VOORDELIG VAKANTIE VIEREN MET „TOER IN" DOOR NOORD-HOLLAND T0 Y0 U ALFA ROMEO [omt met sterke £000- lodellen werd vernieuwd CROWN 71 PAGINA MAANDAG 28 JUNI 1971 De Noordhollandse plattelandsgemeenten zün niet meer de nederzettingen, waarin een kuise boeren bevolking zich terugtrekt binnen het veilig muren- vierkant en onder het rieten piramidevormige dak de stolphoeve. Het is niet meer het groene vlakke land, waar de stilte uitsluitend wordt door broken door de roep van de reigers en meeuwen, bet land waar koeien een superproduktie aan melk behalen en een geslacht van nüvere agrariërs zün schamel bestaan vindt in het telen van kool en witlof. Noord-Holland wil af van het imago, dat bet slechts de moeite van een bezoek waard is bü de gratie van de poldervaarten, binnenkruiers. bloeiende bollenvelden en kronkelige dükjes, aan de voet waarvan hardwerkende generaties hun stulpjes in lintbebouwing hebben opgebouwd. Noord-Holland ligt op dit moment om de dooie dood niet meer ingeslapen achter de beschutting duinenrij ca Kondsbossche zeewering. De pro vincie is ontwaakt. Met het provinciaal bestuur de Economisch Technologische Dienst als be langrijkste sponsoren hebben gemeen en en parti culieren in intensieve samenspraak met de Cul turele raad Noord-Holland gemeend, dat het land de Cockdorp op Texel en Nieuw-Loos- drecht niet uitsluitend hoeft te dienen voor de be volkingsoverloop van randstedelingen, die in hun nieuwe woonstede slechts rust en een gezonde itmosfeer vinden, dat de provincie meer is dan [erktorens met carillons en de Alkmaarse kaas- narkt; dat het gebied andere attracties biedt dan alleen Kees Stet met zijn Westfriese kneuterver- lalen en Sijtje Boes, die leunend' op haar toon- iank boordevol kitschsouvenirs en starend naar de inder der Zuiderzee regeert over haar schiereiland Harken. Het stoomtrammetje dat tussen Amsterdam en Medemblik „boemelt". Zelfs treft men een door plattelandsvrouwen ver vaardigd ontbijtlaken aan met 63 daarbij behoren de vingerdoekjes, elk met een ander wapen. Deze set is afkomstig uit het particuliere bezit van koningin Juliana. In Bergen de heerlijkheid, die vanwege haar /erleden als kunstenaarsdorp nimmer cultureel ont gonnen behoefde te worden kan men iedere vrijdagavond getuige zijn van een licht- en klank spel. Met behulp van zeven projectoren en een transparant scherm krijgt men tijdens voorstellin gen van een half uur een effectvol beeld van dit rustieke dorp. Hoogwoud biedt in de Nederlands Hervormde kerk een overzicht van "Westfriese knipsels, een volkskunst uit de periode van rond 1850, toen ragfijne knipwerken de plaats innamen van de huwelijksreportages van heden. Monsterproject In Santpoort heeft de Amerikaan Robert Morris in acht dagen tijd een monsterproject gebouwd in het kader van de manifestatie „Sonsbeek buiten de perken". Voor de toestand, die hij op een duin terrein creëerde zijn grote zwerfkeien uit Drefite aangevoerd. In het dorp Beets (tussen Hoorn en Monnikendam) wordt de popstudio van Hinderlk de Groot open gesteld. De poppenspeler die in Amsterdam een duidelijk succes oogstte met zijn „eitjes leggen" is dank zij de financiële medewerking van het „De Vos van Steenwijkfonds" in staat gesteld een totaal nieuw programma samen te stellen. Tussen Hoorn en Medemblik jakkert voorts op een niet meer in gebruik zijnd goederenlijntje het boemel- tje van de tramwegstichting: uniek materiaal van o.a. de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij en door Duitsland afgedankt particulier spoor- wegmaterieel. Men kan op deze langste museumlijn van Europa zowel de geur van stoomwolken als van de bloeiende fruitgaarden opsnuiven. Vis eten De „Toer in"-route omvat meer: fanfareconeerten op het dorpsplein van Callantsoog; orgeluitvoerin gen in een daartoe ingerichte boerenschuur te Sint Pancras; folkloristische markten in Schagen en Hoorn; viseetdagen in Den Helder; jazzsessions Den Oever; het buitenmuseum