Indrukwekkende vertolking van Vermeulens Symphonica Carminum Bacchanten '71 van Vos-Euripides in Carré een grote teleurstelling Geniale barok van Leonhardt en Van Egmond EDO DE WAART VOOR ROTT. PHILH. ORKEST PRETENTIES NIET WAAR GEMAAKT Nog geen licht in Leidse moordzaak VRIJ EN VROLIJK KINDERTONEEL Grindschip slaat om op IJsselmeer Groot aantal werken van Haagse kunstenaars in Gemeentemuseum DONDERDAG 17 JUNI 1971 LEIDSE COURANT 'C Sinds jaar en dag is hel Rotter dams Philharmonisch Orkest deelnemer aan het Holland Festival. En een belangrijk deelnemer: in 1970 werden door dit ensemble twee concerten met niet minder dan 101 maal ..op verzoek" uitgezonden Kan men zich een betere pro paganda denken? Iet lijkt ons, dat de eerste uilvoering in de serie livers itmaal gegeven, eveneens voor export in aanmerking 1 wam, gezien de aanwezigheid op het programma c'001 an Matthijs Vermeulens Eerste Symphonie. on ieschreven in de jaren 1912-'14, is zij sindsdien oeken Vromelijk verwaarloosd: een gevoel van schaamte evjng ons, toen we haar, gedirigeerd door Edo de on faart, voor de tweede maal in ons leven beluister- •.taken fn: meer gelegenheid daartoe is ons nooit geboden! :enint fant afgezien van een gebrekkige reproduktie te Vor-l rnhem, vrijwel onmiddellijk na het ontstaan van ^.vat ize „Symphonia Carminum", was het alleen Eduard '^ge.n an Beinum, die in 1964 vijftig jaar na haar eboorte ze tot klinken bracht. daad van eenvoudige rechtvaardigheid werd dus En na de pauze hoorde men „doodgewone" muziek in de vorm van Johannes Brahms' Eerste Piano concert. door Misha Dichter gereproduceerd: we nemen onmiddellijk, en gaarne aan, dat deze hande ling perfect verlopen is. Vermeulen met Brahms op één programma: een gevoel van ironie maakte zich wel even van ons meester. Wat zei Vermeulen ook al weer van zijn Duitse collega" ..Als ik maar wist, waarom de brave Brahms met zijn eeuwige chocolade-bruintjes, zijn sappige en bevattelijke melodieën, zijn goedgeefse hartelijkheid en zijn gulle, onbeschroomde sentimentaliteit zich altijd zo opwindt en zich kwaad maakt en balorig gaal razen in zijn eeuwige chocolade-bruintjes". Edo de Waart et hd Zl' isteravond in de Rotterdamse Doelen gesteld, en! aad, tevens geheel thuis behorend in de manifes- aties van een Holland Festival. fat we hoorden, heeft ons sterk gegrepen,, hier en aar zelfs gefascineerd. Want hier is een jonge ersoonliikheid aan het woord (25), die op geheel igen wijze zaken aan de orde stelt, die anno 1914 :n onzent niet aanvaard werden, niet aanvaard ondcn worden: in het keurig onderhouden, goed eharkte tuintje van Holland behoorde deze ver- aarlijke heester niet thuis fat hij meedeelde, was daartoe te veel, te compact, t bewogen, te lyrisch. Van een Mahler, van een ruckner, van een Stravinski desnoods, kon men niks verdragen, van een Vermeulen niet: hij was mmers geen buitenlander. En dus werd en bleef hij enegcerd door de groten van de dag. lovendien: wie zou er met zijn vormgeving raad eweten hebben? Deze leek immers uit te gaan van de ingevingen van het moment, niet van vastge stelde rationele en daardoor herkenbare en ver trouwde beginselen. Met deze vulkaan kon men in feite niet omgaan, met diens onafgebroken reeks elkaar ontmoetende ran elkaar verwijderende lyrische emoties wellicht heeft men zich over zijn kinderlijk jwithousiasme, dat zich, telkens weer, openbaarde, nog het meest verbaasd. Bepaald ontroerend was het gisteravond Edo de Waart met dit complex van elkaar verdringende melodieën doende te horen: kennelijk had hjj. over tuigd van de waarde van deze