„MENEER X" VANDAAG VOOR HAAGSE RECHTBANK: ,Ik ben juist zo menslievend om door EHBO e helpen; ik wilde echt niemand vermoorden In buitenland goud kopen hachelijke zaak August Presscher overleden Rippon verdedigt Britse toetreding Ontploffing in tunnef: vier doden; twaalf ingeslotenen GOUDSMIT H0FF Q* Hogere beroepsopleiding huishoudwetenschappen start dit jaar in Wageningen Kantoorbediende inde drievoudig loon via valse ponskaarten Twaalf jaar voor moord op melkhandelaar ffiIJDAG 25 JUNI 1971 LEIDSE COURANT Verslaggef- ■s) N HAAG „We waren r in Spanje op vakan- je kunt het geloven oi' laar alles is daar veel dkoper. Werkelijk icttcr- alles, variërend van ük tot gouden sieraden". ir jaar komen tientallen [antiegangers enthousiast ug met in het buitenland cent waarborg. In het bui- leiden. Een schakelarmband juweli [ocht goud, dat veel goed- tenland (behalve in België land zal zijn. Het duurt bestaan die waarborgen niet, schakels hebben. Geen Ier meestal niet zo lang met het gevolg dat r het eerste enthousiasme dan eens misbruik ir al te vaak blijkt het in buitenland gekochte goud emaal geen goud te zijn, toch een „goud- rkje" in staat. maakt wordt. In de kleine achterafwinkeltjes in de zuidelijke landen liggen akantiegangers hun goud en zilver in het leris buitenland bij een erkende in juwelier te kopen, dan „Toch kunnen we voor ons dan eigen land ook nog wel een schakel, door slijtage of waarschuwing uit laten ongelukje, kapot gaat gaan", aldus de heer H. de denkt, dat ge- het buitenland mee hol blijken. Als aak aanlokkelijke koopjes, kan je juwelier geen répara- Vos van de Federatie. „Er goudmerkje blijkt merkjes de geen houvast heeft. die later volslagen waarde loos blijken te zijn. 'als Waar werkelijk goud land betekenen bruikt wordt kan de aankoop die haar zetel i n honderd pro- zelfs nog tot teleurstellingen heeft, adviseert uitvoeren, omdat de scha- zijn nog altijd r enals de. medeling 1 vergezeld gaat de goudmerken, dan kan iedereen er precies opzetten wat hij wil." Zuiver goud heeft in ons land het cijfer 24-24. 18 ka raat betekent dat 18-24 van het metaal goud is. 14 ka raat, wat in ons land het meeste voorkomt, bevat dus voor meer dan de helft goud. Elk karaat daaronder wordt in Nederland niet als goud aangemerkt. In Duitsland echter wordt bij de juwelier ook 8 karaats goud aangebo den. Dit geldt dus niet als goud in Nederland. Dit Duit se goud heeft de vervelende nevenwerking, dat het gaat verweren, wat ook weer tot teleurstellingen kan leiden. De Federatie deelde overi gens wel mede, dat het ko pen van goud in het buiten land, ook bij de erkende ju welier soms goedkoper kan zijn. Maar dan moet men Geheel links het platinawaarmerk. wel terzake kundig zijn, of geluk hebben. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Voor de Haagse Rechtbank stond vandaag de 24-jarige Delftse verkoper Hans K. terecht. Hij wordt ver dacht van wurgmoord op de 21-jarige Ada Lansbergen- Hölscher en van poging tot doodslag op de 30-jarige Marijke van Staaijeren-Karlas. Verdachte, die gedurende anderhalve maand als „Meneer X" talloze alleen thuis zijnde vrouwen in Delft en wijde omgeving in angst deed leven, trad van morgen in keurig grijs kostuum enmet donkere bril op, zelf verzekerd de rechtszaal binnen. Er iseenenorme publieke belangstelling, velen konden niet toegelaten worden tot de publieke tribune. Hans K. luistert gespannen naar de dag vaarding, die officier van