SLECHTS VASOVIC WILDE AJAXSHIRT NIET RUILEN Topvorm Ajax kon achterwege blijven "OokopWèmbley thee inde rust!' lock Stein: „Ajax aardig kampioen GRIEKEN GEEN PROBLEEM -Or Fröhling in halve finale FC Nürnberg weer verlies DONDERDAG 3 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA LONDEN Voor het eerst lieten de geharde Ajaxspelers tussen de op spattende champagne na afleop van het succes op Wembley hun emoties blijken. Nu eindelijk de spanning van dat lange en immens zware toernooi, waarin ze zo vaak naar een psychische en fysieke top moesten groeien, geweken was, kwamen bij de Ajaccieden de Spontane gevoelens van blijheid De lange verdediger Barry Hulshoff bijvoorbeeld, die bij het tweede doel punt vlak voor tijd languit ging lig- en met zijn gezicht in de grassprieten gedrukt. „Ik wist niet meer wat ik deed", erkende Hulshoff in de kleed kamer, „de vreugde en het donderen de applaus van de tribunes over weldigden mij. Toen ben ik maar op de grond gaan liggen". Sprekender dan welke woorden was de intens gelukkige stilte van aan voerder Velibor Vasovic, die eindelijk zijn doel had bereikt. De derde finale had hem de beker gebracht. Hij be leefde zijn hoogtepunt, als enige van zijn spelers nog in het Ajaxshirt, terwijl de anderen in de groene hem den van Panathinaikos uit rusten. Een Grieks bestuurslid kwam de kleedka mer binnen met het laatste PAO- shirt, dat nog niet in andere handen was overgegaan. Hij zag Vasovic bo ven de bank hoog boven de anderen uittornen in zijn helle x*ood en wit. Hij maakte het ruilgebaar. Vasovic schudde van neen. „Ik wil dit shirt houden, dat is het mooiste. Wat moet ik met dat andere? Jaren heb ik het winnende shirt van een Europa-Cupfi nale willen hebben. Nu bezit ik het en zo blijft het. Ik geef het aan nie- Omhelsd De meest centrale figuur was Rinus Michels die door zijn spelers vele ma len omhelsd werd. De coach agf ant woord op de vraag die aller lippen lag. Waarom haalde hij bij de rust al twee spelers uit zijn elftal zodat er bij een eventuele blessure geen vervanger meer mocht worden ingezet? „Ik moest wel", zei Michels, „Rijnders-be gon in de rust te klagen over een enkelblessure. Nu is Rijnders een kei harde en als die begint te klagen weet ik dat hij absoluut aan zijn einde is. Swart was op van de zenu wen. Waarschijnlijk door nervositeit had hij last met zijn ademhaling. I Bovendien was Piet Keizer gebles seerd. Ook hem had ik eigenlijk eruit i moeten halen, maar dat kon toen niet meer. Ik had de keuze tussen Keizer en Swart en ik besloot het risico met Keizer te nemen. Het was kiezen tus sen twee kwaden". Wereldcup Onmiddellijk werd Michels ook gecon fronteerd met de vx-aag of Ajax om de I wereldcup gaat voetballen. Het Neder landse legioen had immers uitbundig het lied „Ajax verovert de wereldcup" gezongen. Michels: „Ik ben er persoon- niet voor, maar het publiek eist en dat zal wel de doorslag geven, f De financiële voordelen zijn in ieder t geval niet noemenswaardig". Over tegenstander Panathinaikos zei de Amsterdamse coach beslist: „Hun ge brek was dat de aanvallen te weinig tempo hadden en daardoor nooit echt gevaarlijk konden worden". F Johan Cruyff vond het wonderlijk, dat en geluk boven. Niet langer vorborgen ze zich in het keurslijf van de schijnbaar koele en berekende profs voor wie het succes en het applaus een deel van hun leven is