NED. KAMERKOOR IN KLOOSTERKERK Benjamin Harkarvy nam afscheid met nieuw ballet BELGISCH-NEDERLANDS MUZIEK CONCOURS MET CONCERT BESLOTEN Zestienjarige Jan Lind klopt verrassend Monod Verscherping strijd tegen drugs in VS Concoursen in vogelvlucht Samenzwering in Z.-Afrika LEIDSE AGENDA Nederland één enorme plak asfalt VRIJDAG 18 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 WASHINGTON (DPA) De Ameri- ianse regering wil haar strijd tegen gebruik van verdovende middelen de sluikhandel daarin intensiveren, ■esident Nixon heeft het Congres ver- ocht, 155 miljoen dollar te voteren voor nieuwe actie. De 155 miljoen zou- ii gevoegd moeten worden bij de 371 dollar, die in de begroting van Amerikaanse regering reeds inbegre- m liljoei B tAm Toepolev-144 in moeilijkheden WARSCHAU (AP) De Russische personische verkeersmachine de Toe- ilev 144, heeft op weg van Parijs naar Iwkou op het vliegveld van Warschau, idat zich technische moeilijkheden had- in voorgedaan, net geen „buiklanding" ehoeven te maken aldus wordt uit be- onwbare bron vi De machine, die te Parijs was getoond de internationale luchtvaarttentoon- elling, was kort daarvoor al te Oost- irijn geland omdat zich technische oblemen hadden voorgedaan. Twee ier motoren zouden het begeven m er was ook iets met het lan- igsgestel. Officieel is evenwel te arschau meegedeeld dat het toestel i geland „op verzoek van Pool- luchtvaartspecialisten die de gelegen- lid wilde hebben dit moderne toestel, wereldsucces van de Sovjettechniek, kunnen bestuderen". LEIDEN De kampioen van de ou dere jeugd van het district Leiden. Ju Lind, heeft gisteren op het districtstoer- nooi om de „seniortitels" voor een da verende verrassing gezorgd door de sterker geachte Jean Monod dc Froidevil- le een drie-sets nederlaag toe te bren gen. De vooral technisch zeer goed spe lende Jan Lind (pas 16 jaar) beschikt over een zeer goede „touch". Ook de spreiding van zijn slagen is zeer goed verzorgd, hetgeen hem tegen Jean Monod uitstekend van pas kwam. In de eerste reeks hielden beide spelers elkaar tot 8—8 goed in evenWicht. Op dit punt kwam de iets grotere pressie van Jan Lind tot zijn recht, hetgeen hem een 108-setwinst opleverde. Jean Monod herstelde zich echter goed. Zijn forehand was nu weer veel „in" en zijn service kwam enkele malen „goed door" hetgeen hem een 64-setzege oplever de Jean Monod bleek nu echter al zijn kruit verschoten te hebben en verloor ervolgens met 60. ABSOLUTE TOP In zijn partij tegen Har Meyer be wees Joop Temminck weer eens over duidelijk tot de absolute top van het district Leiden te behoren. Met keihar- rvices, slize geslagen en snel geno- forehands greep Jaap Temminck vlot de eerste set (63). Har Meijer ging in het verloop van de partij echter steeds beter spelen en slaagde er steeds beter in de services van Temminck te retourneren, hetgeen hem zelfs een 3 1-voorsprong opleverde. Toen echter stokte er iets in Meyers ritme, waarvan Jaap Temminck ogen blikkelijk profiteerde om de stand weer gelijk te trekken en vervolgens op 55 naar winst door te drukken. Met 7—-5 bereikte hij de volgende ronde. De als tweede geplaatste Dick Bou- man had op deze vierde toernooidag geen enkele moeite met Lodewijk Kal lenberg, die het zelfs niet vergund was de bijna traditionele eer te redden. Jan de Groot tenslotte plaatste zich bij de laatste acht middels een ellenlange drie sets-overwinning op Rob Bockweg, die op de beslissende momenten routine te kort kwam om de winst te kunnen grijpen. In het herenenkel-C kwam de geplaatste Engelsman Beckwith, die bij de Estec werkzaam is, een ronde der door Uhlenbeck op eenvoudige wij le uit te schakelen. Bij de dames plaatste Jos. Teeuw n Karin Braakman zich voor de vol gende ronde middels twee sets overwin ningen op resp. mevr. E. Leer-de Bruyn S. Lind. GOED INGESPEELD In het damesdubbel viel hier de eer ste grote verrassing van dit toernooi te noteren. Het als eerste geplaatste duo Carla Fok en Ellen Sanders moest zijn meerdere erkennen in de goed op el kaar ingespeelde zusjes Van der Mey, die er in de beslissende reeks geen twijfel over lieten bestaan, wie de sterkste was. Met 60 grepen zij de voll? winst, hetgeen hen een finale plaats opleverde. UITSLAGEN HEB: le ronde: A. v. d. BergT. Crépin 86, 64. 