LUIS OCANA SLOEG MET SOLO VERNIETIGEND TOE Gezamenlijke strijd tegen tijd vond genade in ogen Levitan RONDE- CIJFERS FC Den Eïaag start tegen FC Den Bosch Elek Schwartz schat kansen Sparta hoog Favorieten op pijnlijke achterstand gezet Wie is Luis Ocana? Winst Okker op Sedgman VRIJDAG 9 JULI 1971 PAGINA v JOOP ZOETEMELK VAN IMPE <(!ERLETTE Waar de Cöte de Laffrey zich begint te verheffen en op het punt dat de Col du Noyer zwaar te beklimmen wordt, verloren de Tourfavorieten hun glansrol. Daar brak hun macht die zo onaantastbaar leek. Eerst die van Eddy Merckx. Hij ging na dertien kilometer uit de wielen. Als een debutant fladderde hij achteruit toen Joaquin Agostinho kracht zette op zijn pedalen. Er bleef geen schim over van de eens zo bejubelde coureur die in de beklimming minuten kon winnen, zoals een ander ze verspeelde. Op de Laffrey zakte Eddy Merckx in elkaar tot een zielige vedette die wel wilde maar niet kon. Zestig kilometer verder was Joop Zoetemelk aan de beurt. Hij droeg het geel met flair. Als een vaandeldrager die ze zijn trots niet af nemen. Maar Joop Zoetemelk die zo sterk reed en die overmoed nog altijd in banen weet te leiden, kon het niet houden. Ook hij brak. Op de Noyer verspeelde hij zijn rijk aan Luis Ocana, de wielerbeul uit Mont-de Marson. Er kwam geen demarrage aan te pas. Slechts een tempoversnelling. Meer niet. De gevolgen waren verwoestend. Onder de bloedhete zon, een vuurbal die krach ten zoog uit de zwoegende lijven, schrompelden de vedetten steeds verder ineen tot figuranten. Terwijl Luis Ocana bruisend van lef de spieren spande en zijn hel oranje fiets met verbazingwek kende kracht over het dampende asfalt stuurde, stapelden de minuten die hij in zijn strafexpeditie uitdeelde, zich op. Hij liet een verwoestend spoor na op de korte tocht naar Merlette 134 km slechts waarin tenslotte de verslagen favorieten (Zoetemelk, Merckx en Gösta Pettersson) eikaars lot deelden door zich samen te voegen toen Luis Ocana zo ruïneus rondtrok. Het verschil op de streep was bijna 9 minuten. Ontluisterd Lang, heel lang, heeft Joop Zoetemelk zich verzet tegen het gezelschap van Eddy Merckx die hij na veertig kilo meter op 2.50 achter zich wist. Daar zat de ontluisterde Belg toen te vechten MERLETTE Wie is Luis Ocana. man die na anderhalve week Tour de France aller aan dacht opeist? Ocana is op 9 juni V945 geboren in Priego. een dorp je op 140 km van Madrid. Hij is de zoon van een houthakker. Acht jaar geleden verhuisde Luis met zijn ouders naar Frankrijk, I waar zijn vader werk vond in Mont-deMarsan. Daar begon Ocana zijn wielercarrière. Als amateur viel hij aanvankelijk helemaal niet op. Hij kon evenals zovelen van zijn landge noten wel redelijk klimmen, maar zijn sprint was niet te best zodat hij zich dikwijls tevreden moest stellen met een bescheiden prijs. In zijn laatste jaren als amateur, in 1966, trad hij plotse ling op de voorgrond door de Grand Prix des Nations voor amateurs te winnen. Zijn talent als tijdrijder bleek ook in latere SCHAMPER Als beroepsrenner reed hij achter eenvolgens voor Mercier, Fagor, en Bic. Luis Ocana trouwde drie jaar geleden met een Frans meis je uit Mont-de-Marsan en heeft nu twee kinderen. Toen de Fran se pers hem het vorig jaar bom bardeerde tot de grote tegenstre ver van Merckx, ontlokte di.t aan de Spaanse pers schampere com mentaren. Men beschouwt Ocana namelijk in Spanje als een soort afvallige die zijn land verlaten heeft