Iedere Leidse winkelier kan per 1 meedoen aan koopavond Zaterdagse drukte op koopavond Rijndelfland sterk tegen IJ en Amstel Werk schooladviesdienst moet eigenlijk al op de kleuterschool beginnen Communiqué van wethouder L ij ten temidden van kooywoede Zuid-West vindt 1 juli meesterlijk LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1971 LEIDEN Wethouder J. Lijten van economische zaken heeft gisteravond kunnen ervaren, dat hij niet voor niets aan een koopavond heeft getimmerd. Hij was gewoon wat beduusd door het resultaat: „Ik ben bijzonder tevreden", zei de wethouder overrompeld nadat hij veilig op het kantoor van de bedrijfsleider van een groot kledingmagazijn beland was. Met moeite had de heer Lijten zich staande kunnen houden in de Sinterklaasachtige drukte. Om hem heen vlogen de hot pants, de overhemden, daseen en zelfs hele kostuums de deur uit. Geweldig, zoals de zaken gingen. „Ik denk er hard over, volgende week versterking te laten aanrukken. Je kunt spreken van een slappe zaterdag, maar dan heb je toch ook wel je hele bezetting nodig", overwoog de bedrijfsleider. „Hier. Nou moet het maar gebeuren" ;ei wethouder Lijten ferm achter eei rlaasje prik en hij gaf ter plaatse he 'olgende communiqué uit, een soor 'redesverdrag, bestemd voor de mok' lende middenstanders buiten de koop- „Ik heb de gemeenteraad in de ver gadering van 17 mei toegezegd, dat de verzoeken om een koopavond te houden zo snel mogelijk gehonoreerd zullen worden. De raadsfracties hebben zich ook duidelijk achter dit standpunt ge steld, zoals uit de discussies bleek. Men ethouder Lijten (rechts op de foto de voorzitter van het Leids City vntrum, de heer Brummer, ireden glimlachend over de drukte tijdens de eerste koopavond- voelt niets koopavond. oor het opleggen van een iok de bonden denken hier 'er. Er bestaat een uitste- werking tussen mij en de Koophandel. De Kamer Ik hoop in de raadsvergadering van 28 juni de ingediende verzoeken aan de raad voor te leggen, zodat de aan vragers dan reeds op 1 juli hun koopavond kunnen houden en niet pas in december, zoals door de winkeliers van Zuid-West gesuggereerd werd. Ver zoeken tot het houden van een koopa vond zijn onder andere binnengekomen en inmiddels al gedeeltelijk behan deld door de Kamer van Koophandel van de winkeliers van Vijf Mei en Bevrijdingsplein, Stationsweg, Hoge- paar andere eldei in de stad". de boodschai Gisteravond was het in het centrum van Leiden vrijwel even druk als anders op zaterdag. Volgens een LEIDEN Het zestigjarige Fluks be sloot gisteravond de festiviteiten rond dit Jubileum met een voor korfbal unieke lichtwedstryd. De krachtmeting van de Btüelingsteams Ryndelfland en IJ en Amstel, waarbij het voltallige Neder lands 12-tal was vertegenwordigd, viel ten gunste uit voor de Amsterdammers, die met 51 aan het langste eind trok ken. Fluks kreeg echter weinig eer voor baar vele werk, omdat (vooral) het Leid se korfbalpubliek verstek liet gaan. De ca. 350 bezoekers, waarvan 250 betalende, kregen waar voor hun geld. Van meet af aan lieten beide teams vloeiend combi natiespel zien met soms uitstekend mid- denvakspel. Arbiter Dingier werkte een vlot en in hoog tempo gespeelde wed strijd in de hand dor het spel sporadisch te onderbreken. Het Rijndelflandteam, waarin nota bene spelers rondliepen met verschillend tenue shirt beschikbaar), begon uitstekend en nam na 1 minuut via „Eiber" Ron Re geer een 1O-voorsprong. Het eerste kwartier was verreweg het beste gedeelte van de „demonstratiewedstrijd". Een prachtige 12-combinatie vanuit het middenvak opgezet