Zaanse Schans; jn jHet Weefhuis" te Zaandijk wordt tipkmarkL in Haarlem: Dolfirama in Zandvoort: Toer in loord-Holland presenteert zich in 1971 op alter- latieve wijze. Er is wat gepraat, een enkel rap- lortje is samengesteld en dat resulteerde in het iroject „Toer in": een toeristische toer door Noord- lolland, die uiteenvalt in acht verschillende routes duidelijk educatief karakter draagt, lomenteel nemen ruim zeventig plaatsen deel aan e „Toer in" en dat met een hoeveelheid evene- ïenten, exposities, markten, concerten en overige litgaansmogelijkheden, die omvangrijker zijn dan i in enkele weken zomerverlof kan bezoeken wel kan meebeleven. s er een Russische ikonenexpositie in de Boter- lal te Hoorn, Buro Pol in Oosterbeek, dat in West- Europa deze soort van tentoonstellingen organi seert, heeft Hoorn de primeur gegund als eerste stad in het westen des lands de ikonen den volke te tonen. Beeldschoon In het Westfriese dorp Midwoud ken men kennis maken met kunst in de openlucht. Praklisch iedere agrariër en burger in dit „beeldschoon" buurtschap heeft resp. zijn erf of voortuin beschikbaar gesteld om er een beeldhouwwerk te laten plaat sen, Deze variëren van forse massieve gevaarten tot frivole figuratieve kunstwerkjes. De zestien pagina's tellende „Toer in"-krant, die gratis verkrijgbaar is bij VVV- en ANWB-kanto- ren, alsmede bij de Noordhollandse musea, horeca bedrijven en campings biedt inderdaad een scala aan mogelijkheden tot het ondernemen van trips. Een zeer globale en dientengevolge bepaald on volledige greep uit dit magazine levert de navol gende mogelijkheden op. Suikerzakjes In het kasteel „Radboud" te Medemblik kan men alle gemeentewapens en de meeste -vlaggen van Noord-Holland bezichtigen. Deze zijn niet alleen in de vorm van schilden, dan wel als dundoeken aanwezig, doch bovendien zichtbaar op suiker zakjes, gemeentelijke koffiekopjes, borduur- en glaswerk, op brandweerstaven en „bodebussen". Antiekmarkt in Haarlem; Dolfirama in Zandvoort; kastelen in 't Gooi en rondvaarttochten op IJssel- meer en binnenwateren. Toeristen die kennis wil len nemen van het leven en werken op landbouw- en veeteeltbedrijven, kunnen in het kader van het onderdeel „De boer opzelfs een bezoek bren gen aan een aantal boerderijen. Kosteloos Acht toeristisch-culturele routes, in ruim zeventig steden en dorpen en een zeker viermaal zo groot aantal bezienswaardigheden maken deel uit van het „Toer in"-pakket. Het bezoeken van büna de helft ervan is kosteloos. Noord-Holland heeft zich nog nooit zo massaal kunnen presenteren en nog nimmer een vakantieprogramma annex reis brochure kunnen aanbieden, da' weinig vergt van het gezinsbudget als deze „Toer in" 1971. LEO THURING het kader van de „Toer In" expositie gehouden van de (vooral door de albums bekend ge worden) Verkadeplaatjes. Dit is een van de oorspronkelijke aquarellen die in de boeken zijn gereproduceerd. Maria Federovskaja, een Maria-ikoon, die momenteel tentoongesteld. i Hoorn wordt Een hogere topsnelheid, betere accele- raie, andere grille, gewijzigd dash, board en nog comfortabeler stoelen. Dit zijn in het kort de voornaamste ver schillen die er bestaan tussen de Alfa Romeo Berlina 2000 en de 1750 cc versie van hetzelfde Italiaanse staats bedrijf, dat vorig jaar in Nederland bijna 1300 wagens wist te verkopen. Dit jaar wordt rekening gehouden met een totale afzet van 1800 stuks, leveringsproblemen zyn er de oorzaak van dat het totale aantal waarschijn- lük de 2000-grens niet zal passeren. De introductie van dc 2000 cc Berlina, met dezelfde krachtbron ook te leve ren in een GTV- en Spider-uitvoering. is vrij onverwacht gekomen. Bekend was dat Alfa Romeo in de buurt van Napels nieuw gebouwde fabriek druk bezig is met het „pro- duktierijp" maken van een klein mo del. de Alfa-Sud. Deze wagen zal op de eind oktober te Turijn te houden tentoonstelling worden geëxposeerd. De Alfa-Sud krijgt volgens een Itali- autoblad