J Fransen ongerust over toenemende wanordelijkheden Kerk compromitteert zich op Mozambique Slag om Europa is begonnen Gratis slapen in politiecel PO! IONDERDAG 10 JUNI 1971 LEIDÓE COURANT Witte pater Van den Hout: (Van een onzer redacteuren) ■.BURG „Ik zou minister Luns graag eens lirooeten. Bijvoorbeeld in een gesprek voor de fcvisie. Ik kan hem dan vragen waar hij zijn Genschap over het Portugese bewind heeft Gedaan. Van zijn contacten met de huidige jchthebbers? Weet hij, om maar iets te noe- jn, dat in Lissabon nog maar tien procent van bevolking de kerk bezoekt? Maar ja, de heer |u zal wel niets voelen voor zo'n openbaar iprek. Ik heb de indruk dat hij praat over ten waarover hij niets weet als hij het heeft tr het ..Portugese katholicisme". Dit zegt Wal- i den Hout (42) een van de 32 witte n de enige Nederlander onder hen, die i ,,op verzoek van de Portugese autoritei- Mozambique moesten verlaten, nadat de pegatie eerder kenbaar had gemaakt de e aldaar op te heffen. 1 merkwaardige man, gebruind, donkere wat fezende stugge haren en milde ogen. i politieke demonstratie, dit besluit van Dm het missiegebied te verlaten? Is zodanig is het niet bedoeld. Hoewel we heel d weten dat we daarmee een negatief onder - hebben uitgesproken over de Portugese frheersing in de koloniën die vanuit worden bestuurd. Maar wij gin- I weg omdat we de collega's van andere orden congregaties wilden helpen. Wij moesten die 1 stellen Onze Kerk is niet werkzaam om ir zieltjes te winnen. Voor de moderne zo voelen wij het, is de mens een n ziel en lichaam en geest. Hoe kun je (alle oprechtheid de grote boodschap van het Iktendom verkondigen en dan maar net doen los staat van sociale nood, gewetensvrij- |d en staatkundig wanbeheer?". !T PLOTSELING besluit, om weg te gaan, eenstemmig door de genomen en aanvaard door de algemeen rste, is na rijp beraad gevallen. Het heeft een tgeschiedenis van goed drie jaar. Steeds dui delijker werd dat de overheid de congregatie dwarsboomde. Inreisvisa van nieuwe paters wer den niet gegeven. Ook mochten de paters, die vakantie in Europa hadden gehad, niet terugko men. Het seminarie werd door de nieuwe bis schop het zijn alle acht "Portugezen op Mo zambique plotseling overgedragen aan Portu gese jezuïeten; „Kortom de tegenwerking werd steeds duidelijker. Ook van de bisschoppen. Dfe bisschoppen zijn in de eerste plaats Portugezen dan nog eens Portugezen en nog eens Portugezen en dan pas bisschoppen van de Katholieke Kerk. Ze begrijpen helemaal niet hoeveel schade ze die Kerk berokkenen met hun onkritisch houding tegenover het regiem dat in feite een bezetting van het land is". Pater Van den Hout wijst er met nadruk op dat vele blanke Portugezen technisch-juridisch hebben alle eilandbewoners de Portugese natio naliteit ook uiterst kritisch tegenover het regiem staan. „Maar wie ook maar zijdelings iels zegt dat op kritiek lijkt, kan worden gearres teerd. Het regime bedient zich van verklikkers. Valse beschuldigingen kun je niet natrekken. Er is sprake van een politiestaat. Die politie contro leert zelfs de regering. Allemaal om de veilig heid van de staat te verzekeren. Een staat, Portugal, waar in feite 65 families de macht in handen hebben". Hij wijst erop dat de witte paters 'n internationale gemeenschap vormen. De 32 uitgewezen vertegenwoordigen negen nationa liteiten. „Wij zijn Afrikakenners bij uitstek. In 1968 besloten we, toen de spanning al voelbaar begon te worden, te blijven. We namen ons voor heel voorzichting te zijn en uitsluitend de chris telijke boodschap te brengen. Maar dat was nu juist wat we steeds moeilijker konden doen. Je verkondigt toch geen christelijke leer als je de mensen die in nood bij je komen zegt, dat ze maar moeten bidden en onderdanig zijn?", de liquidatie van de missie van de witte paters op Mozambique is in 1967 eigenlijk begon nen. Het niet niet een beslissing die zonder discussie is genomen. „We hebben er dagen over vergaderd. Onder ons wa „IK ZOU GRAAG LUNS EENS ONTMOETEN" 60 jaar en ouder. Die