TAJ MAHAL met puike dubbelelpee MAMMOET OVEN VOOR VLINDER LICHTE CHIPS ZATERDAG 10 JULI 19; Het beste van de week. om met Nico Scheepmaker alias Ivo Vette- winkel te spreken, vinden wy de nieu we dubbelelpee van de Amerikaan Taj Mahal. Achter deze illnstre naam gaat een integer artiest schuil, die met zyn groep nu al weer een jaar of vier vijf zorgt voor puike pop, waarin we heel wat elementen terugvinden van de traditionele ne gerblues. Dat bleek duidelijk uit Mahal's vroegere platen en ook uit „The real thing", de titel van Taj Mahal's nieuwste schepping. Op deze in de fameuze Fillmore East te New York opgenomen dubbelelpee speelt en zingt Taj Mahal naast heel wat eigen werk ook composities van bekende oude bluescracks als Sleepy John Estes, Blind Willie Johnson en Hen ry Thomas. In de vocalen houdt Taj Mahal beslist vast aan de oude wijze van uitvoering, die wij zo goed ken nen van vooroorlogse bluesplaten, maar qua instrumentale uitvoering bergt „The real thing" wel wat eigentijdse grappen. Zo spelen in sommige nummers maar liefst vier tuba's mee, hetgeen vermengd met het geluid van de electrische bas een prachtig „bruin" geluid oplevert. Die curieuze klankkleur tast echter het karakter van de blues niet aan. zo als ook het gebruik van de electri sche piano geen inbreuk op de tradi ties betekent. Taj Mahal en zijn men sen houden de blues volkomen in ere en voegen er met hun aparte in strumentaties zelfs een dimensie aan toe. Op „The real thing" valt moei- lyk een hoogtepunt aan te wijzen, het geheel is een aaneenschakeling van deels ingetogen, deels opwinden de bluesmuziek van een bizonder hoog peil, waarbij de ambiance van de Fillmore Taj Mahal zeker heeft aangezet tot deze grootse prestaties. Want dat de sfeer in een zaal tijdens een concert medebepalend is voor het peil, is overduidelijk. Dit dubbelalbum is een aanrader voor iedere blueslief hebber. (CBS S 66288). GORDON UGHTFOOT Het werk van Gordon Light foot be hoort sinds enkele jaren tot het standaardrepertoire. De opmars van Lightfoot als componist is eigenlijk begonnen met de single Early mor ning rain", vertolkt door het nu ont bonden trio Peter, Paul en Mary, die Lightfoot's nummer de top-tien in zongen. Nadien hebben heel ivat an dere bekende artiesten als Dylan. Havens, Cash, Belafonte en Judy Col lins werk ran hem opgenomen. Light foot heeft eigenlijk eenzelfde ont wikkeling doorgemaakt als Neil Dia mond en Fred Neil, die eerst ont dekt moesten worden als componist, om vervolgens pas een kans te kunnen maken als soloartiest. Mo menteel wordt Lightfoot erkend als componist én als soloartiest, hetgeen mag blijken uit de onlangs versche nen elpee Summer side of life". Op deze plaat toont Gordon Lightfoot zich een geboren romanticus, die in zijn composities het leven met alles wat daarmee te maken heeft ver heerlijkt. Lightfoot doet dat met pas sende, ingetogen stem en met dito muziek. Titels: ..Summer side of life", Go my way", „Miguel". ..Red wood hill", „Cotton Jenny", „Talking in your sleep" e.a. (Reprise 44 138). CHASE Chase is een nieuwe Amerikaanse negenmansformatie, die met maar liefst vier trompettisten werkt. De vier jongelui blazen zowat de longen uit hun rank geboetseerde lijf, het geen het effect oplevert van een ver viervoudigde Maynard Ferguson- opname. Ferguson maakte indertijd deel uit van het befaamde jazzorkest van Stan Kenton en die bood hem alle gelegenheid doorlopend de ge luidsbarrière te breken. Iedereen die een beetje thuis is in de jazz, zal zich nog wel weten te herinneren dat het blazen van de Canadees Ferguson bitter weinig te maken had met mu ziek, maar meer met sport. Die in druk krijgen wij ook van Chase, waarvan de leden op leven en dood strijden wie het meeste geluid uit zijn instrument kan persen. Dat je daar mee geen goede muziek krijgt is niet zulke geweldige nummers, die wat al te veel lijken op het vergelijk bare werk van Amerikaanse groepen als Chicago, Dreams e.a. Instrumen