£eidóe Qoma/nt Edward Albee: Ik zou nooit naar peil van publiek kunnen afdalen Dreigroschenoper in concertvorm Deens koor beter dan zijn Deens program Griekse burgerkrijg in Utrecht RADIO MORGEN Amstelland ..Afzijdige'' inbreker PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1971 D Hypocriet maar ook enkele van zijn bondsbestuur- ders btj de categorie van de farizeeërs ingedeeld. bedoelingen van NKV-voorzitter V„„ vt0?n £5 T,'?8' .LaMer Want zoals da heer Lanaer het CNV- hvtinrHet" n s 6eD radio-interview par00i „geen politiek stemadvies" van riFSSS v T i Z °nsetw>j-het voetnootje dat hij zelf als privé- h.T STet "Wer A*. zou stemmen, vojrzag, \iTr iTi Ze gevoeld heeft. hebben enkele bestuurder? van bij het touwen d ZT Z?™ tussen deNK V aanseslotsn bonde* SSSÏÏÏ. r h Tf'Tf ""-nier het ..glen politiek stemadvies" van on dïle mor' al°fe ldeaal ct de katholieke vakcentrale met zoge- nuiet de h^ M T f, "l T privé-verklaringen verlucht, moet de heer Mertens zich toch wel ge- a h„«.. ,r realiseert hebben. 8 Be!f>°uu.-t de heer Merten, nu ook 71 7 jhen als hypocrieten Zo gezien zijn er lVl€CV nClllClldCltGll meer kandidaten voor de kwalificatie -mi .ii_.il, welke ook in de nieuwe visie op de INDIRECT heeft de heer Mertens bybel moeilijk als een eretitel kan wor- trouwens niet alleen collega Lanser, den uitgelegd NAVO zoekt een antwoord ET feit dat juist Lissabon is aange wezen voor 'n van de belangrijkste NAVO-ministersconferenties van de laatste jaren heeft hier en daar nogal wat kwaad bloed gezet. Dit is niet onbegrijpelijk, omdat het Portugese re gime t.a.v. zijn Afrikaanse koloniën een reputatie geniet die weinig strookt met de idealen van vrijheid die de NAVO zegt te vertegenwoordigen en verdedi gen. Hoe dit ook zij, het belang van de conferentie kan niet onderschat worden, omdat juist in Lissabon een antwoord geformuleerd moet worden op de jong ste Russische voorstellen ten aanzien van de vermindering van de troepen sterkte in Europa. De Oost-West-verhouding is dan ook het belangrijkste gesprekspunt op de conferentie. Want de Russen hebben een belangrijk punt gescoord met hun voorstel om tot verkennende besprekin gen over wederzijdse troepen'verminde ring te komen. Het moet gezegd: het voorstel is oorspronkelijk een NAVO- voorstel (uit 1968), waarop van de zijde van het Warschaupact nooit recht streeks is gereageerd, maar steeds via de zijsprong van een Europese veilig heidsconferentie. En hoewel de NAVO op zijn beurt het voorstel van een dergelijke conferentie nooit zonder meer van de hand heeft gewezen, heeft het Westen er de voorwaarde aan ver bonden van een voorafgaande overeen komst over de te bespreken punten, waarvan de vermindering van de strijdkrachten er een zou zijn. Geen voorafgaand te regelen kwestie, maar wel een die de Oost-West-verhou- dingen bepaalt, is de verbetering van de situatie rond Berlijn, de vrije toe gang tot het westelijk stadsdeel en de betrekkingen van West-Berlijn en de DDR. De vooruitgang die de Grote Vier over deze slepende kwestie hebben ge boekt, is nog steeds minimaal, terwijl de veranderingen in de top in Oost- Duitsland niet de indruk geven dat van die zijde spoedig veel soepelheid te verwachten is. Een kwestie waar men evenmin om heen kan als het om troepenvqrmmde- ring gaat, is de behoedzame voortgang bij de Salt-bespi-ekingen, het Russisch- Amerikaanse gesprek over de vermin dering van strategische wapens. Want de kernmacht vertegenwoordigt een be langrijk onderdeel van het in Europa opgeslagen wapenarsenaal. Misschien kunnen de besprekingen van SALT en die rond de wederzijdse troepenvermin dering zo parallel gaan verlopen, dat tot een combinatie in een of andere vorm