(Sou/Lotli Engeland-EEG ruimen laatste hinderpalen lidmaatschap op AI,T.F,F,N BRITS PARLEMENT KAN NOG ROET IN ETEN GOOIEN EIS LUIDT NU: 12 DG. VERZWAARD Formatie gaat 14 dagen duren N.K.I.J. wint in hoger beroep kort geding Rinus Wehrmanii voor HMC Nierchirurgen verlaten team Maffialeiders naar ander eiland Prijsverlaging olieprodukten Senaat: VS-troepen na 9 maanden uit Vietnam jengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader, Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl- B.T.W.) 0.24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging te lef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41. maand 6,95. kwartaal 20,65, jaar ƒ80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. f 62c jaargang, no. 18.420 WOENSDAG 23 JUNI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.10 uur Dubbeldekker- tjes; 20.36 uur Vakantie in Tirol, film; 21.55 uur Spel zonder grenzen. Nederland II: 19.05 uur Pipo op Bizarra; 20.21 uur Midweek; 21.30 uur Monty Python's Flying Circus. RUSTIG WEER Zonnige perioden, later meer bewol king maar overwegend droog. Eerst weinig wind, later matige zuidooste lijke wind. Minimumtemperaturen van 10 tot 6, maxima morgen van 17 tot 21 graden. HAAG (ANP) Het Haagse ge- tshof heeft vandaag in hoger be- i het vonnis vernietigd dat de sident van de rechtbank in Den Haag had gewezen in een kort ge ding over het intrekken van over heidssubsidie voor de in Amsterdam gehouden „Dckolonialisatic-manifes- tatic aan de „Stichting Nederlands Komitee voor Internationaal Jonge renwerk (NKIJ). Het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verboden tyn uitkering in mindering te bren gen op de jaarlijkse subsidie die het ministerie van CRM aan het NKIJ bad toegekend. TRANSPLANTATIES IN GEVAAR UTRECHT (ANP) Het niertrans- >lantatieteam van het Stads Academisch Ziekenhuis in Utrecht (S.A.Z.U.) dreigt inder chirurgen te komen zitten nu bet naar uitziet dat beide chirurgen van het team (en in ieder geval één) elders m betrekking hebben gevonden. Eén van de chirurgen heeft zijn an- ;re betrekking nog niet definitief aan aard. Wanneer hij dat wel doet, zullen 5 werkzaamheden van het sinds eind )69 bestaande Utrechtse niertransplan- tatieteam tijdelijk moeten worden op geschort tot er een opvolger is gevon den, aldus een woordvoerder van de Irijksuniversiteit in Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) I le' DEN HAAG „Rinus Wehrmann is veel te zwaar gestraft. De door de krijgs raad opgelegde straf van twee jaar is onrechtvaardig en ondoelmatig". Dit zei vanmorgen de advocaat-fiscaal bij het Hoog IvTilil.v". fyiTréfchtshof in Dén lïaag. mr. F. J. G. mabon van A'oorst tot Voorst. Volgens hem had deze zaak niet zo hoog hoeven oplopen. „Met 'n krijgstuchtelijkc straf van twaalf dagen verzwaard had deze zaak afgedaan kunnen worden", vervolgde by. De straf van 2 jaar houdt duidelijk verband met het ontslag uit dienst. „Dit geval moet zo snel mogelijk worden afgedaan in het belang van Wehrmann en de krijgsmacht", aldus de advicaat-fiscaal in zijn requisitoir. Na een schorsing verklaarde de presi dent mr. E. A. M. Lamers, dat het. Hof op 7 juli uitspraak zou houden. Tot die tijd zal Rinus Wehrmann op vrije voe ten zijn. De rechtzitting vanmorgen trok een bomvolle publieke tribune. De adco- caat-fiscal noemde het niet opvolgen van een bevel wel een ernstig strafwaardig misdrijf. „Er moet orde zijn in de krijgs macht, maar een staf moet wel afge stemd zijn op de inhoud van het bevel en de achtergrond. Alle bevelen zijn niet even belangiijk". aldus mr. Van Voorst tot Voorst. „Ik zie in Rinus Wehrmann een echte Hollandse jongen, die zich niet zal verzetten tegen de militaire dienst". Rinus zei zelf dat het verplicht af knippen van het haar tegen zijn per soonlijke vrijheid en persoonlijkheid in- druisde. Hij had zijn haar al veel eerder voor zijn indiensttreding lang laten groeien. „Het is wel zo", aldus de advocaat- fiscal. „dat