TRACTOR VAN SJAAK VAN HELDEN VOORKWAM VERHONGERING £eidóe(Boma/ni antenne INKOMEN BEVOLKING 60 GULDEN PER JAAR MENSEN IN NOOD Amerikaans ministerie van Defensie doorgelicht TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1971 Hilversums bekering WAAROM verlaat de Nederlandse om roep vrij abrupt haar stelling, dat de S.T.E.R.-pot geen reservoir kan blij ven waaruit de dagbladen compensatie mogen putten voor hun verlies aan ad vertentie-inkomsten Omdat Hilversum verhoging van kijk en luisterbijdrage een structureel stevi ger injectie voor het als maar op tekor ten uitdraaiend budget van de radio en televisie is gaan vinden? Omdat men in omroepkringen een beetje geschrokken is van de gevolgen die de Nederlandse pers moet slikken, nu haar sterke eco nomische afhankelijkheid van het re clame-apparaat door het verminderen van advertentie-inkomsten op grote schaal tot verlies van zelfstandigheid is gaan leiden Het preciese antwoord op deze en der gelijke vragen is het geheim van Hil versum. Onderdeel van dit antwoord zal wel zijn de wens, dat een verhoging van het kijk- en luistergeld in zoverre een repeterende zaak wordt, doordat deze bestemmingsheffing dan voortaan de in dex van loon- en prijspeil zou moeten volgen; op die manier kan Hilversum zich tegen het risico van inflatie be schermen. Verhoging van kijk- en luistergeld is op het eerste gehoor een onsympathieke zaak. In relatie tot wat geboden wordt, valt de onredelijkheid evenwel mee; drie goede voetbalwedstrijden, een paar goe de toneelstukken of opera's en wat in ternationale shows en naar zaalprijs ge rekend zijn de kosten per persoon er al uit. In feite wegen tactische en poli tieke bezwaren minder dan zakelijke ar gumenten. Wel zal aan sociaal-zwak keren door reductietarieven gedacht moeten worden. Wanneer op die manier dan tevens een bijdrage kan worden geleverd om de diversiteit in de perswereld veilig te stel len, is de suggestie uit Hilversum de moeite van het overwegen beslist waard. Zelfs als Hilversum vooral voor zich zelf gerekend heeft. Rotterdam klaagt AMPER is het Holland-Festival gestart of vanuit Rotterdam is een requisi- torium erover uitgesproken; de man die in Rotterdams B. en W. kunstzaken be heert, deelt mee, dat Rotterdam binnen kort de subsidiekraan voor het festival dicht zal draaien, wanneer de festival directie nalaat de bakens te verzetten. In Rotterdam vindt men, dat het Hol land-Festival in opzet en gerichtheid een te exclusief Amsterdamse affaire is, die Rotterdam slechts een paar spetters De A. V. R. O. - tv zendt vanavond de door de Ameri kaanse omroeporganisatie C. B. S. geproduceerde documentaire uit over de wervings- en propa gandamethode van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, getiteld „The selling of the PEN? TAGONaó. Deze, door de Amerikaanse regering fel aangevochten en omstreden film, heeft een Emmy - onderscheiding gekregen we gens „een voortreffelijke presta tie op het gebied van nieuwsdo- cumentaires" Een van de peilers, waarop The selling of the Pentagon is gebouwd is namelijk de wijze tvaarop de legervoorlichtings- dienst de media gebruikt en soms misbruikt om haar stand punt naar voren te brengen. Ie dereen weet, dat het tonen van een film op zichzelf bij het pu bliek een open indruk achter laat, maar dat de commentator door het leggen van klemtonen of het hanteren van een veelbe tekenende rustpauze die indruk van een bepaald stempel kan voorzien. Zo bijvoorbeeld kleur den in het verleden bekende televisiecommentatoren als C. B. S. - reporter Walter Cronkite en zijn N. B. C. - collega Chet Huntely hun tekst wat bij met filmbeelden. Acteurs als Robert Stack, Jack Webb en James Cagnely traden uls