f90.- Auto hoort niet in binnenstad De grootste klompenmakerij )cgon met ening van een Grote voorsprong Sebker Golkar Breuk Spanje- Yaticaan lijkt voorlopig blijvend Woedende gevechten rond „Springboks'5 Lekkende gashouder in Leeuwarden DR. W. PREES JR(DS70): 1971; „xAANDAG 5 JULI 1971 LEIDSE COURANT Uit een kubieke meter hout kunnen ongeveer 50 paar klompen worden gehaald. De klompenmakerij gebr. Van Vilsteren in Westenholte, op steenworp afstand van Zwolle, verwerkt jaarlijks zo'n 2.250 bomen, of wel een groot bos. Een boom levert ruwweg 1.75 m3 hout waaruit klompen kunnen worden gemaakt. Er is veel afval bij een klompen industrie. „We hebben speciaal een kolk gekocht om het spul in kwijt te raken", aldus Jan v. Vilsteren. „Je kan er namelijk niets mee doen". De tijd dat de klompenmakers een fanatieke jacht op bomen maakten is voorbij. De populieren worden nu op grote trailers vanuit Duitsland naar Zwolle vervoerd. Maar in de Gelderse Achterhoek bieden boeren af en toe nog wel eens bomen via een advertentie te koop aan. Gemid deld brengt een flinke boom 100.op, de kosten voor het rooien en vervoer zijn voor de koper. Er is in de loop van enkele tientallen jaren veel veranderd in de klompenmakerij, waar Van Vilsteren de toon aangeeft voor wat ons land betreft. Niet alleen is het aantal bedrijven drastisch ingekrompen, het handwerk is in zijn geheel ver vangen door de machine. Een bos voor 700.000 klompen Wall ZWOLLE. „Als ik op elk paar klompen een dubbeltje zou' ver dienen, dan had ik een gouden business". Jan van Vilsteren, een robuuste vijftiger met een kop vol dik, grijs haar, leunt ontspan nen achterover. Dan gaat hij verder: „De jaren zestig-zeven- scher enzestig waren goede jaren. Toen Kie""l hebben we wat geïnvesteerd en «>nu- gemoderniseerd. Maar op dit ogenblik is het wat minder. De houten klomp als schoeisel loopt wat achteruit". Wat is er voor nodig de grootste klompenmakerij van Nederland te krijgen? „Aller eerst moet je een goed produkt maken en in de tweede plaats rodu' heb je een enorm stuk zelfver- hos! trouwen nodig. Trouwens zonder mo- dat laatste kun je ook geen goed niell .produkt maken". Jan van Vilsteren is een van de vier deï broers uit het gehucht Westenholte bij 1 Zwolle, die in 1934 een klompenmake- j rij begonnen. Broer Anton was de eerste die er brood in zag. Hij leende awn f90,en startte. De klompen kocht hij van thuiswerkers. Met die klompen ging hij de boer op. Hij haalde ook zijn drie andere broers Jan, Wim en 1 ge~ Kees in de zaak. „Mijn vader Had n' in meer' kinderen (7) dan koeien (6), j /.egt Jan van ilteren, waarmee hij net wjj aangeven dat het thuis armoe bijn- troef was vlak na de crisisjaren. Spoedig bleek dat Anton van Vilsteren de zaken goed had doorzien. Al gauw begonnen ze de gekochte klompen te bewerken (schuren en beschilderen) trina en (logische) volgende stap juli geen klompen verkocht. Dat het de klompenmakerijen lang niet altijd voor de wind is gegaan blijkt uit enkele getallen. In de jaren vijftig werden ongeveer 5.000.000 klompen gedragen, welke behoefte gedekt werd door 300 bedrijven. Thans worden er 1.500.000 klompen op de binnenlandse markt gesleten, die geleverd worden door een kleine 90 bedrijven. Vooral in 1959 legden veel klompenmakers het bijltje erbij neer. Wat kost een paar klompen gemid- „Ja 't is een dure dracht. Destijds hebben we geprobeerd de klomp bui ten de BTW te houden, maar dat wilde de minister niet. Maar voor dé toekomst voorzie ik eerder minder klompenmakers dan klompendragers. Een klomp is namelijk niet meer synoniem met armoede, zoals vroeger. Thans gaan er meer klompen naar de zelf maken. Weer gevoelig De klompenindustrie is een bedrijf stak, die zeer afhankelijk is van het weer. Bij mooi weer worden weinig of Het maken van klompen is reeds jaren geheel gemechaniseerdMet een lintzaag worden blokken hout uit de bomen gezaagd, waarna ze worden gemodelleerd. Als derde faze worden de ruwe modellen uitgeboord, welke bewerking nog een keer wordt herhaald. Daarna volgt het schuren en beschilderen. Op de foto het uitboren van de ruwe modellen. Drie van de broers Van Vilsteren hun bedrijf in Zwolle. Van links rechts: Jan, Anton en Kees van Vilsteren. Op de achtergrond een deel van de voorraad, waaruit de vier gebroeders hun klompen en muilen maken. stad dan naar het platteland. Ons natte landje is gewoonweg ondenk baar zonder klompen. En het is een gezonde dracht: ..'s Winters lekker warm. 