CcidócSotmutt antenne Berlijns filmfestival 71 heeft nu geen beer maar twee gezichten Half jaar cel voor piratenzenders Mariene Dietrich in Manpower Prikacties i clio en tv TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO MORGEN u LEIDSE COUHANT Inspraak van de ouders AUTORITEITEN zullen, wannet over niet-vertrouwelijke zaken gen worden gesteld geen antwoorden geven die met de waarheid op gespan nen voet staan. Maar een andere kwes tie is, dat het antwoord van een minis ter of staatssecretaris naar aanleiding van door Kamerleden aangeroerde kwesties, zich soms precies tot de for mele vraag beperken, waardoor de ach tergrond van de onderhavige feiten of gebeurtenissen onvoldoende belicht wordt. Zo ook met de vraag van het liberale Kamerlid de heer Van Dijk, of ouders van leerlingen die de lagere school verlaten wel voldoende inspraak krij gen, wanneer aan het einde van de zesde klas beslist moet worden waar de leerling voortgezet onderwijs zal gaan volgen. De heer Van Dijk meent uit perspublikaties te moeten afleiden dat op grote schaal over dit „waar?" beslist wordt door uitsluitend uit leerkrachten bestaande selectiecommissies. Wat antwoordt de staatssecretaris voor Onderwijs dan op zon vraag? Natuurlijk dat volgens uit de mam moetwet voortvloeiende algemene maatregelen van bestuur het toelatings beleid bij scholen voor voortgezet on derwijs berust bij het bevoegd gezag Wanneer hieraan wordt vastgeknoopt de medeling dat de inspraak van ouders tot uiting komt in de keuze van het schooltype waarvoor ze hun kind aan melden, klinkt dat als de leuze, dat iedereen inspraak heeft bij Ajax en Feyenoord, omdat men daar kan probe ren zijn zoontje als toekomstig opvolger van Coentje, Rinus of Willem op te geven. De heer Grosheide laat dan ook onmiddellijk eraan toevoegen dat, als de ouderlijke wensen en de geschikt heid van het kind niet met elkaar stroken, het bevoegd gezag toch be slist. „Na overleg' DEZE beslissing zou dan genomen worden na overleg met in twijfelge vallen een neiging om voorrang te ge ven aan de wensen van de ouders. Op dit punt lijkt ons het antwoord van de bewindsman niet helemaal sluitend en in elk geval onvoldoende om ook de ach- de ouders, kind bij het voortgezet onderwijs bin nenkomende papieren die zorgen voor de gegevens op basis waarvan een be slissing genomen wordt. De ouders heb ben inspraak bij het tot stand komen van een advies van het hoofd van de basisschool: zij krijgen meestal ook ge legenheid om hun mening te uiten bij psychologische diensten vóór die een rapport over het kind opstellen. Maar daarmee is de inspraak dan meestal ook wel afgesloten. Bij de massificatie van het voortgezet onderwijs zijn be voegd gezag en toelatingscommissies zelden in staat om meer te doen dan op zo'n verantwoord mogelijke manier kennis te nemen van ingezonden stuk- tie tussen geschiktheid van het kind wensen van de ouders noch in het belang van het kind noch in het belang van het onderwijs lijkt om steeds voor rang te geven aan de wensen van de ouders. Maar hoe vaak zal het voorko men, dat een bevoegd gezag of toela tingscommissie de twijfelgevallen kan onderkennen waarbij volgens de staats- Zoveel mogelijk EEN ideale toestand kan doorgaans wel op paier worden gezet, maar alt ook dan moeilijk te verwezenlij ken. In dit licht zal ook de mededeling, „dat de staatssecretaris voorstander er van is dat zoveel mogelijk en met twijfelgevallen, met de ouders overleg wordt gepleegd, moeten worden ver- De personen en instanties die de ou ders het best van advies kunnen dienen :ijn, zeker na het invoeren van de mammoetwet, in de eerste plaats buiten inties de En het allerbeste zou zijn dat de ■king tussen basis- en voortge- onderwijs gelegenheid kreeg om zich ook praktisch te verstevigen. Ne derland zit te springen op verbetering inhoudelijke reorganisatie van