Wehmann alle moeilijk heden zelf heeft opgeroepen. Hij wist dat dit het nodige gedonder zou op- Maai Soldaat krijgt vrijspraak op nuchtere maag (Van verslaggevers) DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag heeft vanmorgen 22-jarige dienstplichtige soldaat uit Breda vrijgesproken. Het betrof de sol daat die twee weken geleden voor het H.M.G. terecht" stond, omdat hy tót twee keer toe geweigerd had zyn ontbijt te nuttigen vóórdat liy aan het werk ging maar dat deed tydens zijn werk. Door de Krijgsraad in Arnhem was hij hiervoor veroordeeld tot acht dagen licht arrest. De soldaat had hoger be roep aangetekend, omdat hij de door de krijgsraad opgelegde straf te zwaar vond. Vanmorgen luidde het vonnis van het H.M.G. vrijspraak met verwijzing van de zaak naar de commanderend officier van de beklaagde. MGR. MOORS IN ZIEKENHUIS ROERMOND (KNP) Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, moet gedurende ai enige tijd volledige rust houden. Zijn specialist had hierom verzocht. Voor een meer uitgebreid onderzoek is mgr. Moors thans openomen in het ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard. geant-majoqr aan Rinus om zijn haar te laten knippen is van lichte aard. Hij was nog niet in uniform en hoor de bfi een groep van vierhonderd dienstplichtigen die opkwam. Vijftien hadden ie lang haar. Eén ervan bleef weigeren liet Ulaten knippen. Zo iets is dan krijgshlchtelijk af te doen. Ten onrechte is hem de straf van twee jaar opgelegd. Ik vraag nu geen ontslag uit militaire diensl. maar twaalf dagen verzwaard arrest die inmiddels uitge zeten zijn door het voorarrest." De raadsman van Wehrmann, mr. R. M. Schutte, ging in op de mededeling van de president over de hygiëne van de haardracht. „Hygine is geen kwestie van lang ha&r". betoogde de raadsman. „Hygeiëne is een kwestie van lichaams verzorging. Ik weet bovendien dat dit lange haar voor heel veel mensen een integrerend deel van hun peersoonlijk- heid is, na hun leven. Men moet heer en meester kunnen zijn van het eigen l'icham. Het hof zal derhalve rekening moeten houden met de uitspraak van de minister om de haardracht vrij te geven in militaire dienst. Het leger heeft de tekenen van de tijd niet ver staan. Mede door mijn cliënt is de haarinspectie in dienst afgeschaft. Het leger wordt er beter op. Het leger is op weg naar een functioneel leger. Mijn cliënt moet gerehabiliteerd wor- KAMERLID: Stop discriminatie blinde leraren DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Dolman (PvdA) heeft staats secretaris Grosheide (Onderwijs en We tenschappen) gevraagd of hij een eind wil maken aan het discrimineren van visueel gehandicapte leraren bij het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs. Volgens de heer Dolman zijn er en kele visueel gehandicapten die al zeven jaar als bevoegd leraar aan het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs verbonden zijn, maar geen vaste aan stelling kunnen krijgen. Het parlementslid vraagt de bewinds man of het juist is dat de universiteit niet, maar de Pedagogische Academie wel voor blinden gesloten is. zodat op den duur ook aan blinde kinderen geen les gegeven kan worden door mensen die hun handicap best begrijpen. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Engeland en de E.E.G. zijn het eens ge worden over de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de Europese Economische Gemeenschap. Alleen het Britse parlement kan nu nog roet in het eten gooien. De hardste noot, die tijdens de marathonzitting, van maandagmiddag tot vanmorgen kwart over vier, gekraakt moest worden, was de kwestie van de Nieuw-Zeelandse zuivel. Frankrijk, dat aan vankelijk van geen wijken wilde weten en zelfs dreigde de hele zaak uit te stellen, liet zich, dank zij Italianse interventie toch tot betere gedachten brengen en deed te rechter tijd flinke concessies. Voor minister Luns was het allemaal een grote voldoening. Tien jaar geleden beleefde hij de