sprekers op bij Amerikaanse legerfilms en vooral in de periode van de koude oorlog waren slagzinnen als voor de vrijheid van de vrije wereld strijdende Ameri kaanse troepen en de naar uit breiding van hun dictatuur en invloed strevende Russische lei ders niet van de lueht. Natuur lijk, kreten van deze strekking worden in niet-vrije landen nog steeds gehanteerd, maar ze pas sen, aldus de samenstellers van The selling of the Pentagon, niet in een wereld die zich het brevet van vrijheid op de borst heeft gespeld. En het verlenen van medewerking door de Ame rikaanse legervoorlichtings- dienst aan cameraploegen van televisiestations hoeft niet ver gezeld te gaan van verzoeken om belichting uit een bepaalde Reacties van het ministerie van Defensie en enkele Ameri kaanse congresleden en senato ren hebben ertoe geleid, dat een commissie een onderzoek is be gonnen naar de bronnen voor de documentaire. De samenstel lers en hun medewerkers heb ben zich natuurlijk tegen dit onderzoek - een aantasting van de journalistieke vrijheid - ver zet en hebben daarbij de steun van allerlei organisaties gekre gen. Ook de Federal Communi cations Commission, die de zendvergunningen verdeelt, heeft zich al achter deze jour nalistieke onschendbaarheid ge steld en de enige repressaille tot nu toe is, dat de C. B. S. wat minder medewerking in haar voorlichting ondervindt van die congresleden. senatoren en ambtenaren, die bang zijn dat hun kiezers thuis in de mede werking aan een C. B. S. - programma een voorbeeld zien van anti-Amerikaanse activitei ten. Voor de presentatie van dit kleurenprogramma zorgt Cees van Drongelen. AVRO Ned 1 gunt; bovendien wordt geconstateerd, dat in zijn huidige vorm het festival weinig of geen response heeft in andere kringen dan die welke nauw bij het fes tival betrokken zijn. We herinneren ons nog de tijd, dat Amsterdam en Den Haag elkaar van wege het festival in de haren vlogen; ook vanuit de provincie is meer dan eens geklaagd over achterstelling bij het jaarlijkse culturele festijn. Wij vinden belangrijker de kritiek, dat het festival weinig of geen response heeft. Daarin zit een kern van waar heid; het festival brengt exclusieve za- en probeert drukbegane paden te vermijden. Maar heeft het festival op die manier ook betekenis als manifestatie, die meer publiek bij de kunst brengt? Wordt het festival allengs niet meer een trefpunt >or fijnproevers? In Amsterdam zijn er nog enkele manifestaties die op een groot publiek mikken. Den Haag en Rotterdam mis- en die. Ook wij betreuren dit China op het eerste gezicht, een fil misch verslag van een tiendaags ver blijf in Canton (communistisch-China), voor de VPRO gemaakt door Roelof Kiers, leek ons eén zeer juiste titel. We kregen de zaken inderdaad op het eer ste gezicht te zien, ergo een oppervlak kig beeld van de voordelen, die de re volutie daar heeft opgeleverd. Een soortgelijk gunstig beeld kan men in Moskou opdoen, waar men begeleid door toeristische informatrices alles te zien krijgt wat het systeem aan voor delen heeft gebracht. De zichtbare en verborgen gebreken, de volkomen ge lijkschakeling, de indoctrinatie en al wat nog meer een volk onvrij en onge lukkig kan maken worden weggehou den. We hebben niets tegen dit reis verslag, maar wel tegen het onkri tische commentaar, dat vertelde wat de beelden lieten zien en verzweeg wat we niet te zien kregen. Hopelijk komt men daar nog op terug, wanneer t.z.t. de culturele revolutie in dit land in beeld wordt gebracht op het stuk van onderwijs, volgens de gids in het na jaar. De mondovisieuitzending, vanuit het VN-gebouw te New York door Danny Kaye gepresenteerd. Kinderen der aar de, dat ons spelende, sportende, spar