KARSTENS KWAM MET GLANS DOOR TOELATINGSEXAMENS SMEEKBEDEN LEYITAN Gele trui Rini agtmans rode lap voor Merckx Grote winnaar van eerste Tourweekeinde DE PEL 1 H Éllii VERGAT DE VETE teevens oor de nieën MAANDAG 28 JUNI 1971 (Van een onzer verslaggevers) MULHOUSE Uit de chaos want dat was de in drie stukken gedeelde eerste etappe met piepkleine ritjes, haastige massages, korte maaltijden en paniekerige start is Gerben Kar stens opgestaan als de grote winnaar. Natuurlijk bleef het geel van Eddy Merckx niet onopgemerkt, maar men leert te oordelen naar wat er gebeurt achter de meester. Gerben Karstens doorstond dat examen met glans: een etappe-overwinning in de meest las tige rit van de dag (naar Freiburg) en de groene trui (in Mulhouse). Drie keer bleef Gerben Karstens overeind in de storm van de aanval, die op een eerste Tourdag altijd groot is. Hij maakte de meeste indruk in het stuk tussen Bazel en Freiburg, waar de vedetten zich groepeerden om de zweep over het peleton te leggen op j een negentig kilometer lang traject met twee cols. Daar deed het Tour programma de renners voor het eerst pijn, maar Gerben Karstens (,,Wie zei er dat ik versleten was!") leed er niet onder. Terwijl het peleton krakend uit eenging onder de demarrageslagen van met name Joop Zoetemeld en Eddy Merckx, handhaafde zich Gerben Kar stens als enige Goudsmit-Hoffrenner in de voorhoede. MULHOUSE Kees Pellenaars was na de zege van Gerben Karstens in het voetbalstadion van Freiburg de vete met zijn beste rijder geheel ver geten. Spontaan wenste hij Karstens geluk met zijn overwinning. Ge vraagd naar de beloning voor de ploeg deelte de Pel mee: .Voor dit 3- Gerben Karstens de ritje zal ik toch duizend gulden extra geven voor de ploeg". Toen later op de dag in Mulhouse dank zij zijn vijfde plaats Gerben Kar stens ook de groene trui om zijn schouders kreeg, verhoogde Kees Pellenaars de extra premie voor de renners van Goudsmit-Hoff tot 2500 gulden. „Dat zal ze stimuleren", zei Pellenaars. Face-lift 'an onze speciale verslaggever) ULHOUSE ..Het gaat niet lan- Ik moet aan die knie geope- ivorden", zei een moedeloze Steevens in Freiburg. Bijna n kwartier nadat Gerben Karstens eerste door de finish was gegaan, am de eenzaam rijdende Steevens zicht. hij afstapte werd hij omringd journalisten. Wat is er aan de werd gevraagd. steevens op zijn linkerknie, „altijd het- mompelde hij, „het gaat een dje goed en dan is het weer mis. de ploegentijdrit van zaterdag ik me geforceerd. Vanochtend het eerste deel van de rit kon ik niet meesprinten door de pijn en werd ik gewoon uit de wielen reden op een vlak stuk weg. Ik i de eerste die het peloton moest n gaan. De dokter kwam bij me hij heeft de knie bevoren. Maar is al zo vaak gebeurd. Tenslotte pt ook dat niet meer. Het wordt g tijd dat ik onder het mes ga at op die manier gaat mijn car- naar de maan. In het laatste leelte van de etappe kon Harry levens zich met moeite in het loton handhaven. Aan de finishen ühousc zei hij: „Ik weet niet hoe- ig ik dit nog volhoud". Ifdc Achter hem verloor Pellenaars' klim- hoop Wim Prinsen het contact met de kopgroep. „Ik zat te klein", beschul digde die zichzelf na afloop. „Het was mijn bedoeling om zo weinig mogelijk te forceren, maar door dat lage verzet draaide ik dol. Ze passeerden me een voor een". In de afdaling profiteerde Wim Prinsen, net als vele anderen, van het glijbaaneffect en zwol de kleine groep aan tot een stevige ploeg die de tweede berg beklom om vrij compact in Freiburg te finishen. Op een uiterst lastige zandbaan sloeg Gerben Karstens daarna een zware rit zijn grote slag. Kees Pellenaars had hem er de gegevens voor aangedra gen. „Ik wist", zei zijn ploegleider, „precies hoe die aankomst was". De ervaring van Pellenaars, die zijn we tenschap 's morgens aan tafel dicteer de. hielp Gerben Karstens bij het bepalen van zijn tactiek. „Ik wist dat ik op kop de baan moest opkomen. Daarom ging ik 200 meter voor de piste aan de leiding rijden". Met in zijn wiel alle gerenommeerde spur ters. zwenkte Gerben Karstens de gele trui de