omplete maaitijd uit automaat Landerige JAMES TAYLOR GILBERTO GIL HARRY NILSSON LITTLE RICHARD PAUL SIEBEL COSMIC DEALER LOS TRES DE CANARIAS ELLY NIEMAN RIKKERT ZUIDERVELD Diëtiste door de knieën voor robot Het lijkt ons dat het werk van de Amerikaanse zanger-gitarist James Taylor wat wordt overschat. De bui tengewoon ontspannen ogende Tay lor is zeker een puik componist van folk-countrynummers, maar als exe cutant komt hij beslist minder uit de grondverf. Zijn voordracht is net iets te teme rig en te landerig om blijvend te boeien, hoewel een en ander wel in overeenstemming is met de aard van het repertoire. Maar over het alge meen demonstreert Taylor toch te weinig pit en dat is verdraaid jam mer, want nogmaals als com- oonist is hij getalenteerd. Dat bleek al uit .Sweet baby James", zijn eer ste album op Warner Bros. (Na een weinig succesvolle aanloop op het Applelabel), en dat blijkt ook uit Taylors tweede, onlangs in ons land verschenen elpee „Mud slide slim". Persoonlijk horen wij zijn werk lie ver door anderen zingen, maar ge tuige de hoge verkoopcijfers denken velen daar anders over. Wat nu eigenlijk het geheim is van Taylors succes, behalve dan zijn compositietalent, kunnen wij slechts gissen. Het is mogelijk" dat hij in Amerika zo aanslaat, omdat zijn liedjes appelleren aan het daar latent sluimerende verlangen naar vroeger, naar de tijd van het ruige buitenle ven met grazende koeien en snel- schietende schutters. Taylor is im mer de verheerlijker van hel buiten leven. van de vrijheid, hoewel die vrijheid er bepaald anders uitkomt dan vele andere -Amerikanen zouden wensen. Taylor kent overduidelijk geen pretenties en dat vormt mis schien wel zijn succes. Wie zal het zeggen? Er wordt op „Mud slide slim" heel best gemusiceerd. Daar zorgen be kende sessionmensen als Russ Kun- kel en Leiand Sklar wel voor, ter wijl de medewerking van de mo menteel sterk opkomende Carole King op piano ook niet onderschat mag worden. Carole zorgt met Joni Mitchelll. die een en ander van „Both sides" beziet, tevens voor de achtergrondvocalen. Compositorisch en instrumentaal zit deze elpee dus wel geramd, vocaal gezien is het geheel echter wat te tam en zonder uitschieters. Peter Asher, eens helft van het duo Peter and Gordon en tegenwoordig een succesvol producer en ook nog broer van de in Enge land zeer bekende actrice Jane Asher (ooit de liefde van Paul McCart ney), tekende voor de produktie van „Mud slide slim". Mogelijk kan hij Taylor bij een volgende gelegenheid animeren tot wat meer inzet. Dit is wat al te „landerig". (WB 56004). Beduidend meer kracht schuilt er in de zang en muziek van de nagenoeg onbekende Braziliaan Gilberlo Gil. Deze artiest was onlangs in ons land om de presentatie van zijn eerste elpee verkoo'pkracht bij te zetten. Wij geloven dat Gil hiervoor niet eens naar ons land had hoeven ko men, want zijn eersteling is van heel beste kwaliteit. Gilberto Gil houdt er een aardige stijl op na. In zijn composities en in de uitvoering daarvan sluipen na tuurlijk heel wat trekjes van de bossa nova en aanverwante Latijns- Amerikaanse muziekstijlen en het crarmante van Gils muziek is nu juist dat hij die Latininvloeden goed gedoseerd weet in te bouwen in een geheel dat het beste valt te om schrijven als „Latinfolkrock". Gil woont sinds een jaar of twee in Engeland en dat is waarschijnlijk de reden, naast natuurlijk het commer ciële oogmerk, dat hij zich bedient van het Engels. Hij weet in zijn teksten goed met die