mening Binnenstad van Leiden moet spoedig weer leefbaar zijn Slotavond Avondvierdaagse Directeur L. van Rooijen van n.v. Stadsherstel. Eerste project: restauratie Latijnse school Goedkoop Amerikaans koorconcert LEIDSE AGENDA GLIBBERRIJM Noordwijks jongetje aan verdrinking ontsnapt Banketcentrale Van den Oord in bioscopen in LEIDEN LEIDSE COURANT L. J- VAN FOOYEN waarnemend directeur, maar als het goed gaat LEIDEN. Wanneer je door de redactie wordt gevraagd om een concert bij te gaan wonen van een Amerikaans koor, is dat gewoon lijk een niet onaangename op dracht- Je krijgt dan in de meeste gevallen uiterst gemaniereerde koorzang te horen, beginnend met oude muziek via de romantiek tot de folksongs toe: perfect maar Met die stemming ben ik gister- de Schouwburg ge- avond naar de Schouwburg ge- i nieuwbouw, nersti gaan om in deze voor ,de .pniziek de architectuur. Hf waf- vreemde ruimte cte *,,Nè\v van de binnenst ai waf-vreemde beluisteren van director Jon de Revere. Het auditorium van de (41) studenten beloofde qua aantal al geen in spirerende voorgrond te worden, de muziek, die dat kleine audito rium te verwerken kreeg, was er dan ook naar- Een hikstapsprong door de muziekliteratuur, mét veel losse valse flodders en op de piano begeleid en anderhalf uur lang zonder afwisseling over onze hoofden heengezaaid, maakte de avond nu niet bepaald tot een muzisch hoogtepunt van ons con certseizoen- Ik kan me nu goed voorstellen, waarom het Concert gebouworkest altijd zo enthousiast in de Verenigde Staten wordt ont vangen- Wanneer een universitair koor uit New York zulke laag bij de grondse muziek komt presen teren in het toch niet zo erg ver wende Europa, rijzen de haren je te bergen. Was er dan helemaal geen licht punt? Ja, toch wel één: de tweede dirigent weet het kpor meer te inspireren dan de grote leider zelf; hij kan ook beter begeleiden dan de eigenlijke begeleider, die op zijn beurt een paar soli ten gehore bracht, waar de honden geen brood van lusten. Al met al treurig, dat we zoiets voorgelepeld kregen. Inzameling voor slachtoffers cholera-epidemie LEIDEN Morgenavond, zondag 13 i juni, zal de Stadsgehoorzaal van 7 tot 10 uur geopend zijn in verband met de actie die morgen via de televisie (de uitzending begint om half 9) gevoerd wordt om het Ned. Rode Kruis in staat te stellen medicijnen te kopen voor de slachtoffers van de cholera-epidemie on der de West-Pakistani. Vanaf 7 tot 10 uur zullen verpleegsters in de Stadsge hoorzaal het geld m ontvangst nemen. Men is ook graag bereid uw geld te ko men halen. Men kan dan bellen tus sen 19 en 22 uur telefoon 31704 - 26421. LEIDEN Na langdurige voorbe reidingen werd gistermiddag de stich- tingsacte gepasseerd van de „N.V. Leid- se .Maatschappij tot Stadsherstel". Daar mee heeft de burgery een wapen in het veld gebracht oni de verpaupering te keren waarvan de historische binnen stad van Leiden de laatste jaren - slo pend langzaam maar duidelijk waar neembaar - het slachtoffer werd. Leiden moet weer een gezellige woon stad worden. En dat moet mogelijk zijn op de koers, die de statuten - vertaald in gangbaar Nederlands - aangeven: „We willen, vooral op die plaatsen waar de stedelijke ontwikkelingen woon- of bedrijfsruimten in gevaar brengen die voor het historisch stadsgezicht karak teristiek zijn. huizen restaureren. Door die restauratie verbeteren de huizen nafkr de eisen des tijds En mochten er in zo'n bedreigde omgeving al panden