Geef Warmond geen zand en zwarte grond cadeau Leidse leraar wond zich op VAN AKEN IN LEIDSE RAAD: Leges niet heffen naar draagkracht f- bioscopen in LEIDEN Tarieven voor gas en elektriciteit omhoog Er is werk aan de geestelijke winkel in Hilton, Australië Karmeliet Gerard Vaneman kan er weer decennia tegen Kantonrechter: Fout verbalisant uitgesloten In hoger beroep DINSDAG 8 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van c raadsverslaggever) LEIDEN En toch menen ze het niet zo kwaad in de Leidse raad met zijn verschillend gepluim de vogels. Om kwart over acht dacht iedere wel denkende en aandachtige toeschouwer (op de publieke tribune zaten o.m. vertegenwoordigers van de gemeente Warmond die nattigheid voel den met betrekking tot een voorstel tot grond- verkoop door Leiden), dat burgemeester dr. A. J. Vis, die uitgerekend gisteren 25 jaar getrouwd We kunnen uiteraard niet peilen wat in 's burgemeesters brein zoal oni- ut, maar het zou ons niet verbazen als hij gisteravond tegen half twaalf gedacht had: ..Waar ben ik in hemels naam aan begonnen.'1 Veel aandacht werd besteed aan ingekomen stukken mededelingen. B. en W. hadden een fotocopie laten maken van een brief de minister betreffende de aanleg de nieuwe rijksweg 11. Er was sprake van een tweede brief en die was weg. Dat vond het PAK niet leuk en de heer In 't Veld adresseerde aan het college termen als „onbehoorlijk" en „gebrek aan courtoisie van het college tegenover de PAK-fractie". Uitvoerig werd gesproken over het voorstel tot grondverkoop in de Zwa nenburgerpolder te Warmond aan die gemeente. De heer Van Aken (PvdA) had een overeenkomst gezien met de grondverkoop in de Barrepolder aan Zoeterwoude: ,.Er is weer sprake van een centrumgemeente en aangrenzend gebied. Leiden raakt hoe langer hoe meer in de knel. Een diepgaand beraad met Warmond is nodig, omdat Leiden hier risico's loopt". Hij kwam met een amendement om Leiden in het verze kerde bezit te doen stellen van het uit die polder afkomstige zand en de af- dekgrond en het batig saldo van de zandexploitatie te storten in een fonds voor regio voorzieningen; de afdekgrond zou om niet moeten worden afgestaan inöiej Leiden deze nodig zou hebben. Riiieo'i Wethouder Kret vertelde, dat reeds in 1988 de voorwaarden van de grondver koop aan weerskanten waren bespro- was en een feestelijk opgemaakt gebakje bij de gemeentelijke koffie presenteerde, tijdig in hui selijke kring een en ander kon vieren. Het pakte natuurlijk anders uit. Hoe kan het anders? De Leidse raadsvergaderingen plegen de laatste tijd tegen het slot een soort folkloristisch tintej te krijgen waaraan de PAK- folkloristisch tintje te krijgen waaraan de PAK- gemeenschap het (on)nodige voedsel verschaft. Vertrouwde ingrediënten waren weer schorsin gen, voorstellen van orde, verzoeken om een derde termijn en andere vertragingen. En waar om niet? Die avond ben je toch kwijt. Even werd zelfs de voorzitter, die zo trouw op zijn post was ondanks het feest, verweten, dat hij tegen de gemeentewet handelde toen hij vroeg om een voorstel van orde of zoiets. Roel in 't Veld zei: „Dat kunt u niet doen; dat kan alleen de raad". „Ik betwijfel het", vond de voorzitter. De Kuyper van het PAK wenste over een kwestie met een bezwaarschrift een derde instantiebeurt. Wie naar huis wilde t^en. TRIANON: „Kelly's Heroes" (a.l.) pro- 4°30^7 e'6 9 2 30 7 9 15 U' Zondag 215 CAMERA: „Mondo Erotica" (18). Dag. 2.30 7 9.15 uur. Zondag 2.00 4.15 7 en 9.15 STUDIO: „Juf geeft sexuele bijlessen" (18). Dag. 2.30 7 