Privé gebruik van uw auto...., Ij FISCALE KOSTEN VERVOER INVALIDEN antenne ADOPTIEKOSTEN AFTREKBAAR Reiskosten wegens ZIEKENBEZOEK DIEETKOSTEN TROS-komp as moet oplage inkrimpen Verregend po pfeest in Amsterdamse bos Minderheidsgroepen krijgen plaats in NOS iPIS RADIO MORGEN Heintje had maar één uur voor zijn fans PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 28 JUNI 1971 Tot en met het jaar 1970 dient in bepaalde gevallen ter zake van het privé-gebruik van een voor de vervulling van de dienstbetrekking of andere ar beid gebezigde auto ten minste 10% dan wel bij tweede hands auto's 6% van de cata logusprijs als belastbare bate in de heffing van de inkomsten belasting te worden betrokken. Steeds werd er ter zake in het aangiftebiljet onder de vraag over loon een vraag gesteld waarbij u deze 10 procent moest aangeven zijnde uw pri vé-gebruik auto. In verband echter met het streven naar vereenvoudiging van het aan giftebiljet werd het wenselijk geoordeeld omtrent het belast baar deel van de door de werk gever of opdrachtgever gedra gen autokosten in het aangifte biljet voor het jaar 1970 geen vraag op te nemen. Dit brengt mede dat sommigen de 10% cataloguswaarde van de auto niet in de aangifte vermeldden eigenlijk fout doch ande ren, de Pietjes precies, wel dit bedrag vermeldden. De Staatssecretaris van Fi nanciën heeft nu bij resolutie van 21 april 1971, No. B 71/ 7447 zijn ambtenaren de be voegdheid gegeven geen cor rectie aan te brengen indien geen privé auto werd aange geven bij de vervulling van de dienstbetrekking. Indien 't be drag wel werd aangegeven zul len de inspecteurs echter de ge dane aangiften wel volgen. Al dus zullen degenen die (te) nauwgezet hun aangifteplicht vervulden benadeeld worden boven de brutalen! Wjj menen, dat indien u straks bezwaar maakt tegen de aanslag, de inspecteur wel be reid zal zijn uw aanslag terug te brengen, alsof u geen privé- auto gebruik had aangegeven. Immers, alleen dan kan er sprake zijn van behoorlijk Be stuur. Voor de goede orde mer ken wij op dat dit alleen geldt voor auto gebruik bij het ver vullen van een dienstbetrek king en zulks alleen voor het jaar 1970. Vanaf 1971 geldt im mers een andere regeling. Het regime van de buitengewone lasten is met ingang van 1 januari 1971 ingrijpend gewijzigd. Deze wijziging heeft onder meer tengevolge dat volgens de nieuwe wettelijke bepalingen als uitgaven ter zake van invaliditeit uitsluitend worden aangemerkt de daarmee verband houdende uitgaven voor genees- en heelkundige hulp, met inbegrip van farmaceutische en andere hulp- en kunstmiddelen en vervoer. Omdat terzake van het woordje „vervoer" twijfel was gerezen, deelde de staatssecretaris bij een aanschrijving van 18 mei 1971 no. B 71/9001 mede, dat de nieuwe buitengewone lastenregeling geen wijziging heeft gebracht met betrekking tot de vraag of en zo ja in hoeverre de vervoerskosten van een invalide als uitgaven ter zake vaninvaliditeit moeten worden beschouwd. De onder het oude regime gevestigde jurisprudentie kan derhalve volledig tot richtsnoer blijven gelden. Aan de door velen reeds lang ge voelde onbillijkheid dat kosten van adoptie geen buitengewone lasten zijn. is per 1 januari 1971 een einde gekomen. Ingaande dat jaar worden uitgaven ter zake van adoptie in aan merking genomen nadat de uitspraak van de rechtbank waarbij het ver zoek om adoptie is toegewezen, kracht van gewijsde heeft gekregen. Als uitgaven ter zake van adoptie worden uitsluitend aangemerkt de uitgaven verband houdende met de indiening van de behandeling van een verzoek tot het uitspreken van adop tie op de voet van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, alsmede de uitgaven voor vervoer van het kind naar de woning of verblijfplaats van de adoptanten, althans ingeval het verzoek betrekking heeft op een kind, dat, voordat de adoptanten zijn aangevangen, het kind feitelijk te zamen te verzorgen en op te voeden, buiten 't Rijk woonde. Men adopteert dus bijvoorbeeld een kind uit Zuid- Amerika, Korea, Pakistan ed. Ver moedelijk valt niet onder de aftrek de retourreis van de adopterende ou