en zich nu meer Fransman dan Spanjaard voelt. De Spaanse pers schreef in 1970: „Ocana is een gemaakte kampioen". Toen de arme Lu'> tot overmaat van ramp na een paar dagen in die W»ur de France ziek werd en ver achter het peleton krachteloos over de weg zwalkte, riep men in Spanje uit:„Zie je nu wel, men heeft hem groot geschreven, maar in feite is hij slechts een middel- BEGAAFD Ocana's resultaten wezen intus sen toen al uit, dat hij meer dan normaal begaafd is. In '69 won hij de Catalaanse week, de Midi Li bre en eindigde hij als tweede in de ronde van Spanje achter Ro ger Pingeon. Het jaar 1970 sou ondanks het debacle in de tour zijn beste jaar worden. Ocana wan de ronde van Spanje en de dauphiné Libéré. Hij werd achter Merckx tweede in Parijs-Nice en toen hij eenmaal hersteld was in de tour won hij ook nog een etappe, namelijk in Sint Gaudens. Dit seizoen startte Ocana met een derde plaats achter Merckx en Gösta Petterson in ParijsNice, hij werd tweede in de Dauphine- Libéré achter Merckx, vierde in de ronde van Spanje, derde in de Catalaanse week, tweede in de Tour de Levant en hij won slechts een wedstrijd, namelijk do ronde van het Baskenland. Zijn critici namen weer in aantal toe. Niemand vermoedde immers wat er in het donkere hoofd van Ocana omging, hoe hij al zijn wedstrijden op deze tour afstem de, om in de grootste ronde ter wereld voor BIC eindelijk het succes te grijpen waarnaar deze kostbare ploeg al zovele jaren uitzag. Nog is Ocana niet met zijn gele trui in Parijs. Er zullen voor hem nog moeilijke dagen aanbre ken, maar gisteren heeft hij de basis gelegd voor een schitterende JEAN NELISSEN tegen zichzelf, strijd want op deze moordende dag kon knechten alleen Jos Huysmans volgen en dat niet eens zo lang. De Molteni's. eens gevreesd om hun wurggrepen, moes ten hun kopman laten gaan in diens moeilijkste wielergevecht van zijn leven. Hij zat gevangen in de tang van Luis Ocana's BIC's die zich rond hem groe peerden als een nietsontziende knok ploeg. Grosskost, Genty, Letort, Labour- dette en Mortensen braken het ritme dat Eddy Merckx aan de groep waarin hij verzeild raakte wilde geven. Van dat beulswerk kon Joop Zoetemelk, niet verwend met een sterk leger knechten, dankbaar profiteren. Ocana's winst, was zijn winst. En de seconden zwollen aan tot minuten. Tegen de licht oplopende wegen in de Isere, over de Cote de Ter- rasses en in het gebied van de Hautes Alle wanhoopspogingen van Eddy Merckx faalden tegen de vluchtdrift van de vier koplopers die in Luis Ocana hun grote voorwerker hadden. Samen met Joaquim Agostinho, deed Joop Zoe temelk zijn werk. Niet te veel, niet te weinig. Lucien van Impe weigerde con sequent kop te doen, een remming waar over de leiders zich zo opwonden dat ze er zijn ploegleider Jean Stablinski er bijhaalden. Ook dat baatte niet, al gaf Stablinski aan Van Impe de opdracht zich in te spannen. In dat gehakketak bleef Luis Ocana de ijverigste. Hij liet de discussie voor wat die was een nutteloze woordenwisseling en trok de groep op gang als die dreigde stil te vallen. Simpel En ineens werd de donkere Spanjaard dat beu. Aan de voet van de Col du Noyer wilde hij alleen en met niemand anders, zijn grote vorm van de dag vieren. Zonder te demarreren spoot hij weg. Een simpele tempoverhoging, dat was alles. Ocana, zo wist ooggetuige Briek Schotte (Zoetemelks ploegleider) te vertellen, keek een paar keer om, aarzelde, gaf er een trap bij, loerde