&zidó&(2owumt Weigeraars volkstelling toch vervolgd? Louis Armstrong overleden Drugbezitters in Spanje aangepakt Den Haag rijkste stad van i land Minister Van Agt moet beslissen Kreisky wil nieuwe verkiezingen „Snuffelaar' ruikt explosieven Feijenoord loot club uit Cyprus Van Ravens krijgt weer dispensatie Arbeider wint lotto Een week militaire detentie voor Rinus Wehrmann Staatsiebezock aan Indonesië eind augustus AAN ONZE LEZERS verkoop in de nieuwe slagerij van VAN DER GEEST Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank. Amro-bank N V., Leiden Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 to per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.432 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Nederland I: 18.25 uur Tour de France; 19.10 uur Dubbeldekkertjes; 20.35 uur Summer Holiday, film. Nederland II: 19.05 uur Eddy ready go; 21.05 uur Spel zonder grenzen; 22.25 uur Cardiff Canton Singers. WOENSDAG 7 JULI 1971 Droog, zonnig en vrij warm met max. temperaturen rond 25 graden, maar aan de kust bij wind van zee onge veer 20 graden. Min. temperaturen omstreeks 13 graden. Zwakke tot ma- hoofdzaak tussen noord tige KJSt. DR. KRUIZINGA: „Frisdrankflessen j na gebruik niet gasdicht afsluiten" DEN HAAG (ANP) Om het explo- I sicgcvaar te beperken moet men de grote flessen met frisdrank als ze een maal open zijn, niet meer gasdiclit af fluiten. Deze waarschuwing geelt dr aft redende staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in antwoord op een i-raag au het socialistische Tweede- Kamerlid mevrouw Brautigatn. Men mag de grote flessen ook niet i ttoten of schudden, en ze niet in de zon I Pari dan in de aandacht zeer ten faveure van de hoteliers. Een grote en een kleine toerist ver maken zich ieder op hun eigen manierTerwijl vader een opname muakt van de Place de la Concorde, amuseert junior zich, op vaders rug met rammelaar en bijtrino- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegen eerdere verwachtingen in zullen de weigeraars van de volkstelling mogelijk toch vervolgd wor den. De vijf procureurs-generaal van de gerechtshoven, die regelmatig vergaderen om coördinatie te brengen in het ver volgingsbeleid van het openbaar ministerie, hebben een werkgroep ingesteld om over al dan niet vervolging van de weigeraars te adviseren. Gisteren zou de werkgroep haar eindrapport aan de procureurs-generaalvergadering hebben uitgebracht. Daarin zou worden geadviseerd wél te vervol gen. NEW YORK (Reuter) Louis Armstrong, grootste jazzmusici van deze eeuw, is dinsdagmorgen in zijn woning in New York overleden. De dood trof hem zijn slaap. Zondag j.l.washU 71 jaar geworden. Begin mei was hij uit het ziekenhuis ontslagen waai hij half maart met een hartkwaal was opgenomen. Hij verkeerde daar wekenlang in een kritieke toestand, ma knapte weer op en verscheen nauwelijks een week i zijn ontslag in een televisieshow van David Frost. Tw weken geleden nog vertelde hij aan dagelijks op de trompet oefende oir te bereiden. Armstrong zal vrijdagavond 19.00 i Congregationistentempel van Corona begraven. (Meer elders in deze kranl). Dansen Heerlijk Bij Evert Castelêin MADRID (A.P.). De Spaaqse regering heeft de maximumboete voor het in bezit hebben van een kilogram harde drugs verhoogd tot bijna 400.000 dollar, aldus heeft een regerings woordvoerder bevestigd. De woordvoerder van het ministerie van Financiën gaf geen verdere bij- zanderheden maar bevestigde dat per decreet van 21 juni de rechtbanken in het land opdracht hebben gekregen een maximumboete aan te houden, die tien maal hoger lag dan de vroegere. De nieuwe maximumstraf behoort tot de hoogste ter wereld voor delicten die verband houden met het bezit van of de handel in drugs. In de afgelopen weken heeft de Spaanse politie grote acties ondernomen tegen druggebruikers en handelaren. In Torremolinos werden in de laatste week van juni 120 personen gearresteerd, op de Kanarische