taal zit het geheel wel goed, maar compositorisch rammelt het hier en daar wat. (CBS S 64 381). FIRST FAMILY OF ROCK DISCORUBRIEK Werk van de belangrijkste arties ten uit de stallen van Warner Bros., Atlantic. Reprise en Elektra is te vinden op de dubbelelpee „The first family of rock". Voornoemde labels hebben, zoals genoegzaam bekend, heel wat best' artiesten onder con tract, zoals Neil Young. Tony Joe White. James Taylor. Tim Buckley, Jim Webb, Stephen Stills, Tom Pax- ton, John SebastianJoni Mitchell, Van Morrison, Arlo Guthrie en vele anderen. Al deze illustre namen zijn met een nummer op deze dubbelelpee vertegeniooordigd en dat levert an derhalf uur muziek op van grote klasse. (Twen 69 200). LOUIS DAVIDS, THE BUFFOONS, PINK FLOYD duidelijk. Wat ons betreft is het vinyl dat gebruikt is voor de eerste elpee van Chase je reinste verkwisting. (Epic BN 26297). EMERGENCY Goede popjazz vinden we op de el pee „Emergency" van de gelijknami ge groep, die, als wij het goed heb ben, bestaat uit enkele Duitsers, een Brit en een Joegoslaaf. Die Joego slaaf is de bekende trompettist Dus- ko Goykovic. een bekend schnabbe laar in het Europese jazzwezen, die aan heel wat platen al heeft mee gewerkt. Zo kennen wij hem van op namen met het Francy BolandKen ny Clarke orkest en verder speelt hij veel mee als gast op Duitse pla ten. Goykovic speelt op „Emergen cy" enkele puike soli in overigens De Emidisc-serie van Bovema is weer met drie platen uitgebreid, na melijk met „De allerbeste van Louis Davids", „The Buffoons greatest" en „Pink Floyd Relics". Op de schijf van Davids, de „grote kleine man" van de vooroorlogse Nederlandse kleinkunst die in 1939 overleed, vin den we uiteraard het bekende werk. „Naar de bollen", „De olieman", ..Weet je nog wel oudje". „De sweepstake" „De voetbalmatch", „De kleine man", „Sally", „Als je voor een dubbeltje geboren bent" en an der werk van een man, die bij de ouderen nog steeds zeer geliefd is. The Buffoons liggen er eigenlijk een beetje uit. Ondanks het feit dat de groep uit Enschede bepaald begaafd te noemen valt, zeker in vocaal op zicht, is de grote, gedachte door braak nooit lot stand gekomen. Waarschijnlijk is de opkomst van The Buffoons gestuit door de golf heavymuziek, die enige jaren gele den plotseling de popwereld over spoelde. Voor de halsstarrige Buf- door Charles Bels foonsliefhebbei-s is er in ieder geval nu de elpee „Buffoons greatest", waarop we zo'n beetje alle grote hits van de groep vinden. Titels: „Tomorrow is another day", „My world fell down" (in het begin wer den The Buffoons sterk beïnvloed door de Engelse Ivy League, getuige deze coverversies), „Lovely Loretta", „Maria". „It's the end" enz. De Britse groep Pink Floyd staat al weer zo'n jaar of vier garant voor de betere pop. Een selectie van werk uit de laatste vier jaar is samenge bracht op de elpee „Relics Pink Floyd". Titels: „See Emily play", „Julia dream", „The Nile song", „Paintbox", „Bike" e.a. (Emidisc). STANLEY TURRENTINE Stanley Turrentine is in de jazz muziek zoiets als een oudgediende. Hij loopt al jaren mee zonder wer kelijk tot de top te behoren. Pas de laatste jaren krijgt hij enige erken ning, hoewel nog steeds niet in streng dogmatische jazzkringen. Tur rentine is namelijk een man die, net als organist Jimmy Smith eigenlijk, muziek maakt met fikse knipogen naar de commercie. Swingende mu ziek, toch wel jazz, maar ook licht genoeg om een groot publiek te kun nen bekoren. Persoonlijk kunnen wij veteraan Turrentine geen ongelijk geven, tenslotte moet er brood op de plank komen. Goede voorbeelden van Turrentine's stijl vinden wij op de enige weken geleden verschenen el pee „Sugar", waarop onze held speelt met bekende jazzcracks als Freddie Hubbard. Ron Carter, Lonnie Smith jr. en George Benson. Deze plaat werd opgenomen onder leiding van producer Creed Taylor, een grote naam in het soul-jazzidioom. in de studio van Rudy van Gelder. Taylor is een man, die het geheel in goede