GOEDKOOP WEG WEZEN MET NBBS MINIA TOUR EN MET TENTJE DE DEENSE BOER OP TIVOLI BLIJFT UNIEK PRETPARK Duurste auto gaat naar de maan NIEUWE ANWB- REISGIDS ZATERDAG 12 JUNI 1971 Studerenden kunnen op een koopje met vakantie Vierentwintig jaar geleden werd de bescheiden basis ge legd voor een „non-profit"-or- ganisatie. die nu hard op weg is om uit te groeien tot één van de grootste vakantie-pro motoren van Nederland. De naam: NBBS, afkorting van Nederlands Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkin gen. Dit bureau weefde in vier decennia een dicht web van vakantiebestemmingen over de gehele wereld, dat honderd duizenden reislustige jonge ren moeiteloos ving. Ofschoon er In die jaren wel eens reizigers in Barcelona arriveerden, hoewel ze maar tot Brussel geboekt hadden, zag het NBBS toch steeds va ker kans het taaie ongerief uit te bannen. En dat ondanks het feit, dat het bureau gerund wordt door een steeds wisse- WEGWEZEN ONDER REDACTIE VAN LEO THURING lend team van onbezoldigde studenten, die zich „full time" inzetten voor hun hobby, het eigen reisbureau, dat exclusief bestemd is voor studenten. Onder dat „student" wordt verstaan: ieder tussen 16 en 30 jaar, die kan aantonen een volledige, niet betaalde dagop leiding te volgen, die langer dan 6 maanden duurt. Dus alle middelbare scholieren vanaf 16 jaar, HBO en WO-studen- ten. Afgestudeerden mogen met 't NBBS mee tot het eind van het jaar, waarin zij afstu deerden. Niet-studenten tussen 16 en 21 jaar mogen wel van de NBBS-treinen gebruik ma zen, die men voor de vakan tiegunsten vraagt. Toppers sinds jaar en dag zijn bijvoor beeld de vliegreizen naar Lon den en Parijs, die in het hoog seizoen elke dag enkele malen worden uitgevoerd. Dat scheelt de studenten vele banknoten in vergelijking met de IATA- tarieven. En wat denkt u van een retourtje New York voor 573 gulden. Daar zou je bijna weer voor gaan studeren. Nog een paar financiële trek- kertjes van het NBBS: 14- daagse vliegreis Schiphol-Ma- laga v.v. met verblijf in een pension in Nerja voor nog geen 400 gulden, een winter weekend in Parijs 87 gulden (goed je hebt er nou niks aan, weet), Vliegreis Tunesië, hoog seizoen 599 gulden, apparte menten in het Spaanse Blanes voor 635 gulden, 14 dagen Joego-Slavië 420 gulden, re tourtje Londen 141 gulden, 18 dagen te paard door Polen 468 gulden, 15 dagen Rusland per trein 679 gulden, per vliegtuig 785 gulden, educatief retourtje Bangkok 1810 gulden (dat be tekent een reductie van 50 procent). Het hoofdkantoor van het NBBS is in Leiden, Rapenburg 6. telefoon 01710-43941. Inlich tingen en een door cartoonist krankzinnig geïllustreerde reisgids kunt u ook krijgen aan het adres Burgemeester Patijnlaan 47 in Den Haag, telefoon 070-632797. Op de hippische toer In het Oostenrijkse Feldkirch kan men dit jaar zijn vakantie ook op de rug van een paard doorbrengen. Er worden arrangementen aangeboden vanaf 1000 Schilling voor 7 dagen verblijf met paardrijden. Rijschool „Am Wünstnerhof" geeft de rijlessen en heeft daarvoor een ideaal terrein beschikbaar. Er worden ook tochten gemaakt door de omgeving. Als u dezer dagen toevallig toch in Spanje bent, dan heeft het zeker zin als u dan gelijk een paar filmpjes vol schiet met doorkijkjes op het Spaanse leven. Als dan achteraf blijkt, dat het nog niet eens zo gek is, kunt u er een gooi mee doen naar één van de prij zen in het concours „Spanje gezien door buitenlandse toeristen", dat door het Spaanse ministerie van Informatie en Toerisme gehouden wordt. De films, 8 mm, 8 super of 16 mm moeten in kleur en voorzien van ge luid in 1970 en of 1971 zijn opgeno men. De inzendingen moeten worden gestuurd naar (houdt u vast): Director General de Promocion del Turismo, para el concurso: Espana vista por los