ENFANT TERRIBLE ELLEN KLATT «EEFT VOORLOPIG ASPIRATIES OP GR00S WETEMANS: (tnqfc Volbloedtrainer Eén overwinning maakt steeds veel goed ïopjockey VANDEUREN Je doet het voor de eer maar voor de rest Ik rijd volgens andere taktiek Filmportret van EUSEBI0 ZATERDAG 10 JULI 1971 Trainer Groos (Van onze sportredactie) DUINDIGT. „Gaat u even mee naar Duindigt. Ik moet enkele paarden te eten en te drinken geven" Het is klokslag elf uur in de avond en aan het woord is trainer Gerrit Groos. Hij is dag in dag uit in de weer. dat is wel duidelijk. Rond het nachtelijk uur ontmoeten we ook Wim van Dijk en Het gaat trainer Groos, zesendertig dit Het is voor hem op Duindigt hard werken en bitter weinig verdienen, ondanks het feit, dat hij eenentwintig paarden op stal heeft staan. Soms gebeurt het dat op maandagmorgen een eigenaar binnenkomt, die twee paarden om onbegrijpelijke redenen weghaalt. „Op zo'n moment denk ik aan de woorden van mijn vrouw: Gerrit stop ermee. Maar dat doe je niet. Steeds hoop je als kleine trainer zonder grote klassepaarden op stal op betere tijden. Die waren er vorig jaar wél: met de merrie Meerbloem tweede in de derby en een behoorlijk prijzengeld. Ja, daar gaat het tenslotte om, want van hfet pensiongeld kan je niets overhouden. Het pensiongeld kan ook niet omhoog, omdat het prijzengeld voor de eigenaren te laag is. Je moet als eigenaar wel een hele goede volbloed hebben wil je wat aan de sport verdienen of gelijkspelen. Het is toch ongezond dat er eigenaren op Duindigt zijn, die meer dan tien paarden hebben en er jaarlijks zo'n dertigduizend gulden op moeten toeleggen. Ergens is het maar goed, dat we zulke mensen hebben anders was de volbloedsport in Nederland al kapot .geweest". Gerrit Groos, sinds 1967 beroepstrainer van renpaarden op Duindigt, ziet de komende zondag met tegenzin tegemoet. „Het is geen reclame voor je stal als er een paard moet starten dat zeker niet in de derby thuishoort. Atlas is nog niet rijp, ze moeten met het paard geduld hebben". Als jockey Treanor op Atlas gaat krijgt hij ondanks alles toch nog de opdracht van trainer Groos: „Elke prijs is geld, doe er wat aan". Dat er slechts vijf prijzen zijn bij acht starters is natuurlijk jammer, vertelt Groos met een lachje. Bloed Gerrit Groos in het verleden ook een sucesvol jockey was van 1957 tot 1967 niet in de paarden en werkte In Ina Schwarzkachel Joep Dekkers op Duindigt. Twee trainers, die komende zondag tijdens de volbloedderby een grote favoriet in de baan brengen. Ze waken over de paarden als over kinderen. Trainer Groos: „Dat is wel nodig, want op Duindigt kan je makkelijk bij de paarden komen. Ik hoef gelukkig niet te waken. Atlas zal straks wel op de laatste plaats binnenkomen". kan en Groos keerde zijn schoonvader in goede harmonie de rug toe en kwam weer op Duindigt terecht. Verleden jaar maakte hij een hoogtepunt mee. De tweede plaats in de „derby" met Meerbloem. De merrie had moeten winnen, als de jockey de rechte lijn had gehouden en niet helemaal naar buiten was gevallen- „Dat kostte de derby, ik ben er een tijd ziek van geweest. Want zo'n kans krijg je niet elk jaar. Misschien het volgend jaar, want ik heb weer een hele goede tweejarige op stal. Trouwens dat had ik verleden jaar ook. Eigenaar Baggen kan zijn haren nog uit zijn hoofd trekken, dat hij Poly Trek verkocht heeft voor slechts vijfduizend gulden. Poly Trek is straks