8 „Vak 71" houdt jeugd Alkemade weer bezig SLUIZEN IN LEIDSCHENDAM OP MONUMENTENLIJST GEPLAATST Nieuwkoop stelt beslissing over samenwerking in regio Alphen uit Snelheidsbeperking Kerkweg blijft uit Beroep van de provincie te verwachten DAGEN MONTFERLAND PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1971 Raadslid Battjes: „Consequenties nog niet te overzien" Nog geen oplossing voor huisvesting jeugdsociëteit NIEUWKOOP Ondanks de fraaie zomeravond waren toch weer talrijke trouwe supporters aanwezig op de raadsvergadering, gisteravond waarop de leden De Vreugd. Burger en Eyken- broek wegens vakantie ontbraken. De raadsleden waren blijkbaar ook wat in vakantiestemming. Er werd weliswaar heel wat gepraat, maar alles ging er gemoedelijk en miste iedere felheid, zo dat het burgemeester Van Montfoort niet zoveel inspanning kostte de raad voor de voorstellen van het college van B. en W. te winnen. Alleen het agendapunt, waarin een beslissing genomen moest worden over de toetreding tot de regio Alphen a.d. Rijn inzake bestuurlijke samenwerking, verliep niet zo vlot als verondersteld mocht worden. Met name de heren Battjes en Van Vliet achtten zich nog niet voldoende geïnformeerd over de diverse mogelijkheden in het ontwerp voorgesteld. De consequenties van deze gewestvorming in aanzet houden zij nog niet voldoende overzien. Zij vroe gen daarom een beslissing hierover ter nadere bestudering en informatie tot een volgende vergadering uit te stellen. Ofschoon de burgemeester beklemtoon de dat van overdracht van bevoegdhe den in geen geval sprake is, bleek bij de stemming over het voorstel Battjes, dat de stemmen met vijf tegen vijf staakten, zodat de besprekingen over toe treding tot de regio in een volgende vergadering zullen plaatshebben. SUBSIDIES De raad was bijzonder ingenomen met het voorstel van B. en W. inzake de subsidiëring van het speeltuinwerk van de Zudde. De gemeente kent aan de Zudde nu een subsidie toe iii dê kosten van uitbreiding van het clubge bouw van 25 procent van f 10.000. die de uitbreiding kost. Ok het rijkd raagt dan 25 procent bij en de provincie nog eens 15 procent. Bovendien verleent de gemeente nog een jaarlijkse bijdrage van f 650.- voor buiten het eigenlijke speeltuinwerk ontwikkelde activiteiten. Er lag eveneens een voorstel ter tafel voor een subsidie voor het te bouwen jeugdhuis te Noorden. Te elfder ure blijken de plannen van de Jeugdraad, Actiecomité wil 3e wereldwinkel in Alphen a/dRijn ALPHEN In Alphen a.d. Rijn is sinds kort een aktie-comité begonnen om in samenwerking met de landelijke reld-winkels in Nederland, die aange- Er bestaan reeds ongeveer 125 we reld-winkels in Nederland.d ie aange sloten zijn bij de landelijke stichting Wereldwinkels. De wereldwinkels heb ben meestal een (afbraak) pand van de gemeente of een ruimte van een parti culier of kerkelijke instantie, waarin zij gratis of tegen een kleine vergoeding hun activiteiten kunnen bedrijven Voornaamste doelstelling van een we reldwinkel is artikelen uit de arme landen (de 3e wereld) te verkopen, om de tolmuur van de arme landen naar de rijke landen te verwijderen. Een heel belangrijke taak is verder ook het verstrekken van informatie over de werkelijke problemen van de arme lan den: rijke landen. Jan Verlaan (roer- dompstr. 