baan op. „Ik moest berekend gaan rijden, anders was ik gezien". Stug doortrappend, hield Karstens de kop. Zijn tempo leidde tot een gat van tién meter tussen hem en Roger de Vlaeminck, maar het werd gedicht. „Ik deed het bewust", analyeerde Karstens zijn tactiek. „Wanneer ik op volle snelheid was doorgegaan, zou ik misschien een tic hebben gekregen. Nu liet ik Roger de Vlaeminck rustig terugkomen in mijn wiel. Daarna ver hoogde ik het tempo". De donkere Belg bleek er flink van onder de indruk. „Twee keer", zuchtte Roger de Vlaeminck, „dacht ik Karstens te heb ben, maar ik maakte de fout te dicht bij hem te blijven. Ik spurtte als een beginneling". Zelfverzekerd, een eigenschap waar het hem nooit aan ontbreekt, bleef Gerben Karstens de leiding van de kopgroep houden om in een vinnige spurt met Roger de Vlaeminck zijn eerste grote overwinning van dit sei zoen veilig te stellen. Als bekroning voor zijn strijdlust en vorm van dit moment volde daarop dan nog de groene trui. die hij verdiende met een vierde plaats (in de eerste rit), zijn overwinning (tweede rit) en een vijfde plaats (derde rit) „Ik heb de moraal om die trui goed te verdedigen". Aan goede voornemens ontbreekt het de tegenstanders van Eddy Merckx niet. Neem Raphael Geminiani, de on stuimige, die in zijn Hooverploeg Portugals beroemdste beroepsfietser heeft rijden: Joayum Agostinho. „Hij krijgt Merckx op de knieën", zegt Geminiani tegen iedereen die het ho ren wil en dat zijn er heel wat. Maar het geloof in het inlossen van de belofte die bij de start van deze Tour werd uitgesproken, is niet bijster groot. Vorig jaar immers, trilde het peloton ook van opgekropte plannen om Merckx te attaqueren, maar het HET Nederlandse honkbal kan internationaal best een kleine „face lift" gebruiken. Het gezichts verlies dat ons land vorig jaar in Colombia leed kan voor een goed deel worden goedgemaakt door een eclatant succes in de Haarlemse honkbalweek. De eerste stap op die weg werd echter een mislukte sliding. De ploeg van tydeiyk coach Ilal Smeltzly ervoer püniyk dat men tegen een geroutineerd man op de heuvel opziet als tegen een berg. Het Nederlandse veld werk is goed verzorgd, maar het slagwerk laat te veel valse tonen horen. Van de twee Amerikaanse semi-profteams Detroit ITM en Sullivans zal Nederland niet kun nen winnen. Het is te hopen voor het prestige van ons honkbal dat de twee overige wedstrijden wel punten opleveren. Plaatsing DE organisatoren van Wimbledon, die de profgroep van tennis- magnaat Lamar Hunt een hak wilden zetten door slechts acht spelers een bevoorrechte positie toe te kennen, dreigen nu zelf de dupe te worden van hun handel wijze. Voor het publick attractieve spelers kwamen namelijk al vroeg uit tegen een „zekere halve- of kwartfinalist" en volslagen out siders bereikten de laatste acht. Men kan zich nu afvragen of ..Wimbledon" hiermee gediend is. Bedenkelijk DAT de Nederlandse dravers in de Grote Prijs der Lage Lan den ver achterbleven, moet als een zeer bedenkelijke zaak worden ge kenmerkt. Het verschil met Une de Mai en andere paarden van wereldklasse is zo groot, dat de vraag gerechtvaardigd is of de aan pak in ons land wel goed is. Paar denkenner Alex Ignatieff, de Rus sische graaf uit Parijs, wijst op de recente eclantante successen van de Franse dravers. Hi) zegt dat het ook in Nederland hoog tijd wordt dat de fokkers dat gaan inzien. Anders zou het verschil nog groter kunnen worden. Het is een waar schuwing van Alex Ignatieff, die in fokkerskrjngen veel stof tot dis cussie zal opleveren, maar die de moeite van het onderzoeken waard Autocoureurs in ravijn gestort MARSEILLE Tijdens de autorallyi om de „Coupe des Alpes" zijn in d< nacht van vrijdag op zaterdag nabil Marseille de Franse gebroeders Yves er Christian Fcrradori om het leven ge komen. Hun wagen, ingeschreven in de categorie „Nationale équipes" stortte tijdens de afdaling van de Col de l'Izcran in een ravijn. De gebroeders Ferradori werden op slag gedood. Eric Leman heeft deze begerenswaardige zaken al kwam er niet van. Na een wilde ouverture