taal om te springen, beduidend beter in ieder geval dan heel wat Nederlandse popjongens die doorgaans niet ver der komen dan variaties op het obli gate „I love you". Originele num mers op de elpee „Gilberto Gil" zijn „Volkswagen blues", „The three mushrooms" en „Nega", die van Gil een vlammende voordracht krijgen. Gilberto Gil mag wat ons betreft doorgaan. (Famous SFM 1001). het televisiefestival van Montreux Hoewel „The point" daar buiten di prijzen viel, of misschien wel juist daarom, was deze film het aanzien volkomen waard. Harry Nilsson, be kend componist en solist in de VS. leverde het verhaal en de muziek voor deze tekenfilm. De soundtrack van „The point" is nu ook hier in Nederland verkrijgbaar. Doorgaan: bestaat zo'n soort plaat uit wat mu- ziekflarden, die voor mensen die d( film niet gezien hebben nauwelijk verteerbaar zijn. Het aardige van „The poinf'-soundtrack is nu juist dat het hele verhaal uit de doekei wordt gedaan met de liedjes chrono- logsieh daar tussenin geplaatst. Ge woon een aardig sprookje over een ongelukkig jongetje met bijzondei luisterrijke liedjes, die zeker ook de oudere luisteraars zullen weten te bekoren. Nilsson kan er wel wat van, maar dat wisten we al. (RCA Victor 1003). De Amerikaanse zanger Little Ri chard, bij de burgerlijke stand ooi. wel bekend alst Richard Penniman geldt voor veel popmusici als een lichtend voorbeeld en inspirator. Zelfs The Beatles ontkwamen in hun begin tijd niet aan de invloed van de uiterst dynamische muziek van Little Ri- Na een tijd van betrekkelijke stilte rond deze voor de pop zeer belang wekkende figuur, valt er nu 'n soort revival waar te nemen. Pas geleden nog was Little Richard te zien in een Andy Williamsshow en toen toonde het rockfenomeen nog niets aan zeggingskracht te hebben inge boet. En er is nu ook een dubbelcl- DISCORUBRIEK Een paar weken geleden, als wij ons niet vergissen op eerste pinksterdag, was er op de vaderlandse buis een puike tekenfilm te zien. „The point" was de titel van déze getekende rolprent, die door een Amerikaanse maatschappij was ingezonden hdar i Rikkert Zuiderveld pee verschenen met werkelijk alle grote successen van de meester. ..Good golly miss Molly", „Tutti Frut- li". „Long tall Sally", Lucille", ..Whole lotta shakin' goin' on" en noem al die stevige stampers maar op. ze staan op dit dubbelalbum. Een schijf die veel meer is dan alleen maar jeugdsentiment, gewoon tijdlo ze rock. (Epic S 66285). Emmons en Jimmy Buchanan) wat deunen in elkaar gedraaid, die on derling nogal van kwaliteit verschil len. Er zijn regelrechte smartlappen bij („Legend of the Captain's daugh ter") en ook plotseling weer kwali teitsnummers. („Jasper and the mi ners"). Over het algemeen gaat het geheel toch de kant uit van de countrykilsch a la Buck Owens En daar zitten we niet op te wach ten. (EKS 74081). door Charles Bels In het folk-country Idioom verschij nen de laatste tijd zeer veel platen, te veel als u het ons vraagt. Het gevolg is dat de appreciatie voor nieuwe platen in deze stijl wat min der wordt. Die ervaring overkomt ons met de elpee „Jack-Knife Gypsy" van de Amerikaan Paul Sie- bel (geen familie van de juwelier). Siebel heeft met bekende vrienden (Doug Kershaw, Bernie Leadon, Cla rence White, Russ Kunkel, Buddy In Dordrecht wordt ook pop bedre ven, onder andere door de groep Cosmic Dealer. Nu steunen we graag de vaderlandse pop, maar voor het werk van Cosmic Dealer kunnen wij toch weinig waardering opbrengen. Instrumentaal