Gratis edife schelpen uit de wereld zeeën Biesheuvel zou best met Sehmelzer willen ruilen SCHMELZER MEER IN EIGEN LAND DAN LUNS Verzamel echte schelpen. Tank bij Shell. Wie last heef ivan vliegtuigla waai kan schadevergoeding eisen CONSUMENTEN GIDS GKU moet saneren; ontslag voor 450 man ADVOCAAT IN JURISTENBLAD: Lambarene krijgt nieuwe ziekenhuis I.LIILSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ons volk verlangt niet naar een sterke man. Zo'n figuur moeten wij in Nederland buiten de deur houden", zo reageerde de nieuwe minister-presi dent, mr. B. W. Biesheuvel, op suggesties als zou hij nu zijn ambities vervuld zien en de „sterke man" kunnen spelen. „Van alle ministers staat de minister-president wel het meest op de tocht", Mr. Biesheuvel zei terdege te beseffen dat hij niet als minister-president is aange wezen vanwege het feit, dat hij uit een kleine partij komt. Als het om de vervulling van ambities gaat kon hij zich twee aantrekkelijker posten indenken. „Ik zou best met de heer Sehmelzer, nu minister van Buiten landse Zaken, willen ruilen". Als nummer twee op zijn wensenlijstje had mr. Biesheuvel een topfunctie in Brussel. Munitieschepen liggen er zonder vergunning DEN HAAG (ANP) Hoewel de daarvoor aangevraagde vergunning gevolge de hinderwet nog niet was leend, is een aantal munitieschepen i de huidige ligplaats in het Zwarte Meer gesleept, nadat het zich liet aanzien deze vergunning zou worden verkregen. Deze maatregel moest worden genomen in verband met een wijziging vai richtlijnen voor de wijze van opleggen van munitie in schepen. Deze wijziging houdt in, dat de onderlinge afstand tus sen de schepen groter moet zijn dan voorheen. Dit zegt oud-minister W. den Toom I van Defensie in zijn antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer. De bewindsman merkt op, dat de aanlegplaats en de bureaukeet als gevolg van een onjuiste uitleg vai verkregen vergunning van rijkswater staat zijn gebouwd zonder dat vooraf was nagegaan of hiervoor een bouw vergunning was vereist. Deze bouw vergunning zal alsnog worden aan gevraagd. Hoge uitkering voor werkeloze schilders DEN HAAG (ANP) In Amsterdam i zijn 131 nieuwbouw-schilders die werkloosheidsuitkering krijgen f210,tot f240,per week netto. Zij behoeven ten gevolge van de geldende regels geen lager betaald werk, bijvoor beeld in de ondcrhoudssector, te aan vaarden. De aftredende minister van Sociale Zaken heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Van Lier en Schaefer, beiden PvdA. De minister zegt dat de uitvoering van de richtlijnen in dit geval tot een „onge wenste situatie" heeft geleid. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ook deze maand heeft de Consumentenbond weer een aantal produkten onderzocht en er haar bevindingen over opgetekend in de Consumentengids. Onderzocht wer den kamerplantenmest, smalfilmcame ra's, verbanddozen en versterkers. Kamerplantenmest Kamerplantenmest is in de vorm van kunstmest veel goedkoper dan in de vorm van organische mest. Goed en goedkoop is de kunstmest van Asef en Pokon. Wie toch de voorkeur geeft aan organische mest is het beste uit met Edelmé in grote verpakking van ruim een kilo. Filmcamera's Wie een filmcamera gaat kopen zal zich eerst moeten afvragen met welk filmsysteem hij wil gaan werken, met super-8 of single-8. Met single-8 kan worden teruggespoeld en is het aan drukken van de film niet afhankelijk van de gebruikte casette. De bij sing le-8 te gebruiken films zijn slechts van een merk verkrijgbaar, dat dus noch de prijs noch de kwaliteit enige concurrentie ondervindt. Super-8 films zijn er te kust en te keur. Van de super-8 camera's komt voor wie helemaa niets wil instel len de Kodak M 24 (f 247,in aanmerking. De beelden zijn welis waar niet zo scherp als die van ande re camera's, maar de prijs is ook niet zo hoog. Voor wie wat meer mogelijk heden wil is de Revue S 300 (f299, van V. en D. een goede koop en voor wie veel mogelijkheden wil