Nog steeds geen klaarheid ramp bij Duivendrecht GEEN SLACHTOFFERS OP AUTOWEGEN Verbeten jacht op handtekeningen voor referendum Milieuonderzoek in het groene hartvan Holland Doden tij fer 28 in pinksterverkeer Vijf zeezeilers omgekomen Mariner-9 op weg naar Mars Golda Meir sprak met Russen in Lapland Vakantiehotel voor invaliden in Brunssum Schade brand bij Philips tien miljoen DINSDAG 1 JUNI 1971 LEID3E COURANT PAGINA T (Van een onzer verslaggevers) Waarschijnlijk is de laagstaande, ondergaande AMSTERDAM. schuldig geweest aan de verschrikkelijke ramp die de s sterdag heeft ontluisterd en die tot nu toe vijf slachtoffers heeft geëist. Des kundigen van de Nederlandse Spoorwegen achten dit een aannemelijke ver klaring voor het feit dat de machinist van de dodentrein twee waarschuwings signalen heeft gemist eerst het gele licht dat hem zou hebben moeten verplichten met halve snelheid te gaan rijden, en vervolgens, veertienhonderd meter verderop het rode licht, waarachter de GenuaAmsterdam Expres op toestemming stond te wachten om het Amstelstation binnen te mogen rijden. Door de gloed van de zonsondergang heeft de man (een Amsterdammer met meer dan 25 jaar ervaring op loco motieven van de N.S., wiens naam geheim wordt gehouden) mogelijk de signalen niet gezien. Het gevolg was afgrijselijk. De Intercitytrein Maas trichtZandvoort, die hij bestuurde, vloog in volle vaart (150 km/u) op de Genua Expres, waarvan de laatste wagon als een leeg pakje sigaretten In elkaar werd gefrommeld. De machi nist zelf die slechts een paar schram men heeft opgelopen, is door de ramp zo overstuur geraakt dat hij geen samenhangende verklaring heeft kun nen geven voor het gebeurde. Medici hebben hem volkomen gezond bevon den. Hij kan niet vermoeid zijn ge weest want zijn dienst was pas om half vijf zondagmiddag begonnen toen bij een trein naar Utrecht heeft ge bracht, waar i.ij nog een half uur rust had voordat hij de Intercity, rich ting hoofdstad, overnam. Hij kende het traject door en door en wist dat er vier minuten voor hem een andere trein zat. De waarschu wingssignalen bleken perfect te wer ken toen de spoorwegrecherche er vlak na de ramp uitgebreide proeven mee nam. De Amsterdamse officier van justitie, mr. F. H. von Meyen- feldt, heeft aangekondigd te zullen nagaan of het ongeluk het ernstig ste sinds de treinramp bij Harmeien strafrechterlijke aspecten heeft. "IVoorlopig verbindt de directie van de Nederlandse Spoorwegen geen conse quenties op veiligheidsgebied aan de katastrofe. De identificatie van de slachtoffers heeft de rijkspolitie grote moeite ge- vreselijk waren ze verminkt door het geweld van de schok, die de iohterste wagon van de Genua Expres verpletterde en vervolgens bovenop de locomotief van de Intercitytrein i bes ^as gistermiddag konden vier namen worden vrijgegeven. Het wa de 21-jarige mei. T. Scheffer uit Lelystad, haar 23-jarige verloofde Pierre Bissen, die afkomstig is uit Luxemburg maar bij zijn toekomstige O schoonouders inwoonde, de 18-jarige Amerikaanse studente Maureen Prid- dy en de student Meivin Ed Thomas uit Texas. Deze laatste twee maakten deel uit van een Amerikaanse groep van zeven die op een rondreis door Europa ook Nederland aandeden. Het andere slachtoffer is nog niet bekend. Wel bekend is dat zich in de achterste wagen van de Genua Expres ook een Marokkaan, enige Engelsen en voorts Nederlandse vakantiegangers bevon den. In