telende en penselende kinderen liet zien uit alle delen van de wereld, was als technisch fenomeen interessanter dan als kijkgebeuren. De fragmenten waren te kort en zaten elkaar te zeer op de hielen. De conclusies in het ge sprek tussen Mies Bpuwman en Her man van Veen als Unicefgeridderde zijn te onderschrijven, maar zag men in de uitzending niet waar gemaakt. PSV viert in het Verre Oosten een fan tastisch doelpuntenfeest tegen ver tegenwoordigende elftallen, die in tech niek en tactiek ver beneden het Euro pese peil staan. Uitslagen als 130 zeg gen minder van de kwaliteit van PSV dan van het onvermogen van de tegen stander. Overigens amuseren die jon gens zich daar wel en dat zü hen ver gund na een zwaar seizoen. En wat Ileana Melita betreft, de Rus- sisch-Nederlandse zangeres, we gunnen iedereen Zijn eigen eigenaardigheden, maar een persoon wordt pas boeiend als hij een persoonlijkheid blijkt te zijn, in welk opzicht dan ook, mits niet in wat wij als poespas ervaren. AD INT. In de zomer van 1966 werd het zuidelijk deel van Ethiopië, zonder dat het ooit tot de wereld doordrong, getroffen door een uitzonderlijke droogte. Rond Ado stierven tientallen mensen van honger en dorst, maar wat veel erger was: 80% van de veestapel ging in de catastrofale maanden verloren Volgens een telling van de overheid stierven toen in de provincie Wollega meer dan twee miljoen stuks vee. Pater Sjaak v. Helden herinnert zich: ..Dat had de doodsklap kunnen zijn We kregen er nog een stevige runderpest bovenop, zodat alle kleine boeren in één keer zonder trekdieren zaten. Het land zou niet meer bewerkt kunnen worden, dus moesten we rekenen op een totale nugstmislukking in het daarop volgende jaar. Ik heb toen voor de eerste keer in Nederland de alarmklok laten luiden. En verdorie, wat is er prachtig gereageerd Binnen anderhlave maand kwam f 30.000,beschikbaar. Van dat geld kocht Sjaak van Helden reeds in januari 1967 een tractor, twee aan- hangploegen en een wegenschaaf in Addis Abeba. „Daarmee hebben we de catasjrofe net op tijd kunnen voorkomen, want vanaf zijn aan komst op de statie heeft de tractor nauwelijks meer stilgestaan". Het wondermachien, waarvoor de men sen aanvankelijk een heilige angst koesterden, is in de ploegtijd prak tisch 24 uur per dag in de weer. Drie knapen, die hun opleiding kre gen bij de importeur in Addis (maandloon f 45,wisselen elkaar dag en nacht af achter het stuur. Met ezels en muildieren wordt de nafta (dieselolie) aangevoerd naar de vaak uren van de statie verwijderde akkergronden. Alleen op zondag, één uurtje vóór de hoogmis, staat de tractor in de schaduw van de kapel: dan kruipt Sjaak eronder om hem een flinke beurt te geven. Loonbedrijf Het geval haalt formidabele omzet ten: 625 hectaren in het eerste jaar, 800 hectaren in 1969, 450 hectaren („we hadden toen veel pech, op on derdelen moet ik maanden wachten vanwege de afstanden") in 1970, en dit jaar -wil Sjaak van Helden er ongeveer 1000 hectaren mee omleg gen. Voor de armsten doet hij het voor niks, maar gemiddeld laat hij zijn klanten f 10,ongeveer per uur betalen. De tractor voert nu min of meer een zelfstandig leven, hij vormt een loonbedrijf, dat veel meer aanvraag krijgt dan het aankan. „Eigenlijk heb ik nu al werk voor vijf tractoren", aldus pater v. Hel den. „Verschillende mensen, die vroeger een flink stel ossen nodig hadden om hun land te bewerken, volstaan nu met één of twee beesten een laten mij de rest doen. Dan zijn ze voordeliger uit. Bovendien krijg je met de tractor betere resultaten, diepere voren, minder onkruid, ho gere opbrengsten. Dat telt allemaal mee!" Waar de ossen vroeger 7 uur over deden, verzorgt de trekker nu binnen het