zijn afgebroken, dan willen we die zelfs herbouwen om liet verband in de om- gering te herstellen." De heer L. J. van Rooijen, (waarne mend directeur van de juist opge richte N.V. heeft weinig aan die koers toe te voegen: „De statuten maken wel duidelijk, in welke richting we werken. Ik geloof dat je in de binnenstad weer wat groen en leefbaarheid moet brengen. Nadere plannen hebben we nog niet. Dat wil zeggen: we zijn van mening dat je meteen een gedeelte mogt aan pakken. Dat je niet moet denken aan het herstel van één pandje maar aan dat van een heel blok Dan ziet de burgerij ook resultaat. Daarom hebben we bij de gemeente het herstel van de Latijnse school als eerste project aangevraagd. De Latjjnse school is niet voor bewoning geschikt: ze omvat een stuk of tiep gro te lokalen Maar er is een rectorswoning bij. enkele pandjes in hel achterliggende terrein langs de Schoolsteeg en de aan grenzende panden aan de I-oekhorst- straat plus het stuk waar Mathesis ge staan heeft. En dat is een knelpunt. Het is in feite een voorbeeld van de „reconstructie" die we ons in het kader van het stadsherstel ook ten doel stel len en die in feite vaak zeggen wil: Nieuwbouw, herstel met de nadruk op niet de bedoeling itad iets doöds of een De binnenstad moet er een woonfunctie krijgen en onderdak bieden aan de klei ne handel en ambacht. Het herstel van een heel stadsdeel ineens is niet alleen een middel om de burgerij van Leiden bij hei karwei te betrekken. Het is nodig om de samen hang met de omgeving te bewaren. Daarom zegt de heer Van Rooijen: „Een pand is voor restauratie alleen maar van belang, als het aanzien 'geeft aan de straat. Het heeft geen zin om iets te restaureren en de omgeving te vergeten. Als je. iets herstelt en er vlak naast wordt een ander gebouw afgebroken, dan werk je voor niets. We willen daar om geen concurrentie maar samenspel, zowel met de gemeente Leiden, de stich ting Leidse Studenten Huisvesting, de stichting Werkende Jongeren als met ..De Leidse Hofjes". Ieder draagt zijn eigen verantwoordelijkheid. Dan kunnen we toch afspraken maken voor de toe komst?" Restauratie steunt voor een groot deel op het subsidie door Rijk, provincie en gemeente. Maar Leiden heeft nog geen lijst van beschermde stadsgezichten. Is dat niet van invloed op de geldelijke steun aan de werkwijze van Stadsher stel? „Er is geen lijst van beschermde stads gezichten maar de Rijksdienst voor Mo numentenzorg handelt er wel naar: de Monumentenwet is er toch En ook Leiden wil wel bestemmingsplannen maken, waarin met de stadsgezichten rekening gehouden wordt. Economisch gezien, kunnen in zo'n „blok" de grote panden de kleine com penseren: door het een te doen, wordt het mogelijk, het andere meteen te rea liseren, dat heeft m(jn werk voor Stu dentenhuisvesting wel geleerd. Natuur lijk streven we naar het haalbare. We ZATERDAG 12 JUNI 1971L ZATERDAG 12 JUNI: Kreatief Sentrum. Rommelmarkt, open huis. Aanvang 10.00 uur. Neder landse les gastarbeiders, aanvang 14.00 uur. Integratiefeest. Aanvang 21.001 Torenflat Lijtwcg Ocgstgeesl. Ont-1 hulling van beeldhouwwerk „De Fo rens" van Th. van der Nahmer. Aan vang 11.00 uur. MAANDAG 14 JUNI Persant Snoepweg Leiderdorp. Vlag in lop bij nieuwbouw St.-Elisabeth Zieken huis. Aanvang 16.00 uur. Kreatief Sentrum, Breestraal 66- —I Discussieavond over het onderwijs. Spre-| ker is de heer C. Reijngoud, medewerker aan de Vrije School te Leiden; aanvang) 20.00 uur. Culturele agenda Leiden Kasteel „Duivenvoorde": Tel. 01717- 3752, 15-6 ,.Een galante zomeravond" te geven door het Nederlands solisten ensemble. Artistieke leiding Chris Ver hoog, 8.30 uur. 