Geen gemeentelijk bedrijf groot genoeg voor organisatiebureau DE LAATSTE KOGEL" Cor de Heiden met krant en werd groot partituren John van Dijk wacht op telefoontje van Sparta B. en W Leiden in nota over Organisatie en Efficiency Bureau 0. en E. wordt opgedeeld gewone losse flodder bioscopen in LEIDEN ITALIAANSE WEEK IN STUDIO VRIJDAG 18 JUNI 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN „Geen Leids gemeentelijk bedrijf is groot genoeg om een eigen organisatiebureau of organisatie-des- kundige in dienst te hebben. Gezien de betrekkelijk geringe omvang van deze bedrijven en een aan die omvang beantwoordende ef f iciencyproblema - tiek zou een eigen apparaat, zelfs bij de grootste drie gemeentelijke bedrij ven, geen volledige dagtaak hebben en derhalve niet efficiënt zijn. Het orga nisatie- en efficiehcybeleid dient daarom vanuit een centraal punt te worden voorbereid, begeleid en waar nodig worden uitgevoerd. Gegeven het grote en klaarblijkelijk belang van de menselijke factor in de bedrijfsor ganisatie ligt het voor de hand „Orga nisatie en Efficiency" met „Perso neelszaken" te verenigen. In redelijk heid is er naar onze overtuiging geen beter alternatief." Dit stelt het college van B. en W. o.m. in een nota over de organisatorische plaats van het bu reau Organisatie en Efficiency, die donderdag 28 juni door de Leidse gemeenteraad zal worden behandeld. Het college argumenteert in het rap port: „Hoewel een groot deel van de vraagstukken structureel van aard is blijken bij de oplossingen de personele vraagstukken bijna altijd van door slaggevende betekenis. Daarnaast spe len technische, juridische, sociaal psychologische en economische facto ren 'n rol. Dit is een van de redenen, waarom gerenommeerde organisatie bureaus over een omvangrijke en zeer gevarieerde staf van specialisten moe ten beschikken met het daarmee cor responderende lagere kader. Wanneer echter het probleem werkelijk zo groot en zo zwaar is, dat het eigen apparaat, dat het college voor de geest staat, onvoldoende in staat is om het probleem in zijn totaliteit te onder zoeken, dan is inschakeling van een particulier bureau het meest efficient, omdat een dergelijk probleem te veel het eigen apparaat in beslag zou ne men, waardoor veel andere zaken zouden moeten blijven liggen. Voor de vraagstukken van de admini stratieve organisatie met inbegrip van de administratieve automatisering moet de Gemeentelijke Accountants dienst tot een deskundige behandeling in staat worden geacht, aldus B. en W. De behandeling van en de advise ring over de niet-administratieve or ganisatievraagstukken dient te wor den toevertrouwd aan de afdeling Personeelszaken, mede ook omdat or ganisatieveranderingen altijd gevolg hebben voor de personeelsbezetting, zowel kwantitatief als kwalitatief. De ze afdelingen moet met de afdeling Organisatie en Personeel volgens B. en W. meer en meer geïntegreerd worden, omdat „de mens in econo misch opzicht middel is, maar in soci aal opzicht doel". B. en W. hebben inmiddels besloten het hoofd van de afdeling Economi sche Zaken, Sociografie en Statistiek toe te voegen aan de commissie voor Organisatie en Efficiency, die is sa mengesteld uit die beleidsambtenaren die uit hoofde van functie zeer nauw en rechtstreeks bij de organisatie en de doelmatigheid van het overheids handelen zijn betrokken. Het college -stelt, dat de samenstelling van deze commissie er niet garant voor is, dat er nimmer communicatie-stoornissen, competentiekwesties of coördinatiepro blemen zullen