's zomers lekker koel". De klompenindustrie Van Vilsteren bij Zwolle levert het gros van zijn zevenhonderdduizend klompen per jaar af op de binnenlandse markt. Er is een heel kleine export naar West- Duitsland. Dan is er niet te vergeten de souvenirklomp, die veel naar Ame rika gaat. Hoewel: „We zijn onze ima ge van een landje van molens en klompen wat kwijtgeraakt", zegt Van Vilsteren. Een nieuwe tak voor de klompenin dustrie zijn de Zweedse muilen. Vijf jaar geleden importeerde hij uit Zwe den de houten zool met daar overheen een strip leer. Ook Noorwegen en Denemarken kwamen met de schoen klomp, Sinds vorig jaar maakt Van Vilsteren de muil en schoenklomp zelf. „Het zijn nu nog maar 2.000 paar in de week", zegt hij. t.Maar de vraag is groot". Zo groot zelfs dat de binnen landse markt niet eens te voorzien is. „Laat staan dat we kunnen exporte ren. En er zijn genoeg landen die ons om die dingen vragen", besluit hij. „Maar straks zullen we zeker 10.000 paar per week maken", voegt hij er vrij gauw aan toe. De klompenindus trie van de vier broers Van Vilsteren blijft in het groot opereren. Ford van moord op neger vrijgesproken MELBOURNE (Reuter) In de Au stralische stad Melbourne is de politie zaterdag slaags geraakt met rond 3000 betogers tegen de apartheid, die de wedstrijd van het Zuidafrikaanse rugby-team Springboks tegen de Au stralische club Victoria' wilden verhin deren. Zeker twintig betogers zijn gear resteerd. De bereden politie wist na een vechtpartij de demonstranten te ver drijven. Bij het begin van de wedstrijd brak er echter een koor van boegeroep en géfluit en een hagel van voetzoekers en rookbommen los van de publieke tribu ne, waar betogers als toeschouwers bin nen hadden weten te komen. Honder den politiemannen probeerden de actie binnen de perken te houden en te voorkomen dat mensen het veld be stormden. Ter plaatse werd een eerste- Bochum: spoedig nieuwe lancering van Sojoez BOCHUM (AFP) De directeur van het observatorium in Bochum, professor Heinz Kaminski, heeft verklaard dat rekening moet worden gehouden met de spoedige lancering van een nieuwe kunstmaan in de Sojoez-seric. Ondanks het tragische ongeval van de bemanning van de Sojoez 11 zullen volgens Kaminski de experimenten met het ruimtestation Saljoet worden voort gezet. Dit is wel nodig omdat de Saljoet volgens berekeningen van het observa torium in Bochum nog hoogstens drie weken in een baan om de aarde kan worden gehouden, paarna zal het ruim testation weer binnen de aardse dampkring komen en verbranden. In de afgelopen tien dagen is de baan van de Saljoet steeds lager komen te liggen. De nieuwe Sojoez zal het ruimtestation van nieuwe energie moeten voorzien waar door een stabielere baan kan wordenn gevolgd, aldus Kaminski. hulppost ingericht, waar mensen die in het gevecht met de politie of door wild geworden paarden werden gewond, werden behandeld. De betogers gooiden knikkers en punaises onder de hoeven van de politiepaarden. Het Zuidafrikaanse rugby-team is tij dens de Australische toernee voortdu rend achtervolgd door protestacties, voornamelijk van anti-apartheidsgroe peringen en vakbonden. In Perth, waar de rugbyspelers vorige week per vlieg tuig arriveerden, waren luidruchtige bijeenkomsten voor hun hotel en op het wedstrijdterrein. Hun hotel was een doelwit voor stenen en voetzoekers. Bij een ontvangst in het stadhuis van Mel bourne werden ze geduwd en uitge jouwd. De Springboks hebben hun club kostuum al verwisseld voor een gewoon pak om zo weinig mogelijk aandacht te trekken. In Melbourne waren ze niet in een hotel, maar bij particulieren onder gebracht. Het officiële