Eilanden 55- Ook in Madrid, Barcelona, Bilbao en San Se bastian is de politie in het geweer ge komen. De nieuwe bepalingen voor de op te leggen boetes variëren van 550.000 pe setas (7-857 dollar) voor canabis tot 27.500.000 pesetas (392-857 dollar) voor lsd en heroïne, alles per kilo- De boete op het in bezit hebben van een kilo hasjiesj is gesteld op 2-750.000 pesetas (39-285 dollar). De nieuwe boetes zijn niet officieel bekendgemaakt. De nieuwe bepalingen zijn duidelijk gericht tegen de handelaren, maar zullen ook veel buitenlandse jongeren kunnen treffen, die uit Marokko marihuana mee brengen naar Spanje. Een advocaat die zich specialiseert in rechtszaken tegen buitenlanders die zijn beschuldigd in verband met bezit van of handel in verdovende middelen, voor spelde dat de nieuwe bepalingen de ge vangenissen overvol zal maken. Het gaat waarschijnlijk om een 10 a 15-duizend weigeraars. Na de eerste ronde van de telling miste het CBS 0,3 procent van de kaarten, overeenkomend met ongeveer 24.000 getelden. Daaronder waren ook de langdurige niet-thuis- gevallen en de kaarten van kinderen van weigerende of niet-thuis zijnde ouders. De uitslag van de natellingen is nog niet bekend bij het CBS. De geval len waarin onmiddellijk en pertinent werd geweigerd, heeft het CBS direct doorgestuurd naar het openbaar ministe rie. Het CBS verwacht dat uiteindelijk OOSTENRIJK WENEN (DPA) Kanselier .Bruno Kreisky van Oostenrijk, die hoofd vam een socialistische minder heidsregering staat, heeft de voortijdige ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen aangekondigd. Dr. Kreisky zei gisteren dat het Oos tenrijkse volk in oktober naar de stem bus zal moeten om te beslissen hoe het geregeerd wil worden. Na de parlements verkiezingen in maart 1979 kreeg Oos tenrijk voor het eerst sinds de oorlog een socialiseische regeringsleider. In de vier jaren daarvoor regeerde de conservatieve Oostenrijkse volkspartij (OEVP) onder kanselier Josef Klaus Kreisky beschikt in het parlement over 81 zetels De OEVP heeft er 78. De zes afgevaardigden van de Oostenrijkse vrij heidspartij (FPOE) kwamen daardoor in een belangrijke positie. De socialisten voelen 'zich gesterkt door hun succes bij de verkiezingen die in april van dit jaar voor het president schap zijn gehouden. Hun kandidaat, Franz .Tonas. kreeg 52 8 van alle stemmen. Zijn tegenkandidaat van de OEVP. Kurt Waldheim, leed een duide lijke nederlaag. nog geen 15.000 gevallen van weigeraars zal overblijven. Het ministerie van Justitie verwacht dat niet voor eind augustus de definitie ve beslissing over al of niet vervolgen van weigeraars zal vallen. De nieuwe minister van Justitie Van Agt beeft in januari, toen hij nog als hoogleraar op trad, in een interview gezegd dat hij vervolging op grote schaal van de wei geraars onverstandig vond. Hij zal nu de uiteindelijke beslissing over al dan niet vervolgen moeten nemen. V akantieverkeer in Frankrijk eist 226 doden Ondanks 20 kg stenen Hond redde zich 't leven BEDUM (ANP) Hoewel een jonge herdershond een jute zak met 20 kilo stenen om de nek had. heeft het dier kans gezien uit het riviertje de St.-Annermaar tussen het Groningse St.-Amen eo Bedum te komen. De zware zak was met een snijdend nylondraad om de hals gebonden De rijkspolitie vond het dier in deze ergerlijke toestand aan de wallekant van het riviertje. Als de eigenaar van de hond zich niet binnen 24 uur meldt, zegt de groepscommandant van de rijks politie. zal men proberen met gebruikmaking van het reukorgaan van de hond de eigenaar op te sporen. Het dier behoeft niet bang te zijn dat hij weer naar zijn vroegere baas moet het heeft al een liefdevol tehuis gekregen. PARIJS (AFP) De drukte tijdens het vakantieverkeer op de Franse wegen heeft een zware tol geëist. In de periode i 30 juni tot en met 4 juli verloren mensen bjj verkeersongelukken het leven. Er vielen 7.000 gewonden. De politie registreerde in deze