uur. Hij heeft gewoon een enorm stuk structuurverbetering in dit gebied gebracht. Naast de grondbewerking werd hij ook inge zet voor de aanleg van wegen, d.w.z. de verbreding van bestaande ezels paadjes. Er loopt nu zo'n 35 kilome ter redelijk begaanbare „piste" tus sen de dorpjes onderling en naar Dembidollo. En dat heeft weer geleid tot een intensivering van de handel. De mensen, die vaak niet meer dan vier maïskolven of een handjevol pepernoten te verkopen hebben, kunnen nu de markt in Dembi bin nen 4 uur lopen bereiken. Tweemaal per week stromen daar meer dan 10.000 mannen, vrouwen en kinderen bijeen. En 80 procent maakt gebruik van de weg, die de tractor van pater Sjaak over de nabije heuvels heeft getrokken. Het is, de hele dag door, een oneindige stoet ezeltjes en men sen in hun vuile katoenen kleding van „bijbelse snit", die zich onder de brandende zon beweegt over het gortdroge land. Magere mensen, die op de markt van Dembi niets anders accepteren dan kleingeld. Daarmee kunnen ze sinds 5 jaar zo'n beetje rekenen. Dollarbiljetten willen ze niet, want het is maar papier en bij het wisselen zouden ze meteen bela zerd worden. De mensen van Ado leven trouwens van kleine bedragen (ze lopen naar Dembi om voor 5 dollarcent peper of uitjes te kopen), het gemiddeld inkomen komt volgens Sjaak niet hoger dan f 60,in een haal jaar! Kunstmest Sociaal-economisch stond dit volk in '58 nog op hetzelfde niveau als 2000 jaar geleden. Toen frenji Sjaak van Helden tussen de mensen van Ado kwam wonen („eerlijk, ik heb 's nachts, terwijl ik me lag te krab ben van de jeuk, vaak liggen janken van eenzaamheid, omdat je met nie mand echt kon praten!") was er 100 procent analfabetisme. Het schooltje, dat Van Helden opzettei heeft nu 260 leerlingen. Jongens van 20 jaar zit ten braaf in de eerste klas. Er is al één jaargang afgeleverd, maar wat moeten deze „geletterden" met hun Er valt niets te lezen, papier is in Ado een volslagen onbekend artikel. Wie nu iets wil onthouden en tege lijk zijn ontwikkelingspeil wil de monstreren, schrijft het in keurige Amhaarse lettertekens op de wanden van de hut. Sjaak: „Veel kinderen willen na de lagere school niet meer in dit gebied blijven, ze voelen zich te goed voor de landbouw. Onderwijs is pas wer kelijk een zegen, wanneer je het kunt koppelen aan ontwikkeling op andere niveaus, bijvoorbeeld in de landbouwvoorlichting." Zover hoopt hij binnenkort te komen, maar voor lopig is er van werkelijke aanzet tot structuurverbetering nog geen spra ke. Vier jaar geleden liet Sjaak van Helden uit Nederland wat zaad- en plantgoed overkomen. Aardappels, tomaten, boontjes. „Ik heb het gratis uitgedeeld en erbij verteld, hoe ze het moesten gebruiken. Bijna de helft at de zaak meteen op". Wat wél goed besteed werd, is intussen alweer zwaar gedegenereerd. Er zal nieuw spul moeten komen, begeleid door teeltvoorlichting op proefveld- jes. En er moet kunstmest bij. „Vorig jaar kocht ik in Addis een klein zakje kunstmest. Zonder dat iemand het zag heb ik het uitgestrooid over een veldje tieff buiten het dorp. Je had een paar weken later hun ver bazing moeten zien. Ik had in kunst mest de woorden „abba Jaicob" op het veld geschreven, ze waren nu duidelijk te lezen. Alleen op zo'n manier kun je deze mensen aan het verstand brengen, wat kunstmest ei- Hij moest ze ook leren, hoe met kruiwagens om te gaan. „Ik had er drie aangeschaft om de mensen in staat te stellen, de akkers rond hun hutjes gemakkelijker te bemesten. Het vee slaapt 's nachts in de hutten, tussen de mensen. Dat geeft een enorme smeerlapperij. Als de vrouw 's morgens het huis schoonmaakt, gooit ze de mest om het hoekje van de deuropening. Daar blijft het dan