Swingend Amsterdam huldigt Ajax wf VTI LUNS EINDELIJK AAN HET MILITAIRE ROER Jeugdideaal in vervulling gegaan LEIDSEPLEIN WACHTTE LANG OP ZIJN IDOLEN Vliegveld Zestienhoven nu al milieubedervend VRIJDAG 4 JUNI 1971 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) AMSTERDAM Als waren zij zestien staatshoofden zo hebben de Ajax- spelers zich gisteravond in een uit zijn voegen swingend Amsterdam laten huldigen. Zij reden in open auto's tus sen dikke hagen aanbidders van hun stadion naar de Stadsschouwburg. Kniesoren en daaraan is Amsterdam schatrijk zullen na de dag van gisteren J meesmuilen dat er in Rotterdam veel ri meer mensen op de been waren om te feesten teen Feijenoord vorig jaar de f t Europa Cup in de wacht sleepte. Zij ■-'■f. hebben met deze observatie gelijk. De E drukte op en om het Leidseplein toch i warempel niet de grootste open vlakte jyJ Nederland was gezellig maar verre n overweldigend, en rechtvaardigde nauwelijks het machtsvertoon van de politie, die er overigens in zijn over hemdjes huisvaderlijk uitzag. Maar toch zakte zo nu en dan iemand door het tramhuisje. Er waren een paar gevel toeristen die het balkon van de Stads schouwburg wisten te bereiken, waar burgemeester Samkalden in afwachting de helden zelf een half uur lang de spreekkoren en Ajaxliederen stond te dirigeren, alsof hij zelf het beslissende doelpunt erin had geschopt. Er dwar relde confetti uit de matig gevulde ra- rondom het Leidseplein, die bij nadere analyse uit de meest goedkope soort toiletpapier bleek te bestaan. Er werden zelfs enkele tientallen voetbal- an piastic over de menigte uitge strooid stunt van een sportzaak, waar de gedachte had post gevat: als Cruyff de cup mag verdienen, mogen wij het ook. Wel feest, kortom, maar geen baldadigheid en flauwvallerij ontaar dende hysterie, gisteren in de hoofd stad. De cup was niet genoeg om de Amsterdammers tot lastigheid te kun- verleiden. Chronologisch laten de gebeurtenissen zich als volgt reconstrueren. Om zaten de eerste Ajaxsupporters in de lantaarnpalen en bovenop de stop lichten van het Leidseplein volko- overbodige akrobatiek zoals later blijken, want er was ruimte zat iedereen. Om half zes bereikte de eerste geveltoerist zwaaiend met zijn Ajaxvlag de nok van de Stadsschouw burg. Om kwart over zes lieten Michels jn mannen zich in de open auto's zakken en begonnen zij lichtelijk blasé na hun ontvangst bij de koningin n hun zegetocht. De omgeving van Dam en Leidseplein was inmiddels voor a\\« verkeer afgesloten, hetgeen veel vertragingen gal' maar niemand irri- I leerde. De tocht bracht de helden via |de buurt Watergraafsmeer waar de wieg 'van Ajax in het algemeen en die van Cruyff Lt het bijzonder Heeft gestaan. Vanaf het balkon van deze muzetempel, die nooit zoveel profaan geweld heeft gehoord, wuifden zij minzaam naar de deinende vlaggenzee op het Leidse plein. En toen geschiedde rechtvaar digheid. Pietje, pietje", had de naar schatting vijfduizendkoppige schare smekend naar boven geroepen. Opeens echter werd de toon der spreekkoren bezwerend en de naam veranderde in Michels, Michels". Zo kreeg de man, die Ajax naar de Europa Cupzege heeft gevoerd, dan toch loon naar werken. Hij lachte erbij als de boer met kiespijn die eeuwig zal blijven. De klok wees veertien minuten over acht uur precies. Cup over de rand van het balkon ben gelen. Cruyffie, Pietje, Sjakie, Ruudje ze verschenen allemaal en lieten zich van alle kanten bekijken. Zes