het basisonderwijs; dit zal de belangen van het kind meer baten dan ruimer in spraak bij het bevoegd gezag van scho- in versterkte mate o Spanningen bij het Residentie-Orkest ET Residentie-Orkest staat weer in het nieuws: echter niet op een wijze, die voor deze instelling profijtelijk kan genoemd worden. De persoon van de artistiek leider, drs. André Lüske, vormt daarvan het centrum: hij, aldus zijn schrijven, is met buitengewoon verlof ".gezonden", volgens de directeur, mr. H. B. van der Meer, zou hij, op eigen löprzoek, ,,in retraite" zijn gegaan. Voor ons is zulks een nuanceverschil. Nuanceverschil, dat ons bitter weinig interesseert. Feit is, dat er spanningen zijn in de hoge regionen van het orkest en die interesseren ons wel. Want die kunnen er oorzaak van worden en zijn er ook vaak oorzaak van! dat de artistieke zaken eronder lijden. Laten we duidelijk zijn: de orkesten leven in een situatie, waarin hun bestaan wordt bedreigd. Bezuiniging is ti-oef en Nederland was Nederland niet, als „Culturele Zaken" niet de hoek was, waar de eerste slagen vallen- In dit stadium Is er een vast, doelbewust beleid van de leiding in de orkesten nodig: de weelde van spanningen, van prestigepolitiek, kan men zich dan bepaald niet veroorloven. Een doelbewuste politiek, waarbij men zich steeds afvraagt of de programma keuze en het daarin geïnvesteerde geld voor de volle honderd procent verant woord zijn. Als het schip in nood is, moeten de kapitein en de eerste stuur niet gaan kibbelen. In dit geval denken ze alleen maar aan de passagiers en de be manning. In casu: publiek en orkest leden. jlg i i de voorpagina Een woordvoerder van het bestuur van de bedrijfsgroep radio en tv heeft verklaard, dat de acties volkomen cor rect en gedisciplineerd zijn uitgevoerd. Er is voldoening over het feit, dat de acties een volledig succes zijn gewor den, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat zowel het bedrijfsgroepsbe- stuur als het bondsbestuur van Mercu- rius volledig achter de betrokken om roepmedewerkers staan. VARA-voorzitter A. H. Kloos, oud voorzitter van het NVV, is van oordeel, dat de verlangens van de algemen bond Mercurius van het NVV ten aanzien van de omroep-CAO voor 1971 niet gerechtvaardigd zijn. In een commen taar op de prikacties zei de heer Kloos te hopen, dat zij niet tot resultaten zullen leiden. „Ik hoop dat men tot bezinning zal komen. De omroep heeft de grootst mogelijke moeite om rond te komen. Er zijn nu eenmaal grenzen aan de loonbedragen, die men kan uittrek ken", aldus de heer Kloos. Hij zei de situatie nu niet meer als oud-NW- voorzitter te willen beoordelen. „Ik heb een andere verantwoordelijkheid gekre gen en ik kan mij daarvan op grond E lisberg op tv De NOS-televisie zal vanavond in een ingelaste uitzending van Panoramiek een interview uitzenden met dr. Daniel Ellsberg, de man, die geheime Penta- gon-rapporten ter beschikking van de Amerikaanse pers stelde. Het interview werd afgenomen door CBS-reporter Walter Cronkite. Het vraaggesprek werd reeds eerder in Amerika uitgezonden. Aan de hand van dit interview zal Panoramiek trachten een portret van Ellsberg sa men te stellen. In verband met deze extra-uitzending komt het aangekondigde programma Uit de wereld der insecten te vervallen. NOS Ned. I 20.35 uur. De voorzitter van de onderhande lingsdelegatie namens de omroepleiding, de heer K. de Wilde, verklaarde, dat hij niet erg onder de indruk was van de dat is haar verantwoordelijkheid. Ons treft dacht ik geen verwijt. Wij hebben een aantal materiële verbete ringen voor het omroeppersoneel gerea liseerd, die er niet om liegen. Het hele grapje kost ons elf miljoen gulden", aldus de heer de Wilde. In verband met de acties van Mercu rius heeft de AVRO voorlopig afgezien van verder gebruik van de VARA- studio. Men had hier tijdelijk onderdak gekregen