symfonie, zich met het Rotterdams Philharmonisch Orkest terdege voorbe reid: de te weinige bezoekers brachten hem terecht i ovatie. Vin aamVermeulen voorafging? Chronlatische Fantasie, door Bernhard van den Stflenhorst Meijer in 1951 voor strijkkwartet be- verirf, van de te hei-denken Jan Pieterszoon Swee- indr. Muziek, die voor ons verscheen en verdween: i dit door de wijze van arrangeren, kwam dit een manco aan stilistische en technische ver- 'dheid met het notenbeeld bij de uitvoerders, i dit door beide? AL RUIM 180 TIPS (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nog steeds tast de Leidse litie in het duister omtrent de identi- de vrouw, die dinsdagmorgen Leiden vermoord werd aangetroffen, ïiddels heeft de politie 180 tips bin- alvi Igekregen. De meeste daarvan waren bier waardeloos. Nog 20 tips zijn bij l Leidse rechercheteam in onderzoek. Ti Barokmuziek is tegenwoordig „in", zozeer zelfs, dat eenvoudige gebruiksmuziek met alle gangbare clichés van die stijl, in wezen onbelangrijk en dikwijls ook nog erg vervelend, vaak rijkelijk wordt overschat. Daar staat tegenover, dat er ook nog heel wat werkelijk geniale barokmuziek is, die slechts in heel kleine kring bekend is en gewaardeerd wordt. Componisten als Monteverdi en Frescobaidi, vroege 17de-eeuwse Italianen, waarvoor het Leonhardt Consort zich gisteravond op een festival- concert in de oud-katholieke kerk inzette, kunnen best nog wat pro paganda gebruiken. Die propaganda was dit keer helaas niet over de gehele linie even geslaagd. In het Leonhardt Consort steekt de klavecimbel- spelende naamgever met kop en schouders boven de andere leden uit. natuurlijk als musicoloog en stylist, maar ook als muzikaal herschepper. als virtuoos en bovendien artistiek instrumenta list. De anderen blijven ver bij hem !tèh achteiv feoddt''voor ons het'eerste hoogtepunt van het pro-' gramma werd geVormd door de solostukken van Frescobaidi, waarin Leonhardt en zijn magni fiek instrument alleen te be wonderen waren. Wat een ver rukkelijke muziek, dat grillige ca priccio. die overrompelende toc cata. die ritmisch levendige en pikante gaillarden en wat werden ze op superieure wijze vertolkt! Wat Monteverdi betreft, hebben we het meest genoten van de dra matische kantate II Combattimen- to di Tancredi e Clorinda, een ver klanking van een fragment uit het epische gedicht Gerusalemme libe- rata van Torquato Tasso, destijds I talies beroemdste dichter- De componist past hier. anno 1624. voor het eerst zijn slilo concitato toe: met tremoli. pizzicati en her halingen van ritmische figuren beeldt hij opwindende taferelen e® innerlijke hartstochten uit. Eigenlijk gaat het in dit kleine meesterwerk, half opera, half ora torium, om het verhaal van Testo want de in de titel genoemde per sonages mengen zich slechts kort en incidenteel in dat verhaal- De uitvoering hing dan ook af van bariton Max van Egmond, die een mooie stem met helaas enkele vlakke tonen heeft, maar die alles goed maakt door zijn sterke affi niteit met stijl en muzikale in houd- De strijkers, voorbeeldig in baroktrant spelend, waren niet sterk; gelukkig was het klavecim bel dat wel. Sopraan Nelly van der Spek en tenor Nigel Rogers, die hier rela tief maar weinig mochten doen, hadden eerder op de avond hun kansen gekregen in madrigalen uit Monteverdi's zevende en poslhuurn uitgegeven negende bundel. Hel was duidelijk, dat beide vocalisten met de materie worstelden. In de programmatoelichting werd te recht de nadruk gelegd op Monte verdi's harmonische vernieuwing, mede in verband met een inten sieve lekstexpressie en