minuten duurde da ovatie. Waarna het publiek wreed zijn helden de rug toedraaide, om zich Ie storten op haring, kroket, pils en v/at de hoofdstad nog meer aan feestelijks te bieden had. Op de Dam waren inderhaast twee muziektenten opgetrokken. Zeven pop- groepen, een trompetterskorps en een showdrumband logenstraften daar doel treffend de mening, als zou geluids hinder kwaad kunnen daarbij ijverig geholpen door het voortdurende, ge scandeerde claxonneren van auto's en brommers overal in de stad. Er werd bij het leven gezongen en gesprongen. Poli tiemannen zetten olijk het Ajaxpetje op. De kroegen mochten de hele nacht open blijven en deden dat consequent. On dertussen konden de helden zelf. na nog een rustig onderonsje te hebben doorslaan met het gemeentebestuur op het stadhuis, eindelijk het vermoeide hoofd te rusten leggen. Maar in hun dromen moet het dreunend hebben na geklonken- Ajax wint de wereldcup". Het legioen is nog niet tevreden. Er wacht de mannen van Michels een laat ste. zware klus. Ongedekte cheques voor gestrande Ajaxaanhangers De cup gaat vol met naar het centrum. Daar zeilde de zilver vloot in massale koren tussen de gevels, maar het „een .twee drie vier. komt er nog wat van ging overheersen naar mate de. stoet langer uitbleef. In af wachting van de echte ging alvast een Europa Cup van aluminiumfolie de „AjaX olé". haha". De balkons van het KLM- en Hirschgebouw werden gekraakt. Een vreemd voertuigv dat publieke werken had vergeten weg te halen, werd bezet en bewoog zich log door de menigte, terwijl de politiemacht breed grijnsde, maar de wapenstok voelde jeuken. ..Ajax heeft de wereldcup", dirigeerde burgemeester 'Samkalden Johan CruyffNaast Cruyff baar. „We shall overcome", hief de me nigte aan, waarop de vroede vader met een rood hoofd verdween. „Cruyffie, Cruyffie". smeekte de menigte zonder dat het idool tevoorschijn kwam. Maar toen was het toch zo ver. Kwart voor acht. Vasovic verscheen en liet met ware doodsverachting voor de aanbid ders benéden hem de ïware Europa Riji (Van een onzer redakteuren) DEN HAAG Mr. Joseph Marie Antoine Hu bert Luns (59) bestemd om opvolger te worden van Manlio Brosio als secretaris-generaal van de NAVO. Eindelijk ziet hij zijn jeugdideaal in vervulling gaan. Waar hij veertig jaar geleden ongeschikt voor werd bevonden op grond van strikte toepassing van de regeltjes, werd hij nu door de hoogste politieke ambtsdragers van het westelijk bondgenootschap voor gevraagd: een baan in dienst van de militaire organisatie. In 1930. na zijn eindexamen gymnasium, pro beerde Luns marine-officier te worden. Maar het Koninklijk Instituut voor de Marine wees hem af: hij was juist enige dagen te oud. De voorlief de voor de marine is in de tussenliggende jaren bij Luns niet verdwenen. In zijn diensttijd was hij matroos-seiner. Tijdens zijn diplomatentijd publiceerde hij artikelen over de marine in onder andere Engelse en Portugese tijdschriften. In het Frans schreef hij een geschiedenis van de Nederlandse marine, die in 1942, toen Luns in !m traditionele positie van Nederland sinds de twee de wereldoorlog geen enkele richtingaangeven- de invloed uit. Voor Luns is die Europese po- i litiek vrijwel steeds bepaald geweest door de 1 vraag: hoe krijg ik Engeland in de E.E.G.? Het is 1 jammer dat hij zijn eigen werk wat dit betreft ter afronding moet overlaten aan zijn opvol ger. Minachting Ook al leek de portefeuille van Buitenlandse Zaken