ders. Welke kosten komen nu precies als adoptiekosten in aanmerking? Te denken valt daarbij slechts aan de kosten die rechtstreeks verband hou den met de adoptieprocedure, zoals kosten van juridische bijstand, grif fierechten, leges, reiskosten naar de rechtbank e.d. Behalve de uitgaven voor het vervoer van buitenlandse kinderen, zoals boven reeds genoemd, komen echter niet voor aftrek in aanmerking andere kosten die in het buitenland gemaakt worden zoals de verblijfkosten in het buitenland, ver- taalkosten van juridische bijstand, verblijfkosten van het kind en som tijds kosten van opsporing en verblijf van de moeder. Adoptiekosten, indien aftrekbaar, komen niet voor aftrek in aanmer king in het jaar waarin deze zijn uit gegeven doch in het jaar waarin de uitspraak op het adoptieverzoek heeft plaats gevonden. Wordt het verzoek om adoptie door de rechter afgewe zen, dan komen de eerder gedane uit gaven dus in het geheel niet voor af trek in aanmerking. Hoe nu te handelen met uitgaven in 1970 of eerder gedaan terwijl het verzoek om adoptie in 1971 werd toe gewezen? Ons inziens ressorteerden de betreffende uitgaven in 1970 nog niet onder het buitengewone lasten regime, zodat aftrek in 1971 niet mo gelijk is. Mocht de inspecteur in zulk een geval inderdaad aftrek weigeren, dan lijkt ons zeker een verzoek aan het Ministerie van Financiën gerecht vaardigd, waarbij u met een beroep op de zgn. „hardheidsclausule" af trek in 1971 kunt bepleiten. Het regime van de buitengewone lasten is met ingang van 1 januari 1971 ingrijpend gewijzigd. Deze wij ziging heeft onder meer ten gevolge dat reiskosten die zijn gemaakt in verband met ziekenbezoek met in gang van die datum niet meer tot de uitgaven ter zake van ziekte kunnen worden gerekend en derhalve niet meer onder de buitengewone lasten kunnen worden gerangschikt. Bij de parlementaire behandeling van het wetsontwerp waarin deze wij ziging was vervat heeft de Staats secretaris van Financiën evenwel de toezegging gedaan om voor bijzon dere gevallen, waarin het niet als buitengewone lasten in aanmerking nemen van reiskosten een hardheid zou betekenen, verzoeken om toepas sing van de zgn. hardheidsclausule in welwillende overweging te nemen. Desgevraagd heeft hij daarbij nog medegedeeld dat eventueel gedacht zou kunnen worden aan gevallen waarin aan de volgende voorwaarden is voldaan: de zieke behoort tot het gezin van de belastingplichtige; de ziekte is van lange duur; de afstand tussen de woning van de belastingplichtige en de inrich ting waarin de zieke wordt ver pleegd is groot; de zieke wordt regelmatig bezocht; de gemaakte reiskosten belopen een aanzienlijk bedrag in verhou ding tot het inkomen van de be lastingplichtige. In voorkomend geval kunt u dus onder overlegging van een bereke ning van de kosten, een brief richten aan het Ministerie van Financiën te 's-Gravenhage, met het verzoek in uw geval de reiskosten wegens zie kenbezoek als buitengewone last aan te merken. Ingaande 1971 is de regeling van de buitengewone lasten aanmerkelijk gewijzigd. In beginsel komen als uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit en bevalling uitsluitend in aanmerking de daarmee verband hou- a. uitgaven voor genees-, heel- en verloskundige hulp, met inbegrip van farmaceutische en andere hulp en kunstmiddelen en vervoer; b. uitgaven voor extra gezinshulp; en e. extra uitgaven voor een op medisch voorschrift gehouden dieet. De uitgaven van een te houden dieet zijn uitdrukkelijk door de Minister vastgesteld. Indien u dus op medisch voorschrift een dieet moet volgen, mag u slechts 10, per maand in aanmerking nemen. Dit bedrag wordt verhoogd tot 30,per maand ingeval de extra uit gaven geheel of ten dele worden veroorzaakt door: een dieet voor maag-, gal-, lever- of darm patiënten; een zeer eiwitrijk dieet; een streng zoutarm dieet, zijnde een dieet waarbij het gebruik van zoutarme melk verplicht is. Ook indien u meer zou uitgeven, kan dit dus niet leiden tot een hogere aftrek. HILVERSUM De TROS zal de op lage van haar programmablad TROS Kompas moeten inkrimpen. De minis ter van CRM heeft dit