illustratie Te meer verwonderde het. dat de originele tekstjes ontbraken, om van een vertaling niet te spreken. Er was zelfs geen samenvatting van de inhoud van de madrigalen. Even vreemd deed het aan, dat het slotduet uit Monteverdi's opera L'Incoronazione di Poppea alleen met klavecimbel werd uitgevoerd, terwijl de mogelijkheden voor handen waren het continuo rijker te bezetten. Wel deed het veel ge noegen Gusta Goldschmidt (wie herinnerde zich niet met weemoed het ensemble Alma Musica?) terug te zien en te horen, maar als luit speelster kwam zij in de madri galen weinig tot haar recht. Natuurlijk mag uit onze kritiek op énkele onderdelen niet worden af- ?eleid, dat wij voor dit bijzondere oncert niet veel waardering hadden. Het was prettig te kunnen vaststellen, dat de belangstelling groot was, ook van de kant van de jongeren. K- S. bewel er al drie dagen verlopen zijn hoofdinspecteur D. J. Verzijden toch optimistisch dat men er achter zal hVIE MANNEN IN ARREST Ontvoerde Haagse weer terecht IASSELT De politie uit het Belgi- Hasselt heeft gisteren in Lunimen Hagenaars aangehouden, die be ulen de 23-jarige prostituèe C. D. uit Haag te hebben ontvoerd. De zag gisteren kans in Diest uit de van de mannen te springen. Zij 'Me /.ich onmiddellijk bij de Politie, tens haar verhaal werd zij door het lte,al in Den Haag op de trein gezet gedwongen met hen mee te reizen Breda. Daar stalen de Hagenaars iutn en reden met de vrouw rich- België. Toen de wagen in Dicst in verkeer even moest stoppen, wist j't ontsnappen. Belgische rijkswacht achtte haar haal zo geloofwaardig dat zij de igische opsporingsbrigade Hasselt thakelde. die tijdens het onderzoek Lummen de kidnappers inreken- 'jdens het verhoor gaven de mannen de vrouw ontvoerd te hebben Zij 'Mn haar in Den Haag enige tijd 'hservoerd en ontdekt dat zij dage een flinke som geld voor haar whermer" mee naar huis bracht, 'dal de vrouw weigerde van „bc- jtrmer" le veranderen gingen zij lot drastische maatregelen. Zij ?n§en haar samen met hen in de naai- Breda te stappen en vandaar 11 gestolen auto mee naar België te 1 Tot dat de jonge dame hen le vlug af was. De twee mannen ■n gistermiddag aan de Nedcr- ie Politie overgeleverd. komen wie de vermoorde vrouw is. Om het onderzoek met eventuele nieuwe tips de nodige impulsen te geven heeft de hoofdinspecteur een aantal niet eerder bekende feiten vrijgegeven. In de eerste plaats was het lijk gewikkeld in een jute zak, waarop aan de ene kant stond „WXX", het cijfer 2 en voorts „GBX 7196, Amsterdam". Aan de andere kant stond „NWE". Verder werd een zak van grofgeweven nylon (een imitatie jute zak) gevonden, waarop staat „KS 110". Het lijk was voorts gewikkeld in een stuk grijsbeige gordijn met een eikenbladeren- motief Aan het einde van deze week zal zo nodig de hulp van de televisie worden ingeschakeld om het signalement van de vrouw onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Ook Interpol is ge vraagd signalementen van in het buiten land vermiste vrouwen door te geven. OPVARENDEN GERED LEMMER (ANP) Gistermiddag is op het IJsselmeer in de vaarroute LemmerAmsterdam op 12 km afstand van Lemmer het motorschip „Almien" een binnenvaartschip uit Gronin gen gezonken. j Vier opvarenden, schipper B. Timmer- man (33) zijn vrouw (26), zijn schoon- I zuster Jcannette de Jong (17) en hun zoontje Alexander (3 V2 jaar), wisten zich le redden in de roeiboot en konden zich vasthouden aan de stuurhut die nog bo ven water bleef. Een half uur lang heeft j het viertal drijfnat op het ruwe IJssel meer gedobberd tot er redding kwam. Het schip