nutteloos liggen. Met zo'n kruiwagen zouden ze het kunnen uitvaren, dacht ik. Ze wilden best aan hél plan meedoen, maar na twee dagen lieten ze de kruiwagens alweer staan. Te arbeidsintensief: ze meen den, dat ze hem met twee man moes ten dragen, één aan de burries en de ander aan het wiel". Afgenomen der dan een halve hectare cultuur grond, die bovendien in 95 procent van de gevallen niet eens zijn eigen dom is. Landhervorming is al in 1958 aangekondigd, maar nimmer uitgevoerd. In een gebied als Ado remt dat de ontwikkelingen zeer sterk af. Sjaak v. Helden: „Gewoon lijk weten de mensen niet eens, wie precies de eigenaar van hun grond is. Maar sinds wij met de tractor werken en beter oogstresultaten ha len, zijn de grondbezitters zich ko men melden. Het is voorgekomen, dat ze plotseling zware belastingen gingen heffen of de boeren alles in één klap afnamen". Op die manier zijn de mensen van Ado al 350 hectaren uitstekend akkerland kwijtgeraakt. Er moest worden uit gezien naar nieuwe gronden, ze heb ben nu onder leiding van Sjaak 1000 hectaren „barraha" gekocht en ont gonnen in de Qarrostreek, vier uur lopen van Ado vandaan. Daar is Sjaak twèe jaar geleden begonnen met de aanleg .van koffieplantages, er staat nu 400 hectaren goede teelt. „Kijk, vètriuit'die noodsituatie-zijn de mensen vanzelf ertoe gekomen, in coöperatief verband iets te onderne men. Dat is een geweldige omme keer in de sociale verhoudingen, want krachtens traditie staan ze el kaar voortdurend naar het leven. Twintig jaar geleden kwamen hier nog moordpartijen voor, waarbij de vendetta's in Italië kinderspel wa ren". Hij heeft zijn volk nu zover, dat er kleine onderlinge ziekteverze keringen zijn opgezet. „Ik moet de kas bijhouden, want iemand uit hun eigen midden vertrouwen ze niet". De premie bedraagt maximaal an derhalve gulden per jaar. Er staat een gratis behandeling in zijn kli- niekje tegenover (ten hoogste 6 pe- nicillinespuiten), desnoods een ver- voertje naar het hospitaal in Dembi of burenhulp voor het getroffen ge- Sjaak: „Niemand had deze mate van saamhorigheid voor mogelijk gehou den. Vroeger sneden ze zich de keel af voor een kleinigheidje, sinds ik hier ben heerst een betrekkelijke vrede". Maar hij moet om die vrede in stand te houden, praktisch dage lijks voor rechter spelen. Elke week leidt hij in zijn dorpen een „maha- ber" (volksvergadering), zittend op een boomstronk in de schaduw van een hut. Wij filmden zo'n bijeen komst in Qoembi. Sjaak incasseerde verzekeringspremies, rekende ploeg- kosten af. Op de grond, onder een rode zakdoek, lag een vers gebakken brood van besingagraan, dat hij na afloop zou zegenen, aansnijden en uitdelen. Zoals dat hier al duizenden jaren gebruik is, zoals Christus het deed bij het avondmaal. En intussen maakten de vrouwen samen een paar kruiken maïsbier klaar. Ze zouden de hele dag zo blijven zitten, vreedzaam drinkend. Op het land j viel immers niets te doen. Het vee liep te zoeken naar gras in de vlak ten, waarboven dag en nacht rook hing, omdat ze voor de volgende inzaai worden afgebrand. Alleen in I de graanmolen van Ato Dula heerste I bedrijvigheid. Vrouwen kwamen met I zakjes maïs aansjouwen. Sjaak:f „Voor die molen heb ik indertijd hetj voorschot gegeven, bijna twintigdui-1 zend gulden. Je zult het niet gelo-'( ven, maar Ato Dula heeft het hele kapitaal in goed drie jaar kunnen 1 terugbetalen". De hele streek profi- teert ervan. „Eerst moesten de men- sen met hun graan naar Dembi. Op zekere dag stond ik erbij, toen een'ffl ,r muilezel het op zijn heupen kreeg» bij het oversteken van een riviertje. Vijf vrouwen werden geraakt, hun -j zakjes graan vielen in het water. -■ Twee dage® later brandde