CcidóeSouAcmt MIRJAM FRIED IN DE DOELEN Pasolini met uitbundig volkse „Decamerone" antenne Griezelen met Bop Hope in „De kat en de kanarie PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAAi-iJjAG 5 jul. iu. Halfgoed nieuws TER Verenigde Naties wordt overwo- gen binnen het algemeen secreta riaat een permanent bureau op te rich ten voor het coördineren van hulpverle ning bij natuurrampen. En de Neder- achter dit plan. Goed nieuws; we hebben in deze ko lom al meermalen gepleit voor be tere permanente voorzieningen, waarvan gebruik kan worden gemaakt bij calami- Toch is het nieuws uit New York en Den Haag pas half-goed; want het gaat nu om een bureau dat hulpverlening snel kan coördineren. Wij vinden dat er behoefte bestaat aan een permanente hulporganisatie van specialisten op velerlei gebied, waarover een wereld organisatie bijvoorbeeld de Verenig de Naties zelf d i r In de tweede plaats vragen w wat Oe Thant en minister Lunj onder natuurrampen t beschik- Dertienduizend OP verzoek van" P.v.d.A.'er Van den Doel heeft minister Schut, kort vóór het ministerie van Volkshuisves ting te verlaten, nog eens herhaald, dat het kabinet-De Jong wat de woningbouw betreft, dertienduizend woningen onder het geraamde aantal van vijfhonderd duizend in vier jaar gebleven is. Wat de heer Van den Doel niet ge vraagd heeft, vermeldde minister Schut ook: namelijk, dat in dezelfde vierjaar lijkse periode het aantal in aanbouw genomen woningen 513.856 bedraagt. Hier dus een surplus van dertienduizend, tegenover ginds een tekort van dertien duizend. Voor zoverre de stukken daarover nog opheldering kunnen brengen, moeten be langstellende Kamerleden nog maar eens nagaan hoeveel woningen er in aan bouw waren op het moment dat het ka binet-De Jong zijn opwachting maakte en op het moment, dat het roer aan de regering Biesheuvel wordt overgege- Hoofdzaak DRS. DEN UYL, van schaduw-premier weer gewoon oppositieleider ge worden, maakt zich druk over de vraag wie terzake van de noodzaak om te gaan bezuiziigen precies wat geweten heeft. Voor een volledig antwoord op die vraag zou een terzet van aftredend pre mier, informateur en opkomend premier nodig zijn; ondersteund door een dubbel- mannenkwintet van fractieleiders en financiële specialisten. Hoofdzaak is intussen niet, hoe er iets oVer de bezuinigingsnoodzaak is gezegd, maar wat er precies bezuinigd moet wor den en waar dit kan zonder essentieel werk te schaden. Hopelijk gaat het komend debat over de regeringsverklaring zich daarop meer dan op de verschillende Prijswinnares Koningin Elisabeth Concours 1971 Plotseling was er grote belangstelling voor een der concerten van het Holland Festi- 1971 te Rotterdam gegeven. Maar dat had dan ook zjjn goede reden: Mirjam Fried, winnares van de Eerste Prfjs Koningin Elisabeth Concours te Brussel 1971, stond als soliste op het programma van zaterdagavond geannonceerd, welke sensationeel bericht voldoende was om De Doelen geheel te doen volstromen. Omdat haar ouders al hel spoedig Israël emigreerden, begonnen har studies in dat land. Waarna zij haar leertijd voortzette, eerst te Genève, vervolgens aan de Musim High School in India, tenslotte aan deJuilliard School of Music. Reds in het bezit van de eerste prijs Wat zij ons zaterdag, met assistentie van het Rotterdams Phil harmonisch Or kest onder leiding van Jean Foürnet presenteerde, bepaalde zich tot Mendels- grote indruk gemaakt. immer warme en volle toon waarborgde. Daarnaast een benadering van het muzi- kal gegeven, die ons ervan overtuigde, dat Mirjam