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45 BEX^„pe_ ïangste dag" (14). Dag., ook (18). Dag. 2.30 7 9.15 7 en 9.15 uur. weid" (18). Dag. 2.30 LUX OR„Cat Bezoekuren ziekenhuizen ;ch ziekenhuis, dagelijks behalv Bezoektijden K Gynaecologogie: V. llng Gynaecologie i uur. Op dinsdag is i i bezoek. Bezoek Praei ^Diaconessenhuis: dagelijks kinderafdeling5 dagelijks "var lafdeling: 3de klas OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgers- makllniek: maandat tot en met vrijdag 16.45-17.45 uur; zaterdag 13-15 uur; zondag NOORDWIJK Sole dagelijks van 3 tot half zaalpatiünten - "ng: dagelijks revalldatlecentrur van 7 tot 8 uur dinsdag van 7 tot 8; tbc-afde- dinsdag en donderd; jvalidatiecentrum: dtns- van half 3 tot half 5; inderen: woensdag var zondag van half 3 tol i half 3 tot half 4 Grondverkoop in de Warmondse Zwanburgerpolder, de zwarte grond houden, vindt Van Aken. ken. „Nu doet zich plotseling de kwestie van de bovengrond, de zwarte of afdekgrond. die van belang zou zijn Leiden. Deze mening delen B. en W. niet, omdat het niet mogelijk is dat deze risico's in verhouding zouden staan tot andere risico's die door het gemeen tebestuur ook zouden kunnen worden onderkend". Voor het dekken van de behoefte (o.a. in de Merenwijk) heeft Leiden deze grond de eerste 4 of 5 jaar niet nodig en het „opslaan" van de grond is veel te duur. Er was al afgesproken, Hat na de grondverkoop Warmond medewerking zou verlenen aan kleine grenscorrecties. „We moeten doorgaan met de ontwik keling van de Merenwijk. Warmond kunnen we niet voorschrijven hoe het de baten van een en ander zou moeten boeken; dat zou ultimatief zijn", aldus de heer Kret. De heer Van Aken bleef van mening dat de centrumgemeente Leiden het afgelopen jaar al te veel cadeau heeft gegeven aan buurgemeen ten („goed zo", riep de heer Kuyper, die de hele avond onder een extra bureau lamp met priegelwerk bezig leek). „Warmond moet zich in 1971 het lot aantrekken van de benarde positie van een centrumgemeente", adviseerde de heer Van Aken en hij hield het college de suggestie voor eens te denken aan het Vlietpark, de Stevenhofjespolder, de plantsoenen, de vuilstortplaats en het afdekken van wegen; daarvoor zou die zwarte grond heus wel nodig zijn. Na beraad door het college zei de heer Kret het voorstel te'willen terug nemen en op basis van het voorstel-Van Aken met Warmond te willen onder handelen. De eerstvolgende vergadering komt er dan een nieuw voorstel. Even later zat wethouder Kret op de tribune al met Warmond te praten. TARIEVEN Het voorstel tot wijziging van de elektriciteits- en gastarieven ondervond weinig tegenstand. Wel bevreemde het de socialist Van Baaren, namens het PAK, dat de Gasunie met een grote winst niet bereid is gebleken de in koopprijs voor het aardgas te verlagen. Noodgedwongen moest zijn fractie zich met de prijsstijging verenigen. De heer Van Baaren diende een amendement op het voorstel in, waarbij in tarief III het jaarverbruik werd gesteld van 600 tot 2850 m3 en in tarief IV van 2850 tot 170.000. Het vastrecht in dit laatste tarief dient te worden gehandhaafd op fl. 12.50 per maand. De raad ging met 17 tegen 14 stemmen akkoord. Op voorstel van B. en W. werd een voorstel van PSP-er Walle en drie me de-P AKgenoten over wijziging van de legesverordening verwezen naar de eerstvolgende algehele herziening van de legestarieven tegen het einde van dit jaar. De wijziging werd gevraagd voor een medisch onderzoek nodig voor het verkrijgen van een woning. De tarieven zouden dan moeten zijn aangepast aan de financiële draagkracht