de Revue S6 (f499,—) van V. en D. met o.a. drie filmsnelheden en een zoombereik van 3 tot 48 mm. Voor hen die hun keus laten vallen op een single-8 camera is de Fujica P 100 (f 278,een goed-handelbare druk op-de-knop camera, terwijl voor de veeleisende amateur de Fujica Z2 (f 695,—) in aanmerking komt. Verbanddozen De diverse autoverbanddozen, huis- houdverbanddozen bevatten veelal niet wat erin mag worden verwacht. Van de dozen, die zich als autover banddozen aandienden, kwam die van Utermölen het meest aan de wensen van de Consumentenbond tegemoet. Van de huishoudverbanddozen was dit de Brocades van f 16,25 en van de toeristendoosjes de Brocades van f 8,25 en f 4,45. Versterkers Onderzocht zijn 18 versterkers met een vermogen van meer dan 15 watt per kanaal. Hoewel de meeste van de onderzochte versterkers goed zullen voldoen kan de Consumentenbond mede gezien de prijs u aanbevelen de Sony TA 1010 voor f495,(beneden 20 watt), de Armstrong 521 voor f699,(tussen 20 en 30 watt) en de Akai AA 6000 voor f828,— (boven 30 watt). „Maar een half miljoen van de miljoen kiezers heeft op de Anti-Revolu tionaire Partij gestemd. De functie die ik nu heb aanvaard, is op me af gekomen. Ik dank die functie mede aan het grote vertrouwen dat ik bij de fractieleiders van de deelnemende partijen heb onder vonden", aldus mr. Biesheuvel. Hij noem de hierbij in het bijzonder het „grote vertrouwen" van mr. Geertsema (WD) en dr. Drees (DS '70). Mr. Biesheuvel zei te hopen va nieuwe ministersploeg gauw een hecht team te maken: „Ik ga met dit kabinet Mr. Biesheuvel zei de beëdiging in ge woon kostuum en niet in jacquet „ever plechtig" te hebben gevonden. Hij noem de de aanspi-eektitel „excellentie" voor minister een naar woord. Het betekent voortreffelijk. Of wij ons werk zo gedaan hebben zal later moeten blijken: „Wij zijn gewone mensen die gewoon ons werk doen", aldus de minister-president, die zich goed aangesproken weet met m ter, dat dienaar betekent. Terugblikkend op de formatie, zei Biesheuvel dat hij enigszins het Engelse systeem bad gevolgd door bekwame be windslieden naar andere posten te ver schuiven. Hij noemde in dit verband mr Van Veen, die staatssecretaris op Bin nenlandse Zaken is geweest en nu mi nister van Onderwijs is geworden, en d< heer De Koster, die staatssecretaris var Buitenlandse Zaken is geweest en nu he' ministerie van Defensie leidt. In de laatste fase van de formatie heeft mr. Biesheuvel zelf twee „kleine knoop jes" moeten doorhakken, namelijk ten aanzien van de bezetting van het m terie van Onderwijs, en dat van Volks huisvesting. Problemen deden zich bij de formatie voor, toen men niet zo gauw een m ter van Economische Zaken kon vinden, Edicom zoekt nieuwe partners DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de NV. Edicom te Den Haag ziet deze maatschappij, ontstaan uit de fusie van de uitgeverijen nv. Mouton e nv. Van Goor zonen, als een paraplu, waaronder nog meer bedrijven in de uitgeversbranche een plaats zouden kunnen vinden. Dit is medegedeeld in de eerste-jaarvergadering van de vennoot- Eer^t moet de huidige concentratie zijn voltooid, maar daarna ziet het be stuur duidelijk de mogelijkheid var toetreding van nieuwe partners. Con centratie is in deze branche van belang, onderstreepte het bestuur, eraan toe voegend, dat op het ogenblik geen se rieuze besprekingen met overnemings kandidaten gaande zijn. De besparin gen, die men van de fusie Van Goor- Mouton verwacht, hebben zich ln het aanlqopjaar 1970 uiteraard nog niet verwezenlijkt. In 1971 zullen echter tal rationalisaties en concentraties plaats vinden, waarvan de geldelijke voordelen zich geleidelijk in de resulta- /an het concern zullen gaan weer spiegelen. O.a. wordt het aantal vesti- gingspunten beperkt. De fusie is volgens directie en bestuur in het personele vlak een succes. De voorzitter van de raad van commissarissen noemde dit voorbeeld van een geslaagde fusie: tussen" de top en het lagere