DE BOMEN ZIJN ONZE PATIËNTEN Bijlmer zou kunnen worden opgefleurd met oude bomen KWART MILJOEN VOOR UITVINDING GEBODEN Honderden scholieren per jaar vluchten voor slecht rapport ZATERDAG 10 JULI 1971 Gebroeders Copijn uit Groenekan: GROENEKAN Hoe verder de welvaart voortschrijdt, hoe minder bomen er overblijven. Aan de uitlaatgassen van de auto's vallen tientallen statige reuzen ten offer, die al honder den jaren het beeld van 'n weg beheersten. Om maar te zijgen van de rijen beuken, essen en peppels, die voor wegverbre- ding omgehaald zijn. Een andere oorzaak van het verdwijnen van bomen, vooral in de steden, is het overgaan van stadsgas op aardgas. De oude leidingen zijn niet berekend op de veel hogere druk, er ontstaan honderden minuscuul kleine lekjes, die evenzoveel bronnetjes van vergiftiging zijn voor alles wat er groeit. Daarnaast is het strooien van pekel in de winter maanden eveneens een aanslag op het boombestand. Gelukkig dat kalmpjes-aan bij veel gemeen tebesturen het besef begint door te dringen, dat elke boom minder een onherstelbaar ver lies is. Akkoord, men kan er weer een plan ten. maar boompje groot, plantertje dood voor die een werkelijke functie heeft in het stadsbeeld zijn er enkele generaties voorbij gegaan. Het is dus zaak wat we nog aan prachtig boombezit hebben te redden.' En dat kan. Een zieke boom vraagt om een dokter. Die hebben we in Nederland; de jonge ge broeders Copijn uit Groenekan. En op hun visitekaartje prijkt in nette lettertjes: boom chirurgen Geen chirurgen met voorzichtig snijdende mesjes in een hyperschone operatiekamer. Het materiaal is wat grover, grote zagen, beitels, trekslangen om takken bij elkaar te houden, een ladderwagen, moeren en bouten en grote blikken conserveringsmiddel. Maar chirurgen zijn het: „De bomen zijn onze patiënten". Alrike en Jörn Copijn, telgen uit het beróem- de boomkwekersgeslacht Copijn, kregen hun opleiding in Duitsland voor ze zich een jaar of zes geleden zelfstandig gingen vestigen. Broer Jörn vertelt enthousiast, maar bijna verlegen bescheiden over zijn beroep: „Het is eigenlijk al een zeer oud beroep. Het bestaat al zon 150 jaar. Amerika is eigenlijk het moederland van de boomchirurgie, ontstaan uit bittere noodzaak. De stedelijke ontwikke ling ging daar zo snel dat de boom uit het stedelijk milieu verdween. Daar heeft men toen zeer snel maatregelen getroffen.". Zijn gas en pekel de grc e ge vi Gespalkt met ijzeren staven staat deze boom in het Utrechtse Wilhelmina- park. De boomchirurg heeft ingegre pen; één tak, die misschien wel vijftig jaar geleden is afgescheurd veroor zaakt rotting van de hele stam. De dood voor menige eeuwenoude boom in de steden; de gasleidingen. Door het over gaan van stadsgas op aardgas zijn er honderden kleine lekjes in de leidingen opgetreden, de de plantengroei langzaamaan doen afsterven. Hier tracht openbare werken een lek op te sporen. gevoel dat zo'n kleine gemeente zegt: ik wil ook wel een graantje meepikken van wat daar in Valkenburg gebeurt. Ik ga het ook lekker aantrekkelijk maken, met ruime we gen enzovoorts. Dat waarvoor de mensen nog naar Zuid-Limburg komen wordt dan ver nield. Het is beslist nooit een oplossing om ter wille van het verkeer de aantrekkelijkheid van het landschap op te offeren. Je krijgt alleen ontzaglijke racebanen. Ook het beleid bij ruilverkavelingen is ontzettend gevaarlijk. Je ziet werkelijk hele landschappen nadelig worden aangetast. Heggelandschappen ver dwijnen doordat men meent dat in een ruil verkavelingsplan een grotere oppervlakte be langrijker is dan het visuele landschaps beeld. ils er gasschade optreedt en Je bent er 'roeg genoeg bij, dan kun je er eigenlijk meer aan doen. maar dat hoeft niet. Het n beleidskwestie. Als een gemeentebe- stuur, of de gasmaatschappij, zorgvuldig de buizen blijft inspectei'en dan is ieder lek vroegtijdig op te sporen. Dan hoeft er geen schade te ontstaan. Je vraagt je af wat een boom een gemeente waard is. En met welke waardes je dan überhaupt rekent. Het is bekend dat in alle grote steden de gasnetten aan sanering toe zijn. Begin