van de be trokken personen. Wethouder Harmsen betoogde, dat bij leges de draagkracht volledig uitgeschakeld moet worden. „Waarom wilt u dit voorstel dan uit stellen?", wilde de heer In 't Veld weten. De heer Cornelissens (KVP) steunde het voorstel-Walle c.s. Een amendement van de heer Walle om met onmiddellijke ingang een subsidie te verstrekken als compensatie werd met 16 tegen 15 stemmen verworpen. Hoofden-probleem Bij de ingekomen stukken was een brief van zeven in de Diefsteeg geves tigde winkeliers met een verzoek om hun winkels op donderdagavond tot 9 uur open te mogen houden. Met een hele rits andere verzoeken komen deze op 28 juni in de raad. De vergunning kan dan op 1 juli ingaan, beloofde wethouder Lij ten. De heer Oosterman (D'66) vroeg bij het verlenen van ont slag aan twee schoolhoofden om een klein onderzoek naar het geringe aan bod van schoolhoofden. Wethouder Duy- verman kon hem dit toezeggen. De brandweercommandant krijgt zijn ge vraagde brandweerslangen. Volgens de heer Van Baaren had hij nog andere wensen, o.a. een dure autospuit en een motorspuit. De voorzitter kon nog niet zeggen wanneer deze voorstellen in de raad zullen komen. Van buurtbewoners van de Lammer markt was bij B. en W. een schrijven binnengekomen inzake overlast van ca fébezoekers en woonwagenbewoners. Vanwege de anonimiteit werd de brief niet in behandeling genomen. „Hebt u wel goed op de envelop gekeken?", vroeg de heer Jonker (PvdA). Wethou der Kret verzekerde hem, dat daar ook geen namen opstonden. Geslaagd Mulo-A len, E. M. C. Remmers- Hooijdonk, J. A. M. de A. 'M. I. Gordijn. Voor zijn geslaagd: C. H. M. I. de Jong. Alle geslaagder t het middenstandsdiploma. ZOETERWOUDE Karmeliet Ge rard H. Vancman is geen geboren verteller. Hij zit niet gauw op een praatstoel en maakt niet veel omslag. In dc 18 jaar die hij in Australië ach ter de rug heeft is z'n gesloten Zoeter- woudse aard niet opengebroken. De verten van 't vijfde werelddeel, waar de verlaten ruimte de mensen van alle schakeringen en nationaliteiten in stedelijke gemeenschappen bij el kaar heeft gedreven, hebben hem voor goed vervreemd van de prateri- ge en bij dc ander op tafel kijkende vaderlandse intimiteit. Als hij wat zegt is dat ter zake doende. Father Vaneman schijnt iets te hebben overgenomen van de ruigheid van de schapenscheerder en hij leeft te mid den van Australiërs. Een paar maanden is hij hier met vakantie geweest. Donderdag zit Gerard Va neman weer op de boot. een Italiaan se, met mensen die in Australië van uit Engeland een nieuw leven probe ren op te bouwen. Op dat schip verdient pater Vaneman de kost als emigrantenaalmoezenier. Over een aantal weken is hij terug in Hilton, een stad in West-Australië, tussen de industriemensen, kippenfarmers, de Italianen, Polen, Joego-Slaven, En gelsen en een handjevol Hollanders. Het is net een wollen vest, tot stand gekomen volgens 'n Europees brei- patroon, maar alleen acceptabel on der het teken van het Zuiderkruis. Pater Vaneman begon zijn leven zo'n 46 jaar geleden als Zoeterwoude- naartje. Hij ging aan de Schenkelweg op school en werd bakker. Vier van zijn broers werden missionaris, een contingent dat Zoeterwoude aan de congregatie van Mill Hill leverde. Broer Jan is inmiddels gestorven, vader van 82 leeft nog en om hem kwam Gerard weer eens naar huis. De oude heer Vaneman was er zelf bij toen zijn zoon in 1965 in Mel bourne priester werd gewijd. „Well, zo is het gegaan and nou kom ik mis schien nog wel een keer terug." Father Vaneman denkt in termijnen van tientallen jaren.. PIONIER