heel erg opzagen tegen vertrek. Wat moesten ze beginnen? Hun leven en werken was tientallen jaren de bevolking van Mozambique geweest. Maar ook zij meenden dat we moesten gaan. Om voor de Kerk van Mozam bique een daad te stellen. Hun verdriet is zeer ROME De algemeen overste van de witte paters heeft de hele ontwikkeling van de situatie op Mozam bique enkele malen in Rome doorgepraat met de kardinaal-secretaris illot en zijn assistenten. Ro me speelde op tijdwinst: wilde cn kon zich kennelijk niet compromitteren. Tenslotte is 't in de geschiedenis van de katholieke missie onnge- hoord dat een hele congregatie vertrekt uit protest tegen het feit dat een politiek regime de christelijke geloofsverkondiging onwaarachtig maakt. „Ik heb de indruk dat men in Rome toch wel verheugd is over onze stap. De onderstaats secretaris van Buitenlandse Zaken heeft ons, na de uitwijzing, allemaal gehoord toen we in Rome waren. Hij is daarna onmiddellijk naar Mozam bique vertrokken met assistenten. We hebben hem gezegd zich niet te laten inkapselen door de regeringsvertegenwoordigers en bisschoppen, want dan wordt hem een rad voor de ogen gedraaid". Pater Van den Hout weet dat de stap van de witte paters grote beroering onder missiona rissen van andere orden en congregaties heeft veroorzaakt. De Portugezen zijn helemaal niet blij met de grote internationale publiciteit. Zij lieten de 32 in vier afzonderlijke groepen vertrek ken. Om demonstraties te voorkomen. Welnu, de blanke Portugezen stroomden naar hel vliegveld als er een groep wegging. Zoiets kun je in een tropisch land niet geheim houden. De witte paters zelf hadden hun vertrek geleidelijk willen doen verlopen. „Dan hadden we onze scholen en andere zaken rustig kunnen overdragen. De Por tugese machthebbers wezen ons, nadat we beslo ten hadden weg te gaan. uit. Het zij zo. Die regering en de Europese bisschoppen op Mozam bique weten heel precies waarom we weg zijn gegaan. Ze kregen er alleen een brief over, waarin keiharde feiten staan. Die brief is door ons niet gepubliceerd. Voor ons compromitteert de Kerk op Mozambique zich. Zij kiest geen partij voor het volk. Wij menen dat de Kerk een teken moet zijn voor de gelovigen, voor alle mensen. Maar op Mozambique dreigt- ze het tegentcken te worden door steeds maar de kool en de geit te sparen. Wij konden dat niet langer. Wij zagen geen kans meer de christelijke bood schap goed en eerlijk te verkondigen". (Van onze correspondent) PARIJS In Frankrijk neemt de ongerustheid toe over een plotseling uitgebroken reeks van wanordclijkhe den en misdaden. Deze week ontploften in twee café' tegelijk bommen die stige schade veroorzaakten. De ene bom was geplaatst in Courneuve aan rand van Parijs en de andere in Saint Etienne. Enige dagen geleden kon een bomaanslag op een bakkerij bij Parijs nog maar net een grote brand voorkomen worden. Vorig weekeinde liep de normale drukte, die op zaterdagavond in de Pa- rijse studentenwijk Quartier Latin heerst, op een systematisch ingooien van winkelruiten uit. Herhaalde oproe pen om politiebijstand door de gedu peerden om aan de straatschennerij eer einde te maken, leverden niets op. Pas Indiaanse universiteit geproclameerd e correspondent) SAN FRANCISCO Een groep radi- ile Indianen hebben in de Verenigde Uien beslag gelegd op het kamp Davis nn het Amerikaanse leger in Californië 'o proclameerden daarna een „unlver- liieit van Indianen en Mexicaanse Amerikinen". De Indianen hebben de steun van de Amerikaanse overheid bij hun plannen. In januari xegde de regering Nixon, na 'kagduiige verzoeken daartoe, het uni- ■Mftefóplan van de Indianen een •rtorgsom van 215.000 gulden toe. fa een filantropische instelling kregen IIndianen een som van 35.000 gul- Rafael kubelik naar de „Met" NEW YORK (AP) De Tsjechische l dirigent Rafael Kubelik is benoemd tot muzikaal directeur van de New Yorkse Metropolitan Opera. Met de Zweed Goe- ran Gentle, die Rudolph King in 1972 opvolgt als general manager van de Met, zal Kubelik dc verantwoordelijkheid