New York Times geeft lijst van documenten Inbraakalarm bij luchttrilling TRANSPLANTATIE VAN BEENMERG BIJ BABY (5 MND) Opmars cholera in India en Afrika Jeugdbende opgerold Huren bedrijfspanden oorzaak van onrust Plassengebied aantrekkelijk voor Den Haag en Leiden voor katechismussen Woningbouw in mei gestegen Opvang van feugdige toeristen Krakers van PTT-kluis in arrest VRIJDAG 18 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 NEW YORK (A.F.P.) De New York Times heeft vrij willig aan de regering een lijst overhandigd van de geheime documenten, die het blad heeft gebruikt bij de drie artikelen dit het tot dusver over de geschiedenis van het betrokken zijn van Amerika bij de strijd in Vietnam heeft gepubliceerd. De federale rechter Murray Gurfein had het blad gevraagd, op basis van vrijwillig heid de lijst te verstrekken. Hij nam echter geen beslis sing over het verzoek van de regering om de New York Times te verplichten over inzage te geven van de bewuste stukken. De regering had met name inzage ge- st van 47 delen van het vertrouwelijk rapport, genaamd „geschiedenis van de Amerikaanse besluitvorming inzake het Vietmambeleid" en van het stuk „Studie over bevelvoering en controle van het incident in de Golf van Tonkin". Dins- jag bepaalde rechter Gunfein op verzoek de regering, dat de New York Times morgen 3 uur plaatselijke tijd zijn irtikelen reeks moest opschorten, in af- Geen hoop meer voor ontvoerde geestelijke PANAMA CITY (KNP) In Panama is hoop opgegeven dat de vorige weck nlvoerde pater Hector Gallegos nog evend zal worden teruggevonden. Een «ssale speuraktie van de politie heeft resultaten opgeleverd. terwijl rcnmin bericht van de ontvoerders ont- De politie heeft verder een onderzoek ngesteld naar de rol van een rijke 10ei amilie van landeigenaren, waarmee jgeli later Gallegos herhaaldelijk overhoop Tag. De uit Columbia afkomstige pastoor het dorpje Santa Fe hjelp namelijk dorpsbewoners met het oprichten ISpltan een landbouwcoöperatie. wachting van een definitieve beschik king. De New York Times legde zich onder protest bij dit tijdelijk verbod neer, dat volgens het blad een duidelijke censuur betekende. De regering stelde op haar beurt dat de betrokken documenten op de lijst van uiterst geheime stukken staan en dat de publikatie ervan in strijd is met de „wet tegen spionage" en „onherstelbare schade aan de defensie- belangen van de VS" berokkent. Het onderzoek van de federale recher che (FBI) naar de wijze waarop de Times in het bezit van de stukken is gekomen, schijnt niet veel voortgang te maken. Woensdagavond verklaarde een voormalige medewerker van de Times. Sidney Zion, in een radioprogramma van zeer betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat het blad de stukken heeft ontvangen van een voormalige ambte naar van het ministerie van Defensie, Daniel Ellsberg, die nu verbonden is aan het technologisch instituut van Massachusetts. Ellsberg was niet bereik baar voor commentaar, terwijl ook de New York Times zich niet over Zions verklaring heeft uitgelaten. In Washington hebben inmiddels 62 leden van het Huis van Afgevaardigden de stelling van de regering-Nixon be streden, dat de publikaties in de New York Times de nationale belangen zou den schaden. Senator Humphrey, die onder Johnson vice-president was, heeft verklaard dat hij niets afwist van deze documenten. Volgens de eerste drie artikelen die de New York Times heeft gepubliceerd voordat het tijdelijk verbod werd af gekondigd, wist president Johnson tij dens de campagne voor de presidents verkiezingen van 1964 dat begin 1965 de luchtoorlog legen Noord-Vietnam zou beginnen. Desalniettemin noemde hij zijn republikeinse tegenkandidaat Barry Goldwater een oorlogshitser, omdat deze een dergelijke luchtoorlog bepleitte. „Ik ben geen leugenaar", verklaarde Hum phrey. „Ik zou Goldwater niet hebben beschuldigd als ik zou hebben geweten dat wij zon politiek hadden". (Van één onzer verslaggevers) EINDHOVEN Philips zal over en kele maanden een inbraak-alarmap paraat introduceren, dat eenvoudig geïnstalleerd kan worden. Het ap paraat i svoorl bedoeld voor bevei liging van woonhuizen, kantoren, winkels en werkplaatsen. Met het apparaat