is gezonken, doordat de lading be gon te schuiven. Het omgeslagen schip werd gesigna leerd door twee straaljagerpiloten Kreg- ting en Kaous van Leeuwarden. Zij za gen vanuit hun Starfighter de drenke lingen zwaaien en gaven dit meteen aan de verkeerstoren van de vliegbasis Leeu warden door. Shinkichi Tajiri exposeert tot eind juli beeldhouwwerken in Galerie Judith Weingarten, Prinsengracht 690, Am sterdam. Het is een vreselijk leuke „bende", die in het Holland Festival door kinderen gemaakt kan worden. Want de kleine ren. in de leeftijd van 3 tot 10 kunnen gaan kijken en vooral kunnen meedoen in een theatervoorstelling onder leiding van Miguel de Morais, „Gupia in de Jungle". Gisteren zag ik hoe deze ge beurtenis in het Shaffy-thcater in Am sterdam een geweldig kinderfeest was, waar misschien weinig kinderen recht- j streeks met het stuk zelf te maken hadden, maar waar ook alle anderen de pret van hun jonge jaren hadden doordat er -zoveel vrijheid en zoveel fantasie-prikkelends was. dat ze niet konden blijven zitten -en mee moesten doen. AI was het daar tussen de „acteurs" krijgertje te spelen. Vorig jaar liet Miguel de Morais in hel Rotterdamse Stutofes voor het eerst zien, wat hij met kindertheater wil. Ik was daar toen niet zeer van onder de indruk, vooral omdat ik vond dat zijn anti-autoritaire theorie in het geheel niet werd gedekt door de realiteit van zijn voorstelling. Daar is nu veel ver betering in gekomen. Als de kinderen binnenkomen, mogen zij op blikken en andere voorwerpen slaan: ze kunnen zich uitdossen met allerlei kostuums, die dan nog voor- Echtscheiding voor Maria Callas BRESCIA (AFP) De operazangeres Maria Callas heeft echtscheiding verkre gen van haar echtgenoot. Gievan Battista Meneghini. De uitspraak is gedaan door de rechtbank van Brescia, waarbij de zangeres in het begin van dit jaar eeri verzoek tot echtscheiding had ingediend, j enkele weken na de goedkeuring van hel wetsontwerp aangaande echtscheiding door het Italiaanse parlement. namelijk uit beschilderde dozen bestaan. Op een bepaald moment gaat iemand een verhaal vertellen, stelt daorin figuren voor en geeft een aan tal gegevens aan de kinderen. Tegelijk worden maskers en kostuums uitge deeld. zodat het al gauw één grote vrolijke troep wordt, waarin een deel van de kinderen zich uitsluitend bezig houdt met andere dingen dan het ver haal (krijgertje spelen, maskers ruilen) en daarmee verschrikkelijk veel plezier heeft en waarin andere kinderen zo intens het vertelde verhaal meebeleven, dat zij zelf door fantaseren met nieuwe ideeën komen, zodat het verhaal dooi hen (ongeveer) wordt afgemaakt. F:i dal was allemaal heel plezierig en het leek voor de kinderen inderdaad heel fijn. De moeite van li waard. Op woensdag 30 jui en zondag 3 en 4 juli. kan hi 1IOT in Den Haag, aanvang 2 werkelijk fabelachtig lage entreeprijs voor de kinderen (één gulden). JAN VERSTAPPEN rdag het „De Bacchanten" is Euripides' laatste stuk. Door de commentatoren wordt het algemeen gezien als een van zijn beste. Niet alleen omdat het alle grote problemen uit het theater van Euripides als het ware opnieuw en definitie! vorm geelt, maar ook omdat de con structie zo hecht is, dat het zelden -raw" elders geëvenaard lijkt. Dit slufc is door Erik Vos gekozen voor de presentatie Nederlands Theater Project, dal zich in het Holland voor het eerst manifesteert na een zeer lange voor- irde. Erik Vos heeft zich reeds eerder met het grootse Griekse theater bezig gehouden. Dit is de derde voorstelling in zijn Carréreeks, na ..De Perzen" en ..Promei heus" dit heftig-', aangrijpende