Vervuiling Rijn grof schandaal Barasat worstelt met duizenden vluchtelingen RIJNCOMMISSIE WATERLEIDINGBEDRIJVEN Internationaal Rijn be heer is noodzaak Rijn -Schelde geeft Verolme acht ton aan aandelen Protestmars voor Rinus Wehrmann Kamervragen over huren burgemeester CHU kwam over als ruzie-achtige partij met harde politici Genezen terug uit Lourdes DONDERDAG 10 JUNI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) nBN HAAG „De vervuiling van de Rijn is een erof schandaal. Het is zelfs benauwend. Er wordt „el wat aan gedaan, maar men slaagt er nog niel In de toenemende vervuiling af te remmen. Het l„ net als de egel, die achter een haas rent: Hij «at «'el vooruit, maar haalt hem nooit in", dit tel gisteren de voorzitter van de Rijkscommissie Waterleidingbedrijven, ir. C. van der Veen, die levens directeur is van Gemeentewaterleidingen Amsterdam, bij de presentatie van het jaarver- dag van de commissie (Riwa). De commissie Ia3t de kwaliteit van het Rijnwater regelmatig onderzoeken en de conclusie over 1970 moest lul den, dat de verontreiniging van de Rijn weer ver der Ls toegenomen. Als gevolg van de grotere loeveelheid neerslag in 1970 dan in het jaar er voor viel die toename alleen niet zo op. Ook de rerontreiniging van de Maas nam toe. Men ver wacht dit jaar een nog grotere vervuiling van do Rijn. nationaal beheer van de Rijn met als voornaamste taak bewaking van de kwaliteit van het Rijnwa ter. De bestaande Internationale ;Commissie ter Bescherming van de Rijn bezit t,e weinig moge lijkheden om een wezenlijke verandering in de huidige toestand aan te brengen. De Riwa onderschrijft het gisteren gepubliceerde memorandum van de Nederlandse autoriteiten aan de Internationale Rijncommissie, waarin aan gedrongen wordt op maatregelen ter beperking van de verontreiniging. Hoe noodzakelijk dergelijke maatregelen zijn, bleek uit de woorden van drs. F. W. J. van Haa ien, hoofd van de chemische werkgroep van de Riwa: ,,Er klopt niets van het huidige water beheer. We hebben een aquarium met vissen nodig om te kijken of de kwaliteit van het water wel goed is; een krankzinnige situatie. Als we dode vissen in het aquarium zien drijven, dan weten we dat het water vuil is, maar wat het water mankeert blijft op dat moment nog een raadsel, zodat je niet weet welke maatregelen'er getroffen moeten worden om van het opsporen van de vervuiler maar niet te spreken". Drs. Van Haaren vindt dat de Nederlandse water leidingbedrijven nog te weinig biologen ter be schikking hebben. Die biologen moeten immers in staat zijn om het water te controleren en ver vuiling snel te signaleren. Aan de andere kant meent hij dat de controle van de waterkwaliteit thuis hoort bij de beheerders van dat water. ..Maar zolang die in gebreke blijven, zullen de waterleidingbedrijven het zelf moeten opknap- Vorig jaar nam de verontreiniging van het Rijn water niet kwik toe. Achttien maal bereikten waarschuwingen voor plotselinge verontreiniging met olie de centrale ontvangpost van de Rijn commissie te Jutphaas. De op het water drijvende olie ia te verwijderen, maar de opgeloste olie niet of erg moeilijk. En dit verslechtert ernstig de smaak van het water. Verder werd een toename waargenomen van de hoeveelheid zout als gevolg van lozingen van kalimrjnen in Frankrijk. Voor de toekomst komt er nog een probleem bij. Dat is de verwarming van het Rijnwater door te vestigen kerncentrales, die koelwater op de Rijn gaan lozen. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn, weet men niet. De smaak van het Rijnwater ging in 1970 ook sterk achteruit. Was het smaakgetal in 1969 nog 53, in 1970 was het 31. De indruk bestaat, dat de smaakstoffen moeilijker biologisch afbreekbaar worden, waardoor bij de drinkwaterzuivering steeds meer smaakstoffen in het drinkwater drei gen te komen. Bisschoppelijke brief over arbeid in Nederland UTRECHT (KNP) In het najaar mllen de bisschoppen van Nederland een «storale brief uitgeven over „arbeid en irbeidsbestel in Nederland". De bisschop- hebben hiertoe onlangs besloten op herhaalde aandrang van de katholieke bedrijfsaalmoczenicrs. Deze hadden laten «eten dat ztf het onjuist vonden, dat de bisschoppen zich wel in brieven uitspra- er „verre en interne kwesties", maar niet over de situatie waarin nog de meeste gelovigen van dag'tot kt moeten leven en werken. De directeur van het bedrijfsaposto- lat, de socioloog J. W. Scheffers OFM ormuleert het altdus„De Kerken rekken zich steeds meer terug op altaar kansel, maar als de Kerk iets wil be tekenen voor het leven van maandag tot irijdag, dan zal zij zich met name moe ien durven uitspreken over de situatie in het moderne bedrijfsleven. Ien kleine groep van bedrijf saaimoe- I j wserg begint 19 juni met de voorberei ding van da bisschoppelijke brief, waarin ziS tnieder geval kwesties als fusies, be- drijfskffingen. gastarbeiders, recente wetgeving op de qndgrpemingsraad en a4 rtakmgsrecht eb deleefbaarheid in <U industrie aart'de orde willen stellen. (Van verslaggevers de heer Verolme een bedrag ----- DU biykt de achtergrond te zijn r dan opzienbarende bericht begin deze week dat de strijdlustige scheepsbouwer alle verzet tegen een fusie met Rijn/Schelde opgeeft. Behalve hel persoonlijk geschenk kan de lieer Verolme ook rekenen op een vaste jaarlykse vergoeding omdat hjj benoemd zal worden tot adviseur van de Rijn-Schelde Verolme N.V. In het rapport Winsemius werd deze laatste mogelijkheid aangestipt met „het zoeken naar een gunstige financiële regeling voor de heer en mevrouw Verolme". In vakbondskringen neemt men aan dat het hier gaat om een financiële tege moetkoming, die de heer Verolme eerst gekregen zou hebben, nadat hij de staatsschulden afbetaald zou hebben. Overigens is de vakbeweging uiterst ont stemd over de manier waarop de rege ling tot stand is gekomen. De openheid Tricia Nixon. dochter van president Nixon, en h CoxHet tweetal zal zaterdag in de rozentuin ra verbonden worden Edgar Smith blijft voorlopig in gevangenis WASHINGTON (DPA) De ter dood I die toch zoveel mogelijk i betracht i ZATERDAG IN DEN HAAC (Van e verslaggevers) DEN HAAG Op vele plaatsen in rt land komen de protestacties op gang wor de dienstplichtige soldaat Rinus fehrmann, die zjjn haar niet wilde iten knippen en door de Krijgsraad twee jaar werd veroordeeld. Zater- igmiddag zal in Den Haag een protest- DEN HAAG (A.N.P.). Burgemeesters Jeven voor hun ambtswoning niet meer dun twaalf procent van hun inkomen l*n huur te betalen. Voor lagere inko- nenstrekkers beschouwt de regering een inorquote van 14,3 tot 16,6 procent als ormaal. De socialistische Tweede- lunerleden Fransscn en Van den Doel ifoen hierop in een schriftelijke vraag md minister Schut (Volkshuisvesting) en «inister Beernink (Binn. Zaken). „Is datgene wat de regering redelijk vindt voor burgemeesters ook niet rede lijk voor de kleine man??', vragen de parlementsleden. Zij verzoeken minister Schot de personen met lagere inkomens >1 voor een aanvullende subsidie in aan merking te laten komen als zij twaalf Procent of meer van hun inkomen aan huur moeten betalen. Forum Romanum blijft er gekleurd op staan f (Van onze correspondent) ROME Het Forum Romanum in de ïaanse hoofdstad zal opnieuw zes lang gehuld gaan in rood, geel en volet licht terwjjl luidsprekers de stilte deze historische plaats zullen ver horen. De Italiaanse minister van Onderwijs -usasi heeft namelijk opnieuw het con tract verlengd