totaal raakten 31 personen bij de treinramp gewond. Tien ervan verkeren nog in levensgevaar. Overi gens weet de rijkspolitie niet of deze aantallen juist zijn. Omwonenden die door de oorverdovende klap van de botsing waren gewaarschuwd, orga niseerden een geïmprovisearde red- dingdienst en brachten de gewonden op eigen gelegenheid naar zieken huizen. De registratie is daarom wel licht onvolledig. De aanblik van de plaats van het ongeluk was zondagavond verschrik kelijk. Uit de schroothoop waar de locomotief van de Intercitytrein de Genua Expres had geraakt, klonk het luide kermen en roepen van de ge wonden. Passagiers liepen verdwaasd over het talud in de richting van het Amstelstation. De politie sloot alle toegangswegen voor het normale ver keer af om de ambulances, artsen en brandweerwagens ruim baan te geven. Naast het menselijke leed heeft de treinramp grote schade aangericht. De bovenleiding en de rails tussen Duivendrecht en het Amstelstation waren over een lengte van vijftig meter vernield. De N.S. hebben zich grote inspanningen getroost om er voor te zorgen dat het baanvak gis teravond toch weer zij het met beperkte snelheid bruikbaar was teneinde de uit Zandvoort terug kerende pinksterspits op te kunnen vangen. Dit lukte min of meer. De vertragingen die overdag nog aan zienlijk waren geweest het verkeer AmsterdamUtrecht was omgelegd vla Hilversum liepen 's avonds (Van ■slaggeefsters) ECHTSCHEIDING IN ITALIË DEN HAAG Het verkeer van ret afgelopen pinksterwcekeinde mag dan druk geweest zijn, de meeste verkeers slachtoffers in ons land vielen niet door de drukte. Ernstige ongevallen op de grote wegen kwamen evenmin voor. On geveer 28 personen werden gedood en tientallen gewond. Het dodental in Duits land lag veel hoger. Ongeveer 150 men sen vonden daar de dood in het verkeer. In Frankrijk werden naar een voorlopige schatting 71 mensen gedood, in Oosten rijk 22 en in België tenminste 9. Zaterdagmiddag botste een auto, be stuurd door een Hagenaar, na door een rood verkeerslicht te zijn gereden, achtereenvolgens tegen de auto uit Gou da. een scooterrijder uit Leiden, een ver keersbord en een gevel. Van de vier in zittenden van de auto kon de bestuur der na behandeling in een ziekenhuis naar huis gaan. de anderen moesten ver der behandeld worden. De overige be trokkenen werden niet gewond. In Zoe- termeer werd zaterdag de 12-jarige E A van Tiel gedood toen hij met zijn fiets een weg overstak en door een auto werd aangereden De 25-jarige Leidenaar P. Lens werd zondagavond in zijn woonplaats gedood toen hij op zijn fiets werd aangereden door een auto De automobilist is door gereden. In Terneuzen is op eerste pinksterdag de 72-jarige oud-hoofdonder wijzer P S uit Alphen aan den Rijn ge dood. Hij reed een weg op zonder voor rang te verlenen. Nog iwee auto's waren bij het ongeluk betrokken. De 29-jarige uit Rijnsburg afkomstige J. van Diggele is vrijdagavond bij Prin senbeek met zijn bestelauto tegen een (Van correspondent) (Van e r verslaggevers) Bh I HOEK VAN HOLLAND Tijdens de illrace Harwich - Hoek van Holland jn vijf bekende zeezeilers, tm iebt Merlijn uit Krommenie zaterdag- orgen vroeg bij het lichtschip Noord- nder vermoedelijk werd overvaren, ngekomen. Het ongeluk heeft op de erige zeezeilers van de befaamde laags trth Sea Race grote verslagenheid te- singl Mg- gebracht Niet alleen omdat het de grootste ongevallen tijdens me' rt