onlosmakelijk aan de KVP'er Luns ver bonden, zijn buitenlands beleid stond vooral de laatste jaren bloot aan kritiek vanuit het parle- ment. Merkwaardig is wel dat het eigen werk van Luns, zijn Europese politiek, nagenoeg vol maakt onbetwist is gebleven. Kritiek kwam vooral op de volgzaamheid aan de Verenigde Staten. Maar Luns heeft de minachting die hij als diplomaat moet hebben opgedaan over het poli tieke bedrijf, tijdens zijn ministerscarrière nooit j helemaal kunnen onderdrukken. Vooral de laat Lissabon op de ambassade werkte, in boekvorm werd uitgegeven in Portugal. ('A Epopeia da t Marinha Holandesa', de heldengang der Neder landse Marine). Joseph Luns was van niet-geringe komaf. Hij werd op 28 augustus 1911 geboren in Rotterdam, als tweede zoon van prof. Hubert Marie Luns, kunsthistoricus, graficus en schilder. Zijn moeder was Harriet Louvrier. De jonge Luns ging naar g het jezuïet engymiiasium van het Ignatiuscollege in Amsterdam, en later het In^titut St. Louis in t Brussel. Zijn rechtenstudie deed hij in Leiden en Amsterdam (GU). Hij was er nog een tijdje rector van de senaat van het Amsterdamse studentencorps. Daarna liep hij nog cursussen politieke economie in Londen (School of Econo mics) en cursussen aan de Berlijnse Universi teit. e Ook het huwelijk van Luns was op stand. Hij trouwde in 1939 met baronesse Elisabeth van Heemstra. Later werd de familie uitgebreid met een dochter en een zoon. In diezelfde tijd werd Luns wat hij sindsdien is gebleven, diplomaat. Eerst was hij attaché op hel departement van Buitenlandse Zaken. Vlak voor dat de oorlog uitbrak, werd hij overgeplaatst naar de ambassade in Bern. Een jaar later ging b hij naar Lissabon, waar hii het bracht tot tweede ambassadesecretaris. Vap '43 tot '49 werkte hij op de ambassade in Londen, waar de Nederlandse Nieuw Guinea-politiek te verdedi gen in de Verenigde Naties. De echte minister van Buitenlandse Zaken was mr. Beyen, maar Luns zag daarin geen bezwaar zich in het buitenland met minister van Buitenlandse Zaken te laten aanspreken. In 1956, in het derde kabinet-Drees. was Beyen dan ook vertrokken, en beheerde mr. Luns de hele winkel. Sindsdien is Luns onafgebroken minister geweest. Kabinetten kwamen en gingen, bij elkaar zat Luns in acht verschillende kabi netten en overleefde hij vijf politieke kabinets crisissen! maar Luns bleef op zijn post aan het Plein in Den Haag. Hij was daar trouwens maar weinig, want meestentijds reisde de diplomaat- minister in het buitenland. Veel diplomaat Dat mr. Luns zo lang aanvaardbaar is geweest voor kabinetten van.toch uiteenlopende politieke signatuur, komt doordat hij weinig politicus en veel diplomaat is. Toen hij in de politiek kwam, werd hij beschouwd en ook wel gewantrouwd als een carrièrediplomaat. Op Buitenlandse Zaken was hij meteen geaccepteerd. Hij was immers iemand uit het vak en hij was er thuis. Veel politieke bezieling ging nooit van Luns uit. Zijn grote talent ligt in het ondeihandelen met een concrete opdracht, niet in het ontwerpen van ste jaren stapte hij de Tweede Kamer binnen met het air van een schooljongen die zeulend met een tas vol boeken naar een les komt in een vak dat hij tien keer beter kent dan zijn vervelende Grollen Wat mr. Luns zo populair heeft gemaakt, zijn evenwel niet zijn grote deskundigheid en parate I feitenkennis of zijn diplomatieke behendigheid, maar zijn kwinkslagen. Zijn grapjes zijn in wezen steeds intens simpel, maar de