delen voor alle produkties van de opera. Kubelik heeft een contract voor drie seizoenen getekend. Hij blijft dirigent van het symphonie-orkest van de Beier se radio. Kupelik produceert op dit moment de ..Boris Goedonov" bij de Beierse Staatsopera. In de komende seizoenen zalAlij iook gastdirigentschappen vervullen bij de symphonie-orkesten van Boston, Cleve land, Pittsburgh, Philadelphia en New York. ?5 Pro's en anti's in Engeland ten strijde LONDEN (D.P.A.). De grote ..slag om Europaof in Britse termen uitgedrukt de slag om de gunst van de publieke opinie voor toetreding van Engeland tot de E-EG. is begonnenEen door de succesvolle topconferentie tussen premier Heatji en president Pompidou eri goede verloop van de jongste onderhandelingsronde in Luxemburg aangemoedigde conservatieve regering maakt zich op de deels radeloze, deels sceptische en bezorgde bevolking te overtuigen van de Europese zaak. Men EN WISKE: De kale kapper voorspelt haar daarbij een zware taak. Na de jongste opiniepeilingen is nog steeds zo'n zestig procent van de bevolking tegen toetreding en iets meer dan twintig procent heeft nog geen mening- De gevechtsbataljons" van de georganiseerde pro- en anti-Europeanen zijn ongeveer even sterk. Aan de ene kant staat de door de industrie gesteunde Europabeweging, aan 'de andere kant de oppositionele .Safeguards-campaign" en de radicalere Keep-Britain-Outbeweging- Beide fronten hebben elk zo ongeveer driehonderd redenaars bijeengebracht om huq zaak aan de man te brengen, beide ook laten al sinds dagen via advertenties in de pers bun papierSaïvo's "donderen- De grotere financiële middelen van de voorstanders van toetreding staan tegenover de bijna missionaire ijver van vele tegenstanders, die op eigen kosten vlugschriften drukken en die bij hun medeburgers in de bus deponeren. De voornaamste zorg van de regering-Heath geldt de angst van vele Britten dat. de toetreding tot de E-E G- opnieuw tot een grotere duurte zal leiden. De voorstanders hebben daarvoor echter al een slagvaardig argument bedacht: de index van de kosten van levensonderhoud zal als gevolg van de toetreding over een periode van vijf jaar slechts ongeveer een procent per jaar stijgen. Dat is heerlijk weinig als men denkt aan de negen procent van de JCKY LUKE: De bootrace op de Missisippi Arrestaties en nieuwe overval DEN BOSCH - SCHIJNDEL (ANP). In de afgelopen nacht zjjn vjjf inwoners van Den Bosch, één uit Schfjndel en enige buitenlanders aangehouden. Zij worden verdacht van twee gewapende roofovervallen, gepleegd op 28 mei jl. in Den Bosch en op 6 juni jl. in Schün- del op resp. twee dames en een echtpaar. I Twee mannen hebben vannacht de loketbeambte van het treinstation „De Klomp" bij Ede overvallen. Zij zijn met ongeveer 400 gulden ontkomen. Nadat j de overvallers de beambte met een wapen dal leek op een pistool hadden bedreigd, sloeg de loketbeambte de deur I voor de indringers dicht. De twee man- I non kwamen toch het kantoortje binnen en sloegen de beambte met het wapen op j zijn hoofd. Vervolgens eisten zij het in het kantoor aanwezige geld op. inflatie die Groot-Brittannië alleen al in het jaar 1970 over zich heen moest laten De tegenstanders moeten echter wel concentreren zich echter op twee geheel andere punten: de Britse soevereiniteit en de „wil van het volk". Zij gaan ervan uit, dat vele landgenoten vasthouden aan hun „eilandtradities" en met verbazing zullen opkijken als „duizend jaar Britse historie over boord zullen worden geworpen" om daarvoor in de plaats ..onder curatele" te worden gesteld door een continentale bureaucratie. „Wat Hitier niet gelukte", verklaarde een vakbondsleider, „zal ook de conservatieve regering piet-aelukkdn". De tegenstanders moet enechter wel toegeven, dat zij in de communistische partij en de Britse rechtsextremisten niet bepaald overtuigende bondgenoten be zitten. „Laat het volk beslissen", eisen de aanplakbiljetten van de Keep- Britain-Outbeweging. In de ogen van deze hoeders van het Britse lot staat de