£eidóc Sou^ottt antenne Holland Festival op radio Commissie-Nelissen zet mes in begroting Dom Mintoff verovert meerderheid op Malta Populariteit van Heath gedaald DANS OP CONSERVATORIUM IN OPMARS PSV in Indonesië de postgiro LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JUNI 19" Zinvolle protesten /^EEN uitzondering meer is het, dat ouders wanneer op gevaarlijke kruispunten of oversteekplaatsen een schoolkind verongelukt, reageren met een demonstratief thuis houden van hun kinderen en hen verbieden naar school Autoriteiten zijn nog al eens geneigd te erkennen dat dit psychologisch een begrijpelijke reactie is. maar toch niet zinvol, omdat het ongeval aan een inci dentele gebeurtenis te wijten zou zijn. Naar ons gevoel zouden deze autoriteiten op him beurt weer anders reageren, wanneer één van hun eigen kinderen bij zo'n verkeersongeluk betrokken zou zijn. Ook los hiervan blijven we ervan overtuigd, dat protestacties van dit soort door verontwaardigde en veront ruste ouders wel zinvol is. Bij een internationaal onderzoek is Nederland onlangs slecht uit de bus gekomen wat betreft het gemiddelde aantal kinderen dat, al spelend of wan delend, op de openbare weg om het leven komt dan wel ernstig gewond raakt. In de rij van vergelijkbare lan den staat Nederland zelfs zeer slecht. Belangen AON bij andere gelegenheden dringt de indruk zich op. dat vele autoriteiten in Nederland bij het moderniseren van zijn wegennet en het bepalen van de urgentie van de werkzaamheden meer letten op de belangen van het verkeer, dan op de belangen van de mensen ten nadele van wie deze verkeersontplooi- ing bevorderd wordt. Er komen kinderen om het leven door wangedrag van mensen achter het stuur bij wie alle verkeersvoorzieningen te kort schieten, behalve de maatregel welke voorkomt, dat ze nog een stuur in han den kunnen nemen. Bij andere ongevallen ligt de oorzaak vaak bij onoplettendheid of onvoorzich tigheid van het kind of de kinderen in kwestie; inderdaad, maar ergens blijft dit verstoppertje spelen door mensen moeten weten, dat men kinderen nooit het verantwoordelijkheidsbesef mag toe meten wat bij volwassenen regel behoort Argumenten? rVP de achtergrond van de weigering om beveiligende voorzieningen te treffen speelt meestal de overweging mee, dat zulke voorzieningen veel geld kosten of de efficiency van het verkeer benadelen. Twee argumenten die geen bevrediging geven, omdat de efficiency van het verkeer altijd op de tweede plaats dient te komen achter het recht van mensen (zeker van kinderen) op de bescherming van hun leven en omdat gemeentelijke, provinciale en landelijke autoriteiten, om welke redenen dan ook, bij herhaling geld weten te vinden voor zaken die in vergelijking met een rede lijke bescherming van het recht om te leven secundair zijn. Tegenwoordig brengen va«jk alleen catastrofes de gehele burgerij en de in stanties waaraan deze burgerij haar wel en wee toevertrouwt tot bezinning. Van de éne dag een ongeluk hier en de an dere dag weer daar, geldt zelfs niet eens de moraal van de druppel welke door steeds te vallen tenslotte de hardste steen uitholt. MJANNEER Nederland een balans op- maakt van de slachtoffertjes die de laatste tien jaar op de openbare weg gevallen zijn en daarnaast van de maat regelen die getroffen zijn om onheil te voorkomen, vrezen we een verontrus tend negatief saldo. Een overheid die op andere punten wel ontvankelijk blijkt voor de druk van de publieke opinie, moet dit zeker ook worden voor protesten van ouders die op de bres klimmen voor het recht van hun kinderen om te blijven leven. Daarom: in dit opzicht hoe meer druk, des te beter Morgen is formateur bekend (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur Steen kamp en de fractievoorzitters v.n KVP. AR, CHU, VVD en DS '70 hebben zich vandaag gebogen over het bezuinigings plan van de commissie-Nelissen. Dit una nieme plan becijfert op welke wijze vol gend jaar vele miljoenen guldens op de rijksbegroting moeten worden bezuinigd. De commissie heeft flink het mes in de begroting gezet. De voorgestelde bezuini gingen benaderen een bedrag van in totaal één miljard