justitie, mr. G. Wessel, voorleest. Op een vraag van de rechtbankpresi dent, zegt Hans K. het tweede geval -- de poging tot doodslag op Marijke van Staaijeren te ontkennen. „Ik heb in de pers gedreigd dat er een tweede mooi dzaak zou komen, maar dat be trof mezelf. Ik wilde mezelf doden. l'Jit paniek heb ik m'n hand voor haar mond gehouden. Ik was in meerdere huizen geweest met het voorwendsel de ver warming na te kijken. Toen ik uit één van de woningen kwam, zag ik bij de lift een gndere vrouw en volgde haar. Toer ze de buitendeur opendeed, zei ze dat ik buiten moest blijven, maar ze liet de deur toch wat openstaan. Die drukte ik zo open. Toen begon ze te gil len en daardoor raakte ik in paniek en drukte mijn hand op haar mond. Ik was niets van plan. Bij die vorige vrouw had ik toch ook niets gedaan Ik lag wel met mezelf overhoop en wiide zelfmoord plegen". President: „Maar u hebt gezegd, dat u kinderspeelgoed zag liggen en daar om iets wilde doen. Wist u dat mevrouw Vap Staaijeren-Karlas familie van u was?" Hans K. ontkent dat. De officier wijst erop, dat verdachte heeft verklaard, dat hij 20.000 gulden moest hebben, maar het is niet duidelijk wa: hij in de woning deed. r A jaqo^ii^pw (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN „Mens wees ko ning met verstand, regeer het dier met zachte hand", staat er op het delftsblauwe bord. Daar boven een paardekop en weer daarboven „Circus van Bever". Jarenlang hing dit bord in de kamer van het echtpaar, dat eens de directie voerde over een van de grootste circussen van Neder land. Zij, die eens zo beroemd waren, leefden een teruggetrok ken leven in Terheijden, het dorp, waar tientallen jaren het circus de winter doorbracht. Nu is August Presscher, de circusdi recteur, overleden op 75-jarige leeftijd; zijn vrouw, Helena van Bever, blijft alleen over. In 1918 werd hun huwelijk geslo ten. Beiden geboren en opge groeid in het circus- tussen het zaagsel, de schmink en het gebrul van de roofdieren. Het waren moeilijke jaren aan het eind van de Eerste Wereldoorlog. Het Cir cus van Bever was niet meer dan een houten kiosk. Het stond opge slagen in Brouwershaven, en va der Van Bever was zelfs gaan werken bij een ander circus. Dochter Helena en August Pres scher vroegen of zij het circus konden kopen. Tenslotte stemde vader Van Bever toe. Het circus ging voor 650 gulden van de hand. In weinig jaren werd het circus Van Bever een begrip. Tij dens wereldoorlog ging het natuur lijk moeilijk, maar daarna begon men weer vol goede moed. In 1947 sloeg echter het noodlot weer toe. In de winterresidentie Terheijden brak brand uit. Alles ging in vlammen op, behalve dc paarden, die in hun angst voor het vuur, tot zelfs in Breda wa ren gevlucht. In 1959 werd het Circus van Be ver opgeheven. Dochter Marie voelde niet zoveel voor het over nemen van het circus. En dus bleef er niets anders over dan de ene moeilijke stap te zetten: ver kopen. De tent ging naar Brazi lië. Sindsdien leefden August Presscher en Helena van Bever een teruggetrokken bestaan. (Van i •espondent Roger Simons) LONDEN Grool-Brittannië's „miste Europa". EEG-onderhandelaar Geoffrey Rippon, werd gisteren in het Lagerhuis geluk gewenst door afgevaardigden, die de Britse toetreding gunstig gezind zijn. Toen dc minister verslag had uitgebracht over zfin beslissende besprekingen in Luxemburg, spraken tegenstanders van het Britse lidmaatschap dc mening uit. dat de Zes hem bü dc