„Dwarsliggers" kun je niet zomaar afwijzen Resultaten rapport trekken de aandacht Sooswerk van Troef behoeft veel steun Het probleem van de ongebonden jeugd" gaat de hele gemeenschap aan Leidse universiteit helpt bij gezins- >lanning in Indonesië Bestuursvorm „Sancta Maria" gewijzigd 'pjfrëGEi»- Oud-deken Brinkman overleden Leidse Baan in Staten van Zuid-Holland Koorconcert verkapt ronselwerk MAANDAG 28 JUNI 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Vrijheid in gebondenheid is voor een deel van onze jeugd, zoals we allemaal weten, al geruime tijd in discrediet geraakt. De gebondenheid staat de jonge mens, die het heel anders wil doen dan de gene raties vóór hem, in de weg. Gebondenheid heeft alles te maken met orde, regelmaat en tucht, met dit moeten en dat laten; wat betekent, dat een ander je de wet zal voorschrijven. Het is een systeem, dat het altijd wel gedaan heeft, maar de jeugd die een aanloop naar de twintig levensjaren neemt en daarna enigszins de last van de volwassenheid gaat ondervinden, toont zich, volgens velen van ons, een groep individuen-tegen-de- keer-in. Collectief vormen deze jongeren een fenomeen, dat tóch weer een eigen jasje draagt, een eigen code Onlangs is een rapport verschenen van de Stichting Maatschappelijk Contact Orgaan te Leiden. Het is het resultaat van een onderzoek, dat is ingesteld onder de „ongebonden jongeren" die in deze stad de tijd en hun leven aan elkaar breien. In sa menwerking met het MCO en de uni versiteit is een werkgroep aan de gang gegaan, bestaan uit A. H. Gies- kes, kandidaat conflictpsychologie, J. H. J. Vis, kandidaat sociale psycholo- gie, F. A. Vreeburg, kandidaat sociale psychologie, en dr. P. H. van der Plank, -socioloogbi j het Maatschappe lijk Contact Orgaan. Het werkterrein van deze groep lag bij het vormings centrum voor jonge volwassenen: I Troef, op de Hogewoerd. Een grote stimulator tot deze studie was de di- I rectrice van Troef, mejuffrouw Elly Kerckhoffs, die haar jongens en meis- heeft, een eigen identiteit. De mens kan het blijkbaar niet laten, maar ook de ongebonden jeugd heeft iets uniforms, wezenstrekken die iedereen thuis kan brengen. Of het nu de lange haren, de corduroy of gebloemde lichaamsbekleding of de wierook, de kaar sen en de drugs zijn. Hoe dan ook, de maatschappij evolueert en zal revolueren als het jonge bloed kan stromen waar het gaan kan. En zolang de jeugd nog niet precies weet hóe zij zich het best uit het be nauwende keurslijf moet wringen, blijven de in het oog lopende exponenten van deze groep jongeren een studieobject uitmaken voor de andersdenkende buiten wereld èn voor degenen die deze jeugd op haar vaak onbegrepen pad willen begeleiden. maar een paar jaar geleden kwam de Van der Werf(park) en Prova- dya? jeugd ook daar over de vloer. Het werd een mengeling van vor mingscursisten en nieuwelingen-in- ongebondenheid. die op het ogenblik, na wat strubbelingen, in vreedzame co-existentie naast elkaar leven. MILIEUS De grote groep ongebonden jongeren die de werkgroep heeft kunnen en- Slechts 7 pet. roept voor het oplossen van problemen de hulp van de ouders in. Toch wordt het huwelijk van de ouders als tamelijk goed waargeno men: 63 pet. meent dat de ouders „wel gelukkig getrouwd" zijn. bijna de helft van de ouders brengt volgens hun kinderen geen of zeer weinig begrip voor hen op en kan hun ge drag niet aanvaarden. Bijna een der de van