Bakker Vaneman was een paar jaar pionier tijdens de politionele actie op Java. Hij keerde naar Nederland terug in 1950 om er anderhalf jaar opnieuw te bakken, emigreerde be gin '52 naar Perth, schoof er het deeg tot 1957 in de oven, kwam in 1957 met vakantie naar Zoeterwou de, maar verdween een jaar later voorgoed naar Australië waar hij afscheid nam van brood en de we reld. Hij trad in bij de karmelieten. De overgang van deegrol naar habijt kwam hij hem niet plotseling, „dat is langzaam zo gegroeid, vooral in Australië". Pater Vaneman doet zijn roeping niet uit de doeken. Voor hem is het vanzelfsprekend, dat een mens niet leeft van brood alleen. Er staat in het leven van de mens méér op het spel en het Vanemanbloed kruipt waar het niet gaan kan. Hij was kapelaan in Sydney en in okto ber 1970 werd hij aan het zielzorge lijk werk gezet in Hilton, in een parochie in opkomst. Er is nog geen kerk en de parochie van O.L. Vrouw van de Berg Karmel komt er samen in een school. Er zijn plannen voor twee kerken, maar dat hangt af van pater Vaneman maakt het beken de schuifgebaar de ping-ping. De Zoeterwoudse priester Vaneman heeft in Hilton veel schoolwerk, ka- techese. „De katholieken betalen er zelf hun scholen en krijgen prak- Vernieuwing in 'n kalmer vaarwater tisch geen subsidie. Veel kinderen zitten dan ook op staatsscholen". Er is geen nieuws onder de zon: ook in Australië loopt het priesterbestand langzaam terug over het algemeen. De katholieke bevolking is in Aus- stralië vooral door immigratie de laatste 20 jaar toegenomen, maar de roepingen in verhouding niet. Vroe ger bestond het onderwijspersoneel louter uit broeders en zusters, thans maken de lekeleerkrachten er voor 50 pet. de dienst uit. WEL EENZIJDIG Pater Vaneman heeft in de twee maanden dat hij in Nederland terug was niet staan kijken van de kerke lijke vernieuwingen. Hij hoorde in Australië er al het een en ander van, „maar je hoort het wel eenzij dig". Het vorig jaar heeft bisschop Culturele agenda Leiden TENTOONSTELLINGEN I Will Twee- nkamp: (lel. t Hoekje bij de >rde: (lel. 01717-3752) viola da gamba. iiurdhal: (lel. 2U045) Iedere vrijdag Lutz exposeert „Grafiek ln Dinges" risteeg 12 te Leiden tot 12 Juni. Stikkelorum exposeert aquarellen :ekenlngen ln het Waaggebouw op nnrkt. Vanaf 9 tot en met 19 Juni. s 8.30-17.30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 LEIDEN „Toen ik hem voorbij zag rijden, dacht ik direct dat hij veel te hard reed. Wij zijn dus achter hem aangegaan en stelden via onze snel heidsmeter vast, dat hij over vrijwel de gehele lengte van de Churchilllaan met een snelheid van circa 100 km. u. reed". Zo ongeveer luidde de verkla ring van verbalisant in dc zaak, die gisteren diende tegen een 30-jarige leraar uit Leiden. De leraar gaf toe dat hij op de avond van de 25ste februari de maximum toegestane snelheid inderdaad had overschreden, doch met niet meer dan circa 20 km.u. Hij had, zo verklaarde hij stellig, absoluut geen 100 km. ge reden. Verbalisant kon zijns inziens destijds geen zuivere waarneming van zijn snelheid verrichten omdat er tus sen zijn auto en de politieauto nog enkele andere auto's reden. „Wij reden op een afstand van circa 50 meter constant achter hem aan en er reed geen enkele auto tussen ver- dachtes auto en de onze", zo weerleg de verbalisant hierna verdachtes op merking over de zijns inziens onzui vere waarneming. De leraar wond zich over een en ander nogal op. Hij stelde met flinke stemverheffing vast. dal in de tegen hem aanhangig ge maakte zaak de feiten waren