2e ronde: J. Tem minckH. Meyer 63, 75, J. de GrootR. Bockweg 62, 46, 97, D. BoumanL. Kallenberg 60, 60. J. LindJ. Monod 108, 4 6, 6 0. HDB: le ronde: R. Koggink-R. Blom- mendaalT. Crépin-H. Mulder 64, 6—2. Herenenkel C: 2e ronde: K. Nuis Dijksman 62, 26, 61, H. Verde- gaalA. Lind 64, 62, T. Creygh- ton—N. v. Wijk 6—2, 6—4, G. Beek- withG. Uhlenbeck 61, 61, A. de Wit—W. Nagel 5—7, 6—2, 6—3, J. NoordmanK. den Boeft 62, 62. Damesenkel-C: 2e ronde: J. Teeuw E. Leer-de Bruyn 62, 64, A. v. der MeyC. Brooshooft 62, 61, K. Braakmanmevr. S. Lind 63, 63, Mevr. SchoutenM. den Holder 60, 6—1. Damesdubbel-C: halve finale: A. v. der Mey-I. v. der MeyC. Fok-E. San ders 4—6, 6—2, 6—0. Qua programma geleek het festivalconcert van gisteren in de Kloosterkerk als twee druppels water op wat we daags daarvóór in de Leldse Marekerk beluisterd hadden. Weer een kamerkoor, een sopraansoliste en 'n organist; weer Josquin des Prez, Sweelinck en Alphons Diepen- brock wier muziek tot klinken werd gebracht. En om de ver gelijking door te trekken: ook in de Haagse Kloosterkerk geen massale belangstelling, doch de opkomst van een middelmatig groot aantal fijnproevers. Toch had het concert in Kloosterkerk een eigen rakter. Om te beginnen organist Albert de Klerk de enige „personele band" met het concert in Leiden. Met hem traden nu het Neder lands Kamerkoor en de so praan Nelly Groenevelt op. Terwijl de zangeres een min der dominerende rol ver vulde dan Elly Ameling in de Marekerk, zette met De Nobels koor Nederlands beste vocale kamerensemble zich in voor Sweelinck, Des Prez en Diepenbrock. Het koor deed zijn reputatie alle eer aan in het ..Miserere" van Josquin de Prez, een monument van polyfonie, waarin de expressiviteit het blijf winnen an de knappe techniek. Minder gaaf was de koorzang in enkele psalmen van Sweelinck: er kwamen enkele onvaste inzetten voor en doordat de sopranen te scherp doorkwamen, lag het timbre van het koor onder zijn gebruikelijke niveau. Rehabilitatie volgde in de drie laatste liederen a capella van Diepenbrock; vooral de versie, die Diepenbrock schreef op „Wanderers Nachtlied" boeide door de fijn-genuanceerde vertolking. Nelly Groenevelt (plaatsvervangster van de ziek geworden Maria Suchèl) be schikt niet over de vocale mogelijkheden die nodig zijn om te bereiken wat bij Diepenbrock juist essentieel is: gecultiveerde vervoering. Waar de zangeres bovendien ook niet in staat bleek alle zang-technische problemen ln liederen als ..Hymne" en ,,Geistliches Lied" op te lossen, bleef de Diepenbrock van deze sopraansoli een schemerig geval. Goed waren daarentegen de orgelsoli van Albert de Klerk: een drietal composities van Sweelinck, waarbij De Klerk terecht nadruk legde op een heldere registratie. Verre van helder tenslotte zullen voor menig aanwezige de motieven geweest zijn waarom het concert in de Kloosterkerk te laat begon en nog minder waarom de pauze voor een kerkconcert zo ein deloos lang duurde. Gebrek in de organisatie? G. v. L. lUSKJE EN WISKEDe kale kapper ging het alsvolgt: Gebr.: Kok; 7. J. v. Leyden; 8. wouand nsmsu.71 P.V. „DE VRIEND EN CLUBaa gedraaid werd om 15 42 30 en de laatste of 52ste. Prijsduif om 17 22 uur. De eerste tien kwamen alsvolgt binnen. J. Veilbrlef; 1. Jac. Siera 2 3 4; S. Pracht Jr. 5; Gebr. v. d. Voorn 6 7 en 8. Gebr.: de Ridder 9 en J. Beekman 10. J. Veilbrief wint ook de eerste prijs in L.C.C.