Stuntwerk van Wagtmans leverde geen rendement op RONDE-CIJFERS NAUTILUS ZWICHTTE NIET VOOR LORELEI Ontreddering bij feg, Mars-Flandria bijna compleet Kei no keihard LEIDSE COURANT PAGINA 9 SAINT ETIENNE Als de tour zyn ontknoping nadert, zal Joop Zoetemelk weer alleen zyn. want de ontreddering van de Mars-Flandriaploeg werd gisteren in het berglandschap van de Puy de Dome en de Lone compleet, In de drukkende hitte zwabberde driekwart van Zoetemelks helpers ver achter het peloton over de weg. Beurs van de valpartijen, ziek en uitgeput. Met hol in het gezicht staande ogen hadden Roger de Vlaeminck, Eric Lemon, Marc Lievens en Pieter Nassen Wat zou er gebeurd zijn als hij op zon moment een lekke band had gekregen? Zou dat niet de horde op hol hebben doen slaan? Zei Briek Schotte aan de finish: „Joop zal het weer alleen I moeten doen, maar ik heb daar wel vertrouwen in. Vorig jaar had hij ook vrijwel niemand om te helpen. Coulon, De Boever en David konden hem weinig steun geven en Roger de Vlaeminck verliet ook toen voortijdig de ronde. En toch werd Zoetemelk tweede". Schotte vergat gemakshalve echter dat Zoetemelk in 1970 ongelooflijk veel geluk heeft gehad. Tussen de start in Limoges en de finish in Parijs kreeg Zoetemelk welgeteld één lekke band. Maar men mag echter niet nogmaals rekenen op zoveel geluk. Het tij kan keren en dan kan een defect op een slecht moment noodlottig worden. Ellende Om hem heen is het immers een en al ellende in zijn ploeg. Roger de Vlaeminck beëindigde weer een etappe waarin hij ontzettend veel pijn had. Hij zei aan de finish in Saint Etienne wel: ,,Ze hebben altijd gezegd dat ik geen karakter heb. maar ik zal het in deze Tour laten zien. dat ik het wel heb". Feit is, dat de dagen van De Vlaeminck waarschijnlijk geteld zijn. Men rijdt niet straffeloos met een zwaar gipsverband om de linkerhand en pols over de cols. Vandaag in de tiende etappe moeten de renners immers opnieuw vijf cols beklimmen, waarvan twee van de eerste categorie. En stel dat De Vlaeminck over een paar dagen inderdaad beter wordt. Wat moet hij dan nog in deze Tour? De groene trui is nu al voor hem verloren. En in het klassement kan hij ook vrijwel geen rol meer 'spelen. De uitzichtloosheid van zijn positie zal ook dan De Vlaeminck wellicht naar huis doen gaan. Ziek is ook Eric Leman. Schotte zei: ,,Hij kan niet tegen de warmte". Leman zelf: „Op dertig kilometer voor de finish was de Tour voor mij afgelopen. Wij hadden grote achterstand en ik wilde naar huis. Het was Lievens. die mij op de fiets hield. Hij zei: „Rijd door. je kunt in de komende dagen nog een etappe winnen" en zo ben ik dan naar de finish gesukkeld". Gesloopt was er Tin(*,Tabak, die ook weer met achterstand de eindstreep bereikte- >e ff riep heeft' toch veel van mijn krachten gesloopt", zei hij. ,,Ik kon het peloton niet volgen". In de laatste kilometers verloor Tabak dan qok nog meer dan drie minuten op het peloton. Nee. op enige steun hoeft Zoetemelk nauwelijks te rekenen. Het was trouwens een hele zware dag n de ronde. De warmte en de cols sloopten de krachten van vele renners, merkwaardigerwijze handhaafde Eddy Merekx zich na zijn nederlaag op de Puy de Dóme weer als vanouds aan de kop van het peloton. Een man, die hem nauwkeurig heeft gadegeslagen is Jacques Anquetil. Als vijfvoudig Tourwinnaar een man met gezag, wiens woorden men serieus moet nemen. Anquetil nu meent dat Merekx de ronde zonder twijfel zal gaan winnen. ..Vandaag was hij weer erg sterk", antwoordde de Fransman desgevraagd. „En in de tijdritten neemt hij nog wel een paar minuten winst". Eén.ding is intussen wel duidelijk geworden, lang zal het niet meer duren voordat ook Merekx' equipe die geweldige in-" spanningen niet meer kan verrichten en in elkaar stort. De etappe werd vooral in het begin gekenmerkt door een sper vuur van