Tragiek bij de finish schokte de Tour WEEK VAN WAARHEID VOOR ZOETEMELK Drie baanofficials ernstig gewond in Tarzanbocht Frazier bokst nog drie jaar MAAR 32 CLUBS IN KNVB-BEKER Vliegen maakt renner bang ct ct, MAANDAG 5 JULI 1971 Gehoord: Over Margaret Court: de GoolaGONG voor de laatste ronde. PHILADELPHIA Nog drie jaar zal de Amerikaanse wereldkampioen in het zwaargewicht Joe Frazier doorgaan met boksen. Dit heeft hij verteld in een televisieprogramma. „Na die drie jaar Is het echter onherroepelijk afgelopen. Dan ga ik me uitsluitend aan mijn familie wijden". Frazier zal op 14 juli een demonstra tiepartij boksen in het Astrodome van Houston, waar twaalf uur later Cassius Clay uitkomt tegen Jimmy Ellis. Wan neer Frazier zijn titel zal verdedigen weet hij nog niet. ,.Het lijkt mij niet waarschijnlijk dat ik binnen afzienbare tijd weer tegenover Clay zal staan. Momenteel zie ik meer in een gevecht tegen Floyd Patterson, Jerry Quarry, George Foreman (Olympisch kampioen van 1968), of de Canadees George Chu- valo", aldus Frazier. ZANDVOORT Drie Belgische baan commissarissen zijn zaterdagmiddag op het circuit van Zandvoort tijdens de training voor de Coupe Benelux, die gistermiddag wordt gehouden, ernstig gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de Belgische coureur Charles de Meutter met zijn Alfa Romeo bij de Tarzanbocht de vangrail raakte. Deze boog 0111 en raakte de drie mannen die zich in plaats van op de houten uitkijkpost bevonden tussen de vang rail en het tweede, hek. De 66-jarige George van de Voorde (Ukkel) brak beide benen en liep een Mchedelbasisfractuur op. De 27-jarige Joseph Gryson en zijn vader Julien Gryson uit Brussel liepen minder ern- stige verwondingen op. Alle drie de mannen werden naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. De coureur De Meutter bleef ongedeerd. Jackie Stewart heeft gisteren op het nieuwe Paul Rieard-eircuit van Le C'a8tellet een overduidelijke revanche genomen voor zijn nederlaag in De Grote Prys van Nederland op Zand voort. In de Franse Grand Prix toonde'* de vliegende Schot" zich oppermach tig. Stewart leidde van start tot finish. Francoise Cevert zorgde ervoor dat het een dubbele zege voor de Britse renstal werd. Claude Fran ck (Belg) met Alfa Kom 1300— :non cc: 1. Pedro (Belg) met BM Claude Franck (Belg) Alfa Ro G (gem 139.486 km.u). -2000 cc: 1. Nico Chlotakis (Ned.) Chevrolet Camaro 20.23.1 (gem 148.097 km.u). Dauflnne (Belg) 'niet Alpine 1300 S 20.34.8 Boven 1300 cc: 1. Christ Tuerlinx (Belg) met Chevrolet Corvette 20.109.9 (gem. 143.123 Arthur Wanting (N^edJ'^V'Royal'pR °6, elf ronden gereden. Boven 1300 cc: 1. Huglies de Fierlant (Belg) mei Ferrari 512 m 18.31.3 (gem. 160.612 km.u). Formule Vee: 1. i.ucicn Reyners (Belg) met Kalman MK I 21.13.5 (gcm. 142.235 km.u). NEVERS Er ging een golf van ontzetting door de opeengepakte menigte in Nevers. Met grote snelheid stormde het peleton op de finish af en plot seling lagen daar kermend vele renners op de grond. Het krakend geluid van brekend materiaal vermengde zich met de kreten van afschuw en gegil van de sirenes der ambulances, die onmiddellijk in actie kwamen. Roger de Vlaeminck, de Spanjaard Galdeano, de Italianen Conti en Vercelli, Gerard Vianen, Eric de Vlaeminck, de Tourfunctionaris Jacques Lohmuller en nog anderen telde men onder de slachtoffers. Terwijl Eric Leman zijn derde etappezege behaalde, krabbelden de meeste renners weer overeind en bereik ten zij soms lopend, zoals Vianen de finish. Daar zakten er een paar De Italiaan Vittorio Adorni gooide een flesje koud water over zijn hoofd en masseerde zijn rug en borst. Toen ging het weer even. Karstens strompelde, gesteund door Kees Pellenaars en diens zoon, naar het erepodium voor het ceremonieel van de groene trui, die hij dank zij zijn tweede plaats en de val van Roger de