Zwemmers laten in „De Vliet" hun moeilijkheden achter Brainstorming op het IJsselmeer met zeiltjalk Wim Patist ontdekt nieuwe ei nders voor „De Horizon' Publikatie van MCO wekt vragen van raad „Kleine zakendagvoor kantonrechter de wind en schuin op het IJsselmeer. Half verscholen en wind op de campagr Verenigingen en bedrijven tonen grote interesse De KAAG—MARKEN Voor de enige nog zeilende Oostzeetjalk in Nederland zijn er voorlopig geen moeilijkheden meer aan de horizon.., Als „brain-storming-schip" zeilt het op het ogenblik op het IJsselmeer. Een soort varend conferentieoord, dat door groepen van maximaal 14 personen (staven van bedrijven, be sturen van verenigingen en organisa ties enz.) gecharterd kan worden voor elke periode, die men wenst. Een groep ingenieurs van een Duitse chemische fabriek had kort gele den de primeur van het brain-stor- men met de '23 meter lange platbo dem „De Horizon". „Waar de heren het met elkaar over hadden ontging me finaal,maar het was me wel duidelijk, dat ze volkomen los wa ren", zo vertelt schipper Henk We ver, gediplomeerd stuurman en uit eindelijk de verantwoordelijke rrtpn Henk Wever gelooft na het succes van de eerste maanden, dat er voor „De Horizon" weer een prachtige toekomst is en dat Wim Patist, me de-eigenaar van de Nederlandse. Zeilschool aan de Kaag in de roos geschoten heeft, toen hij.vorig jaar het schip aankocht. ..Het is natuur lijk onmogelijk om dit schip uitslui tend als particulier schip aan te houden. Je moet er iets mee doen; alleen dan is het mogelijk hem in de vaart te houden", aldus Patist, die al blü is als de kapitaalslasten er enigs zins uitkomen met de charter- De animo om „De horizon" voor enkele dagen, een weekend of langer te charteren is tot nu toe groot. Het schip is voor het hele seizoen prak tisch al verhuurd. „Kijk", zegt Patist. „aan boord heb je in de kortste lijd de volkomen ontspannen sfeer, die op de wal nauwelijks of niet bereikt wordt. Een ideale sfeer om de ge dachten ,te laten gaan". De in 1896 '97 op een Groningse werf gebouwde „Horizon" heeft rond de eeuwwisse ling druk dienst gedaan in de kust wateren van Noord-Duitsland en de Scandinavische landen. Als vracht vaarder van stuk- en bulkgoederen. Het was rond de eeuwwisseling een van de vele Oostzeetjalken, die uit- Scliippér Henk Wev sluitend op windkracht werden voort bewogen. Tegenwoordig staat er ook een motor in, maar die dient alleen voor het varen in de binnenwateren, op ruim water draait hij bepaalde periodes om de accu's op spanning te houden. Misschien, omdat er in die tijd zoveel waren is er uit die jaren ook zo weinig bekend. Het enige feit. uit de historie van de platboomde coaster is, dat hij in de oorlog een treffer heeft gehad en voor oud roest op bodem voor de Groningse kust heeft gelegen. De nieuwe geschiedenis van „De Horizon" zal ongetwijfeld beter wor den bijgehouden. Al geruime tijd is het schip namelijk een waardevolle curiositeit, een stuk nautisch antiek waarvoor ook het Scheepvaartmu seum belangstelling had, toen het vorig jaar te koop lag. Een tweede exemplaar, althans een schip, dat ook nog kan varen, is in Nederland niet meer te vinden. In de havens rond het IJsselmeer heeft het dan ook volop bekijks; trouwens ook op het meer. als al het doek opstaat en dat is 200 meter (kluiver, fok, groot zeil en bezaan) trekt de tweemaster veel b elangstelling van waterspor ters. Dc formule voor de brain-storm- cruises is simpel. Het gezelschap on derwerpt zich voor de totaalsom van tweehonderd of driehonderd gulden (dat laatste is voor de weekends) per dag aan het commando van schipper Henk Wever. Na dc proviandering. :n zelf moet zorgen verrichten. Ervaring is nauwelijks of helemaal niet nodig. Als ieder zijn deeltaakje bijv. bij het