Smdóa (Sowuvnt Beslissing over vijf partijenkabinet hangt af van concessies bij Drees jr. Michels verlaat Met één schot was het raak Ruimtekoppeling op Russische tv Liberalen weinig mi hoopvol gestemd Bijziende schutterskoning: Man belegerd in wapenwinkel Ter ere van moederdag Ontsnapte moordenaar meldt zich Verolmc trekt Boete j 75.- processen in voor pater Krekelherg Meer grote prijzen Vliegend kraambed in actie bo ven zee Werkloosheid groter dan vorig jaar Papengracht 32, Leiden, postbus II, teiefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. Advertenties (excl. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25 Klachten bezorging telef. 22244' (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND kwartaal 21,70, per jaar 84.70- 62e jaargang, no. 18.407 DINSDAG 8 JUNI 1971 PLAATSELIJK REGEN De weersverwachting v an het KNMI tot morgenavond luidt Veel bewolking met plaatselijk regen, maar in het zuidoosten van het land ook zonnige perioden. Min. temp. omstreeks 11 graden maxima van 14 graden aan zee tot 18 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige wind, voornamelijk uit weste lijke richtingen. PROF. STEENKAMP (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kabinetsinformateur Steenkamp toonde zich vanmorgen nog steeds gematigd optimistisch over het slagen van zijn informatiepogingen. De opmerkin- gen gisteravond van dr. VV. Drees jr., fractievoorzitter I van DS '70 op een bijeenkomst van zijn partij, in Den Haag gaven professor Steenkamp enige hoop, dat ver schillende tegenstellingen alsnog opgeheven zouden kunnen worden. Dr. Drees zei gisteravond bereid te rijn enige concessies te doen op het program van zijn partij. „Wij aanvaarden, dat sommige zaken gaan af wijken van wat ons voor ogen staat. Wij zullen ons constructief opstellen", aldus dr. Drees. Er bleef echter j een duidelijk breekpunt over. De leider van DS '7(1 blijft zich namelijk nadrukkelijk verzetten tegen een verhoging van de BTW, zoals professor Steenkamp noodzakelijk acht. Ook wil dr. Drees niet verder gaan dan een geringe belastingverhoging. Het overleg vanmorgen tussen infor mateur Steenkamp en de leiders vijf Tweede-Kamerfracties begon met een positieve bijdrage van de KVP, A.R en CHU. Zij bleken het gisteravond namelijk al over essentiële punten te zijn met de opvattingen, die professor Steenkamp in zijn memorandum heeft vastgelegd. Dit geldt ook voor het fi cieringsvoorstel, van waaruit de ni< regering moet werken, om voldoende overheidstaken te kunnen uitvoeren. Zij het dan dat tegen de uitwerking ervan oog verschillende bezwaren zijn overge- B^idelijk geïrriteerd bleek echter de WB. Volgens gegevens van onze parle- voentüre verslaggevers leek het gister- *roDct bijna onmogelijk om de afstand lussen de opvattingen van informateur Steenkamp en de WD vandaag te kun nen overbruggen. Ook al liet mr. W. Geertsema, fractievoorzitter van de libe ralen, gisteravond weten de vorming, van een vijf-partijenkabinet van zo groot be lang te achten, dat hij graag nader over leg wilde „over de vraag hoe aan mijn bezwaren tegemoet kan worden ge komen". Vooral de belastingvoorstellen AMSTERDAM. Rinus Michels heeft ontslag genomen als trainer van Ajax. Het bestuur van Ajax heeft Michels nog een aanbieding gedaan om manager/trainer te worden maar hij is daar hoewel de financiële voorwaarden zeer goed waren niet op ingegaan. Over zijn stap zei Michels het vol gende: „Ik zou graag wat gaan avon turieren en buitenlandse ervaring op doen. Ik was bang dat ik mijn carrière bij Ajax, waar ik tenslotte als' speler begonnen ben, zou beëindigen. Als ik de kans heb om weg te komen, is dat nu wel het geval. Ik heb in zes jaar bij Ajax de top bereikt". Michels heeft nog geen aanbiedingen uit het buitenland gehad. Brugwachters. Als protest tegen de gering van de Wetgevende Kamer van de staat New York, het pensioen voorstel te bekrachtigen, dat is ingediend door de bond van ambtenaren van de