en vocaal zit de eer ste langspeler van de groep degelijk in elkaar, maar op het gebied van de composities riekt een en ander naar epigonisme en dat vinden we dan nog netjes uitgedrukt. We kunnen losmic Dealer overigens niet verwijten, dat het flirt met 't publiek via goedko pe „bubblegumdeunen". Er wordt wel degelijk getracht „andere" mu ziek te maken en misschien heeft de groep wel onbewust leentjebuur ge speeld. Wie weet. Origineel klinkt oen en ander overigens niet. (Ne gram NQ 30.015). Voor warmbloedige muziek uit zon nige streken, om juist te zijn van de Canarische eilanden, kan men te recht bij Los Tres de Canarias. U kent die keurig in het witte pak gestoken knapen wel met daarboven zongebruinde hoofden, waaruit vro lijke muziek komt die herinneringen wekt aan vakanties in zonnige oor den of in ieder geval een zonnige stemming weet los te slaan. Volko men pretentieloos en daarom ver teerbaar. Titels: ..Mendocino", „Quan- tanamera". „Cu-cu-rru-cu-cu, Palo ma" e.a. (CBS S 64418). en En van de beste elpees de laatste tijd in ons land verschenen is onge twijfeld „De draad van Ariadne" van het echtpaar Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld. Zoals bekend hebben Ell.v en Rikkert lange tijd niets van zich laten horen, maar nu zijn ze volledig terug op het vader landse „volksfront" met een werke lijk uitstekende elpee. En het ziet ernaar uit dat zij ook zakelijk aan hun trekken komen, want het op de elpee voorkomende liedje „De kauwgomballenboom" doet het goed op de verscheidene radiostations. Naast dit zeer simpele liedje vinden we op „De draad van Ariadne" diepzinnige beschouwin gen over het leven, gezet op trans parante gitaarmuziekjes die door Elly, Rikkert en ene Appie prachtig verwekt wordëit. Tim Griek tekende voor de juiste produktie. (Imperial 5C 054-24347). wül de hal van het jaarbeursgebouw volstroomt met 900 deelnemers aan een rlichtingsdag over automaten (georganiseerd door VIDA) zit onopvallend in hoekje van een bank, de kleine, correcte vrc-uw die met byna oosterse bewogenheid de menigte gadeslaat; Miss Kathryn E. Smith. Itraks zal zij een voordracht houden .1 ver automaten en het maaltijdpro- ramma bij het Amerikaanse metaal- oncern Reynolds Metals. Zij is daar lirector van de Dining Service, ver- i ntwoordelijk voor voedsel en bedie- ing in de complexen te Richmond. 'irginia, terwijl zij tussenpersoon is I oor leveranciers en automatenmaat- appijen voor de rpaaltijdvoorzie- programma's in de 70 door uurd-Amerika verspreid liggende antoor- en fabrieksgebouwen van aar Company. Want een steeds be- ingrijker deel van verstrekte maal tijden, snacks en andere consumpties worden door automaten geleverd. „De welvaart neemt toe en eist dienstverlening, maar de verleners la ten het afweten", zegt zij als ik even bij haar zit. In het gesprek, komt haar gezicht tot leven, ook doordat het spanning verraadt. „Mijn lezing mag een uur duren. Gisteravond kreeg ik de angst dat ik niet binnen de tijd kon blijven en ik heb alles nog laat doorgenomen". Is zij een echte Amerikaanse zakenvrouw (wat wij ons daarbij dan ook voorstellen) of een huishoudelijk vrouwtje dat eigen lijk achter het fornuis zou willen HUI Kathryn Smith, Director Dining vice van Amerikaans grootbedrijl tynolds Metals. Diëfiste bedrijfseconome psychologe Zij vervult haar spreekbeurt, letterlijk van het blad lezend, stram in de houding, de stem zonder modulatie en een octaaf lager dan daarstraks. Een maal heft ze in dat uur de hand op