartelust Zijn vrouw schenkt nog eens in, haalt nog een paar leuke ervaringen met klanten op en zegt dan: „Mijn man zoekt altijd een middenweg bij het bepalen van de sfeer van een inte rieur. Er zijn ook binnenhuisarchitec ten die ten koste van alles hun zin willen doordrijven". Amsterdam heb ik pas nog meege maakt dat een architect een klant stijfvloekte, omdat naderhand ergens schilderij was opge- hem paste dat er niet in. Maar daar mag je in ons vak natuurlijk nooit van uitgaan. Je moet in zo'n geval zoveel mogelijk een mid den zoeken tussen jouw idee en de wensen van je opdrachtgever. Als men zich maar houdt aan onze basisideeën. Vor teriaalkeus is het zoeken van Vooral materiaal raad jonge mensen, die belangrijk bij juiste interieur. 5 essentieel. Ik altijd aan om goedkope meubeltjes te kopen. Er is namelijk nog genoeg te koop voor weinig geld. Als je je ogen maar openhoudt. Bovendien verandert je smaak no& voortdurend als je jong gewerkt. „Wee toe, „het is Je lacht je ook omdat i wordt hardstikke leuk vak. ;ek af en toe. Dat komt ensen alles kunnne vra- Je doet van alles. Pas eden nog ben ik samen met mijn uw een middagje met een klant oudere mevrouw al op stap zeest. Om tegeltjes uit te zoeken ir haar sanitair. Kijk dat hoort er »r mij allemaal bij." Tijdens oi Van Daalen lukkig zijn tijd geleden helei zijn beslui tal voor zich- celf te beginnen. Hij heeft er zin in, en ziet ook een vrij grote markt voor zijnn beroep. Behalve i Leiden. „Hier brood te verdienen", zegt hij. „In ons vak kun je nou echt merken dat we een straatarme gemeente zijn". WILLEM SCHRAMA Buit an dit indcrc ook. Centri de Kaagweek, Warmonds Feestweek, is een aantrekkelijk kunstmarkt, waaraan gisteren de hele dag in een brandende hitte is getimmerd. Het zijn allemaal jonge mensen die de zaak op poten hebben gezet, gecoör dineerd en geinspireerd door Clara Sikking, die dit soort dingen „nu eenmaal niet kan laten". thou: ?je jonge Katwijkers, en- cultuurdragers, die thuis ;aan als de actiegroep De bekend oude Pastorie, heeft met etsen, aqua rellen en wanddoeken een gastvrij onderkomen in Warmond gevonden. In Katwijk loopt het nog niet zo gesmeerd, omdat de gemeente niet over de brug wil komen met een expositieruimte. „Voor een kunst markt is bij ons geen plaats. De boulevard zou hardstikke mooi zijn", meent Corni Schiferli. „Hier in War mond doen wij ervaring op. Het is leuk om te kunnen werken, maar je moet het ook op kunnen hangen", vindt Alber Jan Cool, van wie etsen en monotypes te zien (en te koop) De kunstmarkt biedt verder onder- Vooral het pottenbakken had gisteren in Wai veel belangstelling van de jeugd dak j werkstukken heel zelfs van werkende patiënten van het Zeehospitum en ook het Leids ingeblazen, is er vertegenwoordigd samen met de Wereldwinkel en er wordt vast met veel informatie voor van 19 tot en met 26 september wordt gehouden. gelegenheid voor dergelijke manifes taties in de toekomst kan men zelf pannekoeken bakken (dat uitgelopen op de Vredesweek die tijd nog gemakkelijker dan schilde ren), er is een pottenbakker aan het werk en binnen is nog gelegenheid een indruk te krijgen van wat er allemaal op hel gebied der zeefdruk o.a. („aangepaste" t-shirtjes) te koop is. 's Morgens van 10 tot 12 uur is het een klieder- en klodderfeest voor de kinderen. Tot 10 uur vanavond kan men op de kunstmarkt terecht. Morgen, zondag, vanaf 1 uur. Maan dag en dinsdag etnlotte gaat de deur om 10 uur open en dan draait men door tot ongeveer 10 uur 's a-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3