voorkomen. „Wel heb ben wij, mede uit ervaring, de zeker heid dat in deze commissie elk pro bleem, dat voortvloeit uit de taakop vatting of de taakuitoefening van de afdelingen, uitgesproken, besproken en uit de weg geruimd zal worden. Het college wil de te benoemen specialis ten niet het recht geven zelfstandig aan hem te rapporteren met voorbij gaan van de interne organisatiestruc tuur (m.a.w. hun directe chefs). Het staat echter voor het college wel vast, dat aan de deskundigheid niet kan en mag worden getornd, zodat de advie zen en rapporten hem wel integraal dienen te bereiken. De supervisie over de administratieve organisatie wil het college in eigen hand houden. De supervisie over de organisatiesector van de afdeling Per soneelszaken krijgt het afdelingshoofd. De gemeenteraad krijgt, zonder dat de instellinge van een nieuwe commissie nodig is, zijn inbreng in het algemene organisatiebeleid via de Commissie voor Personeelszaken. LC heeft maandag go udén jubilaris Vermaardheid als cijferaar en tenor LEIDEN C(or) P. de Heiden en met hem de Leidse Courant kijken maandag een halve eeuw terug naar de dag, waarop hij als veertienjarige als jongste bediende het bedrijf bin nenstapte. „In korte broek met een keurig zwart stropdasje", zo weet hij zich nog te herinneren. ZOETERWOUDE. Oud en jong bij elkaar, gistermiddag in de Christus Dienaarkerkwaar het drieënveertigste Eucharistisch Ziekentriduüm voor Leiden en omgeving deze week gehouden is. Geen bruidjes ditmaal, die de zieken en bejaarden een boeketje bloemen gaven, maar enthousiaste kleuters, die in grote getale Kaapse viooltjes aandroegen en heel veel dankbare gezichten zagen. Het was een prachtig slot van een versterkend driedaags feest. Zoeterwoude mag het nóg eens en daarna heel wat keren meer doen, vond iedereen. Het bedrijf van de krant, dat toen onder leiding stond van directeur B. H. J. Lans, was in die dagen nog gevestigd op Rapenburg 10, het huidi ge gebouw Rehoboth, dat op een kwa de dag uitbrandde waardoor 'de krant moest verëuizen naar de Papen gracht. Bij de verhuizing naar de Papengracht, had de heer De Heiden echter al de nodige promoties achter de rug op de verschillende admini stratieve afdelingen. Uiteindelijk zou hij het bij de NV De Leidsche Cou rant brengen tot hoofd van de admi nistratie en de hoofdboekhouding. Ook na 1955, het jaar waarin de NV De Leidsche Courant en NV Dagblad Het Binnenhof Westerpers NV in het le ven riepen bleef de heer De Heiden de administratief verantwoordelijke man van de Leidse Courant. De ki-ant en de jubilaris van maandag zijn twee grootheden, die hecht met elkaar vergroeid zijn. Het blad be stond pas twaalf jaar, toen de heer De Heiden zich boog over de cijfers en administratieve stukken. Verreweg het grootste gedeelte van de historie heeft hij dus meegemaakt. De vaste relaties, de adverteerders, de meesten kent hij persoonlijk evenals de agen ten in het verschijningsgebied, dat hij, bij wijze van spreken, blindelings met zijn auto zou kunnen doorkruisen. Metveel plezier en waardering,; voor zijn verdiensten in de lange reeks van jaren gaan de directie en het perso neel hem daarom huldigen. Eèn ding steekt alleen: na zijn jubi leum zal de heer De Heiden niet lang meer dagelijks de vertrouwenwekken de figuur en sympathieke vraagbak binnen het bedrijfsgebeuren van de LC zijn. In februari wordt hij 65 jaar en gaat hij genieten van de vruchten van het pensioenfonds, dat hij zelf, bijna zolang als het bestaat, onder zijn beheer heeft gehad. Dat is overigens