-verband met de daara uit P.V. COLUMBA fels. Hier behaalde J. S ZWALUW VOORSCHOTEN •eldige uitslag door X 2 6 7 en 8 te verder F. Hendriks 3; P. Verhork WITKOP TE i de laatste of 33ste prijsduif om 18 08 ïr. A. Kramp 1; T. Plateel 2; S. Koster Kooiman 4 en 8; W. Kop 5. 6 en 7; apaan 9 en W. Tolboom 10. E WASSENAARSE VRIENDENCLUB i LEIDSE POSTDUIVEN CLUB /an deze Vereniging weiden het aanU gels en de resp.: tijden niet doorgegevei Kunst en Kunstenaars Ellen Wills zal eind van deze maand naar Split (Joego-Slavië) vertrekken, waar zij zal deelnemen aan het jaar lijkse songfestival dat daar van 30 juni tot 3 juli wordt gehouden. De grote literatuurprijs van de Acade mie Francaise is toegekend aan de Franse romanschrijver Emmanuel Clancier, auteur van „Pain nor" Aan de prijs is een bedrag van 30.000 francs verbonden. Galerie De Sfinx, O. Z. Voorburgwal 241 Amsterjdam, exposeert van 23 ju ni tot 11 juli schilderijen van Sirena, een uit Italiaanse ouders geboren Amerikaanse, die wordt beschouwd als een der leiders van de Italo- American-School. Gelijktijdig zijn er schilderijen en aquarellen van Zana Bruyn te zien. Zoals bekend gaat Benjamin Harkarvy, met Rudi van Dantzig artistiek leider van het Nationale Ballet en tevens bal- letmeester, als free lance in het bui tenland werken. Hij kiest voor vrede, vrijheid en verdraagzaamheid èn voor een milder klimaat. Als damspedagoog zal Nederland in het algemeen en het Nationale Ballet in het bijzonder hem Gisteren werd in de volle Kon. Schouw burg nog eens bewezen wat Harkar- vy's training bereikt heeft. De groeps- dans in Balanchine's Divertimento No. 15 was uitermate gedisciplineerd. De presentatie was levendig en geheel stijl met de rappe romantiek van deze choreografie, waarin Balanchine laat merken dat zijn innerlijke verwant schap met Mozarts muziek gering In zijn snelle groepsbewegingen is hij een briljant plastisch architect, die al les weet van de mogelijkheden tot lichamelijke variaties. KAAPSTAD Veertien Zuidafrikaan- se kleurlingen zijn ervan beschuldigd de regering van Vorster met geweld en met buitenlandse steun te willen om verwerpen; Ze zouden hebben samengezworen met organisaties in Zambia om geld te krij gen voor de recrutering van Zuidafri- kaanse vrijwilligers. Bovendien worden ze verondersteld mensen te hebben ge holpen, die heimelijk het land wilden verlaten om aan de politie te ontsnap- I Balanchine tovert met collectieve ef fecten, langs diagonalen en in contra punt. Hij bespeelt de toneelruimte met diep besef van ritme en ruimte, breed en doordacht, maar het geheel blijft aan de koele kant. Mildheid en soonlljke emoties staat hij zijn levend materiaal niet toe en aangezien het Nationale Ballet nu ook weer niet zó virtuoos danst, dat alleen al pointe- werk en onaardse attitudes de vermochten te elektriseren, was begin van de Haagse Holland-Festi- valdans aan de lauwe kant. Als choreograaf nam Harkarvy af scheid met een nieuw ballet, dat hjj Contrasten noemde. Tegenstellingen te over: tussen de vijf delen, waarin de uitvoerenden in het kader van Japans ritueel high worden zonder drugs, waarin een Amerikaanse dienst weigeraar een scènisch monument krijgt een pantomimisch duet Olga de Haas en Lawrence Rhodes en waarin o.a. hardop wordt gedroomd tegen een imposant belicht achterdoek. Een te fragmentarisch ballet. Harkar vy, die wel degelijk goed en vooral bruikbaar danswerk kan schrijven, heeft het zichzelf, de uitvoerenden en de kijkers te moeilijk gemaakt door (Advertentie) ATTENTIE Parkeex-gelegenheid heeft U bij om- voor de deur Of op één minuut afstand v. d. Werf straat, Oude Rijn Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en Lange Gracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor echte Juweliers en Horlogers- zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vakstanding als Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant De beste merken, de ruimste keuze, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Juwelier - Horloger DONDERDAG 17 JUNI St.