voor de verzorging van de radio-programma's, omdat de eigen dio noodstudio De prikactie is vanmorgen voortgezet. Op Hilversum II werd het VARA-pro- gramma Radioweekblad ongeveer twin tig minuten onderbroken. De raad van beheer van de NOS heeft vandaag de hele morgen gesproken over de stakingsactie. Om twaalf uur duurde het beraad nog voort. STRALENDE MONICA VITTI MET TWEE POLSHORLOGES STAL SHOW OP EERSTE DAG BERLIJN Als men een regen worm doormidden hakt vervolgen beide delen, onafhankelijk van el kaar, hun eigen weg. In dat opzicht zou men de 21ste Internationale Filmfestspiele Berlin met zo'n diertje kunnen vergelijken. Na de rellen van vorig jaar, waarin de jonge oppositie een dag voor het einde van het festival de oude rege ring omver wierp, zit alsof er niets gebeurd is diezelfde oude regering onder leiding van Dr. Alfred Bauer er nu weer. Zij houden weer hun fes tival met twintig films in competitie, twee buiten mededinging van Ing- mar Bergman en Jacques Tati vyftien films in een retrospectief en programma's. tival onder de titel „Internationales Forum des jungen Films". Met in to taal 32 films in negen dagen! Het Berlijnse festival heeft twee ge zichten gekregen, wat tot uitdruk king komt in het vignet van dit jaar, waaruit de traditionele Berlflnse beer is verdwenen om plaats te maken voor een gestyleerde Januskop. Het filmfestival mag dan de meerder jarige leeftijd hebben gehaald, de on partijdige buitenstaander moet over vangstijden en 'n eenvoudig reken sommetje wijst uit, dat het aantal van 63 het hoogst haalbare is. Maar dan moet men ook van 's ochtends tien tot na middernacht in het don ker zitten. Deze Berlinale begon overigens zeer kalm en zeer licht, met op de eerste dag slechts één film en een ontvangst bij de burgemeester van West-Berlijn. Die film was „Nini Tirabuscie", een komedie van Marcello Fondato, ge heel gebouwd om Monica Vitti, die een kermisartiste rond de eeuwwis seling speelt, die zo graag een dra matisch actrice zou worden, maar be roemd wordt als chansonnière met een zinneprikkelende heupzwaai. Een vederlicht gevalletje met als sociale achtergrond het rumoerige Italië voor de eerste wereldoorlog geaccen tueerd door het gebruik van authen tieke politieke prenten uit die tijd. Michelangélo Antonióni's melancho lieke Monica l_s onherkenbaar als de zamen met de zangeres zelfmoord wil plegen. De regisseur en zjjn hoofdrolspeel ster waren beiden op de voorstelling aanwezig. Fondato zeer spraakzaam en voor de vertaalster zeer ver moeiend zonder veel te zeggen. Hij was verheugd over de warme ont vangst van zijn film, al bleek later, dat veel verloren was gegaan in de ondertitels. Evenals in zijn film stal Monica Vitti weer de show. Een stra lende Monica die onschuldig door een formidabele bril kijkend vertelde dat zij altijd allerlei uitvluchten zocht om maar niet te hoeven vliegen, die haar Antonioni-tijd erg belangrijk vond en zo weer een film met hem zou maken maar liever wat variatie in haar rol len zag. Die het jammer vond door haar vele filmwerk Din haar volgende regisseur in Risi is denfilm niet r het toneel te kunnen si laatste rol op de planken was in Arthur Millers „After the fall". Een Monica Vitti die twee horloges draagt, maar zelf zegt niet te weten waarom. De rechter is kapot gegaan na het zwemmen en de linker wijst de Italiaanse zomertijd aan. Kortom INTERNATIONALE FILM FESTSPIELE BERLIN 25.6-6.11971 een actrice, die weet hoe zij een nogal mat begin van een festival moet op fleuren. Nu is daar nog .tijd voor, want als dat „Internationales Forum des jungen Films" straks op volle toeren draait, kan de hel wel eens losbreken. En de oude regering maar geïnteresseerd toekijken, wie de belangstelling trekt. Monica Vitti, Gastone Moschin heeft de mannelijke hoofdrol in de film „Nini Tirabuscio" NEDERLAND 1 NOS 20.00 uur: NEDERLAND