Wimbledon: keiharde business achter idyllisch uiterlijk Dankelman van zege op een slag Sehmitz Tom van Rhee en Jan Wals kunnen nergens terecht ORGANISATOREN MOETEN CONCESSIES DOEN til Muller naar Blauw Wit „Dubbels in Haarlemse honkbalweek Rusland greep Europese titel met overmacht VRIJDAG 18 JUNI 1971 PAGINA GIEL HAENEN vlak voor beslissing gaat trainer op vakantie Caesar heilig overtuigd van overwinning op RVC BEEK Voor Caesar duurt de kampioenscompetitie van de zondagamateurs net een week te lang. Niet alleen vanwege de forse nederlaag van 31 die de ploeg verleden zondag opliep legen SDW. Maar trainer Giel Haenen heeft de Beekse ploeg zondagavond verlaten en is met vakantie vertrokken naar Spanje. Een handicap voor de Limburgse ploeg. Te meer daar trainer Giel Haenen deze week de spelers ge makkelijker over de mentale klap van de nederlaag van 31 tegen SOW had kunnen heen helpen. GiöEMaenen zei dan wel afge toptI zondag: „En toch worden kampioen". -Hij zal het niet tainen waarmaken. De Caesar- a -oelers zijn echter tot optimis tisch gestemd en zullen in Rijs wijk alles op de aanval zetten. Voorzitter Gerits: „Als wij win nen, en daar twijfelt niemand aan. zijn we kampioen. Drachten wint op eigen veld gegarandeerd van „Be Quick" en dat moeten wij net hebben. Aan een gelijk spel hebben we niet genoeg, Dan gaat iemand anders met de titel strijken. Vandaar dat wè vanaf het begin op de aanval zullen spelen. Gelukkig staan we in Den Haag niet alleen. Zeker 20 bussen en vele auto's met supporters gaan met ons mee. Wat dat be tekent hebben we kunnen zien in Drachten". De spelers van Caesar vrezen vooral de eerste 20 minuten. Spitsspeler Rudi Jansen: „Vooral die beginperiode heb je wei- aan de tactiek die je moet spelen. Je kent de kracht van je tegenstanders niet en je moet je daaraan proberen aan te passen. Eerst moet je de kracht van de tegenstanders te weten komen, pas kun je je eigen spel spelen. In de afgelopen wed strijden is dat zo geweest. Dat zal in Rijswijk zeker ook zo zijn. 710K§ Maar zaterdag winnen we. Zon dag rijden we in mooie witte koetsen door Beek naar het stad- ior de huldiging. Daar zijn we zeker van. Caesar zal uit komen zonder de nog steeds ge blesseerde linksbuiten en ex- semi-prof Ton Dormans. Caesars snelste man is nog steeds niet genezen van een teenbreuk. Opstellingen: Caesar: Gerardu, Heutz. Thimis- ter, Horssels, Peters, Theunis, Laerois, Duchateau, Bouwens, Jansen en Salemink. RVC: v. d. Meer, v. Dullemen, Vols, Clavan, v. d. Sloot, Hup, Schuurman, Kloor, Bolman, v. d. Laver uitgeschakeld ONDEN. Rod Laver, de Australiër voor het herenenkelspel op YVimble- als eerste is geplaatst, heeft gisteren ens het internationale toernooi op ens Club een verrassende nederlaag den. Amerikaan Tom Gorman, vorig Mn op de ranglijst van zijn land !en van de veertiende naar de zesde i, zegevierde in de kwartfinales met 4—6, 61. De wedstrijden werden 'verdekte banen gehouden vanwege inhoudende regen. LONDEN Het professionalisme in de tennissport houdt de spelers jong, maar maakt de sport oud. Nooit tevoren in de geschiedenis van Wimbledon heeft de routine zo zwaar gewogen en is de gemiddelde leeftijd van de favorieten zo hoog geweest als aan de voor avond van de vijfentachtigste uitgave van het Londense societygebeuren. Jaroslav Drobny, de Brits-Egyptische Tsjech, heeft vele jaren het aureool om zich gehad de enige Wimbledonwinnaar te zijn geweest van boven de dertig. Nu zijn de als eerste geplaatste