overstag gaan of het afmeren goed uitvoert komt het allemaal best voor elkaar. Wever is ook een moderne schipper: een man met gevoel voor inspraak bij het uitzetten van de koers en het ontwerpen van het vaarplan. Het vertoeven in de andere we reld, die van de zeelui, het zich runnen van het schip, het zijn leven zovele oorzaken, dat men zich volko men ontspant. Begrippen als tijd en afstand worden ook anders gewaar deerd als op de wal. De klok. een originele scheepsklok, dus een glazen slaand uurwerk, is er hoofdzakelijk om de radioweerberichten in de ga ten te kunnen houden. Het weerbe richt bepaalt wat men gaat doen. de wind krimpen of ruimen? irplai dan Bij windkracht 6 komt de Horizon in zijn element. ,,Door niemand te kloppen", zegt Wever. De schipper heeft zoals op ieder behoorlijk schip de leiding, maar het is toch wel de bedoeling, dat de huurders zelf zeilen, de schoten han teren, aan het roer staan, de zwaar den steken, het dek zwabberen en alle andere mogelijke karweitjes grijpend gewijzigd worden om bin nen een redelijke tijd een bepaalde haven te kunnen bezeilen, 's Avonds voor het gezelschap te kooi gaat in de verschillende hutten kan er bene- dendeks in de salon onbeperkt scheepsraad worden gehouden, kan er gebrainstormd worden over het onderwerp, dat de zeelui-voor-een- dag-of-wat op de wal elkaar bindt. Voor Wim Patist was het enkele weken geleden een enorme voldoe ning. toen hij na maanden van har de arbeid zijn „Horizon" van de Kaag naar het ruimere water van het IJsselmeer en de tijdelijke thuis haven Marken kon sturen. Helemaal tevreden is hij over een jaar of wat op het eind van het vierjarenplan. Het schip zal dan weer gaan varen als zeilcoaster en dan voornamelijk in de zee waarvoor het ontworpen werd: de Oostzee. Ook weer in char ter. En vermoedelijk met veel oude klanten, die het in het eerste jaar zwaar te pakken hebben gekre- Zwem hadleiding niet zonder zorgen LEIDEN Puffend van de hitte wijst een badjuffrouw met tropenerva- ring de weg. in het eivolle zwembad de Vliet. Het zwembad dat nu weer zijn drukke dagen gaat beleven had om 4 uur al 4500 zwemmers en zonzoekers binnen de hekken. De moeilijkheden van personeelswerving deden zich daarom goed gelden. „Het is niet alleen moeilijk om personeel te krijgen. Het is volgens de bedrijfsleider moeilijker het personeel een heel seizoen te houden. ..Vakantiewerkers willen nu eenmaal ook met vakantie". Maar het team ploeg". Meer moeilijkheden veroorzaken be zoekers van het zwembad die hun troep niet opruimen. Daardoor kost het ont zettend veel moeite en tijd, ratten en ander ongedierte van het terrein te houden. „Veel last van diefstal hebben we hier niet meer, nadat het systeem van vorig jaar aan de dijk is gezet. Ondanks de waarschuwingen kwam het regelmatig voor. dat mensen geld en waardevolle artikelen in hun kleding lieten zitten. Ook omdat men dacht dat de schoonmaker in de garderobe de kleding e.d. zou bewaken. Nu kunnen de mensen tegen vergoeding van een kwartje hun waardevolle artikelen af geven aan het loket. Je begrijpt soms toch niet wat die met al die sieraden e.d. bij een zwembad doen". Het kikkerbadje levert voor vele ou ders problemen op. Zo ergeren velen zich eraan dat er veel oudere kinderen zijn die het leven van de peuters zuur maken. „Om dit tegen te gaan kan men het beste zelf even optreden, en de belhamels als ze niet willen luisteren naar de badman brengen", vindt de zwembadleiding. Aan de wensen van de baders tegemoet komen kan enorm veel werk geven volgens de bedrijfsleider. „Neem die zandbak bijvoorbeeld. Zoiets hoort bij het peuterbadje. Je kan het niet aan het andere eind van hel ter rein plaatsen, het nadeel is nu dat de kinderen met emmertjes water 'en zand van het bad een zandbak en