Zo maar een zomeravond in Scheveningen TOESTAND BELGISCHE WEGEN VERWARREND Staf Dennendal stelt ultimatum Snelheidsbeperking Nieuwe gouverneur voor KMA LEIDSE COURANT De laufende Maus en de blijde boodschap van Johan Maasbach broederlijk vereend op boulevard Mn ZAND -,o maar een zomeravond. De eerste n het gezegende, maar tot nog toe e krachtig gedraineerde jaar 1971. >rtellen, hoe v i het v e proppen Zo maar een zomeravond in Scheveningen. Zonder Koos Postem buitengaats weer grappen verzint, die streks op de buizen der arbeidende klas: blijven kleven. Zonder Berend Boude wijn ook, wat smartelijker is, want waar moet je nu verhaal halen voor het feit, dat er op het Kurhausterras de laatste twintig minuten geen ober gesignaleerd is? Op de ijzeren tafels staan wel lege bierflessen, lege colaflessen, lege flessen van de gehomogeniseerde, dubbelgebeide prik. En schaaltjes, waar vliegen met de sompige tred van polderwerkers door de resten van een portie bitterballen waden. En kannetjes m< somber echtpaar, dat aan de andere kant van het raam bij kaarslicht en vorkje meeprikt uit de welvaartsruif. Bij hun tafel wel een ober, die vraagt of de doperwtjes naar wens zijn en daarna uit de kleinste sjukom ter wereld het bestelde vlees besprenkelt. Het vlees ligt op een zilveren schaal en is zo langgerekt, dat het aan beide einden over de rand hangt. De vrees is dan ook gewettigd, dat een gladde tekkel de culinaire eisen van dit echtpaar t de dood heeft moeten beko MET SLAGROOM af el v i het echtpaar staan e Waarschijnlijk is er een extra portie doperwten besteld. De vrouw kijkt naar haar bord en aarzelt duidelijk. Kennelijk dubt ze nog over de vraag, of ze de aardappels heel zal laten of de zaak zal prakken. De kale man tegenover haar trekt bij elke hap de vastberaden blik van een kind, dat straks een lekker ijsje krijgt, als het netjes zijn bordje heeft leeggegeten. Verdomd, om tien over negen krijgt hij het ook nog. Met slagroom. Op het terras zijn de gasten er ondertussen niet meer voor 100 procent zeker van, dat er vóór Tafels met lege flessen, lege bordjes en lege glazen, maar obers ho maar. Maar de zomer duurt nog lang. zomeravondtemperaturen, die hogere waarden bereiken dan normaal, een eenvoudig glas bier of een snaakse hassebas te nuttigen. Nu pas blijkt, dat het er zonder die versnaperingen ook best uit te houden is. Wat niet wegneemt-, dat Zwolsman meer Javanen in dienst moet nemen. Om tien over negen is het zover. In de deuropening verschijnt een vierkant geboetseerde ober met een servetje over de rechtermouw van zijn glimmende smoking. Als hij ziet, dat er inmiddels veertig mensen op het terras zitten, maakt hij rechtsomkeerd en verdwijnt hij op een sukkeldrafje in het hotel. Misschien belt hij gelijk de politie om te zeggen, dat er op het Kurhausterras een verdachte samenscholing is. Hem kun je het niet kwalijk nemen, want Zoveel mensen tegelijk heeft hij in FATA MORGANA Negen uur twaalf. We houden nu exact de minuten bij als woenstijnreizigers, die al te vaak bedrogen zijn door fata-morgana's. Er doemt wederom een ober op, die een potje thee torst onder een snaaks gebreid mutsje. Hij heeft de tred van Chaplin en de geteisterde blik van Harold Lloyd. Nochtans komt de theepot gaaf op één van de tafeltjes. Als van alle kanten „ober" wordt geroepen maakt hij het zalvend gebaar van een bisschop, die de gelovigen de hand oplegt. Vervolgens verdwijnt ook hij op een sukkeldrafje in het hotel. Om kwart over negen wordt de dorst ons te machtig en Wijken we uit naar het terras van Chez Habletz, waar na twaalf minuten een ober verschijnt, die roept: „Noem mij maar de lange. Jullie hebben de lange ober. Wat mag het wezen?". Tegen een man, die aan het tafeltje naast ons zit en kennelijk ook vergaat van dorst zegt ie: U moet de bestelling aan een andere ober doorgeven. U zit in een andere wijk". De man vraagt achterdochtig „Maar komt die andere ober dan ook). Waarop de lange zijn magere schouders ophaalt en zegt: „Het is te hopen meneertje, want ik krijg nog geld van hem". Als de man om vijf over half. tien moedeloos het terras verlaat is de andere ober nog steeds niet geweest. Wedden, dat die lange de zaak belazert en helemaal geen geld van hem krijgf UIT DE HAND lensen, die van het Palace-café in de richting van de haven slenterne en duizenden mensen, die van de haven in de richting van het Palace- café dreutelen. Allen zijn geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, maar daarna is het kennelijk uit de hand gelopen. Tot bij twaalven zie ik zegge en schrijve één Duitser, C' lijkt hij inderdaad op het