Fried niet slechts een pro minent violiste is, doch ook een artieste, die weet boe ze met de kostbaarheden, haar door Mendelssohn geboden, moest Het orkest begeleide goed. misschien in de blazers iets te nadrukkelijk. Na af loop een onbeschrijfelijk enthousiasme. In dit Festival 1971, waar op de vader- der niet ontbreken. Men meende die ge vonden te hebben in de persoon van de negentiende-eeuw-se Amsterdammer Jo hannes B. van Bree, wiys Allegro voor vier strijkkwartetten (1845) men ten ge hore bracht. En zo zater er vier ensembles, in totaal dus zestien orkestleden op het podium om een stuk te produceren, dat in feite louter en alleen door de maker als een oefening in het ensemblespel is bedoeld, dus als Etude. Verdere pretententies heeft het niet, wenst het ook niet te hebben en die dus de verwachting koesterde hier met een coort voorloper van Richard Strauss' „Metamorphose" geconfronteerd te wor den. kwam bedrogen uit. De polyfonie liet hier verstek gaan en wat men hoorde, Holland Festival op radio Het programma van de Holland Festi valuitzending, van de NOS-radio, van avond om 20.15 uur via Hilversum II, is gewijzigd in verband met het feit dat de radio-opname van een gedeelte van het op 27 juni in het Concertge bouw in Amsterdam gegeven concert door The London Sinfonietta Players onder leiding van Pierre Boulez niet kon doorgaan. Het ging om de opname van twee werken van Boulez, te weten „Improvisations sur Mallarmé I en II" en „Domaines". In plaats van de twee werken zendt de NOS-radio een opna me uit van het stuk „Mantra" van Karlheinz Stockhausen, zoals dat op het derde concert in de serie Actuele Muziek in het Holland Festival giste ren in het Concertgebouw in Amster dam is uitgevoerd door het duo Alfons en Aloys Kontarsky, piano. De uitzen ding vanavond zal verder bestaan uit de drie werken, die het Radio Blazers Ensemble op het concert van gisteren uitvoerde. l het 1 waren vier blokken, tot het einde aan hu bielden. Muziek van smaak, van verfijnde smaak getuigend, échter niet voor de eeuwigheid geschreven. Mendelssohn en Van Bree: ze waren omringd dor Franse componisten, die, elk op eigen wijze, het auditorium verrukke lijk divertissement boden.: Baieldieu met „De Calife de Bagdad" (1800), Saint- Saëns met „Le Carnaval des Animaux" (1886), Chabrier met muziek uit „Le roi malgié lui" )1877). Door Jean Fournet en de zijnen met groot raffinement gebracht. Kunst uit Afrika „Top- tentoonstelling"' in Haags Gemeente museum (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Diplomatieke verte genwoordigers van vrijwel alle Zwart- Afrikaanse landen waren gisteren aan wezig In het Haagse Gemeentemuseum bij de opening van de tentoonstelling „Kunst uit Afrika" Museumdirecteur mr.' dr. L. J. F. Wij senbeek noemde de expositie een belang rijke voortzetting in de reeks van ten toonstellingen die het Haagse museum de laatste jaren heeft gewijd aan bui- ten-Europese beschavingen. Hij sprak speciaal zijn erkentelijkheid uit voor de voornaamste bruikleengever, het Nige- riaanse Museum te Lagos. Daar komen tal van topstukken vandaan die wellicht nooit meer in Europa te zien zullen zijn. De expositie Is een deel van een enor me expositie van Afrikaanse kunst die Museum te Berg en Dal vertelde ons, dat hij over „Zürich" zes dagen gedaan had. Hij verklaarde gisteren te hebben igedrongen op beperking om de over- de geëxposeerde kunstwerken. De ambassadeur van Nigeria verwees met trots naar de heel oude bronnen van de cultuur in zijn land. Dat land is (Biafra!de laatste tjjd vaak