turistas extranjeros, Avenida del Ge- neralisimo 39, Madrid-16, Spanje. De prijzen bestaan uit 15- en 7-daagse reizen langs Spaanse paradores. Klein addertje onder het dorre Spaanse gras: als u niet in de prijzen valt komen de verzendkosten voor uw ei gen rekening. En dat in een land, waar alles franco gaat. Duitsland zet u goedkoop op het spoor De Westduitse Spoorwegen (Deutsche Bundesbahn) hebben voor deze zomer enkele financiële meevallers voor va kantiegangers. Wie tussen 8 juni en 16 september in Duitsland op vakantie gaat en bereid is op dinsdag, woens dag of donderdag te reizen, krijgt op zijn treinbiljet een reductie van 30 procent. De terugreis met deze goed kope biljetten kan pas acht dagen nadat de heenreis werd gemaakt wor den ondernomen. Aan vrouwelijke reizigers boven de 60 en mannen bo ven de 65 worden prijsverlagingen van 50 procent gegeven voor retour- kaarten in de periode van 21 septem ber tot 28 oktober. Ook hier gelden dezelfde voorwaarden als bij de ande re goedkopere reisbiljetten. Engels paspoort voor goedkope treinreizen Tussen 1 mei en 31 oktober van dit jaar kan men voor f97,90 een Britrail Pass kopen, waarmee men gedurende 8 dagen onbeperkt 2e klas per trein kan reizen op de 20.000 kilometer lange Britse spoorlijnen. Voor kinde ren geldt halve prijs. De pas is ook geldig voor de bootdiensten naar het eiland Wight en op het Meer van Windemere. i Denemarken is „kamperen bij de oer" hard op weg een toeristische estseller te worden. Het eiland Mors het Limfjord in Noord-Jutland had t Europese primeur van deze nieuwe an vakantievieren, die prompt ons eigen land navolgers vond. Üïfcver het eiland Mors verspreid zijn ruim 60 kleine boerderijcampings ingericht. Ze zijn speciaal bedoeld r de fanatieke rustzoeker. Het kom- is van zeer redelijk tot heel goed het voordeel boven de doorsnee camping is, dat de kampeerder, die de „boer" opgaat hooguit niet struikelt over de tentharingen van duizenden anderen. Het is een knusse van recreëren, die in geen enkele kampeergids op dit ondermaanse ver meld staat. Alleen het Deens Ver keersbureau in Amsterdam, Keizers gracht 516, telefoon 020-226717 is in staat om een tipje van deze agrari sche sluier op te lichten. Wat Mors betreft: het is het grootste eiland in het Limfjord (363 km2) en het telt 28.0W) inwoners. Mors is een ideaal oordvwr zeilers en vissers, voor rust- loekers dauwtrappers. Het wereldberoemde pretpark Tivoli in het hart van Kopenhagen heeft vorig jaar tijdens de 137 openingsda gen tussen mei en half september ruim 4,Z miljoen bezoekers getrokken. Dat was 1 procent meer dan het jaar daarvoor en in elk geval weer nage noeg zoveel als Denemarken aan in woners telt. De inkomsten bedroegen 16 miljoen gulden en daarvan bleven er 2 miljoen over om nieuwe activi teiten te kunnen financieren. Het in 1843 door Koning Christian VIII aan de Kopenhagers geschonken pretpark („om ze weer eens te laten lachen") is nog steeds uniek in de wereld. Het biedt werk aan 2.500 mensen en heeft rijk gevarieerde recreatiemogelijkhe den er is een concertzaal, waar 's we relds beste orkesten optreden, een pantomimetheater, er worden ballet- en variétévoorstellingen in de open lucht gegeven, er zijn dancings, ruim 20 voortreffelijke restaurants en er is gestileerd kermisvermaak in de ruim ste zin van het woord. Tivoli is dit jaar geopend van 1 mei tot de tweede zondag in september. Een aparte bele venis voor elke toerist zijn de spekta kelvuurwerken, die op de avonden van zaterdag en zondag om twaalf Uur 's avonds en op woensdag om kwart voor elf worden afgestoken. Aan de voortreffelijke reeks reis gidsen van de ANWB zijn weder om enige exemplaren toegevoegd: in een geheel nieuw opgezette i gids worden het Lago Maggiore, het meer van Lugano, het