droge origi- naliteit waarmee Luns ze brengt heeft al menig minister en diplomaat doen daveren van het. lachen. Het schijnt dat zelfs de hele ochtend van de I vrijdagse vergadering van dc ministerraad onder j het kabinet-De Jong wordt besteed aan de one- j man-show van Luns. De ministers kunnen blijk- I baar de verleiding van Luns' grollen niet weer staan alvorens ze zich buigen over de zware problemen van ons kleine land. Vrijdagsavonds, op de korte persconferentie van minister-presi dent De Jong, heet het nnatuurlijk dat Lus „ver slag heeft uitgebracht van zijn bezoek zus of reis Opgewektheid, humor en zelfspot zijn de sterkste wapens die de diplomaat Luns hanteert. Wan neer ie tegenstander aan de onderhandelingstafel eerste jaren ook de officiële Nederlandse rege ring verbleef. Daarna zat hij drie jaar in New York als lid van de permanente vertegenwoordi ging van Nederland bij de Verenigde Naties. In de nazomer van 1952 dook de lange diplomaat weer op in Den Haag. Hij zou darheen gehaald 13 zijn door de KVP-leider Romme. Wat de popu lairste Nederlandse politicus en mogelijk de be kendste minister van Buitenlandse Zaken van de - wereld zou worden, was toen nog een onbekend figuur. Luns werd in het tweede kabinet-Drees minister zonder portefeuille met als opdracht de IL inspirerende concepties. Luns heeft weinig Ne derlandse buitenlandse politiek gemaakt. Hij was vooral Nederlands vertegenwoordiger van het buitenland. Toen Luns kwam, werd de posi tie van Nederland bepaald door het westelijk bondgenootschap onder leiding van de Verenigde Staten. Nu Luns gaat, is die situatie nog zo, en in de tussentijd is het niet anders geweest. Binnen dit kader verrichtte Luns zijn diplomaten- arbeid, en lang niet altijd zonder succes. Alleen in de Europese politiek ging Luns een eigen weg. Dat moest wel, want op dit terrein ging van de een tijdje krom heeft gelegen van het lachen, valt het hem moeilijk weer snel met een bloed serieus gezicht concessies af te dwingen. Tegen standers die evenwel helemaal niet kunnen la chen om de clowh Luns. raken erdoor geïrri teerd. maar krijgen zonder pardon de publieke opinie tegen rich. Dat maakt die tegenstanders juist zo bitter in hun kwalificaties van Luns. Niettemin was hij bij de laatste verkiezingen op de KVP-lijst weer goed voor het grootste aantal voorkeursstemmen dat een kandidaat wist té (Van c correspondent) EINDHOVEN. Vier Zaandam mers hebben gedreigd vandaag opnieuw in Eindhoven het kan toor van het reisbureau Spantour te bezetten, als zij geen contact kunnen krijgen met de directeur, de Belg A. Eckert. De cheque van 808.80 gulden, waarmee zjj gisteren genoegen nanien als ver goeding van vier mislukte Ajax- reizen naar Londen, bleek by de AMRO-bank niet te zqn gedekt. De vier behoren tot de dertig tot veertig gedupeerde Ajaxsuppor ters. die gisteren het kantoor van het reisbureau hebben bezet ge houden. Tachtig Wembleygangers die hun reis bij Spantour hadden geboekt, waren woensdag in Brussel gestrand omdat het vlieg tuig naar Londen niet kwam op dagen. Zij hebben een gedeelte 'van de wedstrijd op de televisie gezien, hoewel zij ongeveer twee honderd gulden per man hadden neergeteld voor hun reis en stadionplaats. Het reisbureau is eigendom van een Belg, de 30-jarige A. Ecker, en de Nederlander Van Dam. De laatste is een oud-medewerker van de heer Gelsing, de man achter het debacle van het reis bureau „World Air Ité", dat vorig jaar failliet