aan de TROS- leiding meegedeeld. Krachtens de be palingen van bet omroepbesluit van 1969 mag een omroeporganisatie haar programmablad verspreiden in een oplage, die ten hoogste 25 procent groter is dan het aantal leden of contribuanten. De TROS blijkt volgens een recent CRM-onderzoek haar pro grammablad echter te distribueren in een oplage, die 32,1 procent groter is dan het aantal leden of contribuanten. Voor de andere omroepen lag het percentage aanzienlijk beneden de marge van 25 procent. Voor de AVRO was dit percentage 18,8, voor de KRO 4,7, voor de VARA 7.8 en voor de NCRV 3,2. AMSTERDAM (A.N.P.) Regen en onvoldoende elektriciteit zijn er de oorzaak van geweest, dat het gratis popconcert zaterdagmiddag en -avond in het Amsterdamse Bos niet geslaagd is. Toen kort na het begin van het openluchtgebeuren de regen met bakken uit de hemel viel en een kwart van het aantal bezoekers weer vertrok bleek een generator, die de vele malen 100 Watt-installaties van de popgroepen moest voeden, niet aanwezig te zijn. Na drie uur geduldig wachten op muziek van grammofoonplaten kon het publiek luisteren naar de groep Humble Pie. Pink Floyd besloot het program ma. De groepen Pearls before Swine en CCC Inc. vertrokken onverrichter. zake, omdat het programma met hen te ver zou uitlopen. Aan het begin van het popgebeuren hadden zich ca. 40.000 jongeren op het terrein verzameld. Tijdens het optreden van Pink Floyd, het hoogtepunt van de show, stonden nog 10.000 mensen op het doorweekte gras. De prijzen van allerlei versnaperingen lagen zeer hoog, als men er al in slaagde om de kraam waar ze werden verkocht te bereiken. Voor de toiletten stond men een half uur in de rij en de regen maakte allen en iedereen kletsnat. Spoedig was de lucht in dit gedeelte van het Amsterdamse Bos vervuld van prikkelende dampen van exotische gewassen, veroorzaakt door talloze sticks die in rook opgingen. De gezichten van de popliefhebbers klaarden er echter weinig van op. Na het popconcert hebben onbekenden in de kantine van het hockeystadion in het bos een enorme smeerboel aangericht met ruim 200 ongebakken croquetten en 70 rauwe eieren uit de keukenvoorraad. Via een uit de spon ning gelichte ruit verschaften de vandalen zich toegang tot de kantine, waar met de croquetten en eieren in het rond werd gesmeten. Twintig gekookte eieren werden opgegeten en voorts werden flessen sherry en vermouth meegenomen. HILVERSUM (ANP) Ter compen satie van de verdwijning van een aan tal mini-omroepen per 1 oktober a.s. zal de NOS mede op verzoek van de minister in het nieuwe winter seizoen naast het programma Zienswijze voor geestelijke stromingen ook een ontmoetingsprogramma voor maat schappelijke stromingen en verschijn selen gaan uitzenden. In dit programma dat de titel Trefpunt gaat krijgen, zul len in principe die maatschappelijke stromingen aan het woord komen, die zich als zodanig duidelijk manifesteren of in de vorm van een duidelijk her kenbare groep of in de vorm van een duidelijk aanwezige niet-geïnstitutio- naliseerde maatschappelijke minder heid. Het NOS-radioprogramma Praten met de minister zal het komend seizoen ook als televisieprogramma worden uit gezonden. De opzet van dit programma blijft een confrontatie van een minis ter met het publiek. Mensen zoals u is in zekere zin een voortzetting van het programma Inburgeren. Deze (televisie)serie wil een beeld geven van Nederlanders, die zich op maatschap pelijk of politiek gebied verdienstelijk maken zonder daarbij nadrukkelijk in de publiciteit te komen. Panoramiek, het zondagavondprogramma dat een inzicht wil bieden in de achtergronden van nationale en internationale situa ties en gebeurtenissen, zal meer eigen produkties gaan maken. De program ma's Ter visie en Den Haag vandaag zullen met ingang van het wintersei zoen later op de avond worden uitge zonden. In een brief aan de minister van CRM heeft het NOS-bestuur er zijn teleur stelling over uitgesproken, dat de uit breiding van de radiozendtijd met 14 uur per week geheel ten goede moet komen aan Hilversum III. De minister heeft bepaald, dat deze zender per 1 oktober