besloten kan worden. Met het voorstel-Mansfield tot vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa met de helft op de achtergrond, staat de NAVO voor de taak een duidelijke uitspraak over de doelstellingen te doen. Aan de vertrek kende secretaris-generaal Manlio Brosio straks de eer de eerste contacten met het Warschaupact te gaan leggen op basis van deze uitspraken. Hij staat voor moeilijke en langdurige besprekin gen in alle Oost-Europese hoofdsteden, want een functie als de zijne bestaat in het Warschaupact niet. Hij zal het met de regeringen eens moeten worden over aantallen van mensen en wapens, over legeringen en afstanden, over een ba- langs op een ander niveau en controle hierop. Een aan de nieuw te benoemen secretaris-generaal, mr. Luns, de taak om met zijn langdurige ervaring als minister de hele kwestie van verminde ring van de spanning in goede banen te Het grote geheim van onze vakcentrales WELKE sombere cijfers het informa- tief-materiaal van prof. Steenkamp ook moge bevatten, in het onderhande lingsresultaat van bedrijfstakken valt hiervan niet veel te merken. Er komen loonakkoorden uit de bus waarin gesproken wordt over een dui delijke reële loonsverbetering over 1972 en garanties die moeten voorkomen dat loonsverhogingen het aantrekkelijke perspectief gaan verduisteren. Deze gang van zaken komt niet on verwacht. Om te beginnen maakt de vakbeweging ernst met haar aankondi ging, dat ze het hare zal doen om de loonwet-Roolvink af te straffen. In de tweede plaats heeft de vakbeweging op dit moment geen boodschap aan mede delingen in de kabinetsinformatie, om dat noch zij noch de volksvertegenwoor diging duidelijkheid heeft gekregen inza ke de stand van zaken. Toch groeit van week tot week, van vakbondsakkoord tot vakbondsakkoord onze nieuwsgierigheid naar de oplossing van een ander groot geheim: het ge heim namelijk hoe de Vakcentrales straks het hunne ertoe kunnen bijdra gen om te voorkomen dat de inflatiespi raal weer zo hard gaat draaien, dat 's lands economie in de volgende geva renzone terechtkomt. De kabinetsinformateur heeft van df vakbeweging het advies gekregen, dat het intrekken van de loonwet-Roolvink een noodzakelijke bijdrage tot verbete ring van het sociaal-economische kli maat zal zijn. Maar we vragen on of zelfs de informateur weet, welke bijdrage de vakbeweging dan concreet zelf zal leveren. Het lijkt niet erg waarschijnlijk, dat de vakcentrales eventuele beloften hunnerzijds gemak kelijk door verschillende vakbonden ge fiatteerd zullen zien. Daarom blijft de visie van de vakbe weging, althans als het gaat om concre te zaken, een groot geheim. De vraag i: of de vakcentrales zelf het antwoord erop weten. Muziekafdeling HKK actief Met als zware concurrent het oetbalfestijn van Wembley" moest het lorsens Klosterkirkens kor gisteren in de Lutherse kerk Denemarkeris bijdrage aan het congres voor evangelische kerkmuziek offreren. Het uitstekende gemengde koor had een veel grotere belangstelling verdiend. t was gisteren in de kerk aan de Lutherse Burgwal overigens al Dene marken wat de klok sloeg, want het programma was één lange rij van Deense orgelsoli en Deens vocaal werk Naar onze smaak wonnen de ver tolkers het ditmaal glansrijk v»n de producenten. Het door Soren H. Sorensen geleide koor bracht va» het begin tot het eind zang van een zeer hoog kaliber. De zangtechniek is per fect. de klankverhouding bijna ideaal en de voordracht vol elan. Dit laatste dwingt te meer bewondering af, omdat het werk dat ze van eigen landgenoten zongen, steeds meer van degelijkheid dan van spankracht getuigde. Het ver schil van de bekende in 1817 geboren Niels Gade en zijn na 1920 geboren land genoten