een viercilinder boxer motor met voorwielaandrijving en tradititiegetrouw een vijfversnellings bak. Omtrent de motorinhoud lopen de gedachten nogal uiteen. Terug echter naar de Berlina 2000. qua carrosserie rechtstreeks afgeleid van de bestaande 1750, waarvoor in dertijd de 1600-versie weer model stond. Van de drie bestaande 1750- versies. Berlina, GTV en Spider, zijn sinds de eerste wagen van de band kwam meer dan 150.000 exemplaren verkocht. Met één ervan won onze landgenoot Antoine Hezemans vorig jaar de Europese titel in de toerwa- genklasse. De wagen is dus voldoende „uitgeprobeerd" en tegen deze achter grond is het dan ook verklaarbaar dat Alfa Romeo nu met een wat motor vermogen betreft krachtiger model op de markt is gekomen, om daarmee de concurrentie met BMW, Volvo en Peugeot met nog meer succes aan te gaan Opmerkelijk detail aan het 2000-mo- del is dat wanneer één van de twee vooraangedreven wielen door welke omstandigheid dan ook, minder grip op de weg heeft dan noodzakelijk is. het andere wiel zich als het ware vaster aan de weg plakt. Met eer. wagen waarmee een topsnelheid van 190 km./per uur kan worden bereikt moet het met de remmen goed gesteld zijn. De 2000 Berlina is met de beste op dit gebied uitgerust, schrijfremmen en gescheiden remsysteem, alsmed<- een rembekrachtiger. De krachtbron van het nieuwe mode' wijkt alleen door een grotere boring af van die van het 1750-model. Hel aantal (SAE) pk's is 150 bij 5500 omwentelingen per minuut, tegen 132 pk's bij eenzelfde aantal omwentelin- Alfa Romeo 2000 Berlina gen voor het 1750-model. Maximum snelheid 190 km. per uur, tegert 180 km. voor het 1750-model. Het fraai gelijnde GTV-model komt evenals de 2000-Spider nog tot een hogere top, namelijk 195 km/p.u. De enorm soepele lange-slagmotor is een gretige benzineverbruiker, rond de 1:8. In de tank kan maximaal 53 liter, een actieradius van ruim 400 km. is met de 2000 cc haalbaar. Tegen meerprijs kan het model wor den geleverd met air-conditioning in stallatie verwarmde achterruit en elek trisch te bedienen zijramen. Toyota biyft in het nieuws. Nu weer geïntroduceerd. De enthousiaste Japan: een ander gezicht van gemaakt. De c« achtersteven. Dc forse bumpers hebber en zijn voorzien van ruhberrozetten. I iverd een geheel vernieuwde Crownscrie e automakers hebben er een wagen met rrosserie kreeg een lange neus en korte dezelfde kleur als de rest van dc wagen koplampen z(jn verzonken Inge. Eerste indruk: zeer comfortabele auto. Prestaties en rij-eigenschappen ver boven het gemiddelde. Remmen, uitrus ting en afwerking zeer goed. Derhalve concurrerende aanbieding in de 15.000- 16.000-guldenklasse. Het prijs verschil met het 1750-model is alles zins redelijk. i de 2000 1750 Berlina f 15.990 f 14.990 GTV f 18.690 f 17.990 Spider f 18.690 f 17.490 bouwd. Zeer karakteristiek zün dc gecombineerde knipper- en stadslichten. Het 2000-model kreeg een sterkere motor, waarvan het vermogen van 95 tot 106 pk werd opgevoerd. In het interieur staat nu een voorbank met de eigen schappen van een fauteuil. Ook de stuurversnelling is nieuw voor de Crown 2000. De 2000 Special daarentegen kreeg een korte versnellingspook, een nieuw venti latiesysteem, een waarschuwingszoemertje als bij het verlaten van de auto de sleutel nog in het contact zit. Toyota heeft ook een nieuwe 2600-serie geïntroduceerd. Deze zescilinder kracht bron levert 140 SAE pk en heeft een topsnelheid van 170 km/u. De 2600 Special is ook leverbaar met een automatische versnellingsbak. Zowel de 2600 Special als de 2600 Hardtop zijn voorzien van vele snufjes, zoals radio met elektrische antenne, elektrischje openen kofferdeksel, elektrisch te bedienen ach terzij ruiten. icuwe Toyota's zijn als volgt: De prijzen (incl. BTW) Crown 2000 11.999 Crown 2000 Special 12.999 Crown 2600 Special 14.999 Crown 2600 automaat Crown 2600 Hardtop De Toyota Crown 200U/2600

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15