„Verder leren" ook mogelijk na beëindigen van huishoudschool Zoet hout en petitie voor Ged. Staten om aanleg van de duinweg te voorkomen „Diepvries Duinweg eenvoudiger panklaar' SVL en RCL winnaars Deze week Rode-Kruis- collecte 1971 wilms f/oet spikes en Wat te doen na de lagere school...? DINSDAG 1 JUNI 1971 LEIDSE COURANT Demonstratieve wandel- en fietstocht WASSENAAR Evenals vorig jaar heeft het Actiecomité Duinweg op eerste pinksterdag een demonstratieve wandel en fietstocht naar Meijendell georganiseerd om te proteste ren tegen de plannen om in de duinen tussen Schevcningen en Katwijk een verkeersweg de provinciale weg nr. 1 aan te leggen. Enige honderden belangstellenden hadden aan de oproep van het actiecomité gehoor gegeven en verzamelden zich in de loop van de middag op een terrein in de omgeving van de Boerderij Meijendell. waar enkele toespraken werden gehouden. Namens de groep Dolle Mina. Den Haag werd een petitie voorgelezen, die men aan Gedeputeerde Staten had willen aanbieden. Maar de Gede puteerden van Zuid-Holland waren met flauwe smoesjes, zo werd medegdccld afwezig. In de petitie wordt o.m. gezegd, dat de plannen voor de duinweg nu wel voor 5 jaar in de diepvries liggen, maar Dolle Mina weet uit ervaring, dat diepvries heel gemakke lijk panklaar gemaakt kan worden. De duinweg blijkt echter niet het enige te zijn, dat in de diepvries is gestopt. Het enthousiasme namelijk, dat de Statenleden op 7 oktober i 1970 ten toon spreidde om het openbaar vervoer te I stimuleren, blijkt nu ook in een onderkoeld stadium te verkeren. Wanneer bovendien „prioriteit" geven aan het I ooenbaar vervoer vertaald moot worden met verhoging van i de tarieven, dan zien wij de toekomst somber in. Daarom aldus de petitie dringen wij er nogmaals zeer sterk op aan om de kreet „prioriteit" weer die inhoud te geven, die wij eraan toekennen en deze kreet niet te 1 gebruiken als een aardig zoethoudertje. Wij hopen, aldus i besluit de petitie, dat het kauwen op de nu eens aan u verstrekte zoethoudertjes (stukjes zoet hout) de autoriteiten I zal stimuleren om een gezond besluit te nemen. Kamerlid Tineke Schilthuis, lid van het „alternatieve kabi- net" en lid van de Tweede Kamer, hield vervolgens een 1 inleiding over de betekenis van het openbaar vervoer, waarover wel nota's worden geproduceerd, terwijl er in 1 feite niets gedaan wordt. Het is daarom nodig dat actie groepen zich blijven laten horen. Gerrit Jan de Bruyn sprak over de waarde van het duinterrein, dat door de aanleg van de weg bedreigd wordt I Die waarde kan niet alleen zoals planologen altijd doen, worden afgemeten naar de bezoekersfrequentie evenmin als I men de betekenis van een badkamer in huis kan afmeten i naar het aantal uren dat deze gebruikt wordt. Verder werd nog gesproken door Nellien de Ruyter uit Voorschoten, drs. R. Hueting en H. Udo de Haas. Demonstratieve tocht: zijde van het Haagse gemeentebestuur was de wethouder Bol aanwezig. In de petitie wijst o.m. „Dolle Mina" erop dat hoewel de plannen voor de Duinweg nu voor vijf jaar in de ijskast zijn gelegd de Mina's weten dat diepvries eenvoudig panklaar te maken is. Van het door enkele leden van G.S. beloofde stimuleren van het openbaar vervoer is volgens het comité niets terecht gekomen. Het enige waar wat aan gedaan is. zijn de tarieven, die zijn verhoogd. Het actiecomité dringt er in de petitie op aan, deze zaak alsnog ten spoedigste onder de loep te nemen. St.