stuk. Euripides zet hier de oude Thebaanse mythereeks voort, door hel tragische lot van koning Pentheus, die hij in een conflict met de god Dionysos volledig ten onder Het stuk beschrijft hoe de god Dionysos naar Thebe komt om daar verering te vragen. Het volk verwelkomt hem. maar de vorst. Pentheus. wijst deze eredienst af. Dionysos besluit om hem te vernietigen, bespeelt hem zodanig, dat hij de naar de bergen vertrokken vrouwen, die daar de Bacchisclu- levensstaat voeren, gaat bespieden, gekleed als vrouw. Hij wordt daar uiteengerukt, onder anderen door zijn eigen moeder. Zij komt later lot inzicht voor wat zü in haar waanzin heeft gedaan. Dionysos verjaagt de bewoners van Thebe. Vele thema's die hun geldigheid in geen enkel opzicht ver loren hebben, spelen een rol. Het stuk kan een welhaast Freudiaanse psychologische analyse zijn van een mens, die niet in staat is te zien, dat er ook andere levenswaarheden bestaan dan de zijne. Afgezien van de psychologische ge beurtenissen. is dit thema uiteraard ook boeiend in andere opzichten. Dichter bij de actualiteit ligt het feit, dat Pentheus zich vastklampt aan gezag en orde, waartegenover het Dio nysische als anarchie of vrijheid zou kunnen worden gesteld. Hoe dit ook moge zijn, Erik Vos heeft in zijn versie van „De Bacchanten" gekozen voor een veelheid aan motieven, omdat hij zich in eerst^ instantie naar mijn mening, veeleer heeft laten leiden door het werkproces dat gevoerd werd, dan door het stuk. Vos heeft met Inez van Dullemen een bewerking gemaakt, die merkwaardige verschillen vertoont met het origineel. Zo is een dertiental teksten van elders toegevoegd, zo is een bepaalde scene geheel vervallen, juist een belangrijke scene bij Euripides: een merkwaardig gesprek tussen Tireisias en Kadmos. Verder zijn meerdere rollen aan koorleden toege speeld: de twee zojuist genoemde rolfcn bijvoorbeeld worden door twee leden van het koor gedaan, die beiden ook nog- eens een bodeverhaal voor hun rekening nemen. Het kan zijn dat daarmee bepaalde dieper gaande opvattingen van Vos over het stuk tot uiting hadden moeten komen, het was voor mij alleen maar verwarrend. Het werkproces van Vos omvatte een voorbereidingstijd van vier maanden. Eerst tweeëneenhalve maand met de leden van het koor, waarbij improvisaties als belangrijkste basis voor het ontwikkelen van het gebeuren moesten dienen, daarna nog anderhalve maand met koor plus hoofdrolspelers Het merkwaardige is. dat die wijze van voorbereiding in het geheel zo duidelijk te zien is en wel als een discrepantie tussen de ene groep en de andere. Het koor baseert zijn spelbijdrage op spanningen, lichamelijk of geestelijk, die duidelijk voortkomen uit een grote persoon lijke inzet van de acteurs, en als zodanig is het vaak boeiend om naar te kijken. In de grote cirkelvormige speelvloer van Carré beweegt het soms zeer meeslepend, spreekt minder overtuigend en past zich ongeveer aan bij de muziek van Theo Loevendie Bepaalde vormelementen zijn al weer Kwalijker is echter, dat dit koor in het geheel niet geplaatst is in het stuk. Het is mij niet duidelijk geworden, wat deze vijftien mensen drijft, waar ze voor staan, in welke situatie zü verkeren. Het ene moment zijn het Tlicbanen, het andere -moment zijn het projecties van anderen. Dat leid ik als toeschouwer uit van alles af, maar ik krijg het niet te zien. Koor - solisten De hoofdrollen zijn duidelijk in een heel andere toonaard gezet. Ook de rollen die de reeds genoemde koorleden (Dirk Decleir en Lou Landré) spelen. Dat is in een volstrekt andere stijl gedaan, soms