waarin men Merckx tever geefs probeerde dol te draaien, berust- Daarom lijkt het optimisme waarmee degenen die sterk genoeg geacht wor den om Merckx te bedreigen, geen garantie voor een opwindende Tour. In dat licht bezien ook, ziet het er naar uit, dat de immer evenwichtige ploegleider Briek Schotte en zijn al tijd even kalme Mars-Flandria kop man Joop Zoetemelk het meest reële uitgangspunt kozen. Ze geven zich niet over aan wilde prognoses, noch aan bravourstellingen. „Joop Zoete melk". redeneert Briek Schotte, „moet desnoods ten koste van een eindplaats bij de eerste drie. om Merckx een keer goed aan te vallen". Dat klinkt tenminste al heel wat aannemelijker dan de snode plannen, die veel van zijn collega's en ï'enners zeggen te hebben. Bovendien bewees Joop Zoe temelk op de eerste dag niet te lui te zijn dat waar te maken. „Gewoon proberen", zegt Schotte. ,,Ik ben het helemaal met Lomme Driessens eens: Niemand durft. Het lijkt wel of ze allemaal een minderwaardigheidscom plex hebben als Merckx in de buurt is. Ik heb er met Joop over gesproken en hij is het met me eens. We zullen op de dag die er zich voor leent van ons doen spreken. Dan moet Zoete melk in de grote aanval en proberen het onmogelijke te doen. Ik heb liever dat hij na een spectaculaire attaque mislukt en wat plaatsen in het klasse ment verspeelt, dan dat hij zonder op te vallen tweede of derde wordt", Logisch Joop Zoetemelk: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Ja. ik zal er voor rijden om Merckx een keer in moei lijkheden tc brengen. En verder gok ik op het bergklassement". MULHOUSE De tourrenners hebben gerebelleerd. Zij zijn opgestaan tegen de rondedirecteuren Felix Levitan en Jaques Goddet die gistermorgen moesten bidden en smeken cn tenslotte geld op tafel dienden tc brengen voor de heren coureurs er gang in wilden zetten. Ze voerden langzaam- aan-actie als protest tegen de in verhouding tot vorig jaar magere prijzenpot. Jacques Goddet. niet zo gauw boos tc krijgen, ontstak in opperste woede over de houding van zijn tijdelijke werknemers. Ze maakten van de minzame, grijze tourbaas een gepikeerd man, door niet te reageren op het startschot, toen dat om 8.55 uur op de Place 1' Europe viel. Alsof de harde knal hun totaal ontgaan was. bleven de 130 renners staan. Het doel van die dwarsliggerij: de aandacht vestigen op hel feit, dat de Tourleiding 15.000 franc (ongeveer tien mille) mindei dan in 1970 uittrok voor prijzen. Hun gezamenlijke stand punt: de levensstandaard is zo gestegen, dat Goddet en Levitan het prijzenbedrag hadden moeten verhogen. Ir plaats van het tenminste gelijk te houden, werd de totaal som verlaagd. Die ingreep betekende bijvoorbeeld, dat hei gemiddelde voor een ritoverwinning in een van de drie kleine etappes gisteren op rond de 130 gulden lag. En dal vond het peleton al te gek. Wie de actie precies op gang zette, viel niet te achterhalen. Gerben Karstens: „Op een gegeven moment riep iemand dat we allemaal moesten blijven staan. Ik heb er geen idee van wie het was". Joop Zoetemelk: „Niemand stapte op. We staken, zeiden ze. Nou ja, dacht ik. wat maakt het uit of we vijf minuten later vertrekken" .Toen de stoet zich tergend langzaam in bewe ging zette, kwam Felix Levitan de renners tot spoed manen, maar de oproep bleek tegen dovemansoren ge- Dertig kilometer sukkelde de Tourkaravaan met een uitda gend Langzaam tempo richting Basel. Jacques Goddet stuur de zijn knalrode wagen langs alle ploegleidersauto' s en sprak vermanende woorden. De volgende poging werd ondernomen door Felix Levitan, die langszij het peleton ging rijden. „Vanavond praten we erover"beloofde hij. De reactie was nors. „Niet straks, nu"brulden de dappersten uit de groep. Levitan af. Hij kwam terug met een compromisvoorstel dat werd aanvaard Levitan beloofde verdubbeling van de prijzen, die vooi gisteren golden en nadere bestudering van de financiële klacht. Voor de houding van de renners, had Jacques Goddet geen goed woord over. „Ik ben diep ontgoocheld" sprak Frankrijks wielereminentie verbitterd „Dat