Eén op de zeven kinderen overgevoelig voor thrillers CeUlac Qowuvnt Heintje zou nog steeds bij stem zijn Kijkadviezen van prof. Heinrich HOEVEEL TV-GEWELD KAN EEN KIND VERDRAGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JUNI ly(i p Geen plaa ts op school FR lopen deze zomer weer honderden jonge mensen rond, die tevergeefs ge probeerd hebben een school of andere onderwijsinstelling te vinden, waar ze hun opleiding zouden kunnen voort- Ze zijn soms onverwacht in het bezit gekomen van een uiploma dat nodig is om de beoogde opleiding te mogen beginnen of de bij deze opleiding be horende examens te kunnen doen. Maar ze stuiten, ondanks hun bewijs van toe laatbaarheid, op een hoge hindernis: ge brek aan plaatsruimte. Over de omstandigheden waaronder universiteiten en hogescholen de jonge lui moeten teleurstellen, is in de loop van de laatste jaren het nodige bekend geworden. Hoe het staat met de af wijzingen aan scholen voor hoger beroepsonderwijs, met de vele „neens" die jongeren met een mavo- of mulo diploma moeten aanhoren, als ze pro beren een plaats te krijgen in de vierde klas van een havoschool, is minder bekend, omdat de trom er niet zo luid geroerd wordt als bij het wetenschap pelijk onderwijs. Ongeschikt 1VU is het weer niet zo dat ieder- ■L een die tevergeefs probeert een hoger onderwijsniveau te bereiken, een vrager is die onrechtvaardig wordt afgewezen. Menig Nederlands burger weigert in te zien dat een beroep op gelijke kansen nooit kan worden losgemaakt van de aanwezigheid van reële capaciteiten. Bij de wens om door te studeren zitten bij weinig geschikte kandidaten soms overwegend negatieve motieven in 't spel niet weten wat men ander moet doen; de begeerte om via uitstel van militaire dienst tot afstel te komen; onwil om in het arbeidsproces te stappen enz. We be treuren het nog steeds dat staatssecre taris Grosheide, toen hij antwoord gaf op vragen van Kamerleden over plaat selijke moeilijkheden, niet op deze as pecten van de kwestie is ingegaan. Want zoals vrijwel alle rechten blijft ook het recht op onderwijs in Nederland aan beperkingen onderhevig. Onverdiend TOCH hebben we de indruk, dat daar- naast een aan aantal jonge mensen onverdiend de aansluiting op de begeer de boot mist. Wie garandeert dat de meest capabele net bijtijds over de val reep komen en dat de tweede categorie gedoemd is op de wal te blijven staan. We hebben tot nog toe cijfermateriaal gemist; we weten niet of de ergens af gewezen jonge mensen toch nog ergens een kans krijgen. En we weten even eens, dat bestaande richtlijnen en het erkende gebrek aan plaatsruimte en voldoende leerkrachten schoolleidingen dwingt om vrij arbitrale beslissingen te Dat het komende kabinet op onderwijs gebied de hoogste urgentie aan basis- en kleuteronderwijs gaat geven, juichen we toe. Maar we hopen dat er ook nog wat tijd (en geld!) is te vinden om een stukje op te lossen van het probleem dat een aantal jonge mensen onverdiend frustraties kan bezorgen. Heintjes stem aan de hand, geloof me. Heintje zingt nog net zo zui ver en gemakkelijk als vroeger. Natuurlijk, zijn stem is wat don kerder gekleurd, maar hij is nu ook al 16. Van een stemverlies is echter geen sprake. In de verste verte niet." Aldus mevrouw Kleingeld, veel geplaagde echtgenote van mana ger Addie, naar aanleiding van het zoveelste bericht, dat Heintjes stem gebroken zou zijn, dat hij, zoals een jongen van 16 betaamt, de baard in de keel zou heb- Het bericht an de stembreuk nu al jaren „vaste prik" in de pers werd zaterdagavond weer gevoed, toen Heintje in het Duit se showprogramma „Wünsch dir was" wat ongelukkig antwoordde op een vraag van presentator Ditmar Schonherr met betrekking tot zijn toekomstige carrière. Hij zei toen tienerzanger te willen worden als zijn stem terug Mevrouw