de jongeren voelt zich wel aanvaard, maar zegt door de ouders niet begrepen te worden. Slechts een zesde deel van hen zegt een werkelijk goede relatie met de ouders te hebben. HUWELIJK Het huwelijk heeft op deze jongelui geen wat je noemt grote aantrek kingskracht. Het team van onderzoe kers kreeg op de vraag „of men in de toekomst zou willen trouwen" voor 14 i deze maatschappij kun je niet z afwijzen, ook al blijkt dit nog vaak het geval te zijn. de kou laat HIPPIES In dit non-conformistische wereldje heeft de werkgroep ongeveer 150 jon gelui weten te bereiken. In feite wordt het aantal ongebonden jongeren in Leiden enkele malen zo groot ge schat. De leeftijd loopt van 15 tot ongeveer 50 jaar en de samenstelling valt uiteen in kleinere eenheden, die niet stabiel zijn. Sommige groepen hebben zich meer dan de andere bui ten de maatschappij gesteld en staan te boek als „hippies" of hokken een drachtig samen in communes. Wat de werkgroep is opgevallen is, dat het element drugs als groeps- en sta tussymbool iets minder belangrijk is geworden sinds ruim een half jaar. latuurlijk zijn de stickies niet uitge- mee als een vaandel waaronder de jeugd zich moet verenigeft om anders te zijn. Meer belangstelling is ontstaan voor gezamenlijke activitei ten. Ze hebben, die jongeren, daarvoor dan ook een eigen vertrouwde ont moetingsplaats in Troef, waar men zich van lieverlee is gaan thuisvoelen. Troef was aanvankelijk het terrein ;en meer besloten jeugdwerk, quèteren komt voor bijna 40 pet. van buiten Leiden; tweederde van de soos- bezoekers, die Troef zo niet hupsakee en jippiejee vinden maar dan toch in elk geval deze ontmoetingsplaats re gelmatig bezoeken, behoort tot de leeftijdsgroep van 16 tot en met 18 jaar. De geënquêteerden waren voor 52 pet. jongens en de rest meisjes en gerekend naar het beroep van de va der komt 46 pet. van deze jeugd uit het milieu van middenstand, vakar beiders en administi-atief personeel. Het arbeidsmilieu is zwaar onderver tegenwoordigd (19 pt.) en de relatief „hoge" status van de ouders is vrij opvallend onder deze jongeren, nl. 13 pet. Ongeveer 21 pet. van de Troefbe- zoekers werkt alleen af en toe of helemaal niet. Het percentage dat een bepaalde opleiding of vakcursus niet heeft afgemaakt is 41 pet,, voorname lijk omdat men „geen zin meer had" (42 pet.) of omdat er een tekort aan capaciteiten was (9 pet.) Driekwart van de soosjongeren woont thuis. Maar dit roept spanningen op. Van deze geënquêteerden wilde 92 liever het huis uit wegens de slechte relaties met de ouders. Maar ook de genen die zeggen dat deze relaties (tamelijk) goed zijn willen in goede meerderheid toch liever elders wonen. pet. „Neen" en voor 28 pet. „Ja" te horen, 58 pet. „wist het nog niet",; dit laatste betrof vooral de jongeren in de groep. De persoonlijke problemen moeten de jongeren binnen eigen kring zien op te lossen. Er is immers een te grote afstand tussen de leef- en belevingswerelden van deze jeugd enerzijds en de volwassenen, met na me de ouders, anderzijds. Onder deze omstandigheden willen en kunnen de ze jonge mensen vooralsnog alleen van leeftijdgenoten hulp verwach- De jeugd die Troef en andere ontmoe tingscentra frequenteert schijnt op te groeien met geestelijke of lichamelij ke klachten. Over het algemeen klachten die met de leeftijd verband houden. Het team dat de ongebonden jongeren enquêteerde kwam tot de bevinding, dat eenderde