£eidae(2ou/ta/nt Rex Gildo (14 miljoen platen) Cliff Richard in Summer Holiday Forum des jungen Filmes aangevallen door nóg jongeren vanavond in Edd Ready Go Loting Europacup PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1971 Rapport over sociaal beleid /"VNDER de tweeëntwintig aan- bevelingen in het rapport „Sociaal beleid in ondernemingen" zijn er die zonder nader commentaar voor kennis geving kunnen worden Namelijk omdat wat zij bepleiten belangrijk deel van het bedrijfsleven al een erkehde, soms zelfs toegepaste zaak is. De commissie van de centrale werk geversorganisaties. die voor het rapport getekend heeft, laat zelf trouwens ook niet na daarop te wijzen. Maar daarnaast telt het rapport aan bevelingen, die wellicht een gelukkige opening kunnen vormen voor verande ringen in ondernemingen, die het arbeidsklimaat merkbaar kunnen ver beteren en kunnen bijdragen tot de veel besproken democratisering binnen het bedrijf. We denken dan bijvoorbeeld aan het pleidooi om op alle grote en middelgrote ondernemingen een „afdeling sociale zaken" te stichten; deze moet dan niet alleen taken krijgen, die op het terrein van maatschappelijk werk liggen, maar ook zorgen voor een zo goed mogelijke realisering van rechten, die uit het arbeidscontract voortvloeien: tarieven. opleiding, promotie, spaarregelingen, werktijden, hygiëne, om enkele van de zeer vele taken die onder deze noemer vallen, aan te duiden. Te klein 'TERECHT wordt in het rapport zowel opgemerkt, dat vele bedrijven al met personeelsafdelingen werken, als dat die qua bezetting vaak te klein zijn om meer te doen dan wat de directie het allernoodzakelijkst vindt. Nu doet de werkgeverscommissie de suggestie, dat de afdeling sociale zaken ook een rol kan gaan spelen bij het begeleiden van de communicatie tussen werkoverleg en vertegenwoordigend overleg, oftewel tussen het .overleg aan de voet van het bedrijf en het overleg waarbij vertegenwoordigende organen (ondernemingsraad of vakorganisaties) betrokken zijn. Wij beschouwen dat als een zeer be langrijke suggestie; belangrijker zelfs nog dan het pleidooi om op grotere schaal vakbondsdeskundigen in te scha kelen. Want een goede sociale afdeling, waarin de werkers van alle niveaus ver- NEDERLAND I NCRV: 17.00 uur: Goed gebruld, leeuw HILVERSUM Rex Gildo. Verfijnd, vrouwelijk gezicht. Ravenzwart haar. Eigenaar van een bankreke- in de loop der jaren moet egroeid tot een bedrag van 17.15 v hoofdrolspeler in r t Elvis Presley zijn beroemde colle- let ettelijke produk- troefd. Zijn naam wordt Welk Maatschappij Scheveningen is al veel doen geweest. Best was die verhouding de laatste jaren nimmer. Het toch nog niet zo heel lang geleden voor vele miljoenen opgeknapte Circusgebouw bleek vorig najaar niet meer rendabel. Dat was al min of meer voorzien na het gereedkomen van het Congresge bouw, dat ook voorzag in de nodige culturele accommodatie. Overname van het Corcusgebouw door de gemeente leek een redelijke oplossing, waarbij het gemeentebestuur ervan uitging, dat er een redelijke prijs gevraagd zou worden, terwijl de EMS vanZwolsman wellicht meer dacht aan het vereffenen van een gemeentelijke schuld: het was immers de gemeente, die het Congres gebouw had gewild en daardoor het Circusgebouw een schotel zure appels volgens tvertuiging schenken, dat de onder- ieming een gezamenlijk object is, waar oor ieder een stuk verantwoordelijkheid levensvreugde meetelt. burgemeester Marijnen afgesprongen op de alsmaar hoger wordende financiële eisen van de EMS. De EMS echter beschuldigt het gemeentebestuur van niet nagekomen afspraken. Er worden zelfs gerechtelijke stappen