„Ze hebben me in De Sprang enorm goed opgevangen" AMSTERDAM-TOKIO: SPRONG VAN 14 UUR ta: Coöperatief vakantieoordverrij st in rustparadijs Baarle-Nassau Scholieren in actie voor Unicef- project Indonesië Rinus Wehrmann dolgelukkig: Siberische nacht zonder duisternis Fatale duw bij vechtpartij Openings- vlucht KLM-Aeroflot j^DERDAG 17 JUNI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) pEN HAAG Rinus Wehrmann is vrij. Gisteravond (ien minuten over zes kreeg hij van de directeur van Spranggevangenis, waar hij vast zat omdat hij tweigerd had in dienst het bevel op te volgen om zijn aar te laten knippen, te horen dat hij naar huis kon. uim twee uur later sloten een dolgelukkige moeder vader Wehrmann hun 20-jarige zoon in hun armen. )p de vraag hoe hij het in de Sprang gehad heeft ant- oordde Rinus: „Na de eerste twee weken heb ik daar moordtijd gehad. Ik zou zo wel weer terug willen", 'anaf het moment-dat het in huize Wehrmann in de laagse Wolmaransstraat was doorgedrongen dat Rinus rij was, stond de boel op stelten. Een juichende schoon dochter kwam de trap oprennen nadat ze het nieuws via de autoradio had gehoord. „Ik geloofde het eerst natuurlijk niet", vertelt een stralende mevrouw Wehrmann. „Maar toen we „de Sprang" opbelden, bleek het waar te zijn". Vanaf dat moment hebben de Wehr- mannen die intussen aangevuld werden met familie leden en kennissen, in spanning gewacht op hun zoon die maar niet kwam. Sonja, het 14-jarige zusje van Rinus, ging naar de Sprang om te kijken of hij er al aankwam. Voor de Sprang had zich inmiddels een aan tal mensen verzameld. Bovendien was het het kluchtige samenloop van omstandigheden dat op het moment dat Rinus al vrij was, er voor de Sprang nog gedemon- Rinus zelf had te kennen gegeven dat hij zo snel mogelijk naar huis wilde. Via de uitgang van de strafgevangenis wist hij samen met de geestelijke raadsman van de Sprang, de heer C. J. H. Waasdorp onopgemerkt het complex te verlaten. Terwijl hij rondliep en genoot van zijn vrijheid om daarna wat bij te komen in het woonhuis van de heer Waasdorp, in de Paul Gabriël- straat, vroegen zijn ouders zich af waar hun zoon toch bleef. Gegeten was er nog niet en daarom besloot mevrouw Wehrmann maar om de tijd te doden met een pan aardappels op te zetten. Vader Wehrmann liep intussep onop houdelijk pratend 'door het lruis en ver telde aan ieder die het maar' wilde horen hoe gelukkig hij was. „Maar", zo vertelde hij emotioneel, „ik wil dat mijn zoon helemaal gerehabiliteerd wordt. Ik zal schadevergoeding vragen. Ik zelf heb mijn volk gediend en hij wilde ook zijn plicht doen. Op de hele familie Wehrmann is nog nooit een schandvlek geweest en die zal er ook nooit komen ook". Even later zou hij verkondigen dat hij op niemand boos is en de zaak in de doofpot zal stoppen. In de woonkamer was inmiddels het aantal aanwezigen uitgegroeid tot een veertigtal mensen, toen preciesom ze ven uur het verlossende telefoontje kwam. Mevrouwjpïzing, de buurvrouw die de afgelopen^ maanden ••ontelbat-e telefoontjes had aangenomen voor de familie Wehrmann omdat die zelf geen telefoon hebben, kwam vertellen dat Rinus aan de lijn was. Moeder Wehr mann snelde de trap af naar het naast liggende huis en voerde 10 minuten lang een gesprek met haar zoon. „Ik heb helemaal geen zin om naar huis te komen met al die journalisten erbij. Kom jij maar naar mij toe", zei Rinus aan de andere kant van de lijn. Op dat moment was hij nog bij de heer Waas dorp thuis die geprobeerd had hem te overreden om naar huis te gaan. „Als ik het aan Rinus overgelaten had. zou hij zo met mij een flinke duinwande ling gemaakt hebben". Maar het „be vel" van zijn moeder: „Rinus kom ogenblikkelijk thuis, ben je nou gek", kon Rinus niet weigeren. De familie En zo gebeurde het dat Rinus samen met zijn geestelijke raadsman om vijf over half acht toch voorreed voor het oud,erlijk huis. Terwijl bijna achter ie der raam van de Wolmaransstraat de bewoners zich verdrongen om maar niets te missen, werd Rinus midden op straat omhelsd door zijn ouders. Rinus met haar tot op de schouders (nee hooi er is nog steeds geen snippertje