vastgesteld. „Als u die 100 km. aanhoudt en mij dienovereenkomstig veroordeelt, maakt ook u zich schuldig aan een subjectieve benadering van mijn over treding", zo richtte hij zich recht streeks tot de kantonrechter, mr. R. de Bruijn, nadat de officier van justi tie, mevr. mr. A. C. Quik-Schuyt een geldboete van f75 subs 7 dagen had geëist. Zij kwam tot deze betrekkelij ke lage eis, omdat zij er rekening mee wilde houden, dat gezien de afstand waarop de politieauto verdachtes auto volgde (circa 50 meter) verbalisant mogelijk een waarnemingfoutje kon hebben gemaakt. De kantonrechter was het in dit op zicht niet met de officier eens. Hij kwam tot de conclusie dat verbalisant, mede gezien diens aantal dienstjaren op het waarnemen van juiste snelhe den en nog wel (zoals in het onderha vige geval) via een geijkte snelheids meter, dermate goed getraind was dat een fout van 30 km.u. uitgesloten kon worden geacht. Waarbij bovendien nog kwam dat verbalisants collega, die naast hem zat, tot dezelfde waar neming was gekomen. Op grond van deze feiten vonniste hij de leraar met een boete van f. 125 subs 12 dagen. Deze gaf te kennen in hoger beroep te zullen gaan. IN DE WAR LEIDEN-NOORDWIJK Een 25-ja- rige automonteur uit Leiden bleek het ook al niet zo nauw met de maximum objectief snelheid te hebben genomen. Hij stoot in de avond van 11 april per auto met een snelheid van circa 120 km.u. over de Nieuwe Offemweg te Noordwljk en dus niet minder dan 70 km.u. te „Je raakt daar gewoon in de war" zo voerde hij als excuus aan. „Verder op is geen snelheidsbeperking en in eens komt er een stuk waar niet harder dan 50 km.u. mag worden gereden". Het desbetreffende bord had hij (vanwege zijn hoge snelheid) niet gezien. De officier vond dat verdachte destijds een uitermate gevaarlijke snelheid had ontwikkeld. Zij wilde wel rekening houden met het feit, dat de onverwachte snelheidsbeperking ter plaatse in verdachtes nadeel werkte, eiste daarom alleen een geld boete van f. 175 subs 17 dagen en liet verdachtes rijbevoegheid ditmaal nog buiten het geding. De kantonrech ter maakte er f. 150 subs 15 dagen chauffeur vond de handelwijze van de bakfietsbestuurder zeer afkeurens waardig. „Ik reed met een vracht van enkele tonnen en hij met een licht bakfietsje. Hij reed zonder te remmen pardoes tegen de oplegger op en toen ik hem vroeg „Moest dat nou?", ant woordde hij: „Ik had voorrang en jij was dus fout". De officier zei in haar requisitor, dat zij wel enig begrip voor verdachtes moeilijkheden bij het correct manoeu vreren met zijn zwaar beladen vrachtvoertuig kon opbrengen en liet het daarom heel mild bij een eis van f. 35 subs 3 dagen. De rechter vonniste conform. Vicon ontslaat nog 80 man MOEST DAT NOU LEIDEN „Ik driekwart NIEUW VENNEP De directie van dc landbouwwerktuigen- en machinefa- dat rijwielpad toen"h« "tegen dê brl<* NV te Nieuw-Vennep heelt h<4 voor de tweede maal binnen een bekend gemaakt dat ongeveer 80 neelsleden zullen moeten afvloeien. oplegger reed. Als hij even was uitge weken zou er niets zijn gebeurd". Dit pleidooi werd gevoerd door een 27- jarige chauffeur, die terecht stond, omdat hij met zijn trekker met De verkopen binnen de EEG-landen (zwaar beladen) oplegger komende vallen nog steeds tegen. De directie is vanaf de afrit van Rijksweg 5 geen ook voor de naaste toekomst pessimis- voorrang had verleend aan een op het tisch gestemd. Ongeveer een jaar gele fietspad langs de Hoge Rijndijk rij- den werden honderd personeelsleden bij dende gemotoriseerde bakfiets. De Vicon ontslagen. Zwartkruis in