van de zandbak een bad maken". DE HOGE De „hoge plank" is ook iels. waar veel zwemmers aanmerkingen op maken. „Als het druk is kan men nu eenmaal niet gaan duiken dat zou te gevaarlijk zijn, ook zomaar het water induiken is gevaarlijk. Of de hoge plank wel of niet „open" is, ligt aan de chefs die beoordelen of duiken gevaar oplevert voor de baders. „Wij streven hier naar absolute veiligheid, en dan moet je wel eens minder prettige maatregelen ne men. Als men zo graag wil duiken of echt een baantje wil trekken, moet men lid worden van een vereniging Je moet rekening houden met wat de meeste baders willen. De moeilijkheid is wel. dat het zo aan mode onderhevig is, gaat de bedrijfsleider verder. „NAAR HET STRAND" „Het ene jaar wil men alleen zwem men terwijl men het andere jaar bij wijze van spreken alleen wil zonnen. Er is nu duidelijk de tendens dal er dagjes-mensen komen die hun hele hebben en houden meenemen. Dat er mensen steeds meer één dag en soms zelfs de hele vakantie in het zwem bad doorbrengen, kan men ook in andere baden constateren. Het zwemplezier omvat tegenwoordig meer dan alleen het zwemmen. Het is dus gewenst dat er meer accommodatie komt voor deze categorie van bezoekers: Tafeltennista fels, flipperautomaten enz, enz, zullen geen overbodig luxe zijn. Er staat één llipperautomaat in de kantine en van het ogenblik dat het terrein opengaat totdat het gesloten wordt, is dat ding in gebruik. „Waar de leiding van het bad nogmaals de nadruk op wil leggen is dat de mensen een seintje aan de bad man moeten geven als ze iets breken. Het komt. dagelijks voor dat er mensen met bloedende wonden bij ons komen. „En dan moeten wij maar weer uitzoe ken waar het glas ligt". De cantinebe- heerder van „De Vliet" heeft veel last van inbrekers. Ten einde raad heeft hij zijn bed over laten komen, om 's nachts zijn spullen te kunnen bewaken, terwijl er in het geheel geen artikelen van waarde in de kantine blijven Meestal wordt het interieur dan ook vernield, door baldadige jongeren. Hel zwembad de „Zijl" dat sinds kort ook een peuterbadje heeft, draait goed. Nu er een ruimte voor de peuters is gecreëerd, komen de ouders automa tisch mee. Zij maken daardoor óók ken nis met. volgens de badman het beste water van de Nederlandse baden. Het water van de „Zijl" dat bronwater is, is net zo helder als leidingwater, wat de badman aantoont door een glas leiding water en „Zijr'waler naast elkaar te zetten. Ook in de „Zijl" is het merkbaar dat de mensen meer en meer om de gezelligheid komen, om daarbij even een duik te nemen in het water. Het blijkt dat de mensen niet meer naar een openluchtbad komen, om het baden, maar dat ze gaan zoals men naar het strand gaat. LEIDERDORP Mr. J. M. M. Koe ken (39) is bij K.B. van 5 juli benoemd tot notari3 ter standplaats Leiderdorp. De heer Koeken, die al een aantal jaren kandidaat-notaris was te Leider dorp. volgt notaris J. A. Dil op aan wie met ingang van 1 mei eervol ontslag was verleend. Het kantoor van notaris Koeken is gevestigd in de Albatros- Deze fietser is wel erg optimistisch. In de Kaagweek verwacht h(j zware regenval. Om toch nog goed uit de roeten te kunnen als de Warmondse straten tot kniehoogte met toater zijn gevuld, monteerde hg op de lastdrager van zijn fiets een buitenboordmotor. Gisteren draaide hij enkele proefrondje* in het dorp. LEIDEN De stichting Maatschap pelijk Contact Orgaan Leiden heeft zich de boosheid van PAK-voorman mr. R. J. In 't Veld op de hals gehaald. In maart j.l. heeft de stichting een publi catie gedaan, die tot titel heeft „Alge meen Maatschappelijk Wei-k in Leiden". Mr. In 't Veld vraagt B. en .W of zij ervan op de hoogte zijn. dat deze publi catie is gedaan en dat het stuk de benaming „Discussie-nota" heeft meege kregen. „Is