met de lichtshow „Geluid -n uch" die het forum al tien jaar ge- Jrikt. Het besluit van de minister heeft ten storm van protesten in Italië opge- wet Niet alleen van talrijke archeolo- maar ook Italië's vaderlandslieven- 01 organisatie Italia Nostra. mars worden gehouden. In Zeeuwsch j Vlaanderen zijn duizenden handtekenin- gen verzameld, die begin volgende week aan minister Den Toom van Defensie zuilen "worden overhandigd. Het Kamer lid Semerdink (PvdA) overweegt de ministers van Defensie en Justitie over de kwestie te interpelleren. De protestmars zaterdag in Den Haag vertrekt om één uur van het Malieveld en eindigt bij de woning van minister Den Toom, waar namens het „Aktie- comité Rinus Wehrmann' een petitie zal worden aangeboden, waarin om vrijla ting van Rinus wordt gevraagd. Na de aanbieding gaat de stoet terug naar het Malieveld. Daar zullen door enkele poli tici korte toespraken worden gehouden. Het hoger beroep van Rinus Wehr mann zal woensdag 23 juni om tien uur 's morgens behandeld worden door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag. De vader van Rinus zal bij de behande ling als getuige worden opgeroepen. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft intussen laten weten, dat de brievenactie goed loopt. De ministeries van Justitie en Defensie zou den al overstroomd zijn met brieven van militairen. De Zwitserse industrieel Alfred Kuser Kappeler, die maandag in Bolivia werd ontvoerd, is in La Paz tegen betaling van ruim 100.000 gulden losgeld vrijgelaten. De tweeënzestigjarige Kappeler werd dinsdagavond in vrijheid gesteld, nadat zijn secretaris het gevraagde losgeld aan de ontvoerders had overhandigd. De tweeënzestigjarige industrieel, die al zesendertig jaar in Bolivia woont, werd door vijf guerrillastrijders, waarschijnlijk van het nationale bevrijdingsleger, met zijn eigen auto ontvoerd. Hij werd aangevallen, toen hij in zijn garage in zijn auto wilde stappen. Zijn vrouw, die hem te hulp kwam, liep evenals hij enkele klappen op. eroordeelde Edgar Smitb, meld was dat hU zou worden vrijgelaten, moet in de gevangenis blijven. Een dag nadat een rechter in Newark (New- Jersey) had besloten, de 36-jarige Smith tegen een borgsom van 5000 dollar vrij te laten tot aan dc herziening van zijn proces, heeft een federale rechtbank be volen dat hij Smith is 14 jaar geleden ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van een 15-jarig meisje. Tijdens zijn verblijf in de dodenafdeling van de trantongevange- nis in Newark heeft Smith drie boeken geschreven, waarvan er twee zijn uitge geven. Hij werkt momenteel aan een vierde boek. De rechter heeft bepaald dat hij zo lang in zijn cel moet blijven totdat een besluit is genomen over het verzoek van de officier van justitie, het besluit tot vrijlating ongedaan te maken. met het rapport Winsemius toe. is hier met voeten getreden. De procedure heeft veel weg van „handje klappen", j Rijn-Schelde is er bijzonder veel aan gelegen dat de fusie met zo weinig mo gelijk vertraging doorgang zou kunnen vinden. De heer Verolme, die herhaalde malen aankondigde zich tot het uiterste te zullen verzetten tegen de fusie, zou de gang van zaken door de aangespannen gerechtelijke procedure in Rotterdam tegen de staat zeker een jaar kunnen ophouden. Zowel de persoonlijke aandelen als het adviseursschap zullen de heer Verolme toekomen, nadat het fusiebericht offi cieel bekendgemaakt zal zijn. Aangeno men wordt dat dit bericht nog voor het eind van deze maand wordt gelanceerd. Com m issie verkiezi ngen „en annty.se. van de CHU-verkiezing! campagne onder meer verklaard dat de CHU hjj verkiezingen „een betere uit gangspositie" heeft, wanneer men ecu lijsttrekker kiest, die zoveel