personeel de beide ondernemingen is een uitstekende samenwerking op gang ge komen. Maanvaarders in afzondering CAPE KENNEDY (AFP) De drie Amerikaanse ruimtevaarders die op 26 laar de maan vertrekken, D. Scott, J. Irwin en Aldred en hun drie plaats vervangers zijn in afzondering geplaatst om besmetting met ziekten te voorko men. Zij zullen tot 26 juli elke dag medisch worden onderzocht en nog slechts contact hebben met ongeveer honderd mensen, technici en ingenieurs die tegen bepaalde ziekten ingeënt zijn. De gezinsleden van de ruimtevaarders mogen nog slechts voor een glazen ruit met hen spreken. De voorzorgsmaatre gel is destijds ingesteld nadat een der ruimtevaarders van de Apollo-13 op het laatste ogenblik wegens ziekte moest worden vervangen. en de bezetting van het ministerie van Justitie ook niet zo gemakkelijk bleek. Tijdens zijn verkiezingscampagne had mr. Biesheuvel tegen de kiezers gezegd: na de verkiezingen komen we terug. Hij noemde gisteren niet alleen een nauw samenspel met het par lement van groot belang, maar zei er oojc op te hopen op een of andere wijze recht streekse contacten met kiezers te kun nen onderhouden. „De Arjos in Amster dam-zuid heeft gezegd de zijde van de oppositie te kiezen. Ik stel me voor het dagelijks bestuur v&n die jongerenorga nisatie gauw uit te nodigen om met ons van gedachten te wisselen". I! (Van onze parlementaire redaetie) DEN HAAG De nieuwe minister van Buitenlandlandse Zaken, drs. Sehmelzer, heeft gisteren op zijn eer ste persconferentie gezegd, dat hy veel meer in Nederland wil verblijven dan zyn meestal op reis vertoevende voorganger, minister Luns. „Als het strikt nodig is, ga ik weg, als het even kan, blijf ik hier", aldus drs. Sehmelzer, die op deze wijze zoveel mogelyk wil blijven aansluiten bij wat er in het eigen binnenland omgaat. Zo stelt minister Sehmelzer zich voor om overleg te kunnenp legen over bepaalde zaken met onder meer werkgevers- en werknemersorgani- Minister Sehmelzer zei ongeveer een maand nodig te zullen hebben oni zyn departement te verkennen en te be zien voor welke zaken hy een staats secretaris zal aantrekken. Hij wil zelf de Europese integratiepolitiek als centraal punt in zijn beleid be hartigen, maar hij sluit niet bij voorbaat uit dat ook een staatssecre taris daar e enaandeel in krygt. Minister Sehmelzer zei voorts het belang in te zien van hechte Navo, die hy als „helaas" nog nodig be schouwt voor de westerse veiligheid. Omdat Griekenland en Portugal in dit Navo-bondgenootschap een on misbare functie vervullen, is hjj te gen uitstoting van deze landen, te meer aangezien h(j daar averechte gevolgen van vreest. Minister Sehmel zer /ei niet in te stemmen met de regimes in die landen „die de demo cratische grondwaarden anders zien dan wij". Daarom is een kritische opstelling nodig, niaar moet men te gelijkertijd door contacten op allerlei terreinen (sport, economie, weten- mocratie bevorderen. De heermel- sehap etc.) de groei naar meer democratie bevorderen. De heer Sehmelzer voelt er niet voor om dic taturen van links of rechts in een isolement te plaatsen. Minister Sehmelzer zei desgevraagd, dat Nederland Oost-Duitsland niet moet erkennen zonder op dit punt in nauwe samenwerking te handelen met We^t-Dultsland, dat zoals be kend Oost-Duitsland nog niet heeft willen erkennen. Hij staat wel achter de ontspanningspolitiek van de West- duitse kanselier Brandt. Voorts is h(j tegenstander van de economische blokkade van Coba door Amerika. Anderzyds vindt minister Sehmelzer echter, dat het vertrouwen van de Verenigde Staten in Nederland moet blijven bestaan. Minister Sehmelzer, die zei geen prys te stellen op de titel van excellentie, zwaaide grote lof toe aan zyn voor ganger minister Luns, die h(j een „grootmeester op het wereldtoneel" noemde, en een man van sterke mo rele ruggegraat, die in het buiten land groot gezag heeft weten op te De afwisseling van de wacht is een feit. Met een handdruk en een lach van opluchting geeft de kleine premier De Jong het roer van het schip van staat in handen van zijn lange opvolger Biesheuvel. De lach van de laatste is minder Ontspannen. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De Groninger Kleding Unie (GKU), waarin drie confectie bedrijven zijn samengevoegd zal drastisch moeten saneren. Uit een door het Engelse research-bureau Urwick International opgesteld rapport blijkt dat slechts twee maatregelen een totale sluiting van het concern, waar 1300 mensen werken, kunnen tegenhouden. Die maatregelen zijn: Het ontslag van 450 werknemers in Groningen, Hoogeveen, Nieuwe Schans, Tilburg en 134 in het Belgische Vorst en het verlenen van een krediet van 4,5 miljoen gulden door de Nationale Investeringsbank. De GKU heeft in totaal een schuld van 10,5 miljoen miljoen gulden. Blijft dit krediet van de Investerings bank uit en komt ook de regering niet te hulp dan zal de GKU de produktie geheel moeten stopzetten en zullen alle vestigingen worden gesloten. Van die vestigingen zijn er twee te vinden in Groningen, een in Drachten, een in Hoo geveen en een in Nieuwe Schans. Daar naast zijn er vestigingen in Tilburg en Vorst. De oorzaak van de problemen zijn vooral de aizetmoeilijkheden die speciaal Grol en Zoon N.V. een der partici- kanten in de unie de laatste jaren heeft gehad. Grol en Mulled en Co. von den elkaar ruim twee jaar geleden in de GKU waaraan later ook Wecotex uit Til burg (met een grote vestiging in Vorst) ging deelnemen. Zou de investeringsbank niet bereid zijn de 4,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen dan is de situatie vrijwel hope- loos. omdat dan ook de AMRO-bank, die al een krediet van 4,5 miljoen gulden leende niet langer haar medewerking aan de Kledingunie zal geven. Daarnaast heb ben verschillende andere krediteuren nog eens een vordering van samen 6 miljoen gulden. Urwick International stelt voor de ves tiging van Grol in Nieuwe Schans (225 man) en Hoogeveen (50 werknemers) ge heel te sluiten. Ook Wecotex zou de pro duktie moeten stopzetten met als gevolg ontslag voor 22 man in Tilburg, 134 man in Vorst en 152 man in Groningen. Dc Vestiging van Muller en Co in Drachten kan blijven draaien en zelfs een kleine uitbreiding ondergaan. In Polen, waar enige tijd geleden door GKU een fabriek werd gestart, zou de produktie zelfs op grootse wijze moeten worden uitgebreid. In Polen is tegen veel lagere prijzen dan in Nederland een pro duktie te maken, waarvoor wel een afzet blijkt te bestaan. Huwelijksbootje voor 392 LCH-leden DE BILT (ANP) Ten minste 392 personen zijn in 1970 in het huwelijks bootje gestapt via de stichting Lande lijk Centrum voor Huwelijkscontacten in De Bilt. Dit blijkt uit het jaarverslag 1970 van de stichting. Volgens het bestuur van het LCH ligt dit aantal zeer waarschijnlijk hoger, maar daar heeft men geen kijk op omdat de ingeschre- i by trouwen niet de verplichting hebben dit te melden. Het LCH noteerde in 1970 in totaal 98 „actieve deelnemers". Het aantal ingeschreven dames (1927) bleek vooral in de middengroepen en intellectuele milieus, dat van de heren (971) verre te over treffen, met name in de leeftijd van 30 tot 50 jaar. De stichting Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten begon begin 1970 te functioneren na een fusie van de vier levensbeschouwelijke organisaties die tot dan toe op dit terrein werkzaam DEN HAAG(ANP) Ieder die door vliegtuiglawaai in zijn algemene ge zondheidstoestand wordt geschaad, kan de overheid, de luchtvaarmaatschappij en en de exploitanten van luchthavens dagvaarden wegens een onrechmatige daad. Deze conclusie trekt de Amster damse advocaat mr. S. J. Timmenga in een artikel in het Nederlands Juristen blad. Zolang de overheid, de luchtvaart maatschappijen of de luchthavenexploi tanten geen eind hebben gemaakt aan de onrechtmatige toestand voor de be trokken individuele burger, kan ieder die aantoonbare schade van geluidshin der ondervindt, eisen