standpunt van de Au stralische regering is dat sportlieden niet gestraft moeten worden voor het beleid van hun regering. Tegenstanders van de toernee wijzen er echter op dat Zuidafrikaanse politici de Springboks herhaaldelijk „ambassadeurs van hun land" hebben genoemd. Veel Australiërs verwachten dat de voorgenomen tour nee van een Zuidafrikaans cricketteam in oktober wel zal worden afgelast na de rumoerige ontvangst van de rugby spelers. Mgr. Simonis draagt mis op in Brielle (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bisschop van het bisdom Rotterdam, mgr. A. J. Simonis, zal zondag 18 juli om elf uur 's mor gens, ter gelegenheid van het feest van de Martelaren van Chorinchem een pontificale mis opdragen in de Bede vaartskerk in Brielle. De bisschop zal tevens de preek verzorgen. HUMBOLDT (AP) De Amerikaan se romanschrijver - Jesse Hill Ford is zaterdagavond vrijgesproken van moord in de tweede graad op een jonge neger uit Humboldt. Een uitsluitend uit man nen bestaande jury heeft ongeveer ze veneneenhalf uur beraadslaagd alvorens tot deze uitspraak te komen. Ford, een blanke uit het zuiden van de Verenigde Sataten en schrijver van het boek „The Liberation of Lord Byron Jones", een boek over de raciale onrechtvaardigheid in het zuiden, was beschuldigd van het doodschieten in november vorig jaar van de 21-jarige neger-soldaat George Henry Doaks, dit met een meisje in auto op de oprijlaan van het landgoed van Ford. Ford hield vol dat hij alleen maar een waarschuwingsschot had willen los sen om de indringers weg te krijgen voor de politie kwam. De roman van Ford heeft in Humboldt opschudding verwerkt. Het thema van het boek was het gemak waarmee een blanke straffe loos een moord kan plegen; zolang het slachtoffer een neger is. ern LEEUWARDEN (ANP) In Leeu- Im warden zijn gistermiddag grote hoe- nan- veelheden gas ontsnapt uit de gashou der van het gemeentelijk gasbedrijf op bet industrieterrein. Het gas liep met geenvee' lawaai weg, doordat een veilig- nde_ beidsklep. die de bol voor een te grote Dedruk moet bewaren, onklaar raakte, de »edL Het defect kon pas na twee uur weer orden hersteld. De repara.tie nam nog- I wat tijd in beslag, omdat er een ionteur uit Heerenveen gehaald moest mei 'or<*en- De brandweer rukte voor alle lekkerheid met groot materieel uit. De Leeuwarder politie sloot het terrein 'oor het publiek af fnrr Omdat het treinverkeer op niét al te ;rote afstand van de gashouder Leeu- 'arden binnenkomt, zijn uit voorzorg de ireinen naar Harlingen in het station jehouden. De passagiers werden gedur- lende deze tijd met bussen vervoerd. NA TET-OFFENSIEF YS-militairen wilden rich mobilisatie dei' NEW YORK (AFP) Na het uitbre- iten hen van het Tet-offensiéf van de Viet- ivjn kong in februari 1968 hebben de Ame rikaanse generale staf en generaal Wil- en Ham Westmoreland geprobeerd, presi de dent Johnson tot afkondiging van een t. nationale mobilisatie te bewegen. Dit der m*ldt de New York Times zondag in de FTet achtste aflevering van haar serie over ige de geheime documenten van het Penta- rtü son. De verlangens van de militaire lei ders hadden heftige discussies binnen de regering tot gevolg. De president moest overwegen het land vrijwel op voet van oorlog te brengen terwijl er juist steeds meer verzet kwam tegen uitbreiding van het conflict. Uiteinde lijk onthief Johnson generaal Westmo reland, wiens optimistische rapporten niet hadden gerept van de mogelijkheid van een vijandelijk offensief, van het opperbevel. VERKIEZINGEN IN INDONESIË DJAKARTA (Reuter) Het ziet er naar uit dat de door de regering-Soe- harto gesteunde organisatie Sekber Golkar de Indonesische parlementsver kiezingen gaat winnen met een grotere voorsprong dan verwacht. In verschei dene delen van het land heeft zij meer dan vijftig procent van de stemmen gekregen. De regering lijkt verzekerd van een absolute meerderheid in het 460 zetels tellende parlement, ook al omdat presi dent Soeharto na de verkiezingen hon derd parlementsleden mag benoemen. Landbouwschap bepleit