deel van deze jongeren „levend in. een vrij onge zonde maatschappij" te kampen heeft met psychische moeilijkheden. De hoogleraar "Trimbos zegt, dat een kwart van de bevolking in psycho sociaal opzicht niet optimaal kan functioneren in deze samenleving. Bij na de helft van de in Leiden onder zochte jongeren heeft klachten over zenuwachtigheid (46 pet), 24 pet. klaagt over hoofdpijn, 17 pet. over algemene lusteloosheid en 15 pet. over slapeloosheid. Deze cijfers komen overeen met de uitkomsten over klachten van huisvrouwen in een be paalde Leidse wijk, zoals uit een on derzoek is gebleken. Andere klachten zijn: maagklachten (17 pet.), angstge voelen (11 pet.), ademhalingsklachten (9 pet.), verslavingsklachten (4 pet.) en nachtmerries (4 pet.). In het onderzoek werd gevonden, dat jongens minder klachten hebben dan meisjes. Naarmate het huwelijk der ouders als beter werd waargenomen waren er minder klachten, ditzelfde geldt bij een 'betere relatie tussen kind en ouders. Thuiswoners, uitein delijk, hebben meer klachten dan jon geren die elders wonen. TROEF Dr. P. van der Plank is, met zijn teamgenoten van mening, dat Troef voor bijna de h«.ïft van de jongeren een erg belangrijke functie vervult. '„Tot nog "toe is in Troef voornamelijk met werkende jongeren iets tot stand gebracht. We hopen nu op meer acti viteiten, die ook de ongebondenen ten goede komen. Wat nu al goed aanslaat zijn discussie- en voorlichtingsavond over sex en drugs en yogacursussen (meditatie). Het komt op gang en we willen graag dat het allemaal lukt. Met traditionele vormingsactiviteiten komen wij niet ver bij jongeren die wars zijn van de huidige maatschap pij". De werkgroep, die bijzonder veel steun heeft ondervonden van mej. Kerck hoffs en haar staf, heeft met haar arbeid al de aandacht van de „buiten wereld" getrokken. Uit de gemeente raad zijn verschillende aanvragen om meer rapporten binnengekomen; de eerste oplaag was meteen al verdwe nen. Ook wethouder Den Haan-Green is zeer geïnteresseerd in de uitkom sten van dit werk. Maar inmiddels heeft Troef alle moeite om de finan ciële touwtjes aan elkaar te knopen. De vormingscurssussen oude stijl, die door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen worden gesubsidieerd, lopen terug, het ministerie van CRM geeft echter geen geldelijke steun aan het sooswerk. Niettemin wil men een gecombineerde subsidiëring door O. en W. en CRM trachten te bereiken. Hierover wordt gepraat. Traditioneel vormingswerk en het minder gestruc tureerde moderne vormingswerk in experimentele vormen dienen naast elkaar te bestaan. Van het grootste belang voor deze ongebonden jeugd acht de werkgroep het oprichten en steunen van een alternatief arbeidsbureau (waarmee part-time, tijdelijke en gecombineerde functies, aangepast aan maatschappe lijk minder gebondenen, verwezenlijkt kunnen worden, een alternatief huis vestingsbureau (suggestie: het voor symbolische prijzen huren en verhuren b.v. van ongebruikte of voor afbraak bestemde ruimten en panden). Begrij pelijk, zo vindt de werkgroep, hebben in deze opzichten de bestaande insti tuties gefaald, gezien ook de houding van een groot aantal jongeren. NOODSITUATIE In deze noodsituatie is de plaatselijke stichting Release begonnen om hier verandering in te brengen. De alter natieve hulpdienst draait al enkele maanden in het kantoor Witte Singel 12A, tel. 24555. Aan de organisatie van een