neus hadden. Rippon lichtte de jongste onderhan delingen uitvoerig toe. „Groot-Brittan- nië heeft nu het bewijs geleverd, dat het een goed Europees land wil zijn", ver klaarde de minister. „De Europese eco nomische gemeenschap van haar kant heeft getoond, dat zij redelijke eisen wilde stellenover de Britse toetreding en de gevolgen, die daar uit voortsprui ten voor het Gemenebest". Volgens minister Rippon zijn nu ook de voordelen van een eventuele Bi'itse toetreding veel duidelijker geworden. De overeenkomst inzake Nieuw-Zeeland noemde hij „uiterst bevredigend". „De zes hebben op dat gebied grote toezeg gingen gedaan". Wat de financiële bij drage betreft, die van Groot-Brittannië verwacht wordt verklaarde de onder handelaar, dat dit indrukwekkende bedrag de Britten in staat zou stellen om een leidende rol te spelen in Europa. De Franse president Pompidou heeft „vertrouwen in het Engeland van Heath" en is ervan overtuigd „dat met hem, maar ook met alle andere inclusief Duitsland, iets groots kan worden ge maakt en dat wij Europa zijn plaats in de wereld kunnen geven". In een inter view voor de Franse televisie zei Pom pidou dat een vergroot Europa zal ver schillen van een Europa van de Zes, enerzijds in zijn samenstelling, ander zijds in een evolutie die problemen zal opwerpen met het Oosten (waarmee wij nauwe banden en een nauwe samenwer king moeten onderhouden) en met. de Verenigde Staten (die onze vrienden en bondgenoten zijn). Pompidou liet niet na te wijzen op het grote persoonlijke aandeel dat hij heeft gehad in de ont wikkelingen die tot de succesvolle be sprekingen in Luxemburg hebben geleid. De reddingsploeg met het stoffelijk overschot van een van de slacht offers van de tunnelexplosie bij Los Angeles. SYLMAR (Reuter) In 'een tunnel ir aanbouw bij Sylmar, 30 km van Lot Angeles, heeft zich gisteren een ontplof fing voorgedaan terwijl er 17 mensen in aan het werk waren. Een overlevende is gered en drie doden zijn geborgen. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door aardgas. De tunnel dient voor de watervoorziening van Los Angeles. 'Hij is acht kilometer lang en ligt 50 meter diep. Er is weinig hoop voor de twaalf mannen, die, nog in de tunnel zijn. ADVERTENTIE Behang van klasseO'O TOUR DE FRANCE WEDSTRIJDKRANT VERKRIJGBAAR BIJ IEDERE BEHANGLEVERANCIER Vrijwel akkoord in CAO-levens- verzekeringen UTRECHT (ANP) Hoewel er nog i geen volledige overeenstemming is over de nieuwe C.A.O. voor liet; levensverze- i keringsbedrijf zal de werkgeversorgani- satie haar leden adviseren, de verbete- I ringen waarover men het wel eens is I geworden (een loonsverhoging van 6 I procent) per 1 juli al «oor te voeren. I Het levensverzekeringsbedrijf Lelt I ongeveer 12.000 werknemers. De C.A.O. I voor dit bedrijf wordt doorgaans' „na- gevolgd" door liet schadeverzekevings- 1 bedrijf (plm. 16.000 werknemers). Schrijftafel voor anderhalf miljoen LONDEN (Reuter). Een Lode- wijk XVI schrijfbureau, dat eens heeft behoord aan Catharina de Grote van Rusland, heeft donder dag op een veiling bij Christie in Londen anderhalf miljoen gulden opgebracht. Het meubelstuk was laatstelijk eigendom van de Ame rikaanse miljonaire Anna Thom son Dodge, wier echtgenoot fortuin maakte met de fabricage van auto's. Koper van het bureau was de uit Beiroet afkomstige particu liere verzamelaar H. Sadet. Van de Dodges kwamen meer dan 130 stuks meubilair, kunstvoor werpen en tapijten onder de hamer. De