demarrages en telkens weer moesten de knechten van Eddy Merekx op de pedalen gaan staan om in te het midden elkaar in de ellende gevonden. Helemaal alleen reed Tino Tabak, de juist van een griep herstelde tourdcbiitant die in de eerste dagen zo voortreffelijk mcekon. Op de laatste van de vier cols werden tenslotte ook Schutz en Eric de Vlaeminck uit de wielen gereden. Achterin het peloton trachtten als laatsten van Joops helpers Vannestc en Ednard Janssens liet l/mpo te volgen en bijna was Zoetemelk toen al helemaal alleen geweest. SAINT ETIENNE Wanneer Rini Wagtmans zijn zinnen zet op een afdaling staat er geen m^at op. Dan is hij voor de duizenden langs de tourroute geen herkenbare uit het peloton, maar een flits die voorbij schiet. Vorig jaar verbijsterde Wagtmans het rondevolk op de Col de Porte waar hij zich als een steen van af liet rollen. Een acrobaten- nummer dat de radiotour toen met stijgende onthutsing versloeg en tenslotte zweeg omdat Rini Wagtmans niet meer te volgen was. Gisteren had hij weer zo'n dag. De afdaling van de Col de la Croix-de- l'Homme Mort mocht dan niet zo steil zijn („en dat viel me tegen") de manier waarop Rini Wagtmans langssneldc joeg de dorpsbewoners de schrik op het lijf, maar het stuntwerk leverde geen rendement op. Hoe Rini Wagtmans dat ook verdiende met zijn weergaloze solo. 8JULI-11eehl34 km - grijpen, om al die vluchters te neutra liseren. Men kan dit niet straffeloos blijven doen. En daarom is het zeer waarschijnlijk, dat wij straks een man- tegen-mangevecht van Merekx en Zoetemelk en misschien ook Ocana te zien zullen krijgen. Aldus lijkt de Tour. eerlijker dan ooit het geval was, dit jaar beslist te gaan worden. JEAN NELISSEN Engelse zeilers door Van Speyk overgenomen wegens ziekte DEN HAAG (A.N.P.). Het fregat Van Speijk van de Koninklijke Mai'ine heeft in de afgelopen nacht twee Engelse zeilers overgenomen van het Russische schip Sviatogorsk. Zij zijn naar Den Helder gebracht. Een van hen. Tom Williams, was ernstig ziek en werd in een ziekenhuis opgenomen. De heer Williams was met prof. W- A- Bilby als begeleider en nog drei zeilers met het jacht Trianti onderweg van Grimsby naar Kiel- Nadat de ziekte van de heer Williams zich had geopenbaard, had men de hulp van het Russische schip ingeroepen. Deze waarschuwde op zijn beurt Scheveningen Radio, waarna het schip van de wacht, de Van Speijk, naar de Engelsen voer- Het jacht Trianti zou vandaag in Den Helder aankomen. Vyftien kilometer voor Saint Etienne pakte de kopgroep waaruit hy was ge sprongen, Francioni, Danguillaume. Go- dcfroot. Genty, Aimar. Lopez-Carril. Genet en Spruyt) die ruim 6 minuten voorlag op het peloton, hem terug. Tege lijk wist Rini Wagtmans zich verloren, in gezelschap van sprintspecialist Walter Godefroot die won zoals verwacht en daarmee de groene trui overnam van Ges ben Karstens. Rini Wagtmans restte de eer van de strijdlustigs te, al kende de tourorganisa tie die dagp;ijs toe aan Jean-Pierre Dan guillaume zoals hel bij voorkeur derge lijke onderscheidingen toebedeelt aan Fransen. Het was een grove miskenning van Rini Wagtmans' prestatie die begon na 85 km toen Walter Godefroot demar- rerde om achter acht vluchters aan te gaan. Aan zijn wiel sprong Rini Wagt mans mee on de actie leek op dat mo ment weinig te betekenen, v.ant in de aanloop va:i de negende etappe raakte er geen eind aan de energie van het peloton dat ondanks het pittige program ma (153 km met daarin vier cols en daar boven de bloedhete zon) demarrage na demarrage plaatste. Op elke stoot rea geerden de Molteni's met Rini Wagtmans in voorste gelid. Hij sloofde zich opval lend uit. .Ons plan voor vandaag", zei Wagtmans, „was om de zaak zo rustig mogelijk te houden. We moesten Eddy Merekx sparen. Hij had geen zin om aan te vallen". Een standpunt dat Joop Zoe temelk verbaasde, „want