Kleingeld: „Heintje was erg gespannen tijdens de uitzen dingen. Weet u, wij waren al drie dagen in Wenen en al die tijd hebben ze Heintje wijs gemaakt, dat Ditmar Schonherr hem ex pres verkeerde vragen zou stel len. Heintje heeft twee weken geleden nog een nieuwe lang speelplaat opgenomen. Dat kun je niet als je stem gebroken is. Bo vendien neemt hij momenteel in Bremen nog een nieuwe l.p. op. De steeds weer circulerende be richten over Heintjes vermoede lijke stembreuk hebben volgens mevrouw Kleingeld geen weers lag op Heintjes carrière. „Die be richten worden langzamerhand erg vervelend en steeds minder geloofwaardig. De mensen die iets met Heintjes carrière te maken hebben, trekken er zich gelukkig niets meer van aan. Ze weten wel dat het goed zit." VLUCHT APOLLO 15 Henk Terlingen opnieuw door Enkelaar aan de kant gezet (Van e r verslaggevers) NOS met Zeven doodzonden en Litany naar Prix Italia HILVERSUM Voor het de Prix Italia, dat van 11 tot 22 sep tember a.s. in Venetië wordt gehouden, zendt de N.O.S. twee televisieprogram ma's in, t.w. „De zeven doodzonden van de kleine burgerman", dat op 28 januari j.l. door de VPRO werd uit gezonden, en „Litany of our time", een op 24 januari j.l. uitgezonden program ma van de VARA. „De zeven doodzonden van de kleine burgerman", het laatste werk dat Ber- tolt Brecht en Kurt Weill samen schre ven, werd geproduceerd door Anne Marie Prins, die ook de regie had, Dorus van der Linden, Jaap Drupsteen en Bruce Gray. Medewerkenden waren Nelly Fryda, Coby Stunnenberg, Bruce Gray, Gerard Thoolen en Wilbert Bank. De muzikale leiding had Willem Breuker. „Litany of our time" (acht lelevisie- tableaus van Ton de Leeuw) werd ge produceerd t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Stichting Gaudeamus. Tot de medewerkenden behoorden Joan Carroll (sopraan), Frans Müller (tenor), Gerard de Vos (counter-tenor), Wim Essed (contrabas), Willie Goudswaard (slag werk), Piet van der Meulen (bas), Ku- miko Miyajima (harp), Joke Muller (piano), Guido Stordiau (slagwerk) en Willem Vermeer (fluit). De algehele leiding berustte bij Jan Vriend, de regie bij Rob Touber. Ouders die him kinderen best het nodige TV- plezier gunnen, maar die tevens wat bezorgd zijn over het veie geweld dat via de beeldbuis de huiskamer binnen komt rollen, hebben wel licht iets aan enkele welgemeende adviezen van de op tv-gebied gespecialiseerde pedagoog prof. dr. H. Heinrichs: „Er zijn goede, vernuftig geconstrueerde of geestige misdaadfilms (zoals De Wrekers of Maigret), maar er zijn ook bedenkelijke of ronduit slechte tv-series. De ouders doen er verstandig aan, gezamenlijk te overleggen wat wel en wat niet geschikt is voor hun kinderen. Met enige begeleiding leren kinderen zo het onderscheid tussen primitieve knokfilms en de wat scherpzinniger misdaadfilms. Pas op z'n negende jaar is een kind zover, dat het een wat ingewikkelde film kan volgen, tenminste wanneer deze niet te lang duurt. Daarom doet men er verstandig aan, alleen kin deren van 9 jaar en ouder misdaadfilms te la ten zien. En dan nog met mate: per week niet meer dan één- of tweemaal een korte western, detective- of spionagefilm, het liefst vroeg in de avond. De langere misdaadfilm (die meestal later op de avond wordt uitgezonden) is eigen lijk alleen geschikt voor kinderen van 15 jaar en ouder, en dan nog niet eens elke week. Kinderen beneden de 15 jaar moeten een spannend TV-programma nooit alléén zien. Bij plotseling optredende emoties moet het kind iemand bij zich hebben, bij wie kan worden afgereageerd. Een kind alleen kan in zo'n geval in paniek raken. Ouders doen er trouwens toch verstandig aan, in de gaten te houden wat hun jonge kinderen (tot 15 jaar) op het tv-scherm zien, hoe lang en hoe vaak. Schoolkinderen kunnen beter niet naar een spannende