niet zijn enige nevenactiviteit geweest. Als koorzan ger heeft hij in Leiden en omgeving met zijn donker gekleurde tenor een hele vermaardheid opgebouwd: steun pilaar van het Leonarduskoor, mede oprichter van het Alma Materkoor, lid van het Nederlands Madrigaalkoor, al vele jaren solist tijdens de Lucas Pas sion in Noordwijk. Letterlijk en fi guurlijk werd hij groot met de krant en de partituren- Het jubileum bij de krant, die hem zo nauw aan het hart gebakken zit, zal daarom ook zingend gevierd worden. In zijn geliefde Leonarduskerk wordt zondagmorgen om half elf een PLECHg tige Hoogmis opgedragen die opgeluis terd wordt met zang door het Neder lands Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategièr. De mis wordt tevens opgedragen ter intentie var) het echtpaar Zonderop-Neuteboom, dat vijftig jaar getrouwd is. Martien Zonderop, is oud-redacteur van Leidse Courant, die „slechts" de tig jaar volmaakte bij ons blad. Het feestprogramma voor maandag is volgt: huldigingsbijeenkomst voor nodigden in het gebouw van de krant om 16.00 uur; vanaf 17.30 uur is ei verder voor vrienden, relaties en be langstellenden receptie in rest. Het Karrewiel aan de Steenstraat. Oefenserie UDO LEIDEN Voor de aanvang van de nieuwe competitie heeft UDO het vol gende oefenprogramma samengesteld: zondag 9 augustus van Nispen 1U.- D.O. 1 (deelname „Zilveren Tulpen toernooi), zondag 15 augsustus U.D.O. 1Onze Gezellen (Haarlem), zondag 22 augustus U.D.O. 1Excelsior '20 (Schie dam) zondag 29 augustus U.D.O. 1 Graaf Willem II—VAC (Den Haag. VOORHOUT. John van Dijk wacht op bericht van Sparta. Sinds Goede Vrijdag is hij een regelmatige bezoeker geworden van het Rotterdams kasteel waar hij afwisselend trainde met de A- en B-selectie. Maar met het vertrek van kasteelheer Georg Kessler naar België, lijken de kantelen te zijn opge hoogd, John het uitzicht op de groene piste bemoeilijkend. „Toen Kessler spreking geweest met het bestuur. Juist in die week moest ik examen doen voor HBO-B (Analistendiploma) en heb ik met Sparta geen contact gehad. Dat is nu twee weken gele den. Ik zou nog well horen hoe en wat. Hulptrainer Steegman, die mij heeft toevertrouwd dat Kessler wel wat in me zag, zou mij nogmaals aan het bestuur voordragen". Steegman: „We maken thans een interimperiode door. We zitten tus- sen Kessler en Schwartz, die op 8 juli met de training begint. Dan kan pas beslist worden of John van Dijk al dan niet een contract krijgt". 20-jarige John van Dijk, konings- schutter bij vierdeklasamateur Fore- holtë, die met afstandsschoten en „af- straffertjes" en enkele kopstoten tot 26 goals kwam, zou een sprong maken van zeven klassen wanneer hij wordt opgenomen in het keurkorps van Elek Schwartz. „Die overgang is niet onoverkomelijk. Ik zou zeker kunnen meekomen in het tweede elftal. De jongens hebben een betere techniek, ze zijn harder en zijn in tactisch opzicht beter, maar daarvoor trainen ze ook vijf a zesmaal per week. De training verschilt natuurlijk nogal van die van Foreholte. Er wordt veel meer met de bal gedaan, veel meer ook aan de tactiek. Er wordt op ge wezen dat je je moet vrijlopen. Dat je niet blijft stilstaan en snel rea geert. Te jong ben ik ook niet. Ik ben zelfs al vrij laat. Stap je op je 16e Topscorer van Foreholte wil graag naar betaald voetbal jaar over dan word je geheel opge leid. Nu val je plotseling binnen en schrik je van het verschil in instel ling. Als je bij Foreholte een bal verkeerd passt, Zag je sorry. Bij Sparta wordt er meteen ge schreeuwd". Een