wordt door middel van on hoorbare luchttrillingen een opper vlakte van vijftien vierkante meter bewaakt. Met een kleine technische ingreep kan het bewakingsgebied uitgebreid worden tot 35 vierkante meter. Bij een beweging in het be veiligde xebicd geeft het apparaat gedurende dertig seconden een alarmtoon. Het alarmapparaat kan zowel met batterijen als met 220 volt geschie den. Bij een eventueel uitvallen van het lichtnet wordt automatisch op batterijvoeding overgeschakeld. Het inschakelen geschiedt via een code. Zo zijn er 63 inschakelmogelijkhe- den, zodat het vinden van de ge bruikte code door de indringer prak tisch onmogelijk is. Bij de werking van het apparaat maakt men gebruik van luchttrillin gen, opgewekt door een elektrome- NIEUWE VINDING PHILIPS chanisch element. Dit zijn dezelfde trillingen, die wij als geluid ervaren maar met een veel hogere frequen tie. De frequentie wordt uitgedrukt in Hertz (aantal trillingen per secon de). Het menselijk oor kan trillingen tot 20.000 Hertz horen. De golven uitgezonden door het apparaat heb ben een veel hogere frequentie (36.000 Hertz) en liggen dus ver bo ven het hoorbare gebied van de Zolang de golven niet verstoord worden gebeurt er niets. Treedt er echter een beweging op in het be waakte gebied, dan wordt de grond- frequentie veranderd en ontstaan zo genaamde verschilfrequenties. Zodra deze worden ontvangen reageert het apparaat door alarm te geven. Om vals alarm te beperken zijn filters in het apparaat aangebracht, die ervoor zorgen, dat bewegingen, die door mensen zijn veroorzaakt (bijvoorbeeld door vliegende insec ten), geen alarm veroorzaken. (Van één onzer verslaggevers) DONGEN Acht Dongense jongens van 11 tot 15 jaar jaar worden ervan verdacht in de afgelopen weken en maanden een groot aantal diefstallen en inbraken te hebben gepleegd in Dongen en omgeving. Ze zijn deze week aan gehouden door de rijkspolitie te Dongen (N.B.). De jongelui zijn na verhoor naar huis gezonden. De zaak kwam aan het rollen door de aanhouding van drie jongens van 13 tot 15 jaar die ervan werden verdacht 100 gulden te hebben geroofd uit collec tebussen uit drie kerken, tijdens de actie voor de Oostpalcistaanse vluchte lingen. De acht jongelui worden verdacht van diefstallen van geld en voorwerpen uit kledingstukken in garderobes van een sporthal en een zwembad, winkeldief stalletjes en van inbraken en diefstallen in twee fabrieken in Dongen, waarbij rookartikelen werden buitgemaakt. Voorts vertelden zij de politie sigaretten, zonnebrillen, aanstekers en andere za ken te hebben gestolen uit auto's. DRUKTE VOOR KANTONGERECHTEN: (Van o e parlementaire redactie) HAAG Tot het einde van dit Men de kantongerechten in vooral 3ng, Rotterdam en Amsterdam Waciteit moeten wrken. Dagelijks '/ik/1 «p die kantongerechten de sta- 'Aaurzaken, aanhangig gemaakt door "srs die tegen te grote -erhogingen voor hun bedrijfspand iteren. Bij tientallen per dag ko- de bezwaarschriften van de mid- inders binnen. Aanvankelijk was vooral onder Amsterdamse onderne- If van paniek ontstaan over aangezegde huurverhogingen. Maar lauw wisten de middenstanders hun it te zoeken. Die paniek gold vooral vele ongeorganiseerde Amsterdamse Idenstanders. die zich sinds begin belangengroep hebben vere- )pvallend is dat de onrust over de agezegde huurverhogingen juist is tstaan door wetswijzigingen die de ym orders van bedrijfspanden meer v. htszekerheid willen geven. Die wets- |l| rigingen werden per 1 mei van rij rht. De wet huur en verhuur van sfa rijfspanden biedt van die dag af irders een grotere rechtsbescher- )g, doordat zij niet alleen maar wor- i gezien als huurder van een gë- iw, maar van bedrijfsruimte met een nomische waarde. De opzegging van Hl huur gaat minder gemakkelijk, de rder kan de bemiddeling van de onrechter inroepen en deze verzoe- de opzegging ongedaan te maken !e huur vast te stellen. - i de nieuwe wet wordt de huur van bedrijfspand vastgesteld in onder- overleg tussen huurder en ver ier. Onmiddellijk na één mei kreeg aantal middenstanders te horen dat buur van het pand werd opgezegd lij een hogere huur werd betaald. In i gevallen kregen de ondernemers tchrik van hun leven. De aangekon- le