geworden. Ajax was eindelijk zichzelf. Jongens achtig. Uitbundig en opgetogen vertelden de spelers van hun ervaringen temidden van die kokende massa van 100.000 toeschouwers. hij meer ruimte had gekregen dan hij ooit had durven dromen. Cruyff: „Toch is het spel van de Grieken mij meegevallen. Ik had niet gedacht, dat ze technisch, zo begaafd waren. En het tempo waaarin zé opereerden was ook hoog. Ik kan me tenminste' niet herin neren in lange tijd zo snel gespeeld te hebben". Sir Ramsey, coach van het Engelse elftal.* kwam zijn gelukwensen aan bieden. Hij had zich. naar zijn woor den te oordelen, uitstekend geamu seerd bij deze finale die hij bijzonder goed vond. „En de beste ploeg heeft gewonnen", luidde zijn oordeel. Te weinig van Panathinaikos zijn teleurstelling niet verbergen. „Mijn team heeft te weinig in de diepte gespeeld", zei hij mat, „maar de spelers hebben voor het overige toch hun best gedaan. Ik had' ze vübraT*"gewaarschue3 voor de eerste minuten. En daarin viel inderdaad het doelpunt van Van Dijk. De uitslag vind ik wel juist, want het was Ajax dat tweemaal scoorde. Ik geloof dat de grotere internationale ervaring van Ajax vanavond de doorslag heeft gegeven". Vei-der zei hij lovend: „Deze finale was even goed als de finale die ik als actief speler bij Real Madrid heb meege maakt". De teleuigesteld coach was zwijgzaam. „„Keizer, Cruyff en Huls- Persstemmen LONDEN „De slechtste finale j sinds jaren, een sterkere tegen- stander dan Panathianaikos was nodig geweest om de ware kracht van Ajax aan te tonen." De ver tegenwoordigers van de inter nationale sportpers waren niet be paald geïmponeerd door wat Ajax en Panathinaikos in het Wembley- stadion in de zestiende finale voor de Europa Cup I voor landskam pioenen lieten zien. Jeffrey Green van The Times: „Sliep Ajax na de rust? De Nederlandse ploeg is me enorm tegengevallen. Het was een van de slechtste finales die ik ooit heb gezien". Ulfert Schroder van de Berliner Mor- genpost: „In vergelijking met vroegere finales was dit niet groots. Uit Duits oogpunt bezien mag men het betreuren dat Everton of Mönchengladbach niet de tegenstander van Ajax was. Een van deze twee ploegen zou de Amsterdam mers beslist tot een betere prestatie hebben gedwongen. Ik vind het een zwakke wedstrijd, die alleen voor de support ex-s van beide clubs bevredigend kan zijn geweest". Ken Callagher van The Daily Record (Glasgow): „Ajax heeft voor de rust de kans gehad om. royaal afstand van Pa- nathianikos Je nemen. Waarom was Mi chels na de ruSl zo bang? Panathinai kos was toch geen probleem. Ik ben teleurgesteld in Ajax, dat ik tegen Cel tic twee klassen beter vond. Takis Foudoukidis van Athlitikiho uit Athene: „Panathinaikos was erg ner- veus. Ajax was beslist de beste ploeg. Antoniadis speelde verschrikkelijk slecht en dat was de voorr^iamste oor zaak dat de voorsprong van Ajax niet in gevaar kwam. Desondanks was het voor het Griekse voetbal een grootse m ontbrak bij de meeste van de dertien Ajaxspelers, die hebben bijgedragen tot het het Wembleystadion. De teleurstellende Grieken dwongen hen ef dan ook niet toe. Bobby Fischer tegen Larsen VANCOUVER Ook de Amerikaan Bobby Fischer lieeft zich in Vancouver voor de halve finales geplaatst van het kandidatenschaaktoemooi. Hij won gisteravond zijn zesde partij in de tweekamp voor de kwartfinales tegen de Russische grootmeester