vanaf zeven uur 's morgens (thans negen uur) moet gaan uitzenden. De NOS had er de voorkeur aan ge geven om Hilversum I om zes uur te laten eindigen om zodoende grotere pu blieksgroep te bereiken. Met het ver lengen van de zendtijd op Hilversum III van 9 tot 11 uren wordt echter prak tisch hetzelfde publiek bereikt, dat nu door de beide andere zenders wordt bediend, aldus het NOS-bestuur. NIEUW SCHAKELVENTRUM De NOS heeft besloten het bij de brand in de Vitusstudio te Bussum volledig verloren gegane schakel- en presenta tiecentrum niet door een tijdelijk en provisorisch centrum in de huidige studio's in Hilversum te vervangen. Men heeft er de voorkeur aan gegeven te wachten op de bouw van een nieuw schakel- en presentatiecentrum, zoals dat in het omroepkwartier ook is ge pland. De totstandkoming hiervan zal echter nog vier tot vijf jaar op zich laten wachten. Al die tijd zullen de programma's van Nederland I en II via de eindregiekamers in de studio's I en II in Hilversum op de zenders worden gezet. De besparing, die het achter wege laten van provisorische voorzie ningen oplevert, wil men benutten ten behoeve van de programmakosten. Nu het NOS-bestuur besloten heeft om de eindregie vanuit de twee studio's voor de komende vier tot vijf jaar te handhaven, hebben de NOS en de om roeporganisaties daarbij wel de con sequentie moeten aanvaarden, dat de beide studio's 's avonds niet gebruikt kunnen worden. Tevens zal daardoor ook de programma-aanvang (thans kwart voor zeven) de komende jaren niet vervroegd kunnen worden. Van de vrijgekomen verzekeringsgelden in verband met de brand in Vitus zullen zes nieuwe kleurenampexmachines en een nieuwe reportagetrein worden aan geschaft. Als de les der geschiedenis niet ver staan wordt zal men, naar aloude zegswijze gedwongen worden die ge schiedenis opnieuw te beleven. Wat Duitsland betreft doet de t.v. alle moeite om de les van de geschiedenis uit te dragen. Gisteren konden we weer zo'n programma zien, t.w. „Harry Domela alias Prins van Prui- De Duitsers zijn erg goed in dit soort historische reconstructies en dat was ook bij deze echt-gebeurde „Köpenick- iade" uit de twintiger jaren het ge val. Het verhaal zit goed in elkaar getimmerd, er waren geen feilen in de bezetting. Dit verhaal ademde boven dien een weldadig aandoende nationa le zelfspot die vroeger alleen voorbe houden was aan weinige individuele Duitsers, maar die door dergelijke programma's een nationale deugd kunnen worden. Een goede aankoop derhalve van de NCRV. Omroep die bovendien weer een gesprek van Godfried Bomans programmeerde, ditmaal met de hoog leraar prof. dr. II. M. Kuitert. De man moet zo ongeveer een „gereformeerde pater van Kilsdonk" zijn. Hij kwam eruit als een vriendelijk en wijs man, die niet gebukt gaat onder histo rische belasting, maar die vrij en moedig modern durft te zijn. Toch hadden we de indruk dat het eerste gesprek ii. de reeks, met de echte Van Kilsdonk dus, dieper groef. Wellicht omdat Bomans grotere affini teit heeft met de zekerheden en onze kerheden die de gedachtenwereld van de pater uitmaken. De NOS wijdde een uitzending aan dc Erasmusprijs, die vrijdag j.l. werd uit gereikt aan Olivier Messiaen. Die prijs wordt elk jaar aan één of meer grote Europeanen uitgereikt. Een NEDERLAND I NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France •18.45 uur: Pip en Zip •18.55 uur: Journaal NCRV: •19.05 uur: The Flaxton Boys, t.v.-spel 19.30 uur: De amateurs, t.v.-spel •20.00 uur: 20.21 uur: Hier en nu •20.45 uur: Ekseption, pop •21.15 uur: •22.as6uur: Journaal NEDERLAND II VARA: •19.30 uur: Coronation Street •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Met de muziek mei 21.20 uur: Watermerk over recreatie •21.45 uur: De bankschroef, 22.30 Nieuws. 22.40 Literama^radlokronielt over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S) In het gehoor: voordracht en muziek. 2: ZONDER NAAM: 22.20 F zeg wat meerl. NOS: Mededelingen. AVRO: Jdiojournaal. NOS: 22.55 (S) NOS-; izz in Aktie. 23.55-24.00 Nieuws. BELGIë 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten, lardesportberiehten. 