dan daar te saneren waar oude bomen in de stad staan. Ze zijn niet te vervangen tenslotte". Nederland De zware kruin wordt bij elkaar ge houden met staalkabels, die van tak tot tak lopen. „Beslist geen oplossing. Je kunt natuurlijk zorgen dat er minder fruit op de markt komt en zo het prijsbeleid beïnvloeden maar het is niet zo dat daardoor de zaak weer gezond wordt. Verhuur de bomen aan particulieren, maak parken van de boomgaarden bij de steden, 't Is te verwezenlijken, maar het is geloof ik een idee wat nog vorm moet krij- De beplanting in de nieuwbouwwijken is ei genlijk net zo'n groot probleem. Sprietige boompjes naast torenflats. We hebben er ge lukkig ook in gunstige zin vaak iets mee te maken, zoals laatst in Leiden waar een nieu we uitbreiding beplant moest worden. Het gemeentebestuur en het hoofd van de plant soenendienst zeiden meteen: ja. laten we daar eens onze grote bomen gebruiken die elders in de stad moeten verdwijnen. Dit voorjaar hebben we toen aan een van de kades waar een en ander verbreed moest worden vijf veertigjarige kastanjes verplant. Eentje naar het centrum van de stad en vier naar die nieuwbouwwijk. Toen zag je pas wat die vier bomen alleen al deden, dat is ongelooflijk. Daar zag je echt dat als je zulke grote plannen als bijvoorbeeld de Bijlmermeer wilt gaan realiseren, je niet uitsluitend met prach tige tuinplnntjes enzovoort kunt gaan wer ken, met groen wat normaal van de boom kwekerij komt. en wat misschien vijf, zes tot tien jaar oud is. Daar moet je echt veertig-, vijftigjarige bomen voor hebben. Die hebben we toch genoeg want overal worden ze ge rooid. Je kunt in een paar maanden die Bijl mermeer met honderden grote bomen beplan ten en dan heb je sociaal iets gedaan. Het is toch wel een zwaar lot als je ergens op tienhoog in een flat zit en je mag tegen een sprietje aankijken! GERARD CRONé Biltse tegelzetter weigert DE BILT Een straat met nietszeggende huizen in Dc Bilt. netjes, maar onpersoonlijk. Een naambordje: H. Schenkel, en achter die naam verborgen een tegelzetter, die voor zijn beroep het ei van Columbus heeft uilgevonden, een tegelzetautomaat, Tezam, die het tegelzetten met honderd procent ren dabeler maakt. Het is een simpel apparaatje, een rooster, dat de tegelzetter in staat stelt om tegelijkertijd zo'n vijfig tegels kaarsrecht, met gelijke voe gen in de specie te bedden. De uitvinding van de Biltse tegelzetter Schenkel is een groot succes ge bleken. Zelfs zo groot dat hij enkele weken geleden werd opgebeld door een onbekende die hem een kwart miljoen gulden bood als hij zou afzien van verdere exploitatie van zijn uilvinding die overigens voor een simpele 450 gulden 1e koop is. Tegelzetter Schenkel: „Ik werd opgebeld door een vent die zegt: je hebt daar wel een leuk ding uitgevonden maar die hele tegel zetterij gaat natuurlijk op die manier naar de donder. Wij bieden je tweeën- eenhalve ton als je de hele zaak in de doofpot doet. Ik antwoordde dat ik het „Ik zeg: luister eens. ik zeg geen ja en geen nee, maar als u dit nu eens even schriftelijk bevestigt dan kan ik weten waar ik aan toe ben. Hij zegt dat doen we niet, maar als u op uw erewoord zegt dat het rond is dan is het oké en anders doen we het niet. Ik zei: dat doe ik niet, want er zit veel meer in. Er is in de wereld zo'n behoefte aan dit apparaat. Want gaat u maar na, voor iemand die eraan gewend is geeft het een arbeidsbesparing van vijftig tol bonder procent." Die man heeft me nog twee keer gebeld. Ik heb lu m verteld dat ik het niet deed. Of hij nu zelf dat hele spulletje had willen kopen, weet ik ook niet. Ik zeg nog: „U moet eerst eens komen praten", maar dat wou hij ook niet doen. Uit de praktijk blijkt wel dat ook ontzettend veel aannemers nu ook inte resse hebben." „Hoe bent u op het idee gekomen „Ik heb zo'n anderhalf jaar geleden in Loosdrecht een zwembadvloer ge legd en toen ging het ontzettend snel. Die tegels waren op papier geplakt. Alleen dat papier afhalen duurde zo lang. Toen dacht ik veronderstel dat ik dat ook kon maken in tegels van tien bij tien centimeter. En toen ben