Thybo en Sark lijkt op een concert veel minder dan een eeuw. Merkwaardig dat de meeste orgel composities die we gisteravond hoorden, meer van een evolutie getuigden dan de vocale literatuur. Maar met uitzondering van de prelude en epiloog waren het wel kortademige" orgelimpréssies, die dc vaardige organist Peter Langberg on* voorzette. Mogen we tenslotte nog titels noemen van de koorliedex-en, die ons het meest frappeerden, dan kiezen we Svend-Ove Möllers ..Anima mea" en een „Halle lujah" van Hjelmborg. Maar de over heersende indruk bij ons blijft:: Horsens Klosterkirkenskor is een voortreffelijk vocaal ensemble. G, v. L. Geen tweeling uit Oost-Duitsland. maar twee Nederlandse acteurs, waarvan de éne. Wim van der Grijn. voor Kees I speelt en de andere. Hans Dafelet, de rol van Kees II ov zich heeft genomenJanuari volgend jaar kunt u ze zien in het t.v.-speI ..Kees de jongen", naar het boek van Theo Thijssen. (Van o [•respondent) UTRECHT In Utrecht woedt een Griekse burgerkrijg. Woorden als fas cisten, intimidatie, afpersing etc. zijn niet van de lucht. Een groep Griekse gastarbeiders, die fervent het gene- raalsregiem zijn toegedaan een „fascistische pressiegroep," zoals ze door hun tegenstanders genoemd wor den is een actie begonnen om A. Kounelas, die zondagsmiddags voor de NOS een Grieks radioprogramma verzorgt eruit te werken. De pressie groep meent dat Kounelas t.o.v. het generaalsbewind een anti-houding aanneemt in zijn programma. De pressiegroep probeert nu alweer volgens de tegenstanders door inti mideren, afpersen en dergelijke prak tijken, een lijst met handtekeningen te verzamelen om die de NOS aan te bieden en zo te bewerkstelligen dat Kounelas ontslagen wordt. De tegenstanders zijn de leden van het anti-dictatoriale comité voor de Grieken in Nederland. Dit comité gaat nu een actie houden voor Kounelas. Ditzelfde hebben ze anderhalf jaar geleden ook gedaan toen er ook spra ke van was dat Kounelas tot ontslag zou worden gedwongen bij de NOS. Het comité heeft honderden briefkaar ten naar Griekenland gezonden met het verzoek om die, bij wijze van instemming, terug te zenden met handtekeningen om zo steun aan Kou nelas te bewijzen. De Utrechtse politie zei gisteren: „Ach. het zal wel weer een storm in een glas water zijn; we hebben hier in Utrecht onder de gastarbeiders drie groepen. De eerste pro het generaais- regiem, de tweede tegen het regiem en een derde groep die van alle wal len eet. Die groep is 'duidelijk de grootste. We maken ons voorlopig hier nog maar geen zorgen over". WAT KAN MEN DOEN De bekende Amerikaanse auteur Ro- ald Dahl heeft twee merkwaardige boekjes geschreven „Someone like you" en „Kiss kiss". Zij behoren tot de z.g. „horror-verhalen". Het zijn vreemde, nogal morbide geschiedenis sen op een lugubere pointe, een soort donkere humor. Het televisiespel van vanavond verplaatst de kijker naar de woning van de politieagent Thijs Maas en zijn vrouw Marie. De laatste, die in verwachting is, krijgt reeds bij het begin van het stuk een grote schrik te verwerken, waardoor zjj met een lamsbout iets doet waarvoor deze beslist niet gebraden is. Er moet wel bij vermeld worden dat dit spel abso luut ongeschikt is voor jeugdige kij- (Nederland 1, 21.50 uur). Een voetbalreportage op t.v. kan, als alle omstandigheden meewerken, zo ongeveer het beste betekenen van wat t.v. te bieden heeft. Gisteren waren nagenoeg alle omstandigheden gun stig. Wat de wedstrijd betreft: het vroege Ajax-doelpunt, voldoende om vroeg-blij te zijn, maar te karig om zeker te zijn van de einduitslag. Voorts de meevaller dat er echte strijd werd geleverd. De Griekse te genstanders waren niet voor de poes en dat gaf de rëportage