's Avonds om 7.15 uur precies rondleiding door het kasteel (f 2 PP) TENTOONSTELLINGEN: j Galerie 'I Duivenhuys: Tel.: 26513, to! Voorjaarstentoonstelling metl schilderijen van Berserie. Ver Hakkaart Will Tweehuysen, Dozen van Letia de Haas. Galerie van der Vlist: Tel. 22806, tot lo-6, Voorjaarstentoonstelling. Galerie Heuff: tot 30-6. Tentoonstelling van werken van Sierk Schroder (tel. 01751-2185). Galerie Walenkamp: Tel. 23888, tot eind NOORDWIJK Gistermorgen om- i doktersadvies is de jeugdige drenkeling j 'un' Dolle-Mina-Actie. streeks twaalf uur viel de vijf jaar oude I daarop naar het Elizabethziekenhuis te 1 Sted. Museum de Lakenhal: Tel. 44044, Patrick Vink uit de Van Struyckstraat Leiden overgebracht. Een van de dok- to^ 18-7, Hedendaagse Belgische con té Noordwijk bij het spelen in het waetr i toren van dit ziekenhuis deelde later op structieve vormgeving, langs de Northgodreef. Kinderen uit de de dag mede dat Patrick het goed j RiJksmuse buurt zagen hem drijven en waarschuw- maakte. Hij complimenteerde de redders den de moeder. Op haar hulpgeroep Er zijn dees week in Leidens raad weer heel wat zaken doorgepraat. Maar tussen veel gehakketak was er ook tijd voor feestgebak. De burgemeester was die dag juist een kwarteeuw getrouwd. De raad trok zich daar niks van aan. In plaats van vroeg naar huis te gaan (het stadsbestier gaat altijd voor) zaagden de leden dapper door. De burgemeester was die dag juist een kwarteeuw getrouwd. Voor dansen met de bruid geen kans. De raad had als een holle hans, die bij Jan Klaassen is te gast, liever een eigen poppenkast. Maar burgemeester was die dag juist een kwarteeuw getrouwd. Een nieuwe vorm van raadsfatsoen moest het als feestgeschenk dus doen. Maar pakweg Meester Roel in 't Veld is toch op courtoisie gesteld? De burgemeester was die dag juist een kwarteeuw getrouwd. snelden enkele mannen toe, die op nabij gelegen bouwwerk bezig waren. De heer A- van Duijn sprong te water en bracht het reeds bewusteloze ventje op de wal. Inmiddels was ook de heer Deurman. eveneens wonende aan de Van Struyck straat. ter plaatse gekomen. Deze paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling op de kleuter toe. waarna een gearri veerde politiepatrouille met een zuur stofkoffer zorgde voor toediening van zuurstof- Na enige tijd gelukte het de levensgeesten weer op te wekken. Op Latijnse schooleerst restaureren, gegadigden zijn er altijd voor zo'n gebouw. te houden. Hij kan het bestuur boven dien attent maken op bepaalde aspecten 1 op het gebied van belegging, waardering van panden, van restauratietechniek eD doelmatigheid in de stedebouwkundige planning." En, tot slot, over zyn eigen functie: „Ik hoop en vertrouw op mede werking van gemeentelijke instanties, va* provincie en rijk. Die is al eyen onmisbaar als hun financiële bijstand, willen we op afzienbare termijn de stad werkelijk kunnen verbeteren. Ik ben voorlopig directeur. Maar ik moet het direteuiochap echt neerleggen als het een miljoenenbedrijf wordt. En als het goed loopt gebeurt dat ook. kunnen alleen maar commerciële zaken aanpakken. Want we beogen wel geen winst, maar we zullen toch ééns iets aan de aandeelhouders moeten uitkeren De vennootschap heeft de zuiver prak tische taak om binnen de