het college het eens met de ver onderstelling, dat ook het stadsbestuur van Leiden partner in een discussie over het algemeen maatschappelijk werk behoort te zijn?" vraagt de heer In 't Veld. die verder van B. en W. weten wil of zij van oordeel zijn „dat eerdergenoemde publicatie als discussie nota geslaagd is. nu zowel de inhodu als de strekking van het op interviews gebaseerde overzicht van de huidige situatie door de geïnterviewden zelf worden bestreden?" Dc interpellant vraagt aandacht voor de kwetsbare positie van de sociaal werksters die niet in het openbaar ge mengd mogen worden in de beleidspro- blematiek en hij zoekt instemming bij B. en W. met zijn veronderstelling dat de pogingen om in het algemeen maat schappelijk werk in Leiden in een of andere samenwerkingsvorm tussen de instellingen van verschillende gezindten onder te brengen, schade zouden kun nen ondervinden van bedoelde publica tie. De heer In 't Veld vraagt dan of B. en W. bereid zijn om dergelijke schade door een gesprek met de betreffende instanties uil de weg te ruimen en te bevorderen dat bij het zoeken van nieuwe vormen van algemeen maat schappelijk werk in Leiden behalve deskundigen ook betrokkenen onder wie in dc eerste plaats maatschappelijk werksters een ruime mate van in spraak behouden, dan wel verkrijgen. Orgelconcerten in Agatliakerk Lisse LISSE De Orgelkring Bollenstreek organiseert ook dit jaar weer een aan tal orgelconcerten in de St.-Agathakerk te Lisse. Op het programma staan on der meer concerten van Welmers, Dorthy de Rooy, Theo Saris en Albert de Klerk. Op 17 juli a.s. zal de Gro ningse organist en dirigent Charles de Wolff een concert verzorgen. De concer ten beginnen om kwart over acht. LEIDEN Inbrekers en insluipers blijven actief in Leiden. Hun voorkeur blijkt grotendeels uit te gaan naar ra dio's. Uit een vitrine van een radiohandel aan de Korevaarstraat werd in de afge lopen dagen een elektrisch scheerappa- raat en drie draagbare radio's gestolen. De gezamenlijke waarde was 400 gul- Uil een perceel aan de Boerhavelaan haalde men na een insluiping eveneens een draagbare radio weg. Hier werd ook een spaarvarken kapotgeslagen. De totale schade is 500 gulden. Vanuit het Sporthuis van Wout Ber gers aon de Rijnsburgerweg heeft men een kist met 770 gulden meegenomen. Men haalde eveneens een windbuks met een waarde van 50 gulden weg. LEIDEN Mej. C. M. Krom uit Leiden is gisteren aan de Amsterdamse Universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Engelse taal- en letterkunde. LEIDEN De zitting van de plv.- kantonrechter. mr. D. J. Gorter, ken merkte zich maandag door de „oprui ming" van een groot aantal z.g. „kleine zaken". De opgelegde boetebedragen kwamen dan ook niet boven de f60 uit. Een 30-jarige taxi-chauffeur uit Lel den werd conform de eis van de officier van justitie, mevr. mr. A. C. Quik- Schuyt. tot de betaling van tweemaal f 60 subs. 12 dagen veroordeeld. De chauffeur was namelijk niet alleen ten laste gelegd, dat hij met een personen- busje op de Lamnienschansweg met een vaart van 70 km.-u. (dus 20 km.-u. te hard) had gereden, maar ook, dat hij op het Stationsplein achteruitrijdende te gen een stilstaande personenauto was Fout Verdachte ontkende beide feiten. Zo had verbalisant op de Lammenschans- weg niet achter hem gereden en kon deze dus nooit de ware snelheid hebben vastgesteld en was de personenauto te gen zijn busje opgereden toen hij nabij het station vooruit en niet achteruitrij dende wilde parkeren. „Volgens het proces-verbaal reed die agent over een afstand van 500 meter achter u en kon hij dus zeker niet uw snelheidsovertre ding vaststellen", stelde de plv. kanton rechter vast. Inzake de botsing bij het station las hij in het proces-verbaal, dat drie getuigen