Mark Taimanov, de stand in de reeks van tien partijen is nu 6—0. In de halve finales komt Fischer uit tegen de Deen Bent Larsen. De winnaar van het toer nooi stxijdt tegen wereldkampioen Boris Spasski met-de titel als inzet. Ferenc Puskas kon in de kleedkamer Klaus Stürmer overleden ZURICH De vroegere Westduitse j voetbalinternational Klaus Stürmer is I dinsdag op 35-jarige leeftijd aan kan- ker gestorven. Hij maakte in 1954, toen hij voor S.V. Hamburg speelde, zijn debuut in het Duitse elftal. LONDEN Jock Stein, de manager in Celtic dat door Ajax in de kwart finale van dit Europa Cuptoernooi werd uitgeschakeld, was verheugd dat had gewonnen. „Het zou een ramp voor het Europese voetbal zijn reweest als dit Panathinaikos de Cup had behaald", meende Stein. „Ajax ipeelt goed voetbal en wordt door ons i waardig kampioen beschouwd. Maar de Grieken zijn in onze ogen nog beginners, al hebben ze dan de linale bereikt". ontregeld, was op vakantie aan de Costa Brava. Hij vloog ijlings naar Londen waar hij weer als vanouds voor Ajax kookte. Onmiddellijk na de wedstrijd ging hij zijn vakantie ver der vieren in de Spaanse zon. Spor.tief lijna Chantal Cruyff, de bijna eenjarige lochter van Johan en Danny, krijgt broertje of zusje bij. Danny 'ruyff is voor de tweede keer in riciteil 'erwachting. Bijna was Danny Cruyff lij teren slachtoffer van het verkeer Kworden. Met Wanda, de vrouw van cfc van Dijk, wandelend door Lon- PI6V1S1C ii, werd Danny Cruyff bijna overre- ien door een taxi. Een man trok haar het laatste moment op de stoep raar Danny struikelend de taxi op en. Paar centimeters langs zich zag Deze finale is een van de sportiefste uit de geschiedenis van de Europa Cup I geworden. Slechts 24 overtre dingen werden geconstateerd, waarbij geen enkele (te) grove charge. De Grieken Vlachos en Tomaras waren met drie overtredingen de grootste „zondaars". Neeskens, Suurbier, Kapsis en Blankenburg gingen twee keer buiten hun boekje. Een overtreding begingen Rijnders, Domazes, Flyla- kouris. Keizer. Sivart, Van Dijk, Ka- maras, Cruyff, Haan en Mühren. chieten. ii ecord De televisieuitzending is in 24 lan den gezien Drie landen Ceylon, Japan en de Philippijnen hadden filmploegen gestuurd. Ontbloot Gisteravond is op Wembley een re- ird gevestigd. Nog nooit in de rijke kening eschiedenis van het imposante stadi- js een z0 hoge recette ontvangen, aange- :3.ooo pond, ongeveer 1 miljoen 10.000 gulden. De plaatsbewijzen in Wembleystadion kostten gister- id van negen tot bijna vijftig gul- Met deze recette werd het oude fcord royaal gebroken. Het was ge ling isestigd in, 1968 bij de Europa Cupfi- tussen Manchester United en (nfica. Toen werd 118.000 pond End. ntje» Het Griekse legioen werd gisteren vlak voor de wedstrijd nog uitgebreid met 350 man, die uit Johannesburg kwamen. Bij dit gezelschap, dat door tussenkomst van de Griekse ambassa de op het laatste moment toegangs kaarten kon verkrijgen, waren enige fraai uitgedoste mannen die hun borst hadden laten beschilderen met de kleuren wit-groen van Panathinaikos. Voor de wedstrijd liepen 24 met ont bloot bovenlijf een ereronde op de grasmat van Wembley, wat een oor verdovende reactie van het Neder landse legioen uitlokte. en over Rikus Walter, de speciale kok van ia\' die de club op alle Europa Cup- strijden heeft vergezeld en zorgt de magen van de Ajacieden niet