commerciële banen weet te leiden, zonder dat een en ander ontaardt in pure kitsch. Het resultaat is heerlijk swingende muziek met unisono's in de stijl van de vijftiger jaren aan be gin en einde, met daartussenin net niet te lange solo's van de verschei dene grootheden. „Sugar" verscheen op het nieuwe label CTI 6005. WALDO DE LOS RIOS Sinds kort is de Spaanse orkest leider Waldo de los Rios niet alleen in eigen land een grootheid maar in geheel Europa. De los Rios was het namelijk die Mozart een popjasje aangaf en daarmee een ontzettend succes bereikte, tot zeer groot ver driet van de heer Willem Duys. Dat De los Rios behalve het verkrachten van klassieke muziek ook nog iets anders kan, toont de elpee „Song classics" waarop onze Spaanse vriend allerlei bekende nummers uit het we reldrepertoire samen met zijn orkest op pakkende wijze brengt. Titels: ..Jean", „Everybody's talkin, „Some thing", „I'll never fall in love again", „Windmills",sJAttle green apples", ..Raindrops" enz. (Hispa Vox 7007). Opnieuw een volk van aardappeleters „We gaan maar 's op de aarpels aan", zegt ook vandaag nog de boer die huiswaarts keert om zich aan de warme maaltijd te zetten. En hij verorbert er twee- of driemaal zoveel als zijn stadse broeder. Maar 's avonds, gezeten voor de T.V., laat de een op de boerderij en de ander op de flat het zakje chips knisperen en zij knabbelen op de bintjes, vlies dun gesneden, in plantaardige olie gebakken, met zout en pa prika gekruid. In 1970 werd per hoofd in Nederland 600 gram aardappelchips geconsu meerd tegen 45 gram in 1961. Dat is thans hier tweemaal zoveel als in België (waar ze toch zo bekend zijn met patat!) en driemaal zoveel als in Duitsland. Maar de Engelsman over treft ons met het eten van de dubbele hoeveelheid, de Amerikaan met het viervoudige. Gezien dit laatste voor beeld, verwacht de Smith Food Group N.V., onze voornaamste chips-fabri kant. zulk een stijging in het grabbe len naar deze zoutjes dat er onlangs de grootste chipsbakoven ter wereld werd geplaatst in dit bedrijf te Broek op Langendijk. Van aardappel tot chip Tweeëntwintig brutaal oranje vracht auto's, voorzien van Smiths huismerk, rijden permanent het land rond, op weg naar duizend grdte afnemers. Ze vervoeren meer lucht dan chips, want de flauw gekrulde, flinterdun gesne den schijfjes nemen veel plaats in maar zijn vederlicht. Eerste kwaliteit van moderne aardappelrassen (voor namelijk bintjes) die het hele jaar door beschikbaar zijn, worden be waard en verzorgd in koelhuizen met een gezamenlijke capaciteit van ca. 25.000 ton, bij een temperatuur van 8 graden C. dat is 4 graden hoger dan normaal bij opslag. Deze temperatuur voorkomt dat de chips tijdens het bakproces bruin en bitter worden. Het wassen, schillen, snijden, en nog- Opslag van de aardappels maals wassen met zacht water ge beurt automatisch. Dan voert de band de schijfjes naar meerdere bakovens waar ze in ongeveer 4 minuten in plantaardige olie van 150 graden C, omgetoverd worden tot goudgele, kro kante chips. Een aardappel bestaat voor uit water. Dat verdampt tijdens het bakken: van elke kilo blijft 250 gram over. Van muis tot mammoet Toen 13 jaar geleden de N.V. Handel- mij Zuiderdel, in samenwerking met de Engelse firma Smith Food Group, een kleine fabriek bouwde in Broek op Langendijk begon men met een eenvoudige open bakoven, een soort frituurpan boven een olievlam waar bij de schuimspaan ijverig werd ge hanteerd, en men sneed de aardappel met de hand. Er werd 's ochtends ge produceerd en 's middags verkocht door dezelfde mensen Vandaag duurt het produktieproces 18 uur en in drukke tijden 24 uur in continubedrijf waaraan 500 werkne mers deelnemen. De ovens werden groter, beter; de bakkers promoveer den tot „ovenisten" en het succes van de chips als lekkernij „waar je niet van af kunt blijven" heeft geleid tot het installeren in Broek van de groot ste chipsoven ter wereld. Technici uit het eigen bedrijf werkten samen met de