ondernomen. De burger moet zich ondertussen afvra gen met wel circus hij te doen heeft: het circus Marijnen of het circus Zwolsman. Want noch B. en W., noch de EMS zijn erg mededeelzaam. In de verklaring van B. en W. wordt wel nader ingegaan op een aantal fi nanciële aspecten, maar volgens de EMS valt er meer te verklaren. De rmelding dal hij meer dan 14 miljoen! platen heeft verkocht. Samen met de verrukkelijk Gitte veroverde hij de harten van de teeners. Die periode ligt ver achter hem, maar hij denkt er nog steeds aan terug. „Een heerlijke tijd. Ik was via een televisieopname in contact met Gitte gekomen. Het was liefde op het eerste gezicht. Dat onze stemmen daarbij ook nog overeen kwamen was een gunstige bijkomstigheid. Toen het met de liefde minder werd hebben we het duo ontbonden. Finito 1' amore, finito das singen. Iedereen dacht dat ik met Gitte zou gaan trouwen. Ik eigenlijk ook, om heel eerlijk te zijn, maar het is er niet van gekomen." Ervaringen met Gitte hebben Rex Gildo wat voorzichtiger gemaakt. „Ik pas er nu wel voor om een vrouw uit het vak te nemen. Je kunt namelijk niet allebei in de showwereld zitten, al zou je het graag willen. Je kunt je al graag voor zich alleen. Delen t de muze is er mooi niet bij. Ik nu verkering met een vrouwtje München. Die heeft niets met het c te maken. Het is een verademing bij haar te zijn. Misschien Lotta NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal Den Haag vandaag 19.10 uur: De dubbeldekkertjes CVK: 19.30 uur: Kenmerk NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: r de France Pip en Zip 18.55 uur: Journaal TROS: 19.05 uur: Wat een familie 19.30 uur: Omnibus II NOS: 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Actie vluchtelingen Pakistan 20.35 uur: Summer Holiday, film 22.10 uur: Socutera Studio Sport NEDERLAND II NOS: NCRV: 19.05 uur: Eddy ready go 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Actie vluchtelingen Pakistan 22.40 uur: The Cardiff Canton het wel zaak misschien /at dat betreft ben ik na- •reemde vogel." vragen, alvorens accepteren. de uitzendingsdal burgers in het ongewisse blijven hetgeen er al dan niet met de gemeen schapsgelden gedaan had kunnen wor den. Een eerste vereiste is, dat de mis' rond het Circusgebouw wordt opgetrok- Meneer de minister jong en zakelijk". Dat harde moeten blijken, dat jonge is een feit en het zakelijke is al meteen tot uiting gekomen door vlotweg enkele tradities niet voort te zetten. Het gebruikelijk jaquet bij de beëdiging terwijl meteen duidelijk werd gemeekt dat de leden van het nieuwe kabinet geen prijs stellen op de titel „excellen mogelijk doen en dat valt te loven. Een door het vorig kabinet ingestelde com missie draagt de naam van de nieuwe premier. Deze commissie-Biesheuvel is kortweg het overheidsbeleid door zichtiger te maken voor de burgers. W ezijn benieuwd of we ook op dit punt een andere aanpak van het kabinet tegemoet kunnen zien. Je zou het ge zien de veelbelovende start wel ver wachten. Het zou daarom aanbevelin gen verdienen, indien de nieuwe ploeg gehoor geeft aan de door de Tweede Kamer ondersteunde wens van ex-scha- duw-premier Den Uyl alle stukken, die betrekking hebben op het tot standko- men van het kabinet, openbaar ter ma ken. Het woord ia aan „meneer de minister-president", die zijn kabinetsle den overigens ook weer niet als zulke gewonen mensen beschouwt, want hij heeft de heren ministers verteld, dat zij hun vakantieplannen voorlopig maar moeten vergeten. Rex Gildo werd als Alexander Gildo in München geboren. „Van jongs af aan wist ik al, dat ik het vak in wilde. Maar het heeft toch vrij lang geduurd