Gemeenteraad Wassenaar machteloos tegen plannen voor Centra Massamarkt Overgelopen Rus een topgeleerde? BECKS VAN NEW-YORK Beurs Amsterdam GELD VLUCHTELINGENHULP WORDT IN TWEEËN GEDEELD WEERBERICHT LEIDSE COURANT f.NatClty iidlo Corp ill Oil Brands jjdebaker loyal I Wright bllevei Spoorwegen Nutsbedrijven Obligaties DINSDAG 22 JUNI 1971 Actieve aandelen V.K. Opening AKZO 82.69-80 82.Ü80 ABN 254.50-5 257 AmRo 59 58.50 A'dam-Rubb. 38.5 36.5 Deli-Mi1 69.40-60 69 Dordts. 900-1 893 Dordts.p. 901 891 Heinek.Bel. 258.60-80 255.20 Heinek.Bier 268.60-9.50 265.10 Holl.-A.Li.in 87.5-88 87.2 Hooeov. 74.10-20 HVA 64.2-3 64.5 KLM 170.50-1 Kon.Olie 148.60-80 147.50 KNSM 90.30 89.50 Nat.Ned. 63.80 62.60 Ommeren 270.5-1.5 267 Philips 44.80-90 Robeco 241.40 Rolinco 192.50 191 ScheepvUn. 73.60-4 72.50 Unilever 109.50-60 109 Actieve obligaties Staatsleningen Ned.25j.'60 103.80 103 5 id25.i'70 104 20 103.40 id 71 '6a' IJd!M I- ,.l '70 Wyers Wijk en He Zaalberg Maxwell Moeara Emm 2400 a Moeara winstb3600 Moeara 1-100 4030 Moeara 4 wb 4030 000,00a Scheepvaart Oostzee 101 101.00 Spoor- en Tramwegen Geld Tram 65 Nederlandse Antillen AntUl.Br 155.6 158.00 «Sb. iM-9 Surin Brouw 250.00a Partlcipatiebewijzen Alg.F.bez. 108.50 f.Serv. iein'g Comp 20.15 'oleate Jol.Gas Mrtiss Wright Am. Fund 1 Mdm?nes 1-5 1 Hólland Fund 6 BreevaBt *67 109.50 109.50 Aand. in beleggingsmij. Buitenland lert 138 139.80 SoTvavc1ela 190 187.00 UnionMinié 130 305.00 Mannesmarm 151 153.50 g Fin.dePa. m.Elec. 26 26.00 m Corp'. 20.70 20.35 Verenigde Staten (certificaten) an Alum. 22.30 22.50 l.Teleph 48.50 48.25 „iPSic J.f 6.1 Huskv Oil 15.40 15.00 Imperia! Oil 24.40 24.50 Int.Nat Gas 11.90 12,10 - t.Nickel 39.10 39.70 - vFr^1 971.30 «SS SS»8:S Olstellnrs 15.50 15.25 stee' 38.75 38.00 tl AM.Ph 28.30 28.00 Tandv Corp. 70.25 69.00 s^sjjrum 111.50 11X75 lPactfB 55i80 55.20 U.S Stee' 30.40 30.40 West-B a ncorp 33.75a 32.25 Westineh.El. 88 85.50 Wool worth 46.25 45.00 Pve Holding 174 Damrak weer I somber [«STERDAM, dinsdag. Ook Stag stond de handel op het Damrak top een laag pitje. Enige Welling was er voor Van Ommeren, «eaart-Unie en Heineken, doch jtót aanbod overheerste moesten iè'e fondsen naar beneden. HvOlie zette de daling van gisteren Sa opende 1,20 lager op 147,50. was de enige international, 'did ped handhaafde op 82,80 (plus een Ije). Unilever moest 0,60 terug op Hoogovens 0,20 op 74,- en 0,10 op 44,80. Heineken moest prijsgeven op ƒ265,10. Ook male Nederlanden moest verder lp verloor 1,20 op 62,60. Bij de was ABN enigszins in herstel een winst van ƒ2,20 op ƒ257,-. obank moest echter opnieuw 0,60 op 58,40. Bij de cultures Rubber twee punten in de scheepvaartsector moesten hen worden geïncasseerd. Kon. 0,60 naar beneden, HAL een punt, Van Ommeren vier punten icheepvaart-Unie ƒ1,30. De staats- inmarkt was opnieuw overwegend gestemd. Vind bleef weg in Kieler Woche ag van de n geweest, dat slechts de in de Solingklasse in actie ;n. De race van de Solings verigens nauwelijks het aanzien De wind fiauwde steeds meer af. Nederlanders zagen geen kans in te eindigen. De ervaren Zweed Grünewaldt won uiteindelijk met voorsprong. vankelijk stond er nog enige wind. feranderde echter voortdurend van ig en werd steeds zwakker. Nadat urenlang hadden gedobberd ga- organisatoren de moed op. Zij en alle deelnemers terug naar de OK Jollen kregen zondagavond laat en, dat de protesten van enkelen waren toegewezen en dat de race Ke dag werd geannuleerd. Zij heb- laardoor tot nog toe slechts een geldige wedstrijd gevaren. WASSENAAR