kon Amsterdammer Klauwen niet afronden, waarna Tims van afstand voor de „thuisclub" wel raak schoot (20). Het Leidse duo van Nierop- Brugman, dat goed werk afleverde in het middenvak, kreeg toen de zware taak de voorsprong ttgen Van Rhee en Stoeltie te gaan verdedigen. Dat gelukte voor lopig omdat vooral Tam van Rhee enkele fraaie kansen om zeep bracht. Geheel volgens de verhouding scoorden de hoofdstedelir.gen toch tegen, toen Henny Bakker (Archipel) een onoplettendheid afstrafte (21). Tom van Rhee, die lands kampioen I.uto samen met Wals al weel de rug heeft toegekeerd en waarschijn lijk naar Landlust (basketbal) overstapt, bracht 5 minuten voor rust 2-2 op het scortbord. Na de demonstratie van de Franciscusband in de pauze, werd na een rust van meer dan een kwartier aan een iets mindere 2ehel ft begonnen. De Ar chipelspeler Janne Engelberts. onlangs debuterend in de oranjo 12, bewees nog eens hoe gevaarlijk hij kan zijn. Binnen een kwartier had deze snelle speler zijn ploeg een 4r—2-voorsprong bezorgd, de korf verscheen en Tims wegens een blessure verdween. Zijn vervanger Wim van Renesse (Pams) gaf meteen zijn visitekaartje af door Nora Borger op maat te bedienen (3—4). Verder werd deze uitstekende speler weinig in de aanval betrokken. Toen Van Renesse zijn directe opponent Wals één keer zijn hie len liet zien, moest er door de interna tional wel meteen aan de noodrem ge trokken worden. Regeer benutte de straf- worp uitstekend (44). De kans op winst Voor IJ en Amstel was toen groot, om dat Wim Brugman Van Rhee moest laten gaan en de Rijndelflandaanval, waarin Yvonne Devilee tegenviel (zij loste geen enkel schot), weinig gevaar kon stichten. De verwachting werd bewaarheid, toen Van Rhee vlak voor het eindsignaal een strafworp feilloos inschoot (45). LEIDEN De eerste Leidse koopavond is tekstZuid-West is ook open. De gevolgen waren achter de rug. Het is indrukwekkend geweest. niet opzienbarend- Luifelbaansecretaris, de heer In de Haarlemmerstraat was de drukte volkomen A. van Dorp, vond, dat er „niet onaardg" s zaterdags, in Donkersteeg en Hoogstraat precies verkocht. Gistermiddag hadden de heren van de hetzelfdemaar ook de Breestraat vertoonde een winkeliersvereniging een uur op 't politiebureau beeld, dat anders alleen tegen de decemberse gezeten en heen en weer gepraat. Ze wisten wat feestdagen normaal is. De grote winkelbedrijven er ging gebeuren met die bekeuringen en zo. konden nu en dan de drukte nauwelijks aan, in „We zullen wel verder zien. Volgende week andere zaken weer was het kalm tot zeer rustig. gaan we gewoon door; we kunnen haast niet Het was prachtig zomerweer, muziekkorpsen meer terug". Nog even hadden de winkeliers (Werkmans Wilskracht en het jeugdkorps van getracht tot burgemeester Vis door te dringen, Politie deelde 17 bekeuringen uit gauw je gemakkelijke stoel uit dacht de heer Jongejan, die benieuwd is naar de volgende Ook op het stadhuis heeft men met de koop avond meegedaan. eHt is er flink druk geweest, vooral bij Voorlichting, waar wethouder me vrouw Den Haan-Groen zich persoonlijk liet voorlichten door de heer C. Klarenberg, die erg in zijn nopjes was met het kloeke informatiebord n zwart-wit in de hal. De meeste aanloof en een paar LCC-spandoeken vertelden De zeventien bekeurde winkeliers zullen er wel donkerblauw, dat donderdag uw koopavond is. niet met een boete van vijfentwintig gulden Zo het i» de koopzone. Een poor straten vanaf k»™"- De gevaUen komen stuk voor stuk verder kregen de winkeliers, die hun zaken v00r de kantonrechter, die zich niet bindt aan