een van de favorieten. Hij is nu niet meer bij mij in training. Ik hielp bij de bemiddeling in de verkoop tussen de heer Baggen en de heer Van der Touw. Daarbij stelde ik echter als voorwaarde dat ik Poly graag in training wilde houden. De heer Van der Touw hield zijn woord niet en Poly Trek ging in training bij Joep Dekkers- Zulke dingen gebeuren er dagelijks op Niet naar Europese titelstrijd tafeltennis DEN HAAG De kleine, ijverige Ellen Klatt, nog maar zeventien jaar oud. heeft de tafeltenniswereld weer eens op zijn kop gezet. Temperament vol èn eigenwijs als zij is, heeft de talentvolle topspeelster een besluit ge nomen: „Voor mü geen Europese kampioenschappen, volgend jaar". De Haagse havo-scholiere spreekt die ze ven woorden een jaar. voordat de titelwedstrijd in Rotterdam zal wor den georganiseerd, uit met vaste over tuiging. Er bestaat geen twijfel; zij, de eigenzinnige, meent het. Ellen Klatt, die al meermalen dynamische toernooilciders voor dilemma's plaat ste, door niet of te laat op een wed strijd te verschijnen, heeft voor haar strenge optreden redenen. De ver plichte damescompetitie, door de Ne derlandse Tafeltennis Bond definitief ingevoerd voor het komende seizoen, neemt zij niet. Ellen Klatt is niet iemand die zich snel de wil op laat leggen. Toen de dispensatieaanvragen. om in de herencompetitie te mogen meespelen tot dovemansoren bleken gericht, liet zij het overtuigende „nee" horen. Ellen Klatt waanzinnig, dat een bond in het voor jaar van een voor Nederland zo be langrijk toernooi, het decreet uitvaar digt. dat wij niet meer bij de heren mogen meespelen. Nee, de topdames zouden juist verplicht moeten worden hoofdklasse heren te spelen, als ze in Rotterdam tenminste wat willen be reiken." Het natuurtalent, dat in de competitie met haar aalsnelleaanval menige heer angstcomplexen bezorgde, is rancuneus ten opzichte van de bond, die met de maatregel het peil van de tafeltennissende dames omhoog wilde brengen. „Kijk". Ellen Klatt laat haar woorden vergezellen door geba ren. „wij hebben de routine, die wij in de herencompetitie opdoen, gewoon nodig. De dames, die na de top komen zijn veel te zwak. En daar wordt je WASSENAAR HU is geen schuw mens, integendeel. Toch kUkt hU verschrikt op en trekt hij angstig zijn hand terug als iemand op hem afstapt met de beste bedoeling om zUn felicitaties over te brengen. Frans Vendeuren een van de Nederlandse topjockeys weet hoe de concurrentie altent is en daarom alle risico's maar te ontlopen doet hU zo vreemd. Of vreemd?, iedere jockey behoort zó te handelen. „Sorry", zegt hU later. „Tot de weging mag ik niemand aanraken. Het kwam ln het verleden namelijk voor, dat een of ander een stuk extra-lood meegaf. Om deze onregelmatigheden te voorkomen is er daarom deze regel in het leven geroepen. De jongste deelnemer van de derby is Robert Wetemans. De 21-jarige zoon van de oud-bokser, die met favoriet Poly Trek in de baan komt verstaat zijn vak goed. Hoe denkt de talentvolle Robbie zoals hU meestal genoemd wordt over zün kans enin de derby? „Een eerste plaats voor Poly Trek", zegt hü kort en krachtig. „Verder zie ik voor de tweede plaats I Wish I Knew S en Cleopatra. Ik zal wel volgens een andere tactiek ryden als in de trail-stakes enkele weken geleden toen Poly Trek door Frans Vandeuren geklopt werd met 1 Wish I Knew S". Wetemans: Zoiets zal morgen niet gebeuren. Ik kan het niet begrUpen dat een paard als Atlas start in de derby. Zoiets is gevaarlijk. Het paard breekt namelijk voor niets uit". De cote van de paarden die ze brengen, als ze als eerste over de eindstreep 1. African Boy 14.00 met de Duitser Dieter Weiss. 