Van de verontruste midden standers, die per telegram en per brief aan de raad gevraagd hebben een stokje te steken voor de vestiging van een Centra Massamarkt in een bedrijfspand aan de Haven bij de Oostdorperweg, waren er gisteravond velen aanwezig op de publieke tribune in de raadszaal van Wassenaar, waar hun adres werd behandeld. Zij hebben met eigen oren kunnen horen, hoe ook de leden van de raad begaan zijn met het lot van de kleine middenstanders, die steeds meer bedreigd worden door grootwinkelbedrijven, cash- and carrybe- drijven, massamarkten enzovoorts. Maar zij heb ben ook horen bevestigen, wat zij ongetwijfeld al gevreesd hadden, dat de gemeenteraad over geen enkel middel beschikt om een dergelijke vesti ging te voorkomen. Het pand, waarin de massa markt zou worden ondergebracht, heeft een han delsbestemming en de vestiging van een massa markt is daarmee in overeenstemming. Ir. G. H. C. Theunissen, voorzitter van de CCP- fractie, merkte op, dat zich hier iets afspiegelt van de schaalvergroting, die zich in het bedrijfs leven voordoet, een schaalvergroting, die tot een sanering leidt, met ernstige - consequenties voor de betrokkenen, maar die toch ook een zeker economisch nut heeft. Het consumentenbelang wordt door de nieuwe vormen van winkelvoering beter gediend. De overheid beschikt niet over de middelen 'om een vestiging als waar het hier óm gaat, te voorkomen, zo zei hij. Mr. A. van Vuure (WD) noemde de kwestie een droeve zaak. De oorzaak van het probleem dat zich nu voordoet is de wijze, waarop indertijd in het uitbreidingsplan de bestemmingen zijn om schreven. Die omschrijving dateert van voor het optreden van de schaalvergroting, die door de heer Theunissen werd genoemd. Mr. Van Vuure vroeg het college te bezien of het bij de nog niet verwezenlijkte bestemmingsplannen mogelijk is uitsluitingsbepalingen vast te stellen, die een herhaling van deze moeilijkheden kunnen voor- Mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer (Open Appèl) legde in - haar betoog de nadruk op het verzoek van de verontruste middenstanders, om haast te maken met de instelling van een plaat selijke commissie voor het midden- en kleinbe drijf. Een derglijke commissie is het aangewezen orgaan om in de toekomst soortgelijke moeilijk heden als zich nu voordoen, te voorkomen. De heer A. Lodder (Partij Wassenaar) hekelde het middenstandsbeleid van het Wassenaarse ge meentebestuur. Hij verwees onder meer naar het bouwproject, dat door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in het noordwestelijke deel van de gemeente wordt uitgevoerd. In dat plan is ook een aantal winkels inbegrepen. Beloofd was, dat over het aantal van de winkels en over de aard van de daarin te vestigen bedrijven overleg gepleegd zou worden met de erkende midden standsorganisaties. Van dat overleg is tot nu toe geen sprake geweest. Overigens was ook de heer Lodder van mening, dat er weinig te doen is tegen de vestiging van de massamarkt. De heer C. van Rij (CCP) vroeg grote spoed te betrachten met de instelling van een commissie voor het midden- en kleinbedrijf. De heer L. G. Oosterling tenslotte constateerde, dat de raad te laat is geweest met het aanpassen van de bestemmingsomschrijvingen in de uitbrei dingsplannen. Wethouder mr. N. W. A. Brink ging uitvoerig op een en ander in. Over de instelling van een commissie voor het midden- en kleinbedrijf zie hij, dat daarover advies is gevraagd en verkre gen van de Kamer van Koophandel. Het wachten is nu op de adviezen van de drie plaatselijke middenstandsorganisaties. De raad verklaarde zich hierna akkoord met het door burgemeester en wethouders uiteengezette standpunt. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel, om aan de stichting Kleuterdagverblijven, die een crèche exploiteert in de Messiaskerk. Een meerderheid in het college van burgemeester en wethouders had voorgesteld deze stichting over 1970 een subsidie van f2500,— toe te kennen. Een minderheid in het college was het daarmee niet eens, omdat de stichting de bijdragen van de ouders sinds 1968 niet heeft verhoogd en omdat de ouders het tekort dienen bij te passen. Ook de raad bleek verdeeld te zijn. De heer E. H. Schuyer (Open Appèl) herinnerde eraan, dat eind vorig jaar door de stichting Wassenaarse Kinderwerkplaats voor 'n subsidieverzoek bij de gemeente is ingediend, dat nog niet behandeld is. Hij meende dat dit werk wat subsidie betref voorrang verdient boven dat van de kinderchrè- che. Zolang deze^Subsidie-aanvrage echter niet behandeld wordt, is het voor de fractie onmogelijk een besluit te nemen over subsidie aan de kindercrèches. Beide zaken moeten tegelijkertijd aan de orde worden gesteld, zodat een en ander tegen elkaar kan worden afgewogen. De heer Schuyer diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat op korte termijn ook een passende subsidie moet worden toegekend aan de stichting Kinderwerkplaats. Mr. A. van Vuure (WD) sprak in dit verband van ongeoorloofde „koppelverkoop". De heer A. J. M. van der Klaauw (CCP) herinnerde aan de voorgeschiedenis van deze subsidie. Er is inder tijd door de raad een startsubsidie gegeven in de verwachting, dat de stichting zichzelf na enige tijd zou kunnen bedruipen. Daarna is nog eens subsidie toegekend om een tekort weg te werken. Intussen is door de stichting niets gedaan om inderdaad tot een sluitende exploitatie te komen. De bijdragen die van de ouders worden gevraagd zijn niet verhoogd. Gezien het feit, dat er nog zoveel andere zaken zijn, die de financiële steun van de gemeente verdienen, zal de CCP-fractie dit voorstel niet steunen, zo deelde de heer Van der Klaauw mede. De heer L. G. Oosterling merkte op dat in het dtuk van burgemeester en wethouders gesproken wordt over gezinnen met dubbele inkomens doordat de vrouw ook werkt. Het werken door de vrouw is echter vaak noodzaak in het noorde lijk deel van de gemeente, doordat daar allerlei gezinnen in veel te dure huizen zijn gehuisvest. Hij sprak zich uit voor een subsidie. Wethouder mevrouw A. J. te Coultre-Foest ver dedigde het subsidievoorstel. Het kleuterdagver- blijf functioneert uitstekend en er is zeker het vooruitzicht, dat misschien dit jaar of het vol gend jaar de stichting zichzelf kan bedruipen. Koppeling van deze kwestie aan de subsidieaan vrage van de stichting Kinderwerkplaats, achtte hij niet juist, omdat het om verschillende zaken gaat. In tweede instantie bleek, dat het voorstel burgemeester en wethouders om over 1970 subsidie toe te kennen geen meerderheid halen. Ir. G. H. C. Theunissen gaf het college daarom in overweging dit voorstel terug nemen en het nog eens opnieuw te bekijken, ook! in samenhang met de door de heer Schuyer genoemde subsidie-aanvrage. Wethouder me vrouw A. J. Ie Coultre-Foest volgde deze sugges tie en zegde toe, dat deze kwestie in een volgende raadsvergadering, tegelijkertijd met de subsidie-aanvrage van de stichting Kinderwerk plaats opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De raad stemde in met een verhoging van elektriciteitstarieven met ingang