-Bernardus favoriet voor Zuivelbeker HAZERSWOUDE St.-Bernardus eeft het door haar georganiseerde voet- iltoernooi voor C2-junioren gewon- De jeugdploeg van de RijndUkers i ongeslagen uit het toernooi, waar- JZ uit Zoetermecr vier, Hazcrs-' ludse Boys twee en Koudekerk geen ikel winstpunt behaalde. I Hazerswoudse Boys werd winnaar op et door St.-Bernardus georganiseerde oor B2 junioren; de ploeg ^alde zes winstpunten. St.-Bernardus werd tweede (4 punten). Koudekerk e (2 punten) en SJZ vierde (geen t). Zaterdag 5 juni, om 13.15 uur, |ordt op het St.-Bernardusterrein een ooi voor A2 junioren gehouden, teer de resultaten hiervan bekend wordt de door de gebroeders n beschikbaar gesteld Zuivelbeker |tgereikt aan die vereniging, die over drie toernooien de meeste winst- Inten behaalt. Grootste kanshebbers jn St.-Bernardus (thans 10 winstpun- azerswoudse Boys (thans 8 Instpunten). Het door Hazerswoudse Boys georga- ^eerde toernooi voor Cl junioren is door St.-Bernardus, dat in finale tegen KRV tot een 11-stand ar na het nemen van straf- fioppen de sterkste leek. Hazers- 'udse Boys werd derde, Waddinxveen LEIDEN Een kleine duizend wan delaars. fietsers en ruiters hebben za terdagmiddag deelgenomen aan een door het „Actiecomité Duinweg" geor ganiseerde demonstratieve tocht door het duingebied tegen de aanleg van de Duinweg. Zo lang er nog geen zeker heid is dat de provinciale weg nummer 1 door de duinen tussen Den Haag en Katwijk niet zal worden aangelegd, wil het „Actiecomité Duinweg" jaarlijks op eerste pinksterdag een demonstratieve tocht door het gebied houden. Van vijf punten in en rond Den Haag trokken de demonstranten naar Meijendel in het duingebied. Hier werd gesproken door de econoom drs. F. Hueting over de economische waarde van het gebied, door mevr. G. de Ruiter (CHU) over de planologische aspecten, door de bioloog drs. G. de Bruin en door enkele leden van de werkgroep milieuhygiëne van de universiteit te Leiden. Omdat geen van deuitgenodigde leden van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland was komen opdagen, zou de petitie die hun uitge reikt zou worden vandaag in het provinciehuis vergezeld van een stukje zoethout worden aangeboden Van de Politie' van Noordwijk had het druk met Pinksteren NOORDWIJK Ook Noordwijk ZOETERWOUDE Onder prima heeft zijn deel van de record-pinkster- weersomstandigheden organiseerde de drukte gekregen. Politioneel gaf dat jeugdafdeling van S.J.Z. het streektoer- nogal wat- problemen, want op le pink- n°°i voor D 1 en D 2 junioren op sterdag vielen niet minder dan zeven „Haasbroek" op pinksterzaterdag. Er aanrijdingen op het hoofdbureau te waren 8 deelnemende verenigingen met melden; een zelfs voor een pinkster- e'k twee teams die in totaal 24 wed- weekeinde ongewoon hoog aantal. strijden speelden. KLEUTER VERDRONKEN STOMPW1JK Zaterdagmiddag on' ongeveer 4 uur is de vierjarige kleuter I Herman v. Dijk in de Stompwijkse vaart verdronken. Om ongeveer half i vier merkten de ouders dat het jongetje spoorloos verdwenen was. Na langdurig de buurt, zonder resultaat, te hebben afgezocht, werd ook de hulp van de politie ingeroepen. Om ongeveer kwart voor vijf werd de