II NOS Journaal NOS 18.25 uur: 18.45 uur: Tour de France Pol. uitzending Pip en Zip 18.45 uur: 20.31 uur: 18.55 uur: Pip en Zip Socutera Journaal 18.45 uur: 20.36 uur: 18.55 uur: Interview Ellsberg KRO Journaal 20.55 uur: 19.05 uur: 19.05 uur: Manpower, film Liedjes uit Wenen Den Haag vandaag 22.20 uur 20.00 uur: 19.10 uur: Holland Festival, Journaal Dubbeldekkertjes Arnhem 20.21 uur: Het ziekenhuis, IKOR 22.50 uur: 19.30 uur: Journaal New York Kenmerk 21.45 uur: Nachtconcert, klassiek 22.10 nur: Journaal VPRO 19.04 uur Campus buitengebei 20.00 uur HILVERSUM^ Sen?"lYs^^tevue" n.^Nieuw^"?.' kinderen.U|n25 OvMw'eging^S.SO^Nieuws^ 8J!2 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gijmnastlek dat kind?, pedagogische rubriek. 10.20 (S) Nieuws. 11.03 Voor de zieken.' 11.55 Medede Bie?" en" Co^wekeïij'kse^ship. ^15^? Voor* kunstmagazijn.17.0o' Mobiel: muziek, actu lingen. NRCR: 12.00 Los-Vast: gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- liteiten en radiospelletjes, met om: li Alles voor de klub: 17.55 Mededelingen; Nu: actualiteiten; 12.58U%Rebus!) 14.00 (S) Lichte orkestmuziek (gr). 14.25 (S) Viool en piano: klassieke muziek. 15.00 Middagdienst Vanvan DuitsVaend^?i5omat^°eSn muriek'uit de^Bondsr^pubhek.VS£ 1Nieuws. MM«r KRO-Jo°p-^rieW popmkture! '(13.00° U.00° IS* 16.00 en 17.00 Nieuws. Het programma ka AVRO: 7.00' Nlè^^l? Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte nieuws *ande Tou. grammofoon muziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 richten. Nl?.0^SMuriekpr?gramma?ni2.5°SBt genwijding.^ NOS: 9210 Joegoslavië: op ^de %laToS^de13F°ran?ehte(l?5U5ZiBeu1-sberi?h3 zijn^ 'onze kinderen gebieven?:^ programma Wet ingediend bij Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het uitzenden via een piratenzender buiten de kust en het verlenen van medewerking: aan der gelijke zenders kan spoedig worden gestraft met een half jaar gevangenis den wordt daarin een misdrijf, het medewerken een overtreding genoemd. Overigens gaat het in het wetsont werp-goedkeuring van het verdrag van Straatsburg tegen de etherpiraten en wijziging van de telegraaf- en telefoonwet niet alleen om schepen, vanwaar uitgezonden zou kunnen worden. Ook „de aanleg en exploitatie van radiotelegrafen en -telefonen aan boord van luchtvaartuigen" is straks verboden. Hierondei alleen vliegtuigen, maar ook luchtba lons en zeppelins, om nog maï te spreken van ruimtevaartuigen. De film van vanavond De in 1941 gemaakte film „Manpower" van regis seur Raoul Walsh die vanavond op het scherm te zien is, verenigt een paar legendarische namen van het witte doek. In de eerste plaats is er (na tuurlijk) Marlène Die trich, daarnaast spelen Edward G. Robinson en de door zijn gangsterrol len befaamd geworden George Raft de manlijke hoofdrollen. Regisseur Walsh, die in 1941 al had gemaakt their boots on" en van wie velen zich ook veel latere films zullen herin neren („Battly Cry" 1954 en „Saskatchewan") kon in Marlène Dietrich toen al beschikken over een ster van hel eerste plan. De in het begin van de dertiger jaren uit nazi- Duitsland gevluchte actri- Sternberg furore gemaakt waas omgeven rollen als „Der blaue Engel", nog in Duitsland in 1930. „Scar let Empress" en „The De- vil is a woman", maar bleek ook later geschikt films. Zo is „Manpower" het verhaal van twee ka meraden die voor een elektriciteitsfirma hoog spanningsdraden aanleg gen. De vriendschap van beide mannen, die de ba sis is voor de uitvoering van hun riskante werk, wordt verstoord door de arbeidersdochter Faye (Marlène Dietrich). Zij trouwt met de een, maar wordt later verliefd op de ander. Dat is de reden dat de vrienschap omslaat in dodelijke vijandschap, die weer resulteert in pogin gen tot moord. Het wordt een drama in optima for ma, dat in deze typishe „star"-film het helemaal moet hebben van de ge