is gegaan, nadat eer der enige honderden van zijn cliënten in Spanje gestrand wa- Gisteravond om 7 uur werd de bezetting opgeheven. De 16 over gebleven bezetters kregen allen 200 gulden in contanten uitbe taald. Eerder op de dag al had men cheques met 200 gulden aan geboden aan de bezetters. Een groot aantal van hen weigerde ze echter, toen een middenstan der uit de omgeving bekend maakte, dat hem eerder een cheque van 600 gulden overhan digd is. die niet gedekt bleek te Een opgetogen supporter is erin geslaagd naar het halkon van de Stadsschouwburg te klimmen, waar hij burgemeester Samkalden meesleept in een enthousiaste rondedans DOOR KVP-KAMERLEDEN Luns gevraagd naar Fokkers voor Portugal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns van Buitenlandse Zaken is nu ook door drie Kamerleden van de KVP, zyn eigen party, kritisch ondervraagd over de levering van vliegtuigen van l'okker aan Portugal. De Kamerleden Mom- mersteeg, H'esterterp en Kieiaterlee willen weten of onlangs opnieuw een uitvoervergunning voor zo'n levering is afgegeven door de regering. Volgena de Kamerleden is „de vrees niet ongegrond dat deze vliegtuigen zouden kunnen worden ingezet voor militaire doeleinden in Portugese kolo niale gebieden in Afrika". Het Angola Comité zegt al enige tijd over bewijzen te beschikken dat de Fokkers, die wor den verkocht aan een Portugese bur gerluchtvaartmaatschappij, door deze maatschappij onmiddellijk worden uit geleend aan de Portugese luchtmacht! Ze zouden worden gebruikt voor troe pentransport naar en in Angola en Mo- Levensbeschouwing gehandhaafd in maatschappelijk werk ir algemeen maatschappelijk werk een :ulaire waarin stond dat de kleine in- llinkjes moeten gaan samenwerken in de toekomst nog subsidie te kun- krijgen. Ruim zeshonderd braakwoningen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Het aantal clandestiene bezettingen van woningen in Amsterdam is op het ogenblik zeer aanzienlijk. Over de periode van janua ri tot en met augustus 1970 bedroeg dit aantal ten aanzien van woningen j Het is duidelijk dat indien hiertegen niets zou worden ondernomen, binnen zeer korte tijd van het voeren van welk distributiebeleid dan ook geen sprake meer zou kunnen zijn. Dit merken B. en W. van Amsterdam op in een nota, waarin zij uiteenzetten op welke wijze thans langdurige leegstand van wonin gen zoveel mogelijk wordt voorkomen. Tevens gaan zij na of en in hoever het mogelijk is ook leegstaande niet-woon- ruimte bij wijze van noodmaatregel voor woondoeleinden in gebruik te ne- zambique, waar Portugal een koloniale oorlog voert. De regering heeft steeds volgehouden dat de Fokkers in Portugal niet worden gebruikt voor de strijd in Afrika. De drie KVP-KamerLeden vinden dp.tj,,ales in het wSrk' móet' worden gesfeld óm te voorkomen dat Nederland ook indi rect door levering van vliegend of rollend materiaal dat voor militaire doeleinden kan worden Ingezet, betrok ken wordt bij de strijd ln de Portugeee gebieden". OESO: economie zal weer gaan groeien DEN HAAG (ANP) De OESO verwacht, dat de economie het volgende jaar weer zal groeien, aldus een rapport van regeringsdeskundigen van 22 Wee- terse landen, waaronder ook Nederland. In het rapport staat ook, dat de aty- ging van de pryzen iets minder zal wor den: van zes pet. in de eerste helft van vorig jaar tot 4,5 pet in de twee :1e helft van dit jaar. Er zijn gedeelteiyke aan wijzingen dat de loonstyging enigszins beperkt