vergoeding midden-Delfland DEN HAAG (ANP) De gewestelij ke raad voor Zuid-Holland van het landbouwschap heeft de Tweede-Ka merleden schriftelijk verzocht te bevor deren dat schadevergoeding wordt be taald aan de agrarische werknemers die als gevolg van de reconstructie van Midden-Delfland hun bron van inkomen verliezen. Dc gewestelijke raad vindt dat een schadevergoedingsartikel opgenomen moet worden in de wet reconstructie Midden-Delfland, die binnenkort in het parlement zal worden behandeld. Midden-Delfland, begrensd door Delft aan de noordzijde en Schiedam-Vlaar- dingen-Maassluis aan de Zuidzijde, zal een belangrijke rol moeten gaan ver vullen als open- en recreatiegebied voor de randstad. Een groot aantal agrari sche bedrijven zal hiervoor het veld moeten ruimen. Maar de leiders van de twee grootste politieke partijen, de Islamitische Nah datoel Oelama en de nationalistische partij PNI. hebben beschuldigingen geuit over geknoei met de uitslgen. Het officiële Indonesische persbureau Anta- ra meldde vandaag dat de Golkar, een coalitie van functionale groepen (mili tairen, ambtenaren, boeren enz.), in Midden-Java 50,52 procent van de stemmen had gekregen. In Oost-Java, bolwerk van Golkars grootste rivaal de Nahdatoel Oelama, verwierf het rege- ringsblok hier en daar meer dan 60 procent, waar tegenover staat dat het op sommige plaatsen niet verder kwam dan 23 procent. De Golkar haalde ook in Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, de 50 procent, aldus Antara. Volgens de gisteravond bekendgemaakte officiële uitslag voor Djakarta verwierf de Golkar daar 45 procent tegen de Nahdatoel Oelama 24 procent. Ook in Midden-Java kwam de N. Oe. op de tweede plaats, en wel met 22,6 pro- (Van onze correspondent) MADRID Een breuk tussen de Kerk en de staat in Spanje over de benoeming van een nieuwe bisschop van Madrid, zal vooralsnog niet geheeld worden. Volgens welingelichte bronnen hebben Franco's regering en het Vaticaan dui delijke standpunten ingenomen, die ze niet willen laten varen. De crisis begon onmiddellijk na de dood van de aartsbisschop van Madrid, mgr. Morcillo een maand geleden. Vol gens het concordaat tussen Madrid en Rome heeft het Spaanse staatshoofd het recht om alle Spaanse bisschoppen te benoemen. Franco's voor de hand lig gende keus was de hulpbisschop van Madrid, mgr. Jose Guerra Campos, een ultraconservatief. Maar als subriele zet om deze rechtse overname van Spanjes politiek belangrijkste religieuze post ongedaan te maken, stelde de paus snel de primaat van Spanje, kardinaal Enri que y Tarancon, een gematigde figuur, aan als apostolisch bestuurder. Dit was niet in strijd met het concordaat. Het betekent slechts, dat de primaat de leiding over het Madrileense diocees heeft totdat de nieuwe bisschop is geko zen; iets dat heel lang kan worden uit gesteld. Onofficiële berichten melden, dat de regering dit weekend een lijst met drie kandidaten heeft overgelegd. Deze zijn: mgr. Guerra Campos, mgr. Jose Maria Garcia Lahiguera, de aartsbisschop van Valencia en de bisschop van Teruel, mgr. Juan Ricote Alonso. Allen zijn hoogst waarschijnlijk vóór het regime-Franco en Ultraconservatief. Ook het Vaticaan heeft drie kandidaten genoepid. De eerste is de aartsbisschop van Granada, mgr. emilio Benavent Escuin, bekend om zijn liberale ideeën en zijn uitgesproken kritiek op de rege ring ten aanzien van een demonstratie van stakers in Granada vorig jaar juli, waarbij drie arbeiders door de politie werden doodgeschoten. De tweede is de bisschop van Cartagena-Murcia, mgr. Miguel Roca Cabamellas, die in een appartement in Murcia woont, na zijn historische bisschoppelijke paleis te (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG Op de zaterdag gehouden partij raadsvergadering van DS'70 heeft dr. W. Drees jr., de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, gezegd dat het openbare vervoer ruime aandacht zal moeten hebben. De auto is volgens hem alleen geschikt voor selectief gebruik, niet voor de binnen stad, niet voor massaal woon-werkverkeer. Het