huurverhogingen waren soms ab- naal hoog, soms tot 400 procent. In ere gevallen worden de verhogin- wat versluierd, doordat zij over een al maanden worden uitgesmeerd, indelijk blijkt dan dat de stijgingen percent of meer over een heel korte «le bedragen. a exploitatiemaatschappijen wisten I mei precies hoe ze moesten hande mede dank zij de juridische advie- waarover zij kunnen beschikken. de vele kleine zelfstandigen die 'erwegende mate op een huurpand aangewezen kennen de wet veel lor goed, zaten met de handen in en zagen zich al hun brood- Mintoff wil nieuw verdrag inet Engeland LLETTA (AP) De nieuwe minis- resident van het eiland Malta, de dge socialist Dom Mintoff, heeft W dat hij wil gaan onderhandelen een nieuw defensieverdrag met t-Brittannië, maar dat hij niet zal Jon dat op het strategisch-belang- «land Groot-Brittannië zijn bases met andere NAVO-leden. oen interview dat Mintoff twee uur zijn beëdiging, zei hij onder meer nj niet verplicht was bijvoorbeeld «lianen op Malta toe te laten we- bet facisme dat daar thans de kop ^4. „Wij hebb enonder de schaduw bel fascisme geleefd en voelen daar Neer voor". tot-Brittannië, maakte hij duidelijk, voor de basis moeten gaan be ton de 50 miljoen pond verdeeld ton jaar, die het thans neerlegt. winning ontnomen. Voor de onderne mers die in de middenstandsorganisaties zijn georganiseerd deden de problemen zich veel minder pijnlijk voor. Het Ne derlands Katholiek Ondernemersver- bond in Rijswijk bijvoorbeeld ver- Spreidde vele foldèrs onder belangheb benden in de Randstad. Daar doen zich de moeilijkheden voornamelijk voor, omdat in de rest van Nederland de huur van bedrijfspanden al was gelibe raliseerd en de aanpassing van de hu ren daar veel geleidelijker is verlopen. Dagelijks komen bij deze middenstands bond vele telefoontjes binnen van men sen die willen weten hoe zij precies na een aangezegde huurverhoging moeten handelen. Bij het Nederlands Katholiek Onder- nemersverbond is gebleken dat in vele gevallen de huuropzegging formeel niet juist is. De huuropzegging moet een looptijd van minstens één jaar hebben en moet bij deurwaardersexploit of aangetekende brief worden aangezegd. Als de huurder zich daarmee niet kan verenigen, kan hij binnen zes weken per brief aan de kantonrechter vragen de huuropzegging ongedaan te maken en de huurovereenkomst te verlen- Hoevèel middenstanders al gebruik gemaakt hebben van hun rechten, is niet met preciese cijfers aan te geven. Maar bij de kantonrechters in de grote steden liggen al duizenden aanvragen om de huuropzegging te vernietigen en de huur nader vast te stellen. De kan tonrechters houden hierbij rekening met de economische waarde van de bedrijfsruimte. Daar vooral van oude panden de huren nog al eens laag waren, zullen sortimige ondernemers er rekening mee moeten houden dat de huur van hun pand wordt aangepast aan de huurverhoudingen van dit mo- Bewoners van Okinawa hebben woedend betoogd tegen het Ameri kaans-Japanse verdrag over hun eilaruf. Het liep uit op gevechten met de oproerpolitie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De Kager- plassen en het Braassemermeer zijn voor Den Haag (31 procent) en Leiden (25 pro cent) aantrekkelijke pleisterplaatsen voor de oeverrecreatie. Dit geldt ook voor de herkomst van de woonbooteigenaren in dit plassengebied. Volgens onderzoekin gen van Delftse studenten blijkt 59 pro cent van de bootbezitters afkomstig te zijn uit Den Haag, 24 procent uit Leiden. De Kagerplassen en het Braassemer meer bewijzen hiermee opnieuw een be langrijke regionale functie te hebben ROME (KNP) In Rome is gisteren na een arbeid van vele jaren, een hand leiding uitgeven, die de bisschoppen, bisschoppenconferenties en kateche- tische instituten richtlijnen geeft hoe de verkondiging van de geloofsleer in de toekomst moet worden aangep&kt. Kardinaal Whright, prefect van de congregatie voor de geestelijkheid heeft in een persconferentie het 116 bladzij- DEN HAAG (ANP) Volgens voor lopige gegevens van het Centraal Bu reau voor de statistiek werd in de maand mei 1971 met de bouw van 12.485 woningen begonnen tegen 11.251 in de maand mei 1970. Het aantal voltooide woningen bedroeg in de maand