zeezeilen is, maar ook omdat be- iposi Qde Nederlandse zeilers er het slacht- geworden zijn. Bij het ongeluk kwamen om het le- de 54-jarige eigenaar van het jacht H. Kaars Sypesteyn, tot vorig jaar i van de directeuren van Linoleum- ims) ejrommenie, de 50-jarige F. Daamen uit indringen, de 55-jarige A. Vis uit De eg, J. Stuurman uit Krommenie en Engelse zeiler D. M. Edwards, allen kende zeilers en zakenlieden. De atste drie worden nog steeds vertuist. stoffelijk overschotten van de heren pe8tevn en Daamen werden zaterdag- Luchtvervuiling ver boven normaal MAASSLUIS (ANP) Het centraal tiecomité Rijnmond, afdeling Maas- lii, heeft op eerste pinksterdag in een »edvergaderin§r besloten onmiddellijke psetting te eisen van de ethyleenfa- Gulf op Rozenburg. „De op die dag zeker twintig iter hoog. de hemel werd door roetwolken, die door de lucht kolk verduisterd. Dit staat in de brief, die het té uit Maassluis zal sturen aan de ectie van de Gulf-raffinaderijen, het neentebestuur van Rotterdam en het rtuur van Rijnmond. 'n de brief wordt er ook op gewezen, er behalve door de geluidshinder en roet er ook overlast wordt aange- door de vlam, waarvan de spook- Meffecten vooral 's nachts vele kinde- uit hun slaap houden. Weer gevechten in Jordanië IMMAN-BEIROET (DPA-AFP) Jordanië komen tegenstrijdige be lten over nieuwe gevechten tussen Jordaanse leger en eenheden van Palestijnse verzet. 'erwijl van officiële zijde in Amman Palestijnen worden beschuldigd van Evocaties" maakten Palestijnse itU lldo's melding van aanvallen op hun gronl Hingen in het noorden van Joi-danië, Irbij het leger van artillerie gebruik maken. Ook betichten de Palestij- de Jordaanse autoriteiten van mili- I acties tegen een vluchtelingen- p in de hoofdstad Amman, waar monument voor dc ..onbekende op deling" zou zijn opgeblazen. morgen geborgen, evenals het stoffelijk overschot van een zesde opvarende van de Merlijn, wiens naam onbekend is. Direct na het ongeluk kwam de West- duitse coaster Elenaue te hulp. Een opva rende van het schip sloeg bij de red dingsactie overboord en verdronk. Het" jacht had eerder vorige week reeds meegezeild in de race Breskens Harwich, en was zaterdagmorgen vroeg in de race HarwichHoek van Holland op terugtocht naar Nederland terug. CAPE KENNEDY (AFP) Het Ame rikaanse ruimtevoertuig Mariner-9 is zondagavond van Cape Kennedy gelan ceerd. Het moet over zes maanden in een baan om Mars komen om allerlei waarnemingen te verrichten. Zaterdag was de lancering wegens technische moeilijkheden uitgesteld. De Mariner-9 zal ongeveer dezelfde weg volgen als de twee Russische ruimte voertuigen Mars-2 en Mars-3. die res pectievelijk op 20 en 28 mei zijn gelan ceerd. Tijdens de eerste drie maanden als satelliet van Mars zal de Mariner-9 6500 foto's maken van de oppervlakte va"n de rode planeet. De geleerden ho pen, dat de Mariner-9 minstens een jaar om Mars zal blijven draaien Dan zal 90 procent van de oppervlakte in kaart kunnen worden gebracht Op 8 mei mislukte de lancering van de Marl- ROME Nog steeds kampt Italië met het vraagstuk van de echtscheiding. Vorig jaar december nam het parlement een wetsvoorstel aan voor een wettelijke regeling van de scheiding. Onmiddellijk na de aanneming van het voorstel even wel stond er een anti-oohtscheidings- groep op. Deze groep nu beijvert zich om zoveel handtekeningen te verzamelen als de Italiaanse wet eist voor een „vox