Ccldóc (SotiAotii Vliegtuigkaper geeft zich over na urenlang onderhandelen I POLITIE LIET BANDEN LEEG LOPEN Marechaussee Verkleedpartij schiet collega door hoofd kogel Nederlander rijdt in op drie Britse militairen Valpartij teistert de Tourkaravaan in etalage Brand bij Sikkens Babylijkje in Ringvaart gevonden AAN ONZE LEZERS Staatsbezoek Luxemburg Vorig jaar kwart miljoen brandschade snel geblust VAKANTIERIT MET LOSSE VOORWIELEN DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amio-bank N V.. Leiden -- Directeur: drs- J. H- M. Bradcr. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer. Advertenties (exc- B-T-W.) 0,24 p- mm. Telefoontjes ƒ2.25- Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6,95, kwartaal ƒ20.65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.430 MAANDAG 5 JULI 1971 NOORDENWIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperaturen omstreeks 15 Nederland 1: 18.25 uur Tour de France; 19.05 uur The Flaxton Boys; 19.30 uur Zo vader zo zoon; 20.21 uur Doek Green; 21.55 uur Barenboim over Beethoven. Nederland 2: 19.30 uur Coronation- street; 20.21 uur De haveloze revo lutie; 20.55 uur De kat en de kanarie, AMSTERDAM (ANP) De 16-jaritje Parij^e student George M. stond zicb gistermorgen ten aanschouwe van wat verbaasde vroege voorbijgangers te verkleden in de etalage van een heren- modezaak in Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een allerongelukkigste samenloop ertoe geleid, dat de 25-jarige in Amsterdam gedetacheerde wachtmeester-mare chaussee J. Helms levensgevaarlijk gewond is geraakt door een kogel uit het dienstpistool van een collega met wie hij op het punt stond istreeks Het bleek, dat de jeugdige Fransman itadigheden heeft teveel had gedronken van de Hollandse jenever, die hem niet goed was beko men en waardoor hij te water was ge wilde jacht op twee raakt, zo vertelde hij de politie. De Pa- Amsterdam afkom- j ryzenaar had een etalageruit ingeslagen vilde zich in droge en nieuwe kleren teren. Dat gebeurde zaterdagmorgen mannen de 21-jarige tin stige 24-jarige M. K. toen de marechaussee .1. Hendriks de zich heftig rende K. door een klap met het dienstpistool tol de overgave probeerde de dwin- ging plotseling een kogel al die zich door het hoofd van „.Ac ba,, .re Helms erhter «en-rtokj* boorde. Dat herhaalde zich een fractie van een seconde later opnieuw. voor st3k. Hendriks die zich helemaal concen treerde op K. zag in een flits wat die twee schoten uit zijn pistool, waarvan met zekerheid is komen vast te staan, dat deze ..op veilig" stond, hadden aan gericht. Op dat momeyt arriveerde overigens de versterking en was de ar restatie een kwestie van minuten. De prelude op dit dramatische inci dent had plaats om 8 uur op de Nieuwe Dijk, waar Helms en diens collega naar toe waren gestuurd om een eind te ma ken aan een hevige vechtpartij. K. en B., die de hele nacht al aan de „rol" waren geweest, probeerden daar de 18- jarige uit België afkomstige studente Dominique Vonk en deeven oude uit Vught afkomstige en in Amsterdam stu derende Josephine Raven te molesteren. Toen de surveillancewagen arriveerde namen B, en K. in een witte Volvo de vlucht, die na een dolle achtervolging waaraan alle beschikbare .