Vlaeminck weer om zijn schouders kreeg. Daar werd hij op nieuw onwel. De hitte, de shock van de valpartij, waardoor Karstens uit balans werd gebracht en de moorden de laatste kilometer hadden hem ge vloerd. Er deden, in die eerste momen ten van paniek, de wildste geruchten de ronde. Roger de Vlaeminck zou een bekkenbreuk hebben opgelopen en er slecht aan toe zijn. Vercelli zou even eens in levensgevaar verkeren. Maar gelukkig vielen achteraf de ge volgen van de valpartijen nog mee. Uit ren in elkaar. De drager van de groene trui, Roger de Vlaeminck, werd snel in een ambulance gehesen en naar een ziekenhuis gebracht. De ambulances vervoerden ook Lohmuller, Conti en Vercelli naar een hospitaal. Terwijl de ziekenauto's wegreden zakte Karstens op het podium van de tv-commen- latoren in elkaar.'„Het wordt helemaal zwart voor m'n ogen", riep Karstens, „Help me". Voor de derde keer als tweede geëindigd had Karstens net ver teld dat hij een enorme inspanning had moeten leveren om vooraan te komen. „Ik zat eerst opgesloten, kon tot de zesde plaats komen en raakte toen door valpartijen opnieuw achter. Ik heb te veel kracht moeten gebrui ken", steunde Karstens. UTRECHT Aan de competitie om de KNVB-beker zullen in het komende seizoen slechts 32 clubs deelnemen, t.w. de verenigingen uit de eredivisie cn de veertien hoogstgeklasseerden van de eerste divisie op de ranglijst van 28 1 nov. a.s. Gepoogd is een bekercompetitie te organiseren met amateurclubs. Dit bleeg echter niet mogelijk. Ten- j einde een speeldag te winnen voor de nationale competitie, die in de eerste divisie mogelijk 44 wedstrijddagen zal vergen, heeft het sectiebestuur besloten niet alle clubs uit het betaalde voetbal aan de bekerwedstrijd te laten deelne- Door Jean Nelissen en Peter Heerkens avond: „Roger de Vlaeminck: linker pols verstuikt en wonden aan de rug. Celestino Vercelli: diepe wonden in de linker zijde. Jacques Lohmuller: drie ribben gebroken. Tino Conti: ernstige schaafwonden". De rest van de slacht offers werd bij de finish opgelapt. Van alle renners werd meegedeeld, dat zij opnieuw zouden kunnen starten, er wa ren alleen enige twijfels aangaande Vercelli. Levensgevaarlijk Hoe kon dit gebeuren? Wei, de orga nisatie is beslist medeschuldig. Deze finish in Nevers was levensgevaarlyk. Dat kwam omdat op 350 meter van de aankomst zich een vluchtheuvel mid den in de weg bevond. De vluchtheu vel was wel met strobalen afgedekt, maar toen het peloton kwam aan stormen en gewoonte getrouw de ge hele breedte van de weg vulde, moes ten de renners plotseling voor deze vluchtheuvel uitwijken. Het gebeurde allemaal niet zeer grote snelheden. De Spanjaard Galedeano reed daar bij tegen een strobaal op die in het pe loton terecht kwam. Om Galedeano te ontwijken reed een motor van de rij dende televisiecamera de official Loh muller aan, die daar met een rode vlag stond te zwaaien. Even verder raakte de sprinter Leman ingesloten. Hij baande zich duwend een weg in het peloton. Gerard Vianen zei: „Leman gaf mij een stomp in m'n zij, waardoor ik viel en nog anderen tuimelden over mij". De uitspraken over de oorzaken van de valpartij dekten elkaar niet helemaal. Leman ontkende van zijn lijn te zyn afgeweken. Gianni Motta. die achter hem reed, bevestigde dit. Maar één ding is zeker, die vluchtheu vel had daar nooit mogen staan. De dramatiek in deze elapp verstorii- de later het onderwerp van de afgelo pen week niet. Als Eddy Merckx plompverloren, maar zeer eerlijk, uit z'n mond laat vallen: „Ze ondernemen niks", rinkelen de glazen op tafel. Want ploegleider Lomme Driessens heeft er z'n rechterhand met een enor me pats op neer geslagen. ..Voila, kar meraden, voila". Zijn donkere stem bast door het deftig wit gepleisterde hotel de la Coté-d'Opale aan de lange boulevard van Le Tourquet waar de Tour-karavaan een