populi"- wet. Bij een ..vox populi-voorstel" wordt niet het parlement maar het Italiaanse volk zelf in een soort referendum ge vraagd een wetsvoorstel goed dan wel af te keuren. Als het Italiaanse volk in een dergelijk referendum in meerderheid „neen" tegen echtscheiding zou zeggen, zou dit de nietigverklaring van de parle mentaire wet inhouden. De kansen dat de groep de 500.000 ver- -jaquajaiz unq uba uoueiqoojed sp ua3a.i>( turn van 10 juni bijeengebracht zullen hebben, acht men in Italië zeer groot Zondag viel een woordvoerder van een pro-echtscheidingsgezinde groep een Ro meinse ziekenhuisdirecteur aan. De direc teur zou zijn positie misbruikt hebben door handtekeningenverzamelaars en hun notarissen toestemming te verlenen om de bedden van zijn patiënten af te gaan. De notaris die in de ziekenhuisactie het wettelijke vereiste toezicht hield, kreeg bovendien te horen dat hij meegedaan had met „uitbuiting van patiënten die ziek waren en onder spanning lagen". In de kerk „Het Heilige Hart" te Rome kregen de parochianen van hun zielher- der het advies om na de mis aan de uit gang onder toezicht van een notaris hun handtekening te plaatsen Toen daarop leden van de „echtscheidinesliga" hun beklag maakten over dit ..misbruik yan een bedeplaats" riep de pastoor de hulp van de politie in om hen te verwijderen. Ook is het bekend dat veel oversten van zusterklooi de opdracht hebben tekening te plaatsen, van het handtekeningenplan met inbe grip van notarishonoraria en propaganda overschrijden de 2J2 miljoen gulden. ondergeschikten egeven hun hand- De totale kosten Negenjarige rijdt Elfsteden- fietstocht klandestien uit BOLS WARD (ANP) De negenjari ge Roland Bijlsma uit Utrecht heeft gisteren kans gezien de Friese elfste- denrijwieltocht clandestien uit te rij den. Slechts fietsliefhrbbers vanaf IK jaar konden zich voor deze rit inschrij ven. zodat bet jongetje niet officieel de ruim 230 km heeft gereden. Ook zijn vader reed mee Deze had hem gezegd, van Bolsward tot Harlin- gen mee te rijden. Roland Bijlsma kreeg bij de finish in Bolsward van de voorzitter van de wedstrijdleiding een plak chocola. De tocht trok bijna duizend fietsers, behalve Nederlanders ook Zwitsers, Belgen. Duitsers en Fransen. Vijftien deelnemers reden voor de tiende keer mee en verdienden daardoor een gou den speldje. Twee hebben voor de 25e maal de tocht uitgereden. op de \duchtstrook stilstaande truck ge reden en op slag gedood. De truck was goed verlicht. In Eist kwamen twee personen om het leven doordat hun auto tegen een boom botste, in Bakel, Deil, Leens, Sadskanaal en Bergen op Zoom vlogen auto's uit de bocht of tegen een boom. Al deze onge lukken hadden een dodelijke afloop. In Broek in Waterland kwam gister avond een Amsterdammer om het leven toen zijn auto van een dijk raakte en in een sloot terecht kwam Op een particu liere overweg in Baarn werd e.. 16- jarige jongen door een trein overreden. Ongelukken in Nieuw Millingen, Tub- bergen. Maaseik, Texel, Best, Vianen, Hapert'. Ter Apel. Groningen. Oosterhout en Breda hadden eveneens dodelijke af loop. In Amsterdam werd een 9-jarige jongen op een zebrapad overreden door een dronken chauffeur. Het kind werd nog twintig meter met de auto meege- IN LEIDSE STUDENTENKERK Dr. Simonis distantieert zich van optreden gehuwde priester LEIDEN' (KNP) Bischop Simonis van Rotterdam kan het voorgaan van de Leidse gehuwde studentenpastor