ik verwachtte in deze etappe wel wat". Resoluut Bij de zoveelste ontsnapping (toen er inmiddels een kopgroep ontstaan was met Danguillaume, Spruyt, Lopez-Carril, Schutz later teruggevallen Genty, Francioni en Aimar) zag het er niet naar uit dat Wagtmans een hoofdrol ging spe len in deze lastige bergrit. Er was immers al zoveel geprobeerd. Vijf kilometer ver der wist de volgerskaravaan wel beter. Alles gevend, roed Wagtmans het gat tussen het peloton steeds groter, spurtte in de beklimming van de Col de la ■Croix-de l'Homme-Mort resoluut weg van Walter Godefroot. hield daarna in zodat hij samen met de Belg over de top kwam om daarna de aansluiting met de kop groep tot stand te brengen en dook ver volgens in een ruk langs het hele stel. In minder dan geen tijd nam hij 20 se conden voorsprong en tijdens de jacht die daarojS werd ondernomen, verloor het peloton min ia rninüut. Minder steil Zwevend langs de groene dalen, flit send voorbij de massa langs de weg en met doodsver ach ting door de hoekige bochten, scheurde Wagtmans* weg van zijn concurrenten, die de krachten bun delden en om beurten de kop namen. De etappezege zien wegvloeiend, dicteerde Walter Godefroot het tempo, daarbij alle risico's voor lief nemend. Ex-tourwinnaar Lucien Aimar wendde al zijn daalkunst aan en dat is heel wat om de jacht gaande te houden. De voorsprong daalde. „Hetkwam", verklaarde Wagtmans, „doordat de afdaling minder steil was dan ik dacht. Op het routekaartje leken het 24 sterk aflopende kilometers, maar na vijf kilometer al werd het parkoers vlakker. Bovendien kreeg ik de wind op kop. .Dat zat dus flink tegen". Het hijgende groepje achter hem kwam tot 300 meter, 200 meter, 100 meter. Kilo meters lang hield Wagtmans ze op die minieme afstand. Als opgejaagd wild holde hij naar Saint Etienne. Al zün durf en al zijn kracht legde hij in de afdaling naar het laatste kleine klimmetje, op 23 km van de finish. „Daar hoopte ik met zo'n 20 seconden voorsprong te ko men. Dan dat wist ik zouden ze me nooit meer gepakt hebben". De jagers echter hielden luin prooi in het vizier. „Terug laten vallen had geen zin. In de sprint zou ik altyd verslagen worden door Godefroot. Krijgen ze achter me maar I ruzie, dacht ik, dan is het gebakken". Dat conflict die storing in de samen- werking bleef uit. Welgeteld 10 kilo meter kon Rini Wagtmans (en dat op treden maakte grote indruk) het bolwer ken. toen moest hij door de knieën. Maar de beloning was groot, want de temposlag die hij ontketende leidde tot zoveel voorsprong, dat hij negen plaatsen klom inliet algemeen klassement: 15e nu. De mspapning was. tóch .niet yoor niets geweest. Voor Cces Rentmeester en Gerard Via- nen is de Tour de France afgelopen. Ze zijn vandaag niet voor de 10de etappe vertrokken, want Rentmeester kwam na het sluiten van de controle binnen, Via- nen moest zich uitgeput door zijn arm- blessure in de bezemwagen laten hijsen. Hij staakte de strijd toen hij al zover achterzat dat er weinig hoop meer over bleef en tot overmaat van ramp liep zijn achterband leeg. Voor Gerard Vianen, die eerder al enkele malen de hulp van de dokter moest inroepen, had verder rijden geen zin meer. In de diepste achterhoede bleven er toen vier renners over: Rent meester, Anni, Farisato en Reybroeck. „Als we samen blijven", riep Rentmeester manmoedig, „lukt het wel". Hij duwde de kilometers zwaar onder zich weg, zijn metgezellen aansporend tot doorzetten maar die oppepper leidde tot niets. Een voor een stapten ze af. Eerst Reybroeck, daarna Fartisato en tenslotte Anni. Cees Rentmeester bleef alleen achter. Hon derdtwintig kilometer lang tobde hij als laatste'man van de karavaan over de schroeiende wegen om in St.-Etienne te horen dat hij buiten de tijdsControle zijn barre tocht volbracht. PETER HEERKENS Etappe-utislag t (Belg. Plaud) 4.02.18 <m t bonifit d) 4.02.18; 5. Wagtmans (Ned, Genet (Fr. Caput) i.ui.au, i. Lopez-Carril (Sp. GentlJ (Fr. Dcmuer): 0.