dag rust en bad gasten zich voor het venster klemzet- ten om iets vqn 's werelds beste wiel renner te kunnen zien. „Voila". Dat is het. Lömme heeft de hele tijd dat we wachten tot Eddy Merckx na een mid dagslaapje van zijn bed zou komen al gezegd, maar zijn kopman weigerde eenmaal beneden in te haken op de zinspelingen, die het gesprek op nieuw op gang moesten brengen. Neutraal Edd.v Merckx is nooit vernietigend over zijn collega's en daarom keek Lomme Driessens in eerste instantie neutraal naar de draaideur toen op de aktuele vraag „had het peloton je de afgelopen week niet feller moeten aanvallen?" De reactie kwam: „Ach. wat konden ze in dit soort ritten on dernemen? Zeg zelf, het parcours was er toch niet geschikt voor". Driessens had er juist een vlammend betoog op zitten en zweeg nu. „Het zijn", had hij eerder geroepen en dat zeer duidelijk hoorbaar „net kui kens rond de kloek. Ik snap er niks van. Maar luister: Het is natuurlijk wel goed voor ons. Allez, wat denkt ge Eddy kan zich toch. niks beters wensen Ik hou 'em maar in. Natuur lijk. Hij mag van mij geen trap te veel geven. Waarom met tien minuten voor sprong de Tour winnen Dat zou toch gekkenwerk zijn. Laat het hele spul maar rustig rond hem biyven. Laat hem maar met een minuut voorsprong in Parijs komen. Wal maakt dat? Ge wonnen is gewonnen" Even later valt hij uit zijn rol, wan- 1 gisteren. Op zyn gezicht is nog neer geïnformeerd wordt naar wat hij zal doen als bijvoorbeeld in de aanloop naar de Puy de Dome enkele minde ren demarreren. Zal Eddy Merckx dan, zijn prestigegevoel kennende, toch niet achter een groepje gaan rijden, alhoe wel zijn ploegleider liever een wat ge matigder houding ziet? „Ze onderne men zelf toch niks". Bats, het is eruit en Lomme Driessens roept victorie. „Wat heb ik je gezegd?. Nou hoort ge het van hem zelf. Ze ondernemen niks. Zoetemelk. Allez. Zoetemelk. Jullie Hollanders geven er zo hoog van op. Hebt gij hem deze week gezien? Waar om is hij na al die sprintjes voor het bergklassement niet eens een keer doorgegaan? Als 'm de Tour kan win nen. zoals ze denken, had h(j dat eens moeten proberen. Merckx zou het in zijn geval gedaan hebben". NEVERS Op Joop Zoetemelk rust de zware druk de Tour de France te verlossen van eenzijdigheid die Eddy Merckx er twee jaar geleden in bracht. Van hem verwacht men dat hij de boeien breekt. Bij alle opwinding over wat kan komen in de week van de waarheid nu hij zich als wielrenner zo ontwikkelt dat men hem de moeilijkste rol toebedacht die een Tour renner te geven is, blijft Joop Zoetemelk de rust zelve. Hij laat zich niet meeslepen in de druk te rond zijn persoon, die meer belang stelling geniet dan Ocana of Petterson. wanneer het er om gaat wie de eerst aangewezene is om Merckx in de ber gen serieus te bekampen. „Je moet", vindt Joop Zoetemelk, „gewoon logisch zijn en dan kom je tot de conclusie dal Merckx voorlopig niet te kloppen is. Hij heeft zijn kwaliteiten al langer bewe zen dan ik. Natuurlijk is het mogelijk dat ik hem goed kan volgen, maar dat moet in deze dagen bewezen worden Vooraf kun je, als je reëel blijft, niet zomaar zeggen: Zoetemelk gaat Merckx effe pakken". Al te grote bescheiden heid „Nee. ik zie het gewoon zoals het is". Moeilijk te ontkennen valt en dat doet hij dan ook niet dal Joop Zoetemelk opvallend sterker rijdl dan vorig jaar, toen hij tweede werd achter Eddy Merckx. „Ik denk dat het komt door mijn zelfvertrouwen. Dat is mijn kracht. Als je maar vertrouwen hebt in jezelf, dan ben je er Ik voel het als ik tegen de cols opga. Dat kost me minder moeite dan vorig jaar. Toen kon ik wel redelijk mee naar boven, maar als er don in de laatste# kilometer flink aan gesleurd werd. kwam ik net iels tekort. Dan kon ik niet meespurten en dat lukt me nu wel. Een bewijs dat ik sterker ben geworden". Maar de garantie dat