van 1 juli Een verhoging die nodig is geworden door hoge re inkoopkosten. Er werd een gemeentelijke ga rantie verstrekt aan de Wassenaarsche Bouwver- eeniging in verband met plannen tot het stichten van een 40-tal bej aardenwoningen in de premie sector. De raad stelde na enige discussie gelden beschikbaar voor het aanbrengen van een knip perlichtinstallatie op de Backershagenlaan bij het Rijnlands Lyceum en voor het aanleggen enkele parkeerstroken op deze laan. Afgewezen werd het voorstel om f23.500,— te besteden aan het vergroten van de parkeervakken op de Lan ge Kerkdam tussen Prinsenweg en Johan de Wittstraat. De raad vond dit bedrag te hoog bovendien de zaak niet urgent Tenslotte werd een aantal onderwijsaanvragen et LONDEN GIST NOG (Van correspondent) ^tïDEN De 52-jarige Russische "kor Anatoli Fedosejev houdt zich ingstvallig schuil in de Britse «ad. Het Britse ministerie van «landse Zaken deelde gisteren mee, vooraanstaande elektro- ingenieur, betrokken in sommige het Russische ruimte- ir geen grote ruimtege ls. Een en ander kwam aan bet langdurige ondervraging. Fedo- likt dus lang niet zo belangrijk ivankelyk gemeend werd. adres van zjjn verblljfplaa.es zorgvuldig geheim gehouden. De Mnnige Rus zou een onderkomen hebben bfl vrienden. Hun huis die Fedosejev geen ogenblik alleen laten. Scvjet kenners achten het niet uitge sloten, dat de K.G.B. (de Russische ge heime politie) een poging zal doen om de weggelopen Rus te kidnappen of te vermoorden. Aan de Sovjet ambassade van Londen is een afdeling van de K.G.B. verbonden. De Russische ambas sadeur in Londen heeft gevraagd om v-Yriosejev te mogen spreken. De Britten zullen dit slechts toestaan als de vluch teling er zelf om vraagt. Fedosejev heeft nog geen politiek asiel gevraagd. Dit feit geeft aanleiding tot de veronderstelling, dat hij zich in Amerika wil vestigen waar z'n vakken nis en ervaring meer op prijs gesteld zouden worden. Bekentenis in brandkastkraak APELDOORN (ANP) De auto- en antiekhandelaar Marten Tabe A. (2) uit Sneek, de jongste van de drie ver dachten van de brandkastkraak in het hoofdpostkantoor in Apeldoorn, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te genover de politie verklaarde A. dat hij wel degelijk in het postkantoor is ge weest. Aanvankelijk veronderstelde de poli tie dat deze verdachte een onderge schikte rol had gespeeld in de spectacu laire kraak. Thans heeft A. evenwel laten weten in de bewuste januarinacht te hebben meegeholpen met hetopen- branden van de kluis en met het ont vreemden van de meer dan negen ton uit de brandkast. Van zijn deel van de buit heeft A. onder meer een woning gekocht en ging hij op vakantie in Spanje en Portugal. De twee andere verdachten in deze zaak zijn maandag voor de officier van justitie te Zutphen voorgeleid. (Van t r verslaggeefsters) DEN HAAG t— Ongerustheid heeft een aantal Nederlan ders er toe gebracht te informeren naar de gelden (naar schatting 20 miljoen) die afgelopen zondag via een t.v.-actie voor de Pakistaanse vluchtelingen in India ingezameld zijn. De heer J. W. van Esveld van het Rode Kruis deelde als geruststelling mee, dat de volgende week voor 1 miljoen aan gecharterde vliegtuigen naar Calcutta zal gaan. In de eerste plaats zullen medicamenten, vooral choleravaccin naar de getroffen gebieden overgevlogen worden. Maar ook zal voedsel naar India worden gebracht tezamen met 13.000 vierkante meter zeildoen om tenten voor de vluchtelingen te maken. In eerste instantie heeft het comité Vluchtelingenhulp 1971 een verdeling