ovenfabrikant Florigo in Woerden tot het ontwerpen van deze unieke mammoet-oven. Het roestvrij stalen monster heeft een dubbele was-, snij- en schilapparatuur. De verwarming die eerdaags overschakelt op aardgas (waarvoor een leiding speciaal naar Broek zal moeten worden aangelegd) is in een apart ketelhuis onderge- bracht... en daar verlaten 2000 kilo chips per uur deze ene oven. De oven verwerkt 2 kg. aardappelen per secon de en als wij een klein rekensommet je maken, zijn voor die 2000 kg chips per uur dus 7200 kg. aardappelen per uur nodig. Driekwart daarvan is wa ter dat tijdens het bakproces ver dampt: er blijft dus 1800 kg. waterlo ze aardappelgrondstof over. De ont brekende 200 kg. moeten dan wel voornamelijk uit olie bestaan. Het knabbelen op chips is minder slecht voor de lijn dan het kauwen van veel olierijker nootjes, en als versnapering voor de kinderen doen de zoutjes min der kwaad aan het gebit dan „snoep". We willen nu eenmaal iets en we hebben het geld ervoor! Maar toch: 10 jaar geleden waren praktisch alle chips verpakt in zakjes van 25 a 30 gram; in 1970 ging daarentegen 80 procent van alle chips in zakken van 200 gram! Hierbij moeten we even stilstaan in verband met de lijn. Wie aan een „zakje" (of aan een reep om nu eens wat anders te noemen) be gint, is niet gelukkig voor de laatste kruimel op is. Een vreemde dwang, beheerst de eter! En intussen wil hij toch zijn omvang in bedwang hou- Smith Food bepaalt zich niet meer alleen tot chips, maar versnaperingen uit rijst, mais en een aardappelpoe- derproduct hebben het zoutjes-assoir- timent aangevuld: wie kent de frite- sticks en de paprika-versie daarvan niet. de wafelchips en de crinkeltjes! Ook zoute rondjes, kaaskoekjes, pi kante carrees en zoute stengels wor den sedert kort exclusief door Smith op de markt gebracht ofschoon ze elders „door een gerenommeerd be drijf" worden vervaardigd. Langs achterdeur uit Langs voordeur in n aardappels als 1 4 minuten goudgeel en krokant gebakken De consumptie van hoofdbestanddeel van d tijd is na de oorlog gedaald. ken Tussen 1950 en '54 verminderde het verbruik met een derde. Men wijt dit aan drie oorzaken: de jongelui die als militair in Indonesië waren geweest, introduceerden de „nasi" met veel succes. Daarna volgde de massale va- kantietrek naar het zuiden "en de waardering voor macoroni en spa ghetti. Maar de voornaamste oorzaak moet in de welvaart gezocht worden: een ruimere huishoudportemonnee geeft ruimere mogelijkheden tot vari atie van het menu en de grote portie aardappelen slonk tot een enkel aar dappeltje. De lawine van kookboeken die zich in de laatste jaren over ons heeft uitgestort, doet de aardappel in oude vorm al even weinig eer aan. het is al nieuw en exotisch wat de keukenklok slaat. Langs andere we gen keert de aardappel nu toch bij ons terug: als vlinderlicht knabbel hapje voor elk uur van de dag, maar speciaal bij het „drankje" enb ij het kijken naar tv dat voor velen niet ;elijk is zonder bewegende ka- Als je een huis met een bar hebt, zijn jaloeziedeurtjes wel het einde Misschien zijn ze nok te gebruiken voor de afscheiding in een L-vormige kamer... Ze moeten toch ergens kunnen dienen anders zou de fabrikant ze niet maken. In de tropen vind je ze (in ouder wetse huizen) om overdag de slaapkamer met open echte deuren, net aan het oog te onttrekken. Waarvóór ze hier geschikt zijn blijft een puzzel. Maar die „singapore"-deurtjes (zoals ze ook wel heten) hebben altijd iets intrigerends gehad, vanwege het zo gemakkelijk te openen gehe; De architect Paco Rabanne, die nooit in de historie zal voortleven als ontwerper van beroemde bouwwerken, oogst wel al een jaar of vijf roem met harde jurken van metaal of stukken leer vol klinknagels. Zou zo'n man de hot pants niet in zijn smidse smeden? Wis en waarachtig. Hier een uitgaanspakje van Tirools kristallen mozaïek, bij elkaar gehouden door metalen ringen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12