Como- meer en het Valle d 'Aoste behan deld. Het boek bevat een inleiding over land volk en cultuur, hoofdstuk over de Alpenpassen, toeristische caleidoscoop van 1 merengebied en een hoofdstuk praktisch allerlei. De gids, 204 bladzijden, 5 detailkaarten, 1 o zichtskaart, 90 pentekeningen, kost f 7,75 voor leden, f 12,75 voor niet- leden van de A.N.W.B. Van de gids •over de Franse Atlantische kust is een nieuwe druk verschenen. Het overzichtelijke boek van 164 pagi na's behandelt de streek vanaf de monding van de Loire tot de Spaanse grens. Daarbij komt ook het achterland ter sprake, Vendée, Pontou, Charente, de wijnstreken rondom Bordeaux, Les Landes het Pftys Basque. Prijs leden f 4,75, nïèf-lëden f 9,75. Voorlopig oefenen de astronauten gg Scott (rechts) en Irwin nog in een model van de maanjeep op aarde. Als ze straks op 26 juli starten, zullen ze meer dan zes uur in het ding geoefend hebben. LRV KOST 1,3 MILJOEN PER KILOMETER Voor de zevende maal sedert december 1968 zullen volgende maand weer drie mannen in een ruimtecapsule vertrekken met bestemming maan. Om precies te rijn op 26 juli zullen de astronauten Scott, Irwin en Worden in hnn Apollo-15 0 Kennedy en de aarde verlaten, voor wat de vierde geslaagde maanlandings- «peditie in de geschiedenis moet worden. Wat is er eigenlijk zo bijzonder aan dl* Apollo-15, dat we er nu al iets over publiceren? Dat zijn vele dingen. Zoals bijvoorbeeld het feit dat het nu mee te nemen maanlandingsvaartuig zodanig verbeterd is t.o.v. zijn voor gangers, dat het toestel meer dan drie dagen lang met een bemanning op de ®aan kan blijven staan, -tegen slechts anderhalve dag bij de vorige expedi ties. Bovendien, en dat is ook een groot voordeel, is het laadvermogen *an het Apollo-15 landingsvaartuig 'wdubbeld. Dan zijn er nog de rugpakketten van de astronauten Scottt en Irwin, het •weetal dat uiteindelijk de landing zal uitvoeren. Deze pakketten moeten de roannen tijdens hun wandelingen over kt maanoppervlak voorzien van zuurstof voor de ademhaling en hun ruimtepak van water voor een gede gen koeling. De capaciteit van deze Pakketten is thans toereikend voor ®aanexcursies van 7 a 8 uur. Vorige "Kanbezoekers konden hooguit vijf achtereenvolgende uren buiten hun landingsvaartuig verblijven. Maar daarover willen we het nu niet kbben. De Apollo-15-vlucht krijgt nl. e*n nog veel grotere primeur. Hier- ®ee bedoelen we het vervoermiddel Scottt en Irwin t.b.v, hun de beschikking zullen heb ben. Terwijl hun directe voorgangers. Shepard en Mitchell van de Apollo-14, het nog moesten doen met een soort kruiwagen voor het vervoeren van hun gereedschap en andere appara tuur, zullen Scott en Irwin prinsheer lijk in een gemotoriseerd voertuig door het kale maanlandschap kunnen toeren. Het gaat hier om de zg. „Lu- nar Roving Vehicle" (LRV), of, popu lair gezegd, een maanjeep. Reeds in de beginfaze van het Apollo- maanprogramma werd het de geleer den duidelijk dat wandelende astro nauten weliswaar veel, maar dat ruimtevaarders in een gemotoriseerd vervoermiddel meer wetenschappelijk werk op de maan zouden kunnen verrichten in dezelfde tijd. Peperdure auto Vandaar dat eind 1969 bij de Boeing- fabrieken vier maanjeeps werden be steld, alsmede een zevental testvoer tuigen, waarvan er één gebruikt dien de te worden om de astronauten rijles te geven. Toen later enkele maanlan- dingsvluchten werden afgelast, werd de oorspronkelijke order terugge bracht tot drie maanjeeps, maar on danks dat Hep met hot verstrijken der maanden de aanvankelijk overeenge komen aanneemsom van 19 miljoen dollar drastisch op. Thans zal de NASA voor de drie jeeps plus zeven testvoertuigen de som van 37,8 mil joen dollar op tafel moeten leggen, ofwel 12,6 miljoen dollar (circa 45 miljoen gulden) per op de