mei 1971 10.765 tegen 9.977 in de overeenkomstige maand van 1970. Gerekend over de eerste vijf maanden bedroeg het aantal begonnen woningen 54.385 (50.727 in dezelfde periode van 1970) en het aantal voltooide woningen 47.070 (40.924). den tellende boek bij de pers ingeleid. De nieuwe Nederlandse katechismus heeft reeds in vele landen model gestaan voor interne vernieuwingen. De Fran sen en Duitsers, de Italianen en Span jaarden hebben hun eigen weg gevolgd. Het nieuwe boek met aanwijzingen, die verdeeld zijn over zes hoofdstukken, j keert zich met geen enkel woord tegen de Nederlandse katechismus. Het ge- leideboek is bedoeld voor alle landen in de wereld, voor alle bisschoppen en bis schoppenconferenties. Vandaar dat het zich' enigszins op <1e vlakte heeft gehou den en zich duidelijk op het gemiddelde moest afstellen. Bij alle soepelheid is het document onveranderlijk op het gebied van de ge loofsinhoud. Een beslissend oordeel bij alle katechismusonderricht wordt gere serveerd aan de bisschoppen en in laat ste instantie an de paus. De visie waarvan de internationale commissie, die het directorium samen stelde. is uitgegaan, is deze: de mens leeft in een nieuwe episode uit de ge schiedenis. Ook het godsdienstig leven ondergaat grondige veranderingen, waarbij wetenschap, industrie en tech niek de mens van zijn Godsverhouding aftrekken. Zelfs het christendom wordt nieuw-heidens geïnjecteerd. Vandaar dat nieuwe en duidelijke richtlijnen nodig Ingreep geslaagd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op 19 mei is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden met succes een beenmergtransplantatie verricht bij een vijf maanden oud Italiaans jongetje, dat leed aan een aangeboren stoornis van het immunologisch af- weerapparaat (het vermogen van het menselijk lichaam injecties e.d. te lijf te gaan) als gevolg waarvan het kind zeer vatbaar was voor allerlei infec- tis. De ingreep is uitgevoerd door een team van kinderartsen, medewerkers van de afdeling immunohaematologie van het Leids Academisch en van het radiobiologisch instituut van de TNO te Rijswijk. De oorzaak van de ziekte is een stoor nis in de ontwikkeling van de stamcel len van het immunologische afweerappa- raat, die aanwezig zijn in de foetale lever Oever van ongeborenen) en het beenmerg. In het weefsel van de thy musklier is een stof aanwezig die de normale ontwikkeling van deze stam cellen stimuleren. Men tracht de stoor nis te bestrijden door transplantatie óf van foutale lever óf van beenmerg. Het Leidse team heeft de tweede methode gekozen. Deze methode heeft evenwel het nadeel dat zich heftige reacties kun nen voordoen, als de overgebrachte beenmergcellen de patiënt aanvallen. Met behulp van weefseltypering is het mogelijk om een donor uit te zoeken, van wie de cellen zeer weinig verschil len met die van de patiënt. Bovendien kón het risico nog meer verminderd worden door een bij het TNO ontwik kelde zuiveringsmethode van de stam cellen. Met behulp van deze technieken kon een donor uitgezocht worden, na melijk een in Canada wonende oom van het patiëntje. Thans, na twee maanden is de algemene toestand van het jonge tje goed; zijn immunologische afweer geeft blijken van herstel. Hij wordt nog verpleegd im een steriele omgeving. De gevreesde reacties hebben zich niet voorgedaan. Voorzover bekend zijn in de wereld tot begin 1971 bij zestien kin deren met ernstige afweerstoornissen beenmergtransplantaties verricht, waar- DEN HAAG (ANP) In Den Haag alsnog een mogelijkheid gevonden c jeugdige toeristen in de zomermaanden goedkoop onderdak te geven. De ge meente heeft een pand met 130 bedden beschikbaar gesteld in de Delagoastraat. Voorts zal op het Noorderstrand Scheveningen een strandpost worden ingericht. Een busje maakt een snelle strandopvang mogelijk in urgente ge vallen en 's avonds laat. In de Delagoa straat kan hulp worden geboden door medewerkers van de Sosjale Joenit Release en door de GG en GD. De toeristenopvang is voorbereid door de Joenit, Release, Haja, Jeugdorganisaties en de gemeente Den Haag. GENèVE (A.P.) De wereldgezondheidsraad heeft bekend gemaakt dat tot 14 juni uit West-Bengalen 21.938 gevallen van cholera