vreemdsoortig voedsel worden Blijven Panathinaikos, dat al twaalf dagen in Londen verbleef, bevalt het kenne- lijk zo goed in de Engelse hoofdstad, dat trainer Ferenc Puskas heeft beslo- ten tot zaterdag te blijven. Piet Keizer: Je krijgt overal, waar je komt, thee in de rust. Bij elke club. En alle spelers drinken het. Niet zo maar uit gewoonte, maar omdat je weet dat het goed is. Het lest je dorst het beste en je hebt er later bij het spelen geen last van. Het ligt niet zwaar op je maag. Ik drink het niet alleen in de rust, maar ook na de wedstrijd. Ik vind het lekker om dan 4 of 5 koppen achter elkaar te drin ken. Juist omdat ik veel vocht verlies in een wedstrijd. Als ik hard gewerkt heb en bezweet ben, ga ik het liefst met een kop thee- in mijn vaste hoekje zitten. Voor mij de beste manier om weer een beetje bij te komen. Trouwens in het buitenland vinden ze ook, dat thee het beste is in de rust. Je krijgt het overal, tot in Albanië toe. Al was de thee die we daar kregen anders, een beetje zoeter. Maar dat is ook wel lekker voor een keer. Thuis drink ik 't ook veel. Vooral omdat m'n vrouw er gek op is. Ik heb wel eens een paar verschillende doosjes gehaald, om te kunnen afwisselen. Peper muntthee heb ik ook eens ge probeerd. Ik drink m'n thee zonder melk en een enkele keer met citroen. Ook als 't geen rust is Pickwick thee fj|J van Douwe Egberts >2 Piet Keizer - maar na afloop champagne Heinz Stuy: De Ajax-doelman greep voor rust nogal eens onzeker in, waardoor enkele gevaarlijke momen ten voor zijn doel ontstonden. In de tweede helft herstelde hij zich, al hoewel hij weinig moeilijk werk kreeg. Johan Neeskens: speelde op de hem ongebruikelijke rechtsbackplaats niet slecht, maar had het niet moei lijk, omdat Panathinaikos' linksbuiten Kapsis in feite een verdedigende mid denvelder bleek te zijn. Barry Hulshoff: was in het centrum van de defensie Ajax' sterke man. Europa cup-topscorer Antoniadis kreeg tegen hem nauwelijks kans. Velibor Vasovic: speelde zeker niet zijn beste wedstrijd. De zenuwen bleken bij hem te overheersen in de wed strijd, welke hijzelf als het hoogte punt van zijn loopbaan beschouwde. Wlm Sourbier: was ook op links een bekwame vleugelverdediger. Grammos kreeg tegen hem niet de kans zijn snelheid uit te buiten. Ging minder vaak mee naar voren dan gebruikelijk. Nico Rijnders: speelde zwak als bewa ker van Domazos. Hij moest na een zeker niet onvoldoende optreden ver vangen worden door Horst Blanken burg. Gerrle Mühren: deed nuttig werk maar viel toch nauwelijks op. Kreeg zelden de kans aanvallend iets te onder- Sjaak Swart: was ijverig, verdedigde meer dan bijvooi-beeld vorige week tegen Feljenoord. Michels verving hem na rust door Haan. Dick van Dijk: stond enigszins verras send in de basisopstelling, maar rechtvaardigde zijn keuze volkomen door een fraai doelpunt. Was één der betere Ajacieden. Johan Cruyff: ondernam enkele schit- PARIJS De Amerikaan Frank Fröhling, jarenlang afwezig op grote toernooien, heeft zich gisteren ten koste van zijn landgenoot Arthur Ashe ge plaatst voor de halve finales herencn- kelspel van de open Franse tenniskam pioenschappen in Parijs. Ashc, als tweede geplaatst, kon alleen de tweede en vierde set op zijn naam brengen. De setstanden waren 6—4 4—6 6—3 3—6 8—6. Fröhling ontmoet in de halve eind strijd de winnaar van het door inval lende duisternis