kleuter, die spelen derwijs in het water moetz ijn geraakt, gevonden. Hazerswoudse Boys versloeg de Sleutels EIDEN-HAZERSWOUDE Hazen- udse Boys heeft zich zaterdagmiddag chts weinig behoeven in te spannen, 15-zege te behalen op zaterdag- klasscr (LVB) Sleutels. deze vriendschappelijke partij gde Hans Petri ervoor, dat zijn ploeg 03 ging rusten. In de tweede j ft scoorden Eddy Harkes en Cok lemaker, voordat de Leidenaars de j redden (15). Doelman Arie Stolk st daar overigens een blunder voor HK Het probleem voor de Noordwijkse poli tie beperkte zich overigens niet tot de ongelukken en parkeermoeilijkheden. Zowel Noordwijk-Binnen als Noordwijk aan Zee waren „vol"-geparkeerd. waar bij alleen de doorgaande wegen niet waren versmald met twee maal de breedte van één auto. Bovendien had men nogal wat te stellen met z.g. bui tenslapers, mensen, die geen onderdak meer konden krijgen of betalen en daarom maar in de auto of op het strand gingen slapen. Alle geparkeerde auto's hebben overi gens zoveel mensen aangevoerd, dat de bevolking tijdens de pinksterdagen vrij wel verdubbeld is. Aldus de altijd vrij betrouwbare raming van de directeur van het toeristenbemiddelingsbureau Hoek, de heer L. Hoek. Hij zelf heeft in de laatste dagen ca. 1800 mensen aan een bed geholpen, hetgeen niet altijd in Noordwijk mogelijk was. Tot in Lisse. Rijnsburg. Delft, ja Utrecht zijn mensen te slapen gelegd. Het gehele toeristen bestand schat hij op 19.000 man Een en ander acht de heer Hoek een indicatie voor de drukte in het seizoen, althans voor de maand juli. Mede als gevolg van de vakantiespreiding in i Duitsland is in augustus nog voldoende accommodatie beschikbaar. Juni en juli zijn volgeboekt. De eindstanden van de poules waren. D 1 poule 1: MMO 5 pnt. SJZ 4 pnt Koudekerk 2. Randstad Sp. 1 Poule 2 i SVLV 6 pnt. Meerburg 3 pnt. Stompw Boys 2 pnt. RCL 1 pnt. Finale MMO— SVLV 02. D 2 poule 1Randstad Sp. 6 pnt Meerburg 3 pnt. Koudekerk 2 pnt. I S.J.Z. 1 pnt. D 2 poule 2 RCL 5 pnt. I Stompw. Boys 4 pnt. Randsl. Sp. 2 pnt. SVLV 1 pnt. Finale. Randstad Sport RCL 02. De sportiviteitsprijs, een fraaie beker beschikbaar gesteld door slagerij v. d. Geest, werd op beoordeling van de 4 scheidsrechters, toegekend aan Randstad Sport D 1 zaterdag op zondag met hoofdwon- in het Academisch ziekenhuis te len opgenomen. Hij raakte gewond i hij op de 's-Gravendamse weg met wagen een lichtmast ramde, waar de auto kantelde. De politie ver- !dt. dat S. door slaap overmand is. i LEIDEN De campagne 1971 van het Nederlandsche Roode Kruis, afde- istreken is deze maand van start gegaan. Een grote straatcollecte zal worden gehouden. Me dewerkers daaraan kunnen collectebus sen afhalen op vrijdag 4 juni: lussen 19.00-20.00 uur in de Vreestraat, 19. en op zaterdag 5 juni; de gehele dag in de Breestraat 19. Geslaagd mulo-A VOORSCHOTEN In het Cultureel Centrum te Voorschoten slaagden de volgende kandidaten voor het eindexa men Mulo-A. F. H. Treur Leiden. J. van de Wiel Leiden. A. E. Mondorie Voorschoten, H S. Durieux Voorschoten. E. van Gende- ren Katwijk, P. Houwaard Katwijk, D. M. Meyer Katwijk. J. M. S. van dei- Plas Katwijk. F J. .Schaap Katwijk, A. R. V. Hee Katwijk, M. van Tubergen Noordwijk, G. Vlieland Katwijk, V. A E. Verrips Leiderdorp. W L. Volriet Leiderdorp, J. J. v. d. Plas, Katwijk, M. J. Molens