gulden. Het rapport zal ongetwijfeld op onderdelen door kritische kanttekeningen worden voorzien, maar het unanieme standpunt van de commissie zal waarschijnlijk wel worden overgenomen. De informateur en de vijf fractievoor zitters hebben gisteren in eerste ronde gepraat over de verdeling van de depar tementen. Daarbij kwam ook het rapport van staatssecretaris Van Veen over her verkaveling van de departementen ter sprake. Afspraken over de zetelverdeling hebben de fractievoorzitters met de in formateur nog niet gemaakt, omdat zij gisteravond nog overleg wilden plegen met hun fractiespecialisten. Dat overleg betreft voornamelijk de vraag voor welke nieuwe beleidsonderdelen er bewindslieden moeten komen. Het is wel duidelijk dat het aantal ministers zal worden uitgebreid, waarbij allereerst kan worden gedacht aan een bewinds man voor milieubeheer. Ook zal er ver moedelijk een speciale bewindsman voor grondwetszaken komen. ok de vraag wie formateur moet VALETTA (Reuter) De algemene verkiezingen op Malta hebben een einde gemaakt aan het nationalistische bewind dat negen jaar heeft geduurd. De Labourpartij van oud-premier Dom Mintoff won de verkiezingen met een meerderheid van slechts één zetel. Zij heeft nu in het Hüis van Afgevaardigden 28 zetels tegen de nationalisten van de verslagen premier George Borg Olivier 27. &i het vorige parlement van 50 zetels was de verhouding; nationalisten 28, Labour 22. Verwacht wordt dat de gouverneur- generaal, sir Maurice Dorman, Mintoff zal belasten met de vorming van een nieuwe regering. Mintoff staat een los sere band met Engeland voor. LONDEN (AP) De populariteit van de Britse conservatieve regering, die thans een jaar aan het bewind is, gaat volgens een Gallupopiniepeiling steeds verder achteruit. Volgens het onder zoek, zou 36 pet. van de kiezers conser vatief stemmen, 54 pet. labour, 8 pet. liberaal en 2 pet. op andere partijen. Een maand geleden wareo de overeen komstige percentages 38, 50, 9, 5 en 2,5. worden staat nog helemaal open- Van daag hoopt informateur Steenkamp met de vijf fractievoorzitters tot een keuze te komen. Die keuze hangt sterk af van de wijze waarop de departementen over de verschillende partijen worden ver deeld. Nog steeds wordt gedacht aan 6 ministersposten voor de KVP, 3 WD, 2 AR, 2 CHU en 2 QS '707 Zou mT.VBres- heuvel (AR) geen minister-president worden, dan probeert de AR 3 ministers zetels in de wacht te slepen. Maar de kans dat dit lukt is minimaal. Aan het Binnenhof circuleren al heel wat namen van kandidaten voor een ministerspost. Het is de grote vraag, of mr. Nelissen (KVP) zal zwichten, als de KVP sterke aandrang op hem uitoefent om het nieuwe kabinet te gaan leiden. Hij wordt vooral in KVP-kring genoemd als kandidaat voor het premierschap, naast mr. Biesheuvel. Mocht de laatste geen premier worden, dan zal hij waar schijnlijk minister van Buitenlandse Zaken worden, zodat deze post dan aan de neus van oudfractievoorzitter Schmel- zet (KVP) voorbij gaat. Mr. Nelissen wordt ook een hele serieuze kandidaat voor „Financiën' beschouwd. De KVP'er Andriessen zal vermoedelijk ir. Schut op Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning gaan opvolgen. De VVD'er De Kos ter, nu staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, wordt genoemd als minister van Economische Zaken. Deze post zou ook door de CHU'er Udink bezet kunnen worden. Dat de VVD'er Geertsema op Binnenlandse Zaken komt. is haast een vanzelfsprekendheid. Staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken zal ver moedelijk naar een ander ministerie ver huizen. Grondlegger van BBC overleden EDINBURGH (AP) Lord Reith, de Schot die de BBC de British Bro adcasting Corporation tot een van de belangrijkste omroepmaatschappij- en ter wereld heeft gemaakt, is op 81- jarige leeftijd in Edinburgh overleden. John Charles Walsham Reith werd in 1923 de eerste directeur-generaal van de BBC en bouwde deze omroepmaat- schappij met straffe hand uit tot zij vandaag is. In de tweede wereldoorlog is hij drie maal kabinetsminister ge- In het kader van het Holland Festival krijgt men vanavond op Hilversum II