2. Atlas 20.00 met de Fransman A. Treanor. 3. Heros 20.00 met de Duitser Gerd Bier. 4. I Wish I knew S 2.40 met de Beig Frans Vandcuren. 5. Poly Trek 2.60 met de Hagenaar Robert Wetemans. 6. Sans Culotte 18.00 met de Wasscnaarder Ed van Dük. 7. Cleopatra 4.60 met de Haagse mej. Ina Schwarzkachel. 8. Comarla 16.00 met de Wassenaarder Henk van der Kraats. Duindigt. Eigenaars lopen van de ene naar de andere trainer. En als er iemand met een paard binnenkomt, staan de meeste trainers gelijk om hem heen. Deze dingen krijg je als je allemaal op één complex moet werken. Sommigen gunnen elkaar het licht in de ogen niet. En niet altijd handelen ze sportief tegenover collega's. Ja, soms denk ik wel eens: Groos stop ermee. Maar een overwinning maakl j een andere week weer een hoop goed en zó ga ik door op Duindigt, van de vroege morgen tot de late avond". Op Duindigt is het rustig Dé stilte voor de storm van de derby der volbloeds. Favorieten zijn er genoeg- Trainer I Groos tipt: I Wish I Knew S met de Belg Frans Vandeuren voor de eerste plaats. Als tweede Afican Boy en derde Cleopatra. En als Poly Trek goed j gereden wordt is die er ook dicht bij. I Mocht Cleopatra als eerste over de I eindstreep komen, dan is het na vele I jaren weer eens 'n merrie, die de derby op haar naam weet te brengen. De 26-jarige Ina Schwarzkachel is tevens zondagmiddag in Europa in een derby de eerste vrouwelijke jockey, die aan de start zal komen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Deze ongebruikelijke introductie staat in schril contrast tot de aard van Frans Vandeuren. Een beminne- ,lijke 41-jarige „lichtgewicht", die blij is zijn rol in het sobere bestaan als jockey te kunnen meespelen. Meer ambities heeft deze bescheiden Belg niet. En nu hij voor de zoveelste keer een van de favorieten is voor de volbloedderby, die al driemaal in een triomf voor hem eindigde, doet hem dat eigenlijk weinig. „Je doet het voor de eer. Een derby winnen is nu een maal een hele prestatie. Voor de rest is het een aardige bijverdienste. Meer niet. Dat komt ook omdat je er nooit staat op kan maken. Zó heb je een best paard, en zó een veel minder" Frans Vandeuren maakt een berus tende indruk. Hij heeft het in de Noordwijkse stal van Dee uitstekend naar de zin en hij is er tevreden mee. Is dat niet gek? Zó weinig verdienen, in vergelijking tot de pikeurs, én bo vendien nog behandeld worden als een schooljongen, want daar lijkt het soms erg op. wekt dat nooit zijn wrevel op? Hij weet toch beter dan wie ook, dat zijn buitenlandse colle ga's - in Engeland bijvoorbeeld - de populariteit van een Johan Cruyff ha len Zij rijden hooguit twee drie paèrdjes per dag. Voor de rest wordt alles voor hen gedaan. En hij ploetert hier maar voort, terwijl hij toch een van de „toppers" is. Omdat de ren sport in Nederland zich afspeelt in "n sfeer, die maar weinigen trekt, is Vandeuren soms zelfs genoodzaakt de werkzaamheden van een staljongen er bij te nemen. „Ik heb daar geen moeite mee. Je accepteert dat als je hart voor de zaak hebt. Het is hier tenslotte geen vette kluif. Dat weet je". De verstandhouding tussen de joc keys onderling