Leiderdorp, J. J. Noordhoek Leiderdorp, C. E. Rasser Leiderdorp, T. C. van Spijker Zoeterwoude, J. Los Leiden, M. Groenewegen Leiden, A. De- moet Leiden. H. J W Voskamp Ha/.ers- woude. A. de Vink Leiden, R P Wall- aard Leiderdorp, B. J. Voskuil Leiden. .1. Vreeken Oegstgeest. H. B Winthorst Woubrugge. D. Molleman Voorschoten, J. S. J. Peetsola Leiden. K. J. de Vries Oegstgeest, B. Vermeer Oegstgeest. J. van der Plas Katwijk. C. Onderwater Katwijk. C. Paulevliet Katwijk. NIEUWKOOP De heer U. T van Klei is 25 jaar bij de rijkspolitie. Aan deze algemeen geziene politieman, die al sedert 24 jaar in Nieuwkoop is gestationeerd, wordt door de gemeente een receptie aangeboden en wel op donderdag 3 juni a.s. in de Rank van 5.30-6.30 uur. LEIDEN Wat zal ik gaan doen na de lagere school? Een vraag die heel wat ouders of meisjes zich zelf stellen. Vaak wordt gezegd, wanneer bekend is dat iemand geen kans ziet om de havo met goed gevolg te doorlopen. Probeer het maar eens op de mavo. Maar er zijn meisjes, die ook dat niet redden en die gaan dan maar naar de huishoudschool. Ook meisjes die geen zin hebben om ver der te leren, kiezen erg vaak deze opleiding. Is het eigenlijk geen mis vatting dat het nijverheids- en huis- houdonderwijs niet onder de catego rie „verder leren' 'len' En dat het altijd „maar" huishoudschool is? Het eerste is bijzonder snel weer legd. Een huishoudschoolopleiding duurt tegenwoordig drie jaar en de leerlingen, die deze cursus doorlopen hebben, blijven echt niet op lagere schoolniveau slaan. Zij hebben gedu rende deze drie jaar ongeveer 32 lesuren per week, waaronder vakken als maatschappijleer, een moderne taal-, muziek- en verscheidene stu dielessen. Verder nemen vakken als gezondheidszorg en zorg voor wo ning en kleding een belangrijke Het huishoudonderwijs (in de mam moetwet l.h.n.o.) kent twee verschil lende diploma's. De eerste mogelijk heid is het P-diploma, met vakken die sterk op de praktijk gericht zijn. Deze opleiding geeft de mogelijkheid tot specialisatie voor een bepaald beroep, bijvoorbeeld kantoor of win kel De tweede mogelijkheid is het T-diploma met de meer theoretische vakken. Dit diploma geeft de leer ling het recht om vervolgcursussen op velerlei gebied te volgen. Bijzonder l.h.n.o. Een bijzondere vorm van het gewo ne l.h.n.o. is het bijzonder l.h.n.o. Dit is een speciale opleiding voor meis jes waarvan men redelijkerwijs kan verwachten dat zij de normale oplei ding niet kunnen volbrengen. Deze opleiding duurt net als de gewone opleiding drie jaar met als enig ver schil dat het laatste jaar maar 15 lesuren per week telt en de rest aangevuld wordt met praktijkwerk. Behalve het einddiploma lagere school moeten leerlingen, die tot de ze cursus toegelaten worden, een psychologische test afleggen. Na de voltooide l.h.n.o.