extra-span ning. Tenslotte het feit dat het soms 'sublieme voetbal meesterlijk werd ge registreerd door de BBC-technici, die met zeven camera's in actie, voortref felijk werk deden. Herman Kuiphofs commentaar was uitstekend. Hij liet nagenoeg alle cli chés achterwege, vertelde precies wat er aan de hand was en vergat niet dat hij de spreekbuis was van een laaiend-enthousiast thuisfront. Laat op de avond kwam de NOS terug op de wedstrijd met "Henk Ter- lingen die kleedkamer-gesprekken voerde met Ajaxieden en aanverwan ten. Leuke mini-interviews. Maar we menen dat Ajax-fans, en dat zijn er sinds gisteren heel veel, meer ver wachtten. Voor die fans had de NOS er beter aan gedaan om er een hele Ajax- avond van te maken. De hoofdfilm uitstellen en daarvoor in de plaats een beeld geven van een stad (en een land) dat blij was met deze zege. Het zou wat improvisatievermogen hebben gekost natuurlijk... Otto Ketting heeft op zich genomen de door allerlei moeilijkheden uitge doofde muziekafdeling van de Haagse Kunstkring nieuw leven in te blazen. Een van zijn eerste daden was een gratis nachtconcert waarop de befaam de Dreigroschenoper in concertvorm werd uitgevoerd. Alleen die concert vorm was natuurlijk al een discutabel compromis, maar men miste niet alleen actie en aankleding, maar de toch wel heel wezenlijke tekst van Brecht was teruggebracht (en niet altijd even ge lukkig gemoderniseerd) tot enkele Ne derlandse regels die de Duitse songs, vocale ensembles en stukken melodra ma verbonden. Een vreemd mengelmoes Wat men te horen kreeg, was wel zo ongeveer de muziek van Kurt Weill, en daarvan was het instrumentale deel het best. Acht musici, goeddeels leden of vaste medewerkers van het Residentie- Orkest, beheersten de losse, volkse, lichtelijk door de jazz beïnvloede musi- ceertrant vrij behoorlijk. Wat de klari nettisten en saxofonisten Bogaard en Van Velzen, de trompetisten Weeteling en Van Dijk, de trombonist Sailer, wat Zimmermann op gitaar, banjo en' accor deon. Van der Meer op vleugel en Orgel en Helsdingen met het slagwerk pres teerden. was boeiend, zodra men zich van een zekere schollse stijfheid wist te bevrijden. Vocaal bleek Weill meer moeilijkhe den op te leveren. Hij schreef voor geroutineerde toneelspelers met sterke stemmen die in een goed verstaanbare balladetoon kunnen voordragen. Trins Snijders wist hoe het moest, maar haar stem was te zwak, te kwetsbaar. Inge Frölich en Chris Verhoog zijn concert vocalisten die zich de „Bankelsanger- ton" niet eigen wisten te maken en die veel te beschaafd en aan de noten gebonden voordroegen. Het zwakst van allen was Wouter Goedhart, die als Mackie Messer het sterkst had moeten zijn: hij was niet te verstaan, was in zijn voordracht zowaar gemaniëreerd en had een voor deze rol onbruikbaar me talliek geluid. Wat de tekst betreft moest het in hoofdzaak komen van Reinier Heide- mann, die als „Ausrufer" doorgaans de juiste toon te pakken had, al was ook hij soms nog te netjes. Het HOT was eivol, en hoewel men slechts een flauwe afschaduwing van de echte Dreigroschenoper kon ervaren was de weerklank van muziek en tekst en de waardering voor de eerlijke uitvoe ringspoging groot. K.S. Golden Earring eindelijk voor AVRO-televisie Op vrijdag 21 mei zou een ont moeting in de televisiestudio tussen de populairste beatgroep van Nederland „Golden Ear ring" en de AVRO plaatsvinden. Omdat er die avond een recht streekse reportage werd uitge zonden van de finale van het voetbaltoernooi om de Europa Cup 'voor Bekerwinnaars moest deze confrontatie worden uitge steld. Op dinsdag 8 juni van 19.05 tot 19.55 uur zal in een programma van de AVRO-televisie via Ne derland 1 een ongeveer vijftig