Rod Laver en de als derde geplaatste finalist van vorig jaar. Ken Rosewall, met 33 en 36 jaar die grens allang gepasseerd en is de als tweede geplaatste titelhouder van 1967 en 1971, John Newcombe, de tienerjaren ook definitief te boven. Het gemak, waarmee het intellect, de slagenvastheid en de routine het onge mak van de minder wordende snelvoe tigheid zelfs op het snelle gras van Wim bledon compenseren, mag men ken schetsen als een gevolg van de integratie profs - amateurs, die vier jaar geleden plaatsvond. Het uitzicht op prettige financiële regelingen heeft de generatie, die destijds rond de dertig was, nieuwe impulsen gegeven. Het resultaat is ge weest, dat de „dertig-jaarbarrière" glim lachend is genomen door spelers als Laver, Rosewall, Emerson, Gimeno en inmiddels ook door Pilic en Drysdale. Er zijn er zelfs bij, die op 43-jarige leeftijd nog vrolijk meedraaien, zoals Frank Sedgeman, de Wimbledonkampioen van 1952, en Pancho Gonzales, die na een jaar afwezigheid zijn rentree maakt op Wim bledon. De jonge generatie heeft geen kans gezien door die muur van routine heen te breken. Verdoezeld In de plaatsingslijst van Wimbledon wordt die vergrijzing enigszins verdoe zeld doordat de organisatoren waar schijnlijk voor het laatst de ogen hebben gesloten voor het feit dat prof baas Lamar Hunt, met zijn tweeëndertig contractspelers de tennissport volkomen beheerst. Zij introduceerden drie „onaf- hankelijken" op de lijst, namelijk Stan Smith, Cliff Richey en Ilie Nastase in vierde, zesde en zevende positie, die twee zaken met elkaar gemeen hebben: ze zijn alle drie 24 jaar en zijn nog nooit door gedrongen tot de laatste acht van Wim bledon. Dat laatste is altijd een sine qua non geweest om voor plaatsing in aan merking te komen. Geen wonder dat professionals als Tom Okker, Roy Emer son en Roger Taylor vertoornd zijn over deze voorkeursbehandeling. Eén van de laatste Het is overigens wel één van de laatste frivoliteiten, die het deftige organisatie comité zich heeft kunnen permitteren. Voor de werkelijk harde eisen van de proforganisatie zijn ze allang onder het juk doorgegaan. Te beginnen met de maatregel ter voorkoming van marathon partijen; de instelling van dé zogenaamde „tiebreaker". Na 88 wordt niet meer gewisseld, serveert elk van de spelers tweemaal achter elkaar tot een totaal van twaalf punten. Is dan geen beslis sing bereikt dan serveren de spelers beurtelings tot er een verschil is ont staan van twee punten. Het systeem, dat overigens niet in werking treedt in de beslissende set, is ingesteld ten faveure van de televisie en de toeschouwers. Zo heet het althans. Maar dat klinkt discu tabel voor degenen, die het voorrecht hebben gehad de vijf uur durende gru welijke marathon van twee jaar geleden uit de eerste ronde tussen Pancho Gon zales en Charlie Pasarell te mogen mee maken. Zoveel sensatie, zoveel spanning kunnen onmogelijk worden samengebald in een partij van korte tijdsduur. Wel is het systeem duidelijk in het voordeel van de oudere spelers. Ken Rosewall verklaarde bij de introductie niet zonder reden: „Dit systeem verlengt mijn tennis- leven met tenminste drie jaar". Ook op andere punten is de organisatie door de knieën gegaan voor de eisen van de profs. De komst van de tweeën dertig professionals wordt betaald met bijna honderdduizend gulden. De eis van een dergelijk startgeld zou in het ver leden onder hoongelach zijn afgewezen. De deelnemer mocht blij zijn dat van hem geen inschrijfgeld werd