ongunstig in de publiciteit gekomen. Hij hoopte dat deze tentoonstelling de beide landen wat bij elkaar zouden kunnen bren gen, verwijzend naar het feit. dat waar dering van het goede in anderen de sleu tel voor de vrede is. Alle sprekers waren het er terecht over eens, dat de inrichting van de ten toonstelling door Jan Kuiper subliem was. Sublimiteit die overigens kenmer kend is voor vrijwel alle tentoonstellin gen van het Haagse museum. „Kunst uit Afrika" kan zonder meer worden ge kenschetst als een toptentoonstelling. Ze blijft hier tot 5 september en we hopen er u nader over te informeren. MiÜS De korte verhalen uit de beroemde ,,DecameroneaA van Pasoli Regen veegde straten van Berlijn schoon Ook West-Berljjn kent zjjn Dam- slapers al zjjn het dan in dit geval Kurfürstendanimslapers. Zij zitten of liggen tot diep in de nacht op de trottoirs waar eens vriendelijke dames de mannelijke voorbijgangers aan klampten en probeerden in alle rust zelfgemaakte versierselen aan de man te brengen. Hun vrije tijd brengen zij door hoe kan het anders aan de voet van een monument dat de Berlüner aan de tweede wereldoorlog moet herinneren: de opzettelijk nooit gerestaureerde Gedachtnisskirche. De met bakken uit de hemel neerstro mende regen van de laatste dagen heeft het stadsbeeld echter grondig gewijzigd. De hippies hebben zich teruggetrokken in de portieken en alleen zij die beslist over straat moeten, spoeden zich drijfnat door Daartoe behoren de gasten van de 21e Berliner Filmfestspiele, die als een troep opgeschrikte mieren, op het eerste gezicht ongeorganiseerd keurig uitgestippeld schema, van de ene cinema naar de andere rennen. De keuze tussen Pier Paolo Pasolini's verfilming van enkele verhalen uit de Decamerone van Boccaccio en Edgar Reitzs ..Geschichten Von Kubel- kind" was niet zo moeilijk. Het grote probleem kwam pas daarna: Volker Vogelers regiedebuut „Jaider, der einsame Jager" of Alexander Kluges „Der grosse Verhau". Wij kozen eerst genoemde film ook al omdat onze landgenoot Gerard Vandenberg er het camerawerk voor verzorgd had. Waarschijnlijk een verkeerde beslis sing, want al was Vandenbergs foto grafie weer een lust voor het oog, Vogelers film was niet meer dan een somber en traag Blut-und-Boden- melodrama. Een stroper, die met volle sympathie van de uitgebuite boeren bevolking anno 1871 de strijd aanbindt met een rijke graaf. Als de huurlin gen van de graaf deze Jaider niet kunnen temmen, haalt de grootgrond bezitter er de gendarmerie bij. Een ieder die Jaider de helpende hand toesteekt wordt gedood en de stroper zelf wreekt zich tenslotte op de ge mene rentmeester van de graaf door ondanks het tijdverschil sterke her inneringen op aan Fellini's „Satyri- con", een aantal scherp getekende Was INTERNATIONALE FILM FESTSPIELE BERLIN 25.d-&1197t hem levend te laten verbranden in een hooischuur. Van het allerdikste hout worden de allerdikste planken gezaagd in dit werk, dat niet slecht verteld door de monotone, ongeïnteresseerd uitgespro ken dialogen een dorre ên overbodige indruk achterlaat. Met „Decamerone" verplaatst de Ita liaanse regisseur Pier Paolo Pasolini ons naar de veertiende eeuw, zoals Giovanni Boccaccio die beschreef in een aantal korte verhalen. Pasolini koos er zeven Napolitaanse vertellin gen uit, wisselde deze af met de Noorditaliaanse belevenissen van de schelm Ciappelletto en „omarmde" dit geheel zelf in de rol van de schilder Giotto, die hij aan het slotv als zijn wandschildering voltooid is, laat zeg gen: „Het is prachtig om een werk te voltooien, maar nog mooier om erover te dromen". Pasolini's „Decamerone" is een tot leven geworden schilderij met alle menselijke schalkenstreken, uitbun dige levensvreugde en het verzet tegen de kerkelijke macht die de veertiende eeuw wordt toegeschreven. 