hij Eddy Merckx voor problemen gaat stellen en de eerste Nederlander wordt die het Tourberg- klassement wint. geeft Joop Zoetemelk niet. „Merckx is zeker zo goed als vorig jaar. Bovendien vind ik zijn ploeg beter Als je dat nagaat, zal het niet een voudig zijn om hem te bedwingen. Maar ik zal het wel proberen. Zo kalm als vorig jaar toen de slag eenmaal ge vallen was, ga ik me niet houden. Ik ben van plan te attaqueren. Dat hangt gewoon samen met zijn zelfvertrouwen Als je dat hebt. krijg je zin om aan te vallen. Dan denk je dat je alles kunt" Van hem zullen ze niet gauw zeggen dat hij liidt aan zelfoverschatting. Hij is moeilijk gek te maken. Joop Zoete- PETER HEERKENS NEVERS. Voor het eerst in de geschiedenis van de Tour de France werden gisterochtend de renners met vliegtuigen naar hun volgende startplaats vervoerd. In Le Touquet startten een Caravelle cn een Viscount van Air Inter voor de 250 kilometer lange vlucht met aan boord de renners, de ploegleiders en officials. De enige die geweigerd had jn een vliegtuig te stappen was de Duitser Wolfshohl. Hij maakte de tocht per ambulance. Niet omdat hij ziek was, maar gewoon omdat hij bang is om te vliegen. Opgqwekl 1 Parijs. „Ik heb in de ambulance heerlijk geslapen". arriveerde Wolfshohl i i hij. De eigenlijke leider in de Tour heet Enrico Paolini. Als men alle bonificaties zou vergeten, zou hij de gele trui dragen. Want hij is steeds in dezelfde tijd als Eddie Merckx gearriveerd. Alleen in het derde deel van de eerste etappe naar Mulhouse, bereikte Paolini drie seconden eerder dan Merckx de eindstreep. Hij was toen ontsnapt met Erick de Vlaeminck en Van Vlierberghe. Wanneer de bonificaties niet meegerekend worden, zou het algemeen klassement er als volgt uitzien: 1. Paolini; 2, Eddie Merckx. Pruttelt De meester zelf echter, en wie kan li'el beter weten dan hij, pruttelt tegen. „Nee Lomme. dat had geen zin voor Zoetemelk. Er was geen dag die zich daarvoor leende. Ik zei het toch al: Dip parcoursen waren er te licht voor". De naam Zoetemelk drijft het gesprek van de directe concurrenten. Motta, Zoetemelk, Petterson, Oeana. „Ik kan er niks van zeggen", antwoordt Eddy Merckx, die een rondje bestelt en de hand drukt van 'n bejaarde Bel gische gravin, die als zoveelste (want aan dure buitenverblijven blijkt Le Tourquet zeer rijk) de Molteni-ploeg komt inviteren voor een visite. „De koers is niet hard genoeg geweest om een indruk te kunnen krijgen van hun vorm. Maandag ga ik dat voor het eerst zien. Op de Puy de Dome. Daar kan een flinke klap vallen. We zullen wel allemaal samen aan de voet ko men. het eerste stuk is immers vlak. maar dan gaat het uit elkaar. Er kan heel wat gebeuren. Dan weet ik ook meer over mijn tegenstanders. Nu kan ik ze niet rangschikken". Het glas is inmiddels gehesen. De gra vin heeft een grote pils besteld, waar schijnlijk, omdat Eddy Merckx het ook deed. want ze loopt hard met hem weg. Dat is duidelijk. Eigenlijk heeft Eddy' Merckx weinig zin in het uitje aan adellijke zijde, maar als een gravin blijkt mee te vallen, trekt hy er met zijn Molteni's een half uur voor uit om eregast te zjjn in een grote tuin. Le Tourquet waar vele rijkaards zich tevergeefs proberen te verzekeren van Merckx' visite in hun niet-geringe op stallen) is jaloers. Waar zou de gravin het aan te danken hebben Puinhoop „Ik wacht op (le puinhoop, die ont staat als de rechter ons op 4 augustus in het gelyk stelt en als er gerechtigheid is winnen we", zei ZFC-voorzitter Stienstra za terdag tijdens de buitengewone algemene vergadering sectie be taald voetbal. Een historische ver gadering, omdat de afgevaardig den van de lietaalde clubs met grote meerderheid besloten de cri teria voor sanering goed te keu ren, waardoor die sanering een feit is. Toch kan aan de woorden van de heer Stienstra niet zon der meer