voor ik mijn jeugddroom kon realiseren. Eerst kreeg ik zang- en dansonderricht. Maar het werd me al spoedig duidelijk, dat men toevallig niet op Alexander Gildo stond te wachten. Om toch geld te verdienen ging ik in wat films spelen. De eerste was „Immer wenn der Tag beginnt". Hei was geen doorslaand succes, maar het leverde me wel een platencontract op. Een Duitse vertaling van Speedy Gonzales van Pat Boone. Ja, en toen kwam het allemaal langzaam van de grond. Na het debacle met Gitte ben Vertaling Rex Gildo maakt dikwijls gebruik van Engelse songs, die in vertaling de hitparade opgezongen worden. „Velen ergeren zich aan dit procédé. Maar Italië P maakt Engeland er zich ook wel eens schuldig aan. Om maar niet te spre ken van Nederland. Vrijwel alle Ne derlandse hits zijn afkomstig uit Frankrijk. Italië of Duitsland. Het is gewoon zó, dat niet iedereen Engels of Frans verstaat en om dan toch zo'n liedje populair te maken. Duit 'erta- >egoni televi Hitpara- jieprogramma's de" was ik erg vaak te zien in Duit land. Misschien zelfs te veel. Vorii week bijvoorbeeld zat ik vier keer de televisie. Dat is echt te gorti O.k. in Nederland liggen de hitzaken wat anders. Maar daar spreekt vrij wel iedereen vier talen. Nederland is wat dat betreft veel internationaler georiënteerd. Misschien komt het bij ons ook wel eens. Voorlopig doen wij de vertalingen aanmatigend, maar aan de andere kant is het zo, dat de populariteit een onmisbaar onderdeel van mijn vak is. In het begin keek je er wat onwennig tegen aan, maar als je langer met dit bijltje hakt, merk je vanzelf dat het niet eens vervelend is. O.k., je wordt dikwijls op straat herkend en er ver schijnen grote stukken in de pers als je met een meisje uitgaat. Maar de mensen zijn nooit onaardig. Ik bedoel een zanger, die beweert door horden meisjes achterna gezeten te worden, zwamt. Dat mogen de Beatles dan meegemaakt hebben, mij is het nog nooit overkomen. En ik kan me moei lijk voorstellen dat het anderen wel Go". De opnamedatum (vrijdag j.l.) hield in, dat Rex op zijn verjaardag moest werken. Rex: „Ach, ook daar raak je aan gewend. In het begin schreeuwde ik van de daken, dat ik het verdomde om op mijn verjaardag GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP :eker niet i En iccepteer je. En friet tus- POPULARITEIT bewust dat ik popu- Het klinkt misschien wat dan merk je, dat het eigenlijk eens zo veel uitmaakt. Het is alleen jammer, dat ik iedere keer naar Ne derland moest. Nu moest mijn vrien dinnetje alleen een feestje bouwen. Maar de schade halen we later wel (Nederland II, 19.05 uur). DE FILM VAN VANAVOND Vanavond kunt u popzanger Cliff Richard nog eens zien in de tijd vóór hij zich vol geloofsijver aan religieuze teksten ging wijden. In de rug gesteund door de toen niet van hem weg te denken „Shadows" maakt hij in „Summer Holiday" een reis per dubbeldekker naar Athene. Het verhaaltje van Cliffs vierde film stelt niet veel voor en hoeft alleen maar ruimte te bieden aan wat aardige plaatjes, showballetjes en natuurlijk songs. Cliff Richard zingt onder meer „The next time", „Summer Holiday", „Bachelor Boy", „All at once, it's you". Het bijzondere van deze showfilm van regisseur Peter Yates, die later bekendheid zou krijgen als maker van successen als „Bullitt", „John en Mary" en „Murphy's War", is dat gedurende de reis naar Athene met amoureuze complicaties,, getracht wordt onder weg in elk land door zang en dans de nationale sfeer op te roepen. De Joego- slaven maakten indertijd bezwaar tegen het deel dat in hun land speelt. Terecht of niet, het is het meest dynamische onderdeel van de film geworden. (Nederland