„zesmaal- twee"-wagens deelnamen, bij een café aan de Pieter Calandlaan in de tuinstad Slotervaart door Helms en diens collega gesignaleerd werd. Het tweetal nam echter een zodanig dreigende houding aan. dat de beman ning ijlings per mobilofoon om bijstand vroeg. Die arriveerde op het moment, dat het dramatische incident juist had plaatsgehad en Helms in een grote plas bloed bewegingloos op straat lag. In zorgwekkende toestand werd de wachtmeester naar het ziekenhuis over gebracht, waar de artsen gisteren nog voor zijn leven vochten. K.. die door de klappen met het pistool aan het hoofd gewond raakte, werd na eerste hulp in het ziekenhuis onder bewaking naar huis gebracht, waar hij, zoals een woord voerder op het hoofdbureau gisteren meedeelde, „een tijdje plat moet", voor dat hij naar alle waarschijnlijkheid naar het huis van bewaring gaat. B. zit daar inmiddels al. Toen de versterking arri veerde gaf hij zich zonder slag of stoot BUENOS AIRES (Reuter) Bijna twintig uur nadat hij een Amerikaanse Boeing 707 had gedwongen te lan den op het vliegveld van Buenos Aires heeft de Ameri kaanse kaper, Robert Lee Jackson, zich overgegeven aan de Argentijnse federale politie. Zijn metgezellin, de 23- jarige Guatemalaanse Ligia Lucrecia Sanchez, was al een uur eerder uitgestapt. Ze vertrok van het vliegveld in een auto met een diplomatenkenteken. Voor hij uit het vliegtuig kwam vroeg Jackson de 100.000 dollar, die hij van de maatschappij Braniff had gekregen als los geld voor de 102 passagiers die tijdens de landing in Monterrey, Mexico mochten uitstappen, over te maken aan zijn drie kinderen in de Verenigde Staten. Het tweetal kaapte het toestel vrijdag nacht op een vlucht van Acapulco, (Mexico) naar New York. Ze maakten tussenlandingen in Monterrey, in de Pe ruaanse hoofdstad Lima, in Rio de Ja neiro en stonden sinds zaterdagmiddag op het vliegveld van Buenos Aires. Daar werden ze omsingeld door een cordon gewapende politie, die de banden leeg liet lopen om te voorkomen, dat het toestel weer zou opstijgen. Aan de capitulatie van Jackson gin- J gen urenlange onderhandelingen vooraf, i Het overleg werd gevoerd niet de Alge- I rijnse ambassadeur, omdat het tweetal I had gezegd naar Algerije te willen, de Amerikaanse ambassade, het Argeu- tijnse ministerie van Buitenlandse Za ken en zelfs door de Argentijnse presi- I dent-generaal Alejandro Lanusse. Het schijnt dat Lanusse persoonlijk opdracht f heeft gegeven tot het voeren van een i „harde lijn": het sturen van politie om vertrek te verhinderen, hoewel de Ame rikaanse ambassade bepleitte het vlieg tuig te laten gaan om het leven van de zes bemanningsleden niet in gevaar te brengen. Jackson was gewapend en had een koffer met explosioven bij zich Behalve rechtslrèekV via de controle toren heeft Jackson ook via de gezag voerder van de Boeing. Al Schroeder. onderhandeld. Schroeder, die kennelijk vermoei d en gespannen was. is enige malen uitgestapt om het hoofd van de federale politie Jacksons eisen over te brengen. Later ging hij met een ver tegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade. Foster, terug naar het toe stel. Kort daarop gaven de kapers vijf bemanningsleden toestemming om uit te stappen. Alleen de gezagvoerder bleef toen met de kapers aan boord. Jackson vroeg onder meer of er tussen Argen tinian en de Verenigde Staten uitleve ringsverdragen bestaan. Aanvankelijk werd verondersteld dat de vliegtuigkaping politieke motieven had. Jackson had namelijk by het eisen van de 100.000 dollar gezegd, dat hij die als schadevergoeding voor zijn dienst tijd in Vietnam beschouwde. Maar vol gens een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade waren gezinsmoeilijk heden de beweegreden van de kaper. Hij is gescheiden van zijn vrouw. Omringd door politieman AMSTERDAM (ANP) Zaterdag middags hebben vissers in het riet langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer ter hoogte van Beinsdorp (gemeente Haarlemmermeer) bet lijkje van een pasgeboren baby, een jongetje, gevon den, dat volgens de politie al een aantal dagen in liet water moet hebben gele- De baby had geen kleren aan en aan j zijn hoofdje was een ernstige verwon ding. Deze kan veroorzaakt