maan ge bruikte jeep. Een peperdure auto dus. Hoe ziet die maanjeep er nu precies uit en wat zullen de astronauten er mee op de maan kunnen doen? De LRV is een vierwielig vervoermid del zonder carrosserie. Het ding is 3,10 meter lang, 1,85 meter breed en heeft een wielbasis van 2,30 meter. Elk wiel heeft voor de aandrijving een eigen, slechts een kwart pk. ster ke elektromotor. Deze vier elektromo toren worden gevoed door een tweetal 36 Volts batterijen Het totale gewicht van de maanjeep bedraagt 220 kilogram, hetgeen niei wegneeemt dat de wagen een laad vermogen van 450 kilogram, ruim tweemaal zijn eigen gewicht dus. heeft Tot die lading zullen behoren de twee bestuurders, gekleed in ruim- tepakken en voorzien van rugpakket ten (totaal 340 kilogram) en verder meetapparatuur, camera's (waaronder een kleuren-t.v.-camera), gereedschap en onderweg opgepikte stukken maansteen. Geen stuurwiel Over betrekkelijk vlak terrein kan de, maanjeep een topsnelheid van 13 kilo meter per uur halen, Zouden zich op de maan 30 centimeter hoge stoepran den bevinden, dan zou do jeep geen enkele moeite hebben het trottoir op le komen en bodemscheuren met een breedte van 70 centimeter, die er on getwijfeld wel zijn, kunnen normaal met de wagen worden overgestoken. Ook hellingen, waar een astronaut te voet, gehinderd door zijn logge ruimte- pak, niet meer tegenop kan klimmen, mogen voor de LRV geen onoverko melijk obstakel vormen. En er moet heel wat gebeuren om de maanjeep te laten kantelen, want wat dat betreft ligt het voertuig bijzonder vast op de inaan) weg. In tegenstelling tot wat we in de gewone auto gewend zijn, zal men op de maanjeep tevergeefs naar een stuurwiel zoeken. In plaats daarvan is de wagen uitgerust met een T-vormi- ge stuurknuppel (uiteindelijk zijn de astronauten piloten) waarvan de be diening vrij eenvoudig is. Beweegt men hem naar voren, dan gaat ook de maanjeep voorwaarts rijden en sneller naarmate de knuppel verder naar vo ren wordt gedrukt. Voor het maken van een linkerbocht moet de knuppel naar links geduwd worden en voor een rechterbocht naar rechts. Om het maken van scherpe bochten mogelijk te maken zijn zowel de voor- als achterwielen draaibaar gemaakt, waardoor de draaicirkel even groot als de maanjeep lang is. De wielen worden van hun respectievelijke elektromotoren ontkoppeld door do knuppel naar achteren te trekken, waarbij gelijktijdig de trommelrem- men (voor en achter) in werking wor den gesteld. Bij de topsnelheid van 13 kilometer per uur bedraagt de remaf- stand slechts drie meter. Ook achter uit kan de maanjeep rijden. Daardoor moet eea speciaal knopje op de stuur knuppel worden ingedrukt, waarna men door de knuppel naar achteren t« trokken ook te die richting gaat rijden. Op bet eerste genebt dus jItemaal org eenvoudig Geen luchtbanden Gelijk alles san do uean.teep on conventioneel ia, zijn dat ook de vier wielen. Do van titanium en alumini um vervaardigde velgen worden nL niet omgeven door gewone luchtban den, maar door een netwerk van met rink bedekte staaldraden, gewone pia nosnaren eigenlijk, die in de vorm van een band gevlochten zijn. Aan de buitenzijde van dit netwerk, het ei genlijke loopvlak dus, aijn voor ver steviging en om overmatige slijtage tegen tv gaan, titanium strips beves tigd die de vorm hebben van een via- üe reden dat op do maanjeep geen luchtbanden worden toegepast, 16 de gewichtsbesparing. Terwijl een verge- liikbare luchtband circa 14 kilogram /ou wegen, weegt één wiel van de maanjeep slechts 5 kilogram. Boven dien, één scherp steentje zou een luchtband lek en de hele maanjeep waardeloos kunnen maken, terwijl bij de nu toegepaste wielen zelfs een breuk in 10 procent van het stalen draadwerk geen invloed op de rijkwa- liteiten zal hebben. Niet