o.m iets te benadrukken. Maar wat zij vertelt is hoogst boeiend. „Ik ben 20 jaar werkzaam bij Rey nolds. maar pas 8 jaar betrokken bij automaten. Voordien hadden wij er maar een paar voor dranken, snoep goed. sigaretten. Wij waren ingesteld op het cafetariasysteem en overtuigd dat de employés bediend wilden wor den. Maar de problemen! Veel van onze fabrieken zijn continu in bedrijf. Meer dan 30.000 werknemers, alleen al in USA, in alle soorten functies, hebben wij van vers en aantrekkelijk voedsel te voorzien op elke tijd van dag en nacht. Een kostbare onderne ming! In alle ploegendiensten hooi" volgens traditie een lunch- en twee koffie- of theepauzes. Prestatie er denkvermogen houdt rechtstreeks ver band met die lunch. Daarom was geer moeite te veel voor die aantrekkelijke goedkope maaltijd: de eerste reder waarom wij er verlies op leden. D. tweede reden: tijdverlies door het ko men. gaan en wachten in files" Het concern droeg Miss Kathryn op raad te schaffen Zij, tegenstandstei van automaten, vièl voor de automaat. Automaat, dienstverlener voor elke functionaris. na hém bestudeerd te hebben, na rei zen, conferenties, gesprekken met per soneel, proeven. Door het invoeren van de automaat, zijn de kantines nu kleiner geworden, dichter bij de werknemers gelegen. Er is geen wachttijd meer, de intimiteit is groter en het dag- en nacht voorgeschoteld vers voedsel doet recht aan alle ploe gen. (Wat er vers en warm uit auto maten kan komen is, gezien de door Miss Smith vertoonde dia's, hier nog ondenkbaar). Al naar gelang de om standigheden hebben in sommige be drijven de automaten de cafetaria's ge heel overgenomen, elders vullen zij aan. Maar om voedsel uit dat „ding" op tafel te laten komen, moet dat voedsel perfect geprepareerd, verpakt en (in gekoelde vrachtwagens) gedistribueerd worden, waarbij de warenwet streng toeziet. Meestal levert de automaat net voedsel gekoeld aan de gebruiker, een micro-golf-oven brengt het dan in ca 25 seconden op juiste tempera- Toen Miss Katryn het robotprobleen onder de knie had, moest zij de leven de gebruiker winnen. Zij ondervon» weinig weerstand want: .Van het begin af Hadden wij e positief over gesproken, nadruk geleg< ■>p gemak, kwaliteit, versheid. Wi waatten uitgebreid over: goed voedsc bij de hand zo gauw je hongeri; wordt; en, niet helemaal naar eei cafetaria lopen; voorts, een genoege1 te kunnen kiezen uit zoveel «laagge orijsde artikelen en niet hoeven pie keren over volledige maaltijden. W'. probeerden een nieuwe voedselvoor- ziening te verkopen, maar weerlegden argumenten door te laten voelen dat hel oordeel van de werknemer in vloed had. Hun keuze bepaalde het menu. Hun smaak overwoog". Nu hoefde zij haar directie niet te overtuigen want zij ging uit van de directieopdracht. Maar aangezien ei tijdens deze toespraak onder haar ge hoor aulomatenfabrikanten en verko- oers waren, gaf zij een stel zulk< litgekookte richtlijnen om grote be Irijven te overtuigen, dat je als fabri :ant even een cursus: „Hoe blijf ik O) nijn stuk" moet volgen om niet tc ,-roeg door de knieën te gaan vooi ->en van de Miss' leerlingen. Zij raadt a bepaalde koel-automatisch klinkende voorden te gebruiken... zij raadt aan bij de hoogste leiding een tafel perfect te laten dekken en daar, uit de zo „plooibare" automaat, een maaltijd te serveren! Met knappe dia's en film maakt zij van het onpersoonlijke ding een warme weldoende ziel. Carrière en thuis eten Als zij haar toer heeft verricht, neemt de