hadden opengesteld bezoek van de politie. Zodra een eenhei<lsprijs. Elke zaak zal waarschijnlijk de dienaren ion de u-et publiek in de uhnkels op zn eI«en """'t worden bekeken en dan kan ontwaarden werd een overtreding geconstateerd de bo€te belangrijk hogdr komen te liggen dan en ging de rtgenaor op de bon. In totaal uierden vijfentwintig gulden. er zeventien bekeuringen uitgedeeld in Zuid-West, de Korevaarstraat en de Doezastraat. De mededeling, dat wethouder Lijten de Waar de winkelier moederziel alleen op klanten koopavond al per 1 juli algemeen wil maken. stond te wachten, ging de politie de deur voorbij. ontving de heer Van Dorp namens zijp collega's koopavond in Leiden was, „maar dan hee bescheiden", aldus de heer Jongejan, exploitatie chef van Leiden. „Het was iets drukker dan op de normale donderdagavonden, maar niet te vergelijken met het specifieke winkelvervoer op zaterdagmiddag. Kan ook niet anders, want het was de eerste avond. Dat begrip koopavond moet vooral in de omgeving nog groeien. Wel con stateerden we vervoer van en naar het centrum en dat komt op de andere avonden nooit voor". visaktes, rijbewijzen en paspoorten. Ook de ambtenaren voor de doorstroming en huis vesting mochten niet over belangstelling klagen. Zelfs bestond er interesse voor afdelingen die niet geopend waren, zoals bijvoorbeeld open bare werken. Wellicht zullen deze de volgende keer ook op de donderdagavonden meedraaien. Dit was dan in kort bestek een neerslag van de eerste Leidse koopavond. Met perspectief, mogen we wel zeggen. Alleen moet de politie de vol- met: ..Meesterlijk. Erg fijn. Maar we gaan tóch De middenstand van Zuid-West heeft zich die drie weken nog door. dapper in de strijd geworpen. Gistermiddag onenhnnr ver voer cirkelde enkele uren een vliegtuigje boven de stad én omstreken met op de sleep de kernachtige Bij de NZH had men wel gemerkt, dat er een De mensen kwamen voornamelijk met de bus uit Katwijk, Noordwijk, wat uit Voorschoten Leiderdorp en Warmond. „Dat mooie weer kan echter ook nadelen hebben, want als je loom en warm achter een koud glas bier zit, kom je niet bescherming van de voetgangers in werking stellen. Want veilig winkelen is óók prettig TON PIETERS Dsr. J. H. G. Poell werkt hard aan driejarenplan LErDEN Drs. J. H. G. Poell weet wat hij wil. Voor de periode van 1 augustus 1971 tot 1 januari 1975 staat dat zelfs zwart op wit. De heer Poell is directeur van de Schooladviesdienst Leiden. Hij heeft zojuist de „Proeve van een drie-jarenplan" gepubliceerd. Op enkele voor lichtingsbijeenkomsten zal dat dienen tot uitgangspunt voor discussie met alle betrokkenen over vorm en inhoud van het schooladvieswerk in Leiden en omstreken. In de prak tijk zijn die betrokkenen de onderwijskrachten, vertegen woordigers van onderwijsinstellingen en enkele ouders. Het kind, lijdend voorwerp, komt in deze zin niet voor. Maar in de uitgangspunten voor de ontwikkeling van het advies werk „staat de optimale ontplooiing van het kind in al zijn aspecten en mogelijkheden Een woord dat in het verkorte bestek van Werkwijze en Programma steeds weer gebruikt wordt, is „leermoeilijk heden" en zelfs is er sprake van „de meest bedreigde gebieden". Wat heerst er in 's hemelsnaam voor noodsituatie in het onderwijs te Leiden Niets bijzonders: een jaar of vijftien geleden waren er al schoolmaatschap- pelijk werksters, die de „zwarte scha pen" van de klas in de peiling hielden. Zoals het uitkwam werd wel eens een leerling in samenwerking met de facul teit Sociale Wetenschappen van de uni- versitèit naar de oorzaak van