86) is een van de initiatiefne- n het comité. het overkoepelend ingaan van de Noordense jeugdverenigingen, gewijzigd te worden. Op voorstel van de heer Tersteeg werd het agendapunt dan ook voorlopig afgevoerd. Ook het voorstel kinderspeelplaatsen, tot stand gekomen na overleg met de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties. oogstte veel waardering. Niet minder dan f 33000 wordt uitgetrokken voor verbetering van bestaande en voor de aanleg van nieuwe speelgelegenheden voor de jeugd. Speelgelegenheden zijn er straks in de plantsoenen aan de Weissen- bruchlaan en aan de Hagendoornstraat, nabij de Mozartlaan, de Churc)iilllaan, de Bernhardlaan en aand e Chrysan tenstraat in Noorden. SPORTZAKEN Advies en Bijstand voor Sportzaken komt er. Weliswaar wilde de heer Juurlink in de commissie een vertegenwoordiger uit iedere tak van sport, in plaats van max. vier zoals werd voorgesteld en vond mevr. Van Hierop-Kaayk het jammer, dat B. en W. de bevoegdheid aan zich willen hou den voor bepaalde aangelegenheden be sloten behandeling te eisen, het voorstel zoals het door B. en W. was ingediend, ging er vlot door. De raad gign ook akkoord met een krediet van f 20.000 voor het maken van een algemeen rio leringsplan en met de huur van een terrein van de gebrs. Heemskerk voor de uitbreiding van de vuilnisstortplaats voor f 2000 per jaar. Bij de rondvraag informeerde mevr. Van Hierop naar een oplossing voor het grote probleem van de Jeugdsociëteit, die haar onderkomen is kwijtgeraakt. Wethouder Stoppelenburg heeft met het bestuur vergaderd, maar men is er nog niet uitgekomen. De gemeente en het bestuur van de jeugdsociëteit zullen uitkijken naar een nieuw home. Onder zocht zal worden of er een eventuele mo gelijkheid bestaat in het uit te breiden clubgebouw van de Zudde. Mindervaliden van Alkemade gaan dagje uit RIJP WETERING Tachtig in- en mindervaliden en genodigden onder wie deken-pastoor E. van Diepen hebben gisteren een fijne uitgaansdag gehad. De twee bussen vertrokken naar Loos- drecht om daar de koffietafel te gebrui- Vervolgens ging de reis naar Auster- litz waar men onder het genot van een aperitief zich geruime tijd kon ver maken. In restaurant „Vallei" te Vleu ten wachtte tenslotte een uitstekend verzorgd diner. De voorzitter van de organiserende bejaardenbond Alkema de en Omstreken", de heer J. Feit-Zoet, sprak een dankwoord uit. Namens de deelnemers dankte de heer Van der Ploeg uit Zoeterwoude voor de perfecte organisatie van deze dag. ALKEMADE Vandaag zijn in Al kemade de vakantiespclcn „Vak '71" weer van start gegaan. Om 2 uur kwam de jeugd op het plein bij het dorpshuis Dc Alkeburcht bijeen voor de start van de eerste etappe voor dc jeugd wandelvierdaagse. Zaterdag krijgt deze vierdaagse weer een feestelijk sluitstuk. Het laatste ge deelte wordt door alle groepen geza menlijk afgelegd. Vanaf De Meer- kreuk zullen zij muzikaal worden begeleid door dc muziekverenigingen „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering. „Nomcro" uit Rijpwete- ring en „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarendsvccn. De ouders van de kinderen worden verzocht om de kinderen op deze laatste middag bij de Meerkreuk bloemen aan te bie den. waarna de kinderen met bloe men en muziek zullen defileren voor het gemeentebestuur van Alkema de. In het programmaboekje van deze vakantiespelen kan men lezen dat er nog zeer vele actiiiteiten voor de jeugd worden georganiseerd in deze vakantiespelen die duren van 7 juli tot en met 6 augustus. Op maandag 12 juli wordt er gestart met de huttenbouw op het prachtige bouw terrein nabij Meerkreuk welke duurt tot 16 juli. Op 15 juli is er een viswedstrijd in de vijver langs de Populierenstraat. Van 19 tot en met 23 juli wordt er weer „open huis" gehouden in het Treffersgebouw met zeer vele activiteiten, o.a. zangfesti val, kegelbaan, pannekoeken bakken, schilderen etc. Voorts wordt een open-huis-krant uitgegeven en zal er gewerkt worden aan de samen stelling van een sport-enquête onder de bevolking van