spreekster ontspannen plaats ach ter de forumtafcl en antwoordt op de eerste twee van de luttele vragen: „Ik weet het niet". Gelijk heeft ze, alle wetenswaardigs is gezegd. Als ik met haar lunch, bestelt zij een steak a la jardinière, een kan ijswater, een groot glas melk. en vraagt of in Nederland aan de lunch niet wordt gedronken. (Aan het begin van haar lezing prees zij Holland alsof zij er al aardig mee had kennis gemaakt, maar in 2 dagen heb je niet door dat wij thuis lunchen met „ooterhammen"), „Hoe was uw opleiding en wat uw eerste baan?" „High School, College, graad gehaald van diëtiste aan Notre Dame. Ohio. In het begin werkte ik in ziekenhuizen. Vandaar stapte ik over, steeds als diëtiste, na;..- het bedrijfsle ven. Eerst naar de voedselvoorziening in vliegtuigen, via de vliegtuigfabriek en het aluminium naar Reynolds. Nog tamelijk onder aan de ladder". „Om director te wordèn, carrière te maken, heb je in Nederland als vrouw nogal eens te boksen. Hoe is u dat gegaan?" Zij lacht haar Boeddhalachje, maar zegt: Tough. Een vrouw moet harder vechten voor haar carrière. Nu is dat voor mij over". „Die lezing, hebt u die gemaakt met hulp van een bedrijfs psycholoog?" Zij kijkt verwonderd en ik geloof haar: „Welnee. Zelf en al leen. Waarom?" „Omdat hij slim in elkaar zit, voorbereid op elke vorm van tegenzin en tegenstand. Nu u „thuis" alle tegenstand hebt overwon nen, zit u nu nog wel eens tussen de „Bij de cafetaria bleef ik ook in de praktijk toezien achter de schermen en ervóór aan de tafels. Ik hield contact met de eters en lette op lip stick op de glazen. Nu is er weggooi- goed en een opruimdienst. Maar ik luister naar wensen. Willen ze var kensvlees, dan komt er varkensvlees. Bij Reynolds duurt de cyclus van me nu's 3 weken, maar na 13 weken breekt een nieuw seizoen aan met weer andere menu's. Het meest in trek zijn: een stoomschip van een beef. de combinatie van beef en snel gegrilde lever, een hamgerecht en paghetti. Er is altijd keus uit 4 hoofdschotels. wel 6 salades, allerlei •akes en puddingen en iedereen houdt an stevige soep. laar het gebruik van snacks neem' oe. van complete schotels af. GroU nensen doen als kinderen, die eter ils ze trek hebben. Dat gaat vanzelf Je kinderen komen meestal het eers' 'huis, dan vader, dan moeder„Hoe doet u het thuis zelf? Als diëtistr moet je gasten bijzonder goed ontvan- APPLICATIEMOTIEVEN De rage van applicatie-motieven voor groot en klein is begonnen bij de haute coutur.e en nu doorgedrongen tot de confectie, om te eindigen onder moeders naaimachine. Deze jongeman in singlet met kat, gedragen boven velours pantalon zou zijn handige mammie kunnen vragen zijn stapeltje hempjes te bewerken en de leukerd wie een satijnen olifant niet zwaar op de maag ligt, evenzo. Dit zijn echter modellen van Society Shop, Amsterdam. ;en?" „Ja, dat doe ik volgens vast iatroon. Ik geef het liefst 's zondags •en brunch. Het is gemakkelijk en ïezellig. zonder haast. En met Kerst nis ben ik een Piet met het diner Dat is al 20 jaar onveranderd. Nie mand zou het anders willen". Nog 2 dagen Holland en dan 3 weken Europe. Dagelijks met het groot glas melk en de kan ijswater aan de lunch. En vanuit het restaurant een indruk trachten op te doen van hoe de mensen thuis eten. Want thuis eten wordt zeldzaam, in elk geval in de omgeving van Miss Kathryn E. Smith, Director, (die nochtans vast tapijt in haar keuken heeft liggen!). A. MAC GILLAVRY.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7