-Al ki> allen z l; 10. Motta Karstens (Ned. Polk-naars Berghe (Belg. Adornl) z t: Pellenaars) 7. t; 14. Merekx 4.08.27; 15. Martos (Sp. 1 Martinez (Fr. Gemlntanl) i berghe (Belg. Martini z) t; Langarl ar (Pr. Si Stablins- lorriï); U. Algemeen klassement Algemeen klassement: 1. Merekx Irlessens) 49.05.08; 2. Zoetemelk (ttfed Sc e) op 36 sec; 3. Ocana (Sp. De Muer) o Giganti) op 2.24; 8. Thonu 12. van Springel (Belg. Driessens) Gentu (Fr. De Muer) op 4 54- 14 (Fr. Plaud) op 6.29; 15. Wagtn Driessens) op 7.11; 16. Aimar (Fr. op 7.13; 17. Genet (Fr. Caput) Vanneste (Belg. Schotte) op «si- Carril (Sp. Langarlca) op s Godefroot (Belg. Plaud) Driessens op 10.19; 38. Prli 'llnl (It. on (Zw. Impe (Belg. Sta- rtensen (Dm. De (Fr. Plaud) op 3.34; Spruljt (Belg. en (Ned. Pelle- Vleuten (Ned. i (Ned.-Pellenaars Ploegen klassement Het «lagploegenklassement luidt als volgt: Driessens (Spruljt, Wagtmans, Merekx) 2.13.03 - 22 plaatsen; 2. Plaud z.l. 32 plant- rüaf nstsu s. &S&-: n.28.5*{ ~4. D Schotte .29.46; 13. Pellenaars 3. Gen tij 2pnt. Bergklassement Ie cols: Cote de Dourbl- 2. Lopez-Carril 8 pnt; Puntenklassement Merekx 58; 2. Zoeter leider In de 5 TTsport Frankrijk Bergklasse Zoetemelk ROTTERDAM Alle problemen, die de Batavieren al heel lang geleden hadden overwonnen, toen zy via de Ryn naar ens land afzakten, vulden een tiendaagse uitdaging voor de Tabe en zyn bemanning. Duizend kilometer roeien, waarvoor in Basel dc eerste riemen werden gestreken, borgen stuur man Hans van der Hoek, slag Ton Degenkamp, Van Luipen, Goudriaan en Klos uiteindelijk met een vermoeide glimlach van tevredenheid in hun herinnering op, toen zy gisteren voor de sociëteit van dc vereniging Nautilus aanmeerden. Met deze opzienbarende „triomf" verwacht het ondernemende Rotter damse gezelschap een argument aan te dragen voor de theorie dat roeien niet langer meer alleen een onder onsje van studenten is. ..Deze héle sport speelt zich nog steeds veel te veel af in de elitesfeer. Daardoor blijft roeien in Nederland zo im populair. Het is toch te gek om los te lopen, dat de animo voor een ver eniging als Nautilus een van de „maar" twee burgerclubs in Rotter dam veel te wensen overlaat", aldus coach Ouwerkerk, de man achter dit initiatief. Wakkerschudden Door aan te tonen, dat er meer be staat dan alleen maar na 2.000 meter in elkaar klappen van vermoeidheid en gebogen over de boot verder drijven, hopen de Nautiluspioniers anderen waker te schudden. Wat ze ervoor hebben moeten doen, is een verhaal apart. Het meest hachelijke hoofdstuk uit de Rijnroute deed zich voor op het moment dat iedereen dacht: het moeilijkste zit erop. Inde buurt van Wesel, kort voor Lobith. zich maakte de Tabe toen hij krib in.. krib uit dook steeds meer water. Door de golfslag van een grote rijn boot voelde stuurman Hans van dei- Hoek uiteindelijk de kasten van de overmaatse vier totaal vollopen. Om te voorkomen, dat van de Tabe een nou-tabé-dan-versie werd opgevoerd gaf hij op veertig meter afstand van de kant het sein het schip te vei- laten. „Het is aan zijn snelle reactie te danken, dat nog meer ellende werd voorkomen", aldus coach Ouwerkerk „Je schrikt erg", zegt stuurman Van der Hoek, als hij aan dat incident terugdenkt. ,,Ik dacht echt, nou dit is het einde van onze tocht". In zo'n acht meter lange vier-riems- giek langs het imposante vracht verkeer op de Rijn varend geeft toch een vreemd gevoel van binnen. ,,Als je bijvoorbeeld zo'n sluis passeerde, dan hield je soms je hart vast", legde Hans van der Hoek uit. „Denkt u De sluizen waren in meer dan een opzicht een probleem. Omdat ze vooral de eerste en tweede dag van de route veel oponthoud bezorgden, kwam de equipe moeizaam in zijn ritme. „Telkens als de roeiers erin