in Ado een hut af, terwijl de moeder naar de molen in Dembi was. Haar drie kinderen kwamen om in de vlam men. Toen heb ik gezworen, dat we een eigen molen zouden bouwen". Als Sjaak van Helden eenmaal goed kwaad is, Mijft het niet bij losse Thriller Babeck „Babeck" is niet alleen de titel van een door de Duitse tv geproduceerde driedelige thriller van Herbert Rein- ecker, het is ook de naam van een on bekende, die zonder omwegen of scrupules recht op zijn doel afgaat. Op drie avonden krijgt men daarvan afleveringen te zien. Vanavond de eerste. In deel één, getiteld „Een doodskist uit Genua", maakt men kennis met dr. Brenner (gespeeld door Helmut Kaütner), die, hoewel zijn praktijk niet bepaald een goudmijntje is, toch op zeer ruime voet leeft. Regelmatig bezoekt hij bars. heeft een eigen huis en een flinke huishoud ster. Maar dr. Brenner is bang voor een onbekende macht, die hem tel kens aanzet tot onvoorstelbare da den: Babeck. Plots verschijnt een jonge, doortas tende journalist Manfred Krupka (gespeeld door Helmut Lohner), wiens vader spoorloos is verdwenen. De raadselachtige gebeurtenissen vol gen elkaar op. maar de vraag „wie is Babeck" krijgt pas aan het slot van de derde aflevering zijn oplos- sing. Deel twee en drie worden respec tievelijk onder de titel „Het geheim van de Calasetta" en „Zaken des doods" op het scherm gebracht. AVRO Ned. I 21.40 uur. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende oord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klas- eke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 [ieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus: gees- :lijke liederen. 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. 9.00 Theologische etherleer gang. 9.35 Gijmnastlek voor de huisvrouw. 9.45 (S) Tijd vrij voor muziek 11.15 Solari- ïzonprogramma voor ieder- ielingen. KRO: 12.00 Zonder exportgebled. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 Actu aliteiten. 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: 13.00 Vliegende schij- :kblad met Kyeei atjes. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 In- een programma over amateuristische iziekbeoefening. HIRO: 17.00 Hiro-Magazl- KRO: 17.30 (S) Echolood: licht platen- Aansl.: Postdulvenberichten. 7.20 (S) gevarieerd programma met om: 7.33 i de voorpagina; 7.54 VPRO: Deze dag; Nieuws: 8.11 Actualiteiten: 9.35 Water- (11.00 Nieuws.) ïaliteiten. 13.25 (S) Dit renprogramma. NOS: 1 i Gevolmachtigd: programma over electronica. VARA: 16.15 (S) De Staalkaart. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM Hl NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 De Vincent van Engelen Show. KRO: 10.00 Nieuws. 10.02 Djinn: gevarieerd muziekprogramma. (11.00 NCRV: 13.00 Nit >t: nieuwe LP-Pop. 14.00 1 programma 6.03-18.00 Sportshow: Sport n NEDERLANDS 17.15 Lichte De KRO-televisie zendt vanavond een korte film uit over het werk van de uit Limburg afkomstigé pater-lazarist Sjaak van Helden in het Ethiopische dorp Ado waaraan ook in onze krant al aandacht is besteed. Daarmee start een landelijke actie van de stchting Mensen in nood", die ook via de radioprogramma's Zonder grenzen en Kruispunt zal worden ondersteund. De bedoeling is voldoende geld bijeen te krijgen om pater Van Helden tn staat te stellen ontwikkelingsprojecten van de grond te brengen op landbouwkundig, medisch en educatief gebied. De streek rondom Ado is een van de meest achtergeblevene ter wereld. De stichting „Mensen in nood" verwacht, dat het particulier initiatief op de actie zal inhaken. Verschillende organisaties en instellingen, onder andere in Zuid-Limburg hebben al toezeggingen gedaan. Men kan helpen door speciale Grammofoonplaten met