mogelijk politieke bekendheid geniet. Uit het verslag blijkt, dat men de keuze van dr. Udink niet helemaal gunstig beoor deelt. De CH U-commissie die zelf een rol speelde in de organisatie van de campagne waarschuwt voor de ge varen van plotselinge veranderingen, zoals in 1970 de overgang van open partjj naar de party niet rechtse the ma's; van genuanceerde, redelijke party naar ruzie-achtlge partij met nogal har de politici. ud. t >rdt Deze jongen, zest sinds 15 mei jongstleden vermist. Zijn naam is Bart Hommes, hij woont in Amsterdam. Op 15 mei ging hij naar een popfestival en is sindsdien spoorloos. Z'n signalement: 1.72, slank, ovaal gezicht, donker bruine ogen, donkerbruin haar tot op de schouders, draagt bril. Bij zijn verdwijning droeg hij een camou flage bruine broek, lichtbeige rib fluwelen jack. blauw gevlamde blouse en bruine lage schoenen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Na 4'2 jaar volledig verlamd te zijn geweest aan linker hand en linkerbeen, is een kloos terzuster. receptioniste van het verpleeghuis ..Regina Pacis" in Arnhem, vorige week volslagen gezond teruggekeerd na een reis Ruim vier jaar geleden kreeg zuster Manmerta een hersenbloe ding. Daarvan herstelde zij. maar ze hield er een verlamming aan over in haar linkerbeen en arm. De Congregatie van de Zusters van Liefde uit Tilburg plaatste de nu 40-jarige kloosterzuster over naar Arnhem, waar zij de functie van receptioniste kreeg. Eind mei ging de zuster met haar zus. ook een kloosterzuster van dezelfde con gregatie. met een gezelschap van ongeveer 40 personen met een bus naar Lourdes voor een bezoek van tien dagen aan dit bedevaartsoord. Toen de zuster op de dag van haar vertrek voor de terugreis haar beugel wilde pakken, ontdekte ze dat die niet meer nodig was. Ze kon haar benen weer vrij bewe gen en ook de gevoelloosheid in haar arm en hand was verdwe nen. Nog voor zuster Manmerta in Arnhem arriveerde, was het blijde nieuws daar al bekend bin nen de kloostergemeenschap. ..Maar toen ze hier bij ons de hoge trap naar het klooster opliep vroeger hinkelde ze altijd maar zo'n beetje maakte dat toch op iedereen een grote indruk", aldus waarnemend-overste, zr Andrea. „Je zegt wel eens: wat een wonder, maar als je zoiets wonderlijks van dichtbij meemaakt, dan dringt de betekenis van dat woord pas goed tot je door". Daarbij komt nog dat velen de CHU van Tilanus sr. voor ogen hadden, vrien delijk, genuanceerd en strevend naar harmonie. De in de kranten breed uit gemeten interne ruzies en het feit dat Udink nogal als een harde politicus overkwam, heeft nog een tweede omme keer teweeg gebracht. „Dergelijke veranderingen zijn nogal gevaarlijk", zo stelt deze commissie. Het gezag-vrijheid-thema zorgde voor nieuws en heeft Udink de hele cam pagne achtervolgd, zo zegt de commis sie. Het verslag doet duidelijk uitkomen, dat het Haagse public-relations-bureau Van de Meeberg op twee momenten ad- vlezen heeft gegeven, die door de CHU zijn opgevolgd. Medewerkers van het bureau merkten op dat het gezag-en- ordc-thema, geen populair thema was. Zij benadrukten ook dat de heer Udink „hard" overkwam. Dit was de reden dat zij voor Udink samen met de freule de „Damwandeling" in scène brachten. Het bureau adviseerde in februari staatssecretaris Kruisinga in de adver tentiecampagne te betrekken. „Het was van Kruisinga bekend, dat hij bij da kiezers overkomt #als een competent man met een aantrekkelijk thema, na melijk volksgezondheid en milieubeheer. Het verslag wijst erop, dat de CHU een betere relatie met de pers op moet bouwen. „We krijgen de indruk dat wei nig partijen zo slecht bij de publiciteits media lagen als de CHU". Het rapport zal zaterdag worden be sproken op de