film kijken, wanneer ze net tevoren huiswerk in hun hoofd hebben gestampt. Kinde ren onthouden het van-buiten-geleerde moeilijk, wanneer ze kort daarna een totaal andere (tv) informatie ontvangen. Schoolkinderen kunnen eveneens 's avonds beter geen spannende film gaan zien wanneer ze de volgende dag een zwaar proefwerk of examen hebben. De spanning ontlaadt zich vaak pas de volgende dag en hindert het kind dan in z'n concentratie. Kinderen begrijpen films vaak verkeerd. Het is daarom belangrijk, een film na afloop te be spreken, om uit te leggen of recht te zetten wat verkeerd is overgekomen. HILVERSUM Er zijn weer moei lijkheden gerezen tussen de program maleider van de NOS, Carel Enkelaar en Henk Terlingen, die na de proble men rond de vorige Apollovlucht op nieuw was uitgenodigd om eind vol gende maande de vlucht van de Apol- lo-15 voor de t.v. te brengen. De heer Enkelaar deelde gistermiddag op de persconferentie van de NOS mee, dat hij daarom ook nu heeft afgezien van de presentatie door Henk Terlingen. Deze weigerde n.l. zich in te passen in het team, dat onder regie van Rudolf Spoor de uitzendingen zou verzorgen. Volgens de heer Enkelaar joeg Henk Terlingen „door zijn gedrag iedereen in de gordijnen". Met erkenning van de kwaliteiten van Henk Terlingen wilde de heer Enke laar desondanks niet met Terlingen in zee gaan, omdat hij al te zeer solis tisch optreedt. Er wordt nu omgezien naar een andere presentator, mogelijk Hans Engeman, die ook de vlucht van Apollo-14 volgde. Andy Williams In de Andy Williams-show treden dit maal als gasten op de acteur Ray mond Burr, in ons land beter bekend als detective Ironside; de zanggroep The Lennon Sisters al eerder te gast in de Andy Williams show, zanger Bobby Sherman en de in ons land geliefde zanger-met eigen fanclub- Jerry Lee Lewis. Gastheer Andy Wil liams opent de show tezamen met de Lennon Sisters met de song Bye bye Daarna introduceert hij Raymond Burr, die een korte Shakesperiaanse schets speelt. Vervolgens brengt Andy Williams tezamen met Bobby Sher man de song Easy come easy go, gevolgd door een solo-optreden van Sherman getiteld I cried like a Raymond Burr is dan opnieuw in een schets te zien, maar nu tezamen met zijn gastheer en de Lennon Sisters. Deze schets draagt tot titel De Zep pelin. Hierna brengt Andy Williams de song We've only just begun. Dan is het de beurt aan Jerry Lee Lewis, die een medley van songs uit de vijftiger jaren laat horen, waaronder nummers als Great balls of fire en Whole lot of shakin going on. Tenslotte keren gast heer Andy Williams en Raymond Burr opnieuw in een schets terug, waarna Andy zijn show besluit met de song Heather on the hill uit Briga- KRO Ned. II 20.21 uur. Landjuweel Tilburg Vanavond zendt de KRO-televisie een reportage uit van het in het kader van „Tilburg Totaal" op zondag j.l. gehouden „Landjuweel Tilburg". Dit Landjuweel vindt plaats onder auspi ciën van de Noordbrabantse Federa tie van Schuttersgilden en wordt ge organiseerd door de Drie Tilburgse gilden: St.-Joris, St.-Sebastiaan en St.-Dyonisius. Aan dit „Landjuweel Tilburg", dat volgens traditie begint met een zogenaamde Gildemis in de parochiekerk van 't Heike te Tilburg, gecelebreerd door mgr. J. Bluyssen, nemen zo'n drieduizend gildebroeders deel. De talrijke gilden trekken 's middags in optocht door de stad, gevolgd door een défilé. Daarna begin nen de onderlinge wedstrijden in het standaard-rijdei., het vendelen, het trommen op de gildetrom, het bazuin blazen en de verschillende schietwed strijden, die naar gelang het gilde met de voetboog, de kruisboog of de hand boog worden gehouden. Het verslag van het „Landjuweel Tilburg" wordt geproduceerd en geregisseerd door Ad J. Versney. KRO Ned. II 19.38 uur. (Van een medewerker) HILVERSUM Gemiddeld tien maal per week