zijn vermeld en, als gevolg van die die ziekte 3.22 doden. In Mauretania is, in het gebied dat grenst aan Mali, de cholera uitgebroken. Er zijn elf gevallen bekend gemaakt. Twee personen zijn overleden. van drie in Leiden. Van deze totale groep zijn er zes of zeven in leven. Eén van deze kinderen werd tweeëneenhalf jaar geleden in Leiden behandeld. Het leidt een volkomen normaal leven. Nederlander draagt marineman goed hart löe AMSTERDAM (ANP) Staatssecre taris Van Es (Defensie) meent dat de overgrote meerderheid van bet NederT Iandse volk. ondanks het verschil in appreciatie van zyn defensie, de marine man een goed hart toedraagt en hem op zyn waarde weet te schatten. Naar aan leiding van de nogal sombere geluiden vanuit de kring van het eigen personeel over de waardering van do krijgsmacht bij de bevolking zei de staatssecretaris gisteren in Amsterdam bij dc viering van het 25-jarig bestaan van de Vereni ging voor Belangenbehartiging van Schepelingen bij de Zeemacht in Am sterdam, dat men zich daarover niet al te somber moet maken ..Van huis uit is ons volk in vredes tijd nooit zo erg gevoelig geweest voor zijn defensie", aldus de staatssecretaris, „en ook in tijden dat het oorlogsgevaar wel tastbaar was wisten we onze defen sie te verwaarlozen. Pas na de tweede wereldoorlog gaven we blijk de les goed te hebben begrepen en werd onder in vloed van de instabeile verhoudingen tussen oost en west in betrekkelijk korte tijd een goed defensieapparaat opge bouwd". Prof. Max Euwe nam afscheid (Van nze onderwijsredacteur TILBURG Prof. dr. Max Euwe. meester schaker en in 1935 wereldkam pioen op de 64 velden, heeft de leeftijd der sterken bereikt. De 70-jarige heeft daarom gistermiddag afscheid genomen van" zijn collega's, studenten en van dc Tilburg8e Hogeschool. Een afscheid dat niet zonder wee moed en feestelijk tintje bleef. Immers, de scheidende hoogleraar verliet het po dium als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, een eerbewijs voor zijn wetenschappelijke arbeid. Jaren geleden werd hij voor zijn schaakpres taties reeds officier in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Euwe zelf zal zeker niet gaan rusten. Hij krijgt als pas gekozen voorzitter van de. internati onale schaakfederatie waarschijnlijk heel veel ook bemiddelende taken. Koninklijke onderscheiding voor dr. Rijkels DEN HAAG (ANP) De staatsecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. J. H. Kruisinga, heeft dr. Rijkels. geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid in algemene dienst tevens plaatsvervangend geneeskundig hoofdin specteur gistermiddag de versierselen uitgereikt behorende bij het officierschap in de orde van Oranje Nassau. Dr. Rijkels beëindigde zijn werkzaamheden bij de geneeskundige hoofdinspectie wegens het In de staat Tsjaad is het aantal doden gestegen tot 1492; het totale aantal patiënten had 4464 bedragen. De over grote meerderheid van de sterfgevallen, namelijk 1500, heeft zich voorgedaan in het oosten van het land, waar nu hele dorpen zijn geëvacueerd. De minister voor Volksgezondheid van West-Bengalen heeft inmiddels meege deeld dat de cholera-epidemie, heersend onder de Oostpakistaanse vluchtelingen, weer aan het toenemen is. Enige dagen geleden verluidde het dat men de plaag onder de knie had. In Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt van 26 juni tot 15 augustus een tentoonstellig gehou- de onder de titel „De metamorfose van het object". APELDOORN Stevig achter slot en grendel zitten sinds gisteren in het Apeldoornse politiebureau de mannen die op een steenworp afstand van dit zelfde bureau in de nacht van 30 op 31 januari uit het postkantoor f 903.000,- hadde» geroofd uit de kluis. Met de arrestatie van het drietal is de ontkno ping en oplossing gekomen van een heksenkarwei waaraan de Apeldoornse recherche, samen met die der PTT. was begonnen onmiddellijk na het ontdek ken van de inbraak. De drie gearresteerden horen allen thuis in Sneek. Het zijn een tegelhan delaar een antiekhandelaar die al enige weken geleden werd gearresteerd en een dumphandelaar die gisteren aan de Duitse grens werd aangehouden

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9