nog eens over zijn schouder, twijfelde weer ev„en en dartelde toen makkelijk de ruimte in. Op weg naar een onvergete lijke solo, met zoveel inhoud dat hij de trotse Eddy Merckx en de op zoveel rekenende Joop Zoetemelk naar een voor hun beschamende achterstand trapte. Luis Ocana nam de Col du Noyer alsof het een molshoop was en de Mer- lette besprong hij met een energie die de indruk wekte alsof de koers pas begon. Een tomeloze aanval met ver schrikkelijke gevolgen voor Joop Zoete melk en Eddy Merckx die elkaar trof fen met nog 30 km te rijden. Daar, in het dorpje Les Barraques staakte Joop Zoetemelk zijn gevecht tegen Eddy Merckx. Hij liet zich inlopen. Samen droegen ze hun vernietigde illusies naar de top van de Merlette. Ontdaan van het geel, los van de glorie en met de wetenschap dat er nau welijks hoop is op beter, toonde Joop Zoetemelk zich een sportief verliezer. HU incasseerde de klap zoals hy aankwam en tot waartoe die te herleiden viel. „Ik ben tekort geschoten". Geen uitvlucht, geen verontschul diging van de onttroonde Tourleider die zo resoluut was meegesprongen toen Agostinho op de Laffrey demarreer de. In tegenstelling tot de dag ervoor, toen hij de eer aan Ocana liet, nam Joop Zoetemelk nu zelf het initiatief om de aanval op Eddy Merckx door te zet ten. „Ik dacht zeker dat het gebeurd was, er leek me weinig meer te kunnen overkomen". Had Joop Zoetemelk dan niet in de gaten, hoe sterk en superieur Luis Ocana gisteren de ogenschijnlijk weinig gevaarlijke etappe verhief tot een helse rit? „Ocana reed geweldig, ja. Ont zettend actief". Was Joop Zoetemelk dan niet voorbereid op een ontwikkeling zoals die zich voordeed? „Ja, het zat erin". Het kwam eruit aan de voet van de Col du Noyer. „Ocana ging alleen maar iets harder rijden. Niet te geloven. Hij pakte zo maar wat meters zonder dat Agostinho, Van Impe of ik er wat aan konden doen. Het gat werd steeds groter. Op dat moment faalde ik ge woon, dat ben ik me bewust. Ik had Ocana nooit mogen laten gaan". PETER HEERKENS Gadegeslagen door zijn ploegleider Maurice de Muer klimt Luis Ocana voort. Op weg z\jn grote triomf. MERLETTE Toen de nood het hoogst was vonden de tourrenners zelf hun redding. Ze verzamelden zich bij de dreiging van de tijdslimiet, want in de verschrikkingen van de dag, tikten de minuten steeds sneller weg. Precies een minuut voor het sluiten van de controle, waren er nog maar 34 renners binnen. Het peleton deed toen, wat men kon verwachten. De plukken coureurs verzamelden zich tot een groep van onge veer 60, een massa die de rondeleiding onmogelijk uit de strijd kon nemen. De collectie ve strijd tegen de ondergang, leverde succes op. Felic Levi tan haastte zich om de grens te verleggen: van 10 naar 15 pet. Op Godefroot, Benfatto en Levattina na werden daardoor ille renners gered van uitslui- veel te laat Merlette binnen. Moe, duf en vooral dorstig. Voor twee van hen was de inspanning zover boven de macht gegaan dat ze regel recht naar de ziekenwagen moesten: Wim Prinsen en Eddy Peelman. Dokters werk ten aan hun uitgeputte licha men en na een kwartier kon Wim Prinsen als eerste onder de medische handen uit. Op zijn blote voeten, gehuld in een dikke deken werd hij naar een ambulance gebracht voor een korte rit naar het hotel. Het zag er allemaal er ger uit dan het was, „Want", meldde Prinsen monter, „ik voel niks meer. Maar bij de aankomst was ik doodziek. Maagkrampen. Ik moest veel te veel geven in