ik aan het denken gegaan. Het liet me niet meer los. Ik kan rustig zeggen: ik heb nachten niet geslapen. Als ik zelf aan het leggen ben doe ik ongeveer tussen de twaalf en de vijf tien vierkante meter tegels, terwijl een tegelzetter als hij niet zo netjes werkt, ongeveer drie vierkante meter per uur maakt." Het apparaat kost ongeveer ƒ450,Het lijkt een hoop geld maar als je ziet hoe arbeidsbesparend dat apparaat werkt, is het een koopje van een cent; voor een aannemer en voor een tegelzetter ook. De kwaliteit van het werk gaat er zonder meer op vooruit. Het maakt wel wat uit of je een keuken vloertje legt in twee uur tijd of in eën half uitr. Ik snap die opzichters in Nederland niet; dat er toch zoveel geknoeid mag •<*- „Ziet u hier iets in voor doe-het-zelvers „Ja. we gaan na de vakantie een winkel openen in Utrecht of in De Bilt. De particulieren kunnen bij mij dan tegels kopen en de Tezam huren. Ik geef ze zo nodig onderricht in het uitvlakken van de ondervloer enzovoort. Even tueel zal ik er tegelsnijders bij gaan verhuren. Het hoeft niet meer dan vijf of tien gulden per dag te kostc-n. Als u een keukenvloer van zes a zeven vierkante meter laat doen door een vakman kost je dat ongeveer 300 a 350 gulden. Als u zelf de tegels koopt dan kost dat ongeveer, met huur van het apparaat, met zand en cement en tegels ongeveer 160 gulden." GERARD GRONÊ. Eenmaal van huis weggelopen vinden ze in een van de grote steden in binnen- of buitenland wel medestanders. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Elk jaar weer. als de schoolrapporten komen, lopen er leerlingen van huis weg. Uit angst voor slechte cijfers. Jaar lijks worden er in onze grote steden vooral Amsterdam is in trek vele honderden weggelo pen tieners aangehouden en naar huis teruggebracht. Daarbij ko men dan nog de 400 a 500 jonge lui die bij de grensposten door onze marechaussee worden terug gestuurd. Een onbekend aantal komt wel in het buitenland te recht. Alleen al in de maandeit juni, juli en augustus worden ge middeld meer dan honderd Ne derlandse tieners als „vermist naar het buitenland" opgegeven. Vaak zijn het scholieren, die niet bevorderd werden. Soms gaat het maar om één onvoldoende. Meer dan eens zit er echter meer ach- Overal in ons land gaan elk jaar weer scholieren in paniek aan de haal. Een paar voorbeelden die de krantekolommen haalden: Maarten O. (16) ging er van door toen het eindrapport op komst was. Hij besloot naar Iran te vluchten. Na een liftreis van vier weken door Frankrijk en Tunis werd de berooide scholier weer thuisbezorgd. Een illusie ar mer; vele ervaringen rijker. In november gingen vier Utrechtse jongens van 18 en 16 jaar er tegelijk vandoor. Zij na men een luxe vervoermiddel: de Lorelei Express tot Basel, waarna de reis liftend werd voortgezet naar Italië. Mark R. (13) vreesde het paasrapport. Van z'n spaarcentjes kocht hij in maart een vliegticket naar Belfast (Noord-Ierland). Daar vond hij in de haven een baantje op een Nederlands schip: voor 21/» shilling per uur en kost vrij. In een logement kon hij samen met zeven mannen op een kamer slapen, a raison van zeven shilling per nacht. Totdat zijn signalement ook in Belfast was doorgedroegen en een Ierse agent hem op de schouder tikte. Mark is nu weer thuis en terug op het lyceum. Inge (11) liep maar een paar stréten ver en hield zich (eind oktober) schuil in een kerk. Vijf dagen lang voedde ze zich met wat voorbijgangers haar toestop ten. Vijf dagen lang stonden haar ouders doodsangsten uit en dat alles uit angst voor straf, wegens haar slechte prestaties op de la gere school. De weg van school naar huis is voor vele scholiei'en in de x-apportentijd de langste weg van hun leven; langer in elk ge val dan de weg naar het buiten land, waar denken ze nie mand hen ter verantwoording zal roepen. Ware invasie De politie van onze omringende landen weet erover mee te pra ten. Aan de grenspost tussen Frankrijk en België voorbij Ber gen, vertelt politieagent Guy Bourgeon; „Als bij jullie in Ne derland rapporten zijn uitgedeeld, kunnen we dat duidelijk merken aan