verlangd voor de eer om op Wimbledon te mogen uitkomen. Maar de tijden zijn veranderd. Rome, normaliter toch één van de zes sterkst bezette toernooien in de reeks voor het profwereldkampioenschap, moest diep in de geldbuidel tasten om niet van alle vedetten verstoken te blij ven. Parijs wilde zover niet gaan en zag de wereldtop niet aan het werk. Wimbledon durfde dat risico niet te DEN HAAG. De erfenis van Holland Sport is al voor een groot gedeelte ver deeld. FC Den Haag zelf contracteerde tot dusver Roodnat en Roggeveen. Daar naast trok Blauw Wit Bennie Muller naar zich toe. Haarlem legde beslag op het jeugdige talent Jutte, terwijl Mitic naar FC Den Bosch vertrok. Van Maurik was al eerder een verbintenis met HVC aangegaan. Excelsior heeft echter tot dusver de grootste hap spelers overgenomen. Van der Vaart, Coenen, Van der Heide en Eckhardt staan al onder contract bij de Rotterdamse eredivisievereniging. Boven dien zijn Van der Bol en Dorjee nog in onderhandeling met Excelsior. Ook FC Den Haag heeft echter nog een oogje op Dorjee, met wie tot dusver nog geen contract kon worden afgesloten. Ook Kronshorst en Louwerens worden nog begeerd door FC Den Haag, dat bovendien ook doelman Van Elleswijk, die op de transferlijst staat, wil behou den. Aan de vele geïnteresseerde clubs wordt namelijk een vrij hoog transfer bedrag gevraagd. Van de overige spelers staat Bennie Roode in de belangstelling van HVC, terwijl Fortuna Vlaardingen hevig lonkt naar Teske. Guus Haak is evenals diverse B-spelers weer naar de rijen van de amateurspelers overgestapt. De nieuwe trainer van DFC, dat oefen- meester Piet Visser naar De Graafschap zag vertrekken, is Ludwig Vèg. De Oos tenrijker, die het Deense Esbjerg onder zijn hoede had, was in Nederland eerder aan GVAV verbonden. Zestien jaar ge leden was hij ook al in dienst van de Dordtse club. Nadat de onderhandelingen tussen PSV en DWS over een transfer van Jos Dijkstra aanvankelijk waren vastgelopen, is men gisteren toch tot een akkoord gekomen. lopen en moest zich aanpassen. Ten koste overigens van het prijzengeld, dat met bijna een half miljoen gulden pover af steekt tegen sommige toernooien in Amerika. Oogarts Maar de maatregel, die wellicht het meest indruist tegen het Britse gevoel voor traditie, is wel het bezoek aan de oogarts, dat voor alle scheids- en lijn rechters verplicht is gesteld. Een bijna onduldbare belediging voor de gepensio neerde „imperiumbouwers" en op leeftijd gekomen weduwen, die de hun toebe dachte paar meter gras beheersen met de allures van een verlicht despoot. Hun gezag is aangetast. Maar ja, in de vol ledig gecommercialiseerde tennisbusiness is hun belangeloos optreden langzamer hand een anachromisme geworden. Ver trouwenwekkend, maar ondoelmatig. Zo als ook de wederom dwingend voorge schreven witte kledij voor spelers en speelsters bijdraagt tot handhaving van het idyllische uiterlijk van Wimbledon. Naar buiten een society-gebeuren, in werkelijkheid een keiharde business. Rod Laver, die gisteren verrassend verloor van de Amerikaan Tom Gorman, is een van de oudere spelers die zich door hun grote routine kunnen handhaven te midden van de jongere tennissers. FRIED SCMITZ hoofddoel (Van onze sportredactie) VOORBURG. Jan Willerti Dankelman kreeg gisteren op tennispark Leeuwenbergh de kans van zijn leven zich ten koste van de geplaatste Fried Sehmitz te plaatsen voor de kwartfinales van het districtstoernooi. De mogelijk heid met één slag een eind te maken