proberen gangsters uw huiskamer binnen te dringen. Daar zorgen de gezamenlijke Nederlandse tv-programma's voor. Wie moeilijk 'nee' kan zeggen tegen al die aan biedingen, consumeert per week een enorme portie geweld, pittig gekruid door de bekende bloederige ingre diënten. Ook kinderen krijgen een flinke smak op hun bord, want lang niet alle tv-misdaad pleegt zich in de late avond af te spelen. Menig ouderpaar vraagt zich bezorgd af. of al dat geweld op de duur niet scha delijk kan zijn voor een kind. Maakt het nerveus? Stompt het af? Kweekt het misschien zelfs potentiële misda digers? Vast staat, dat onze jeugd het tv- misdaadverhaal bijzonder hoog waar deert. Dat is niet alleen in Nederland liet geval. Eerdere onderzoeken in de Verenigde Staten, Japan, West-Duits- land, Engeland en Zweden hebben soortgelijke resultaten opgeleverd: crime-stories en westerns (cowboy films) staan onbetwist aan de top. Al Reeds in 1965 werden, in opdracht van het Instituut Film en Jeugd ruim 700 Nederlandse kinderen uit de hoogste klassen van de lagere school ondervraagd over hun favoriete tv- programma's. Dat bleken samen met Swiebertje, Lassie en de Flintstones) twee westerns te zijn: Bonanza en Rawhide. En wat het meest geliefde SOORT programma's betreft, waren de jongens nog duidelijker in hun voorkeur: sportfilms, cowboyfilms, oorlogsfilms en misdaadfilms. Énkele jaren later werd een soortgelijk on derzoek gehouden onder 1300 leer lingen van 10 tot 14 jaar in Hilver sum. Voorkeur van de jongens: 1. cowboyfilms, 2. sportprogramma's, 3. spannende films, 4. natuurfilms. Bij de meisjes bleken spanning en ontspanning iets anders te liggen: 1. spannende films, 2. lachfilms, 3. cow boyfilms, 4. natuurfilms. Zowel bij jongens als meisjes toch duidelijke voorkeur voor spanning en geweld. Verleidelijke gegevens voor een omroep om aan deze wensen van de jeugd (is de toekomst) toe te geven. Vooral ook, omdat het veel eenvou diger en veel goedkoper is een span nende knokfilm te draaien dan een goed jeugdprogramma te maken. Wie veel oude Amerikaanse films of se ries uitzendt, spekt daar de eigen omroepkas mee. want de rechten be dragen 100 per minuut (is 6000 per uur), terwijl de betreffende om roep voor een uur uitzenden bijna het dubbele uit de kijkgeldpot ont vangt. Geen wonder dus, dat een niet al te rijke omroep als de TROS zoveel oude Amerikaanse series in zijn programma's doet. Des te meer waardering voor omroepen die het aandurven veel geld te besteden voor enkele zeer goede jeugdprogramma's zoals 'Oebele' (KRO) van Bram van Erkel en 'Stuif-es-in' (AVRO) van Mieke Benda en Ria Bremer. De aangekochte, oude series zijn weliswaar goedkoop, maar opvoed kundig vaak niet aan te bevelen. On schuldig en geschikt voor alle leef tijden gelden series als Daktari (KRO) en Laurel en Hardy (VPRO). Maar van de overige tv-feuilletons zijn er maar weinige die zowel van goede kwaliteit alsook geschikt voor kinderen zijn. De reeds beëindigde serie De Gouddieven (VARA) mocht daartoe gerekend worden, evenals de nog lopende eveneens Engelse Please Sir NCRV), De Wrekers (KRO) en Coronation Street (VARA). Vele andere aankopen blijken, peda gogisch gezien, miskopen te zijn. Blijft de vraag: hoeveel van deze pro- dukties kan een kind verwerken zon- MISD ADIGER S Professor L. MARSH, rector van de Boston-universiteit (V.S.) vertolkte de angst van vele ouders, toen hij stelde „De tv-criminaliteit kweekt 'n generatie van domkoppen en misda digers." Een forse, niet al te genuanceerde uitspraak, die heel wat weerwerk heeft opgeleverd. Twee tegenstem men, volgens welke het via de tele visie gepresenteerde geweld helemaal niet zo gevaarlijk zou zijn: Prof. Herbert Heinrichs, pedagoag te Keulen: „Schrikervaringen op z'n tijd zijn gezond, want een kind dat zonder deze opgroeit, zal