weliswaar heel knap en boeiend, maar desondanks zeer onbegrijpelijk. Guus Hermus heeft in zijn rol van Pentheus geen enkel waarachtig moment vertoond, zelfs maar gesuggereerd, hij was verloren in deze voorstelling. Henny Orri als Agave trok de slotscène om dezelfde reden volkomen in het ongeloofwaardige. Lou Landré deed zijn bodeverhaal met een geweld aan mimische midde len, die hier gewoon niet konden. Daarentegen was ik bepaald geboeid door enkele bijdragen van Dirk Decleir. die zijn bodeverhaal heel sterk begon. Bovendien had hij een sterke inbreng in het totaal van het koor. Canci Geraedts. Anja Jansen Schuiling vielen in het koor ook stellig op. Voor mij is deze „Bacchanten '71" een grote teleurstelling. Allerlei pretenties (ook in de aankleding, met allerlei onnodige lichtwisselingen) die in het geheel niet waargemaakt werden. De merkwaardige wijze waarop na afloop van de première van gisteravond het applaus in ontvangst werd genomen, riep «overigens wel vragen op over de harmonie binnen de kring van medewerkers. Erik Vos bijvoorbeeld verscheen niet om te danken. JAN VERSTAPPEN I'l kunst en A unstenaars In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 23 juni t/m 11 juli een ten toonstelling gehouden van de eerste prenten die in het afgelopen jaar zijn j vervaardigd in opdracht van de Cercle Graphique Européen. De Cercle werd in januari opgericht door het Prins j Bernhard fonds, de Fondation Euro- péenne de la Culture en de Stichting Premium Erasmianum met het doel d< fondsen van deze stichtingen te ver groten. Galerie Het Kunstcentrum. Molenstraat II Den Haag. exposeert van 19 juni to 1 juli schilderijen en gouaches ai Jan van Heel. In het kader van de gemeentelijke kunstopdrachten is het Haags Gemeentemuseum onlangs in het bezit gekomen van een groot aantal u-erken van negentien Haagse kunstenaars. Het gaat hier om ongeveer achtenveertig schilderijen, tekeningen, grafische werken en een reliëf. De kunstenaars zijn Lucy van Duyn, Jules Bekker. Jan Roëde. S. Ayiter, Frits van Eedcti, Jaup Kuypet, Paul Steenhauer. Anton Martineau. Oskar Lens. Jan Goeting, Jurjen de Haan. Erik Pape. F. J. Sleebe. Arnold Smith. Aat Verhoog. Arja van den Berg. Donald Ahram. F. Vierling en G. Verdijk. Enkele links bove Monument ran Jan (rechts borenReliëf van G. Verdijk en Holland van F. J. Sleebe. e Venezolaanse pianiste Rose Marie Sader geeft woensdag 23 juni een conceit in de Toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw ter ge- legenheid van dö tiende verjaardag van dc samenwerking tussen de KLM en de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij VIASA. erdwenen Turk in Den I laag gepakt (Van onze correspondent) TILBURG Gisteren is in Den Ilaag aangehouden dc 32-jarige Turkse gastarbeider M. K. I»e Turk had dins dagmiddag in Tilburg zijn vroegere hospita, in haar woning een aantal diepe, maar naar later bleek, niet le vensgevaarlijke messtreken toegebracht. De gastarbeider heeft een volledige be kentenis afgelegd. De gastarbeider had rond Pinksteren van de vrouw le horen gekregen, dat hij naar een ander kosthuis moest zoe ken. Daarvoor had hij ruim vier jaar bij haar in de kost gelegen. Afgelopen dinsdag was hij de vrouw, die op bed lag met een hersenschudding, weer op gaan zoeken om de zaak weer bij te leg gen. Maar zij wilde niets meer van de j Turk weten en vroeg hem onmiddellijk het huis te verlaten. Toen hij niet ging -lapte zij uit bed om hem. geholpen door een nichtje dat op bezoek was. uit de deur te werken, waarna de steek lij ontstond.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5