die laatste beklimming. Als ik me niet aan de auto's had vastgehou den was ik omgevallen". Klagend ook. bereikte vooral Matthijs de Koning de finish. „Dit is gewoon onmenselijk. Bij de beesten af. Zo iets heb ik van mijn leven niet meege maakt. Je kunt beter honderd amateurkoersen rijden dan één zo'n rit. Deze week heb ik meer afgezien dan in mijn he le amateurcarri^re samen. Moeite Dnder de Goudsmit-Hoff ren ners was er ondanks de grote slag, geen enkel slachtoffer. Alle renners finishten in het peleton waarmee Levitan cle mentie had, al kostte dat Van Katwijk, Benjamin en De Ko ning veel moeite. Ze werden als een van de eersten gelost |met o.a. Ger Harings, maar die kwam snel terug) en reden !n een groep van 20 ver ach ter het peleton. Tien kilometer voor de top van de Merlette nas kregen ze aansluiting. ,Toen we hooi'den hoe het er voor stond", zei Matthijs de Koning, „hebben we ons tot het uiterste gegeven. Dat het uiteindelijk lukte, danken we aan Jan van Katwijk. Als die niet zo formidabel gereden had op het laatst, zouden we met dat hele stel achterop zijn binnengekomen". De tour is gedaan. Ik mag niet -ekenen op een inzinking van Luis Ocana, daarvoor rijdt hij e goed". Eddy Merckx heeft iet wel bekeken. Na twee aar toursuccesscn brak voor hem een nieuwe, totaal onver wachte, periode aan. Nog nooit fietste hij zo tussen de naam lozen van een peloton, als gis teren. De achterstand die hij opliep, eerst ruim vier minu ten op de kopgroep met Zoete melk, daarna bijna negen (op solist Luis Ocana) betekende een unieke gebeurtenis in de rijke historie van die men niet te kloppen achtte. Eddy Merckx berustte er vol ledig in. „Ik moet me er wel bij neerleggen, wat kan ik an ders?" Dan volgt een verkla ring voor die opmerkelijke in zinking, waar wielerhistorici zeker pagina's aan zullen wij den in hun boeken: „Ik was ziek vandaag. Mijn maag deed zeer. Ik voelde me beroerd. Uiteindelijk ben ik er wel bo venop gekomen. Het ging steeds beter, maar niet zoals het moest om serieus mee te kunnen vechten. Daarvoor was ik te verzwakt. Bovendien miste ik alle steun van mijn ploegmaats". Eddy Merckx voert vervolgens een tweede veronschuldiging aan. Met boosheid in zijn stem zegt hij: „Eigenlijk ben ik niet door Ocana verslagen, maar door de mannen met wie ik in de achtervolgende groep zat. Vooral de Ferretti's en de KASrenners maakten voor mij de koers kapot door nooit aan de leiding te komen. Het was een complete samenzwe ring waarvan ik de dupe JEAN NELISSEN Etappe-utislag Van Impe (Belg. niani) 4.11.39; 11. Slmoi I (It. Martini) „HPSSSW-- duer) z.t.; 13. i'llaume (Fr. Plaud) 4.12.01: 14. Galdos -angorica) jf fj§ 4.19.08; 16. Mori (It. Adorni) 4.19.2' Stablinski) 4.20.21; 20. Crepaldi at. Adorni) 4.20.48; 35. Wagtmans (Ned. Driessens) z.t.; mv; 45. Krekels (Ned. Pellenaars) z.t.: 52. Harings (Ned. Pellenaars) z.t.; 49. Karstens (Ned. Pellenaars) z.t.: 56. Van der Vleuten (Ned. Pellenaars) z.t.; 60. De Koning (Ned. Pellenaars) z.t.; 95. Van Katwijk (Ned. Pel lenaars) z.t.; 98. Benjamins (Ned. Pellenaars) z.t.; 100. Prinsen (Ned. Pellenaars) z.t. De volgende renners staakten de strijd: Gualazzlni (It. Adorni), Rlvory (Fr. Gemlnl- ani), Conti (II. Gigantl) en Roger de Vlac- ïck (Belg. Schotte). Algemeen klassement Ocana (Sp. Dc Muer) op 13.22; I -"ïrtlni) op 14.50; i 20.31; II Danguil laume (Fr. Plaud) op 22.49; 12. Labourdett (Fr. De Muer) op 25.25; 13. Paollni (lt. Giganti) op 26.29; 