eerste onderhandelingen met Engeland. Hij maakte vanmorgen de afronding mee. juist nu hij op het punt staat zijn werkterrein naar de N.A.V.O. te verleggen. Afgesproken is dat de uitvoer van Nieuwzeelandse zuivelprodukten naar Engeland in een periode van vijf jaar tot 71 pet van dc huidige omvang zal worden teruggebracht. De Nieuwzeelan- ders hadden op 75 pet gehoopt en zijn met deze afspraak niet zo tevreden. Frankrijk verlangde aanvankelijk totale stopzetting van de Nieuwzeelandse zui- veluitvoer na vijf jaar. Een tweede punt waar men het over eens werd is dat Engeland het eerste jaar van zijn - lidmaatschap 8,5 pet (Frankrijk wilde 11,5 pet) zal bijdragen aan de begroting van de gemeenschap, een bedrag van bijna 300 miljoen dollar. Een kleine pauze tijdens de E.E.G.- vergadering in Luxemburg over Engelands toetreding. Minister Luns, op zijn sokken, in gesprek met staatssecretaris De Koster (links) en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Harmei, op de foto rechts. Vrouw en vijf kinderen dood gevonden BIDDENDEN (A.P.). De politie te Biddenden (Engeland) heeft vanmorgen de lyken gevonden van een vrouw cn j haar vijf kinderen. Van allen was de j keel doorgesneden. FILICUDI (AP) De 200 inwoners van het eilandje Filicudi voor de noord oostelijke kust van Sicilië hebben hun strijd tegen de regering gewonnen. Be kend is gemaakt, dat de vijftien Maffia leiders, die naar het eiland waren ver bannen, morgen naar elders zullen wor den overgebracht. De Maffialeiders zullen worden over gebracht naar Asinara, een ander eiland voor de noordoostelijke kust van Sicilië, dat gebruikt wordt als straf kolonie DEN IIAAG (ANP) In het kader van dc door het ministerie van Econo mische Zaken vastgestelde prijsstruc tuur voor vloeibare brandstoffen, zijn vandaag de pryzen van autogasolie, gas- oliën, huisbrandolie I en n en dunne stookolie verlaagd met t 0,70 per 100 liter. Dit hebben dc gezamenly- kc oliemaatschappijen meegedeeld. Voor zware stookoliën geldt een prijsverla ging van f5,75 per 1000 liter-kilo gram. Recordprijs voor Rembrandtets LONDEN (AP) Een ,Ecce Homo"-ets van Rembrandt heeft dinsdag op Chris ties veiling in Londen 32.000 guineas (bijna 290.000 gulden) opgebracht. De Londense kunsthandelaar Colnaghi kocht de prent van Lord Margadale van Islay. Volgens een woordvoerder van Christie is nooit een hoger bedrag voor eer betaald. Prenten van Goya brachten op dezelfde veiling aanzienlijke lagere prijzen op. Engeland had bij het begin van de onder handelingen 3 pet voorgesteld. Het zuivelakkoord behelst verder dat de uitgebreide gemeenschap zich na drie of vier jaar zal beraden over de na afloop van de overgangsperiode te volgen politiek in het licht van de dan heersende toestand op de wereldivelmarkt. De laatste edities van de Britse och tendpers konden het nieuws nog wereld kundig maken: „Europa zegt ja", meldt de Daily Mirror met vijf centimeter hoge koppen. De Sun: „De zaak ;s rond; Groot- Brittannië wint de laatste slag".. De beslissing over Groot-Brittanniö's toetreding tot de E.E.G. hangt nu niet langer meer af van de Zes, maar van het Britse volk en vooral van.het parlement Minister Rippon zal morgen in het Lager huis een verklaring afleggen ovor het akkoord. Regeringskringen in Londen verheugen zich ten zeerste over de gun stige afloop van de onderhandelingen. Het huwelijk moet nu nog ingezegend worden. Op de schouders van premier Heath rust nu de zware taak om Groot- Brittannië officieel lid te maken van de E.E.G. Hij moet daarvoor de instemming krijgen van het parlement. Waarnemers vragen zich af, of Groot-Brittannië's Lagerhuisleden zich bereid zullerl tonen om de hoge prijs goed te keuren, die van hun land gevraagd wordt om lid van de Europese Economische Gemeen schap te kunnen worden. De regering-Heath zal eerst een Euro pees witboek publiceren. Pas in de herfst zal het parlement vóór of tegen toetre ding stemmen. Premier Heath rekent op een beslissende