-opleiding be staal er voor leerlingen met het T- diploma de mogelijkheid tot het vol gen van sociaal-hygiënische en soci aal-pedagogische vakken. Kostuumnaaien Een heel andere richting is de cursus kostuumnaaien. Deze opleiding is er op gericht de leerlingen zover te brengen dat zij op ateliers en in confectiebedrijven hun taak zelfstan dig uit kunnen oefenen. Ook wordt in deze cursus vrij veel aandacht besteed aan maatschappelijke en culturele vakken. De opleiding tot kostuumnaaister duurt twee jaar en heeft 33 tot 35 lesuren per week. In het tweede jaar is een stage opgeno men, die de leerling naar keuze in een confectiebedrijf of op ate liers kan maken. Het diploma kos tuumnaaister geeft recht op toela ting tot de coutureklas. Op enkele scholen in ons land bestaat de moge lijkheid om naast dit diploma een aantekening handelskennis teh alen. zodat men zich zelfstandig kan vestigen. De couturecursus, het neusje van de zalm op modegebied, duurt een jaar In dit jaar krijgen de leerlingen 33- 35 lesuren per week. Doel van de opleiding is het zelfstandig uitoefe nen van het coupeuse beroep of het leiding geven op ateliers. Vakken die in deze cursus een belangrijke plaats innemen zijn patroon- en ontwerpte- kenen. Andex-e vakken, die in het lessenpakket voorkomen, zijn admi- nistx-atie of handelskennis, geschie denis van de kleding en natuurlijk de naaldvakken. Vormingsklas Behalve al deze opleidingen kent bijna ?lke huishoudschool 'n vormingsklasse. Deze opleiding wordt vaak gevolgd door degenen die na 3 jaar middelbare school of einddiploma mavo een huishoudkunige opleiding willen vol gen of de cursus lerares naaldvak ken willen volgen. Ook meisjes, die te jong zijn om een bepaalde oplei ding, bijvoorbeeld die voor verpleeg ster te volgen, maken veel gebruik Ook is deze opleiding uitermate ge schikt als vooiopleiding voor diëtiste. De opleiding duurt een jaar, waarin de leerlingen 33-35 lesuren per week hebben. Ook hier komen vakken voor als beroepenoriëntatie gezond heidsleer. ziekenverzorging en zorg voor woning en kleding. Naast deze vakken zijn er ook lessen in psychologie en vrije ex pressie door woord en gebaar- en opvoedkunde. Een aanvullende opleiding voor die genen die door willen gaan naar het m.h.n.o. is de cursus O.V.B. (oriënta tie verzorgende beroepen). Toela tingseisen tot deze cursus zijn het assistentendiploma A-Hofnhet be wijs van ovei'gang naar de vierde klasse van de middelbare school of mulo-mavo 34. Deze opleiding geeft recht op toelating tot de cur sussen ziekenverzorgsteibeGrrden- verzorgster, kraamverzorgster en gezinsverzorgster. Behalve de gebruikelijke vakken als kinderverzorging en Nederlands ne men hier de vakken beroepenoriën tatie en omgang met mensen een groot gedeelte van het lesprogramma in beslag. INAS-opleiding Een opleiding die tegenwoordig door bijzonder veel meisjes gevolgd wordt, is die tot inrichtingsassistente (INAS). De toelatingseisen voor deze opleiding zijn dezelfde als die voor de cursus O.V.B. De INAS-opleiding duurt twee jaar, waarvan een jaar op school, en een jaar in de praktijk De schoolperioden zijn verdeeld in 9 maanden school vóór het praktij k- jaar en drie maanden erna. De praktijk wordt gedaan in een gezin, een inrichting en een ziekenhuis. Met het INAS-diploma kan men gaan werken in bejaardentehuizen, verpleeginrichtingen e.d. Vaak krij gen meisjes met een INAS-diplcma de leiding over een afdelingr.keuken in giote ziekenhuizen. Hun taak be slaat voornamelijk uit het klaarma- ken van dieetmaaltijden en het ver zorgen en serveren van de andere maaltijden, koffie en Ihee. Kinderverzorgster Andere opleidingen die met dezelfde vooropleiding gevolgd kunnen wor den zijn die voor kinderverzorgster en kostuumnaaister. De cursus kin derverzorging duurt eveneens twee