gegeveD mo gelijkheden haar werk te doen. Dat houdt dus in, dat ze zich niet politiek zal opstellen in een kwestie als die van het „Witte Singelplan". We blijven 'een ideaal nastreven, zij het niet zo militant als een Bond „Heemschut". Natuurlijk aouden Ave -wel bezwaar aan tekenen wanneer we een project restau reren en een ander wil er precies tegen over een of andere torenflat gaan bou wen. Maar dan handelen we als iedere andere bezwaarde." ..Er is nog geen officiële offerte gedaan van obligaties Stadsherstel. Maar bin nenkort komt er een folder uit, waarin de burgerij uitvoerig inlichtingen wor den verstrekt. Het is echt de bedoeling te restaureren voor de burgerbewoning - dit om misverstanden te voorkomen, die zouden kunnen voortvloeien uit mijn functie als technisch directeur van Stu- dentenhuisvesting. Het heeft nu nog geen zin om zich VOORSCHOTEN De Avondvier- j als bewoner op te geven, voor een pand. daagse in Voorschoten georganiseerd dat wij gaan restaureren door de w.s.v. SVLV is een dubbel feest j Toch rekenen we op de actieve be- geworden. Het record aantal deelnemers langstelling uit breede lagen van de van 750 zorgde voor een groots gebeu- Leidse burgerij. Wellicht zal een van de ren «-n daarnaast was de uitreiking van de Raad van Advies zijn. de bijzondere medaille ter gelegenheid an de 25ste deelname aan de avond vierdaagse aan de heer G. Boshuizen uit Leiden. De wandelaars werden op het laatste gedeelte van de tocht opgewacht door de harmonievereniging Laurentius Ouders en bekenden gaven alle wande laars een bos bloemen en deze bloemen zorgden met de muziek voor een bijzon- I der feestelijk besluit, dat kwam in het j Cultureel Centrum. De medailles werden uitgereikt. 395 kruisjes aan lopers voor de eerste maal de overigen kregen de bekende nummertjes het vierdaagse kruis. Rectificatie In het overlijdensbericht var CORNELIA VAN DER LANS van vrijdag 11 juni 1971 is abusie velijk de tijd van het Rozenkrans gebed vergeten te plaatsen, dit moet echter zijn zaterdagavond te 20.00 uur. Volkenkunde: Tel. 32641, „Tiderida", van Eskimo tot in het bijzonder ook de heer Deur- proen'ander. Tentoonstelling man. daar aan hun resoluut optreden I ]cven en bedrijf van een Oost-Groen- het ventje het leven had te danken. Dépendance raadhuis vergt nog 20 mille OEGSTGEEST Het gemeentehuis van Oegstgeest krijgt een dependance in het pand Wilhelminapark 21. Voor aankoop en verbouwing verleende de raad een krediet van f 160.000. Daarin waren niet begrepen de -kosten voor eerste inrichting, die geraamd werden op ongeveer f 10.000. Voor de\ aankoop is een bedrag nodig van f 72.000. Voor de verbouwing blijft dan over f88.000 B. en W- stellen de raad nu voor, ten L behoeve van de inrichting van het pand I markt, beschikbaar te stellen een- bedrag van Nieuw f 22.325. t.w. voor stoffering f 10 285.' Voor meubilair f7.927 en voor kantoor- machines f 2.913. Dit totaalbedrag dient te worden vermeerderd met f 1200 we gens onvoorziene uitgaven en diverse, wartoe kleine kantoorbehoeften gere- kend worden. landse samenleving gedurende wen tot op de dag van vanadaag. Nederlands Legermuseum: Tel. 34241, Schilderijen en tekeningen van Jacob van Gheyn tot eind augustus met di projectie over uniformen en wapens i de 17de eeuw Bovendien is er ei nieuwe zaal geopend van allerlei ge bruiksvoorwerpen tot de 12e eeuw. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: 01711-3511, tot 26-6. Expositie van de be- wonwers van het zeehospitium te Kal- wijk. Groep Lutz exposeert „Grafiek in Dir ges" Vrouwensteeg 12 te Leiden, tot 1 P.D. Stikkelorum exposeert aquarellol en pentekeningen in het Waaggeboui op de Aalmarkt. Vanaf 9 tot en me juni, dagelijks 8.30 uur - 17.30 Zaterdag 9.00 - 17.00 uu. Grocnoordhal: Iedere vrijdag tot 11.30 uur veemarkt. 17-6: InschrijvM voor 3 oktober kermis. Markten: wo. 8-17 uur kleine waren - bloemenmarkt, Nieuwe Rijn. za. 8-1 Hooglandse Kerkkracht \T Rijn. L Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis, dagelijks p dinsdag van 19.00-19.45 uur; dinsdag o.00-14.00 uur; zaterdag en zondag behalX i SUN Op ^dinsdag^is Agenda Kreatief Sentrum Leiden Maandag 146, 8 uur: Gesprekscen- trum; onderw. De vrije school. Project groep geluid, bijeenkomst Dolle Mi- Dinsdag 15-6, half 8: Informatie avond. Projectgroep muziek. Projectgroep schilderen. Projectgroep zeefdrukken. Woensdag 16-6, 8 uur: „MIKS" sociëteit voor homofiele jongeren. Donderdag 17-6. 8 uur: Projectgroep wandkleden maken. Projectgroep mu- Vrijdag 13*6. 8 uur: Cineclub film: Butch Cassidy and the Sundance Kid. Sociëteit voor gastarbeiders. Vergade ring comité woningnood. Zaterdag 19-6: 10 uur, Rommelmarkt; 2 uur, Nederlandse les gastarbeiders; 10 uur 's avonds. Integratie feest „Flikkers voor Vietnam". Dankbaar voor alles wat zij voor mij betekend heeft, deel ik u mede dat plotseling van mij is heen gegaan mijn lieve en zorgzame WILHELMINA ANNA DAMEN echtgenote van NICOLAAS PETRUS VAN RIEK nog voorzien van de zalving der Op de leeftijd van bijna 80 jaar N. P. VAN RIEK LISSE, 11 juni 1971. Heereweg 275. De H. Eucharistieviering voor haar zielerust zal plaatsvinden op dins dag 15 juni a.s. des voormiddgas 10 uur in de kapel van het r.-k bejaardencentrum, Heereweg 275. Lisse, waarna begrafenis in het familiegraf op het kerkhof van dc SL Agathaparochie. Maandagavond om 7 uur avond mis voor de overledene in genoem de kapel. die belangstelling voortdurend levend Geslaagd raket experiment van universiteit LEIDEN Enige leden van de werk groep Kosmische Straling b(j de Leidse Universiteit zyn dezer dagen terug gekeerd van de lancering van een raket basis op Kauai (Hawai) af van een tweetrapsraket met wetenschappelijke instrumenten voor de waarneming van zachte röntgenstraling uit de melkweg. Het instrumentarium werd door de werkgroep aan de Leidse universiteit ge bouwd in samenwerking met de univer siteit van Nagoya .in Japan, Diverse onderdelen weiden in Leiden tot een geheel samengevoegd en getest, o.a. in de Noordoostpolder bij het Nederlandse lucht- en ruimtevaart laboratorium. De raket van het tvpe Nike- Tomahawk, waarmee de apparatuur werd gelanceerd, was van Amerikaanse make lij en werd voor dit doel aangekocht. De NASA verleende medewerking voor het verkrijgen van de eerste trap. den Oord N.V. in Katwijk officieel ge- irkrygen van de eerste trap. opend. De opening werd verricht door Tijdens de vlucht van de rakel, du- m(.vr Gardeniers kameriid en ,id voor n hoogte bereikte van 206 kdometei dl> commissie van niiddenstandszakc. functioneerden alle systemen naar w Er werd een grote hoeveelheid gegevens verkregen over röntgenstraling uit onze melkweg. De gegevens zullen in Leiden worden uitgewerkt. Pater krekelberp, Hoe vele misdadigers worden en wer den vrijgesproken! „wegens gebrek aan bewijs" zogenaamd. Dat het publiek er verbaasd van staat: In zo'n zaak, als die van pater Krekelberg