alternatief arbeidsbureau wordt binnen Release hard gewerkt. Wegens ruimtegebrek kan dit pas worden gerealiseerd op het toekomsti ge ruime kantoor Nieuwe Rijn 20A, dat Release dankt aan de gemeente en dat binnenkort, naar men hoopt, betrokken zal kunnen worden. In Troef is van extremiteit een soort benaderbaarheid opgebouwd, Men vindt er een vertrouwensrelatie met de Troefstaf; „dat is belangrijker dan een dak, dat tegen de regen be schermt", zegt dr. Van der Plank. „De staf vervult hier een levensnoodzake lijke functie die de ouders blijkbaar niet kunnen vervullen. Eigenlijk moest Troef bij wijze van spreken een deel van de kinderbijslag voor deze jongeren krijgen. Het zou bijzonder te betreuren zijn als de situatie die zich in Troef zo goed heeft ontwikkeld niet voortgezet zou kunnen worden. Dat gevaar bestaat, want Troef moet uit de Hogewoerd verdwijnen. Een nieuw gebouw heeft men nog steeds niet kunnen vinden. Met dit werk wordt een groeiende groep, die steeds minder exclusief aan het worden is, bereikt. Het is een probleem, dat alle Leidenaars zich zullen moeten aantrekken, want hun eigen kinderen kunnen erbij zijn be trokken. Voor deze Jonge mensen zul len activiteiten moeten komen en het moet de leden van de werkgroep van het hart, dat voor veel kleinere groe pen vaak méér gedaan wordt. Het fs hun overtuiging, dat tenslotte deze matschappij voor de situatie verant woordelijk is. Daarom kunnen deze honderden „dwarsliggers" niet zomaar worden afgewezen. TON PIETERS LEIDEN Het ligt in de bedoeling, i de loop van dit jaar een dricja- project ter hand wordt genomen, voorziet in het voorbereiden in 'Verleg met officiële Indonesische in- studieplan inzake ge- isplanning in Indonesië. Aan het pro- I wordt medewerking verleend door door de Leidse Universiteit uit te Inden team van medici en sociologen |der verantwoordelijkheid van prof. I f. A. Sikkel, hoogleraar in de verlos- I Bnde en de gynaecologie, en prof. dr. D. Speckmann, hoogleraar in de em- isehe sociologie van de niet-westerse n het bijzonder de methodiek veldonderzoek. De leiding van t team berust bij drs. G. A. Vierstra, i ienschappelijk medewerker bij de opsti idse Universiteit. Va Iet project Family Planning Indone- de uitvoering waarvan in to- eurs v 1 bijna een miljoen gulden gemoeid maakt deel uit van het programma universitaire ontwikkelingssamen- a örkingsprojecten, waarvan de coördi- \ap 'e berust bij de N.U.F.F.I.C. (Nether- ds Universities" Foundation For In- beëinc rational Co-operation). Deze projec- worden gefinancierd door de direc- Internationale Technische Hulp van ministerie van Buitenlandse Zaken, de begroting van het project Family nning Indonesië komen enkele on- delen voor, die volgens het regie- hl fkomstJ "rOKralPastoor Klaverwijden ie vaij ten grave gedragen Zaterdagmorgen paneljben velen de vorige week dinsdag eervleden em. pastoor van de voormali- (parochie van de H. Kruisverheffing, •nomenfardus Jacobus Klaverweijden O.S. 1 de laatste eer bewezen. De eucha- met „eteviering werd geleid door mgr. Van is. magister-generaal van de Kruis en. In het kerkgebouw waren veel d derfegenoten aanwezig, onder wie de n Klinvinciaal dr. Van der Ven. Deken A. Knokkchot ging in zijn lijkrede uil van de ■r, te vit van het gedachtenisprentje b.g.v. over wÏ60-jarig priesterfeest van de overle- en. Mae waarin deze zijn priesterschap zag drie dienstbaar naar de kant van God en