van 20 05 tot 22-30 uur het koor van de Nederlandse Bachvereniging en het Noordelijk Filharmonisch Orkest onder leiding van Charles de Wolff te horen met medewerking van het Nederlands Blazersensemble en Wim van Beek, orgel, en Charles de Wolff, orgel. Programma: Psalmencantate - Frank Martin (wereldpremière); muziek voor orgel en twaalf instrumenten - Ton de Leeuw (wereldpremière) (opname 16 juni). En voorts: het Gustav Leonhardt Consort, met medewerking van*Nelly van der Spek, sopraan; Nigel Rogers, tenor; Max van Egmond, bas-bariton en Gusta Goldschmidt, luit. Op het programma staat: II eombattimento di Tancredi e Clorinda - Claudio Monteverdi (opname van 16 juni. Oud-Katholieke Kerk. Den Haag). NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Creedence Clearwater Revival 20.00 uur: Journaal 20.25 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 uur: China op het eerste gezicht 21.45 uur: Ileana Melita, zang 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.30 uur: Tim en de leeuw 18.40 uur: Journaal 18.50 uur: Kinderen der aarde 20.00 uur: Journaal TROS: 20.25 uur: Tom Jones, show 21.10 uur: Andrea Doria, duikreportage 22.00 uur: PSV op tournee 22.25 uur: Journaal Sedert Miss Adams enkele jaren geleden vertrok, daalde de opleiding de danskunst aan het Koninklijk Conservatorium naar een dieptepunt, vas een deel van de kwalijke erfenis Sonja Gaskel, die naar eigen uitspraak de chaos prefereerde boven de organisatieMet de komst van de Amerikaanse pedagoog Richard Gibson blijkt er veel ten goede veranderd. Voor meerdere leerlingen, die al jarenlang de dansopleiding volgden, werd het zelfs een pijnlijke ingreep, want achttien hunner werden van verdere lessen uitgesloten. Met een aantal van de resterende dansstudenten gaf Richard Gibson gisteren in een goed bezette Koninklijke Schouwburg een zogeheten voordrachtsoefening, waarop drietal werken van respectievelijk het Nationaal Ballet, het Nederlands Creedence Clearwater Revival De VPRO-televisie presenteert vanavond een programma rond de befaamde Amerikaanse groep Creedence Clearwater Revival. Deze driemansformatie (Tom Fogerty verliet onlangs Creedence) produceert zogenaamde „Swamp rock", simpele, rechtlijnige muziek, die sterk verwant is aan de primitieve rock and roll uit de jaren vijftig. Tom Fogerty, gitarist-organist-saxofönist en zanger, schrijft praktisch al het materiaal voor de groep. Enkele bekende nummers van zijn hand zijn: Green river", .Who'll stop the rain" en Proud Mary". (VPRO, Nederland I. 19.12). Danstheater en Scapino als leen- choreografieën worden uitgevoerd, om lijst door twee danszettingen van Gibson zelf- Hans Knill studeerde Solo for Voice I van Hans van Manen in, waarbij Jenny Veeninga de vocale animeerdame was. Lijfelijke lyriek door Janne Jackson en Kenneth Delmar; pril, maar ver dienstelijk. Het sculpturale lijnenspel van Rudi van Dantzig in zijn (heldere) Ogenblikken werd in een instudering door René Vincent met epigrammatische bondigheid nauwkeurig nagetrokken- Van de melancholie achter deze sub tiele stemmingsbeelden kwam nog niet veel over. Capriccio van Alexander Roy draagt als bijtitel Niemendalletje". Dat bl£ef het dan ook. al had Armando Navarro van Scapino de hoekige, maar langademige humor wel weten over te dragen. De eigen choreografieën van Gibson bleken een zeer positieve bij drage. Zijn Adagio for ten and two op muziek van Barber combineerde kracht en schoonheid. Technisch werd vrij zuiver gewerkt, hetgeen van de vrouwelijke solo in het overigens fraaie ballet blanc Variations on a rococo theme" op muziek van Tsjaikovski helaas niet kon worden ge zegd. Hier maakte evenwel Kenneth Delmar met uitstekende battements en gave afwerking van zijn sprongen veel goed. Tijdens de pauzes werden er Rien van Nunen, die na herstel van z\jn heupfractuur onlangs weer werd ingezet voor de NCRV-t.v.