-Josephschool Oppenheimstraat. Afscheidsreceptie van de heer J. M. Poodt van 20 00-21.30 uur. DONDERDAG 17 JUNI Christus Dienaarkerk Zoeterwoude. Ziekentriduüm. Gemeentehuis Oegstgeest: Gemeente- VRIJDAG 18 JUNI Kreatief Sentrum: „De Operatie". To neelstuk gespeeld door Marokaanse to neelgroep. Aanvang 20.00 uur. VVV-kantoor. Optreden van het NZH-muziekgezelschap in nieuwe uni formen. Aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg: Al Steward, folk songs. Aanvang 20.15 uur. Gemeenteccntrem Oegstgeest: Lezing m mej. drs. I. Moerman over middel- iuwse kastelen. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 19 juni Oud-Poelgeest: Meditatieweek. Het week. onderwerp. „Wat heeft het westen is geleerd?" Leidse Schouwburg: Miel Cools Caba ret. Aanvang 20.15 uur. Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde: Excursie. gstgeest. Gemeentecentrum Lijt- weg. Vertrek excursie kastelentocht. EXAMENS AMSTERDAM Dc volgende personen hebben met goed gevolg het examen m.o. ichamelijke opvoeding afgelegd: J. S. Lle- eld. Den Haag. E. Mcrx, Voorburg. J. losterheert, Den Haag. H. APrrel, Voor schoten. C. Praagman, Rijswijk. M. van vrijwel zonder muziek te laten dansen. Er la in dit ballet voldoende plastisch evenwicht, maar de delen worden scè nisch noch dramatisch herkenbaar gebundeld. Als derde werk de Groene Tafel van Jooss, een helder leesbaar museum stuk, maar te duidelijk gedateerd om te worden opgenomen in een festival programma anno 1971. Het Nederlands Balletorkest onder Andró Presser was niet altijd even welluidend, maar rea geerde wel correct en slagvaardig. D. J. DEN hAAG. Een vijftal jongedames heeft de gelegenheid te baat genomen om de individuele leden van Provinciale Staten - tijdens een vergadering in het gebouw van de Eerste Kamer - een open brief te overhandigen, waarin de bezwaren tot uiting gebracht worden tegen de voortgaande asfaltering van Zuid-Holland. De groep meende dat te moeten doen omdat tijdens deze verga dering verslagen op de agenda staan onderhoud sen aanleg van provinci ale wegen. Niet alleen de uitgestelde Duinweg (provinciale weg nr. 1) maar ook andere geplande wegen zijn „Dolle Mina" wa nt zo presenteerde de groep zich hedenmorgen een doorn in het oog. Letterlijk wordt in de open brief Dolle Mina ziet met angst en beven de dag tegemoet, waarop Nederland niets meer zal zijn dan een weerzin wekkende plak asfalt, waarover onze i, vader, broer of zoon zich voor spoedt naar de hartspecialist, wanneer is al niet „geheel onverwacht" zijn ontvallen door één der oorzaken, opge leverd door het veelvuldig rijden in een auto. Zij ziet deze aktie dan ook als principieel, daar niet alleen deze duinen ook andere natuurgebieden ge aard moeten blijven voor voortrazend autoverkeer, juist in het belang van die dolgedraaide automobilist zelf!" Verder wordt nog gesteld, dat „Dolle Mina" vreest dat de voor vijf jaar „ingevre ten" Duinen toch panklaar gemaakt wordt. De prioriteit, die zogenaamd ge geven wordt aan het openbaar vervoer- heeft wel tot dusver gedemonstreerd in de verhoging van de tarieven, aldus de ,open brief". Het-Internationaal Toonkunste naarscentrum Eduard van Bei- numstichting te Breukelen op het landgoed „Queekhoven" ge vestigd, stelt zich ten doel jonge musici in hun carrière de helpende hand te bieden. Zo startte 9 juni jongstleden het Nederlands-Belgisch Muziek concours, waarbij een jury, voorgezeten door dr. Jos Wouters en bestaande uit Jean Bailly (België), Georges Caraël (België), dr. Marius Flothuis (Neder land), Elias Gistelinck (België), Andrê Jurres (Neder land), Ton de Leeuw (Nederland), Jef Macs België en Manus Willemsen Nederlandvier laureaten uitriep tot winnaars van het concours en tot solisten op het gisteravond onder grote belangstelling in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw gegeven concert. Dat waren, in de volgorde van hun optreden: PAUL DOMBRECHT (geboren te Oostende, 1949). die met zijn collega's Ivan Dudal en Louis op 't Eynde een ensemble van twee hobo's en één Engelse hoorn vormend, Henk Badings' Trio nr. 4, van 1946 da terend. presenteerde. Dat deed hij ambachtelijk heel vaardig, doch zijn spel was te weinig genuanceerd, hij „hielp" het stuk onvoldoende. En het stuk moest, gehoord het gehalte, wel een beetje geholpen worden! Op deze Nederlander volgde, zoals telkens weer op de avond, een Belg. In dit geval Jean Decadt (ge boren 1914), momenteel leraar contrapunt en fuga aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium te Ant werpen. Met een tweedelig Trio. zéér lyrisch van inhoud, waarvan het slot, allegro, door het gezel schap niet gaos zorgenvrij werd gespeeld. De fluitiste CECILIA OOMES (geboren te Hengelo, 1945) was daarna aan de beurt. Met assistentie van Antoine Oomen vertolkte deze leerlinge van Jolle de Wit een wereldschone Sonate in c klein van Jean- Baptiste Loeillet. Een vrije, quasi-improviserende voordracht vroeg deze muziek, maar de executante gedroeg zich wel wat voorzichtig, wel wat al te voor zichtig: een ondeugend „knipoogje" naar „Loeillet" kon er blijkbaar niet af.... Daarbij door karakter en instrumentbehandeling uitnemend aansluitend een Sonata da Camera van dr. Marius Flothuis: muziek van een zéér spirituele inhoud, door haar en de uitstekend begeleidende pianist met smaak gebracht. Na de pauze: de fluitiste ABBIE DE QUANT (geboren te 's-Gravenhage, 1946), leerlinge van Jan Prins en Koos Verheul, die in haar jonge leven al heel wat onderscheidingen veroverde. De ster van het veld, die geaccompagneerd door de pianiste Elisabeth van Malde, kwam, speelde en overwon. Een klasse apart, zoals bewezen werd. onmiddellijk bewezen, in een Arabesque en Scherzo van Jef Maes, in 1905 geboren en thans docent in de kamermuziek aan het Koninklijk Vlaams Muziek conservatorium te Antwerpen. Diens weinig preten tieuze stukjes werden verkocht als een echt diver tissement, aan de artistieke kwaliteiten ervan dacht men niet meer, zo geboeid werd men door de reproduktle. Na Maes Ton de Leeuws Night Music voor fluit- solo. Deze mysterieuze muziek speelde zij met een spanning, die werkelijk adembenemend was. Elke noot stond hier, in de juiste sterkte, in de juiste kleur, op zijn plaats, kwam daarenboven geen fractie te vroeg of te laat. Meesterlijke weergave i i meesterlijk stuk. De violist RUDOLF WERTHEN (geboren te Mechelen, 1946) sloot de rij van de laureaten. Na tuurlijk bracht hij Eugène Ysaye, wiens muziek hij met groot elan vertolkte. Artiest met een uit gesproken violistische aanleg op de Koningin Elisabethwedstrijd 1971 won hij de zevende prijs in het huidig stadium van zijn ontwikkeling nog wat slordig in zijn speloverschatte hij de technische moeilijkheden niet een weinig? Maar naar Ton de Leeuws Sonatine hebben wij met graagte zitten luisteren: begeleid door Elisabeth van Malde voornoemd speelde hij het tweede deel hiervan bepaald intrigerend. Het was DR. JOS WOUTERS, die de prijzen uit reikte. c^arbij de betekenis van deze ontmoeting (gevolg van de herdenking van het vijfentwintig jarig bestaan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord) accentuerend. Wat de laureaten kregen? Geen geld. doch de toezegging van een meermalig optreden voor de radio te Brussel en Hilversum. En van het concert van gisteravond komt een grammo foonplaat uit.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7