Australië iets over het Nederlandse geloofsleven verteld. Over de progressieven en conserva tieven, de groepen die het hardst roepen, en de middengroep. „Ik ben hier te kort geweest om een werke lijk oordeel te kunnen vellen. Maar in Zoeterwoude gaat alles - rustig aan. Veel aspecten zijn er hetzelfde gebleven, zoals die missiegeest. De mensen hier nemen de dingen rustig op; het kerkbezoek is hoog. Het is een typisch voorbeeld voor de mid dengroep die kalm zijn gang gaat'. In Australië zijn volgens pater Ge rard Vaneman ook vernieuwingen, maar geen luidruchtige tegenstellin gen. De dingen daar gebeuren meer achter de schermen. De beste ver nieuwing ligt naar zijn smaak in de scholen; men probeert die in elk geval in praktijk te brengen, zoals b.v. de jeugdmissen. „We leven er onder heel andere levensomstandig heden. Neemt u maar de afstanden, het klimaat. Het huiselijk leven is er weinig, we kennen veel meer het buitenleven. Nog een paar verschil len: hier in Nederland wordt veel gezongen in de kerk. In Australië is het precies andersom; zingen kunnen ze bijna niet. Veel meer dialoog in de missen, priestervolk". BIECHTEN De bijna verdwenen biechtpraktijk in ons land heeft pater Vaneman aan het denken gezet. In Australië is hij een meer positieve houding ten opzichte van de biecht gewend. „Wat ik hier hoor, is negatief. Als er geen priester is om biecht te horen noem ik dat negatief. Ik weet niet precies wat de feiten zijn, maar dat heb ik toch gehoord. In Australië, vooral in de stadskerken die de hele dag open zijn, wordt vooral tegen Kerstmis en Pasen veel gebiecht. In Australië wil iedereen biechten en krijgt daartoe ook de gelegenheid". Pater Vaneman vertelt wat onthutst en niet begrijpend van een voorval dat hem hier in Nederland ter ore was gekomen. „Een vrouw wilde er gens biechten en de priester bij wie ze had geïnformeerd reageerde met: „O, is het zó erg?" De vrouw is toen maar weggegaan en heeft niét meer gebiecht". Wat in Nederland oecu mene heet was in Australië vaak al ouwe koek. Samenwerking op soci aal en ander gebied is daar steeds heel gewoon geweest. Op officieel geloofsgebied schijnt de oecumene aan de andere kant van de aardbol meer een hobby te zijn van de een of andere priester. In Nederland, vindt Gerard Vaneman, is het een liefhebberij van kleine groepen. HET RIJK ALLEEN Werken in Australië. Het is bijn& een dimensie buiten ons gezichtsveld. Maar de mensen die er leven zijn aan dezelfde geestelijke opkikker toe als in het knusse, mentaal wat afta kelende oude Europa. Het is er voor een priester flink aanpakken. Van de bijna 13 miljoen Australiërs is ongeveer 20 pet. katholiek. De hele kerkstructuur is er anders, ook de invloeden in de ruim 30 bisdommen. Pater Vaneman kent ln West-Austra lië een gebied zo groot als de Benelux en een deel van Frankrijk, waar 50 priesters het rijk alleen hebben. Een stukje Godsrijk, waar het hard aan poten is om de schapen, bijeen te houden. In Hilton is het nu winter. Gerard Vaneman, die vandaag Hol lands blonde duinen met een jeugd en zoveel herinneringen achter zich ziet verdwijnen, hoeft straks bij zijn terugkomst geen warme jas aan te trekken. „Die winter stelt niets voor met dat subtropische klimaat en die nachtvorstjes. Als de zon eenmaal schijnt is het zó weer warm. Alleen aan de bergen met hun sneeuw merk je, dat het winter is". Gerard Vaneman is geen prater, maar met de zomer in je binncste na een beozck aan „thuis", spreekt je hart Goddank honderduit. TON PIETERS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3