Alkemade. Verder zijn er modeshows, worstelwedstrij den, hometrainerwedstrijden, ballon nenwedstrijd en vrijdag ?3 juli film dag, aanvang te 9.30, 14.00 en 19.30 uur. Voorts is er van 19 tot en met 23 juli iedere avond te 19.00 uur discobar met o.a. discussiemogelijk heden en de film „The War Ga- De week van 26 tot en met 30 juli wordt op maandag 26 juli begonnen met een wedstrijd in het straatteke nen en verder wordt er dan gespro ken van de „Creatieve week" met o.a. emailleren, timmeren, kleien, te kenen, schilderen etc. Op 27 juli is er tussen 13.30 en 17.30 uur op het oefenterrein van Oud-Ade een sport- stuif-in, evenals op 29 juli van 13.30 tot 17.30 uur op het terrein nabij de Meerkreuk en Peeklaan te Roelofa- rendsveen. Dinsdag 27 juli is er een kleuterdag in het Treffersgebouw, n.l. om 9.30 uur voor de kleuters die in Oude Wetering op school gaan en om 1.30 uur voor de kleuters die in Roelofarendsveen op school gaan. De kleuters van Rijpwetering en Oud- Ade worden op woensdagmorgen 28 juli halft ien verwacht in het dorps huis te Rijpwetering. In het ge meentelijk zwembad worden op 28 rking met de zwem en poloclub zwemwedstrijden geor ganiseerd, terwijl er voor de jeugd vanaf 15 jaar op deze dag weer een mini-cruise wordt georganiseerd. Tijdens deze boottocht over de plas sen in de omgeving zal de muziek aan boord verzorgd worden door Crowa's Clan en kan er aan boord ook worden gedanst. Vertrek 20.30 uur vanaf de steiger bij de oude r - k. kerk te Oude Wetering. Op 3 augustus is het de dag van het jeugdcabaret, te 9.30 uur in het dorpshuis te Rijpwetering voor de kinderen van 4—8 jaar, te 13.30 uur in Alkeburcht te Roelofarendsveen voor de kinderen van 4 tot 6 jaar en te 16.00 uur voor de kinderen van 7 en 8 jaar. AVONDWIELERRONDE De avondwielerronde was vorig jaar een enorm succes en ook dit jaar zijn de verwachtingen voor dit eve nement weer hoog gespannen. Deze wielerronde wordt gehouden op het parcours Middenweg, Korte Goog en Gerberastraat en wel van 2 tot en met 5 augustus met start 's avonds Op 5 augustus' wordt tevens nog fietsoriëntatietocht arvoor men tussen ur kan starten bij het viaduct van Nieuwe Wetering. Op 6 augustus worden de vakantie spelen afgesloten met een slotfeest in de hallen van de bloemenveiling „EMM-Roelofarendsveen". KOUDEKERK. In de gerefor meerde kerk van Koudekerk zijn gistermiddag mejuffrouw Henny v. d. Vis en de heer Rien Kapteyn getrouwd- Henny Vis is leidster aan de Hazerswoudse kleuterschool Ha- zebos. Vandaar dat er van de zijde van de jeugd veel belangstelling was. Het jonge paar gaat aan de Lagerwaard 57 te Koudekerk wonen. VVOA-jeugd slaat MMO met 4-0 WASSENAAR-OUD ADE VVOA is zondagmiddag met 13 jongens op NKS- kamp in Wassenaar gegaan. Na de ope ning zondagavond door de heer Van Wandelen, die rekende op ieders mede werking en sportiviteit, maakte de jeugd een begin met het penalty-toer nooi. De maandagmorgen was geheel ingeruimd voor teamsporten zoals voet bal, handbal en volleybal en voor de individuele vijfkamp. Dinsdag boekte de VVOA-jeugd een mooi succes op het voetbalveld door MMO met 4—0 te kloppen. G. van der Star scoorde twee maal; Frans de Haas en Jacques van Schie ieder eenmaal. De dag werd be sloten met een strandwandeling. Opening De Opkomst RIJPWETERING De leesbiblio- theek „De Opkomst" is op donderdagen op de volgende tijden geopend: 's mid- j dags om 15.