stad New York, is het personeel van de negenentwintig bruggen die het eiland Manhattan met de wijk Bronx verbinden, 'n staking gegaan. Dat veroorzaakte grote verkeersopstoppingen. Bovendien lieten de chauffeurs van vuilnisauto's bun voertuigen op drukke kruispunten Engeland neen hier als kolone Own Highlander de honneurs in Paraderende Schotse regimen ten van de Horse Guards. De prins gaat gekleed in 't mandaat van "de hooglanders, n.n bijbehorende dik- gezoolde laarzen. Naast hem zijn (Van verslagge- MHEER Een bijziende „Hollander" is in het dorpje Mtaeer volkomen per ongeluk koning van de schutterij ge worden. een onderscheiding die hem het komende jaar ze ker honderden guldens gaat kosten. Maar de 35-jarige dr. ir. T. Reith uit Velp bij Arn hem maakt zich over die kant van de zaak geen zorgen. Gis teren, de tweede dag dat hij als koning in functie was. zei hij na het zoveelste pilsje in het kader van de overwinning: „Geweldig hoor kerel. Hart stikke geestig. Een enorme be doening. die ik nooit meer zal Het koningschap kwam voor de op een ingenieuersbureau werkzame vader van twee kinderen volkomen onver wacht. Voor de schutterij Sint- Sebastianus trouwens ook, want in de meer dan vierhonderdja- rige geschiedenis van de Mheerschutterij is nog nooit een Hollander koning gewor- den. Laat staan een bijzien de. De heer Reith: „Ik logeerde bij kennissen, die tijdelijk in Mheer wonen, een oude stu dievriend van me uit Delft. Die is erelid van de schutterij hier. Net op het moment dat ik in Mheer was, waren de kampioenschappen of het ko- ningsschieten, ik weet niet pre cies hoe dat heet, aan de gang. Gewoon voor de lol heb ik ook maar eens geschoten. En ver domd zeg, ik had mijn bril niet op en ik ben vreselijk bijziend, daar vliegt me die vogel toch van de paalIk zag eigenlijk alleen maar een stip, ik heb nauwelijks gericht, terwijl die mannen hier, of vrouwen, die hebben er mis schien wel een jaar op geoe- Mheer is intussen meer dan tevreden over de nieuwe, roy aal rondjesgevende koning. De voorzitter van St.-Sebaslianus, de heer Senden: „Die meneer Reith is een waardige koning. Hij heeft zich enorm aange past. We waren eerst bang, dat hij het koningschap niet zou accepteren, maar hij heeft toch doorgezet. En dat hij Hol lander is? Ach, zo nauw kij ken we hier niet. Dat nemen we erg gemoedelijk op. Bo vendien moet u niet vergeten, dat je niet zomaar koning wordt, maar dat je de vogel helemaal van de paal moet schieten. Er waren zeker al 175 schoten gelost, voordat het meneer Reith lukte 's Morgens was er eerst een heilige mis, gevolgd door lang durig cafébezoek (waar de nieuwe koning contributie moest betalen a 1 gulden vijf tig per jaar) en een ontvangst op het kasteel, 's Middags vloeide het bier in grote stro men op het logeeradres van de koning. Vandaag moest de in genieur uit Velp weer aantre den voor het traditionele „paol- houwen", een gebeurtenis waarbij ook nogal wat drank vloeit. Kan de nieuwe koning zich dranktechnisch goed aan passen? De heer Reith, die zijn gast vrouw Ans Lambermont uit koos als koningin: „Ik ben stu dent geweest en dus wel het een en ander gewend." van professor Steenkamp liggen bij de VVD bijzonder zwaar evenals de finan ciering van de overheidsuitgaven. Het feit echter, dat de besprekingen rond het middaguur nog niet verbroken waren, gaf politiek Den Haag hoop, dat de vijf fractievoorzitters alles op alles willen zetten om een afwijzing van een vijf-partijenkabinet (met alle gevolgen van dien) te voorkomen. PARIJS (AFP - DPA). In Marseille belegert de politie sinds vanmorgen een wapenwinkel, waarin zich een kennelijk geestelijk gestoorde man heeft verschanst, die op alles schiet wat beweegt. De man drong in de vroege morgen de winkel binnen. Hij wierp zich op de handelaar die echter, hoewel gewond, wist te ont komen. De overvaller hield de vrouw van de winkelier enige uren als gijzelaar vast, totdat ook zij kans zag te ontsnap- Vliegongeluk in