het in deze f wereld niet gemakkelijk krijgen". Dr. Otto König, sociaal-psycholoog te Wenen: „Men mag onze kinderen de ervaring van opgeschrikt worden niet onthouden. Ervaringen als deze moet de mens-van-nu hebben, ten einde tegen deze tijd vol verschrik kingen en spanningen bestand te Twee tegenstemmers, die de indruk zouden kunnen wekken dat het kij ken naar misdaad-films en westerns alleen maar voordelen zou bieden in het proces van volwassen-worden. Zo is het natuurlijk niet. Er zijn (veel) kinderen die te vaak en te lang ach tereen naar zulke films kijken en daardoor meer te incasseren krijgen dan ze kunnen verwerken. Onderzoe ken door o.a. het Instituut voor Hy giëne te Moskou hebben aangetoond, dat veelvuldig tv-kijken een verhoog de nervositeit en slapeloosheid te weeg brengt, doordat de hersenen van het kind dan worden overbelast. Via (met het lichaam verbonden) meetinstrumenten kon men namelijk vaststellen dat door de televisie een beroep gedaan wordt op precies de- zelfde delen van de hersenen die ook tijdens de lessen op school in actie zijn. Met het gevolg dat een kind, dat direct na schooltijd TV gaat kijken, spoedig bepaalde uitputtingsver schijnselen gaat vertonen. De Russische specialisten kwamen cohcluderend tot dit advies voor kin deren: slechts twee tot driemaal per week televisie kijken, zo mogelijk i_ het weekend of op een andere school- loze dag. En wat de lengte v uitzending betreft: voor kleuters niet meer dan 20-30 minuten per keer: kinderen tot 12 aar maximaal een uur achtereen en oudere tieners i den wat hun hersenen en i moeidheid betreft best langer mo gen kijken, wanneer dat niet hun huiswerk in gevaar zou brengen. Maar dat betreft tv-programma's in algemene zin. Bij de geweldfilms wordt er méér gevergd van de kin derziel. Kinderen die vrijwel elke avond schietpartijen, berovingen en mishandelingen meemaken, zullen zeker in bepaalde opzichten afstom pen en spelenderwijs vertrouwd ge maakt worden met de misdaad. Erger is het met sommige kinderen, die al te spannende scènes niet kun nen verwerken. Prof. Heinrichs, die als directeur van het Instituut voor audio-visuele opvoedingsmethoden van de Pedagogische Hogeschool in Keulen, in Duitsland onder de school jeugd van 10-14 jaar uitgebreid i derzoek deed, berekende dat onge-I veer 15 pet van de jeugdige kijken F zgn. 'thriller-allergisch' is. Een op I- elke zeven knderen zou daarom be f ter helemaal geen misdaad-film kun-I nen zien; voor hen is de spanning (eg Voor de meeste kinderen echter is,! volgens prof. Heinrichs, de misdaad-f film minder slecht dan wel word gevreesd. Mits men maat weet houden. De invloeden van spanniitl en geweld worden pas gevaarlijk de jeugdige zieltjes, wanneer ze teveel van krijgen En het is de I ondankbare taak van de ouders q dat scherp in het oog te houden. Wie het allemaal nogal moerlil vindt, kan zich tenslotte misschiej getroost voelen bij de volgende sie van dezelfde pedagoog Heinrichi „De televisie behoort tot de wi van onze kinderen; ze is niet j uit hun bestaan weg te denken; z er een steeds sterkere plaats in it nemen. Onze kinderen zullen met di: medium en al zijn tegenstrijdigheden E moeten leven, of ze willen of niet Daarom hebben wij als ouders de taak hen TV-rijp te maken. Dat is naar mijn stellige overtuiging, ne: zo belangrijk als lezen, schrijven e rek^ien. Misschien zult u vragen: E; moet dat dan uitgerekend met daad films? Ik zou daar op wilier j antwoorden: óók met misdaadfilms!' Bü de NCRV zijn gisteren tal van verzoeken binnen gekomen om „Met liedjes het land in" voortaan zonder onderbreking uit te zenden, derhalve zonder „Hier en Nu" als serieus breukpunt in een simpel amusementsprogramma dat erg goed De NCRV gaat gevolg geven aan die wens. Terecht, want de kijkklant is koning. Die klant wil op de zomeravond ontspannen worden zonder te worden geconfronteerd met de noden van de wereld. Dia klant heeft doodgewoon gelijk. De meeste mensen hebben dat dure t.v.