totale opbrengst was ruim zes miljoen gulden. de woning binnen te gaan", aldus de officier. Verdachte: „Ik dacht pas daar- i om naar beneden te springen". Na- t mevrouw Karlas was gaan gillen, nc'e hij echter de flattrappen af en Officier: „Maar u hebt ook verklaard, it u naar de flat ging om iemand te :rmoorden". Verdachte: „Ik heb wel dreigbrieven geschreven, ook aan politie-agenten, aai ik wilde het geld zien te krijgen i anders zelfmoord plegen". President: „Maar u hebt mij herliaal- i.iijk geschreven, dat u anderen wilde vermoorden. Ook de Rotterdamse taxi- mauffeur en een Amerikaanse militair, ;ei u te hebben vermoord in Amster dam". rdachte: „Ik heb dat alles in een roes verteld. Ik heb bepaalde vla gen dat ik denk iets gedaan te hebben". President: „Maar u hebt toch aan de recliter-commissaris geschreven, dat u die militair hebt vermoord, maar het is gebleken dat u het niet gedaan kunt hebben. Die moord is namelijk Oude jaarsnacht gepleegd. Het is echter ge bleken, dat u bij uw schoonouders Oude jaar hebt gevierd. Wel is u drie kwar- ?r eerder weggegaan, maar men trof later slapende thuis aan". Verdachte zegt, dat hij naar huis was gaan om zelfmoord te plegen, „want had de 20.000 niet. Dat kon ik ech- r niet opbrengen, toen ik mijn doch tertje zag en heb toen veel cognac ge dronken". SLACHTOFFER Dan wordt als getuige gehoord mo- ouw Marijke van Staaijeren-Karlas (30). In de ochtend van 4 januari om streeks half tien was ze thuis en werd door verdachte overvallen. Ze herkende positief verdachte toen ze hem bij de confrontatie ,Cfp. het .politiebureau zag. Op de bewuste pcjiténcj was verdacn- te dan aari haar woning gekomen. Hij beneden haar te wonen en dat de centrale verwarming lekte. Getuige wei gerde de man binnen te laten en sloot de deur. Plotseling ontdekte ze, dat de de buitendeur toch had openge duwd. „Dat is vast de moordenaar, dacht ik", zegt ze. Ze begon te gillen wilde naar buiten zien te komen. De n stak zijn vingers in haar mond. „Ik beet zo hard mogelijk. Hij zei, dat als ik niets deed er ook niets zou ge beuren. Na enkele minuten liet hij me los en ik bleef gillen. Toen kwamen er mensen van de galerij. Zij konden nog zien, dat hij beneden op de brommer sprong. Niemand herkende hem, maar men zag wel dat het een blauwe Zün- dapp was. De volgende morgen werd verdachte door de politie gearresteerd. De president herinnert er aan, dat ver dachte de laatste tijd een cursus EHBO volgde. Daar was juist ook behandeld hoe verstikking kan optreden. Verdachte: „Maar je leert op de EHBO niet, hoe je iemand moet wurgen". De president con stateert toch, dat juist in die dagen de verstikkingsdood is behandèld. Wanneer de tong voor de luchtpijp wordt gehou den, kan verstikkingsdood optreden. Vol gens verklaring van mevrouw Karlas had verdachte haar tong tussen duim ger gekneld. De moordzaak Vervolgens gaat de president i behandelen van de moord op Lansbergen. Verdachte zegt dat htf door drie feiten overstuur was geraakt. Eers tens liep de omzet van het filiaal (De Gruyter) met 50 pet. achteruit, en stelde er juist prijs op die zaak op bouwen, aldus verdachte. Voorts was 2 vrouw in verwachting en verdachte had angst dat door alle omstandigheden kind krankzinnig zou worden gcboi Tenslotte werd in het filiaal een inbraak gepleegd en 450,- gestolen en toen raak te verdachte helemaal van streek. President: „Van deze inbraak is ove rigens niets gebleken", Verdachte