VS: 28 doden NEW HAVEN (AP) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Alleghany Airlines is gisteren bij het aanvliegen van het vliegvelc van New Haven neergestort. Bij di ongeluk kwamen 28 van de 31 personen aan boord van het toestel, een Convair 580, om het leven. In het Yale ziekenhuis te New Haven zijn drie overlevenden met ernstige brandwonden opgewonden. De Convair 580 probeerde tijdens mist te landen en raakte toen een hoogspanningskabel, aldus een woord voerder voor het vliegveld. BANGUI (Reuter)- De president van de Centraal-Afrikaanse Re publiek, Jean Bedel Bokassa, heeft opdracht gegeven ter gelegenheid van moederdag alle vrouwen, die in het land gevangen zitten, in vrijheid te stellen. Voorts beval hij alle mannen, die op beschuldiging van moord op hun vrouw ter dood zijn veroordeeld, direct terecht te stellen. MOSKOU (Reuter/DPA/AFP) De Sovjet-Unie heeft gisteren via de tele visie beelden vertoond van de ruimte vaarders uit de Sojoez-11 die waren overgestapt in ht eerste ruimtestaticn uit de ruimtevaartgeschiedenis, de ,Sal- joet. De eerste die de Saljoet binnen ging was de 37-jarige Viktor Patsajev. Hq werd spoedig gevolgd door de ruimte vaarder Vladislav Volkov. De laatste was commandant Georgi Dobrowolsky. Met bemannen van de Saljoet betekent een grote stap vooruit voor de Sovjet- russische ruimtevaart, waarin het ves tigen van een ruimtestation in een baan rond de aarde één van de hoofddoelen is. Geleerden hopen op de lange duur te komen tot permanente stations, waarvan de bemanningen periodiek worden af gelost. De Sajoez-11 is de voorloper van een daarvoor nodige „ruimteveerboot". Het koppelen van beide ruimte schepen schijnt zeer soepel te zijn ver lopen, volgens de officiële berichten van Tass en van de Sovjetrussische Tele visie. Er werden geen trillingen waar genomen toen de twee ruimteschepen contact maakten. Gisteravond vloog het samenstel van beide ruimteschepen op een hoogte tus sen 249 en 212 km rond de aarde, eens in de 88,2 minuten. De baanhoek be draagt 51,6 Volgens meldingen van commandant Drobrowolsky maken de ruimtevaarders het goed en functioneert alles aan boord normaal. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De zondagavond uit de Utrechtse Van der Hoeven Kliniek ont snapte moordenaar en ter beschuldiging gestelde J. Knoups heeft zich vanmor gen weer bq de kliniek gemeld. De 30- jarige man uit Budel is veroordeeld we gens de moord in 1965 op Corrie Hof man op de Leenderhei bq Eindhoven. Samen met Knoups ontsnapte de 29- jarige J. Zwqnenbcrg, die eveneens ter beschikking van de regering is gesteld. J. Knoups is vorig jaar reeds ontsnapt uit de strafgevangenis in Scheveningen. Hij meldde zich later evenals nu vrij willig bij de politie. Knoups' metgezel is nog steeds voortvluchtig. zijn zondagavond om elf uur uit de Van der Hoeven Kliniek ont vlucht met een zelfgemaakte sleutel. Miss Universe. China is uitgenodigd een afgevaardigde te zenden naar de jaarlijkse Miss-Universeverkiezing, die dit jaar van 15 tot 25 juli in Miami Beach wordt gehouden. Een wagen met veel mogelijkheden. Door het drie-assensysteem kan dit voertuig „trappen lopen", terwijl andere speciale voorzieningen het mogelijk maken, dat het in rustig water kan varen. Dit bijzondere wagentje werd tentoongesteld op de internationale motorshow in Barce- In hoger beroep DEN HAAG (ANP) „Na openhartig overleg met het bestuur van de Rqn- Schelde heb ik besloten alle lopende pro cessen in te trekken". Dit beeft de heer C. Verolme gisteren verklaard. De heer Verolme zei verder: „Het be lang van de beide ondernemingsgroepen gaat tenslotte ver uit boven incidentele geschillen. Daarbij acht ik de scheep vaart en haar diversificatie van zo emi nent belang voor onze nationale econo mie, dat ik aan alle krachten, die bun deling van de Rijn/Schelde- en Verolme- ondernemingen kunnen bevorderen, de hoogste prioriteit toeken". Hiermee zijn alle klippen verdwenen, die de fusie tussen beide weg stonden. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof in Den Bosch heeft gisteren de jezuïet pater E. Krekelherg veroordeeld tot een boete van 75 gulden. Dit in overeenstemming met de eis van de advokaat-generaal tien dagen geleden en het vonnis van dc rechtbank te Maastricht, vorig jaar december. De pater had 2 augustus van het vorig jaar in Maastricht met een steen een ruit van een sexboetiek ingegooid om daarmee te protesteren tegen „de toenemende zedenverwildering in West- Europa". Skyways International, een Britse luchtvaartmaatschappij, heeft de stewardessen met hot pants uit gerust. Het nieuwe uniform is ont worpen door een topcouturier in Londen. Stewardess. Penny Weiham oogst nu naast de gebruikelijke dank ook bewonderende blikken van de passagiers. In Staatsloterij (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De staatssecretaris van Financiën heeft goedgekeurd dat met in gang van de 605e staatsloterij (september 1971) het totale bedrag van het prijzen pakket van de Staatsloterij verhoogd wordt met ongeveer een half miljoen gulden per loterjj. Dit bedrag is ver deeld over de volgende prijzen le klasse: een tweede extra-prijs van 50.000. en een verdubbeling van het aantal troostprijzen van 1000, 2e klasse: een tweede extra-prijs van 100.000, met een verdubbeling van het aantal troostprijzen van 2000- 3e klasse: een extra-prijs van 250.000, met troostprij zen van 4000 (naast de hoofdprijs van 500.000 met troostprijzen van 5000), Bij de invoering van de eerste extra- prijzen in juli 1968 werd bijna 70 procent van de totale bruto"-in leg aan prijzen uitgekeerd. Als gevolg van de treneming van de verkoop van loten was het uit keringspercentage teruggelopen tot 69. Door uitbreiding van het prijzenpakket I is het uitkeringspercentage gebracht op ruim 70. (Van t verslaggevers) DEN HAAG. Een Neptune en een helikopter van de Koninklijke Marine zijn vanmorgen twintig mijl ten noorden van Schier monnikoog in actie geweest om een kraamvrouw met haar baby van de Deense coaster Bema te halen en naar Leeuwarden over te brengen. De operatie „kraam vrouw" verliep bijzonder vlotDe helikopter wist zowel moeder (die te vroeg bevallen was) als baby zonder veel problemen van boord te halen. Beiden liggen thans veilig in een Leeuwardens zieken huis op verhaal te komen, zowel van de geboorte als van de zeer vroege eerste luchtdoop van de pasgeborene. Maar ook veel vakatures (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in mei ten opzichte van april gedaald met 3100 tot 31.800, maar geste gen ten opzichte van mei vorig jaar, toen het aantal werkloze mannen 7.400 min der was. Deze stijging deed zich vooral voor in de lagere leeftijdsgroepen in vrijwel alle beroepsgroepen, behalve in de horeca, textiel, handels- en kantoor personeel metaal en onder losse arbeiders. Eind mei waren 84.300 vakatures voor mannen bij de arbeidsbureaus geregis treerd. Dit aantal ligt 4.700 hoger dan eind april, maar 9.200 lager dan eind mei vorig jaar. Voor vrouwen waren er 36.400 geregistreerd, dat is 2000 meer dan eind april en ongeveer gelijk aan vorig jaar. Het aantal werkloze vrouwen liep in mei terug van 9100 naar 8700. De toeneming van het aantal vakatu res voor mannen wordt in vrijwel alle beroepsgroepen teruggevonden, maar vooral bij de metaalbewerkers, handels- en kantoorpersoneel, bouwvakarbeiders. Uitkering ineens mag niet algemeen worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (N.C.W.) vindt, dat op geen enkele wijze de verwachting mag worden gewekt als zouden alle werknemers in Nederland een uitkering- Ineens tegemoet kunnen zien. Een Indruk in die richting zou kunnen zijn ontstaan door berichten, volgens welke de SER een aanbeveling in deze geest zou doen voor die C.AO.'s welke na afloop van de loonmaatregel ver nieuwd moeten worden. De S.E.R. zal zo'n aanbeveling trouwens niet doen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1