betaald vervolg van Johns voet balcarrière, is ook afhankelijk van de beslissing van Sparta's bestuur: „Men wil inkrimpen wat het aantrek ken van spelers betreft. Het zou er dus om gaan, wil Sparta een uitgave doen of niet?" Is drieduizend gulden, het bedrag dat de profclubs voor een amateur op tafel moeten léggen, voor Sparta een „uitgave?" „Het gaat niet alleen om het transferbedrag, maar ook om het salaris. Ik wil zes a ze venduizend gulden gaan verdienen. Voor minder ga ik mijn studie niet afbreken. Ik heb nog een jaar voor de boeg". John van Dijk, wiens neef als spon sor fungeerde, zou bij opname in het eredivdsiemébier, voor een vrij onver wachte doorbraak zorgen. Want al was hij dan de „pinchhdtter" bij Foreholte waar hij draaide op een gemiddelde van 20 goals per seizoen, het leverde hem tot dusver slechts twee verkiezingen op in het Bollen- duinstreekelftal. Alleen Foreholte zelf heeft het „ere wie ere toekomt" gehuldigd. Het lichtte zijn doelpun- tenproducent al als 16-jarige uit de a-junioren, John was één van de vier jeugdspelers, dié het bedreigde Foreholte vier seizoenen geleden voor de KNVB moest redden. De wanhoopsgreep, vijf wedstrijden voor het einde, baatte niet. Foreholte de gradeerde, met de wetenschap de noodzakelijke verjonging te hebben dioivrgevoerd, wat de Voorhouters twee jaar later glorieus deed terug- Wat doet John van Dijk „ik zwerf graag door de voorhoede, ik ben tweebenig met voorkeur bij het schie ten voor het rechterbeen" als Sparta afwijzend reageert? „Dan blijf ik bij Foreholte. Waarom zou ik net als Cor van Steyn naar UVS gaan? Ik studeer nog. Dan zou ik er toch zo naast worden gezet. Bovendien ben je, omdat de eersteklassers veel meer moeten reizen, de hele zondag kwijt. Als er dan niets tegenover staat hoeft het voor mij niet. Je zou het kunnen beschouwen als eep over bruggingsperiode. De overgang, die je later eventueel nog zou maken naar het betaalde voetbal is dan zo groot niet me dat ik nu pe voetbal wil. George Peppard, laconiek en humoristisch in „De laatste kogel". Lido. LIDO We zijn de laatste jaren op het gebied van de western door de Italianen teveel verwend om nog ctuk te kunnen zijn van een middel matig „Amerikaans" filmwerk. Dat waren we dan ook niet na het zien van „De laatste kogel" (One more train to rob), waarin het als vanouds weer gaat om een aantal forze sta ven goud en een stelletje tot de tanden bewapende spitsboeven. George Peppard speelt de sleutelfi guur Hark in dit werkje, die na een overval tegen zijn wil wordt opge scheept met een vrouwtje die zegt dat ze zwanger van hem is. Dit alles heeft echter enkel de bedoeling hem zijn aandeel in de buit te ontnemen. Hark draait de nor in. maar een maal weer vrij zint hij op wraak. Nu echter hebben zijn oude „mak kers" het voorzien op een lading goud van een groepje Chinezen. Door met beide partijen een listig spelletje te spelen wint hij tenslotte ieders v ertrouwen, la at vervolgens zijn blaffer flink ratelen en aan het slot van de film blijft zodoende al leen nog zijn aartsrivaal over, waar voor hij nog één kogel heeft. Pang, zegt hij, en gaat' er met de vrouw van zijn slachtoffer vandoor. Zo is in de film iedereen tevreden. In de bioscoop niet, want in zijn geheel is „De laatste kogel" te flauwtjes opgezet om te kunnen boeien. Enige winstpunten zijn het humoristische en laconieke oPtreden van George Peppard en de kleurige aanpak van regisseur McLaglen. Di alogen duren doorgaans te lang en actiescènes te kort. Erotiek in het Wilde Westen