korte periode 4.862 verkeersongevallen. De 4e juli, was de zwaarste dag. namelijk 1.050 ongelukken, 66 doden - 1.080 ge wonden. Vorig jaar vielen in dezelfde periode 211 doden en 6.357 gewonden Gazamoorden Met de vondst van een met kogels doorzeefd lijk in het vluchtelingenkamp Shati Arab hebben de Israëlische militaire autoriteiten de 75ste moord van dit jaar in de bezette Strook van Gaza ontdekt. BELFAST (AP) Het Britse leger Noord-Ierland heeft een mechanische fijne neus in gebruik genomen, uiteraard de „snuffeiaar" genoemd, en de eerste proef in de praktijk werd een ongehoord De snuffelaar wees drie mannen die werden vastgehouden in verband met een recente serie ontploffingen. Als de snuffelaar deha nden van r sen afsnuLelt kan worden vastgesteld of die in de afgelopen 24 uur ontplofbare middelen hc-bben aangepakt. Of de snuf felaar ook reageert als de boosdoeners hebben gewerkt met bijvoorbeeld rubber handschoenen aan is nog niet bekend. Ajax ontmoet Dynamo Dresden GENEVE Feijenoord- heeft voor het Europacuptoernooi voor lands kampioenen een makkelijke tegen stander geloot, Olympiakos uit Cy prus, Ajax was minder fortuinlijk. Het moet in de eerste ronde al aan treden tegen Dynamo Dresden uit Oost-Duitsland. Herinnerend aan Karl Zeiss Jena, dat vorige seizoen zo knap tegenspel bood, temperde deze wetschap het optimisme het optimisme van voorzitter Jaap van Praag. ,,Wij beginnen meteen met een hele kluif", zei hij somber. En hij me moreerde aan Feijnenoord, dat in 1970 ook al ongunstig lootte tegen Ut Arad en toen meteen werd uitgeschakeld. De eerste wedstrijden van de Europa Cup die Ajax en Feijenoord beiden eerst thuis spelen worden gehouden op 15 september. De returns zijn vastgesteld op 29 september. DEN HAAG (ANP) Blükens een analyse van de gemeentebegrotingen over 1971 en de reserves en de kapi taalpositie van de gemeenten blijkt Den Haag de rijkste gemeente in het land te zijn. Eigen kapitaal en reser ves tezamen van de residentie kwa men per einde 1970 neer op gemid deld 335„5 gulden per inwoner. Voor Utrecht komt het gemiddelde per in woner op 106 gulden en voor Rotter De Raad van de Gemeentefinanciën heeft deze cijfers gekregen uit een enquête, die jaarlijks ondre de gemeen ten wordt gehouden. De omvang van de begrotingstekorten is ten opzichte van hel vorige onderzoek enigszins gedaald; van 339 miljoen gulden naar in hoofdzaak bepaald door de terug loop van 't tekort van de vier grootste gemeenten met een kleine 52 miljoen gulden. De overige gemeenten zagen dam op 160.5 gulden. De rijke positie van Den Haag steekt schril af bij de positie van Amsterdam, die volgens de opgave van de Raad voor de Ge- meentefir,ancien neerkomt op een ne gatief saldo van 438 gulden per inwn- De reserves van Den Haag plus het eigen kapitaal van deze gemeente be droeg per einde 1970 180,5 miljoen gulden. Het Utrechtse cijfer was 29,6 miljoen gulden en hei Rotterdamse cijfer 109.5 miljoen gulden. Amster dam noteerde een negatief totaal van bijna 360 miljoen gulden.' het gezamenlijk tekort stijgen met 16. miljoen gulden. Het aantal gemeenten met een begrotingstekort is ten op zichte van de uitkomsten van de en quête 1970 relatief sterk gestegen. Het gemiddelde tekort van de gemeenten is licht gedaald. Evenals in de vorige jaren blijkt ook thans een belangrijk deel van de te korten te worden veroorzaakt door het verschil tussen de uitgaven voor het onderwijs enerzijds en de op dit ge bied ontvangen uitkeringen ander- DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft besloten Lou van Ravens (48) opnieuw dispensatie te verlenen en voor het ko mende seizoen te handhaven op de scheidsrechterslUst betaald voetbal. De Schiedammer, die vorig jaar hoewel hü de leeftijdsgrens van 47 jaar had be reikt voor de eerste maal dispensatie kreeg. blürt ook op de internationale arbiterslijst voorkomen. Deze lijst blijft /erigens ongewijzigd. SIEBENGEWALD De maandag 