leken te komen", verduidelijkt coach Ouwerkerk. „kwam er weer een sluis in zicht. Weg was weer alle homo geniteit in de ploeg" Toen die moeilijkheidsfactor werd overwonnen omdat er nauwelijks sluizen meei waren te passeren, doemde er een andere vijand op. Gemiddeld acht uur per dag in een boot zitten met een minimum aan ruimte, waarbij bovendien elke onnodige beweging van de een met een spinnijdig „boeh" van de ander werd begroet, dacht men aanvankelijk op te lossen door het inlassen van pauzes om de twee Misrekening rijnaak naar binnen, dan wij en daarna weer een rijnaak. Als dat water vervolgens zo'n achttien meter gaat zakken, begrijp je wel dat die enorme boten niet stilliggen. Dot Dat werd echter een misrekening. Meestal waren de oevers van de Rijn zo steil, dat over een uitstapje zelfs niet behoefde le worden gedacht. Het gevolg was dat de roeiers op de vierde dag al kwamen „door te zitten". Na een pijlsnel telefoontje om consult bij de Rotterdamse sportarts De Koning werden medicamenten overgestuurd, die hielpen. „We hadden ons natuurlijk optimaal voor bereid. Er was vanaf ianuari heel wat getraind. Maar je roeit dan niet in de regen en met 'n natte broek aan- Daardoor ontstond dit alles". Het ging betrekkelijk goed in de ■volgende dagen ivaarin de Lorelei en Bingeloch als de moeilijkste punten van de tocht in het draaiboek waren opgenomen- Er gebeurde dan ook praktisch niets, waarop de roeiers bijna overkwamen a's een soort wonder, want er was geen peil op de golfslag te trekken. Door het drukke vrachtverkeer ontstonden er tegen el kaar opkabbelende golven, die stuur man Van der Hoek het koude zweet bezorgden. ,,Je kon er gewoon niet meer sturen. Dat is toch een vreemde gewaarwording als je dat niet ge wend bent". Ook deze „barricade' overleefde de Nautilusequipe waarna de lucht opklaarde tot het incident in Wesel. Nu dat alles in de herinnering werd opgeborgen als 'n belevenis die nie mand voor geen goud meer zou willen missen, grinniken de zeven ook een reserve doorzetters van Nautilus. Zij hadden op een manier die past in deze sport denk maar eens aan de Kanaaltocht van de Maas in 1970 een succesvolle poging gedaan om het grote publiek een andere kijk op fie' roeien te geven. Of dat zal helpen, weet de verenigingssecretaris van Nautilus echter pas over enkele weken HANS DE BRUIJN I STOCKHOLM De Keniaan Kip- choge Kcino, Olympisch kampioen op de 1.500 meier, heeft gisteravond tijdens internationale atletiekwedstrijden in I Stockholm dc beste wereldscizocnpres- I talie op de mijl geleverd: 3.54.4 Hij versloeg onder andere dc Amerikaan Jim R-yun. die met 4.17.3 op de tiende plaats eindigde. Andere uitslagen: 800 meter dames 1 Vera NIcoUc (Jsl.) 2.02.4. 15.00 meter heren 1. Polhlll (Nzeel) 3.42.7, 2. Hansen (Den) 3.43.8. 3. Jipcho (Kenia) 3.44.0. (00 m- 1 Smith (VSt 46 4. 2. Van Hofwegen (V.St j 46.9. Verspringen: 1. Hlnes (V.St.) 7.78 m. 2. '8 (Zwe.) 7.35 m. hooRsprlnRenl. SPORTWERELD MOSKOU Ook de tweede partij in de halve finale van het kandidatentoer nooi tussen de Russische schaakgroot meesters Tigran Petrosjan en Viktor I Kortsjnoi is geëindigd in remise, j MADRID De Spaanse voetbalbond heeft opnieuw besloten geen buiten landse voetballers toe te laten. Het nieuwe besluit is in ieder geval van kracht tot 1974 Daarna zal de situatie opnieuw worden bekeken. MAASTRICHT Het Maastrichtse MVV heeft de 19-jarige Jos Lacroix ccntralev erdediger van de amateurclub en van het nationale amateurelftal, ge contracteerd. EINDHOVEN De Zwitserse dames- sploeg heeft in Eindhoven de tennisin- terland tegen Nederland met 9—8 ge wonnen. Na de eerste dag hadden de Zwitserse dames een voorsprong van 5—4. BUSSUM De California Stags, winnaars van de Haarlemse honkbal- week, hebben in Bussum met 21 ge wonnen van HCAW.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9