ze klach ten hebben, vind ik niet onredelijk, maar de manier waarop ze naar voren werden gebracht, is beneden alle peil \fgelopen winter was er voldoende overleg met de ploeglei ders zodat iedereen op tijd wist hoe het er in deze Tour voor stond. Ook met het geld dus. Dan mag ik toch zeker reëel en correct overleg verwachten, als er iets niet bevalt Er is altijd met ons te praten, dat hoeft men niet door een staking af te dwingen" tweede plaats kwam, en daarom ver der niets ondex-nam, vond ik logisch. Zoetemelk zat voor het eerst in een grote ronde, kende dat werk nauwe lijks en de meeste van zijn tegenstan ders waren voor hem onbekenden. Hij kreeg naam door zijn prestatie. Hij werd bekend en dan vind ik dat je het moet durven om wat te riskeren. Ik heb Joop opdracht gegeven tot het uiterste te gaan en niet af te wachten. Dat eist de massa. De mensen willen een renner zien, die de brutaliteit heeft om Merckx aan te vallen in plaats van aan zijn wiel mee te Bij nadere analyse, blijkt die steun van zijn ploeg overigens niet uit hon derd procent te bestaan, want Roger de Vlaeminck en Eric Leman mogen van Briek Schotte ook een eigen kans nemen. „Alle twee", aldus Schotte, „hebben ze de kwaliteiten om de groene trui te winnen. Roger mis schien meer dan Eric, maar daar staat weer tegenover, dat ik Leman moei lijk helemaal aan banden kan leggen, omdat hij altijd goed is voor ritover- winningen. Als het er op aankomt, zullen ze Joop natuurlijk (och in de rug moeten dekken, want hij is onze beste klassementsrijder. In die zin. rijdt de hele ploeg voor Zoetemelk. Tenzij na vijf dagen de situatie zó is, dat ik mijn plan moet veranderen Dat weet je natuurlijk nooit". loopt op niets uit. ii km. Talrijke demarrages dli ver genoeg reiken. Riotte en Merckx de actiefsten. 51 km. Ontsnapping van Riotte. >therel. Poging Alb. it Y,m Vlu-rberghe etappewl PETER HEERKENS (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Rini YVagtimins heeft in een onbewaakte ogenblik Edd.v Merckx uit de gele Irui ge fietst. „Ik schrok me rol", deelde hij zelf in de verbazing van de volgka- ravaan. „Het ging vanzelf, ik bad er echt geen erg in". Het klonk veront schuldigend en zo bedoelde Rini YVagtmans het ook. „Ze moesten eens denken, dat ik het expres deed!" Wat onioennig kijkt Rini Wagtman.s om zich heen op het moment dat hij de gele trui ontvangt. Het begeerde kledingstuk werkte echter als een rode lap op Eddie Merckx, die de leiderstrui al weer spoedig overnam wan zijn knecht. Rini Wagtmans die zijn kopman Eddy Merckx onttroonde, ontstond door de volgorde van aankomst bij de massasprint in Basel, waaraan Merckx (49ste) nauwelijks deelnam. Rini Wagmans eindigde als beste Molteni-renner (20ste) en dat be zorgde hem de eerste plaats omdat hij bij de start in Mulhouse deelde in de bonificatie van 20 seconden voor de eerste vijf van de winnende equipe van de ploebenrit. „Heus", be nadrukte hij, „het ging onbewust". Enkele uren later was hij zijn kost bare tricot, weer lcwjjt aan zijn kop man, want Wagtmans bleef opval lend achter ln de beklimming van de twee bergen. Op de eerste werd hij gelost, op de tweede verloor hij het contact met de kopgroep door een valpartij, waarbij Schleck en Van Springel betrokken waren. In de consternatie brak de ploeg in tweeën. Wagtmans kwam in het laatste deel terecht. „Ik had verschrikkelijk last van mijn nieuwe schoenen. Daar lag het aan. Gisteren brak ik mijn rechterschoen en ik wilde hem lie ver niet oplappen. Een paar nieuwe kan geen kwaad, dacht ik. Nu weet ik wel beter. Het is een risico dat je niet mag lopen. Die dingen knelden zo verschrikkelijk, dat ik het amper kon uithouden. Was het een lange rit geweest, dan zou ik op tien minuten zijn binnengekomen, ver schrikkelijk, wat een pijn". Maar ondanks zijn onverwachte achterstand van een minuut en vijf seconden, treurde Wagtmans niet. De gele trui als een dierbare herinne ring in zijn koffer stopend, lachte hij: „Ik kan me er niet druk om maken. Om dat hele verlies niet".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9