zijn door een schroef van een schip, maar de politie houdt ook rekening met een mis- j drijf. Vermoedelijk is door de golfslag het lijkje naar de wal toegedreven en in he* riet gerecht gekomen. (Van één onzer verslaggeefsters) HANNOVER-DEN HAAG Een Ne derlandse militair heeft zaterdagmorgen vroeg een ernstig ongeluk veroorzaakt bij de Westduitse plaats Celle in Neder- Saksen. Bij het ongeluk werden drie Engelse militairen gedood. Volgens de politie reed de Nederland se militair die waarschijnlijk dronken was, zonder licht op de linkerweghelft. .Van de tegemoetkomende auto's kon de eerste nog uitwijken, maar de volgende twee wagens botsten frontaal tegen de Nederlander. Drie Britse militairen, die in de eerste auto zaten, zijn ter plaatse overleden. De militair is met ernstige verwondingen in een ziekenhui* opge nomen. Hij was gelegerd bij een tank bataljon in de Duitse plaats Bergen. In Aerdenhout en Breezand werden twee bromfietsers gedood omdat zij geen voorrang verleenden. De slachtof- fers waren 75 en 17 jaar oud. Een 64- jai-ige bromfietser in Haaksbergen werd gisteren door een auto gegrepen en i gedood. In Vegnel kwam een 37-jarige j automobiliste om hel leven toen een j tegemoetkomende vrachtauto te veel op de linkerweghelft reed en frontaal met haar in botsing kwam. Op een onbe- waakte spoorwegovergang in Wierden werd een 21-jarige automobilist gedood I toen hij met zijn wagen onder een (Advertentie) Dansen Mieters Ook vele bezorgers van onze krant gaan in de komende weken met vakantie. Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren. Maar mochten er zich af en toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door haperingen in de verspreiding te laten bedreigen. AFD. BEZORGING trein kwam. In Leende reed een 21- jarige motorrijder in volle vaart tegen 'n bestelauto op. De motorrijder en een inzittende van de bestelauto werden gedood. In Westzaan werd een 19-jarige bromfietser gedood doordat hij door een auto werd gegrepen. In Huissen werd een op de weg liggende bromfietser overreden doordat de bestuurder van de wagen de man niet zag. Bij ongelukken in MelickHerkenboch, Tietjerkstra deel, Brummen te Leuvenheim, en Bor ger werdqn vier personen bij ongeluk ken gedood. bij Evert Castelein Mara Palvarin en haar bruidegom Mario Pacchxoni even voor Mara in de kerk van Rooverbella (Italië) voor de nodige opschudding zorgde door het ja-woord te weigeren. De kwestie was namelijk, dat Maria vernomen had. dat ze, gehuwd, geen kans zou krijgen mee te dingen naar de titel Miss Universe- Toen was het te laat om de huwelijksplechtigheid af le zeggen. Ze wil pas de verkiezingen in Miami Beach. SCHIPHOL (ANP) Koningin Julia- a en prins Bernhard zullen op 7 en 8 ali a.s. een staatsbezoek afleggen in I Luxemburg. De reis zal worden ge maakt met een Fokker F 28 Fellows- DEN HAAG (ANP) In 1970 tts door brand In totaal voor 251 miljoen directe schade aangericht, 70 miljoen meer dan in 1969. 21.400.000 (In 1969: 27.600.000) daarvan voor rekening van de landbouw en 189.000.000 (1969: 123.600.000) voor rekening van de han del en industrie. Het aantal branden in 1970 was 17.292 (1969: 17.779). Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de federatie van onderlinge verzekering- maatschappijen In Nederland (F.O.B.). SASSENHEIM (ANP) Tegen half één vanmiddag is brand uitgebroken b(J Sikkens verf- en lakfabrieken in Sas- scnhèim. De brandweer rukte met groot materieel uit. Er kwam veel rook uit de febriek. De brandweer van Sassenheim was de brand snel meester. Om kwart over één kon met het nablussen begonnen worden. De brand wordt omschreven als een middelgrote brand, die kort maar hevig duurde. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat Sikkens een reprise zou krijgen van de ramp. die het bedrijf enkele jaren ge leden trof. Toen de brandweer ter plaatse was viel alles echter mee. Bij de lakfabrieken bleken slechts een paar vaten in brand te staan. De materiële schade was derhalve te verwaarlozen. (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS De heer Guy Astier, 31 jaar, zyn vrouw Nadine van 29 cn hun dochtertje Sylvie van zes jaar hebben tydens het afgelopen weekeinde 350 km gereden, wel geteld 315 lange minuten met de dood by zich op de bank. Het echtpaar ging zaterdagmiddag om zes uur met vakantie. De wagen, een Ford Taunus, was tevoren door een garagehouder grondig nagekeken, maar in de garage was men vergeten de moeren van de twee voorwielen aan te draaien. Een half uur later merkte de garagehouder zijn vergissing en was eerlijk genoeg om onmiddellijk de politie te waarschuwen. De radio werd ingeschakeld en ieder half uur werden de inzittenden gewaarschuwd welk risico zij liepen. Maar het echtpaar had veel te veel plezier in de vakantie en zette de radio niet aan. Zaterdagavond om kwart over elf arriveerden man, vrouw en kind bij vrienden, die evenmin naai de radio hadden geluisterd. Pas gistermorgen, toen iedereen uitgeslapen was. had de gendarmerie de Ford gevonden. Guy werd bleek om zijn neus, toen hij zijn twee losse voorwielen zag. Hij heeft ze onmiddellijk zo stijf vastgedraaid dat ze de hele -zomer niet meer los kunnen. (Van onze sportredactie) DEN I1AAG Evenals vorige week is Gerben Karstens de nieuwe Tourweek in het groen gestart. De Goudsmit-Hoff- eourcur drukte weliswaar zijn voorwiel net achter win naar Eric Leman over de meet in Nevers, maar veroverde er de punten mee die hem voor bij Roger de Vlaeminck in hel zwart voor de ogen" klassement brachten. Deze commentaar Belg was een van de renners die in de etappe van gisteren kort voor de finish bij een dramatische valpartij waren betrokken. Dc verwondingen van De Vlaeminck zagen er aanvankelijk ernstig uit. maar Dc inspanningen die Karstens zich had getroost om tenmin ste De Vlaeminck voor te blij ven hadden de Nederlandse renner zo uitgeput, dat hij bij het betreden van het crcpodi- ineenstortte. „Het werd me het Voor een groot succes zorgde op motorsportgebied Jan de Vries. Op het circuit van Francorchamps snelde De Vries voorby de Spanjaard An gel Nieto, in zyn kielzog Jos Schurgers meeslepend. Het be tekende een dubbele Neder- landse zege ln de lichtste klas- rijder" later. De gele trui bleef uiteraard voor Eddy Merckx .wiens Molteni- ploeg weer elke aanval af - sloeg. Joop Zoetemelk blijft de John Newcombe veroverde voor de derde keer in zijn carrière de titel op Wimble don. Of de Australiër ooit de kans krijgt dat voor de vierde keer te doen valt te bezien dc bonte door de verwikkelingen die er zijn gerezen tussen officials- van dc I.L.T.F. cn de baas van onder meer Newcombe,' Lamar Hunt. Dichter bij huis. in Utrecht, zorgde Anke Rijndcrs voor een uitstekende prestatie door een serie nieuwe zwerareoords te vestigen. Het nationale honkbalteam vestigde een ne gatief record. Het eindigde in de Haarlemse Ilonkbalweek als laatste. Verrassend win naar werd de California Stags door een overwinning op de Sullivans. Op dc METS gaven enkele vooraanstaande tennisprofs een demonstratie van hun kunnen. Voor Okkcr was er weinig eer weggelegd. Twee maal verloor de Nederlan- Voor de dertien gevonniste voetbalclubs lijkt het doek nu langzaam maar zeker te gaan vallen. De KNVB bepaalde de voorlopige saneringslijkst defi nitief, zodat dc dertien nog slechts hoop kunnen hebben op het kort geding dat inder tijd werd uitgesteld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1