behoeft ook verbete ring, vinden velen. Even berustend als hij zich eerder uitliet staat hij ook tegenover dit thema. „Ik ben het er niet zo mee eens, dat het allemaal zo slecht gaat. Ook in de drafwereld vind ik dat men nu anders tegenover ons staat dan bijvoorbeeld vijftien jaar geleden. De draverij voor jockeys, die een paar jaar geleden regelmatig werd gehouden, heeft daarin veel ver andering gebracht. Je leerde iedereen kennen, en daardoor kwam er meer begrip los. Ik betreur het daarom erg, dat die draverij van het progamma is Maar net zoals met alles zit Frans Vandeuren daarover niet in. „Ik heb al eerder gezegd: Ik ben tevreden met wat ik heb. En ik beleef nog steeds evenveel plezier in deze sport." Het enige, waar hij eigenlijk constant moeite mee heeft, is zijn gewicht. „Als ik er wat voor doe kan ik de 54 kilo halen. Vooral in het voorjaar is dat een moeilijkheid. Je wilt in de winter nogal eens gemakkelijker zijn. En dan is het koud en zet het vet zich vast. Maar tot nu toe gaat het er nog steeds van af. Dat is het belangrijk ste. Frans Vandeuren rijdt zondag op I Wish I Knew. „Als hij zin heeft dan heeft hij zonder meer een kans. Maar hét is een apart paard. Hij laat je net zo gemakkelijk in de steek als niet. Ik heb wel eens meegemaakt, dat hij vijftig meter voor de streep dacht: doe het zelf maar. En dan sta je machte- HANS DE BRU3N LISSABON. Eusebio zal een film laten maken over zijn levensverhaal. De wereldberoemde crack uit Mozam bique is negenentwintig jaar. De hoogtepunten van Eusebio, één van de grootste goalgetters van het Portugese nationale elftal en Benfica uit Lissabon zullen worden vastgelegd in een film met de titel „De Zwarte Panter". Dit is de bijnaam van Eusebio. De voet baller tekende vrijdag een contract met een Portugese filmproducent. Het is niet bekend wat zijn honorarium zal zijn. Bekendgemaakt is wel, dat de film over de hele wereld zal worden ver spreid. Wanneer de produktie zal be ginnen, staat nog niet vast. Frans Vandeuren nu verplicht tegen te spelen. Dat is alleen maar bevorderlijk voor de zwakkeren. Voor ons (zij noemt Vero- nique van der Laan, Aukje Coltof en Sonja Heltzel) zie ik slechts nadelen. Die paar partijen, die je tegen de beteren speelt, zijn onnodig. Wij ken nen eikaars spel door de bondstrai- ning toch al door en door." De „danseres achter de groene tafel", die om haar lichtvoetigheid zoveel faam verwierf, zegt even later fel: „Ach. op zo'n manier raak je toch je eerzucht kwijt. Weet je hoe het bondsbestuur reageerde op mijn be sluit? Dat moet jij toch weten". Ellen Klatt, plotseling onder de bezielende leiding van trainer Steinmetz doorge broken in 1968, toen zij verrassend de Limburg Coupe 'n achtkamp tussen de sterkste Nederlandse dames ver overde, heeft al geen maanden een batje aangeraakt. In plaats daarvan maakt zij zich „schuldig" aan een van de doodzonden bij tafeltennis en ten nist. Op de fraaie gravelbanen van De Bataaf blinkt zij ook al uit; iedere insider bestempelt haar als een na tuurtalent. Karakteriserend voor haar impulsieve mentaliteit, is de manier waarop zij zolang uit de top en de daaraan ver bonden centrale trainingen stapt. De Steeds Hoger/TSB-speelster was vast van. plan; alles op te offeren voor de Europese kampioenschappen. Ook de havo-studie zij zou volgend jaar examen moeten doen kwam op het tweede plan. Haar eei-zucht („Je speelt om zo goed