minuten durende ontmoeting tot stand komen. In dit programma speelt „Golden Earring" nieuw werk, zoals „Way beyond the horizons", „See See", You're bet ter off free", „Don't worry" en „Jangeline". De medewerkenden aan deze door Rien van Wijk samen te stellen en te regisseren produk- tie zijn uiteraard de groep „Golden Earring" bestaande uit George Kooymans, zang, leadgi- taar; Barry Hay, zang. slaggi taar, fluit: Cesar, slagwerk; Ri- nus Gerritsen, orgel, basgitaar, en de cameramen. Kees Posthu- ma, Frans van Barschot, Henk Eitink en Daan Fröger, de floormanager Jan van Baarle, de schakeltechnicus Ben Mol, de belichter Ole ter Kuyle en voorts Theo Janse (techniek), Peter Bronkhorst (geluid), Cor de Jager (filmcamera), Gerard Prakke (filmmontage), Frans Schupp (grafiek) en Cor Herme ier (decor). NEDERLAND I NOS: 9 18.45 uur: Tim en de leeuw 9 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Neil Young, pop 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal KRO: 19.05 uur: Piste 20.00 uur: Journaal 20,21 uur Johnny e 21.11 uur: Brandpunt i Rijk 20.50 uur: Amstelland (jeugdkliniek) 21.40 uur: George Brassens 22.00 uur: Johan Cruyff (gesprek met Joop van Tijn) 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 21.36 uur: De wrekers 22.26 uur: Riskante Kerk 22.56 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS: 20.21 uur: Comedian Harmonics, 21.00 uur: Wegwezen 21.30 uur: Omnibus 22.00 uur: Wat kan men doen met lamsbout, tv-spel 22.30 uur: Journaal AVRO: 19.30 uur: Verkeersbeeld 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Televizier 20.45 uur: High Chaparral 21.35 uur: Voor de vuist weg 22.45 uur: Journaal Ter HILVERSUM I er bij de muziek: niet (S) Beroemde soloconcer ;k (gr). 23.55-24.00 Nieuws. BELGIE 324 m NEDERLANDS HILVERSUM I iekprogramma (op Aktua-Sportkompas: (Spon(nieuws, Een documentaire over de jeugdkli niek van het provinciaal ziekenhuis in Santpoort. Een therapeutische ge meenschap, waarin momenteel 50 jon geren zijn opgenomen met ernstige identiteitscrises. Zij zijn afkomstig uit het hele land, verwezen door huisart sen, universiteitsklinieken, sociaal- psychologische centra, JAC, Release of kinderrechter. De gemiddelde ver blijfsduur is 6 tot 10 maanden. Gedurende een jaar heeft ïegisseuse Anne Marie Pijlman regelmatig aan allerlei activiteiten deelgenomen, waardoor er een vertrouwensbasis was ontstaan voor cameraman Maar ten Schmidt en geluidstechnicus Rob Flens, om gedurende een maand te kunnen registreren wat zich op Am stelland afspeelt. Drs. Jan van de Lande, jeugdpsychiater en directeur "van de kliniek, heeft de film begeleid. Vóór de uitzending is de film aan alle betrokkenen vertoond. (Nederland I, 20.50 uur). Soldaat van Oranje staat bovenaan DEN HAAG „Soldaat van Oranje" van Erik Hazelhoff Roelfzema staat weer bovenaan op de lijst van de tien meest verkochte boeken van de maand. Op de tweede plaats staat het boek van de maand „Varend door Nedrland" van Jaap Kramer en Wim de Bruyn. Erich Segals „Love Story" blijft als derde het succes van de film volgen en Jan Mens „De kleine waarheid" sluit als vierde goed aan bij de populariteit van de t.v.-serie. Marcel van Dam word t „ontvoerd" (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Ook deze zomer gaat de NCRV-radio weer een aantal be kende Nederlanders „ontvoeren", en hen in een geblindeerde auto naar een plaats overbrengen waar de radio luisteraars moeten trachten deze man of vrouw te vinden. Vanuit deze plaats wordt dan tegelijk een recht streeks radioprogramma uitgezonden. De vinder staat steeds een leuke prijs te wachten. Dit radiospel voor de zo meravond „Ontvoerd" wordt geleid door Dik Bikker en elke donderdag avond uitgezonden tussen 19.35 en 21.00 uur. Vanavond staat de eerste „ont voering" gepland, slachtoffer zal dan zijn de ombudsman van de VARA, drs. Marcel van Dam. dbouw. 