-apparaat immers niet gekocht om na de zorgen van alledag nog eens met allerlei andere zorgen te worden ge confronteerd. Zij willen 's avonds ont spanning. We slaan de waarde van t.v. als informatief en educatief medium verschrikkelijk hoog aan. Maar we me nen dat elke kijker het recht heeft om niet geïnformeerd of opgevoed te wor den, als hij zulks niet wenst. In de NCRV-rubriek zit een muzikale prijsvraag, die ons aan het rekenen zet te. Op de vorige inzending waren rond honderdduizend inzendingen bin nengekomen. Die inzenders plakten daarvoor twintigduizend gulden aan postzegels. De NCRV keert driehonderd gulden aan prijzengeld uit. Een beroer dere investering lijkt ons nauwelijks denkbaarVg. De rode kamer De KRO-televisie brengt vanavond de tweede aflevering van de uit negen delen bestaande Zweedse televisie-se rie „De rode Kamer", gemaakt naar het werk van de bekende Zweedse auteur August Strindberg. In dit tweede deel probeert de hoofdfiguur, de jonge dichter Arvid Falk zijn ge dichten, die nog uit zijn studententijd stammen, aan de man te brengen. Dat lukt niet zo best, maar zijn bezoek aan de uitgever Smith levert hem wel een baan als journalist op. Zijn vrien den uit De rode kamer, de schilders Sellén en Lundell, hebben het nog slechter dan Arvik. Zij proberen daar om hun nieuwe lotgenoot, baron Rhenhjelm, ertoe over te halen, zijn luxueuze kleren naar de bank van lening te brengen. KRO Ned. II 22.00 uur. sieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis- TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kun nen: verzoekplatenprogramma. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gijmnastiek voor de huis vrouw). 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Geschikt voor Ui: Promenade-orkest: moderne amusements muziek. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua-Magazine: nieuws, nieuwtjes, reportages, commentaren en mu ziek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen inden; 9.40 Schoolradio; 10.15 Koning bladen; 10.45 Voor de leuters; 11.00 Nieuws en 11.03 Op de koffie. 2.00 (S) Licht instrumentaal en vocaal en- emble met zangsolisten. 12.25 (S) Brassband lagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 1.25 Speelruimte, met om 13.25 Kennisam- lurtbewoners: 14.00 Operette- auziek; 16.00 Nieuws; 16.03 Vragenvuur; eugd. NOS: 17.02 Onder de groene linde: Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden NCRV: 14.10 (S) Klassieke grammofoonmu- jf 'H"ruo N'P-r°gran?—- -00r jeugdland: voor de jeugd. 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale illustratie. 17.50- Overheidsvoorlichting: Tekst en uitleg: liedjes. 17.20 Unesco-Magazlne. inland. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Van Meet af aan platenprogrkmma. 10.00 Nieuws. ojourna xws) 12. platenprogramma. (13.0( 13.06 Radiojournaal). 14.00 Nieuws. 14.03 Gim mick. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. .03-18.00_ Cees van Zijtveld. (vervolg). (8.35 Van alle praatje voor de huisvr blad. met om 9.00 On: SU- (17.00 Nieuws. 17.02-17.05 Radiojournaal). SOS-be- 12.08 Intermezzo. 12.15 Gevarieerd programma. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws en toneelagenda. 13.20 Dansmu ziek. 14.03 Klassieke muzek. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Wedstrijd Radiokoor 1971. (15.00 Nieuws). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws en beursberichten. 16.05 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws en mededelingen. 17.15 Muizekprogramma. 