'Vanzelfsprekend heeft het ene verhaal een betere pointe dan het andere, maar als zevenluik geven zij tezamen een zeer levendig, kleurrijk beeld van een tijdperk dat in mentaliteit veel op het onze lijkt. Ook roept de film „Satyricon" echter een heidens kijk spel, Pasolini graaft toch, ondanks het simpele uiterlijk vertoon, dieper. Beide regisseurs gaven de Voorkeur aan allerlei typen, die zij van de straat oppikten boven het gebruik Pasolini gaat zelfs zover dat alleen Ciappelletto, gespeeld door Franco Cetli, al eens eerder voor de camera stond. Na films als „Edipo Re", „Teorema", „Medea" en „Porcile" betekent „De camerone" hoe vreemd het ook moge klinken voor Pasolini een terugkeer naar „Het evangelie volgens Mattheus" met de bijna vulgaire volkse ongedwongenheid van „Acca- tone" en „Mama Roma". Tijdens een persconferentie de vol gende ochtend verklaarde Pasolini ?een oog dicht te hebben gedaan imdat hij in het tweede deel tijdens i dé projectie enige storende korte cou pures had ontdekt in beeld en geluid, die het ritme uit zijn film hadden gehaald. Het was geen censuur ge weest, maar een technisch manke ment, waardoor o.m. de figuur van Giotto niet geheel uit de verf gekomen was. Waar Richard Harris de aan vallen van de pers pareerde, laveerde Pasolini tussen de netelige vragen het Duits, Engels en Frans anders luidden. Hij gaf toe dat hij met „Decamerone", waar hij een trilogie Fan wil maken, een nieuwe wending aan zijn carrière wil geven. Ideologie en problemen zullen in zijn eerstvol gende films secundair zijn aan het thema. Fel bestreed hij, dat hij in het vervolg dan commerciële films zou maken. „Ik maak mijn films uit een innerlijke behoefte. Omdat ik me in het medium film wil uitdrukken. jrden ze dan ook nog kassuccessen dan ben ik daar blij om, maar dat is nooit mijn uitgangspunt", verklaarde Pasolini resoluut. En bij deze uit- SPr"d i de i gelijkluidend. i bij De kleurige wereld van Italiës Suecentoin Pasolini's Boccacioverjilmint AMSTERDAM (ANP) Evenals vorige maand staat ook* voor de periode mei/juni Soldaat van Oranje 40-45 van Erik Hazelhoff Roelfzema als nummer 1 op het lijstje van de meest verkochte boeken. Als nummer 2 wordt vermeld: Jan Mens De kleine waarheid; 3. Jan Foudraine Wie is van hout; 4. J. L. Klink Kind en leven; 5. A. A. A. Terruwe Geloven zonder angst en vrees; 6. Julius Fast De taal van het lichaam; 7. Harriet Freezer Houd je nog een beetje van-me; 8. Graham Greene Mogen we je man even leven; 9. Erich Segal Love Story en 10. M. v. d. Plas De mens leeft niet van bloot alleen. Pablo Picasso ereburger van Parijs (Van onze correspondent) PARIJS Dc Parijse gemeentel zal Pablo Picasso ter gelegenheid De Spaanse schilder is pas de vierde persoon, die deze eer te beurt valt. Zijn voorgangers waren president Wilson, Winston Churchill en Raoul Nordling, de consul-generaal van Wenen, die in 1944, toen hij nestor van het diploma tieke korps was. Parijs bij de bevrij ding behoedde voor de verwoesting door de terugtrekkende Duitsers. Picasso, wiens verjaardag op de 25-ste oktober valt, werd in Malaga geboren en heeft nooit zijn Spaanse nationaliteit opgege ven, hoewel hem vele malen het Franse staatsburgerschap is aangeboden. Hij NEDERLAND 1 21.05 uur: 18.55 uur: NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: 