aan de partij maakte van Dankelman een nerveuze begin neling, die de wedstrijd geheel uit handen gaf. Na setwinst met 62 en een voorsprong van 54 kon Dankelman de drie matchpoints .niet benutten en moest de game uit handen geven. Sehmitz, die op het kritieke moment het hoofd niet verloor, had daarna wei nig moeite de set met 75 op zijn naam te brengen. In de derde reeks was Sehmitz weer superieur: 62. Dat het tie-breakersysteem nog wel enige problemen oplevert bleek in de partij lussen Ria Geenjaar en Ankie Rauws. Nadat beide speelsters elkaar tot 66 in evenwicht hadden gehouden moest het systeem van de verkorte set worden gehanteerd. Daartoe serveren beide speelsters om beurten totdat één van beiden een bepaald aantal punten heeft gescoord. Degene die het eerst zes punten heeft behaald wint de game eii de set. In de partij GeenjaarRauws ging de service bij het bereiken van de stand 66 normaal over. F.r volgde een gewone game, die door Ria Geenjaar werd gewonnen. Overigens had Ria Geenjaar, die na het afzeggen door Els Veentjer wegens een keelontsteking, één van de belang rijkste kandidates is voor de enkelspel- titel, nog vrij veel moeite met Ankie Rauws. De speelster van Lucky Stroke/ Groen Geel herstelde zich na winst met 76 in de eerste set en won de tweede reeks overtuigend met 62. In de overige herenenkelspelen deed zich geen noemenswaardige verrassing voor. Paul van Min versloeg Age Wild schut, Wim Pufkus won van Madera en Hans Haks werkte zich langs Van der Pols. IAKARTA. PSV, op tournee in onesië, heeft gistermiddag in e<m ische hitte voor ruim dertigduizend een overwinning met 81 'old op Persebaja, een elftal van -Java, waarin vier internationals opgesteld. TOCKHOLM. Ove Kindvall heeft 'in vertrek bij Feijenoord zijn eerste "rijd in Zweden voor Norrkoeping ïld. De topscorer van Nederland Ie er niet in te scoren. De wedstrijd Malmoe eindigde gelijk: 00. AMSTERDAM Slechts één brief vormt de reactie op het even onver wachte als opzienbarende afscheid van de internationals Jan Wals en Tom van Rhee van de korfbalsport. De brief is een herinnering van Luto- voorzitter v. d. Bol aan de contributieachterstand, die Van Rhee bij dé Amsterdammers heeft. Van Rhee, sinds 1966 vaste keus van het nationale twaalftal, haalt de bestuurlijke aanmaning triomfantelijk tevoorschijn. „Jan en ik zijn ervan beschuldigd vorig jaar bij onze overgang van Blauw Wit naar Luto geld te hebben ontvangen. Drieduizend gulden, zei men hier in Amsterdam. Zou ik dan nu tachtig gulden aan contributie moeten betalen en het trainingspak, shirt, broek en kousen, die ik in bruikleen heb gekregen, moet enteruggeven?" De vreugde bij De geruchten over Wals en Van Rhee als zouden zij de eerste betaalde spelers zijn op de korfbalmarkt, hebben er toe geleid dat het werkterrein voor beiden, vrij klein is geworden. „Vorig jaar schijnt er een af spraak gemaakt te zijn tussen Archipel. Blauw Wit en Wes terkwartier om ons niet meer aan te nemen. In de afdeling Amsterdam hebben verscheide ne verenigingen ons gewoon uitgesloten. Toen de bond vorig jaar te horen,kreeg dat wij be taald zouden zijn werden wij uit het team gezet dat tegen Engeland zou spelen. Zonder meer werd aangenomen dat we geld hadden geaccepteerd. We brachten het korfbal in diskre diet Als vlegels werden we behandeld. Later kwam de bond op haar beslissing terug. maar van harte ging het niet. Heel summier werd melding gemaakt in het Nederlands Korfbalblad. Eén van de oor zaken is