had zelf ook enkele inbraken gepleegd. Hij had echter het benodigde geld niet bij elkaar. „Toen ging ik zolf ook maar op pad. Maar niet om iemand te vennoor den. Ik ben juist zo menslievend om door EHBO te helpen. Ik ben vanaf mijn 18e jaar onder behandeling Van een psychia ter in Delft en heb gevraagd me op te nemen, maar dat werd steeds geweigerd". Verdachte had in 1965 een zelfmoord poging gedaan door haarlotion te drin ken. Toen werd hij twee maanden in een inrichtingen opgenomen. Volgens ver dachte was hij sindsdien nog steeds niet in orde, had veel hoofdpijn en koortsen. Verdachte had een zekere bevrediging, dat hij ongemerkt huizen binnen kon komen. Via een verrekijker ging hij enige tijd na, waar niemand thuis was Enkele dagen tevoren had hij een paar keer ge probeerd de woning van Lansbergen bin nen te komen. „Die werken zeker, dus kan ik op mijn vrije dag wel inbreken", aldus verdach te. Hij ging naar genoemde woning en zei dat hij kwam kijken naar de antenne. de rechtszaak. Talloze belangstellenden De vrouw laat hem na enige aarzeling binnen. „Teen ik weg wilde gaan, kwam ik in de ha! op de gedachte geld te eisen" aldus verdachte. Hij dreigde met een mes. De vrouw vluchtte de kamer in en ik ging haar achterna". President: „Maar u hebt ook gezegd dat u met een vuurwapen dreigde". Ver dachte: „Dat was nu weer een van mijn visioenen". Officier „Maar u bent ook in woningen geweest aan de Da Costastraat en IT. Gosterlaan. Waarom had u toen geen mes bij u". Verdachte: „Daar ging ik heen om in te breken. Dat mes heb ik alleen meegenomen om te dreigen, omdat ik niet wist of er iemand thuis De vrouw heeft het mes beetgepakt en verwondde zich. Die wond werd verbon den waarna verdachte op een bank een sigaret ging zitten roken. Hij bewoog de vrouw om drank te gaan drinken. President: „Die vrouw moet in doods angst hebben gezeten, ze wist niet hoe u weg te krijgen. Uw angst moet wel zijn geweest dat men u zou herkennen". Verdachte „Dat was op het laatste mo ment geweest en toen heb ik mijn hand op haar keel gedrukt tot ze geen teken van leven meer gaf". 'an eeir onzei'Verslaggevers) WAGENINGEN Met ingang van het komende studiejaar begint in Wa geningen een opleiding in de toegepaste huishoudwetenschappen op het niveau het hoger beroeps onderwijs. On- lans is daartoe dc Stichting ter Bevor dering van Hoger Beroepsonderwijs: Akademie Dicdenoort" in het leven geroepen. Het doel van de opleiding is voorbereiding te geven voor lei dinggevende functies bij civiele dien van instellingen als ziekenhuizen, bejaardencentra, vakantieverblijven en bij organisaties, die zich met dc voor lichting bezighouden op het gebied van huishouden, zoals de nationale voe dingsraad, landbouworganisaties, consu mentenbonden. In het uitvoerige studierapport advi seerde een werkgroep zo spoedig moge lijk met de nieuwe opleiding te begin nen en beval daarbij een nauwe sa menwerking aan met de afdeling huis houdwetenschappen van de Landbouw hogeschool in Wegeningen. De opleiding zal om verschillende redenen experi menteel beginnen. Beproefd zal moeten worden hoever de toegezegde samenwer king met de Landbouwhogeschool kan gaan op het gebied van college's, prac tica en medegebruik Van outillage. De nieuwe opleiding bestaat uit twee jaar theoretisch praktisch onderwijs, waarna één jaar stage en één jaar afrondingsstudie. Het studieprogramma vermeldt beroepsgerichte vakken, zoals voeding, wassen, textiel