jaar. In deze twee jaar hebben de leex-lingen dertig lesuren per week De bedoeling van deze opleiding is. dat de leerlingen in die twee jaar theoietische en praktische kennis opdoen om later samen te kunnen werken in een team. Hel zwaarte punt bij deze opleiding ligt dan ook bij de woord en gebaar- cn opvoed- Een andere cursus die aan verschei dene scholen in ons land wordt ge geven is de vooropleiding voor het H.B.O. De toelatingseisen voor deze cursus zijn het diploma assistente A- H of N of het diploma l.h n o -T De duur van deze opleiding is drie jaar. Per week worden 36 lessen gegeven. Het diploma geeft recht op toelating tot de opleidingen lerares N-akten opleidingen voor h.h.n.o. en de oplei ding tot huishoudkundige. Huishoudkundige De opleiding tot huishoudkundige duurt twee jaar en heeft 36 lesuren per week. In die twee jaar maken de leerlingen een stage van 13 we ken in een inrichting om de nodige praktische ei-varing op het gebied van de huishouding op te doen. Deze stage staat onder toezicht van de school. Toelatingseisen voor deze op leiding zijn het einddiploma middel bare school of de vooropleiding ho ger beroepsonderwijs. In de oplei ding wordt een grondslag gelegd voor een goede theoretische kennis over de gang van zaken binnen een ini-ichting. Behalve vakken als zorg voor do woning staan ook natuur- en scheikunde, leiding en organisatie van dc huishouding, psychologisch inzicht en administratie op het les- Aoothckcrsissistenle Een opleiding die eigenlijk helemaal buiten deze sfeer vall, maar toch tot het middelbaar nijverheidsonderwijs gei-ekend wordt, is de opleiding tot apothekersassistente. Deze opleiding wordt niet gegeven aan huishoud scholen. maar in elke stad is wel een opleiding tot apothekersassisten te te volgen. Toelatingseisen tot deze opleiding zijn het diploma mulo of mavo-4, of het overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas mid delbare school. De cursusduur is 2 iaar, cr worden maximaal 18 lessen per week gegeven Vakken in deze opleiding zijn: receptuur, scheikunde, xatuurkunde. kennis van geneesmidde len. latijn en synoniemen en Neder landse taal Bijna alle hierboven besproken op leidingen zijn aan Leidse scholen te volgen. De opleiding tot apothekers assistente kan gevolgd worden bij de l.o.i LEIDEN' Meer dan vijftienhon derd kleurig geklede jonge mensen waren gisteren aanwezig op het Leid se popfestival PInK IN, dat georga- rlseerd werd In het jeugddorp aan de Voorschoterweg. Uitbundig naar het standje waar men zeil sie raden kon maken. Ook Willem Bred- dels' experimenten met schuimplastic vonden veel aftrek. Knus was het ook voor de grote tent, waar 's avonds dc groepen zouden optreden. Lui liggend in de zon lieten de meeste PInK INncrs daar dc schitterende muziek uit de discobar over zich heengaan en vas ook hel grote aantal kleine kin leren. dat In gezelschap van hun uders het festival bezochten. Ze ver- „takleu zich overigens best met te- cnpapicr. ftjm en andere creatieve ichoeften. ging dan aller and The Blizzarc ndachl Jn plaat x van het strand ko vijftienhonderd jongeren voor /eugddorp. dat een klein beetje leek op Woodstock. ■how en goede muziek zorgde lukkig bleef het droog, zods goede afloop niet aan het Leids» val ontbrak.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5