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. LEIDSCHENDAM De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft op de op 21 juni vastgestelde Monumentenlijst voor Leidschendam ook het sluizencomplex, met lan taarns, geplaatst. De Monumentenlijst die vanaf 8 juli op de gemeentesecretarie voor iedereen kosteloos ter inzage ligt bevat een vijfentwintig tal gebouwen. Als eerste komt op de lijst voor de Dorpskerk aan de Delftsekade (Ned. Herv. kerk uit 1652-1654, herbouwd na 1696). Verder staat op de lijst Delftsekade 9-10, 12, 13 (in oorsprong wellicht nog 17e eeuws huis, dat vroeger een topgevel moet hebben gehad, Delftsekade 14 ('t Regthuys, 18e eeuw), 16 ('t Waaghuys nu restau rant „De Zwaan", 17e-18e eeuw), de boerderij „Westbosch" aan de Koningin Julianaweg 118- 120 (dwarshuis met twee topgevels en rieten dak, 17e eeuw), de boerderij Noordheylaan 1-la (17e eeuw met topgevel en rieten dak, het bedrijfs- gedeelte komt niet voor bescherming in aanmer king), de boerderij aan het Oosteinde 15 (17e eeuw met opkamer en gepleisterde stal en woon huis met rieten dak, vier 18e en 19e eeuwse hui zen aan Sluisplein 13 en 14 (houten kroonlijst) en Sluiskant 24 en 25, het pand Venestraat 1, 18e eeuw, de boerderij Stompwijkseweg 13 (17e/l8e eeuw met geschoren linden voor het huis), ver der de drie achterkante watermolens aan de Stompwijkseweg (Zuidhollandse type een hof stede, 18e eeuw, aan de Veursestraatweg 207 209 het 17e eeuwse huisje aan de Veursestraatweg 217, dai door mej. Kalff enige jaren geleden is aangekocht en gerestaureerd, het landhuis, 18e 19e eeuw, restaurant „Rozenrust". de boerderij Veursestraatweg 288 (17e-18e eeuw), 'n hofstede aan de Veursestraatweg 296a-b (18e eeuw) en tenslotte de houtzaagmolen ..De Salamander"' van de firma Koerts aan de Zaagmolenstraat. Vakantiebezigheden in Sassenheim lopen goed SASSENHEIM De inschrijvingen voor de vakantiebezigheden beginnen goed te lopen. Het meest in trek blijkt de droppingpuzzeltocht „Sassem bij nacht" te zijn. Ook de avondvierdaagse die a.s. dinsdag van start gaat geniet veel belangstelling. Iedere morgen van 8.30 uur tot 12 uur kan men zich opgeven bij het gemeentehuis. TER AAR De snelheidsbeperking op de Kerkweg, waarom met name de heer Jac. van Harten verschillende ma len heeft gevraagd komt er waarschijn lijk niet. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten dat na een onderzoek is gebleken dat de mees te automobilsten niet boven de 74 km. per uur rijden en dat het gemiddelde ligt tussen 60 en 67 km. De minister vindt daarom vaststelling van een ALPHENDe heer P. Verlooij herdacht gisteren het feit. dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij N. Samsom N.V. als zettersleerling. In de woning van de jubilaris vertelde de nog zeer vitale 91-jarige vader Verloou dat zpn zoon eerst op een andere drukkerij in Alphen was. maar dat de taal daar te ruig was en hij hem daarom naar Samsom gestuurd had Het was een aardige inleiding op de huldiging, waarbij hoofddirecteur J. Samsom de eerste spreker was. ..In de achterliggende tijd". :o zei de heer Samsom. ..waren er veel veranderingen, maar die zijn gering bij wat er komen gaat. Wc vragen ons af. kunnen we het aan? Daarom is het fijn op zulke ervaren personen ie kunnen terugvallenDe heer Verlooij kreeg van zijn baas de gebruikelijke envelop en de gouden Samsomspeld met diamanten. Andere sorekers waren dc lieer Oppelaar, chef van de jubilaris, en de hrer .4. van Vliet, die namens dc collega's sprak. Zij boden een tuinparasol en twee tuinstoelen aan. maximumsnelheid van 70 km. niet no dig en die van 50 is naar zijn mening te laag. Deze zaak komt aan de orde niet voor een snelheidsbeperking op de Kerkweg. Deze zaak komt aan de orde in de gemeenteraadsvergunning die om acht uur begint. Aan de orde komt dan ook beëdiging van het raadslid mevrouw M. M. v. d. Jagt-Hoogervorst, die de vacature van de heer A. .T. Borst voor de KVP