H. van Breukelen, zondag tijdens een eucharis tieviering in de protestantse Hoogland" kerk te Leiden onmogelijk voor zijn verantwoordelijkheid nemen. Hij heeft dit de Leidse studentenparochie in een verklaring laten weten. Dit in antwoord op de beslising van de meerderheid bin nen deze studentenparochie om een ge huwde priester te laten voorgaan. De verklaring van bisschop Simonis luidt als volgt: „De uitvoering van de door de meer derheid van de gelovigen van uw ge meenschap anvaarde motie om een ge huwde priester in de eucharistie te la ten voorgaan noodzaakt mij het volgende te verklaren: aan deze beslissing is veel voorafge gaan. De motieven voor het al of niet aanvaarden van de motie zijn in vele gesprekken besproken, waaraan mijn medewerkers en ikzelf hebben deelgeno men. Ik moei u nu openlijk laten weten, dat ik het besluit dat u genomen heeft, ondanks uw bedoelingen, ten zeerste betreur en afkeur. De uitvoering van deze beslissing kar) ik als bischop on mogelijk onder mijn verantwoordelijk heid nemen. Voor qw gemeenschap blijf ik mij echter verantwoordelijk voelen. Darom wil ik met u in gesprek en over leg blijven over de bezetting van het studentenpastoraat, de pastorale zorg voor Leidse studenten, en over de wijze, waarop u oecumenisch samenwerkt. Van harle hoop ik dut het ontstane conflict niet zonder uitzicht is." ROSARIO (AP) De Britse consul honorair Stanley M. F. Sylvester heeft verklaard dat hij door jonge mensen is ontvoerd, die hem goed hebben behan deld tijdens zijn gevangenschap van een week in hun zogenaamde „volksgevange- De 58-jarige Sylvester is zondag vrij gelaten. Hij riep een taxi aan in het centrum van Rosario en liet zich na; huis rijden. De vrijlating volgde na de uitreikii van voedsel, kleren en dekens ,ter waa de van 62 500 dollar, aan de armen vt Roiano door de vleesfabriek waarvj ontvoerdci 45 AMSTERDAM (ANP) Het in op richting zijnde Instituut voor Milieu vraagstukken van de Vrije Universiteit In Amsterdam gaat samen met een interfacultaire werkgroep een groot mi lieu-onderzoek instellen naar de struc tuur en de functie van het groene hart van Holland. Onder het groene hart wordt verstaan de Randstad Holland en de ruimte die zich daarbuiten uitstrekt lot de Noord, de Merwede en het Mer- wedekanaal. Nadat inzicht is verkregen in de hui dige structuur en functie van het ge bied, wordt nagegaan of en in hoe de ontwikkeling van het groene hart als gunstig of ongunstig voor het milieu beschouwd moet worden. Volgens het Instituut voor Milieu onderzoek vragen vier vraagstukken hierbij de aandacht. Ten eerste de sub urbanisatie. het'ontstaan van stedelijke agglomeraties met als deelproblemen subindustrialisatie, problemen rond het lozen van afvalwater, oppervlaktewa tervervuiling en horizonvervuiling. Op de tweede plaats de moderne landbouw en de vervuiling van oppervlaktewater door gebruik van kunstmest, biociden en afval van mesterijen. Ten derde de toenemende geluidshinder en milieuver ontreiniging door aanleg van wegen en hoogspanningsleidingen. En tenslotte rustverstoring door toenemende recrea tiedruk. Voor de middelen voor het onderzoek, dat enige jaren gaat duren, hoopt men een beroep te kunnen doen op buiten universitaire instanties. VOLGENS ZWEEDS BLADt STOCKHOLM (AP) Premier Golda Meir van Israël heeft in Finland een geheime bespreking gevoerd met twee Russische functionarissen, zo meldt het Zweedse blad