en apparatuur, maar daarnaast ook meer algemene theoretische vakken, zoals talen, na-* tuurwetenschappen, sociologie, psycholo gie, personeelsbeleid, voorlichting, econo- Voor deze nieuwe hogere beroepsop leiding is de toelatingseis gelijk aan die van andere hbo-scholen, namelijk hbs. atheneum, gymnasium, havo of ge lijkwaardige diploma's. De „leiding, yan,het, project is in h den gelegd van mr. S. Bartlema. augustus 1969 was deze directeur de Hogere Hotelschool in Den Haag. sterdamst n-magnificus van de Am- siteit, prof- mr. A. D. Bclifante, is lid geworden van DS'7ó. Prof- Belifante was lid van de P.v.d.A. AMSTERDAM (ANP) „Een historisch moment. Volgens mij is het de eer ste keer in Nederland dat er valsheid in geschrifte is gepleegd via een com puter" aldus de officier van justitie bij de politie rechter in Amsterdam, mr J. H. Bergsma. gisteren in zijn requisitoir tegen een 25-jarige in Suriname ge boren kantoorbediende uil de Bijlmermeer, die bij zijn werkgever in sep tember en oktober van het vorig jaar en in janu ari van dit jaar drie ponskaarten met gefin geerde brutolonen had vervaardigd, welke lonen op een loonstaat terecht kwamen. De drie op deze staten voorkomende lonen stak hij in eigen zak. Politierechter F. H. J. ten Kroode veroordeelde de man tot 12 weken gevan genisstraf, waarvan 9 we ken voorwaardelijk. De officier had vier maan den, waarvan drie voor waardelijk ggeeist. Ver dachte. die ter zitting zei in financiële moeilijkhe den te verkeren, streek van deze falsificaties ruim 2500 gulden op. Hij was ontslagen uit zijn betrek king en leefde van -de steun: ongeveer 350 gul den per maand. Zijn huur bedroeg bijna dit uitge keerde bedrag. Op zijn opmerking, dat hij er nog een auto op na hield, con cludeerde mr ten Kroode, dat dit „bij de gekken af" De verdachte bij zijn werkgever de loonadministratie. Hij moest daarvoor ook pons kaarten maken, die in de computer werden gestopt, waaruit dan loonstaten te voorschijn kwamen. Deze staten werden met de daarop vermelde bedra gen aan geld door de boekhouding aan ver dachte gegeven, die de loonzakjes moest vullen. Driemaal fingeerde hij salarissen en stak deze in De politierechter zei in zijn vonnis geen moeite te hebben om anno 1971 in ponskaarten een geschrift te zien. Hij noemde het een moderne uitvoering van de valsheid in ge schrifte. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse Gerechtshof heeft gisteren de 34- jarigc in Indonesië geboren schceps- werktuigkundige Ronald S. veroordeeld tot twaalf jaar met aftrek, wegens dief stal tezamen met zijn reeds veroordeel de vriendin van een beurs met vijftig gulden van de 78-jarige mclkhandclaar Reycr Royc op 21 oktober 1968, welke diefstal werd voorafgegaan door of ver gezeld van geweld ten einde deze dief stal te vergemakkelijken. Tengevolge van slagen met een spijkertrekker op zijn hoofd overleed Royê. De procureur-generaal had twintig jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Het hof kon zich niet verenigen met de uitspraak van de rechtbank, die S. in eerste aanleg had veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorar- In zijn arrest zei het hof dat S. zich op „buitengewoon laaghartige wijze had misdragen ten opzichte van een arge loze oude man" Volgens het hof was S. ten tijde van zijn daad verminderd toerekenbaar en had hij een ziekelijke storing van zijn geestesvermogens.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9