waarschïjnijlk dat het in de korfbalsport niet de ge woonte is om van club te ver anderen. Wanneer je toch weg gaat deug je niet, ook al ga je in de prettigste harmonie weg. Dat is de tendens bij de korf- Wals en Van Rhee ontkennen nog steeds dat zij om finan ciële redenen bij Luto zijn weggegaan: „Wij hebben veel voor de sport over, maar er moet wel iets tegenover staan en dan doelen wij niet op geld. Bij Luto hebben wij niet gevonden wat wij zochten. Van een eerste team mag je een optimale training en prestatie verlangen. maar sommigen kwamen alleen als het hun uit kwam. Toen Luto het kam pioenschap had gemist werd er gezegd dat wij hadden ge faald. Maar „men" wist niet dat we vlak voor een belang rijke wedstrijd soms met drie man op de training waren. Wij en Wil Reuter. Ook de bege leiding klopt niet. Terwijl ie toch een zeer rechtlijninge be geleiding zou mgoen verwach ten, houdt men zich niet aan afspraken. Korfbal staat ge woon nog in de kinderschoenen. Niet zozeer d esport, als wel de organisatie. Het gaat er allemaal vrij kinderachtig aan toe Helemaal niet progressief. Men richt zich in, het geheel niet naar de ontwikkelingen, die in andere sporten aan de gang zijn. zoals het weten schappelijke aanpakken, het sponsoren en'de commercie. Je mag daar ook niet over praten, want dan worden ze doodziek En al zou je betaald worden, dan ben je toch geen misda diger? De uren voor het natio nale team buiten beschouwing gelaten ben je vijftien uur per week kwijt. Beroepskorfbal, wat nooit verwezenlijkt kan v worden, zouden we, best willen bedrijven". „Al is het voor de helft van wat een voetballer verdient". „De enige, die voor verande ring knokt is Zwaanswqk, de bondscoach". Maar evenals zo- velen houdt Zwaanswijk de handen af van Wals en Van Rhee, ook al raakt hij twee vaste krachten in zijn oranje team kwijt: „Wat moet ik doen? Ze kunnen pas opgesteld wor den als ze lid zijn van een vereniging. Ik heb een privé- mening en een mening als trai ner. maar die kan ik niet ge ven. Ik kan alleen zeggen dat scheidene jaren hadden kun nen meedraaien en dat ik me erover verwonder dat ze op hun leeftijd stoppen". „We zijn er toe genoodzaakt", is de repliek van Jan Wals, in ternational sinds 1964, en achtereenvolgens uitgekomen voor Ons Eibernest („naar Den Haag gaan we niet. Dan zitten we weer met reisproblemen"). Blauw Wit en Luto. Opvallend is het dat niemand zich schijnt Ie bekommeren over het voor tijdige vertrek van het om streden duo: „We hadden dat ook niet verwacht. Niemand rechts: Jan Wals, Johan vraagt zich ook af wat de re den is als je afschrijft voor een interland Zó is dat ook nu. Men weet dat er Volop ver vangers zijn. .Misschien van mindere kwaliteit, maar wat maakt dat uit? Nederland wint toch wel van België en van Engeland". Tom van Rhee neemt zijn oude (sport)liefde weer op: basket ball bij Lahdlust. Jan Wals gaat zich specialiseren op strandlopen: „In wedstrijden kom ik niet uit. Ik doe het louter voor ontspanning. Ik zou ook een korfbalploeg kunnen gaan trainen. Ik heb het dipo- ma bondstrainer in mijn bezit. Maar het eerste jaar wil ik af stand nemen van het korfbal om alles eens goed te over denken". JAN PREENEN (Van onze sportredactie) BLOEMENDAAL. Door het afzeggen van de Nederlandse An tillen voor de Haarlemse honkbal- week is het organisatiecomité in grote moeilijkheden geraakt. De laatste dagen is de Stichting Sport- initiatieven Haarlem, organisator van dit voor de zesde keer te houden