mensen. De plechtigheden op het Ithof werden verricht door de pro- naai dr. H. van der Ven. ment niet onder het programma kun nen worden gefinancierd. Dit heeft ge leid tot enige wijzigingen in de finan ciële basis, ten gevolge waarvan de start van het project mogelijk kan wor den vertraagd. Onderhandelingen zijn gaande met enige nationale en interna tionale instellingen waaronder de Wereld Gezondheids Organisatie een eind te trachten een aanvullende fi nanciering te verkrijgen. Voorts is ter zake overleg gaande met de N.U.F.F.I.C. en de directie Internationale Technische Hulp. NOORDWIJKERHOUT Het psychiatrisch Ziekenhuis Sancta Maria heeft een belangrijke wijziging in de bestuursvorm ondergaan. Onlangs is de „Stichting Sancta Maria" opgericht. Op 30 juni a.s. zal het beheer en de exploi tatie van het psychiatrisch Ziekenhuis aan deze stichting worden overgedra gen. Tot nu toe was „Sancta Maria" bestuurd door de Vereniging der Zus ters van Liefde te Venray. Het bestuur van de nieuwe stichting is als volgt samengesteld: Voorzitster: Zuster Electa M. W. Gordijn, religieuze te Nijmegen. Leden: drs. P. Emondts, Aerdenhout, dr. G. Kallenberg, Oegstgeest, drs. W. van der Kroft, Amersfoort, drs. zuster Ser- viens S. H. H. Knippenburg, Brussel. Ruim 700 deelnemers avondvierdaagse Ter Aar TER AAR Voor de avondwandel vierdaagse in Ter Aar hebben zich ruim zevenhonderd deelnemers aange meld. 430 willen de tien kilometer lo pen en 317 nemen genoegen met vijf kilometer. Woensdagavond 30 juni gaat de vierdaagse voor het eerst van (ADVERTENTIE) jnet bovdin9 wlni-rac.09 mini-scooter» poppenkast - 1 «Bt Pinksteren V00Frts- en duin «li "den0IfhSïoogsettoo» oM.MO bo. gedun"** b« „„eren. dl,™""1;' dancing CsaV0 camp'm9 ^"'pLsveri camping 101751) s»82 Roedel damherten in Leidse Hout uitgebreid LEIDEN De roedel damherten in de Leidse Hout is uitgebreid. Twee jaar geleden is het (toen) bescheiden aantal hinden aangevuld met een bok. Vorig jaar kwamen voor het eerst jonge hert jes ter wereld, te weten drie bokjes en een hinde. Afgelopen donderdag is de eerste geboorte van 1971 een feit ge worden: een blakend gezond bokje. Moeder en vader maken het uitstekend. De hertencommune verwacht dit jaar nog meer uitbreiding. OEGSTGEEST Deze gereed- schaptotumpaal staat, omringd door bereklauwenplanten en een malle Jan bomendrager. als een symbool van vergane arbeidslust langs de Abstpoelweg in Oegst geest opgesteld. De eigenaar van deze paal, een kweker van tuin- bloemen, vindt'deze creatieve uit spatting de normaalste zaak van de wereld. „Weggooien vind ik zonde en verbranden doen ze niet", aldus verdedigt hij zijn ge reedschappen stelling. NOORDWIJK Zaterdag is op 82- jarige leeftijd in Huize St.-Jeroen over leden Johannes Petrus Anthonius Brinkman, tot 1961 pastoor van de St.- Jeroensparochie te Noordwijk Binnen en deken van de Bollenstreek. Oud-deken Brinkman werd in 1889 te Amsterdam geboren en in 1915 priester gewijd. Hij was kapelaan te Hoek van Holland en Haarlem (O.L. Vrouw Ro zenkrans), in welke laatste parochie hij ook waarnemend pastoor is geweest. Ook was hij kapelaan in de Amster damse Rozenkransparochie totdat hij in 1935 werd benoemd tot pastoor in Den Burg op Texel. In 1941 werd hij pas toor van de H. Willibrordparochie te Rotterdam en in 1947 kwam hij als pastoor en deken naar Noordwijk. Op 23 december 1960 ging deken Brinkman met emeritaat en werd opgevolgd door deken P. A. van den Bosch. Morgen, dinsdag 29 juni. bestaat van af 2 uur gelegenheid tot defileren langs het stoffelijk overschot in de Jeroen- kerk. Om half acht is er een avondmis. Woensdagmorgen om half elf wordt een plechtige requiemmis opgedragen, waar na de begrafenis volgt in het priester graf op het r.