acht Ethiopische liedjes af te nemen en voorts kalenders ;n kaarten. Het adres voor inlichtingen is Hekellaan 6, Den Bosch, telefoon 04100-44544. Tijdens een persconferentie in Amsterdam werd meegedeeld dat men verwacht ondanks de actie voor Pakistan afgelopen zondag toch de nodige gelden bijeen te zullen krijgen. Vorig jaar zat de stichting voor een vergelijkbare situatie. Toen viel haar actie voor een hulpproject in Zuid-India samen met de aardbèvingsramp in Peru. Desondanks kwam er driehonderdduizend gulden binnen. De stichting hoopt dit jaar op minstens hetzelfde bedrag. KRO, Nederland II. 19-45 uur. 6% meer voor omroeppersoneel UTRECHT (ANP) Na een reeks marathonvergaderingen vorige week van de onderhandelingsdelegaties van de omroepleiding (NOS en Wereldom roep) en de vakbonden, is in principe overeenstemming bereikt over de in houd van de nieuwe c.a.o. voor dit jaar. Daarbij zijn rond 5000 omroepmede werkers betrokken. Op 1 juli a.s. kunnen de lonen niet zes procent worden verhoogd, eind sep tember wordt een uitkering ineens van één procent van het jaarloon in het uitzicht gesteld, waardoor in combi natie met een prijsindexclausule een reële loonsverbetering van 2% pro cent op jaarbasis ontstaat. De vakan tietoeslag wordt van zes op 6,8 pro cent gebracht en de arbeidstijd wordt in drie jaar verlaagd tot 39 uur, be halve voor de omroepmedewerkers, die reeds korter werken. HILVERSUM Kabinetsinforma teur prof. Steenkamp zal vanavond in het radioprogramma VPRO-vrijdag tussen zeven en half acht vragen be antwoorden van luisteraars. Het pro gramma wordt uitgezonden vanuit de Haagse studio van de NOS. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: Sporlpanorama 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Sandra en Andress- 20.45 uur: The selling of the Pentagon, doe. uit VS 21.40 uur: Eabock, tv-spel 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOSr 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie KRO: 19.30 uur: Felix de kat 19.45 uur: Mensen in nood 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De wrekers 21.10 uur: Black and White Minstrel-show 22.05 uur: Brandpunt NEDERLAND I NCRV: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Het verhaal van de onechte prins 17.20 uur: Kinderkoor NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Please sir 19.30 uur: Mijn idee 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Openbare verkoping 21.10 uur: The Cardiff Canton Singers t< 21.20 uur: My sweet Charlie, film 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw Jachtwerf Poelgeest Oegstgeest Leiden Haarlemmertrekvaart 16 A Tel. 01710-54054. (Weekends open) HILVERSUM i NCRV 18.00 NCRV en Bloc: actueel pro gramma met muzikale illustratie. (18.30-18.41 Nieuws. 19.00-19.10 Wereldpanorama). 19.30 Veel gevraagde gewijde muziek (gr). 20.00 (S) Van Strauss tot Stolz: amusementsmu ziek. 21.25 Die aardige mijnheer Bengarl, hoorspefl. TROS: 22.00 (S) Opname... 5 tel len na nu: The Golden Gate-quartet en The Dutch Swing College Band. 22.30 Nieuws. 18.00 Nieuws; 18.20 Politieke Partijen: Ult- 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Kinderprogramma 19.25 uur: Geloof en wetenschap 20.00 uur: Journaal VARA: 20.21 uur: Zomaar een zomeravond 21.45 uur: McCloud, tv-serie 22.35 uur: Achter het nieuws 23.00 uur: Journaal Boeren Partij; 1* /s. 22.40 Mededelingen. 22.45 Actuittj BELGIE 3L. 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten. Paardesportberichten. 18.30 Verkeersweg 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 NU"' en actualiteiten. 19.40 Franse taalwen» 19.45 Boekbespreking. 20.00 Klassieke e

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2