hoofdbestuursvergadering van de CHU. De adviezen z(jn bedoeld voor een commissie, die zal nagaan waaraan de verkiezingsnederlaag te wij ten is geweest. G 3 verkiest zelfstandigheid DEN HAAG (KNP) Hel kritische vredesblad G3 zal worden uitgegeven door drukkerij en uitgeverij Gooi en Slicht NV te Hilversum. In onderhande lingen tussen de uitgeverij en de sticb- tingsraad van G3 is hiertoe in principe overeenstemming bereikt. Hiermee is een eind gekomen aan het gevecht, dat G3 om zijn bestaan heeft moeten leveren sinds het militair vica riaat in november 1969 besloot subsidies voor het blad in te trekken. De eind vorig jaar gestarte werveringscampag- ne, waarbij werd gemikt op een abon nementenaantal van 10.000 is mislukt. Het blad, waarin de laatste maanden j het tijdschrift Wereldvrede van Pax 1 Christi was opgenomen, zal nog een I keer in zijn huidige vorm verschij- BAKASAT (AP - Keuter - DPA). De straten van het kleine plattelandsstadjc I I Barasat, bij Calcutta, zijn vol met vluch- i I telingen uit Oost-Pakistan. Een kind. j buiten bewustzijn door cholera, ligt op een grasveld midden in hel stadje. Nie mand kijkt ernaar om. In een sloot langs het grasveld verscheuren gieren het lijk van een ander kind. Barasat ligt slechts goed twintig kilometer van Calcutta en dc vliegtuigen met hulpgoederen voor de vluchtelingen komen laag over de buizen aanvliegen naar het vliegveld van Cal- De medicijnen die zij brengen mogen dan een catastrofale ramp hebben voor komen, de ellende wordt er nauwelijks minder door en in Barasat ervaart men dagelijks hoe enorm groot die ellende ls. De Westbengaalse minister van Ge zondheidszorg, Jainal Abedin, heeft gis teren verklaard dat de cholera-epidemie in zijn staat onder controle is gebracht. Maar in het ziekenhuis van Barasat lig gen nog altyd 131 cholerapatiënten op de stenen vloeren van twee kleine zalen. De doktoren, van het ziekenhuis ver klaren dat zij nog altijd onvoldoende zoutoplossing hebben voor de behande ling van de patiënten. In de zalen loopt het water het vuil uit de naastgelegen latrines. De vloeren zijn onbeschrijflijk vies. „We hebben geen bezems om de boel schoon te houden", zei één van de doktoren. De pogingen van de Indiase overheid om grote groepen vluchtelingen uit Pa kistan. die zich in West-Bengalen samen getrokken hebben, naar het binnenland over te brengen, komen nog maar heel traag op gang. Gisteren vertrokken er slechts twee treinen uL het grensgebied van Oost-Pakistan, die ieder driehonderd gezinnen naar de aangrenzende provin cie Orissa brachten. Sedert het begin van deze maand hebben de autoriteiten slechts achtduizend mensen naar het binnenland kunnen verhuizen. Gedurende deze tijd zijn er dagelijks vijftigduizend vluchtelingen over de grens binnen blij ven stromen. De V.S. en de Sovjet-Unie hebben India aangeboden met een luchtbrug Oostpakistaanse vluchtelingen uit de met cholera besmette grensgebieden over te brengen naar het binnenland. Zij willen daarmee volgens een Amerikaanse zegs man de spanning in het grensgebied tus sen India en Pakistan verminderen. Filmer Godard ernstig gewond PARIJS (AP-AFP) De Franae cineast Jean-Luc Godard is woensdag by een verkeersongeluk in Parijs ernstig ge wond. De motorfiets waarop hjj zat en die door een vrouw werd bestuurd, kwam in botsing met een vrachtwagen en reed daarop tegen een autobus Godard, die bekkenfractures opliep, is inmiddels geopereerd. De nog onbekende vrouw die de motorfiets bestuurde, werd lichtgewond. De 40-jarige Godard kreeg internatio nale vermaardheid met zijn film „A bout de souffle" in 1960 en werd een van de bekendste vertegenwoordigen van da Nouvellie Vague.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9