een verhoogde toeloop van jongelui. Scholieren zo te zien. We zijn dan altijd wat wantrouwig. Maar we kunnen niets doen, zo lang hun paspoorten in orde zijn, er niet om hun opsporing wordt verzocht en zolang ze over vol doende geld beschikken; maar dat hebben ze meestal wel". In Düsseldor'f (Duitsland) vertelt hoofdcommissaris Metzeler: „In de weken voox'dat de vakanties en vooral dc grote vakanties be ginnen, vindt hier een ware inva sie van buitenlandse scholieren plaats. Het gaat dan echt niet meer om enkele, maar om hon derden jonge mensen. Allemaal minderjarig. Zo tussen de 15 en 18 jaar. Ze komen op een schoen en een slof, rugzak op de rug, en ze vinden steun aan elkaar. De eenling krijgt gezelschap. En zo ontstaan er groepjes, die dwars door de bondsrepubliek trekken, op weg naar verder gelegen lan den Zwitserland, Italië, Grie kenland. Joego-Slavië, Turkije, India... Soms kunnen we die kin deren „aanhouden" eigenlijk een mooi woord met een nare bijsmaak en dan stellen we ons in verbinding met hun ou ders". In West-Duitsland heeft het weg lopen van minder succesvolle scholieren al zodanige omvang aangenomen (enkele zelfs met do delijke afloop: zelfmoord), dat door de stad München een „Not- lienst für Seehserschüler" in het leven werd geroepen. (Seehser schüler" zijn leerlingen die be loond werden met een 6, het laagste rapportcijfer in Duitsland waar een één de hoogste waarde- Scholieren die met hun slechte rapport niet naar huis durven, kunnen zich daar melden. Direc teur Hans Gmeinwieser: „We hebben al heel wat narigheid kunnen voorkomen door met de ouders te gaan praten. Want na tuurlijk mag een slecht rapport nooit aanleiding zijn voor een kind om van huis weg te lo pen". Oorzaken Vaak is het slechte rapport niet de directe oorzaak, maar meer oen gevolg van een relatiestoornis tussen ouders en kind. Mej. drs. H. v. d. Vliet, coördinerend in- spectrice van vwo. havo en mavo (Den H aagt e.o.j is van mening, dat het dikwijls fouten in de opvoeding betreft: „Een va der en moeder die de problemen van het kind soms niet begrijpen, omdat ze zelf geen middelbaar onderwijs hebben gehad. Vaak ook overdreven strengheid en dreigementen. Het is tegenwoor dig vaak ook een statuskwestie. Ouders vinden het niet zo leuk voor buren en familie, als hun kind het op school niet zo goed doet. Dan wordt zoon of dochter onder grote druk geset, terwijl Z6 het in werkelijkheid misschien helemaal niet aan kunnen Drijfveer is inderdaad vaak de te hoge verwachtingen, die ouders van hun kind hebben. Dan begint het met jokken over proefwerk- cijfers. Uit angst. En dan ziet het RELATIE 0UDERS-KIND MEESTAL DIRECTE OORZAAK kind het rapport natuurlijk met wanhoop tegemoet...". Ontgoocheld Er is dus voldoende hoop voor talentvolle, maar op school niet altijd even succesvolle leerlingen. Het mag hun voorts tot troost dienen, dat er bij het ondei'wijs op hoog niveau gesleuteld wordt aan de afschaffing van het huidige systeem van jaarlijkse overgang en zittenblijven. Een schrale troost echter, want aldus het ministerie van Onderwijs: er zal binnenkort nog geen drastische wijziging komen. Het is veeleer een kwestie van langere ter- Intussen blijven de scholieren w eglopen naar een „ver, vrij land met grazige weiden, waar geen rapporten en geen problemen zijn". Meestal komen zo terug: sterk ontgoocheld, een illusie ar mer, zo niet erger". „Hij is het nu wel vergeten en wij praten er niet meer over", zegt de moeder van Mark R. (die nu 16 is). „Hij praat er zelf trou wens ook niet meer over. Volgens de kinderpolitie was dat slechte rapport ook sléchts één van de motieven waardoor hij van huis gedreven werd. Hij wilde vooral laten zien, dat hij ook zonder school wel wat kon presteren. Gelukkig is alles weer goed ge komen. Hij heeft natuurlijk erg in de belangstelling gestaan. Maar alles is nu allang weer normaal en zo moet het ook blijven". De tezam, de tegelzetautomaat, de uitvinding van de Biltse tegelzetter H. Schenkel, in de parktijk. Besparing van vijftig tot honderd procent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13