schilderij van de Heer. dat tot 1959 in de slaapkamer van mijn ouders hing. Gods woord in tweehonderd talen verspreidt, is on gesloten. Toch b zoeken naar de waarheid niet te wanhopen, want vóór de kiosk heeft het echtpaar Appeltere uit Amsterdam zich als zaakwaarnemers opgesteld. Ze zijn vanmiddag naar de doopdienst van Johan Maasbach HPHB het tijdschrift Nieuw leven" gekocht, die ze graag aan belangstellende zondaars ter hand stelt. Ze heeft er met opzet tien gekocht, omdat ze dan aanzienlijkeer goedkoper waren. Eén tijdschrift komt op vijftig cent, maar bij afname van tien stuks gooit broeder Maasbach het op een accoordje en neemt hij genoegen met drie vijftig. Janet Appeltere heeft aan de doop dienst van Johan Maasbach een missietocht door Scheveningen vast geknoopt. Aan belangstellende zon daars stelt ze gaarne het tijdschrift Nieuw leven" ter hand, dat ze uit eigen middelen heeft aangeschaft. Janet Appeltere zegt: „Weet u zo fijn is? Dat,Christus genees je Christus toelaat in je hart, k SOEPSTENGEL achter de branding en klotst voort in eindeloze deining. Niemand had anders verwacht. De zee heeft Willem Kloos ook gelezen. In het Kurhauspaviljoen zijn 200 van de 450 stoelen bezet door aangewaaide gasten, die zich voor één avond willen houden aan de tien miljoen geboden van Seth Gaikema. Dat zijn steekt. Reindert telt uit je winst. Beter staan de zaken van Jan Bentin er voor. Hij is zojuist teruggekeerd van de markt in Antwerpen, waar hij aardig gedraaid heeft. Nu probeert hij nog even een zakcentje bij elkaar te praten met zijn sensationeel artikel „de lopende muis, de laufende maus. Die piept en loopt en gaat niet stuk. Die piept en lauft en geet niet kapoet. De lopende muis, die laufende maus is aardig en komt in de prijs van één gulden en vijf en negentig centjes. Dat gaat er altijd in. Je moet er natuurlijk een kind voor hebben, maar daar moet je zelf voor zorgen. Bentin zorgt alleen voor de lopende muis, de laufende maus. Wie koopt het laatste Een goed doorregen angent is de eerste, die reageert. Hij vraagt, of Benting een vergunning heeft om aan of op de openbare weg artikelen te verkopen. Benting zou het wel denken. Hij heeft nu geen tijd om alle vergunning lopende muis. Die laufende maus". De agent heft zijn vinger op en zegt bestraffend: „En weet meneer dan niet, dat je na negenen niet meer mag verkopen?" Benting heft de handen ten hemel, roept: „Mijn goeie God, is het dan al na negenen? Wat vliegt de tijd toch in dit vak. Neem me niet kwalijk agentje. Het is even uit de hand gelopen. Maar ik beloof u dat het radicaal afgelopen is met de handel. Deze heer gaat Hij pakt een grijze muis bij één der zakje nederdalen. „Dat is sensationeel", mompelt hij, „de lopende muis, die laufende maus. Eén vijf en negentig". Om half elf staat hij met dezelfde muizen een eind verderop. De Achter de vensters zitten obers in hemdsmouwen het geld te tellen. Op de boulevard zoeken hondernden naar een drenkplaats, maar het is voor vandaag gedaan. De kleedjes zijn van de tafels gerukt, de lichten zijn gedoofd. Het zal voor Scheveningen een omslaat. BRUSSEL (ANP) Een eerste voor lopige balans die op te maken valt na de invoering van een algemene snel heidsbeperking op de Belgische wegen geeft het volgende beeld: de Belgen zelf houden zich in de regel wel aan de sinds 1 juli geldende maximale snelheid van 90 km per uur. Buitenlanders, en in het bijzonder Nederlanders, echter Veelal blijkt dat de niet-Belgen de nieuwe bepaling niet kennen. Daar komt bij dat hun verwarming in de hand gewerkt wordt door het nog in grote aantallen voorkomen van borden langs de Belgische wegen die een maxi mumsnelheid van 100 km per uur aan geven. De overheid heeft niet de moeite genomen om die borden te laten ver wijderen of te bedekken. In de steden en agglomeraties geldt de al lang bestaande maximumsnelheid van 60 km per uur, maar in Brussel bijvoorbeeld is er geen automobilist die zich aan die snelheid houdt. Het vreem de verschijnsel doet zich dan voor dat in Brussel snelheden van over de 100 km per uur worden aangehouden, ter wijl buiten de stad (België is nog niet erg rijk bedeeld met vierbaanswegen en autosnelwegen die uitgezonderd zijn van de maximumsnelheid van 90 km per uur de snelheid dan plotseling te rugvalt tot 90 km per uur. De reacties van rijkswacht en politie zijn verdeeld, maar over het algemeen toch gunstig. De rijkswacht heeft ge constateerd dat er over het algemeen veel kalmer wordt gereden en een offi- vier van de rijkswacht gaf als zijn overtuiging dat het aantal ongelukken zeker zal afnemen. Een andere functionaris van deze or ganisatie bleek echter van mening dat de Belgen nu te traag rijden wsardoor ook weer ongelukken ontstaan.