bij de stand 61 63 gestaakte duel tussen Nastase en Smilh. Bij de dames kon de Frangaise Gail Chanfreau haar succesreeks niet voort zetten. Zij verloor in de kwartfinales van de Australische Helen Gourlay met 64 6—3. Nancy Richey plaatste zich eveneensn voor de semi-fiales door een tweesetszege op Lesley Bowrey. terenre rushes, maar'kon zijn reputa tie van steraanvaller tóch niet hele maal bevestigen, omdat hij enkele goede kansen verzuimde af te ronden. Piet Keizer: had veel hinder van de blessure die hij vorige week opliep. Voor rust speelde hij bij vlagen zeer sterk. In de tweede helft was hij dui delijk zwakker. Horst Blankenburg: viel sterk in, tacklede genadeloos en ging soms goed mee ln de aanval. Was een dui delijke versterking. Arle Haan: was een onopvallende in valler, tot hij vijf minuten voor tijd Ajax definitief in het bezit van de Europa Cup bracht. Miche Lotto nog leider in Israël SERNIGA Dl SALO De Italiaan Davide Boifava heeft gisteren de twaalf de elappe van de Ronde van Italië ge wonnen, een individuele tijdrit over 28 kilometer van Descnzano del Garila naar Serniga di Salo. Rini Wagtmans eindigde op 1.43 op de negende plaats. De tijdrit bracht nauwelijks enige ver andering in de algemene rangschikking Claudio Michelotto. die 2 minuten 45 se conden achterstand op winnaar Boifava had, verloor op zijn landgenoot Moser slechts 17 seconden. Moser, tweede in do algemene rangschikking, heeft nu een achterstand van 2.08. 1. Boifava (It.) 2" km' In^rrUn. 10 scc' (gem. Cost a Pettersson (Zwed.) op >D 5.36: 5 Paollnl (It.) Sprlncel (Belg.) op 6.38; 9. ->p 8.34. i (Nee Cees Priem, winnaar van de 20ste Olympia's toer door Nederland heeft gis teren in de omgeving van Yperen een wegwedstrijd op zijn naam gebracht. Hij leede de 120 km af in 3 uur 6 miutcn. De Belg José van Acker werd tweede met achterstand van 1 minuut 15 secon- Nederland heerst in Britse ronde SCARBOROUGH De derde etappe van de Ronde van Groot-Brittannië is gisteren voor Nederland bijzonder suc cesvol verlopen. Cees Koeken. Piet van Katwijk, en Jan Aling eindigden in deze volgorde op de tweede, derde en vierde plaats. Nederland won daaidoor uiteraard het ploegenklassement van de derde rit en versterkte zijn leidende positie in het algemeen ploegenklassemenl. Tenslotte bleef Fedor den.Hertog eerste in het in dividuele klassement. Dc etappe van gisteren werd met een voorsprong van zeven seconden gewon nen door de Brit John Clewarth. Hertog (Ned.) II 43.21; 2. Hul DRESDEN Met nog drie wedstrij den te spelen'is Dynamo Dresden giste ren al voetbalkampioen van Oost-Duits- land geworden. Het gelijke spel* in de wedstrijd tegen Chemie Hallc (2—2) was voldoende voor het veroveren van de titel. HOUSTON Cassius Clay, de oud- wereldkampioeo in het zwaargewicht, zal op 26 juli in het astrodome in Houston uitkomen tegen zijn voormali ge sparringpartner Jimmy Ellis. De contracten voor het op twaalf ronden afgesloten gevecht zijn gisteren gete- EPSOM De in Amerika gefokte driejarige hengst Miel Reef, gereden door de Engelsman Geoff Lewis (35), heeft gisteren op de renbaan Epsom ten zuiden van Londen de 192e derby ge wonnen. Mill Reef, beëindigde de be roemdste klassieke race, over anderhal ve mijl (2413 m.), met een voorsprong van twee lengten op het paard Linden Tree (met Duncan Keith).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11