-k. kerkhof aan de Goo- LEIDEN Het P. v. d. A.-statenlld drs. J. XV. de Graaf te Oegstgeest heeft het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verzocht om de grootst mogelijke aandacht te schenken aan de ongerustheid die er bestaat m.b.t. de aanleg van provinciale weg 16bis, meer bekend als de „Leidse Baan" (een nieuwe verbinding tussen Leiden en Den Haag). Hij verwijst in dit verband naar de door de werkgroep milieubeheer der Rijksuniversiteit Leiden gehouden hoor zittingen over de aanleg van deze weg waar bezwaren (o.m. betreffende de aantasting van het leefmilieu en de recreatieve voorzieningen) naar voren zijn gebracht. De heer De Graaf verzoekt het colle ge de vaste statencommissies voor Ver keer en voor Milieubeheer, Recreatie en Natuurbescherming met spoed bijeen te roepen voor een gezamenlijke openbare vergadering ter bespreking van de naar voren gebrachte bezwaren tegen de aanleg van deze weg. TER AAR De heer A. Heemskerk, bij de voetballers bekend als de verzor ger van wonden en builen van de spelers van het eerste elftal van T A V. is te Rotterdam geslaagd voor het diploma sportmasseur. Het Amerikaanse Crusader Choir uit Idaho aan de westkant van de Verenigde Staten sloot gister avond in de Stadsgehoorzaal een omvangrijk Europees tournee af met een gratis toegankelijk con cert. Toen |k daar vrijdag mede deling van kreeg, heeft me dat altruïsme van kosteloos muziek aanhoren direct verwonderd, maar zonder argwaan ben ik gaan luisteren. Ik had niet ver moed in een verkapt ronselwerk van de Kerk van de Nazarener te belanden en daarom min of meer geconfronteerd te worden met een kerkkoor dat over goed stern- materiaal bleek te beschikken, maar niet veel verder kwam dan een goed parochieel gezelschap in een ander kerkgenootschap. Dirigent Marvin Bloomquist gaat met een ruime kwast forto zang te werk; houdt kennelijk veel van de romantiek; weet me nig hier onbekend contemporaine Amerikaanse componist op te duikelen, die met een braaf epi gonisme meerstemmige kerkmu- ziekzettingen produceren, maar ge woon vergeten, dat hun geestes kinderen ooit nog eens aan de andere kant van de oceaan in een concertzaal terf gehore zullen worden gebracht. Arme toehoor der, die wel brave, maar zeker geen opmerkelijke klanken over zich voelt uitgezaaid, daarbij in dit verhaal maar voorbijgaand aan alle spirituele achtergronden en opzet. Er waren een paar mooie uitzonderingen: „O Lamb of God I Come" van Bradbury was een melodieus geheel, zoals „Come Ye Sinners" dat door de ingehouden sopraansolo mooi tot klank kwam, in tegenstelling tot twee delen uit Bachs 80e Kantate, want dat was van dik hout zaagt men planken tot splinters. Bach noch welke andere Westeuropeaan zal zich zo' n interpretatie zelfs maar kunnen voorstellen, laat staan waar maken. Dat was dus duide lijk een fout; maar deze soort muziek past ook duidelijk hoor baar niet in de dagelijkse koor praktijk van dit koor, dat wel getuigend, maar mij niet zo erg muzikaal overtuigend, een lang toernee afsleet. JAN DOOVE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3