zal biyven. De OESO-landen zyn er nog niet in geslaagd om gezamenlijk de inflatie te bestrijden, al worden er afzonderiyk wel indrukwekkende pogingen ondernomen, met het risico van politieke wryvingen. Lichtgevende witte vesten voor politie DRIEBERGEN (ANP) Rijkspolitie mannen, die 's nachts of bij slecht zicht overdag op wegen hun werk doen, zijn sinds één juni verplicht daarbij een speciaal wit vest te dragen, met op de voor- en achterzijde drie V-vormige lichtgevende strepen. De leiding van de rijkspolitie is tot deze maategel ovegegaan omdat gebleken is, dat het werken op wegen voor de politiemannen in hun donkerblauwe uni formen 's nachts levensgevaarlijk is, en ook om de weggebruikers betere kansen te geven de politiemannen tijdlger te (Vai rslagge- ROTTERDAM De plannen uitbreiding van het Rotterdamse vliegveld Zes- tienhovcn roepen steeds .-erstanden op. Het Openbaar Lichaam Rijnmond Provinciale Staten van Zuid- Holland. de gemeenteraden Berkel en Rodenrijs. Bcrgschenhock. Pijnacker, Schiedam. Vlaai-dingen cn Schicbroek hebben hun af wijzend standpunt al vastge legd in moties en andere uit spraken. In een nota. die vandaag verschenen is, wijst het Centraal Comité Anti- Bulderbaan de uitbreiding van Zestienhoven door de aanleg van een nieuwe baan of verlenging van de be staande baan af. Het comité wordt hierbij gesteund door afdelingen in negen gemeen ten rond het vliegveld. Het vliegveld Zestienhoven ligt in een gebied met de grootste bevolkingsdichtheid van West-Europa, met een groot tekort aan woonruimte voor de reeds gevestigde be volking. en met een mate van milieuvervuiling, die de COMITÉ ANTI-BULDERBAAN: grens van het toelaatbare nadert, hier en daar zelfs overschrijdt. Het vliegveld ligt volgens de internationale normen ook veel te dicht bij de bestaande bebouwing. Uitbreiding van Zestienhoven door verlenging van de be staande landingsbaan of door aanleg van een nieuwe baan maakt de situatie voor het woonmilieu alleen maar er ger. Geluidshinder en lucht verontreiniging van het vliegveld werkt reeds mi lieubedervend. Het wordt er alleen maar erger op, wan neer de uitbreidingsplannen doorgaan, aldus de nota. Het wordt daarom hoog tijd dat Rotterdam op korte termijn een duidelijke uitspraak over de toekomst van Zestienho ven doet, aldus het centraal comité Anti-Bulderbaan. Het comité wijst er verder op, dat voorspellingen over de omvang en samenstelling van het luchtverkeer specu latief zijn. Het acht de kans groot, dat Zestienhoven gaat fungeren als een zogenaamd afval-vliegveld voor lucht verkeer, dat Schiphol graag wil missen: zoals charter- lesvluchten en dergelijke luchtactiviteiten. Met gevolgen van dien voor zeer dichtbevolkte gebied. De nota wijst erop, dat nu reeds lesvluchten van sportvlieg- tuigen en ook lessende vlie gers op grote toestellen veel geluidshinder voorzaken: urenlang enkele minuten vliegen in voortdurend de zelfde baan. Het comité noemt het verlangen naar een „eigen internationaal vliegveld" een getuigenis van een komisch lokaal chauvi nisme. In dit verband wijst het co mité ook de bezwaren af, dat de bestaande baanlengte vooral beperkingen oplegt aan de ontwikkeling van het chafterverkeer op Zestienho ven vooral de Ite-vluch- ten naar de Middellandse Zee. „Maar dit verkeer kan niet als een wezenlijk econo misch belang van Rotterdam of van de regio worden aan gemerkt", stelt het comité

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11