18.45 Sport. 18.55 5 HILVERSUM I 5 (S) Op het eerste iek (gr). (7.25 Horen 32-7.50 Hier en Nu: ,'S. 8.11 <S) Te Deur ïuziek (gr). 8.30 Nie ).15 (S) Opera Bibelse verkenn rtenten van Wagne: (S) Operamuziek D: 12.00 (S) Van tfvaalf tot twee: geva- rd programma. (12.22 Wij van het land; Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 en maar 14.00 (S) Interlokaal: muzi- 1 middagmagazine. (16.00-16.02 Nieuws), rhcidsvoorlichtina: 17.00 Nieuws uit de HILVERSUM I portage. 9.35 Waterstanden ie Middeleeuwen en R< WRO: 10.00 Voor de kleufc ntaminen (gr).(11jOO-1X.O 11.55 Beursberichten). Ov ing: 12.30 Uitzending voi AVRO: 12.40 Knipperlicht: wekelijks verkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 R Journaal. NOS: 13.30 Toespraak t.g.v verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Dr. L.J.M. Beel. 13.35 Spiegel van Bi 14.05 Jazz uit het historisch archief. 14.: muziek. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: rubriek over het leven in de taal. A' 15.10 Muzlekmiddag waarin om: 15.lt Nieuwe grammofoonplaten met toeliet 16.00 Nieuws; 16.03 (S) Oude gewijde monie-orkest; 17.07 (S) Kinderkoor. 17.3 Koninklijke Militaire Kapel. 17.55 Mee lingen. HILVERSUM III NOS: 9.00 Gelukwens t.g.v. de ver ja: van Z.K.H. Prins Bernhard. Aansl.: Wi mus. VARA: 9.03 Plaatjes voor de pep. 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrc (Van o 2 correspondent) NEU-MORESNET Vier tourbussen vol fans zijn zaterdag „op bedevaart" geweest naar Heintje in Neu-Moresnet. Vader cn moeder Simons hadden de Heintjesfans beloofd het „leven te etaleren" van dc kleine platenmiljonair. opdagen. In een van de café's in het kleine plaatsje deelde hij kwistig handtekeningen uit, on derhield zich lustig met zijn fans en vertrok na een uurtje weer spoor slags richting Aken. Een laatste lichting fans met de vierde bus om 13.00 uur uit Kerkrade vertrokken ving zo doende bot. Heintje was er niet meer. Toch heb ben zij nog het ander kunnen over het doen i van hun idool, moeder en broer Sii namen de honneurs Een bezichtiging va paardje, het huis en aanbouw zijnde kapl villa van de kleine lenmiljonair 1 de bedevaart n Moresnet het land waar (prins Bernhard!) het idee van deze „Nobelprijs voor de humani- ra" werd bedacht. Een beetje beschamend vonden we, dat uit de uitzending bleek dat de (in feite zeer geringe) middelen waaruit de prijs bekostigd wordt, ver kregen worden door een fractie van de voetbaltoto-inkomsten. We willen de nuttige en hardwerkende Neder landse kruideniers niet beledigen en hebben derhalve geen woord voor de mentaliteit die hieruit spreekt. Zaterdag waren we de KRO dankbaar dat ze ons getuige liet zijn van het afscheidsconcert van Gré Brouwen- stijn. Vrijwel alles wat ze zong heb ben we in dc loop der jaren „live" gehoord en we vonden het heerlijk om deze afsluiting van een grote car rière althans per t.v. mee te kunnen KRO's chef-regie, Ben Mettrop, zorgde persoonlijk voor de beeldregistratie. Hij deed het erg goed, met veel aan dacht voor de heel speciale sfeer in de Amsterdamse RAI. Op een gegeven ogenblik rees de vraag „wel of geen toegift". Op het scherm kwam dat als een spannend gebeuren over met Gré en Bernard Haitink in niet-gerepe- teerde rolien. Over AVRO's Drieluik de over-enthousiast. „Nieuwe Oogst"!0 tegen. Dit op (als we goed hoonoe' Mia Efs-Onsmanana. een zangeres I liswaar van professionele afkomst,' maar lialf-passend in dit prograih maar ze zong wel grandioos. I cl Het aloude spelletje „Wie van t( drie", al te vriendelijk door Pimj cobs gepresenteerd ging ten ondenOE de gemakzucht van het paneljber dames en heren wildën wel eerfflee scheiden „nummertje" opvoeren, bar hadden niet de moeite genomen jard op hun taak voor te bereiden. I de spel slaagt alleen als het met „efevi gespeeld wordt. |s. r fen. Gemakkelijk eerste werd derfegei „Goed geoogst". Frans van Klinvinc stelde de Nederlandse Knokkcpot voor. Elk met één nummer, te uit v om ook maar iets zinnigs over wi60- of kansen te kunnen zeggen. Ma® w nummers klonken alle drie (dier goed. Imei

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2