hadden gezien, dat ver- I dachtes busje tegen de personenauto I opreed en niet omgekeerd en wel ach teruitrijdende. Desondanks bleef verdachte de over tredingen ontkennen. Toen de plv. kan tonrechter „en passant" nog opmerkte: „U beging in korte tijd ai heel wat verkeersovertredingen". antwoordde verdachte heel laconiek: „Dat was be roepshalve". Waarop de plv. kanton rechter scherp repliceerde: „U gaat dus van het totaal verkeerde standpunt uit. dat taxi-chauffeurs beroepshalve wel een overtreding mogen begaan". Waar op de chauffeur maar zweeg. Hij kon hierop kennelijk geen passend antwoord vinden. Al met al achtte de officier beide feiten wettig en overtuigend be wezen en eiste daarom vermelde cor recties. Nadat hij conform was gevon nist, kondigde de chauffeur nog aan dat hij stellig in hoger beroep zou gaan. Vrijmaken „Het licht stond op groen toen ik aan kwam rijden en sprong pas op geel toen ik er onder doorreed. Ik voel mij dus niet schuldig, want ik heb geleerd, dat geel licht betekent, dat je het kruispunt moet vrij maken". Die agent zei wel. dat die regel al lang vervallen was, maar dat was ik niet met hem eens". Aldus een resumé van het verweer, dat werd gevoerd door een 41-jarige automobiliste uit Leiden, die een proces-verbaal kreeg" omdat zij op de Hoge Rijndijk door rood licht was gereden. „In het proces verbaal staat, dat het licht al op rood stond toen u de slopstreep passeerde", wierp de plv-kantonrechler tegen. „Dat is echt niet waar edelachtbare", verze kerde verdachte hem. Aan de hand van het proces-verbaal stelde de officier vast. dat er geen getuigen waren. Zo wel hierdoor als hel feit. dat verbali sant zich mogelijk kon hebben vergist, kwam zij tot vrijspraak wegens gebrek aan voldoende bewijs. Het vonnis luidde conform. Tot niet geringe tevredenheid van de automobiliste. Op heterdaad Een 25-jarige student uit Leiden reed destijds met -zijn auto op dc Hoge Rijn dijk in de rijbaan van het linksslaand verkeer toen hij voor 't rode licht moest stoppen. Desondanks reed hij rechtdoor toen het licht weer op groen sprong. Omdat achter hem twee per auto pa trouillerende politiemannen reden, werd hij als T ware „op heterdaad be- Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij die fout weliswaar had gemaakt, maar het geen overtreding vond om zoveel drukte over te maken. Er was verder toch immers niets gebeurd. Dit ontlokte de plv.-kantonrechter de op merking: „U heeft kennelijk weinig be grip van hetgeen in het verkeer moet worden gedaan om veilig te kunnen rijden". Ook hierna bleef de student op het standpunt staan, dat zo'n klein foutje toch niet met een proces-verbaal moest worden gehonoreerd. De officier vond de wijze, waarop verdachte de slogan „veilig verkeer" negeerde even eens afkeurenswaardig en eiste een boete van f 25 subs 3 dagen. Het vonnis werd conform. Overmacht „Het was bar slecht weer en het regende pijpcstclen. Ilier was mijns in ziens dus sprake van overmacht". Aldus luidde de verklaring van een 25-jarige rijksambtenaar uit Leiden, die destijds met zijn auto op het voorrangskruis punt HooigrachtDriessenstraat geen voorrang had verleend en een medeau tomobilist, hetgeen een fikse botsing opleverde. „Ugwist, 'dat het zich door de regen slecht was. Daar had u dan rekening mee moeten houden" diende de officier hem van repliek. „Ja maar het bord was nauwelijks zichtbaar", reageerde verdache prompt. Temeer omdat ver dachte, zoals hij even later toegaf, wel de z.g. „drakentanden" op het wegdek had opgemerkt, kwam de officier tot de conclusie, dat verdachte onvoldoende oplettendheid had betracht. Ter correc tie eiste zij een boete van f70 subs 7 dagen. De rechte liet het ditmaal nog bij f 50 subs 5 dagen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3