14. Galdos op 27.49; 15. Ain 16. Lopez Carrill (Sp. Langarlca) op 28.22; 17. Tamames (Sp. Momene) op 28.58; 18. Zubero (Sp. Langarlca) op 31.36; 19. Genty (Fr. Dc Muer) op 33.42; 20. Mori (It. Adorni) op 35.56; 26. Wagtmans (Ned. Driessens) op 42.43; 38. Prinsen (Ned. Pellenaars) op 51.34; 55. Van der Vleuten (Ned. Pellenaars) op 59.48; 62. Karstens (Ned. Pellenaars) op 1.03.23; 78. Krekels (Ned. Pellenaars) op 1.06.35; 84. De Koning (Ned. Pellenaars) op 1.11.56; 92. Van Katwijk (Ned. Pellenaars) op 1.22.05; 93. Benjamins (Ned. Pellenaars) op 1.22.36; 104. Harings (Ned. Pellenaars) op 1.34.33. Ploegenklassement Plocgcnklassement van de elfde etappe: 1. De Muer 12.25.59; 2 Martini 12.34.45; 3. I.anearica 12.53.38: 4. Stablinski 12.54.55 5. i 13.07.40; 13. Pelle- rtomene 13.06.40; 6. Plau Algemeen ploegcnklass Bergklassement 3, 8. Thevcnet 2. Cote des Terrasses (4 Impe 5, 2. Agostinho 5, 6. Labourdette 4, 7. Etterson Puntenklassement Merckx. 4. Lemar Elek Schwartz heeft de vakantie kennelijk al uit zijn gedachten gebannen. Of zijn spelers, die hij gisteren voor de eerste keer onderhanden nam, daar ook zo over denken, wagen we te betwijfelen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor FC D enHaag zullen de eerste weken van de compe titie 1971'72 niet eenvoudig worden. Het debuut op zondag, 15 augustus, moet met een overwinning kunnen worden afgesloten, omdat „nieuweling" FC Den Bosch dan te gast is in het Zuiderpark. Een week later komt FC Den Haag al meteen voor een enorme krachtproef te staan. Het gaat dan op bezoek bij Ajax. Zondag, 29 augustus maakt FC Twente zijn opwachting en daarna speelt FC Den Haag uit tegen de andere debutant in de eredivisie: Vitesse. ROTTERDAM Door dc successen van Ajax en Feyenoord heeft de Nederlandse voetballer geleerd zijn minderwaardigheidscomplex van zich af te schudden. Daarom heeft Sparta, met spelers als Klynjan, Eykenbroek, Kristensen en Doesburg, geen enkele reden om met angst in het hart naar Lcvski Sofia of Lokomoti'va Plovdiv (do eerste tegenstander in het toernooi om de Europa Cup II) Dit zei gisterochtend in de koele catacomben van het door de zinderende zon geblakerde Kasteel een ontspannen Elek Schwartz, de nieuwe manager- trainer van Sparta, die niets meer heeft van de zorgelijke bondscoach van 1964. Monter door zijn brilletje kijkend praat hij rap over de kansen op Euro pese roem voor zijn nieuwe club- „Ik ken het Bulgaarse voetbal als mijn broekzak, zij zijn van de klasse van de Hongaren in hun beste tijd. Daarbij is de Bul gaarse speler hard- Maar dat wil niet zeggen, dat men van hen niet zou kunnen winnen. Drie jaar geleden heb ik met Eintracht Frankfurt een zomertournee gemaakt door Bulgarije. Wij speelden loen met 1—1 gelijk tegen Levski. Wat Eintracht toen kon, dat moet Sparta nu kunnen". Typisch voor de intellectueel Schwartz is hel dat hij onmiddellijk daarna zijn laatste uitspraak relativeert. ,,Let wel, mijn mening is gebaseerd op het feit dat Spai-ta in de afgelopen competitie tegen zowel Ajax als Feijenoord zulke goede resultaten heeft geboekt. Ik heb het huidige elftal nog niet aan het werk gezien, maar het weerstaan van Europa's top zegt mij voldoende. Daar komt bij, dat ik Doesburg, Ter Horst, Klijnjan, Bosveld en Eykenbroek ken en weet wat zij waard zijn". Nog niet Wie Elek Schwartz nog niet kent, dat zijn Kristensen, Kowalik en Kreuz, die op de eerste tx-aining van het seizoen ontbraken. Kristensen is