17.55 Weegschaal. Twee retourtjes München „2x München Hin und Zurück" (Twee Retourtjes München) is een showpro- dukt van topregisseur Heinz Liesen- dahl, dat vorig jaar ten behoeve van de Duitse tv werd geproduceerd. „Twee Retourtjes München" is uiter aard een Beiers showprogramma ge filmd op diverse locaties in en om München, de stad waar volgend jaar de Olympische Zomerspelen plaats zullen vinden, waarin oude en nieuwe stromingen elkaar ontmoeten en swin gend in elkaar overgaan. Men ziet in deze show o.m. Gila von Weiterhausen, een meisje van het platteland, dat huis en familieleden heeft gelaten voor wat ze waren om nu eens eindelijk die stad van haar dromen te leren kennen. Tegelijk met haar arriveert er een Amerikaan, de bekende choreograaf-zanger Lester Wilson, die de Beierse gemoedelijk heid wil ervaren. Het tweetal ontmoet elkaar en begint dan een zwerftoci.t door de stad met als hoogtepunt van de excursie de beroemde oktoberfees- Aan „Twee Retourtjes München" wordt verder medewerkt door de in middels overleden Brigitt Petry, The Hot Dogs en het orkest Max Gregor. AVRO, NED. I: 21.10 uur. Kunst en K unst en J\ unstenaars In het voorlichtingscentrum Fur-O-Ra- ma te Rotterdam wordt van 1 juli t.e.m. eind september een tentoonstel ling gehouden van zeeschilderijen van de 68-jarige Derk Maandag uit Rotterdam. In het Singermuseum te Laren wordt ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord van 10 juli tot 20 september een retrospectieve tentoon stelling gehouden van het werk van de Belgische schilder Edgar Tijtgat (1879-1957). Dt expositie zal ca. hon derd schilderijen, vele aquarellen en grafische werken bevatten uit alle perioden van zijn leven. De Amerikaanse schrijver James Ram sey Ullraan is zondag in de leeftijd van 63 jaar aan kanker overleden. Zijn bekendste roman is „The white tower", waarin een beklimming van de Matterhorn wordt beschreven. NEDERLAND I NOS: •18.45 uur: Tim en de leeuw •18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: De gouverneur en •19.30 uur: Top-pop special 20.00 uur: Journaal 20.21 uur:. Peyton Place NEDERLAND I VARA 17.00 uur: Voor de kinderen NOS 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Dubbeldekkertjes 1KOR 19.30 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal •21.10 uur: 22.10 uur: Televizier NEDERLAND II NOS: 18.4 5uur: Tim en de leeuw •18.45 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag Pol. uitzending 20.31 uur: Socutera 20.36 uur: Vakantie i film NCRV 21.55 uur: Spel zonder grenzen i Tirol, 23.15 I Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Tim en de leeuw 19.10 uur: Première KRO: •19.30 uur: Felix de kat 19.38 uur: Landjuweel Tilburg •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Andy Williams •21.11 uur: Gamma •22.00 uur: De rode kamer •22.50 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Pipo op Bizarra 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Midweek 21.30 uur: Monty Python's Flyini Circus HIRO 2.00 uur: Magazine 22.20 uur: Journaal Partij van de Arbeid. KRO: 18.30 Niet 18.41 Actualiteiten. 19.00 Eigen Fabrikaat: lichte muziek (opn). 20.00 (S) Concert: klas sieke- en moderne orkestwerken (gr). 21.30 (S) Cello en Piano: klassieke muziek (gr). 22.00 Concert aan vier telefoons, hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.40 Reisoogst IV: toerltisch magazine. 23.15 (S) Lichte muziek. 23.55-24.00 uws. 19.35 Vanavond Vlrl< met veel muzieli de its. 22.40 Mededelingen. 22.45 Radio- a|s BELGIc 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldater aardesportberichten. 18.30 Verkeersw .45 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nieuws actualiteitei de Mlddenstai Grammofoonpl; HILVERSUM n 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) Licht ensemble met zangsollst. 18.55 (S) Big Band Beat: The Skymasters. 19.25 PARIS 23,45 Nieuws.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2