wordt naar de hoge heren menen goed aangepakt door onze pater te beschul digen en hem bote op te leggen. Schan de. kinderachtig, hoe kunnen wij tegen het gerecht blijven opzien? De sex- boetieks verrijzen steeds meer. en 'kin deren staan er voor te kijken, pracht- opvoeding! De heren van het gerechts hof moesten zélf opgevoed worden, om te weten wat redelijk en onredelijk is. De banketcentrale is revestigd Katwijkse industrie abied het Heen. Het betekent de zesde verhuizing van het bedrijf in 20 jaar. Het laatst stond het bedrijf van de heer Van den Oord in Voorschoten waar men in 1968 een nieuwe vestiging had betrokken. De omzet is in de laatste twee jaar echter mei 250'r toegenomen en de capaciteit in Voorschoten was niet voldoende om deze stijging te kunnen verwerken. Het bedrijf m Katwijk heeft een oppervlakte van 3000 vierkante meter. Het hele ge bouw is voorzien van air-condition, ter wijl het ook mogelijk is de vochtigheid per magazijn te regelen. Dankzij een efficiënte indeling van de magazijnen kunnen er zes wagens tegelijk geladen worden. De vriescel is vergroot en heeft nu een inhoud van 60 kubieke meter. Het bedrijf werd gebouwd in nauwelijks vijf maanden. De erevoorziter van de Zuidhollandse Wandelsportbond, de heer Denekamp, speldt de jubilerende deelnemer Bos huizen het bijzondere kruis op- Naast deze mevrouw Boshuizen. i^Glrl" (18) Dag. 2.31 (18) prolongatie. Dag. 2.30 7 9.15 "u. Zo REX~: ..Butch'Cassidy and the Sundance Kid" (14). Reprise. Dag. 2.30 7 9.15 u Zondag 2.30 4.30 7 en 9.15 u. Nachtv (Vr.-za. 23.30 u.) „Slavin" (18). I.UXOR: „Catch-22" (18) Droloneattc Dag. r MM 1 ALMELO/NIJVERDAL Zeven werk- temers van NUverdal/Ten Cate vertrek- ten over enige tijd voor een verblijf van icn jaar naar Indonesië. bij Djokjakarta op midden-Java is ge bouwd met steun van de Indonesische en Nederlandse regering, te assisteren bij de fabrikage van Cambric fijnweefsel voor de batikindustrie. Zes van de zeven Nijverdal-Ten Cate- werknemers nemen hun gezinnen mee. Voetbaltoernooi Leidse clubhuizen LEIDEN. De kampioenen van het voetbaltoernooi van de Leidse club huizen zijn gewordert: in de binnenstad: 'T Volkshuis en de Sperwers, in de afd- Zuidwest: de Tamboerijn en de Klinker en in Leiden-Noord werd het Honk in alle afdelingen kampioen. De finales hebben plaats in het Jeugd dorp in Zuidwest. In de groep van zes tot en met acht jaar werd de strijd uit gevochten tussen het Honk en de Tam boerijn, wadrbij het Honk zich kam pioen mocht noemen, daar zij beter penalty's konden nemen dan hun tegen standers van de Tamboerijn- Bij de negen- tot en met elfjarigen werd de Tamboerijn eerste en het Honk tweede, daar zij duidelijk de snelle rechtsbuiten Ron Teske miste en als derde de Sper wers. Bij de twaalf- tot en met veertien jarigen werd de uitslag: 1. Het Honk (ongeslagen); 2. De Klinker en 3. De Sperwer. In de eindstrijd van de voetballers van vijftien jaar en ouder laaiden de emoties soms hoog op. dóch coach Prins wist de gemoederen tussen het Volkshuis en het Honk weer wat tot bedaren te brengen. De einduitslag werd tenslotte: 1. Het Volkshuis (door een beter doel- gemiddelde); 2. Het Honk en 3. dc Tam boerijn. 3 tot half S| iderenwoensdaf :ondag van half n tbc-afdellng k Burgerlijke stands LEIDEN Gebore Pikaar en J. Rottevei ••an J. A. de Rapper C. Looijestijn, 81 ja; Jaar; C. C. Dekkei Gehuwd; H. R. Kleboth Ifill

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4