van af) en een baard en snorretje liet alles gelaten over zich heen gaan. Binnen, in de huiskamer, kwam hij handen te kort om alle felicitaties in ontvangst te ne men en gunde hij zich goed de tijd om zijn paar weken oude. naar hem ver noemde neefje, te knuffelen. Zittend op de bank naast vader en moeder vertelde Rinus: „Ik dacht eerst dat het een geintje was toen ze me vertelden dat ik vrij was. Ik had me er al helemaal op ingesteld dat ik die twee jaar uit moest zitten. Toen ik voor de krijgsraad hoorde dat ik twee jaar kreeg, toen besefte ik het eigenlijk nog niet. Maar nu was ik al aan het idee gewend geraakt. Ik weet nu eigenlijk nog steeds niet waarom ik vrij ben. En eerlijk gezegd geloof ik ook niet dat nu alles afgelopen is. Woensdag moet ik nog voorkomen voor de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof. Tot die tijd ben ik vrij en kan ik doen en laten wat ik wil. Het lijkt eigenlijk een beetje 1 alsof ik met groot verlof ben. Wat ik morgen wil gaan doen is eens kijken of j het strand nog bestaat. Als ik zo om me j heen kijk en al die -bruine mensen om e heen zie voel ók n>e erg pleek".. r dan gelukkig met GEWELDIG Over zijn tijd in de Sprang vertelde Rinus. gekleed in een donkerblauw pak met een geel truitje: „Echt het was een moordtijd ik mocht zowat alles. Ik heb de demonstratie voor mij afgelopen za terdag helemaal kunnen volgen. Ik mocht alle kranten lezen. Voor de rest heb ik wasknijpertjes. waslijnen en blocnootjes gemaakt. Oja, ik heb nog twee souvenirs ook. twee bekers die ik gewonnen heb met tafeltennis. Er is wel een wisselbeker bij maar die krij gen ze niet- meer terug. Op de Sprang heb ik eigenlijk maar èèn aanmerking: het dak lekt. De andere gevangenen maar ook de bewakers hebben me ge weldig opgevangen". Als Rinus even wat op adem komt voelt zijn vader de behoefte in zich opkomen om een dankwoord uit te spreken. Namens Rinus bedankt hij alle neefje-naamgenoot Rinus. ingezet. „Ik ben niet alleen blij voor Rinus, maar voor de hele Nederlandse jeugd. Iedereen die voor Rinus iets gedaan heeft is geweldig". Rinus be aamt dat en belooft de duizenden brie ven die hij ontvangen heeft allemaal persoonlijk te beantwoorden. Dan wor den er kratten bier, sherry en limonade aangesleept en wordt een toast uitge bracht op de vrijgelaten soldaat. Vij- dag zal er weer getoast worden, maar dan op de heer des huizes die dan 65 jr. wordt. Vader Wehrmann heeft zijn ca- i die zich voor zijn zoon hebben deau „hèt cadeau", al gehad. aanstaande woensd met een resoluut niet bijpunten, niei die in totaal twee voordat hij in arre g. antwoordde hij iee". „Ik laat het in model knippen, Rinus Wehrmann iren gediend heeft werd gesteld om- (Van een onzeV verslaggevers)' TOKIO Een vliegreis van Schiphol narfr de Japanse hoofdstad Tokio is sedert 1 april nog maar een „kattp- sprong" nu de KLM deze afstand via Siberië in iets minder dan 14 uur overbrugt. De officiële openings- vlucht, die van dinsdag op woensdag deze week door een aantal journalisten werd meegemaakt, duurde precies dertien uur en 48 minuten, hetgeen een enorme tijdsbesparing is vergeleken bij de tot dusver gevlogen n over de vrijlating van Rinus Wehrmann gistermiddag nog niets bekend demonstreerden „Hair"-acteurs nog voor de gevangenisDaarbij bevond zich een soldaat met eveneens een weelderige haardos. Met bundel eigen werk: SCH (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Gescheurd", de verzamelbundel verhalen en tekeningen lit de Nederlandse schoolbladen, die gisteren uitgekomen -is, kent slechts één geschenkexemplaar. De overige boekjes worden alle verkocht, ook. Want de opbrengst ervan is bestemd voor een gezondheids- jroject in Indonesië van de Unicef, het kinderfonds van de Verenigde If6c Naties. Voor dezelfde Unicef, die vanavond op de televisie Mies Bouw (n Danny Kay in een programma met kinderen laat optreden. eer REUVER Een bijzonder ongelukki ge samenloop van omstandigheden heeft gisternacht het leven gekost aan de 36- jarige winkelier Stevens uit Offenbeek bij Reuver. Tijdens eën woordenwisse ling bij een friteskraam kreeg hij een duw. sloeg