verdwalen De batterijen van de maanjeep zijn toereikend om het voertuig een to taalafstand van meer dan 65 kilome ter te laten afleggen. Om veiligheids redenen mogen de astronauten zich echter niet verder dan 5 tot 8 kilome ter van de landingsplaats verwijderen, maar zelfs dan nog. kunnen ze een gebied onderzoeken van 79 tot 200 vierkante kilometer. Maar ondanks die betrekkelijk geringa afstand van 5 a 8 kilometer, zou het mogelijk zijn dat de astronauten als gevolg van de geacci denteerdheid van het terrein hun lan- duigsvaartuig uit het oog verliezen. Om in zo'n geval toch qog de weg naar het maanlandingsvaartuig te kunnen terugvinden, zonder dat daar bij de „Klein Duimpjemethode" moet worden toegepast, is de maanjeep uit gerust met een plaatsbepalingssysteem dat even vernuftig als eenvoudig is. Voor verdwaalde astronauten hoeven we dus niet bang te zijn. Bij proeven op aarde slaagde men er dank zij dit systeem in om na een afstand van 30 kilometer te hebben afgelegd weer binnen 100 meter van het gewenste punt van uitgang terug te keren. Drie ritten In het totaal drie ritten Kullen Scott en Irwin volgende maand over het maanoppervlak gaan maken. De eer- H H. Watersportliefhebbers opgelet: uitgeverij Contact ln Amsterdam heeft een kostelijke waterbijbel geproduceerd, die alles over vloeibaar Nederland onthult. Het boek, samengesteld door Jaap Kramer en Wim de Bru(jn is het meest com plete boek over de bevaarbare wateren van ons land geworden. 97 foto's, waar van 24 in kleur onderstrepen de tekst op overtuigende wijze. Detail- en overzichts kaarten, gecompleteerd met praktische informatie helpen de waterminnende lezer hun vaarroutes afbakenen. VAREND DOOR NEDERLAND, dat na 26 juni 23,50 gaat kosten (wat nog niet eens duur is Voor zo'n standaardwerk) ls nu nog voor de spotprijs van 11,50 te koop. Deze financiële meevaller wordt u aangereikt door de CPNB (de commissie met de moeilijke naam), die de eerste oplage van het boek tot maandpremie heeft gebombardeerd. Een voordeel, dat de liefhebbers zich niet door do neus kunnen laten boren. ste daarvan moet plaatsvinden enkele uren nadat ze op de maan zijn geland, in een relatief ruwe streek, ongeveer 750 kilometer ten noorden van de maanevenaar. Door aan een aantal ringen te trekken zal de maanjeep. die in het landingsvaartuig is opgesla gen in een ruimte van 1,65 x 1,50 X 1.22 meter, woeden ontvouwen en ver volgens rijklaar worden gemaakt. Tijdens hun eerste rit blijven de astronauten in de omgeving van de landingsplaats, maar tijdens de twee de tocht zullen Scott en Irwin zich begeven naar de rand van de z.g. Hadley-ril, een 100 kilometer lange. 800 meter brede en 180 meter diepe scheur, die de maanbodem doorsnijdt. De derde rit tenslotte moet hen bren gen naar de voet van het ruim vier kilometer hoge Apennijnengebergte. Tijdens die drie excursies. die respectievelijk 7, 7 en 6 uur in beslag zullen nemen, zal met de maanjeep een totale afstand van 35 - 40 kilometer worden afgelegd. Dat is dus nog lang niet de meer dan 65 kilometer die het voertuig kan halen, maar daarvoor is het ook nog de eerste keer. Omdat de jeep op de maan wordt achtergelaten en een geheel eigen te levisiezender bezit, zal men bij de Apollo-15 ook voor de eerste keer er vanaf de aarde getuige van kunnen zijn hoe het landingsvaartuig na to taal 67 uur weer van de maan ver trekt. Maar die waarneming zal dan ook wel de laatste goede taak zijn die men van het voertuig kan verwach ten. Voor de rest is en blijft de duurste wagen ter wereld onge bruikt. Voor de Apollo-15 komt dat neer op een kilometerprijs van 1.296.000 gulden. Maar ja, wie tegen woordig nog een wagen rijdt, kijkt niet op een paar dubbeltjes. GERARD J. PLUKKEL

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13