regering-Heath op het punt de vrese lijkste geweldpleging aan de democratie te begaan als zij de beslissing tot toe treding via haar meerderheid in het par lement „zonder mandaat en tegen de wil van het volk" wil doordrukken. Het aanvankelijk door Labourafgevaar- digde Wedgwood Benn voorgestelde referendum over de toetreding is inmiddels programmapunt van alle anti-Europeanen geworden. Het is een hoogtij periode voor commentatoren, die alles weten van dit precedent inzake de ongeschreven Britse grondwet. Vast staat in ieder geval dat er in de Britse democratie ook bij de onpapulaire be slissingen b.v. naar aanleiding van de herbewapening in de jaren dertig of de afschaffing van de doodstraf nooit een referendum is gehouden. Choleravaccin uit Nederland naar India DEN HAAG (ANP-KNP) Van Schip hol is vandaag een KLM-vlicgtuig India vertrokken met de eerste tiendui zend flacons Nederlands vaccin voa Oostpakistaanse vluchtelingen, die door cholera worden bedreigd. Het Nederlanse Rode Kruis heeft gis termiddag een tweede partij van 5000 flacons aangekocht, die zondagmiddag naar India zal worden overgevlogen. In totaal kunnen daarmee 75.000 vluchte lingen worden ingeënt. Het inenten zal gebeuren door Rode Kruisteams. die in het noodgebied met mobiele medische klinieken rondtrekken. Ten behoeve daarvan heeft de liga Rode-Kruisverenigingen met een deel van de 100.000 gulden, die het Neder- landse Rode Kruis dinsdag naar Genèv» j heeft overgemaakt, in Japan vier extn j vrachtwagens aangekocht, die per vlieg tuig naar Calcutta worden overgebracht. Met de rest van de financiële bijdrage van het Nederlandse Rode Kruis worden thans andere maatregelen op medisch- hygiënisch gebied getroffen. De katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft aangedrongen op spoedige, grootscheepse hulp voor de miljoenen uit Oost-Pakistan afkomstige vluchte lingen in India en voor dc in Oost- Pakistan achtergebleven bevolking. MARKTBERICHTEN uni. groenteveiling: was- 60. All 9601200, BI 770— 38703130, krulpeterselle Kamerlid boos om Sovjet-protest DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs E. C. Visser (D '66) wil dat minister Lups de Sovjet-Russische ambassadeur duidelijk wijst op het ongewenste en nutteloze karakter" van het Russische protest tegen de opvoering van het theaterstuk „Stalinade". De secretaris van de Sovjetambassade heeft, zoals gemeld, er onlangs bij de gemeente Rotterdam op aan gedrongen de opvoering van het stuk te verbieden. De voorstellingen zijn inmiddels om artistieke redenen, die niets met het Russische protest te maken hebben, af gelast op één informatieve lezing na. Maar het lijkt drs. Visser niettemin, om ieder misverstand te vermijden, nuttig de Sovjet-Russische ambassadeur er op te wijzen dat de Nederlandse over heid zich niet met de repertoirekeuzen van toneelgezelschappen pleegt te be moeien, en dat dit dus zeker niet op de weg ligt van buitenlandse mogendheden. DEN BOSCII. - AANVOER: 870, slachtvarken; BOSKOOP PRIJZEN (in guldens kalfkoeien 1200-1875; gu graskalveren 475-710; k 1400-1873. zwartbont 12 775-1000;nuchtere kal mester! j 160-325; weides OVERZICHT (3e kwal.); nuch- TOM MARIE-ANN: Goud in de olie na enige uren kwamen er enige politie- eenheden opdagen. De publieke opinie in Parijs verdenkt de politie ervan met opzet een langzaam-aan-actie gevoerd te hebben. Dit is de achtergrond van de minis tersvergadering die zich gisteren bera den heeft over bijzondere maatregelen om de openbare orde beter te handha ven. Regeringswoordvoerder Hamont verklaarde achteraf dat wanorde niett geduld zou worden. Het late optreden van de politie weet hij aan een onder schatting van de situatie door een dienstdoende officier, die inmiddels be straft is. Gisteren werd ook het bericht bekend dat het hoofd van de zevende divisie van de Parijse politie. Degran- ger, van zijn post ontheven is. Volgens de prefect van de politie Renoir had Degranger berichten over wanorde ver waarloosd. Minister van Binnenlandse Zaken Marcellin stelde tijdens de kabinetszit ting enige incidenten aan de orde waarbij buitenlanders betrokken waren. President Pompidou verklaarde per soonlijk dat aan buitenlanders dezelfde politiebescherming gegeven moest wor den als aan Fransen zelf. Met „buiten landers" bedoelde hij in het bijzonder Noord-Afrikanen en negers die zich de laatste tijd geregeld beklaagd hebben over de houding van de politie tegeno CULEMBORG (ANP) Hot jonge Culemborgse echtpaar V.