- serie Stiefbeen en Zoon, moest andermaal voor dit werk afhaken, toen hij begon telijden aan ge heugenverlies. en met geen moge- hjkheid enige tekst kon vasthouden. Nu daarin verbetering is ingetreden, is hij opnieuw aan het werk gegaan. Op deze foto ziet men hem in een scène met Piet Romer. proteststencils in de foyers uitgedeeld, waarin het beleid van het Koninklijk Conservatorium in het algemeen en van Richard Gibson in het bijzonder, werd aangevochten. De twaalf vragen waren afkomstig van de weggeselecteerde dans- leerlingen. Op die manier kan men even wel de broodnodige sanering niet tegen houden. Op één punt stemt hun protest wel tot nadenken. Het percentage Amerikaanse uitvoerenden was inder daad buitensporig hoog. Als deze dan sers en danseressen na voltooide op leiding inderdaad naar de Verenigde Staten gaan, schiet het Koninklijk Con servatorium als kweekplaats voor de drie Nederlandse gezelschappen zijn doel voorbij, Op kosten van de Nederlandse belastingbetaler. D-y Vorige week ging bij de NOS de jeugd serie „Dubbeldekkertjes" van- start. Zo te zien een serie die best leuk kan wor den voor de leeftijdsgroep die pas om acht uur naar bed hoeft. Fijn, zeg je dan. Die groep wordt n.l. nogal spaar zaam bedeeld. Maar gisteren kwam Hilversum-op- zijn-gekst in actie. De AVRO plaatste als alternatief op „II" een Tarzanfilm, die gezien zijn nogal infantiele opzet bepaald niet voor volwassen kijkers be doeld was. Volgende week „begeleidt" de VARA „Dubbeldekkertjes" met „Pipo" op het andere net. Vraag aan Hilversum: willen de om roepen de NOS „pesten" door de kijk dichtheid van een NOS-jeugdprogram ma te belagen of zijn de programma- samenstellers alleen mar verschrikkelijk dom? We vrezen dat het laatste het ge- val is. Dat het met de coördinatie anders kan bewees de AVRO gisteren op „II". Zij moest opboksen tegen de hoofdfilm van de NOS en deed dat voortreffelijk door erg goede „minderheids"-programma's te brengen, t.w. een verduivéld interes sante reportage over zeilwedstrijden om de America Cup en een erg ongewoon concert. Dat concert werd gegeven door Syntag ma Musicum o.l.v. Kees Otten. Oude muziek op autentiek klinkende instru menten. De muziek klonk vertederend en die oude instrumenten zo'n porta tief je bijvoorbeeld boden zalig kijk spul. Otten vertelde vooraf dat in ons land geen originele instrumenten uit de oude tijden beschikbaar zijn. We dagen de AVRO uit om eens te gaan praten met de Muziekafdeling van het Haagse Gemeentemuseum. Daar zit stof voor tientallen muziekprogramma's in Vg. NEDERLAND I 21.40 uur: 19.45 uur: Babock, tv-spel 22.45 uur: Mensen in nood NOS: 20.00 uur: 18.45 uur: Journaal Journaal Tim ert de leeuw 20.21 uur: 18.55 uur: Journaal NEDERLAND II De wrekers 21.10 uur: AVRO: NOS: Black and White 19.05 uur: 18.45 uur: Minstrel-show Sportpanorama Tim en de leeuw 22.05 uur: 20.00 uur: 18.55 uur: Brandpunt Journaal Journaal 22.35 uur: 20.21 uur: 19.05 uur: Journaal Sandra en Andress- Ter visie KRO: 20.45 uur: 19.30 uur: The selling of the Felix de kat Pentagon, doe. uit VS De Eindhovense eredivisieclub PSV verblijft op uitnodiging momenteel in Indonesië voor het spelen van een aantal voet balwedstrijden. Deze reis is te vens als een tripje bedoeld. Èen filmteam van de TROS volgde PSV op de voet. Vanavond zijn daarvan de eerste resultaten te TROS Ned. II: 22.00 uur. China op het eerste gezicht In de VPRO-documentaire China i het eerste gezicht krijgt men de et ste indrukken van een tiendaags w blijf in de Volksrepubliek China, vi regisseur Roelof Kiers en Hans van Geuderen. Het i keer, dat een Nederlands televisiet« de gelegenheid heeft gekregen i na te filmen. De opnamen werdt gemaakt in de Zuid-Chinese sü Kanton en op het omliggende plattf Omdat deze reportage 20 minuti langer is geworden dan oorspronkelij was gepland, is het om 21.55 ui geprogrammeerde programma „Eert jaar" komen te vervallen. (ADVERTENTIE) i1 Altijd makkelijk: I «SKÏ""™" daDtHsCD betaalkaart 9234567 TH O LbCASgEljj 8 STATIONSSTRAAT 33 EOOWOUDE 9999 dat u in het buitenland - zonder kosten - geld kunt opnemen met uw girobetaalkaart 15 Engelse Ponden, 100 Duitse Marken, 200 Franse Francs, 2000 Luxemburgse Francs, 200 Deense Kronen, 200 Noorse Kronen, 200 Zweedse Kronen, 100 Finse Marken. En vanaf 1 Juli a.s.1000 Oostenrijkse Schillingen. da's makkelijk! i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2