loofwaardigheid van de drie hoofdrolspelers. beoordeling in hoeverre de eisen van het NOS-personeei. die gisteren tot „prik-acties" leidden, gerechtvaardigd zijn. Dat moeten partijen-in-onder- handeling maar uitmaken. De acties zelf vinden we een kwalijke zaak. Een heel kleine groep grijpt hierdoor in op het gewoonte-, c.q. behoeftepatroon van pakweg vijf mil joen Nederlandse kijkers. Misschien van die groep rechtvaar- Gelukkig ongestoord bleef het pro gramma „Bernhard: de Prins der Ne derlanden" van de AVRO. Een in meerdere opzichten erg goed pro gramma naar onze smaak. Vooreerst technisch gezien. Sommige dingen la ten zich beter met beelden dan met woorden vertellen. De samenstellers hadden dit beter begrepen dan menige de onnodig-begeleidende tekst niet dig. duidelijk ook vrijwel elke vaardige eis ingewilligd te gaf aan Jan Scholtens. kregen daar door extra-accent. Die gesprekken waren openhartig en veelomvattend. Dit uiteraard binnen het kader van het mogelijke, want volkomen open hartigheid is voor de prins der Neder- iveggelegd. Iets wat t eigenlijk ook wel spijtig. salaris van de president-directeur van de Nederlandse Bank te krijgen dan en televisie eer ze gelijkge- leld v met J e Zijlsl In zo'n situatie krijgt het stakings recht naar onze smaak iets onzinde lijks en zou bij gerezen geschillen bijvoorbeeld arbitrage uitkomst moe ten bieden. Miljoenen duperen in het Dat de prins een harde werker i legde Cas Brugmans werkstuk we vast in dikwijls erg boeiende film werkzaamheden sommige facetten de orde konden koi ten van de prins op cultureel gebied. We noemen de Fondation Européenne de la Culture, de Stichting Praemium Erasmianum, het Prins Bernhard Fonds. Allemaal zaken waarbij het regentschap meer is dan een erebaant je. Manco's? Eigenlijk wel. Maar binnen het toch ruime tijdsbestek van het programma niet te vermijden. Dat een zo ruim opgezet programma die man co's moest vertonen is eigenlijk een enorm compliment aan de man wiens portret in dit programma geschetst Holland Festival op radio In het kader van het Holland Festival Dippen hoort men vanavond van 20.00 tot "rkest" 22.30 uur op Hilversum I: het Con- new nó certgebouworkest, Toonkunstkoor Am- Casa Li sterdam, De Stem des Volks, Collegi- kest^Ni um Musicum Amsteldamense, het sie) en jeugdkoor St.-Willibrordus buiten de Gray ei Veste o.l.v. Bernard Haitink, m.m.v. Hanneke van Bork, Marianne Diele- collette man, Birgit Finnila, Jessye Norman, Terry, Erna Spoorenberg, Peter van der Bilt, William Cochran en Vladimir Ruzd- Gone b' jak. Programma Symfonie nr. 8 de tot voor kort enige piratenzend tot nu toe geen ingrijpen nodig maakt Nu echter nog een schip met uitzei dingen is begonnen: bedoeld Radio Nordsee naast Radio Veronic en er mogelijk nog meer zu gen, is volgens de regering h( voor storingen in het normale radi verkeer en de internationale noodfr quenties voor schepen vergroot. Nadat de Nederlandse regerii dan zes jaar de ratificatie anti-piratenverdrag van Straatsbu heeft opgehouden, gaat zij thans haar formuleringen tot goedkeuri van dat verdrag nog verder in di dat de formuleringen concreter Zo zijn de diverse vormen van j werking aan piratenzenders duidel ker omschreven. Het ter beschikki LE stellen van een zendinrichting of v een schip of luchtvaartuig voor uitz dingen buiten nationaal gebied strafbaar, evenals het onderhoud herstel van zo'n schip of luchtva&j tuig, de bevoorrading, het ver personen en goederen en het maldp van programma's of onderde 970. daarvan, die voor uitzendingen bui nationaal gebied zijn bestemd. Z< het geven van opdrachten tot h< zenden van programma's of onderen len daarvan of het verlenen middeling om deze opdvachten gen (adverteerders en advertentiel reaus. bijvoorbeeld) worden strafb -jjk£ gesteld. 1 Itwi „39 n ert m

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2