komt vervullen. Bij de ingekomen stukkén is de goedkeuring van Ged. Staten van de grondverkoop aan de Bouwonderneming Boogaerdt en Schmidt te Stolwijk voor de bouw van woningen aan het Papen veer. Een viertal inwoners gaan zelf een zelf huis bouwen in het uitbrei dingsplan Papenveer en vragen daar voor de nodige grond van de gemeente. Als ze de prijs betalen kan dat gebeu ren. De firma J. Kinkel en Zoon te Leimuiden gaal weer woningen bouwen in Aardam-west. Het gaat om 23 wo ningen en vier garages, ze komen aan de Vosholstraat en de Dr. A. Schweit- zerstraat. Per huis kost dc grond f 15.000.— en voor elke garage f I 800,- Nu de aanleg van het hertenkamp in Langeraar is klaar gekomen, moet er nog en voetpad rondom worden aange legd. totale kosten f21.555.waarvoor een krediet wordt gevraagd aan de raad. Omdat de aanleg van de weg over het Oude Kerkpad op een klein stukje na gereed is gekomen, moet de weg tot openbare weg worden ver klaard en dat is een recht van de ge meenteraad. Bij de comptabele beslui ten worden gelden gevraagd voor de uitbreiding van het materiaal van de dienst gemeentewerken en omdat van wege de financiering de nieuwe brand spuit nog niet kan komen, moet de oude nog worden opgelapt om er goed dienst mee te kunnen doen. want met een lekke pomp en slechte banden komt ook de brandspuit niet ver. Als er verbete ringen worden gemaakt aan het voet pad bij de Aarhoeve zal men met een auto bij het mortuarium kunnen komen en bovendien worden de aldaar aanwe zige brandkranen dan uil hun isolement verloskosten f 3.500, Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen ongetwijfeld beroep bij de Kroon aantekenen tegen de plaatsing op de lijst van de sluiswerken. De provincie wil een paar honderd meter verderop, bij de kruising van de Nieuwstraat, een geheel nieuw sluizencomplex bouwen. Met de gemeente Leidschendam is hier over al overeenstemming bereikt. Aan het sluizencomplex wordt dan meteen de nieuwe brug gekoppeld die de binding moet vormen tussen de ni wijk in plan-zuid en de Oude Tram baan en Voorburgseweg. De brug bij de Venestraat zou volgens dit plan dwijnen en de brug bij de Dorpskerk zou vernieuwd en tevens verbreed den. In de openbare vergadering v; commissie van openbare werken felici teerde een commissielid de gemeentelij ke onderhandelaars met de voor Leid schendam zo gunstig verlopen financiële kwaliteiten van dit plan. Ook de ge meenteraad heeft het plan, waardoor de sluizen zullen verdwijnen, in mei geac cepteerd. De nieuwe sluizen zouden er volgens de provincie moeten komen om dat het vrachtvervoer te water een goede toekomst tegemoet gaat. De slui- zouden geschikt moeten worden ge maakt voor schepen van ca. 1.000 ton. Het gemeentebestuur heeft een plan in studie waarbij na verdwijnen van de slui- de omgeving wordt aangepast aan het watertoerisme. Er zou een kleine boulevard komen met winkeltjes, waai de watersporters kunnen ravitailleren, bijv. een cafeetje met terras. Alle belanghebbenden van de pro- cten die op de Monumentenlijst voorko en kunnen binnen twee maanden in be roep gaan bij de Kroon. De Raad van State brengt daarna advies uit, waarna de Kroon beslist of de plaatsing op de wordt gehandhaafd of het pand van de lijst wordt afgevoerd. In de toelichting, die eigenaren hebben ontvangen, wordt medegedeeld dat de er varing leert dat het veelal mogelijk is de belangen van de eigenaar én die van Monumentenzorg met elkaar in overeen stemming te brengen, -als de eigenaar zijn monument wenst te verbouwen of anderszins te wijzigen. BODEGRAVEN Esto heeft euvvc trainer. Met ingang van 1 gustus doet ex-Randstad Sport trainer Beendcrmaker zijn intrede' in