nog met va kantie in Denemarken en dat baart geen reden tot ongerustheid. Maar met Janusz Kowalik, de Poolse spits, die vorig sei zoen zulke uitstekende waarderings cijfers kreeg, ligt de zaak anders. Hij verblijft nog steeds in de Verenigde Staten, waarheen hij na afloop van de competitie wegens privé-moeilijkheden met de noorderzon is afgereisd. Momen teel doet het bestuur van Sparta alle moeite met hem in contact te treden en hem te bewegen terug te keren. „Hij zal wel moeten, want volgens zijn contract GSTAAD Tom Okker heeft giste ren in de achtste finales van het toer nooi om de open kampioenschappen van Zwitserland met 60 cn 62 gewon nen van de Australiër Frank Sedg- In de kwartfinales van het dames dubbelspel won de combinatie Alena Palmova (Tsj.) Marijke Schaar (Ned.) met 62 en 63 van Marilyn Pride (NWZ.)Barbara Seiling (Zwi.). De Rotterdamse tennisster Betty Stöve heeft in de halve finales van de open internationale kampioenschappen van Ierland in Dublin met 57 en 36 verloren van de Australische Wimble- donkampioene Evonne Goolagong. Gool- agong ontmoet in de finale haar land genote Margaret Court, die met 75 en 61 van Lesley Bowrey, eveneens uit is hij niet vrij. Daarom mag hij zonder onze toestemming nergens voetballen. Daarom geloof ik ook wel dat hij eieren voor zijn geld zal kiezen", aldus Schwartz. Ander geval Willy Kreuz, de Oostenrijkse midden voor van Admira, is weer een ander geval. Hij heeft bij Sparta getekend en wil zelf dolgraag naar Rotterdam komen. Het schijnt echter dat er bij Admira een geldschieter is gevonden, die als eerste eis heeft gesteld dat Kreuz moet blijven. ,,Ik vind dat persoonlijk nogal dom, want wat heb je aan een speler, die een heel seizoen met de dood in zijn hart loopt te voetballen?", vraagt Elek Schwartz zich af. Hij hoopt vurig, dat de zaak met Kreuz rondkomt, want: Willy Kreuz is een speler van het ka liber Tostao. de Braziliaanse interna tional. Hij heeft een enorme actieradius en levert briljante passes". Met of zonder Kreuz of Kowalik gaat Sparta zich ook dit jaar weer bijzonder serieus voorbereiden op het nieuwe sei zoen. Op 21 juli vertrekt men naar Exloo in Drente, waar het trainings kamp wordt opgeslagen. In tien dagen speelt men dan zeven wedstrijden tegen amateurclubs. Het eerste grote treffen waarin al wat prestige op het spel staat, vindt op 8 augustus plaats in Brugge tegen de club'van die naam. Dan zal blijken hoe de door Kessler geharde Spartanen zich hebben aangepast aan de milde op „techniek toegespitste methode-Schwartz". DENVER De Amerikaanse groot meester Bobby Fischer heeft opnieuw gewonnen van de Deen Bent Larsen. In de halve finales van het tournooi om hel wereldschaakkampioenschap staat de Amerikaan thans met 20 voor. VIKTOR KORTSJNOI Petrosjan en Kortsjnoi in evenwicht MOSKOU Ook de derde partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tussen dc Russen Tigran Petrosjan en Viktor Kortjsnoi is in remise geëindigd. De stand is thans l'/alVï. Zilveren Voetbal weer in geding DEN HAAG Voor de 71e maal wordt het Zilveren Voetbaltoernooi ge houden. Het Rotterdamse RFC moet de Zilveren Bal verdedigen. Verder nemen deel: Laakkwartier, Quick, HVV, VUC, Fluks (Dordrecht), Kon. HFC (Haarlem) en het Rotterdamse Spartaan'20. Dit toernooiw ordt gehouden op het VUC- terrein en begint op zondag 29 augus tus. Een week later (5 september) gaat de strijd verder.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9