12.40 (S) Licht „Tl Musies Lab Utrecht: Slo!f™1iow,"met ^.a^Top^Tien^Lp"? !iek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek Mieuws.) 16.00 Nieuws en beursberichten .6.05 Licht platenprogramma. 170,0 Ni NEW YORK (AP) Toneel stukken hebben een vreemde manier om in het binnenste van Edward Albee. Broad ways meester van het sombe re drama, om belangstelling te vragen. Van het dozijn stuk ken dat hij de laatste tien jaar heeft neergeschreven en het halve dozijn, dat op het ogenblik in wording is, is slechts één het resultaat ge weest van voorafgaande, doel bewuste overpeinzing. Zoals de meeste kunstenaars reageert Albee negatief op het henge len van een buitenstaander naar het creatieve proces „Ik praat niet zo erg graag over mijn werk. Hoe het tot stand komt moet een mysterie blijven, zelfs voor de schrijver, want te veel analyse zou ver schrikkelijk destructief kun- Niettemin bracht dat in stinct voor onderzoek naai „de menselijke aard" dat dc er kende dramatische doelstelling van de 43-jarige auteur is, plus een zachte drang, Albee lot een vluchtige blik in zijn binnenste. „Ik kan u vertel len", zei hij terwijl hij zich op het zachte, zwarte leer van een bank in zijn deftige studio woning op Fifth Avenue liet neervallen, „dat ik nooit precies het idee voor een toneelstuk krijg, behalve die ene keer. In het geval van alle andere stukken realiseer ik me plot seling dat ik onbewust heb zitten denken. Het begint al in mijn hoofd tegen de tijd dat ik me ervan bewust word de karakters beginnen zich te vormen, de situatie, de omge ving en de omvang zijn be gonnen zich te construeren OMSTREDEN STUK Zo komen we tot „AU over'' de thans lopende cn meest dras tisch omstredene van alle pei lingen van Albee in het ge drag van stervelingen. De door John Gielgud geregisseerde en met sterren zoals de indruk wekkende talenten Colleen Dewhurst. Jessica Tandy en Betty Field in het Martin Beek Theater over het voet licht gebrachte voorstelling, werd door uitersten van kri tiek begroet. De recensenten waren er weg van of verfoei den het. Tussenreacties waren er niet. „Ik verwachtte na tuurlijk een zekere reactie", zegt de schrijver, wiens wran ge kijk op recensenten geen beroepsgeheim is. „Ik zou onthutst zijn geweest en waarschijnlijk met het schrij ven van stukken zijn opgehou den als bepaalde publikaties en schrijvers het stuk mooi hadden gevonden. Ik zou dan hebben geweten dat ik vol strekt mis was". DODENWACHT Het drama gaat over een groep familieleden en vrien den die dodenwacht houden bij het door gordijnen aan het oog onttrokken bed van een schimachtige beroemdheid. Wie hij was wordt nooit ont huld, maar zoals Albee uiteen zet: „Ik was geïnteresseerd in zijn invloed op anderen, niet in de man zelf, wat het zwaartepunt van het stuk ge heel zou hebben verscho- Wat betreft degenen die meenden dat het werk wees op een toenemende bemoeiing met onderwerpen als dood en begrafenis herinnert Albee er aan, dat er vanaf zijn eerste stuk „The Zoo Story'' waarin iemand een ander doodsteekt altijd een dood is geweest, hetzij van een persoon of van het hart. Maar laat niemand denken dat dit allemaal de pressieve morbiditeit bete- Bijna elk stuk dat lk me kan herinneren, waarvoor ik enig respect heb, van Sophocles tot Bennet, laat zich in met de dood. Maar tezelfder tijd ben ik van mening dat het onder werp van mijn stukken leven is en de mate waarin mensen bereid zijn volledig en in communicatie met elkaar te leven, met de dood als de uit eindelijke mislukking en met