50 jaar geworden fabrieksarbeider J. van Bommel uit Slcbengewald heeft 415.000 lilden getrokken uit de Duitse lotto. De man, getrouwd en kinderen van en 9 jaar. nam meteen het besluit n eigen huis te bouwen. Wat hij (Van verslaggevers) DEN HAAG Rinus Wehrmann is door het loog Militair Gerechts hof in Den Haag veroordeeld tot week militaire detentie (Nicuwer- sluis). De eis van de advocaat-fis ca al bü het HMG was twee weken geleden 12 dagen verzwaard. Het vandaag uitgesproken vonnis beeft voor Rinus Wehrmann geen verdere consequenties. Door zijn gevange nisstraf van ruim drie maanden, nadat hfj door de Krijgsraad twee jaar was veroordeeld wegens het niet opvolgen van het dienstbe vel zijn haar te laten knippen, heeft Rinus de week militaire detentie al uitgezeten. Volgens zijn advocaat mr. R. M. Schutte overwegen de militaire au toriteiten om het verschil tussen het uitgezeten voorarrest en de uit spraak van het HMG te compense ren. In welke vorm is niet gezegd. In wezen is de week militaire de tentie zwaarder dan de eis van de advocaat-fiscaal mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, twaalf da gen verzwaard. Laatstgenoemde had de afdoening van deze zaak ii krijgstuchtelijke sfeer getrokken, het HMG in strafrechterlijke sfeer. Volgens de president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. M. Fikkert. was het bevel aan Rinus om zijn haar te laten knippen juist. Door dat niet op te volgen heeft Rinus Wehrmann zich volgens mr. Kikkert schuldig gemaakt aan op zettelijke ongehoorzaamheid. „Dat is een ernstig misdrijF', zei hij, maar het Hof wil met een geringe straf volstaan, omdat Rinus gebrek aan aanpassing aan de militaire situatie en onvoldoende inzicht had de door de militaire dienst ge stelde eisen". Zoals bekend kreeg Wehrmann dat bevel op de eerste dag dat hij onder de wapenen Het pleidooi van Rinus raadsman Schutte werd door het Hof verwor pen. „Het bevel stond niet in func tionele relatie tot de dienst", had Schutte twee weken geleden voren gebracht. „Het was dui delijk een dienstbevel", liet de pre sident vanmorgen weten. „Ook het haarknippen zien wij niet als een beknotting van de persoonlijke vrij heid", aldus mr. Kikkert op 't ver- van raadsman Schutte. Rinus was vanmorgen niet aanwe zig bij de uitspraak van het Hof. Hij zat thuis. „Die zaak heeft hem mentale klap gegeven", zei zijn (Van i parlementaire redactie) DEN HAAGKoningin Juliana en prins Bcrnhard zullen hoogstwaarschifn- lijk eind augustus een officieel bezoek brengen aan IndonesiëBij de rijks voorlichtingsdienst toonde men zich echter zeer verrast over een bericht, dat prins Claus en prinses Beatrix het ko ninklijk paar op deze reis zouden ver gezellen. Daar is ons niets ran bekend, aldus een R.V.D.-woordvoerder. Koningin en prins zullen te gast zijn van president en mevrouw Soeharto. Het officiële bezoek zou vijf dagen duren, daarna zouden de koninklijke bezoekers nog ongeveer een week willen rond reizen om onder meer Bali te bezoeken- De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. drs. Schmelzer, zou het ko ninklijk paar vergezellen en zodoende in de gelegenheid zijn om te spreken met president Soeharto en minister Adam Malik van Buitenlandse Zaken. Ook vele bezorgers krant gaan in de komende weken met vakantie. Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren. Maar mochten er zich af en toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door haperingen in de verspreiding te laten bedreigen. AFD. BEZORGING ADVERTENTIE RIJPWETERING Donderdagmorgen begint de om 9.00 uur Louis de Funis en Yves Montand zijn momenteel in Parijs bezig met opnamen voor de film „La folie des grandeurs". Yves Montand speelt de bediende, die aan het Spaanse hof na duizend verwikkelingen minister is geworden en die zijn meester (de Funis), die zelf minister was, tot bediende heeft gedegradeerd

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1