zijn moei lijkheden doorgelicht. „Maar als je als maar individuele gevallen behandelt, doe je aan de bron niets: je repareert alleen maar symptomen", kritiseert drs. Poell. Hij werd met ingang van 1 april van dit jaar benoemd tot directeur van de Schooladviesdienst Leiden, die met ingang van 1970 door de gemeenteraad in het leven was geroepen. De nieuwe dienst was toen vijftien maan den geleid door de heer M. van Riessen, gemeentelijk inspecteur van het onder wijs, en dr. P. v. d. Broek, lector in de' psychology aan de Leidse Univ kring; de heer Poell kon zich volledig aan het schooladvieswerk wijden. Afkomstig uit Tegelen, studeerde hij psychologie te Nijmegen. Nadien werk te hij vier jaar in Heerlen als school psycholoog en drie jaar in Haarlem bij de schooladviesdienst. Hij wéét dus. waarover hij spreekt: Er zijn méér dan men beseft leermoeilijkheden onder de leerlingen van 't lager onder wijs. Dat kunnen lees- of rekenmoeilijk- heden zijn of geringe vorderingen die gedragsmoeilijkheden tot gevolg hebben. Kinderen, die niet mee kunnen komen, voelen zich in de klas niet op hun ge mak en gaan zich afzetten tegen de klassegemeenschap. Dat is gemakkelijk vast te stellen. Maar voor het achter halen van de oorzaak is een onderzoek nodig naar persoonlijkheid, capaciteiten vorderingen, de situatie op school, in de klas en thuis naar het verloop van de ontwikkeling en de lichamelijke toe stand van de leerling. De ervaringen hebben geleerd dat het water naar de zee dragen is. wanneer alleen kinderen onderzocht worden, die al duidelijk leermoeilijkheden tonen. De voorge schiedenis van het probleem toont vaak ingesteld zou zijn. De aard van de pro blemen kan liggen in het achterblijven van het waarnemen, wat direct moei lijkheden met lezen tot gevolg kan heb ben; het kan zijn, dat een kind moto risch of emotioneel achterblijft; het kan ook zijn. dat het sociaal niet in de pas Achterstand begint vroeg „Wijk, als je nu al op de kleuterschool begint met het onderzoek van de kin deren. dan kan je vroegtijdig een ach terstand inhalen of moeilijkheden voor komen en zo nodig het onderwijssys teem verbeteren", zegt de heer Poell. En, bij wijze van voorbeeld, haalt hij het onderzoek aan dat Van Heek en Van Career enkele jaren geleden in- -stelden naar de doorstroming van kin- Kinderen uit sociaal zwakke milieus hebben al achterstand in ontwikkeling voor lagere school In verhouding tot wat steden als Haar lem, Enschede. Utrecht en Rotterdam doen, geeft Leiden nog maar weinig geld uit aan dit soort werk. Om de „De slechte woningsituatie in Lelden is er de oorzaak van, dat er bijna geen onderwijzer solliciteert naar een functie hier. Je moet de grootste bewondering hebben voor de onderwijzers die dik wijls werken in een ruimte, die ze nauwelijks de gelegenheid biedt vorm te geven aan wat ze zich van het onder wijs hadden voorgesteld, die altijd moe ten werken met te weinig centen en die daarbij veel kritiek ondervinden van buiten kritiek die in het gunstigste geval voortkomt uit een vorm van meeleven van ouders. De woningsituatie rkt bovendien remmend op de kin- houden, zullen de eerstkomende Vrijblijvend advies :r jaar ten veelvoud daarvan iben. Het is me wel duidelijk dere r het Beiden hadden z drukke werk- „dat di potentie in de eindfaze van de lagere school maar dat de kinderen al een achterstand hadden toen ze op de kleu terschool kwamen. Dat wil zeggen: een achterstand ten opzichte van de eisen, die het lager onderwijs nu al stelt, bij voorbeeld op het gebied van het ver- C. Poeft, di staan en het gebruik