achterover tegen het wegdek en liep daardoor zo ernstig hersenletsel op, dat hij een paar uur later in het ziekenhuis te Tegelen overleed. De politie acht opzet uitgesloten en zal dan ook geen vervolging instellen tegen de jongeman, die de heer Stevens de noodlottige duw gaf. Op weg naar huis stapte de heer Stevens even bij de friteskraam binnen om wat te eten. Daar geraakte hij aan het kibbelen met enkele jongelui uit Belfeld en Reuver over het al of niet dragen van lange haren. Plotseling rende de heer Stevens naar buiten en liep tegen J. V. D. op, die hem in een reflex een duw gaf. De i heer Stevens sloeg met zijn achterhoofd i op de weg en was meteen bewuste- j _«r De Indonesische cultureel attache, drs. |Pt Setaadi. de eerste en enige, die een cadeau-exemplaar van „Gescheurd" gis- toren op Schiphol ontving, onderstreepte jto verbondenheid van de scholieren met Jet Indonesische project daarom terecht. zoals de 19-jarige Benny Kerstens Jit Amsterdam, initiatiefneemster van Jeze aktie benadrukte: „niemand is er toe verplicht maar ik hoop, dat zoveel "lensen het boekje kopen, dat het in 'eeordtijd uitverkocht is. (giro 24.39.67 •".S.u.-Amersfoort. 4,plus 1. ferzendkosten). De Nederlandse Schoolpers Unie '"•S.U.) heeft in „Gescheurd" een aantal '■'«halen en tekeningen uit de Neder- 'iadse schoolbladen geknipt („Ge beurd"). die de Unie het meest ge jokt achtte voor deze speciale bundel. e! is aldus het woord „een poging een •«■ld te geven van datgene wat de Ne- «dandse Schoolpers en dus onder Nederlandse scholieren leeft". Met >s extra doel het Unicefgezondheidspro- in Indonesië te steunen. vindt men in „Gescheurd" terug: "«jakkte van Ray van Avee, uit V.C.L.-Nieuws Den Haag over het des tijds geruchtmakende Rode Boekje voor scholieren. Een niet mis te verstane reactie. Verder uit „Emoi" van Hugo Klooster, Den Haag, een verhaal over de middeleeuwen en het heden met het rake begin: „Wij mensen gaan te ver". Van Tony, Den Haag, selecteerde de N.S.U. uit het blad „Adelaar" twee ge dichten en verder uit „LU'entrements", Den Haag, van niet genoemde auteurs eveneens enkele gedichten. Frank Kuyk uit Den-Haag schreef destijds in „Huge noot" een groot stuk uitstekend proza: „Een zomernacht, twee jaar geleden" Dit verhaal is in zijn geheel (en terecht) in de bloemlezing van de N.S.U. opgeno men. evenals trouwens „Waterspel". dat Eli Va (schuilnaam?) uit Voorschoten in „Reveille" schreef. Helaas is de bron van een aantal bijdragen niet vermeld, wel de namen, van de schrijvers en schrijfsters. Bekend is. dat in schoolbladen meer malen voortreffelijke verhalen en ge dichten verschijnen. „Gescheurd" geeft daarvan een doorsnee, een uitstekende doorsnee overigens. (Van verslaggevers) BAARLE-NASSAU In Baarle-Nas sau is gisteren een voor Nederland en wellicht zelfs voor de gehele Benelux recreatieve voorziening geopend, name lijk in het feit dat hier sprake is van een coöperatie. De mensen die hier stukjes grond kopen om daarop een bungalow of „living-van" neer te zetten, worden automatisch lid .van de coöpera tie, die de gemeenschappelijke voorzie ningen, zoals wegen, zwembaden, sauna, midget goif en tennisbanen beheert en onderhoudt. De kavels variëren in oppervlakte van 1250 tot ongeveer 1,000 m2, en rekening houdende met het feit dat de grondprijs 40 gulden per vierkante meter bedraagt (hiervoor koopt men overigens niet alleen hel eigen stukje grond maar ook zit in deze prijs een bepaalde bijdrage in de kosten van de algemene voorzieningen) is men aan grond alleen al minstens 10.000 gulden kwijt. De heer A. Verheven, voorzitter van de coöperatie, die de fraaie naam van ,.La Seigneurie de Chalons" draagt, meent dat gezien de eisen die men aan de bebouwing op dit terrein stelt, een bungalowtje toch minstens zo'n ruim 12.000 gulden kost. De bewoners van dit park kunnen er zeker van zijn dat ze niet ongewild lastig gevallen zullen worden. Bezoekers wor den slechts toegelaten wanneer ze dooi de bewoners zelf zijn uitgenodigd. Overi gens ziet het gedeeltelijk van het park dat aangelegd is. er heel fraai uit. Aan de aankleding is heel wat zorg besteed. Het aanwezige natuurschoon heeft men zoveel mogelijk met rust gelaten. Het gehele terrein heeft een oppervlakte van 30 ha. Hierin kunnen ongeveer 400 ka vels voor de bouw van bungalows of het plaatsen van grote stacaravans worden uitgezet. 