I 20.35) wordt vanavond te Ge- nève gehouden. In het program ma Studio Sport zal er verslag van worden gedaan. Het gaat om de tournooien om de Euro pacup voor landskampioenen - - - Fey- RUQBLIK toernooi de UEFA-Cup - heen Runners-up-cup, Jaarbeursstedenbeker- (Ned. deelnemers F. C. Den Haag en PSV). Voorts besteedt Studio Sport aandacht aan de Tour de France en de atletiek wedstrijden op Papendal. (Ne derland 1 22.25) De National Filmboard of Canada is sinds jaar en dag een instituut dat befaamd Is om zijn meer dan voor treffelijke films in de documentaire sfeer. De KRO bood gisteren een voor dit instituut gemaakte film over Sai gon van Michael Rubbo. Die was voortreffelijk in hoge mate. Dit niet alleen omdat het in cinemato grafische zin een goed werkstuk was. Dus met erg knap camerawerk, goede montage, goed commentaar. Maar vooral door de „droge" berichtgeving van de corrumperende invloed died e aanwezigheid van dollarrijke op de Saigonse Tv-programma over Armstrong heeft. Enige bezwaar dat we nog hebbt tegen AVRO's Televizier is de indire te wijze van berichtgeving waart Televizierlst een andere Televizierist ondervraagt. Dat kan eenvoudiger, directer. Voor het overige was ubriek HILVERSUM (ANP) In met het overlijden van de beroemde jazz-trompettist Louis Armstrong, zendt de TROS op donderdagavond een kort programma uit, dat werd samengesteld uit filmflitsen en opna- Met name gold dit voor de manie waarmee het overlijden van Loui Armstrong werd begeleid. Helaas ook in interview-vorm, maar Willem Duys gaf toch een knappe karakteristiek van de misschien grootste jazz-i van deze eeuw en hij zorgde en dat die grootheid ook tot klinken kwam. Franse keuken op z'n Braziliaans BERLIJN Het is zover. De groep jonge opstandigen die vorig jaar met hun protestvergaderingen met succes een greep naar de macht deden op de Berliner Filmfestspiele en dit keer een eigen festival mochten or ganiseren, worden nu aangevallen wildere filmers. De opstandigen wor den nu op hun beurt aangevallen, omdat zij „broodfilmers" zouden zijn. die uitsluitend films maken om er ook nog wat aan te verdienen. De ware onafhankelijke filmmaker zo heet het nu maakt films, die onverkoopbaar zijn, omdat ze door geen enkele keuring kunnen komen en zelfs voor „huiselijk" gebruik moeilijkheden met de zedenpolitie zouden opleveren. Afgezien van de absurde beschuldi gingen via pamfletten geuit aan het adres van het Forum des Jungen Filmes, mag geconstateerd worden dat dit forum weinig opzienbarends heeft weten te presteren. Het ver toont vele erotische en politieke geëngageerde films maar de enige Ma- IHPPH Tijdens zijn verblijf in Ameri ka werd de Joegoslavische regisseur gefascineerd door de figuur van Wil liam Reich, de eerste man die we gens groepsex in de gevangenis be landde. terwijl hij de leer verkon digde dat de men zich boven zijn moest verheffen. Op de hem eigen ironisch-erotische wijze laat Makavejev dan een twee tal gecompliceerde liefdesgeschiede nissen zien één Amerikaanse en één Joegoslavische om dan op een verrukkelijke manier tot een bijna banale slotconclusie te komen. De film. die nu ook aan Nederland ver kocht is. zal zonder noemenswaardi ge keuringsbezwaren binnenkort in ons land te zien zijn. Door dit Fo rum des Jungen Filmes is de officië le competitie echter toch wel in een impasse geraakt. Wat er „im Wett- bewerb" wordt vertoond is nauwe lijks een festival waard. Met name de Duitse uitverkorenen tonen dat duidelijk aan. Michael Verhoeven im Glashaus liebt.." een driehoeks verhouding tussen drie zo volmaakt oninteressante mensen, dat alleen de erg vermoeide filmkijkers tot