meerderheid van stem men voor het lidmaatschap van de E.E.G De conservatieve afgevaardigden zullen op deze stemming worden voorbereid tijdens een partijcongres van begin okto- De de Pankhurst. Naderhand ontdekte de politie I haar man, Richard, aan de voet van een hoge elektriciteitsmast. Hij had brand wonden en een gebroken enkel en men vermoedt dat hij gepoogd heeft zelfmoord te plegen. De man ligt nu in een zieken huis in Maidstone, in het graafschap Kent. (Advertentie) Jong zijn? Dans! LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) Om Heerlijk te Dansen B LEIDEN: Elke zondag 8 uur 2 Zalen. Goede Beat en Dans bij Evert Castelein Liz Taylor kwam gisteren gekleed in Mexican Style In Londen aan. samen met haar echtgenoot Richard Burton. WASHINGTON (Reuter) Dc Amerikaanse Senaat heeft een resolutie aangenomen om alle Amerikaanse troepen binnen negen maanden uit Vietnam terug te trekken, mits Hanoi binnen zestien dagen nadat de resolutie van kracht wordt alle Ameri kaanse krijgsgevangenen vrijlaat. De resolutie, die alle geldkranen na de periode van negen maanden dichtdraait, kreeg een meerderheid nadat senatoren, die de regering gunstig gezind zijn. erin geslaagd waren een belangrijke verzwakking aan te brengen. De door senator Mansfield ingediende resolutie, waarin een totale terugtrekking, binnen negen maanden na het van kracht worden van het daartoe ingediende wets ontwerp, van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam werd voorgesteld, werd met 57 tegen 42 stemmen aangenomen. Senator John Stennis diende een amendement in waarin vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangenen door Hanoi binnen twee maanden werd geëist. Dit werd met 50 tegen 49 stemmen aangenomen. Het wetsvoorstel kan pas kracht van wet krijgen wanneer ook het Huis van Afgevaardigden het aanneemt iets wat voor veel waarnemers als zeer onwaar schijnlijk wordt geacht en president Nixon het ondertekent. Biesheuvel verwacht: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Biesheuvel verwacht dat de vor ming van het nieuwe kabinet zo'n veertien dagen zal duren. De verwachting is, dat het kabinet-Biesheuvel zich dan op dinsdag' 13 juli aan de Tweede Kamer zal presenteren en de regerings verklaring zal afleggen. Gisteravond heeft mr. Biesheuvel van de koningin de opdracht voor de kabinetsformatie ontvangen. De 51- jarige A.R.-politieus verwacht niet dat de formatie meteen van een leien dakje gaat. Vandaag heeft mr. Biesheuvel aller eerst een onderhoud gehad mei de demissionaire minister-president De Jong. Daarna is hij zijn besprekingen begonnen met de fractievoorzitters van de vijf partijen, die het nieuwe kabinet de meerderheid in de Tweede Kamer moetengeven. Voordat tijdens de formatie over de .mannen" zal worden onderhandeld, wil mr. Biesheuvel eerst enkele competentiekwesties tussen verschil lende ministeries regelen. Op dit ter rein ligt er nog wat „oud zeer". Deze gevoelige zaken dienen eerst uit de wereld te worden geholpen. Eén van de rr eilijke punten is de vraag wie precies verantwoordelijk is voor de buitenlandse economische betrekkin gen, het ministerie van Buitenlandse Zaken of het ministerie van Econo mische Zaken. Ook dient de taak afbakening van de twee nieuwe ministers te worden geregeld, waarbij vooral de splitsing van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid in twee departementen dient te worden vastgelegd. Mr. Geertsema (WD) is wat betreft de duur van de formatie iets optimis tischer dan formateur Biesheuvel. Hij gaat er van uit dat de zaak binnen 10 tot 12 dagen geheel is beklonken. Is een vorige formatie van mr. Bies heuvel in 1967 juist bij het vin den van „de mannetjes" mislukt, nu verwacht mr. Geertsema dat de ge vaarlijke klippen met het bereiken van het regeerakkoord tussen de vijf partijen zijn genomen en het beman nen van de zestien ministeries minder moeilijkheden zal opleveren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1