van de taal op school, die niet is aangepast aan de taal in het milieu van de kinderen". Om daarin te voorzien, worden taal- compensatiesprogramma's geboden „Maar die houden het gevaar in, dat ze de kinderen losmaken uit hun milieu. En dus moet men zich bezinnen op het h'erformuleren van de doelstellingen van het onderwijse in voortdurende com municatie met de betrokkenen. En dus Het advies van de dienst kan daarom vorm krijgen in een begeleiding van de onderwijzers inzake de onderwijsver nieuwing, in begeleiding van de leer lingen en in begeleiding van de ouders Deze begeleiding kan rond bepaalde Leiden. problemen ook gecombineerd worden. En, hoewel leermoeilijkheden doorgaans de handicap zijn van individuele leer lingen. moet het mogelijk zijn, ze naar hun overeenkomstige aspecten groeps gewijs te bestrijden. Gaat dat niet ten koste van het indivi du? „Ja", meent drs. Poell, „maar als je binnen de school met z'n grote klas sen wat met die kinderen wilt doen, dan ontkom je ook niet aan het werken met een groep". De bedoeling is om ook in Leiden, bij de uitbreiding van het advieswerk het ac cent te leggen op de onderwijskundige kant. Wart dan pas kan je de verande ringen in het systeem goed begeleiden. Systeem aanpassen Het onderwijssysteem moet dus meer aan het kind aangepast worden. Drs. Poell zegt. „De grootste post op de Rijksbegroting is geloof jk. Onderwijs. Maar het grootste deel ervan gaat naar t onderwijs. Niet naar het stigste geval zijn er oudercommissies. Maar hun functioneren hangt nog te dikwijls af van het inzicht van het schoolhoofd. Het .onderwijs moét aan sluiten op de opvoeding thuis. Wan neer thuis van alles met de kinderen wordt gedaan maar op school gebeurt dat niet of omgekeerd dan gaat nog veel van het effect verloren. Wan neer de ouders in contact komen met het werk op school en ze er concreet bij betrokken worden, dan bevordert dat die aansluiting. We gaan nu pro beren, dit jaar in het kader van de aansluiting van kleuterschool op lagere school in onderling overleg met de ouders ouderavond is zo'n belast woordiets te doen om te zien wat ieder op zijn plaats daarin kan bijdra gen. Dat zal voor de ouders de kijk op dat speciale schoolmilieu bevorderen". In hoeverre speelt de slechte woning- Nu kan men de meest welgemeende adviezen geven met betrekking tot de vorming van de kinderen maar als de mogelijkheden er al zijn, dan heeft men altijd nog te maken met de ouders, die dikwijls autonoom willen uitmaken hoe zij van hun uilskuiken een valk zullen maken. „Ons advies is natuurlijk vrijblijvend", zegt de heer Poell, „maar dat neemt niet weg, dat we wel kunnen signaleren en dat we dan de plicht hebben, onze bevindingen door te geven. Een onder zoek heeft plaats in overleg met de ouders. En gaan zij ermee akkoord, dan zijn ze verantwoordelijk voor de uit voering ervan. Het mooiste is, te pro beren de relatie tussen ouders, school en kinderen met de buurt op te zetten. Want daar komen adviezen uit niet op de eerste plaats deskundige; daar geef ik niet zoveel om die bruikbaar zijn". De schooladviesdienst staat nog maar aan een begin en heeft slechts de be schikking over beperkte mankracht en middelen. Daarom is het niet mogelijk, alle scholen tegelijk en even intensief te begeleiden. Drs. Poell ziet zich nn geplaatst voor de keuze waar hU het advieswerk moet beginnen: aan de scholen die Van Heek en Van Carcar zien als de meest bedreigde gebieden or in de nieuwbouw, waarin soms sterk verschillende mensen uit allerlei hoeken

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3