ka binet-Biesheuvel, aldus dr. Drees, is dat van de nieuwe aanpak. Veel van het bestaande zal kritisch worden bezien, er zal met energie aan de toekomst worden gewerkt. Hij noemde hierbij vraagstukken als de overbevolking, het aantrekken van buiten landse arbeiders en de noodzaak om de groei van Het had volgens dr. Drees weinig zin nu al opge wonden te raken over bezuinigingsmaatregelen, die in een nota van het ministerie van Financiën zijn opgesomd. Elk jaar wordt zo'n nota gemaakt, het is geen stuk van het kabinet-De Jong. Wat er aan afspraken is gemaakt, is bekend. Als de nieuwe ministers op hun terreinen met voorstellen komen, is er nog tijd genoeg om te reageren, aldus de heer De nieuwe fractievoorzitter, de heer Berger, zei dat op basis van het regeerakkoord niemand het recht heeft het kabinet-iesheuBvel „rechts" te noemen. Jhr. mr. De Brauw, de nieuwe minister voor het Wetenschapsbeleid, zei wat ongerust te zijn gewor den door de berichten over mogelijke bezuinigingen. Een gesprek met mr. Biesheuvel, zaterdag in diens huis in Aerdenhout,had hem gerustgesteld. Grotere groepen jongeren zullen hoger onderwijs moeten kunnen genieten. Maar de maatschappelijke verspil ling moet worden tegengegaan. In het wetenschap pelijk onderwijs zullen, bij minder doublures, grote re vrijheden worden gelaten dan nu het geval is, aldus mr. De Brauw. Vanuit de vergadering werd kritiek geuit op de benoeming van drs. Udink (CHU) tot minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. „De slechts mogelijke keuze", zo werd gezegd. hebben verkocht, teneinde zich aan so ciaal welzijnswerk te kunnen wijden. Tenslotte mgr. Romero de Lema, bis schop van Xavila, een progressieve fi guur die herhaaldelijk heeft aange drongen op de scheiding van de Kerk en de staat. De twee groepen kandidaten zijn dui delijk tegenstrijdig en de impasse zal waarschijnlijk voorlopig niet doorbro ken worden. Het is een breuk, die ook het groeiende confict binnen de Katho lieke Kerk in Spanje weergeeft. Veel geestelijken nemen aanstoot aan hun privileges en eisen de vernietiging of tenminste een complete herziening van het bestaande concordaat. Naar schatting veertig priesters zitten cel straffen uit voor steun aan hun paro chianen, onder wie socialistische arbei ders en Baskische seperatisten, en voor veronderstelde anti-regime-actlviteiten. Vreemd genoeg heeft de vroeger zo star-rechtse Spaanse hiërarchie menig maal steun verleend aan de rebelleren de geestelijken. (Copyright The Guardian) Verruiming huur- harmonisatie DEN HAAG (ANP) Vanaf 1 juli kunnen ook bewoners van bepaalde vóór 1960 gebouwde woningen voor aanvullende huursubsidie in aanmer king komen. Het gaat hierbij, aldus een mededeling van bet Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, om woningen waarvan de huur prijs. in het kader van de huurharmo- nisatie, met een hoger percentage is verhoogd dan dat van de verplichte jaarlijkse huurverhoging (voor 1971 ze ven procent en voor volgende jaren zes procent). Voor de aanvullende huursubsidie ko men zij in aanmerking, die een belast baar jaarinkomen lager dan f 17.000 hebben en hiervan meer dan een zesde of eenzevende deel pan huur betalen. Minister Schut had deze verruiming van de regeling voor aanvullende huursub sidie toegezegd bij de parlementaire behandeling van het wetsontwerp inza ke de huurharmonisatie. Weer treinramp in Engeland SURBITON (AP) Een passagiers- trein bestaande uit acht wagons is gisterochtend achterop een ontspoorde goederentrein ingereden in de histori sch bekende Londense voorstad Surbi- ton, twintig kilometer ten zuiden van de Engelse hoofdstad. Zes wagons vlogen uit de rails. De trein was op weg van Waterloo Station in Londen naar Portsmouth. Dc goederentrein was tot stilstand geko men nadat de lokomotief was ontspoord. De bestuurder van de sneltrein is ern stig gewond. Enige passagiers raakten licht gewond. Een van de wagons vloog in brand, maar de passagiers konden tijdig naar buiten komen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7