van het geld gemaakt. Vijftig procent wordt direct gebruikt voor de eerste nood. De rest zal daarna worden benut, om kampen en andere voorzieningen voor de vluchtelingen in orde te maken. Dat hangt af van de politieke situatie want volgens de heer Van Esveld is het het beste dat de vluchtelingen terug gaan naar hun eigen land. Maar ook daar zal voor begeleiding gezorgd moeten worden. Wat betreft de kosten voor administratie en dergelijke kunnen de ongerusten ook gerust zijn. Voor het overgrote deel wordt het werk gedaan door de vaste personeelsleden van de betrokken instanties. De bijkomende kosten, die van het bijeengegaarde geld betaald moeten worden zijn vol gens de heer Van Esveld zeer miniem. Omgerekend is er door ,het Nederlandse volk voor de vluchtelingen 3 gulden per persoon verzameld. Zo bekeken is het maar een druppel op een gloeiende plaat. Aan de andere kant zijn we niet het enige land dat een actie voert. Vanuit Duitsland en Scandinavië heeft men al belangstel ling getoond voor de NOS-reportage van afgelopen zondag. Of er in die landen eveneens een actie aan verbonden zal worden is nog niet bekend. Twee NOS-cameralieden blijken met oogziekten uit India teruggekomen te zijn. De artsen hebben nog niet kunnen constateren wat zij mankeren. De hulpgoederen, die in de loop van de komende week naar India gaan, zullen worden overgevlogen door de KLM. Bij vorige vluchten zorgde MAC voor het voervoerd van de goederen. Deze maatschappij was echter, mede door het grote vakantievervoer, niet in staat het Rode Kruis deze maal van dienst te zijn. Volgens de heer Van Esveld staan de chartermaatschappij en geen van allen te dringen. In het winterseizoen ls dat heel anders gesteld. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft ook de hulp van de KLM al ingeroepen, maar deze organisatie moest teleurgesteld worden. In ieder geval is het voor de magazijnchef van het Rlde Kruis een bijzonder drukke tijd, nu volgende week een aantal vliegtuigen volgeladen moet worden. Hij is dag en nacht in de weer. DE BILT, 22 juni (KNMI) - Een storing trok in de nacht van maandag op dinsdag over het land, waarbij er opnieuw ver- Nog geen zomer ring draaide de wind naar het noordwesten en stroomde vrij koele lucht het land binnen. Hiermee treedt een tijdelijke ver betering in, maar op iets langere termijn zijn er nog steeds geen aanwijzingen voor enige stabili- gezien de weerssituatie. Af- het Middellandsezee- geoiea waar ook maandag weer op verscheidene plaatsen maxi mumtemperaturen van ruim der tig graden gemeten werden, is het vrijwel overal in Europa koel i het Alleen er sprake temperatu- 4.16— donderdag: later waar- Tempera is beneden donder- ren van 22 graden. Zon: 4.20—21.04; 22.04; Scheveningen: hoog water: 3.04 en 15.34; laag 1 23.29. Vooruitzichten voi zonnige perioden e schijnlijk weer rege turen normaal tot normaal. Weersvooruitzichten dag in cijfers gemiddeld U(mts land: aantal uren zon: nul tot zes: min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: nul tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zeventig procent; kans op een ge heel droog etmaal: veertig procent. WEER IN NEDERLAND rs. WEER IN EUROPA EXAMENS (298) Onderwijs Instellingen Voor nte zijn geslaagd: mej. E. W. Brink, 's-Gravenhage, mej. H. W. E. Hart- - -- - ^Hoogteyllng. jong. .eri^Rllswiïk. •Groeneweg, Lelden, Rijn, Rijswijk, Simons, 's Gravenhage, mej. M. Voorburg, mej. A. mevr.mM.' U venhage. Spron- Tang, Ter Gr.iveiihdge.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9