mensen die de dood nabijko men en zich realiseren dat zij in gebreke zijn gebleven te leven". Naar het gevoelen van Albee bestaat er een kwellen de toeneming van het isole- de de vrees voor saamhorigheid die het politieke klimaat van het land aantast. „VIRGINIA WOOLF" Hij schenkt aandacht aan nog iets anders „In „Who's afraid of Virginia Woolf" vertel den mensen me altijd dat zij zulke lieden kenden, maar al tijd anderen... In dit stuk kun nen zij het niet overdragen Het gaat over hen". Na „Virginia Woolf" te hebben genoemd maakt Albee een pauze, „hopend" voor altijd het telkens weer opduikende gerucht de pas af te snijden dat het oorspronkelijk bedoeld was te «handelen over vier mannen, niet twee echtparen van een collegefaculteit, „lk geloof dat de één of andere oude dame in Dubuque met een brief de stoot tot die ge hele geschiedenis heeft gege ven", zegt de toneelschrijver. „Ik ken het verschil tussen hele gerucht was volstrekte onzin". Zou hij ooit met opzet een „verstrooiingsspel" kunnen schrijven? „Ik ben geen grap penmaker. Ik geef de voorkeur aan geestigheid en humor bo ven grappen. Zangspelen en verstrooiingsstukken zullen het altijd beter doen aan de kassa dan ernstige stukken. Enige tijd geleden wees een criticus erop dat het theater te Epidaurus altijd vol was en mijn antwoord is, dat dit kwam doordat de Grieken niets slechters te doen hadden. Als er een zangspel of een klucht had gelopen zouden ze daar geweest zijn. De meeste mensen gaan naar de schouw burg om aan hun leven te ontsnappen en de bedoeling van ernstig toneelspel is, hen er een beetje dieper in te drukken, wat iets is waar de meesten niets van moeten hebben. Ik zou nooit tot het peil van een publiek kunnen afdalen. DEN HAAG-WOERDEN „Ik heb me afzijdig gehouden", zo gaf ee jarige kantoorbediende aan de Haagst politierechter te kennen, die er wel een andere mening over had. ,.l' bent in elk geval meegegaan op hel inbrekerspad", zo stelde hij vast en dai kon verdachte niet ontkennen. Te Woerden in een winkel aan het Tour- noysvcld was dc slag geslagen. De bui tendeur werd opengewrikt, waarna een televisietoestel, radio, een cassette er nog zo een en ander werd buitge maakt. De „afzijdigheid" van verdachte be stond daarin, dat hij als uitkijk had gefungeerd. „Maar dat is gewoon deel name aan de inbraak", aldus het oor deel van de officier. Verdachte was met zijn vrienden zo maar eens in de Rijn streek op zoek gegaan naar een in- braakje met genoemd resultaat. „Het is maar goed dat de politie er gauw bij was", constateerde de officier, „anders zouden er wellicht nog meer kraakjes zijn gezet." Verdachte heeft er niet zoveel deel van genoten, hoewel hij van gesto len sigaretten ook zijn. deel heeft gehad. Omdat het allemaal nog voor de eerste maal was geweest, wilde de officier volstaan met f 100, boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Duinwaterwinplaats NOORDWIJK De VW Noordwljk verkoopt vanaf vandaag de toegangs- en plattegrondskaarten voor het duinreser- vaart van de Amsterdamse Waterleidin gen tussen Noord wijk en Zandvoort. De prijzen zijn als volgt: dagkaarten: f 0,50 per persoon per dag, persoonlijke jaar kaarten f 3,per persoon per kalender jaar. niet-persoonlijke volgkaarten f 1,25 per persoon per kalenderjaar, gezinskaar- ten f 6,50 per gezin (ouders met kinderen jonger dan 16 jaar), plattegronden f 0,50 per stuk. Kinderen tot en met 7 jaar hebben gratis toegang, terwijl jongelui beneden 16 jaar geen toegang hebben zonder begeleiding van een volwassene.: Het gebruiken of het meenemen van voertuigen (ook fietsen e.d.) is niet toe gestaan. Honden worden niet toegela'

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2