REX Het idee om „The Calico queen", zoals de oorspronkelijke titel van dit werkje luidt, te maken zal wel ontstaan zijn tijdens een feestje. Een aantal dames die berqid waren om zich voor de filmcamera te ont kleden, dan wel zich de kleren van het lijf te laten rukken en een aantal mannen, die hun cowboypak mogen aanhouden dartelen pseudo- uitgelaten voor de lens de wat on duidelijke aanwijzingen van een heer, die zich J. van Hearn en regisseur noemt, opvolgend. De eerste de beste beginneling die pas zijn eerste filmcamera heeft ge kocht zou het er beter afgebracht hebben. Maar het gezelschap zal wel plzier tijdens de opname hebben beleefd. Meer dan de toeschouwer, die daarvoor op tijd moet komen. Dan kan hij tenminste nog lachen om „The Loosegow", een veertig jaar oude tweeakter van Stan Lau rel en Oliver Hardy in het voorpro gramma. Het geslacht Bjorndal LUXOR Het Luxortheater biedt deze week uitkomst voor hen, die temidden van de huidige nieuwe filmstromingen nog altijd vasthou den aan het ongecompliceerde senti ment van weleer. In een ruim drie uur durend programma worden in kleurige beelden de beslommeringen van het geslacht Bjorndal op het doek getoond, te weten in de aan elkaar gelaste films „Eeuwig zingen de bossen" en „De winden waaien om de rotsen". Temidden van het prachtige natuurschoon treden in deze films o.m. de Duitse acteurs Gert Fröbe, Joachim Hansen en Hans Nilssen voor het voetlicht. IN HET KORT TRIANON week). Dag. 1 mijn dochter" (18) 2e Maggregors" (18). ?ek: 7 films (18) .00 9.15 uur; zondag 2.30 4.35 Jr) „Mannequins verdwijnen" Marcello Mastroianni en Catherine Spaak in „L'uomo dei palloni". Studio (zondag). STUDIO „Italia oggi" Italil vandaag, een week lang in 14 Ne derlandse steden ondergeschoven In het Holland-festival. Gisteravond de eerste cyclus in een reeks van zeven Italiaanse meesterwerken op het witte doek. Een volle zaal begon met grote verwachting met het verwerken van de eerste film „Apathie" in schrille beelden van het ombarmhartige New York, waar verkrachting en dodelij ke ongelukken op klaarlichte dag aan iedereen voorbijgaan zonder dat men er een vinger naar uitsteekt De maker was Carlo Lizzani. Vijf filmmakers werkten op hun eigen manier op het tHfema Amora e rab- bia, Lef de en woede. Tijdens de twee laatste produkten, die van Jean- Luc Godard en Bellocchio, werd duidelijk- dat de ter parade opge voerde regisseurs zich de een meer dan de ander van het bio scooppubliek hebben verwijderd. Op zijn beurt verwijderde dit publiek zich gisteravond van deze niemand ontziende regisseurs: tientallen wa ren het gehijg, de dierlijke kreten, de krampen, de „superimposed beel den", de vreugdeloze wijsgerige en Politiek-sociale dialogen en neven-dia logen en de hersengymnastiek Duitse ondertitelingen goed beu en gingen buiten lucht happen. Liefde en Woede bleven. Wie bleef zal on getwijfeld een welkom lid van een Fllmstudiekring kunnen zijn; dit was waarachtig voer voor Filmliga's. Een avondje scrabbelen in het Hol land Festival. Vanavond:- Umano non umano, van Schifano, fascinerende scènes zonder verhaal; zaterdag: Sierra maestra, van Giarmarelli, guerrilla in Zuid- Amerika; zondag: L 'uomo dei pallo ni, van Ferreri (Mastroianni als man met de ballonnen); maandag: Dillin- ger is dood, eveneens van Ferreri (Volledige bevrijding door moord op vrouw) dinsdag: Strategia del ragno; van Bertolucci, en woensdag van Bertolucci II Conformista, films over het Italiaanse fascisme.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3