het einde bleven zitten. De schilder Igor moet kiezen tussen zijn vrouw (Sen- ta Berger) en zijn geliefde (Marian ne Blomquist) een voor ons niet zo moeilijke opgave, maar Igor wil an ders leven, kan geen besluit nemen en eindigt tenslotte spiernaakt dooi de straten van Wenen wandelend, scheldend op de domheid van de voorbijgangers, die dit tafereel met „burgerlijke" verbazing gadeslaan. Ranier Werner Fassbinder maakte het zo mogelijk nog bonter met „Whity" het verhaal van een servie le negerbediende in het Zuiden van de Verenigde Staten verknocht aan een zeer decadente familie. In ui terst trage taferelen laat Fassbinder zien hoe Whity tenslotte in opstand komt, de hele familie uitmoordt om dan de woestijn in te vluchten en er van dorst te sterven. Een anti-film, die Fassbinder tijdens een persconfe rentie alleen maar kon verdedigen met de woorden: „Die mensen had den niets te doen, dus waarom zou den zij haast hebben. Als ik meer actie in de film had gelegd, zou ik oneerlijk zijn geweest." Het woord oneerlijk lag hem op de lippen_ be- eerlijk gezegd r niet als film op een festival vertoond krijgt. Een andere curiositeit 'n ander woord is er niet voor was de Braziliaanse film „Wat smaak je lékker. Fransman" waarin aan de hand van oude kronieken een geval van kanibalisme anno 1557 wordt belicht. Braziliaanse inboorlingen ne men een Fransman gevangen, laten hem negen maanden als hun gast een herenleven leiden om hem dan smakelijk op te peuzelen na enig ritueel. Verreweg de meest imposan te film in de achter ons liggende drie dagen was wel Zivojin Pavlovic's „Rode oogst". Deze Joegoslavische film toont op indringende wijze hoe anno 1946 het Stalinisme het platte landsleven aan de rand van de af grond bracht door met harde hand en chantage de boerenbevolking te dwingen hun schamele bezittingen af te staan aan een soort federatie, die koeien met gouden horens be loofde, maar niet competent was hun onduidelijke idealen te realiseren. Een sociaal zeer bewogen document, waarin de hoofdfiguur door zijn zeer menselijk getekende zwakheid niet in staat blijkt de verantwoor ding die hij plotseling gekregen heeft tot een positief resultaat om te bui gen. Maar „Rode oogst", is dan ook de witte raaf in de vlucht tamme kleurloze kanaries die de laatste da gen over bezoekers van de 21 ste Berliner Filmfestspiele heeqgevlogen is. Berlijnse gouden beer voor „Decica' i Finzi Contini) is dinsdagavond onderscheiden met de grote prijs van het 21ste filmfestival van Berlijn. De jury zei, dat deze film was onderscheiden met de Gou den Beer omdat de vorm en de inhoud van de film, geregisseerd door de vandaag 70 jaar geworden Vittorio de Sica, met elkaar in per fecte harmonie waren. De tweede prijs, de Zilveren Beer, ging naar een andere Italiaanse inzending, „II De jurey besloot deze film, die in Berlijn zijn première bleefde, de speciale prijs toe te kennen. De Amerikaanse actrice Shirley Maclai- ne werd onderscheiden met een Zil veren beer voor haar optreden in de film „Desperate Characters" en de Fransen Simoni Signoret en Jean Gabin ontvingen deze zelfde prijs voor hun rol in „Le Chat". De gou den beer voor de beste korte film werd toegekend aan de Amerikaanse inzending „The Apartment". In deze INTERNATIONALE FILM FESTSPIELE BERLIN 25.6.-aZI97l categorie werden de Joegoslavische film „In Continuo" en de Duitse inzending „Die Ordnung" met een zilveren beer onderscheiden. De Amerikaan Frank D. Gilroy kreeg een zilveren beer voor het scenario en de dialoog van „Desperate Cha racters" en de Noor Ragnar Lasse De Joego-Slavische fili

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2