20 ha zijn nu al bouwrijp ge maakt, zodat er ongeveer 275 kavels be schikbaar zijn. Hiervan zijn er nu al on geveer 100 verkocht. In het najaar gaat men beginnen met het bouwrijp maken van het restant. Inmiddels zijn er in het park al enkele tientallen bungalows gebouwd of in aan bouw. Hoewel men in principe voor alle soorten bungalows bouwvergunning kan krijgen, wordt wel uitdrukkelijk gezegd dat er in dit gebied geen „directie keten" of „duizenkooien" dienen te ko men. Alles moet in stijl blijven. In dit opzicht kan bijvoorbeeld ook niet zon der meer een bungolow of caravan op dit terrein worden verhuurd. De huur ders moeten namelijk worden geaccep teerd door een soort ballotagecommissie bestaande uit de voorzitter van de co- operatie en de mensen die links en rechts van de te verhuren bungalow of caravan wonen. KLM-routes over de noordpool en via Zuid-oost-Azië. In 1951 opende de KLM een wekelijkse dienst van Amsterdam via Manila op Tokio. De toen in gebruik zijnde Lockheedtoestellen legden dc 16.000 km af in 64 uur. Tegenwoordig duurt een vlucht op dezelfde lijn (per DC-8) altijd nog 26 uur. Aanzienlijk korter kan het sinds 1958 over de noordpool: met slechts één tussen landing (in Anchorage op Alaska) worden de 12.800 km afgelegd in achttien uur. Onderhandelingen met de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot hebben begin dit jaar tot resultaat gehad, dat AmsterdamTokio nu in een practisch „rechte lijn" gevlogen kan worden. De afstand is gereduceerd tot circa 10.000 km, terwijl er slechts één tussenlanding wordt gemaakt, namelijk in Moskou. In totaal vliegt de KLM nu over deze drie routes vijfmaal per week op Tokio vice De met Aeroflot getroffen overeen komst houdt onder meer in, dat het eerste jaar gebruik zou worden ge maakt van Russisch materiaal en van een Russische cockpitbemanning. De be diening aan boord wordt verzorgd door KLM-personeel. Deze eerste Nederlands- Russische samenwerking-in-de-lucht zal inderdaad maar een jaar duren, want in april volgend jaar (of misschien eerder) gaat de KLM op de Siberiëroutc eigen materiaal inzetten. De gehuurde Iljoesjin-62. waarmee AmsterdamTokio nu wordt gevlogen, is qua capaciteit enigszins met de DC-8- 50 vergelijkbaar (140 passagiers), maar het comfort blijft wel iets onder de „Westerse" maat. Dat maalde bij de openingsvlucht MoskouTokio (vlieg- tijd negen uur en drie kwartier) tot een vrij zware „bevalling". Het bijzondere aan dit gedeelte van de vlucht was echter de „Siberische nacht", waarin dc zon vanwege de nabijheid van dc Noordpool en de vlieghoogte van 11.000 meter helemaal niet onderging, maai als een rode vuurbal vlak boven de horizon bleef hangen. AmsterdamTokio v.v. is vooral als „zakenreis" één van de best be zette lijndiensten van het KLM-net. Tot dusver zijn practisch alle vluchten over Siberië volgeboekt geweest. De KLM heeft speciaal voor deze route zestien bemanningen van telkens zeven man cabinepersoneel opgeleid. De Russische gezagvoerder, ..commodit" Alexej Sjo- ckalin (48), verklaarde onderweg: „De samenwerking met de Nederlandse be manning is zeer goed. Wij verstaan ons uitstekend. Van mij mocht het best zo blijven". Verder wilde de zer vriende lijke Rus overigens niet op dit stukje „Oost-West-verhouding" ingaan. Ook dc vijf andere mannen in de cockpit hielden zich aan de zwijgzame kant. De reactie van een Nederlandse stewardess: „Het zijn zeer aardige lui en erg bekwame vliegers, maar buiten het werk hebben wij geen contact met hen". Een interessante bijzonderheid is wel licht nog, dat de deur met de cockpit in het begin tijdens de vlucht gesloten moest blijven, omdat de Russische voor schriften slechts een minimaal contact met het Nederlands cabinepersoneel toe lieten. Later is men daar echter van af gestapt: „Wij praten met elkaar", aldus gezagvoerder Sjockalin.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11