21.30 uur: Journaal 19.05 uur: De mens bij de wilde beesten af, Holland Festival- VARA: 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: The Flaxton Boys 19.30 uur: Zo vader zo zoon 20.00 uur: Journaal 21.55 uur: 19.30 uur: Barenboim over Beethoven 22.20 uur: 22.30 uur/ Journaal 20.00 uur: 20.21 uur: De haveloze revolutie NEDERLAND II De kat en de kanarie, 20.21 uur: NOS: 22.05 uur: Journaal Doek Green 18.45 uur: Pip en Zip NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: 22.05 uui De rode kamer 22.50 uur: 19.10 uur: Première ov< AVRO: 19.30 uur: Operatie n De film van vanavond Een merkwaardig gezelschap is om middernacht verenigd in een spookachtig landhuis om de voorlezing van een testament bij te wonen. De enige erfgename staat echter bloot aan bedreigingen via spookverschijnselen, een ontsnapte krank zinnige en meer van de bekende ingrediënten van een griezelfilm. Toch is Elliot Nugent's „remake" van het origineel uit 1927 geen typische „horror"-film. Daar voor bleef Nugent in 1939 met een 35-jarige komiek Bob Hope als radio humorist, zijn specialisme, de klucht, teveel trouw. Ondanks de toevoeging van echte Bob Hopegrappen en een te vriendelijke omgeving, kreeg „The cat and the canary" een plaats op het lijstje van de klassieke griezelfilms. En dat vooral door de scène waarin de mysterieuze „Cat" verschijnt. Actrice Paulette Godard speelt de gekwelde erfgename. Ze had in '39 net grote bekendheid gekregen door haar rol in Chaplins „Modern Times". Later trouwde ze nog met Chaplin, scheidde overigens weer van hem en stapte in het huwelijks bootje met de kortgeleden overleden schrijver Erich Maria Remarque. Nu is ze (Nederland II 20.55 uur) Plaquette voor majoor van Vliegende schijven DENHAAG (anp) Minister W. den Toom van Defensie heeft op zijn bu reau een zilveren plaquette uitgereikt aan het plaatsvehvangend hoofd van de legervoorlichtingsdienst. majoor J. Chr. van der Putten. De demissionaire bewindsman, die deze uitreiking zijn laatste officiële daad noemde, leende de zilveren pla quette toe aan majoor van der Putten naar aanleiding van diens 500ste radio programma 'Vliegende schijven'. Ma joor van der Putten begon in 1954 met dit populaire verzoekplatenprogramma voor militairen en hun familieleden. Kunst en Kunstenaars Leden van de Haagse Kunstkring expo Vlist. Botermarkt 3, Leiden, schilderij en, keramiek en bronsplastieken. In het Centraal Museum te Utrecht wordt van 17 juli t.m. 15 augustus een tentoonstelling gehouden van af fiches van de veelzijdige Franse kun stenaar Roger Bezombes (geb. 1913). De verbintenissen tussen NOS en Hol land Festival beginnen groteske vor men aan te nemen. Alles wat als t.v.- geniek was aangekondigd moet vrij wel om een een of andere duistere reden vervallen. De tegenprestatie van de NOS, een speciaal Holland Festival Magazine, blijft daarnevens paraat om slechte pers. Dit laatste nogal terecht, een concertuitvoering van een mid- delmatig-dramatisch werk is op zich niet festivallerig. T.v. had daar veel aan kunnen doen. Loet Steenbergen liet daar soms flar den van zien, in de verkoopstersscène bijvoorbeeld. Maar meestal werden nauwelijks interessante klanken aan totaal oninteressante beelden gekop peld. Zaterdag was „Zomaar een zomer avond een nogal verdrietelijke ge beurtenis, waarbij het verwijzen naai de radio als aflopend verschijnsel iets belachelijks werd. Beroepshalve kij kend hunkerden wij naar het voor treffelijke dat de radio te biedei had. Vg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2