evenement, koortsachtig bezig geweest een vervanger te zoeken. Hoewel er nog niet voor honderd procent zekerheid be staat hoopt men een Amerikaans luchtmachtteam als vierde deel nemer aan te trekken. De enige moeilijkheid ligt in het feit dat dit legerteam, dat het gezelschap van de California Stags, de Detroit ITM en het Nederlands negental aanvult, slechts één weekend kan vrijmaken. De Ameri kaanse militairen kunnen namelijk door in hun onderlinge competitie als eerste te eindigen, op tien dagen extra verlof in de Verenigde Staten aanspraak maken, dat het oorspronkelijk spelschema geheel dat he toorspronkelijk spelschema geheel veranderd is. Dankzij de medewerking van Bill Arce, die zich bereid verklaarde, op de laatste toernooidag tweemaal in in het veld te komen, is het mogelijk om het toernooi normaal doorgang te laten vinden. Op woensdag en zaterdag wordt er zodoende een „dubbel" gespeeld. Het aangepaste programma ziet er als volgt uit Zaterdag, 26 juni- Amerikaanse lucht machtteam (USAEF) tegen Nederland Cs middags) en 's avonds Detroit tegen de California Stags. Zondag, 27 juni: Nederland tegen De troit Cs middags) 's avonds de Stags tegen USAEF. Maandag, 28 juni: Detroit tegen USAEF. Dinsdag, 29 juni: Nederland tegen USAEF. Woensdag, 30 juni: USAEF tegen De troit ('s middags), 's avonds Stags tegen USAEF. Donderdag. 1 juli: Nederland tegen de Stags. Vrjjdag, 2 juli: Detroit tegen Neder land. Zaterdag, 3 juli: 's middags Stags tegen Nederland en 's avonds Stags tegen Detroit. Zondag, 4 juli: Nederland en gast- werper tegen toernooiwinnaar (AU Star BOLZANO. Ook in de laatste ronde van het Europees kampioenschap dam men voor landenploegen heeft Nederland geen kans gezien een einde te maken aan de reeks nederlagen. Sijbrands en Andreiko kwamen na de 32ste zet in een tien-om-tienpositie remise overeen. De jongste internationale grootmeester Wiersma kreeg tegen Koeperman geen kans en moest in een gelijkwaardige acht-om-achtstand nog snel spelen om door zijn tijdnood te komen. Bergsma tenslotte werd i.i een elf-om-elfstand doo. Gantwarg verrast met een dam- combinatie, die niet tot winst had be hoeven te leiden. De Fries kon direct remise maken, maar verkoos een kans rijke voortzetting door de vijandelijke dam op te sluiten. Hij geraakte echter in hevige tijdnood en verloor. Tijdens de laatste zetten overzag hij een tweede mogelijkheid om de partij remise te houden. Dat althans is de eerste indruk van de ipsiders. Kiislanij—Nederland 4—2:' Andre^ko^'sij- S ilal116—Belgt? 5Zorn—Verpoest 0—2, Ierland 12 pnt.. 36 bordpun irdpunten; 5. Italic 2 pnt., 1 Toetssteen voor driejarigen op baan Duindigt (Vai paardesportmedewerker) WASSENAAR. Morgenmiddag is de Trial Stakes op Duindigt een toets steentje voor de driejarige renpaarden die over een paar weken in de grote koers van hun carrière verschijnen: de Derby. Ditmaal heeft de beste tot nu toe van de generatie, Cleopatra, nog een voorgift in gewicht te doen aan alle col lega's. Dat zal haar niet beletten te winnen waarschijnlijk. Maar bij onze renpaarden kan men nauwelijks meer van enige zekerheid spreken. Ingrid Hanover was op Mereveld wel iswaar slechts derde, maar zij moest toen 25 meter geven aan alle paarden. Dc manier waarop zij haar handicap goed maakte doet veronderstellen, dat zij er al weer helemaail is en dat zij zelfs misschien nu Gallant Way en Firmin al aan zal kunnen. Het pr< a begint SharpleprUs (2120

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11