dat hij hulp krijgt bij het opheffen van die onrechtmatige toestand en dat hij schadevergoeding krijgt. Dat zal overigens niet betekenen dat er een stroom van dagvaardingen je gens de staat en de vliegmaatschappijen loskomt, zo tekent de voorzitter van de Stichting tegen Geluidshinder van Vliegtuigen, A. H. Bohlmeijer, hierbij aan. Het is voor een individu te duur om dergelijke processen te voeren, die tienduizend gulden of meer kunnen kosten, omdat de tegenpartij vaak tot de hoogste instantie door zal procede- De jurist is het niet eens met de normen, die nu door de adviescommissie onder leiding van prof C. W. Kosten in opdracht van minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) zijn opgesteld. Het uitgangspunt van de commissie- Kosten, dat ernstige geluidshinder al leen optreedt als een bepaald percenta ge inwoners erns.ig wordt gehinderd, wordt door mr. Timmenga aangevoch ten, Het kan volgens hem „zeer gevaar lijke precedenten scheppen". „In het materiële vlak zou men nog met gemid delden kunnen werken, maar zodra het om de mens zelf gaat kan men slechts individueel redeneren: Iedere inbreuk op de menselijke persoonlijkheid is on- Kardinaal Alfrink 20 jaar bisschop UTRECHT (KNP) Zaterdag 17 juli a.s. is het twintig jaar geleden dat kar dinaal Alfrink tot bisschop werd gewijd. Kardinaal Alfrink heeft laten weten dat „het niet in de bedoeling ligt aan deze dag enige feestelijkheid te verbinden". „De prettige herinnering aan de vie ring van mijn 70ste verjaardag duurt nog voldoende voort", aldus schrijft kardinaal Alfrink in het officiële mede delingenblad van het aartsbisdom. Wel vraagt de kardinaal om gebed, want, zo schrijft hij, „in deze turbulente tijd met zijn vele problemen is gebed om bijstand van Gods geest de beste gave". Indonesische tabaksveilingen nooit meer naar Nederland DEN HAAG (ANP) De heer Abdu- rachmen Prawirakusumah, hoofdverte genwoordiger van het Indonesische mi nisterie van Handel voor Europa en handelsattaché in Den Haag, heeft tegen over het persbureau Antara duidelijk gemaakt, dat de Indonesische tabakvei lingen nooit meer naar Nederland zul len terugkeren. Op het ogenblik wordt geen verplaatsing van de veilingen van Bremen naar een andere plaats over wogen, zei hij, maar als er ooit tot verplatsing zou worden overgegaan dan zou dat naar een stad buiten Europa Bij een dubbele treinbotsing in de omgeving van Calcutta zijn gisteren 17 mensen om het leven gekomen en 31 gewond geraakt. Volgens de Indiase au toriteiten reden eerst twee treinen op elkaar in. Voor dat de wrakstukken verwijderd konden worden, boorde een derde trein zich in de ravage. PARIJS (AP) De internationale bond voor het Schweitzerziekenhuis te Lambarene in Wcst-Afrika deelt mee dat cr een fonds is gevormd voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis in Lambarene in West-Afrlka deelt mee dat er een fonds is gevormd voor het bouwen van een nieuwe ziekenhuis in het oerwoud van Gabon. Voor de bouw en de kosten voor het eerste jaar is een bedrag begroot van 20 miljoen Zwitserse franken. Het eerste ziekenhuis, door dr. Albeit Schweitzer gebouwd in 1913 de stichter overleed in 1965 wordt vermoedelijk een mu- Defecte computer stuurt verkeer in de war UTRECHT (ANP) Door een storing in de verkeerslichtencomputer op het hoofdbureau van politie in Utrecht zijn gistermiddag een uur voor het spitsuur alle verkeerslichten uitgevallen. In totaal ging het om bijna vijftig met stoplichten beveiligde kruispunten en rotondes. Hoe wel zoveel als mogelijk politiepersoneel werd ingeschakeld om het verkeer in goede banen te leiden, kon niet worden voorkomen 'dat hier en daar grote op stoppingen ontstonden. Eerst in de loop van de nacht was het defect hersteld. (ADVERTENTIE) Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameldoos voor uw En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine schelpen voor slechts 75 cent.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7