- Boven dien doet zich het verschijnsel voor dat onervaren rijders, die lage snelheden aanhielden, nu ineens „durvers zijn geworden, die ook 90 km per uur rij den. De politie en de rijkswacht houden overigens wel rekening met het feit dat de Belg binnenkort (als door perso neelsgebrek bij de politie ook de con- ROSARIO (ARP) De in balling schap in Madrid wonende oud-president generaal Juan Domingo Peron zal kan didaat worden gesteld voor de komende presidentsverkiezingen in Argentinië. Dit heeft het Franse persbureau AFP vernomen na afloop van een geheime bijeenkomst in Rosario van de per tische beweging. In Argentijnse peronistische kringen heeft men erop gewezen dat de kandi datuur van Peron de voornaamste oor zaak is van het mislukken van het door president Alejandro Lanusse gepropa geerde „grote nationale akkoord". Weinig kritiek op Bernadette Devlin LONDEN (AP) Bernadette Devlin In die tijd die is verlopen sinds de 24-jarige katholieke voorvechtster voor de burgerrechten in Noord-Ierland be kendmaakte dat ze een baby verwacht, is de kritiek tot zwijgen gebracht of onhoorbaar gebleven. Ian Paisley, de leider van de protes tanten in Noord-Ierland en een van haar grootste vijanden, gaf als com mentaar: „Alles wat ik kan zeggen is wat de heer Jezus 'Christus heeft ge zegd: hij die zonder zonde is, werpe de eerste steen". Paisley is ook lid van het Britse parlement. Schilderijendiefstal Parijs (AP) Zondagavond zijn uit de woning van een Parijse zakenman moderne schilderijen ter waarde van 1,5 miljoen francs (ruim 900.000 gulden) ge- Vijftien schilderijen, waaronder wer ken van Renoir, Chagall, Buffet, Vlae- minck en Pisarro werden door de die ven, die beschikten over duplicaatsleu tels van het huis, uit de lijsten genomen Directeur Muller in d ienst stellen UTRECHT (ANP) De staf van de zwakzinnigenafdeling Dennendal van de Willem Arntshoeve in Den Dolder, heeft in een open brief aan de drie leden van het interimbestuur van de Willem Arntsz-Stichting geëist, dat de directeur van Dennendal. drs. K. Muller, vanmid dag uiterlijk :steld. Het interimbestuur, bestaande uit dr. G. J. M. Veldkamp, J. A. Middelhuis en P. L. Hessing is afgelopen vrijdag door provincie en gemeente Utrecht samen gesteld, en is vandaag in functie getre den. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht is h et n iet t e v er- wachten dat de leden van het interim bestuur vandaag al veel hebben kunnen doen, omdat dr. Veldkamp eerst in de loop van de dag uit het buitenland terugkeert en omdat de drie bestuursle den zich eerst nog in de problematiek De staf van Dennendal wil daar niet op wachten. Men had al van de com missie van advies geëist, de heer Muller per 1 juli in dienst te stellen. Op verzoek van die commissie en omdat er aanwijzingen waren, dat de heer Mul ler spoedig weer in dienst zou worden gesteld, werd dat ultimatum opge schort. De staf zegt in de open brief, dat na grondige analyse van de situatie niet langer kan worden gewerkt, zonder ogenblikkelijke wederinstelling van de heer Muller. Lettende op de ernst van de toestand, zo zegt de staf, verwacht deze dat het interimbestuur op de eis zal ingaan. BERLIJN (DPA) Als opvolgster van de in mei overleden Helene Weigel, de weduwe van Bertold Brecht, is Ruth Berghauw belast met de leiding van het ..Berliner Ensemble", het bekende Brecht-toneelgezelschap van Oost-Ber- lijn Haar regie van Brechts „lm Dickicht der Stadte" werd begin dit jaar dergebooi Berliner Ensem- BREDA (ANP) „De ondermijning van de Nederlandse defensie vindt he laas doelbewust doorgang. Dat dit ge schiedt door lieden met kwade bedoe lingen, die de ondergang van onze wes terse samenleving tot doel hebben, is niet verwonderlijk. Maar voor mensen die werkelijk vrede nastreven vind ik het onbegrijpelijk". Aan het woord ge- neraal-majoor der Koninklijke Lucht macht, J. M. Mulder, die op eigen ver zoek eervol van zijn functie van gou verneur van de Koninklijke Militair* Academie te Breda is ontheven. Zater dagmiddag he^ft hij op het voorterrein van de KMA het vaandel overgedraga® aan zijn opvolger, generaal-majoor dar cavalerie W. K. Brederode. HAKODATE (Reuter) Tot dusver zijn zestig doden geborgen uit de wrak stukken van het zaterdag verongelukte Japanse passagiersvliegtuig. Het toe stel, dat 64 passagiers en vier beman ningsleden aan boord had, is in slecht weer tegen een helling van de Ebosjl, een berg op het eiland Hokkaido, ge vlogen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5