Dagens Nyheter. Mevrouw Meir vertrok zaterdag voor een onaangekondigd bezoek aan Rovan- iemi in Fins Lapland. Daar voerde zij volgens het blad in een afgelegen jacht huis vertrouwelijke besprekingen. Uit Rovaniemi werd gemeld, dat me vrouw Meir daar werd begroet door burgemeester Tuure Salo, alvorens zij naar het jachthuis vertrok. Zaterdag heeft mevrouw Meir te Stockholm op een persconferentie verklaard te hopen op een herstel van de diplomatieke betrekkingen met Mos- HOENSBROEK (ANP) De vakan- ticstiebting ORA (vakanties voor invali den) is van plan in Brussum (L) een twee jaar oud gebouw over te nemen en in te richten tot vakantiehotel voor invaliden. Dit hotel zal het eerste van deze soort z(Jn in ons land en vermoede lijk voor het volgende vakantieseizoen in gebruik worden genomen. Het gebouw in Brussum dient nu tot intemnat voor zestien Amerikaanse kinderen die in Brunssum de highschool bezoeken. Het is de bedoeling het inter naat aan te passen aan gebruik door gehandicapten. De plannen van de vakantiestichting zijn in het pinksterweekeinde bekend gemaakt door de voorzitter van de ORA (oud-revalidatiepatiënten Amsterdam) tijdens de vijftiende reünie van ORA in Hoensbroek. EINDHOVEN (ANP) Van de brand van zaterdag in de fabriek van beeld buizen voor kleurentelevisie bij Philips in het complex Strijp te Eindhoven zullen de afnemers en het publiek geen hinder ondervinden, zo heeft Philips gisteren laten weten. De directe schade van de brand, die ontstond door kort sluiting, wordt op tien miljoen gulden geschat. Over de bedrijfsschade konden nog geen mededelingen worden ge daan. Men beschikt over voldoende voorra den om zowel wat betreft aantallen als types aan de vraag te voldoen. De bij de fabriek behorende proefinstallatie kan een gedeelte van de produktie overnemen. Bovendien zullen de Franse, Duitse, Engelse en Spaanse organisaties van het concern bijspringen. Vertegen woordigers uit die landen waren giste ren in Eindhoven bijeen ter bespreking van de meest efficiënte wijze van hulp verlening. Prijzen voor jonge onderzoekers EINDHOVEN (ANP) »e Spaans, Eva Maria Llera (20) en Jesus Angel Ortea (20) hebben de Europese wed strijd voor jonge onderzoekers gewon nen. Zij kregen een studiebeurs van 5000 gulden en een reisbeurs yan 2000 gulden. Eveneens een studiebeurs van 5000 gulden kreeg Jörg Hebersetzer uit Duitsland. De beide Spanjaarden heb ben een onderzoek ingesteld naar het gedrag van ammonieten in fossielbed- Onder meer de Nederlandse Harold Schellinx kreeg een studiebeurs van f 3000,.Er gingen twee groepsprijzen naar twee Nederlandse groepen. Italiaanse dag met 700 deelnemers DEN HAAG Italianen uit onder meer Rotterdam, Leiden, Monster en Heerlen waren op zondag 30 mei bijeen in Den Haag ter gelegenheid van de jaarlijkse Italiaanse Dag. 's Ochtends was er in de kerk van de Brandtstraat een Heilige Mis, waarna er 's middags om 13.00 uur op het RAVA-terrein in hel Zuiderpark een voetbaltoernooi werd gehouden. Winnaar van dit toer nooi werd de groep uit Rotterdam die hun landgenoten uit Den Haag met 21 versloegen. In het gebouw Amlcitia in Den Haag waren 's avonds circa 700 Italianen, waaronder de Italiaanse consul-generaal van Rotterdam, dr. G. Archidiacono, aanwezig op een groot bal. Aan dit bal werd muzikale medewerking verleend door dc orkesten „i neonatio" en „os Lusltanos".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7