mogelijk te worden, zodat ze in het buitenland ook bang voor je zijn") ging voor alles. De Haagse topspeelster heeft nog meer redenen voor haar revolutionai re daad. Nadat zij vorig seizoen nog promoveerde naar de hoofdklasse he ren, zou zij het volgend jaar met twee zwakke teamgenoten landelijk moeten uitkomen. Dat weigert zij. Steeds Ho gerTSB. dat alles deed om anderen te „ronselen", zag, dat alle sterren al lang waren „ondergebracht" bij ver enigingen als REA, Tempo Team en De Treffers. „Het ergste vind ik nog, dat ze de clubs duperen. Steeds Hoger TSB heeft aan de Salamanders, waar ik vandaag kom, geld betaald. Nou hebben ze dadelijk niets meer aan mij. Ja, of ze zouden moeten gaan kopen". Zuchtend vervolgt zij: „Maar er zijn geen sterke speelsters meer te krijgen. En om met twee zwakke do- mes hoofdklasse te gaan spelen, vind ik zinloos Het zou een enorme afgang worden". Van de andere topspeelsteis, die de voordelen van de ingrijpende maatregel ook nauwelijks zien, maar minder drastisch reageerden dan Ellen Klatt, heeft de nationale kampioene Sonja Heltzel een voorstel gedaan: alle selectieleden zouden naast de da mescompetitie bij de heren moeten uitkomen. Breuk Ook de breuk met haar trouwe bege leider, trainer Steinmetz heeft geleid tot het verlies van aspiraties. Ellen Klatt vertelt daarover: „Hij heeft enorm veel voor mij gedaan. Maar we hadden zo vaak ruzie, dat het op een gegeven ogenblik niet meer ging. Op wedstrijden stond ik dan alleen. Dan speel je met minder plezier. Boven dien vind ik, dat ze je thuis met rust moeten laten. Als ze er te fanatiek achter staan, wordt je nerveus. Wan neer ik eens slecht gespeeld heb, staat het hele huis in rep en roer". Bij haar eerste grote succes (Limburg Coupe) was Ellen Klatt net veertien jaar geworden; de internationale top leek haalbaar. Zij ging nog harder trainen, maar erg veel vooruitgang boekte zij niet meer. Het „enfant terrible" wijst de Bond aan als de schuldige. „Na het eerste succes, dat verleden jaar werd gevolgd door de nationale titel, ben ik totaal verkeerd opgevangen. Het werd een groot fiasco, ik kreeg huilbui op huilbui. De begeleiding van de jeugd is altijd slecht geweest. De Bond rede neert: dat moet de vereniging maar doen". Even later mijmert zij: „Ik geloof, dat ik, wanneer ik in Tsjecho- Slowakije had gewoond, veel beter was geweest. Ze vangen je daar bij een inzinking tenminste op". De lichtvoetige tafeltennisster ver wacht niet van de bondsofficials, die vaak geen kant opkonden met „dat eigenwijze meisje", dat ze aan haar wil zullen toegeven. „Echt, ik weet wel, dat ik soms lastig ben. Maar zij zijn zelf ook eigenwijs. Het zijn alle maal prestigemannetjes. Als ze een maal een beslissing hebben genomen, zullen ze er nooit meer van afwijken. Ze zouden mij toch nooit dispensatie hebben verleend, al zou ik altijd poes lief zijn geweest". Ellen Klatt is bezeten van de sport. Ze heeft er alles voor over. Een eis staat voorop: zij wil geen kruk zijn. Haar eerzuchtige wensen zag zij bij tafel tennis vervuld. Met haar ondoorgron delijke eigen wil, neemt zij daar ge rust een jaar afscheid van. De „sfinx" fluistert later: „Eerlijk gezegd heb ik soms weer vreselijk veel zin mijn batje weer te voorschijn te halen". Snel voegt zij er resoluut aan toe: „Maar dan tot na het examen alleen voor mijn plezier".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15