voorbij worden gegaan, want het dreigt inderdaad een levensgrote puinhoop te worden, indien de rechter straks de „ge- vonnisten" in het gelyk stelt. Im mers, de gevolgen zyn niet te overzien als op 4 augustus de klok wordt teruggedraaid. Mr. J. J. M. Kaulingfreks, de advocaat van de KNVB, mag dan van mening zijn, dat de bond het recht heeft een aantal clubs uit de betaalde sec tor te zetten, omdat het algemeen belang van die sector daarmee in gediend, het doet irreëel aan een nog niet bestaande wet als lei draad te hanteren. Mocht hiyken, dat de KNVB onrechtmatig heeft gehandeld, dan kunnen er twee dingen gebeuren: A: de rechter besluit, dat de acht clubs weer tot de betaalde sector moeten worden toegelaten; B: de rechter beslist dat aan de acht clubs een schade vergoeding moet worden uitge- I11 het laatste geval Is er wat de competitie betreft geen probleem; die kan dan normaal worden afge werkt. Maar wordt de bond ge dwongen de acht clubs weer in het betaald voetbal te laten spe len, dan zijn de moellykheden niet te overzien. Elf dagen na de uit spraak begint immers de compe titie betaald voetbal. Volgens de FBO zou de toekomst van het betaalde voetbal alleen door de sanering kunnen worden veilig gesteld. En hoewel wfó daar ook van overtuigd zyn, moet op dit moment voor de eerst komen de tUd 't ergste worden gevreesd. „Het wordt een complete chaos", zei Llmhurgla-voorzltter Gerards zaterdag na afloop van de verga dering. Het ziet er inderdaad naar uit. Harde lijn HET nationale honkbalteam heeft zyn gezicht niet kunnen redden. In Haarlem eindigde de ploeg van lijdi'iijk coach Bel Smeltzl.v troosteloos onderaan. De ene overwinning, die gezien de overige resultaten als een toevals treffer kan worden bestempeld, werd niet gevolgd door meer suc ces. I)e leiding van Smeltzly, dio slechts in het duel tegen USAFE doeltreffend bleek, heeft op ver scheidene punten gefaald. De Amerikaan bleek niet hard ge noeg 0111 op enkele kritieke mo menten spelers te vervangen. Met et*n gentleman als Smeltzly Is hut Nederlandse honkbal kcnneiyk niet gediend. Er zal een harde iyn moeten worden gevolgd, die er mogelijk voor kan zorgen, dat de face lift, die in Haarlem hnd k(ïn- nen komen, tydens het komende Europese kampioenschap djent te worden aangebracht. Totoïnleg Uli'l' teruglopen van de toto- inleg met tien miljoen gulden heeft ernstige gevolgen. Dat on dervonden zestig Nederlandse ge meenten. die bü de bouw van sportaccommodaties rekenden op financiële steun van de NSF. De koek was op. kreeg men echter te verstaan. Het is logisch wanneer cr geen geld is dat het mes erin gezet wordt, maar het is minder logisch dat afspraken, die maan den en jaren geleden gemaakt zl|n, komen tc vervallen. De NSF had in het verleden een eventuele terugslag moeten in bouwen in haar beleid, waardoor gemeenten niet voor hetblok zouden komen te staan. Misschien dat die suggstie voor de toekomst ccn haalbare za^ Bewuster Gedurende de afgelopen transferperiode is één zaak duidelijk aan het licht gekomen: De semi-prof en uiteraard de full-prof is momenteel veel be wuster van zijn zaak geworden dan drie, vier jaar geleden. Toen eaten de gewiekste „bonzen" van de clubs tegenover angstige, on zekere contractspelers, die nergens bleven in een onderhande lingspositie. Door toedoen van de Vereiging voor Contractspelers, die drs. Martien Snoeck zelf een oudprof van Xerxes naar voren schoof als adviseur cn raadsman, heeft de Nederlandse betaalde voetballer ingezien, dat zakelijk tegenspel bicden in dc besprekingen met de clubs ccn financieel v.-ordclige zaak Is. Het is goed. dat deze ontwikkeling doorzet. Een tevreden full-prof. die weet waarvoor hij in het veld staat, zal onder deze omstandig heden nuttiger en bruikbaarder voor zijn verenigng kunnen zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9