-van H. krijgt reeds gedurende enkele weken elke* nacht van de gemeentepolitie van Cu- lemborg een cel als slaapgelegenheid aangeboden. Het paar had eerst bU ouders Ingewoond en ls toen liet bu reau huisvesting ook geen oplossing kon vinden naar de burgemeester gestapt. Deze kon evenmin een woning be schikbaar stellen. HIJ raadde het jonge paar aan 's avonds maar naar het poli tiebureau te gaan voor nachtlogies en intussen zelf naar een oplossing te zoe- De cel waarin het echtpaar een nach telijk onderkomen geniet, behoort tot het cellenblok van het oude politiebureau dat is afgekeurd. Men wacht reeds lang op een nieuw bureau. De jonge echtelieden hebben nog niet veel succes met het zoeken gehad. Het aantal woningzoekenden in Culemborg stijgt nog steeds. Bijstandfraudcurs gearresteerd (Van een onzer verslaggevers) NIEUWENHAGEN In en rond Nieuwcnhagen zijn vier bijstandtrek kers door de sociale recherche gegre pen wegens onrechtmatig verkregen uitkeringsgelden door het niet opgeven van neveninkomsten Een man uit Nieuwenhagcn werd verbaliscerd om dat hij gedurende een half jaar voor een slordige 6.200 gulden door oplich ting en valsheid in geschrifte de bij stand fraudeerde, een inwoner uit Schaesberg werd betrapt op 4.000 gul den onrechtmatig genoten uitkerings gelden, terwijl een inwoner uil EygeN- hoven en ccn man uit Waubach resp. 700 en 650 gulden onrechtmatig geno- Verschillende gevallen zijn bovendien nog bij de twee sociale rechercheurs in het gebied der vier gemeenten in on derzoek. Via de politie zijn de frau deurs verbaliseerd, terwijl t.z.t. gerech telijke vervolging zal plaatsvindon. De sociale rechercheurs achterhaalden de fraude door de gangen van de betrok kenen te volgen. De steuntrekkers ge noten veelal overdag bijstand en werk ten 's nachts, waarvan zij de inkomsten verzwegen. Wandeltocht voor kerkenbouw (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Drie Eindhövense studenten vertrekken dinsdag 15 juni uit Parijs te voet naar Eindhoven. Is een dergelijke tocht al geen alledaagse bezig heid, het feit dat je als beloning voor deze sportieve prestatie ook nog vele duizenden guldens krijgt, maakt het allemaal wel heel bijzonder. En toch is dit het geval met de wandeltocht die Henk van Hoeckel. neef Koen en Ton Daans dinsdag beginnen. De drie jongens maken de tocht om geld bijeen te bren- en voor de bouw van een nieuwe kerk i de Eindhövense wijk Vaart broek. Henk van Hoeckel: „We hebben veel bekende Nederlanders van ons plan op de hoogte gesteld en hun gevraagd om onze wandelprestaties geldelijk te willen belonen. Geld. wat natuurlijk rechtstreeks naar de kerkebouwactie gaat. We hebben al veel reacties ontvangen, o.a. van kar dinaal Alfrink en ir. Frits Philips, Het voornaamste is echter dat die reacties ons al 6000 gulden hebben opgeleverd. We hopen dat daar nog de nodige dui zenden guldens bijkomen". nu2ung(/mjz f twee m/i, ik j I Kunst en kunstenaars Bariton Bernard Kruysen zal ter gele- j genheid van de Wiener Festwochen zijn medewerking verlenen aan de opera „II ritorno d'Ulisse" van Mon teverdi. I Internationale Galerie Orez. Javastvaat 17 Den Haag, houdt van 15 Juni tot en met 15 augustus een zomerten- toonstelling. Er is werk tc zien van Hsiao Chin, Jan Hendrikse, Yayoi Kusam.i, J.iap v.d. Ende, Armando, I Hans Speszhurdt. Stanley Brown, Ro nald Abram, Marc Verstockt, Alfred j Eikelenboom. Michel Cardena. Franck Gribling. Guy Vandenbranden, hene vens grafiek van o.a. Valdimir Boud- nik, Jiri Kolar en Plisskova.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7