Bode graven. Dat werd gisteren bekendge maakt op de jaarvergadering van to. Voorzitter Van de Peil zei verheugd te zijn met het feit, dat het ledenbe stand tot ongeveer 550 was toegenomen, dat hij tegelijkertijd moeilijkhe den voorzag, omdat de zelfwerkzaam heid van de leden te gering is. Pen ningmeester P. van der Lans liet zich somber uit over het opknappen van het oude veld en de kantinewerkzaamhe den. Men heeft nog steeds geen opvol voor de scheidende kantinehouder N Jansen gevonden. Door de promotie het tweede team naar de derde klas KNVB zal er volgend seizoen bij de wedstrijden van dit elftal entree geheven worden. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgde vakanties incl. excursies, reisleiding etc. De alles-inbegrepen-prijs geldt van elk station in Nederland. Voor boekingen kunt u ons even bellen onder nr. 030-19441, dagelijks - ook op zaterdag en zondag - van 9.00 tot 22.00 uur. Tevens kunt u boeken aan alle stations of bij uw reisbureau, waar ook de brochure „Meerdaagse NS- vakantiereizen 1971" verkrijgbaar is. LEIDEN Adjunct-inspecteur J. H. Larivière van de Leidse politie trouwde gistermiddag in Oegstgcest met mej. M. P. Dankmeijer, werkzaam op het crimi nologisch instituut. De bruidegom is voorzitter van het Leids Politie Muziek gezelschap. Voordat het paar naar gemeentehuis vertrok werd hen daarom door een boerenkapel, van de Leidse politie, een muzikale hulde gebracht. Na de burgerlijke huwelijkssluiting ging het bruidspaar van het gemeente huis van Oegstgeest met een motor- escorte naar het Groene Kerkje waai het huwelijk kerkelijk bevestigd Spelers St. Bernardus in NKS-kamp Leusden HAZERSWOUDE Veertien leden van de voetbalvereniging St. Bernardus uit de leeftijdgroep 1012 jaar verblijv met de leiders Jan de Groot en Adri Picterse in het NKS-kamp te Leus den. Zondag kwamen ze tijdens een 3 kilometer cross niet verder dan een laatste plaats; die zelfde dag namen de kanpen deel aan touwtrekken en esta fette. Maandag soond in het teken van zwemmen, hand-, voet-en slagbal. De resultaten bleken ook nu weer niet geweldig, zo berichtte Jan de Groot, de stemming bij de jongens van oranje wit is opperbest. Burgerlijke Stand ALKEMADE Geboren: Stefanus J. F Wendy C. r Benthuizen steunt motie Hazerswoude over zuiverings installatie HAZERSWOUDE—BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen heeft adhesie betuigd aan de moties, die de gemeenteraad van Hazerswoude on langs richtten aan het hoogheemraad schap van Rijnland en aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. De moties betreffen de financiering en de bouw van een zuiveringsinstallatie in Hazerswoude-dorp. In de genoemde gemeenteraadsverga dering stelde de Hazerswoudse raad f 20.500,— beschikbaar ten behoeve van de aanleg van een tijdelijke rioolwater lozing op het polderwater van de Am bachtspolder. De lozing bleek noodzake lijk, wilde een complex van 40 bejaar denwoningen in gebruik worden geno men. Het besluit moest overigens wel door de gemeenteraad worden genomen, omdat het uitblijven van een zuive ringsinstallatie geen andere uitweg liet. Spoedige bouw van deze zuiveringsin stallatie door Rijnland is vereist, zo werd in de motie gesteld. Anders is het onmogelijk het medio 1972 gereedko mende verzorgingshuis voor bejaarden, dat zal worden gerund door de Stich ting Bejaardenzorg in de gemeenten Hazerswoude, Benthuizen en Moerka- pelle, in gebruik te nemen. Verant woorde lozing van rioolwater zal im- dan niet kunnen plaats hebben. G. jn in een tweede motie gevraagd hun invloed te willen aanwenden bij Rijnland, om aan het verzoek te vol-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4